• Tartalom

2/2021. (I. 7.) BVOP utasítás

2/2021. (I. 7.) BVOP utasítás

a fogvatartotti letétek kezelésének és egyéb pénzügyi rendelkezések végrehajtásának eljárási szabályairól1

2022.07.14.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján – figyelemmel a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvényre, a büntetés-végrehajtási intézetben fogvatartott elítéltek és egyéb jogcímen fogvatartottak letétjének kezeléséről és a birtokukban lévő külföldi fizetőeszközzel kapcsolatos eljárásról szóló 15/2014. (XII. 17.) IM rendeletre, valamint a szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól szóló 16/2014. (XII. 19.) IM rendeletre – a fogvatartotti letétek kezelésének és egyéb pénzügyi rendelkezések végrehajtásának rendjéről a következő utasítást adom ki:

I. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. Értelmező rendelkezések
a) Célzott pénz: a büntetés-végrehajtási intézetben fogvatartott elítéltek és egyéb jogcímen fogvatartottak letétjének kezeléséről és a birtokukban lévő külföldi fizetőeszközzel kapcsolatos eljárásról szóló 15/2014. (XII. 17.) IM rendelet (a továbbiakban: 15/2014. IM rendelet) 6. § (2) bekezdése szerint.
b) Letéti pénz: a 15/2014. IM rendelet 5. § (2) bekezdése szerint.
c) Letéti zsákok zárása: a 15/2014. IM rendelet 3. § (2) bekezdése szerint (együttesen: plomba).
d) Rendszeres pénzellátás: a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés i) pontja szerint.
e) Többletszolgáltatás: a fogvatartottak által igénybe vett többletszolgáltatások díjainak meghatározásáról szóló belső szabályozó szerint.
f) Védett pénz: teljesen vagy részben levonástól mentes pénzküldemény (pl. ösztöndíj, jutalom, családi pótlék stb.).

II. A FOGVATARTOTT BIRTOKÁBAN LÉVŐ PÉNZ, ÉRTÉK, OKMÁNY ÉS EGYÉB LETÉTI TÁRGY ÁTVÉTELE, KEZELÉSE A BEFOGADÁSI ELJÁRÁS SORÁN

2. A hivatali időben történő befogadási eljárás során a büntetés-végrehajtási intézet (a továbbiakban: bv. intézet) parancsnoka (a továbbiakban: parancsnok) által megbízott személy (a továbbiakban: befogadó) végzi a fogvatartott birtokában lévő pénz, érték, okmány és egyéb tárgy átvételét és letétezését. Nem lehet befogadó, akinek feladata a pénz, értéktárgy, okmány és egyéb letéti tárgy kezelése, megőrzése.

3. A hivatali időn kívül történő befogadás esetén a fogvatartott birtokában lévő pénzt, érték, okmány és egyéb letéti tárgyat – megőrzésre – a következő munkanap megkezdéséig a parancsnok által megbízott szolgálatban levő biztonsági tiszt, biztonsági felügyelő vagy körlet-főfelügyelő veszi át. A szolgálat átadásakor átadás-átvétel tárgyát képezi az átvett pénz, érték, okmány és egyéb letéti tárgy, melyek ellenőrzését minden átadás-átvételkor végre kell hajtani. Az átvett pénzt, érték, okmány és egyéb letéti tárgyat a következő munkanapon a biztonsági tiszt, a biztonsági felügyelő vagy a körlet-főfelügyelő letétezés céljából a befogadónak adja át.
4.2 A befogadási eljárás során a bv. intézet a Főnix program OÉT moduljában található szelvény ellenében átveszi azokat a tárgyakat, amelyeknek a letétbe helyezését a fogvatartott kéri, valamint különös méltánylást érdemlő esetben a fogvatartott birtokában nem tartható tárgyakat, melyek letétbe helyezhetők. Ezeket az illetékes a fogvatartott letétjébe helyezi. A letétek kiadása esetén a kiadás tényét a letétszelvényre fel kell vezetni, valamint a Főnix program OÉT moduljában is rögzíteni kell.

5. A letét fajtái
a) Értékletét: értéktárgyak, készpénz-helyettesítő fizetési eszköz (azonosító szám feltüntetése mellett), értékpapír, betétkönyv, nyereményszelvény, nem törvényes fizetőeszköznek minősülő bankjegy és érme, kulcs, vasúti, autóbusz- és helyi járatra szóló jegy és bérlet, mobiltelefon (akkumulátor nélkül, kivéve a beépített akkumulátorral rendelkező), egyedi azonosítóval ellátott kis méretű műszaki cikk (A4-es borítékban tárolható), valamint megőrzésre átvett külföldi fizetőeszköz.
b) Okmányletét: személyazonosító igazolvány, lakcímet igazoló hatósági igazolvány, útlevél, vezetői engedély, gépjármű forgalmi engedély, hatósági bizonyítvány, adóigazolvány, anyakönyvi kivonat, egyéb okiratnak minősülő dokumentum (pl. bizonyítvány, tanúsítvány stb.).
c) Pénzügyi letét: letéti pénz.
d) Tárgy letét: az a), b) és c) pontban fel nem sorolt letétbe helyezhető tételek, a tárgyletéten belül a mobiltelefonból eltávolított akkumulátort, valamint a beépített akkumulátorral rendelkező mobiltelefonokat külön kell tárolni.

6. A letéti tárgyakat letétezéskor a 15/2014. IM rendelet 3. § (2) bekezdése alapján olyan részletességgel kell leírni, hogy azok a későbbiekben egyértelműen azonosíthatók legyenek. Fel kell tüntetni
a) az egyedi jellemzőket, állapotot, azonosító számot,
b) okmányletétbe helyezett okmányok esetében azok típusát, sorszámát, illetve az esetleges sérüléseket,
c) értékletét esetén ékszernél az „állítólag arany”, „állítólag ezüst” megjelölést, bérletszelvény, betétkönyvek stb. esetén a sorszámot, autóindító kulcs esetén a gépjármű típusára utaló márkajelzést, kis méretű műszaki cikk esetében a megnevezését, a gyári számot, illetve az esetleges sérüléseket,
d) tárgyletét esetén a ruházat vonatkozásában a feliratot, amennyiben márkajelzés található a ruházaton (pl. feltehetően Nike), a ruházat állapotának jellemzését (pl. szakadt, lyukas, koszos), nagy méretű műszaki cikkek esetében a megnevezésüket, a gyári számot, illetve az esetleges sérüléseket,
e) amennyiben a bv. intézet a tárgyletét azonosítását segítő jellemzők leírása során rövidítést használ (pl. „mn” méret nélküli, vagy márka nélküli, „h” használt), akkor a rövidítéseket a belső normában rögzíteni szükséges, annak érdekében, hogy az mindenki számára egyértelmű legyen,
f) borítékok esetében a letéti szelvény számát.

7. A befogadónak a befogadás napján, vagy az azt követő első munkanapon – de legkésőbb a fogvatartott nyilvántartási számmal történő ellátásakor – tételesen rögzítenie kell a Főnix rendszerben az átvett letéteket, majd arról a rendszerből generált letétszelvényt kell kiállítania 3 példányban. Egy példányt át kell adni a fogvatartott részére, egy példányt át kell adni az értéktárgy, okmány és egyéb letéti tárgy kezelésével megbízott személynek, a harmadik példány a befogadó első letétezőnél marad.

8. A pénzzel, érték, okmány vagy egyéb letéti tárggyal nem rendelkező fogvatartott befogadásakor is ki kell állítani a letéti szelvényeket, melyeken „nem történt érték (letéti), okmány vagy tárgy átvétele” tényt kell rögzíteni. A letéti szelvényt a befogadó/letétező és a fogvatartott írja alá. Amennyiben a jelenlévő fogvatartott részére valamennyi okmány/érték/tárgyletét kiadásra kerül (teljes kiadás), a letéti szelvényét a Főnix OÉT modul törli, ezért részére a letétkezelő által letéti szelvényt kell kiállítani, amelyen a „nem rendelkezik érték (letéti), okmány vagy tárgy letéttel” tényt kell rögzíteni.

9. Amennyiben a fogvatartott az aláírást megtagadja, vagy nem tud írni-olvasni, ezt a letéti szelvényre fel kell jegyezni, a letéti szelvényt a befogadó és két tanú írja alá. A két tanú lehet: a bv. intézet személyi állományának két tagja, vagy a bv. intézet személyi állományának egy tagja és egy – a közügyektől el nem tiltott – fogvatartott. Nem lehet tanú az értékkezelő és az egyéb letéti tárgy kezelője.

10. Nem letétezhető élelmiszer, illetve a zárkába, a lakóhelyiségbe nem vihető fel a gyorsan romló élelmiszer. Az el nem fogyasztott gyorsan romló élelmiszert jegyzőkönyv egyidejű felvétele mellett, a fogvatartott jelenlétében meg kell semmisíteni.
11.3

12. A fogvatartottal közölni kell, hogy a letétbe nem helyezhető tárgy bv. intézeten kívüli megőrzéséről, vagy engedélyezett kapcsolattartója részére történő megküldéséről saját költségén, letéti pénze terhére köteles gondoskodni. Ha erre nincs lehetőség, a nem letétezhető tárgyat ideiglenesen át kell venni (analitikában nyilván kell tartani) a két példányban készült kimutatáson (1. melléklet), és azt legfeljebb 30 napig meg kell őrizni. A kimutatást az átvevő és a fogvatartott, valamint két tanú írja alá. Átszállítás esetén a XII. fejezetben leírtakat kell alkalmazni.

13. Az ideiglenesen átvett tárgyakat a letéti, illetve a felszerelési raktárban tárolni nem lehet. A tárolásra kijelölt helyet – helyiséget – a parancsnok határozza meg. Ha a 15/2014. IM rendelet 2. § (3) bekezdésében foglaltak alapján megsemmisítésre kerül sor, akkor a megsemmisítést háromtagú, a parancsnok által kijelölt bizottságnak kell végeznie, melyről jegyzőkönyvet (2. melléklet) kell készíteni.

14. Azon telefonakkumulátort vagy mobiltelefont, amelynek az akkumulátora nem távolítható el, és a fogvatartott a külső őrzéséről, hazaküldéséről nem tud gondoskodni, a letéti raktárban a többi letéti tárgytól elkülönítetten, zárható szekrényben, zárt fémdobozban kell elhelyezni a kapcsolattartók részére való kiküldésig, vagy a megsemmisítésig.

15. Azokról a biztonságra veszélyes tárgyakról, amelyek nem helyezhetők letétbe, és jellegüknél fogva nem is semmisíthetők meg, illetve nem küldhetők haza (különösen az adó- és zárjegy nélküli termék, lőfegyver, lőszer, vélhetően robbanó- és sugárzóanyag vagy kábítószer) 3 példányban jegyzőkönyvet kell felvenni.

16. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a fogvatartott nyilatkozatát arról, hogy az át nem vehető tárgy mikor és hogyan került a birtokába. Amennyiben a fogvatartott a nyilatkozat megtételét megtagadja, a befogadó azt is a jegyzőkönyvben rögzíti, és két tanúval aláíratja.

17. Az egyes esetek eljárási szabályai:
a) az adó- vagy zárjegy nélküli termékek észlelése esetén a helyileg illetékes NAV szervet kell értesíteni,
b) lőfegyver, illetve lőszer előtalálása esetén haladéktalanul értesíteni kell a bv. intézet székhelye szerint illetékes rendőr-főkapitányságot, és az általuk kijelölt személy részére ezeket az eszközöket át kell adni,
c) a kábítószer, illetve a kábítószergyanús anyag előtalálása esetén értesíteni kell az Országos Rendőr-főkapitányság illetékes osztályát, vagy a bv. intézet székhelye szerint illetékes rendőr-főkapitányságot, amely intézkedik az előtalált anyag lefoglalásáról, szállításáról, tárolásáról, annak bevizsgálásáról, a jegyzőkönyv felvételéről,
d) robbanóanyag és robbanószer előtalálása esetén – a biztonságos elszállítás érdekében – a bv. intézet székhelye szerint illetékes rendőr-főkapitányságot, sugárzóanyag esetén az Országos Rendőr-főkapitányság illetékes osztályát kell haladéktalanul értesíteni,
e) a biztonságra veszélyes anyagokat a jegyzőkönyv (3. melléklet) eredeti példányával együtt kell átadni,
f) a jegyzőkönyv másodpéldányát a fogvatartott büntetés-végrehajtási iratai (a továbbiakban: bv. irat) között kell megőrizni, a harmadik példányt a fogvatartottnak kell átadni.

18. Kábítószer gyanúja esetén a büntetés-végrehajtásnál rendszeresített berendezésen az ellenőrzést el kell végeztetni.

19. Befogadás után a fogvatartottnál gyógyszer nem maradhat. A 15/2014. IM rendelet 2. § (4) bekezdése és a büntetés-végrehajtási intézetekben fogvatartott elítéltek és egyéb jogcímen fogvatartottak egészségügyi ellátásáról szóló 8/2014. (XII. 12.) IM rendelet alapján kell eljárni.

III. KÜLFÖLDI FIZETŐESZKÖZ ÁTVÉTELE

20. Befogadáskor a fogvatartott jelenlétében – technikai eszközzel – meg kell vizsgálni a külföldi fizetőeszköz valódiságát:
a) ha a fogvatartottat a rendőri szerv kíséri át a bv. intézetbe, a külföldi fizetőeszköz valódiságának vizsgálata az átkísérést végző rendőr jelenlétében történik meg,
b) ha a befogadó azt állapítja meg, hogy a külföldi fizetőeszköz hamisságára gyanú merül fel (a továbbiakban: hamisgyanús), akkor 3 példányban jegyzőkönyvet (4. melléklet) kell felvenni,
c) a jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a fogvatartott személyi adatait, a megvizsgált fizetőeszköz, valutanem összegét, névértékét, címletét, sorszámát és a fogvatartott nyilatkozatát arról, hogy a külföldi fizetőeszköz mikor és hogyan került a birtokába,
d) ha a fogvatartott a nyilatkozattételt megtagadja, azt jegyzőkönyvben kell rögzíteni két tanú aláírásával.

21. A jegyzőkönyv eredeti példányával együtt a megvizsgált és hamisgyanúsnak talált külföldi fizetőeszközt a bv. intézet székhelye szerint illetékes rendőrkapitányságnak kell – 24 órán belül – átadni. A jegyzőkönyv egy példányát a fogvatartottnak, egy példányt az átkísérő rendőrnek át kell adni, vagy az átkísérést végző rendőrkapitányság részére meg kell küldeni, egy példányát a fogvatartott bv. irataiban kell elhelyezni.

22. Amennyiben a befogadó azt állapítja meg, hogy a külföldi fizetőeszköz nem hamisgyanús, azt a letétezés szabályai szerint kell átvenni (a valutát valutanemenként, darabszám és a valuta sorszámának feltüntetésével) és tárolni.

23. A fogvatartottat írásban nyilatkoztatni kell arról, hogy a konvertibilis pénznemű külföldi fizetőeszközének a megőrzését a bv. intézetre bízza, vagy meghatalmazza a bv. intézetet, hogy azt a nevére nyitott devizaszámlán a devizaműveletek végzésére felhatalmazott hitelintézetnél helyezze el. A bv. intézet a fogvatartott nyilatkozatának megfelelően jár el. A devizaszámla-nyitást, a külföldifizetőeszköz-átváltást és a kiadás rendjét a parancsnok helyileg szabályozza. Biztosítani kell, hogy a fogvatartott az anyanyelvén, vagy az általa ismert más nyelven ismerje meg a külföldi fizetőeszközzel kapcsolatos eljárási szabályokat.

24. A számlanyitást és a külföldifizetőeszköz-átváltást a bv. intézethez lehetőség szerint a legközelebb lévő pénzintézetben, vagy hivatalos pénzváltó helyen kell lebonyolítani. Az átváltott valutát a letétszelvényről, valamint a Főnix program OÉT modulban is ki kell vezetni. Az átváltott valuta forintösszegét letéti pénzként kell kezelni. A fogvatartott nyilatkozata alapján az átváltott valuta forintösszege célzott pénzként is könyvelhető.

25. A külföldi fizetőeszközzel kapcsolatos egyéb ügyek intézésével a fogvatartott képviselőt bízhat meg a kapcsolattartói közül.

26. Ha a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény (a továbbiakban: Bv. tv.) 187/E. § (1) bekezdés a)–c) pontjában meghatározott okok miatt a fogvatartott reintegrációs őrizete megszüntetésre kerül, vagy amennyiben a reintegrációs őrizet megszüntetésére azért kerül sor, mert az elsőfokú bírói döntés ellen az illetékes büntetés-végrehajtási ügyész vagy a fogvatartott fellebbezést nyújt be, és a fogvatartott reintegrációs őrizetbe történt kihelyezését követően a törvényszék másodfokú tanácsa az elsőfokú döntést megváltoztatja, a bv. intézet a II. és a III. fejezetben foglaltak szerint köteles eljárni.

IV. ELJÁRÁS A PÉNZ, ÉRTÉK, OKMÁNY ÉS EGYÉB LETÉTI TÁRGYAK ÁTVÉTELE UTÁN

27. Az értékkezelő, letétkezelő az átvett érték, okmány és egyéb letéti tárgyakról, csomagokról és az ezekhez kapcsolódó letéti szelvényekről a Főnix rendszerben való nyilvántartás mellett letéttípusonként Excel formátumú analitikus nyilvántartást köteles vezetni. A nyilvántartásban legalább a fogvatartott nevét, nyilvántartási számát, az aktuális okmány- és értékletétszelvény nyilvántartási számát és darabszámát, valamint külön oszlopban a szelvényekhez kapcsolódó zsákok/borítékok számát kell nyilvántartani úgy, hogy abból megállapítható legyen a letéti helyiségben fellelhető letétek száma.

28. A letétkezelő jelenlétében az arra kijelölt személynek legalább negyedévente a tárgyletétszelvények és az azokhoz kapcsolódó zsákok, valamint az érték- és okmányszelvények esetében az értékszelvények és okmányszelvények darabszámára és sértetlenségére vonatkozóan egyeztetni szükséges, valamint évente tételes (boríték, zsák bontása nélkül fogvatartottanként mennyiségi, tartalmi, alaki) rovancsot kell tartania, amelyről jegyzőkönyv készül. A jegyzőkönyvben fel kell tüntetni a fellelt darabszámot (letéti szelvények, zsákok), az analitikában (OÉT, Excel) nyilvántartott szelvénydarabszámot, az eltérés okát, valamint az eltérés rendezésének módját. A jegyzőkönyvbe az egyeztetés napján nyilvántartott fogvatartotti létszámot is szükséges feltüntetni annak érdekében, hogy megállapítható legyen, hogy valamennyi fogvatartott rendelkezik letéti szelvénnyel. A jegyzőkönyvet a letétkezelőnek, az ellenőrzést végrehajtó személynek/személyeknek és az elöljárónak kézjegyével kell ellátnia.

29. Az értéktárgyakat a fogvatartott jelenlétében borítékba kell helyezni, melyen az abban elhelyezett tárgyakat fel kell tüntetni, azt papírszalaggal le kell ragasztani, majd a borítékot a fogvatartottnak és a befogadónak/letétezőnek/letétkezelőnek olvashatóan alá kell írni úgy, hogy az aláírás egy része a borítékra, másik része a ragasztószalagra kerüljön.

30. Az így lezárt borítékot – az aláírás mellett – el kell látni a lezárás dátumával, valamint a bv. intézet bélyegzőlenyomatával.

31. A fogvatartott ruházatát, illetve a tárgy letétbe helyezhető tárgyait a belső ellátás keretében gyártott egységes letéti zsákokban kell elhelyezni. A letéti zsákok lezárását, a címkék kitöltését az 5. melléklet tartalmazza. A tárgyletétek tárolása a letéti raktárban történik. A zsákokat a fogvatartott jelenlétében kell lezárni, és plombával kell ellátni. Egy fogvatartott 2 db letéti zsákkal rendelkezhet, ettől eltérni csak a parancsnok külön engedélyével lehet.

32. A letéti zsák lezárására szolgáló plombanyomót csak a parancsnok által megbízott személy kezelheti, távolléte esetén a plombanyomó átadás-átvétel tárgyát képezi. A plombanyomó kezelője nem lehet a letéti zsákok tárolásával, őrzésével megbízott személy.

33. A plombanyomók az azonosítás érdekében számmal ellátottak (6. melléklet).

34. A letéti zsákot úgy kell lezárni, hogy ahhoz a plomba feltörése nélkül ne lehessen hozzáférni. A tárolás során az állagmegóvást biztosítani kell. A letéti zsákokról a letétraktáros a letétcsomag-nyilvántartó könyvben (7. melléklet) vezet kimutatást. A letétcsomag-nyilvántartó könyv kiváltható elektronikusan vezetett nyilvántartással, amennyiben az elektronikus nyilvántartás tartalmilag egyezik a csomagnyilvántartó könyvben szereplő adatokkal.

35. Az értékkezelő és a letétkezelő átadókönyv vagy letéti szelvény alapján veszi át a befogadótól az értékletétbe helyezendő okmány és értéktárgyakat, és ennek tényét aláírásával igazolja a letéti szelvényen. A fogvatartott letéti pénzét a pénztáros veszi át a befogadótól külön kimutatás (8. melléklet) alapján. A fogvatartott nyilatkozata alapján az összeg célzott pénzként is könyvelhető.

36. Ha a rendőrségről átkísért fogvatartott pénz, érték, okmány és egyéb letéti tárgyainak hiányáról panaszt terjeszt elő, azt 3 példányban kiállított nyilatkozatban (9. melléklet) kell rögzíteni. A nyilatkozatot a fogvatartott, két tanú, valamint az átkísérést végző rendőr írja alá. A nyilatkozat egy példányát az átkísérést elrendelő rendőri szerv vezetőjének kell megküldeni, egy példányt a fogvatartottnak kell átnyújtani, és egy példányt a fogvatartott bv. iratai közé kell lerakni.

V. A MÁSODLETÉTEZÉSI ELJÁRÁS

37. A fogvatartott befogadását követő letétezéseknél új letéti szelvényt kell kiállítani. Ilyen letétezésre van szükség különösen:
a) ha a bv. intézetben a fogvatartott által vásárolt, vagy csomagban kapott tárgyat, értéket, okmányt, pénzt kell letétezni,
b) ha a távollétről történő visszaérkezéskor vagy a reintegrációs őrizet megszüntetését követően a fogvatartott olyan tárgyat, értéket, okmányt hoz magával, melyet nem tarthat, illetve nem akar magánál tartani,
c) bűnjel esetén.

38. A másodletétezési eljárást a parancsnok által megbízott személy végzi. A másodletétezési eljárás végrehajtása során a befogadási, letétezési eljárás szabályai szerint kell eljárni. A másodletétező nem lehet az, akinek feladata a pénz, értéktárgy, okmány és egyéb letéti tárgy kezelése és őrzése. Amennyiben a másodletétezést nem a befogadó első letétező végzi, abban az esetben a másodletétező részére plombanyomót kell biztosítani. A plombanyomó a másodletétező helyettesítése esetén átadás-átvétel tárgyát képezi. A másodletétezési tevékenységet a letétkezelő és az értékkezelő nem végezheti.

VI. ELJÁRÁS LETÉTEZÉS UTÁN

39. A gazdasági vezető vagy az általa megbízott személy engedélyével a fogvatartott pénz, érték, okmány és egyéb letéti tárgyait a saját költségére és felelősségére postai úton elküldheti, illetve kapcsolattartója részére a bv. intézetben átadhatja. A pénz, érték, okmány és egyéb letéti tárgyak elküldését, kiadását a fogvatartott kérelmi lapon kérheti (10. melléklet). A személyazonosító igazolvány kiadása a személyazonosító igazolvány kiadása és az egységes arcképmás- és aláírás-felvételezés szabályairól szóló 414/2015. (XII. 23.) Korm. rendelet 40. és 41. §-ára tekintettel lehetséges.

40. Amennyiben valamelyik okmány volt a befogadás alapjául szolgáló irat, annak hitelesített fénymásolatát a fogvatartott letétjében meg kell őrizni.

41. A fogvatartott saját részére zárkában, lakóhelyiségben tartható, letétezett tárgyait a letétből kikérheti. A kérelem elbírálásánál figyelemmel kell lenni arra, hogy a fogvatartott szabadulásakor az évszaknak megfelelő ruházat és lábbeli álljon rendelkezésére. A kiadás tényét a Főnix rendszerben rögzíteni kell.

42. Enyhébb végrehajtási szabályok alkalmazása, átmeneti részlegre helyezés vagy a bv. intézet engedéllyel történő elhagyása esetén a fogvatartott a pénz, érték, okmány és egyéb letéti tárgyainak kiadását kérheti. A reintegrációs őrizet elrendelésének bv. bírói határozatban megjelölt kezdőnapján az elítélt pénz, érték, okmány és egyéb letéti tárgyait ki kell adni.

43. A letétből történő kiadást, átvételt a fogvatartott vagy meghatalmazottja a gazdasági osztályon elhelyezett letétszelvényen aláírásával igazolja dátum és időpont feltüntetésével. A kiadást ezzel egyidejűleg a Főnix OÉT modulban és az analitikában is rögzíteni kell.

44. Amennyiben a fogvatartott a befogadáskor a részére átadott letétszelvényt elvesztette, kérelmére a letétjében bekövetkezett változásról a gazdasági osztály tájékoztatja.

45. Az eredeti letétszelvényről a fogvatartott részére másolat csak kivételes esetben készíthető (pl. megsemmisíti, elhagyja).

46. A fogvatartott elhalálozása esetén az értékletétre, az okmányértékre és a tárgyletétre a 15/2014. IM rendelet 7. § (3) bekezdésében meghatározott, a letéti pénzre vonatkozó előírásokat kell alkalmazni.

VII. ENGEDÉLY NÉLKÜL TARTOTT PÉNZ VAGY TÁRGY KEZELÉSE

47. Az engedély nélkül tartott pénzt és tárgyat a fogvatartottól el kell venni. A megtalálásról két példányban jegyzőkönyvet (11. melléklet) kell felvenni, melynek egy példányát a fogvatartottnak át kell adni. A jegyzőkönyv eredeti példányához csatolni kell az engedély nélkül tartott pénzt vagy tárgyat, és azt a parancsnok által elrendelt vizsgálat befejezéséig megőrzésre a vizsgálatot végző osztálynak kell átadni.

48. Ha az elvett pénz, illetve tárgy
a) a fogvatartott tulajdona (nála fellelt, csomagban, levélben érkezett pénz), akkor a másodletétezés szabályait kell alkalmazni,
b) megszerzésével kapcsolatban bűncselekmény elkövetésének gyanúja merül fel, akkor azt a parancsnoknak kell jelenteni. A parancsnok intézkedik a büntetőeljárás megindítása iránt, az elvett pénzt vagy tárgyat pedig csatolja a feljelentéshez.

49. Abban az esetben, ha a fellelt pénz vagy tárgy tulajdonosának kiléte nem állapítható meg, akkor a talált dologgal kapcsolatos eljárási szabályokat kell alkalmazni.

VIII. A TALÁLT DOLOGGAL KAPCSOLATOS ELJÁRÁS

50. Ha a bv. intézet személyi állományának tagja a bv. intézet területén más tulajdonában lévő dolgot talál, a találás körülményeiről – a tanúk megnevezésével – a parancsnok részére soron kívül jelentést köteles készíteni.

51. Ha a dolgot a fogvatartott találja, akkor a jelentést a bv. intézet személyi állományának azon tagja készíti el, aki a megtalálótól a dolgot átvette.

52. A jelentés alapján a parancsnok rendeli el, hogy a talált dolog tulajdonosának kiléte kerüljön kivizsgálásra. Ha a tulajdonos személyét megállapították, akkor a másodletétezés szabályait kell alkalmazni.

53. A kivizsgálással megbízott osztály a talált dolgot nyilvántartásba veszi, és gondoskodik annak megfelelő elhelyezéséről és őrzéséről.

54. Ha a talált dologért a tulajdonos nem jelentkezik, akkor a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) találásra vonatkozó szabályai szerint kell eljárni.

IX. A FOGVATARTOTT RÉSZÉRE POSTÁN ÉRKEZETT PÉNZKÜLDEMÉNYEK LETÉTI SZÁMLÁRA TÖRTÉNŐ JÓVÁÍRÁSA

55. A postán érkezett pénzküldemények bv. intézetbe juttatásának módjai:
a) készpénzben történő felvétel,
b) a bv. intézet letéti számláján történő jóváírás.

56. Az erre kijelölt személyi állományi tag ellenőrzi az érintett fogvatartott tartózkodási helyét (jelenlévő, megőrzésre szállítva, végleg másik bv. intézetbe szállítva, szabadult stb.), a küldő személyt (a fogvatartottnak kapcsolattartója-e), s ezeket a körülményeket, valamint a fogvatartott nyilvántartási számát nyilvántartásba veszi (12. melléklet).
57.4 A gazdasági osztálynak a pénz beérkezését követően (postai utalvány, banki átutalás letéti számlára) legfeljebb 4 munkanap áll rendelkezésére a postán érkezett pénzösszeg könyvelésére oly módon, hogy azt a fogvatartott felhasználhassa (12. melléklet). Ez alatt az időtartam alatt biztosítani kell, hogy a beérkezett pénzösszeg a letéti számlán jóváírásra kerüljön, és a fogvatartottnak felhasználásra rendelkezésre álljon függetlenül attól, hogy a beérkezett összeg célzottan vagy felhasználási cél nélkül érkezett a bv. intézetbe. Amennyiben a fogvatartott nem beazonosítható, vagy nem kapcsolattartótól érkezett az utalás, az ügyintéző gondoskodik az összeg feladó részére történő visszautalásáról. A gazdasági osztály a postán érkezett pénzösszeg beérkezését követően haladéktalanul intézkedik annak az érintett fogvatartott letéti számlájára történő jóváírására, szabadulás esetén a feladónak történő visszaküldésére, illetve a szabadulás napján a fogvatartott részére készpénzben történő átadásra. Ezt a körülményt a 12. melléklet megfelelő rovatában fel kell tüntetni.

58. A szabadulók részére érkezett pénzesutalványok visszaküldése a következők szerint történik:
a) ha a fogvatartott szabadult, a pénzküldeményt a feladónak vissza kell küldeni, a pénzesutalványra rá kell vezetni: „Vissza a feladónak”,
b) ha a fogvatartott beazonosíthatatlan, vagy nem kapcsolattartótól érkezett a küldemény, a postautalványra rá kell vezetni: „Vissza a feladónak”.

59. A más bv. intézetbe történő átküldésre, valamint a feladónak visszaküldésre átadott pénzesutalványok visszavételét a postahivatallal (körbélyegző, aláírás) igazoltatni kell a 12. mellékleten. Amennyiben a pénzesutalványt átvett bv. intézet nem könyveli le az összeget a már elszállított fogvatartott részére, a továbbküldés költsége a küldő bv. intézetet terheli.

60. A bv. intézetben levő fogvatartottak pénzesutalványának készpénzben történő felvétele a következők szerint történik:
a) ha a bv. intézet megbízottja (TÜK kezelő, pénztáros stb.) a fogvatartottak részére érkezett pénzesutalványok átvételére is jogosult, a pénzesutalványokat a postahivatalban neki kell egyenként aláírnia, a postahivatal alkalmazottja az utalvány feladóvevény részét az összeggel együtt átadja a megbízottnak,
b) a pénz felvétele és a bv. intézetbe történő szállítása során a pénzszállításra vonatkozó szabályokat szigorúan be kell tartani,
c) a bv. intézet megbízottja által a pénztárosnak átadott összeget – a szelvény adatai alapján – a kimutatás megjegyzés oszlopába be kell írnia, s az átvételt az összeg mellett kézjeggyel kell igazolni,
d) a kimutatás sorszámát a szelvényre fel kell jegyezni.

61. Ha a készpénzben átvett összeget valamilyen oknál fogva nem lehet a címzettnek kifizetni, a postahivatalnak történő visszaadása az alábbiak szerint történik:
a) a szelvény adatai alapján a visszaadott összeget a fogvatartott nevének és nyilvántartási számának feltüntetésével a 12. melléklet új sorába kell bevezetni,
b) a postahivatal az összeg visszavételét – a szelvénnyel együtt – a 12. melléklet megjegyzés rovatán ismeri el, dátumbélyegzőjének lenyomatával és aláírásával.

62. A fogvatartott hozzátartozói részére a bv. intézet sárga színű postautalványt is kiadhat. A sárga színű postautalványt a fogvatartott a hozzátartozójának levélben megküldheti, vagy látogatófogadás alkalmával közvetlenül átadhatja. A rendszeresítésről a parancsnok dönt.
X. FOGVATARTOTT RÉSZÉRE TÖRTÉNŐ BANKI ÁTUTALÁS5
63.6 Amennyiben a fogvatartott részére postai vagy banki úton célzott pénz (telefonálásra, kiétkezésre, egyéb vásárlási célra) nem kapcsolattartótól érkezik, azt a címzett részére vissza kell küldeni.
63/A.7 Amennyiben a fogvatartott részére postai vagy banki úton beérkezett pénz küldője nem szerepel a kapcsolattartói nyilvántartásban, a reintegrációs tiszt a 15/2014. IM rendelet 5. § (4) bekezdése alapján tájékoztatja a fogvatartottat arról, hogy a beérkezett pénz csak abban az esetben könyvelhető egyéni számlalapjára, ha nyilatkozik arról (12/a. melléklet), hogy az összeg pénzküldemény küldésére jogosult részéről érkezett.
64.8 Az átutalás jogcíme lehet
a) célzott pénz telefonálásra, szükségleti cikk vásárlásra (kiétkezésre),
b) bv. tartozás rendezése.
65.9 Egyéb esetben a beérkezett összeg szabad letéti pénznek minősül, és a 15/2014. IM rendelet szerinti levonási sorrend érvényesül.
66.10

XI. LEVONÁSOK, KÖLTSÉGEK ÉS TARTOZÁSOK

67. A bv. intézet a fogvatartott letéti pénzéből a következő tételeket az alábbi sorrendben vonja le (kivéve védett pénz):
a) a tartásra fordított költséghez való hozzájárulás összegét (mértékét BVOP utasítás határozza meg), a tárgyhónapot megelőző hónapra eső tartási költség a munkadíjkönyvelést (13. melléklet) követően a havi záráskor kerül előjegyzésbe, és a beérkező pénzekből kerül levonásra,
b) a szabadulás idejére kötelezően tartalékolandó összeget a
ba) dolgozó fogvatartottak esetében a munkabérből,
bb) nem dolgozó fogvatartottak esetében a rendszeres pénzellátásból és a szabadon felhasználható letéti pénzéből (legfeljebb annak erejéig),
bc) nyugellátásban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban vagy nyugdíjpénztár által nyújtott járadékszolgáltatásban részesülő, illetve ha a szabadon felhasználható letéti pénzzel rendelkező elítélt dolgozik, akkor annak munkabéréből,
bd) oktatásban, képzésben résztvevő elítélt ösztöndíjából arányosan,
c) a végrehajtás alá vont követelések, a kártérítési eljárás szerint megállapított kár összegét, abban az esetben, ha a fogvatartott részére engedélyezésre kerül a maximum 6 havi törlesztés, de az valamilyen oknál fogva nem történik meg, az engedély a Főnix rendszerben automatikusan érvénytelenné válik, az egyeztetés a letéti könyvelő feladata,
d) a gyógyszer, illetve az egészségügyi ellátások költségét,
e) a szükségleti cikkek vásárlására fordított összeget,
f) a kimaradás, az eltávozás, a látogató bv. intézeten kívüli fogadása, valamint a rendkívüli eltávozás idejére fogvatartott részére kiutalandó összeget,
g) a többletszolgáltatások díját.

68. A tartalék összegét 12 hónap alatt egyenlő részletekben kell levonni. A bv. intézetbe év közben bekerülő fogvatartott esetében a tartalékpénzt arányosan kell meghatározni és levonni. A rendszer arányosítva vonja le az éves összeget a hátralevő hónapok tekintetében.

69. A kötelező tartalék mértéke:
a) 1–4 évig: éves szinten a havi alapmunkadíj 50%-a, kivéve: ösztöndíj esetében az éves összeg 1/4 része, terápiás foglalkoztatás esetén az 1/3 része, havi egyenlő részletekben,
b) 5. évtől: évente a havi alapmunkadíj 25%-a.

70. A levonási sorrendet folyamatábra (14. melléklet) tartalmazza.

XII. A FOGVATARTOTTAK SZÁLLÍTÁSA

71. Azon fogvatartottak esetében, akik végleg vagy előreláthatóan 30 napot meghaladó tartamú megőrzésre más bv. intézetbe kerülnek átszállításra, a letéti tárgyakat (értékletét, okmányletét, tárgyletét) a fogvatartottal együtt meg kell küldeni a fogadó bv. intézet részére. Amennyiben a letétbe nem helyezhető tárgyak befogadástól számított 30 napos megőrzési határideje az átszállítás időtartama alatt lejár, vagy a fogvatartott más bv. intézetbe történő szállítására a reintegrációs őrizetbe történő kihelyezése miatt kerül sor, a fogvatartottal együtt a letétbe nem helyezhető tárgyait is meg kell küldeni a fogadó bv. intézet részére.

72. Az értékkezelő és a letétkezelő a nyilvántartási osztály/csoport előzetes listája alapján előkészíti a szállításba helyezendő érték-, okmány- és tárgyletéteket, amelyeket legkésőbb a szállítási napon átad a szállítmányvezetőnek.

73. A letéti csoport kijelölt munkatársa a szállítás előtt a Főnix rendszerben is szállításba helyezi a fogvatartott letéti kartonjait.

74. A szállítás előkészítése során a gazdasági osztály kiállítja az átszállításra kerülő fogvatartott letéti tárgyainak Átadás-átvételi jegyzékét (15. és 16. melléklet).

75. Az okmányletét csomag, értékcsomagok és a letéti zsákok átadás-átvételét a szállítmány vezetőjének kell a jegyzéken és az elismervényen igazolni, és az eredeti példányt az értékletétekkel és tárgyletétekkel együtt részére át kell adni. A második példány a fogadó bv. intézet példánya, a harmadik példány a Központi Szállítási és Nyilvántartási Főosztálynál (a továbbiakban: KSZNYFO), a negyedik példány a küldő bv. intézetnél marad.

76. A letét átadás-átvételekor a szállítmányvezető meggyőződik az értékletét-borítékok – csomagok, letéti zsákok – sértetlenségéről. Az Átadás-átvételi jegyzéken (15. és 16. melléklet) ezt aláírásával igazolja.

77. Az értékletétet és okmányletétet tartalmazó csomagot a szállítmányvezető magánál tartja, ahhoz a fogvatartott nem férhet hozzá. A tárgyletéteket tartalmazó letéti zsákokat a szállítójármű csomagterében kell elhelyezni. A tárgyletétek mozgatására felügyelet mellett fogvatartotti munkaerő is igénybe vehető.

78. A szállítás során az érték, okmány és egyéb letéti tárgy átadás-átvétele:
a) a KSZNYFO személyi állományának tagja vagy az általa kijelölt személy a Budapesti Fegyház és Börtönbe érkező fogvatartott értékletétjét, okmányletétjét és egyéb letéti tárgyait az Átadás-átvételi jegyzék, illetve az Átadás-átvételi elismervény alapján a küldő bv. intézet szállítmányvezetőjétől átveszi, az átadás-átvétel során ellenőrizni kell az értékletétet és okmányletétet tartalmazó értékborítékok, valamint a letéti zsákok és letéti zacskók meglétét, azok sértetlenségét,
b) az értékletét, okmányletét és tárgyletét átvételét a küldő bv. intézet által kiállított Átadás-átvételi jegyzéken aláírásával ismeri el a KSZNYFO személyi állományának tagja vagy az általa kijelölt személy, a jegyzék harmadik példányát az iratkezelési szabályok szerint őrzi meg,
c) az Átadás-átvételi jegyzék eredeti és második példányát a KSZNYFO – az értéktárggyal, okmányletéttel és tárgyletéttel együtt – átadja a fogadó bv. intézet szállítmányvezetőjének, aki azt a jegyzéken aláírásával igazolja,
d) az egyéb letéti tárgyat tartalmazó, leplombált letéti zsákot a KSZFNYO személyi állományi tagja vagy az általa kijelölt személy átveszi a küldő bv. intézet szállítmányvezetőjétől, gondoskodik az időleges raktári elhelyezéséről, majd átadja a fogadó bv. intézet szállítmányvezetőjének,
e) a fogadó bv. intézetbe történő megérkezés után a szállítmányvezető az értéktárgyat, okmányletétet és egyéb letéteti tárgyakat a jegyzék eredeti és másodpéldányával együtt átadja az átvételre kijelölt személynek,
f) a fogadó bv. intézetben történő átvételt követő 48 órán belül az értékletét, okmányletét és egyéb letéti tárgy kezelője a jegyzék eredeti példányát visszaküldi a küldő bv. intézet gazdasági osztályának,
g) a Budapesti Fegyház és Börtönben végrehajtott átadás-átvételkor megállapított eltérés, illetve az értékletét, okmányletét értékborítékának, valamint az egyéb letéti tárgyakat tartalmazó zsák, csomag és az azt záró plomba sérülését a küldő bv. intézet szállítmányvezetője és a KSZNYFO személyi állományának tagja négy példányban jegyzőkönyvbe foglalja, a jegyzőkönyvet az eltérés okának kivizsgálása céljából a küldő bv. intézetbe kell megküldeni,
h) a jegyzőkönyv egy példányát a küldő bv. intézetnek, egy példányát a fogadó bv. intézetnek kell megküldeni, egy példány a fogadó bv. intézet szállítmányvezetőjénél marad, egy példányát a KSZNYFO irattárazza,
i) amennyiben a fogvatartott átadása-átvétele nem a Budapesti Fegyház és Börtönben történik, az átadás-átvételt a küldő és a fogadó bv. intézet közvetlenül bonyolítja le,
j) a fogadó bv. intézet gazdasági osztályának kijelölt munkatársa a Főnix rendszerben is átveszi a küldő bv. intézet szállításba helyezett fogvatartottak letéti „kartonjait”.

79. Szállítás közben, ha a szállítmányvezető személyében változás történik, az érték, okmány és egyéb letéteket tartalmazó csomagot és azok okmányait a szállítmány új vezetőjének kell átvenni. A változás tényét az Átadás-átvételi jegyzéken rögzíteni kell.

80. Ha az érték- vagy okmányletét csomagja szállítás közben megsérül:
a) a fogadó bv. intézet értékkezelője, illetve letétkezelője a szállítmányvezető és a fogvatartott jelenlétében a csomagok tartalmát a letétszelvényekre felvezetett adatokkal köteles egyeztetni,
b) az egyeztetés megtörténtéről jegyzőkönyvet négy példányban kell felvenni, és abban a hiányzó letéti tárgyakat fel kell sorolni,
c) a jegyzőkönyv egy példányát a szállítmány vezetőjének, egy példányát a küldő bv. intézetnek kell megküldeni, egy példányát a fogadó bv. intézetnek és egy példányát a fogvatartottnak kell átadni.

81. A fogadó bv. intézetbe érkezéskor az értékletét-, okmányletét- és egyéb tárgyletétcsomagok átadása-átvétele:
a) hivatali időben az értékkezelőnek, illetve a letétkezelőnek az Átadás-átvételi jegyzék vagy az Átadás-átvételi elismervény alapján a letétszelvényekkel együtt kell átvenni az érték, okmány és egyéb letétek csomagjait, zsákjait,
b) hivatali idő után a biztonsági tisztnek vagy a körlet-főfelügyelőnek kell az átvételt elvégezni,
c) átvétel előtt az átvevőnek ellenőrizni kell az érték, okmány és egyéb letéti csomagok, zsákok plombájának sértetlenségét,
d) az átadás-átvétel tényét az okmányok és a csomagok, zsákok egyezőségét az átadó könyvben kell rögzíteni, és a következő munkanapon át kell adni az értékkezelőnek, illetve letétkezelőnek.

82. Az átszállított fogvatartott letéti pénzét a fogadó bv. intézet letéti számlájára át kell utalni. Amennyiben a fogvatartott a letéti pénzéből az átutalás előtt gyógyszer, egészségügyi ellátás vagy többletszolgáltatás használatára pénzt kíván felhasználni, a bv. intézet haladéktalanul meggyőződik a fedezet meglétéről, és a pénzt megelőlegezi.

XIII. EGYÉB ELJÁRÁSI SZABÁLYOK

83. A fogvatartott szabadulása után vagy reintegrációs őrizetbe történő kihelyezését követően a letétszelvényeit, illetve a letétkezeléssel kapcsolatos iratait az iratkezelési szabályzat szerint kell megőrizni.

XIV. SZÜKSÉGLETI CIKKEK VÁSÁRLÁSA, ENGEDÉLYEZETT CSOMAGVÁSÁRLÁS

84. A parancsnok a helyi sajátosságok figyelembevételével a házirendben szabályozza a szükségleti cikkek vásárlásának rendjét (legalább havi 2 alkalommal), idejét és a vásárolható cikkek körét.

85. A reintegrációs tiszt a vásárlás előtt tájékoztathatja a fogvatartottat:
a) a szükségleti cikkek vásárlására rendelkezésre álló összegről (amennyiben a helyi szabályozók lehetővé teszik),
b) a szükségleti cikk vásárlására fordítható alapösszegről,
c) az alapösszeg emelkedéséről, csökkenéséről (pl. jutalmazás, fenyítés),
d) valamint arról, hogy a szükségleti cikkek vásárlása során a fogvatartottnak előnyben kell részesíteni a tisztasági és tisztítószereinek megvásárlását.

XV. A FOGVATARTOTT PÉNZZEL VALÓ ELLÁTÁSA A BV. INTÉZETBŐL ENGEDÉLYEZETT TÁVOLLÉT IDEJÉRE

86. A büntetés-végrehajtási osztály (a továbbiakban: bv. osztály) értesítése, valamint a fogvatartott kérelme alapján részére a szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól szóló 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet (a továbbiakban: 16/2014. IM rendelet) 107. § (1) bekezdésének megfelelő összeget kell kiadni.

87. Ha a fogvatartottnak a távollét engedélyezésekor nincs letéti pénze, a 16/2014. IM rendelet 107. § (3) bekezdésének megfelelően kell eljárni.

88. Megelőlegezhető tételek:
a) élelmezési költségként naponként az alapmunkadíj 10%-ának megfelelő összeg,
b) utazási költségként a másodosztályú vasút és a szükséges autóbusz viteldíjának összege.

89. A nyilatkozat alapján a megelőlegezést a parancsnok által kijelölt osztályvezető engedélyezheti. A bv. osztály az illetékes osztály vezetője által engedélyezett fogvatartotti kérelmet, nyilatkozatot átadja a gazdasági osztálynak. Az okmányt a gazdasági osztály kezeli, és intézkedik a megelőlegezett összeg kifizetésére.

90. Amennyiben a fogvatartott hozzátartozója írásban vállalja, hogy az engedélyezett távollét ideje alatt biztosítja a fogvatartott élelmezését, megfizeti az utazási költségét, akkor a 88. pontban leírt összegek kifizetése mellőzhető.

91. Ha a bv. intézetből engedélyezett távollétre a fogvatartott reintegrációs őrizetbe történő kihelyezése miatt kerül sor, úgy a 16/2014. IM rendelet 136/C. § (1) bekezdésére figyelemmel a fogvatartott elszámolást követően kifizethető teljes letéti pénzét részére át kell adni a reintegrációs őrizet kezdő napján.

XVI. ELŐÁLLÍTÁSI KÖLTSÉGHEZ VALÓ HOZZÁJÁRULÁS ELSZÁMOLÁSÁVAL KAPCSOLATOS ELJÁRÁS

92. A nyilvántartási osztály értesíti a gazdasági osztályt arról, hogy a fogvatartottat milyen ügyben fogják előállítani. A gazdasági osztály az értesítés alapján számítja fel az előállításiköltség-hozzájárulást.

93. Amennyiben a fogvatartott részére előállításiköltség-hozzájárulást kell felszámítani, az alábbiak szerint kell eljárni:
a) a bv. osztály kérésére a gazdasági osztály megállapítja – a fogvatartott előzetes tájékoztatásához – az előállításiköltség-hozzájárulás várható összegét, és közli azt is, hogy a fogvatartott rendelkezik-e letéti pénzzel,
b) a bv. osztály átadja a gazdasági osztálynak a fogvatartott arra vonatkozó nyilatkozatát, hogy írásban vállalta az előállításiköltség-hozzájárulás várható összegének megfizetését, és hozzájárul annak letéti pénzéből való levonásához,
c) ha a fogvatartott nem rendelkezik letéti pénzzel, de kéri az előállítást, a parancsnok által kijelölt osztályvezető dönt – a fogvatartott fizetési nyilatkozata alapján – az előállításiköltség-hozzájárulás megelőlegezéséről, amennyiben a költség megelőlegezésre kerül, azt egyéb bv.-s tartozásként rögzíteni kell.

94. Az előállítás teljesítését a bv. osztály 3 példányos jegyzék (17. melléklet) kiállításával igazolja, és átadja a gazdasági osztálynak. Az előállításiköltség-hozzájárulás kiszámítása után a jegyzék egy példánya a gazdasági osztálynál marad, egy példányt a bv. osztály a fogvatartott iratai között őriz meg, egy példányt pedig a fogvatartott részére kell átadni.

95. Ha a fogvatartó és az előállítást végző bv. intézet nem azonos, a költségjegyzéket az előállító bv. intézet bv. osztálya a szállítást megelőzően 4 példányban készíti el. Ebben az esetben a jegyzék egy példánya az előállítást végző bv. intézet gazdasági osztályán marad. A fogvatartó bv. intézet a részére megküldött költségjegyzék alapján a költség-hozzájárulást levonja, majd azt haladéktalanul átutalja az előállítást teljesítő bv. intézetnek.

96. A gazdasági osztály az előállítás előtt az előállításiköltség-hozzájárulásról igazolást állít ki annak érdekében, hogy a fogvatartott költségei megtérítése iránti igényét a bíróságnál, a közjegyzőnél benyújtsa.

XVII. A GAZDASÁGI OSZTÁLY FELADATA A FOGVATARTOTT TÉRÍTÉSKÖTELES EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁSÁNÁL

97. A bv. orvos kérésére a gazdasági osztály haladéktalanul igazolja, hogy a fogvatartott milyen összegű letéti pénzzel rendelkezik.

98. A bv. orvos javaslata alapján a bv. intézet gondoskodik a fogászati beavatkozás elvégzéséről, a szemüvegkészítésről, a gyógyszer, valamint a gyógyászati segédeszköz beszerzéséről (a továbbiakban együttesen: eü. ellátás).

99. Az eü. ellátás költségei – az ettől eltérő rendelkezések figyelembevételével (pl. közgyógyellátás) –, valamint az önkárosító magatartás miatt szükséges egészségügyi intézetbe történő kiszállítás költségei a fogvatartottat terhelik.

100. Az elkészítést, beszerzést igazoló számla alapján a bv. intézet levonásba helyezi a felmerült költséget.

101. Ha a fogvatartott nem rendelkezik elegendő letéti pénzzel, a parancsnok előzetes engedélyével a beszerzés és az ellátás végrehajtható. Ebben az esetben a bv. intézet egyéb bv.-s tartozásként előjegyzésbe veszi a felmerült költséget.

XVIII. A LETILTÁSRÓL RENDELKEZŐ IRAT KEZELÉSE

102. A gazdasági osztály legkésőbb a letiltásról rendelkező irat átvételét követő 4. munkanapon értesíti a fogvatartottat a nevére érkezett letiltásról. Az értesítést a fogvatartott aláírásával igazolja.

103. A letiltást az egyéni tasakon vezetett nyilvántartásban és a pénzügyi letét modulban kell vezetni. A végrehajtást elrendelő okiratot, az értesítések másolatait a nyilvántartás mellékleteként kezelt egyéni tasakban kell elhelyezni. Az analitikának a következő adatokat kell tartalmaznia:
a) fogvatartott neve, nyilvántartási száma,
b) a letiltásról rendelkező okmány érkezésének napja és iktatószáma,
c) a végrehajtást elrendelő bíróság megnevezése, a rendelkezés száma,
d) a letiltás összege, mértéke,
e) a kivezetés időpontja, a levonás összege,
f) megjegyzés.

104. Ha a bv. intézet a letiltásnak bármely okból (pl. a fogvatartott nem dolgozik, nincs letéti pénze, meghalt, szabadult stb.) nem tud eleget tenni, erről haladéktalanul értesíteni kell a letiltást elrendelő hatóságot.

105. A fogvatartott átszállítása esetén a letiltásról rendelkező okmányt a fogadó bv. intézetnek haladéktalanul meg kell küldeni.

106. A fogvatartott átszállításáról haladéktalanul értesíteni kell a letiltást elrendelő hatóságot.

107. A gazdasági osztály a letiltással összefüggő eljárásnál a bv. intézet jogtanácsosának közreműködését kérheti.

XIX. A LETÉTI KÖNYVELÉS ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI

108. A fogvatartott munkadíját és letéti pénzének főkönyvi könyvelését a „Forrás.Dot.Net” programban a gazdasági osztály végzi, amelyet analitikus nyilvántartással kell alátámasztani. Az analitikus nyilvántartás vezetésére a Főnix 2 program Bv Bank modulja szolgál. A főkönyvi könyvelés szabályait, az analitikus nyilvántartás és a főkönyvi könyvelés kapcsolatát a bv. intézet számlarendje szabályozza.

109. Az analitikus könyvelésben a fogvatartott teljes munkadíját, az azt terhelő levonásokat, továbbá letéti pénzét és az ezekben bekövetkezett változásokat kell nyilvántartani. A letétipénz-nyilvántartás adatait a bv. intézet személyi állományának kijelölt tagjai ismerhetik. Arról a fogvatartottat – kérelmére – tájékoztatni kell.

110. A napi könyvelést, annak befejezése után a letéti pénztárral és a Kincstárnál vezetett letéti számlakivonattal egyeztetni kell.

111. Egyéb sajátos eszköz és forrás oldali elszámolások között kell nyilvántartani az analitikában a tévesen befizetett, illetve a szükségleti cikkek vásárlására kiadott összeget mindaddig, amíg az elszámolás meg nem történik.

XX. EGYEZTETÉSEK, ÉV VÉGI ZÁRÁS ÉS ÉV ELEJI NYITÁS, BESZÁMOLÓ KÉSZÍTÉS

112. A bv. intézet a letéti számla pénzforgalmáról negyedévente pénzforgalmi jelentést köteles készíteni. A letéti számla pénzforgalmáról szóló jelentést a mindenkori intézményi költségvetési beszámoló tartalmazza.

113. A fogvatartottak fedezethiányos számlalapjain mutatkozó hiányt – a pénzforgalmi jelentés készítése előtt – a lefolytatott kártérítési eljárást követően a felelős személynek be kell fizetnie.

114. A fogvatartottak egyéni könyvelési kartonjait december 31-ével le kell zárni, arról leltárt kell készíteni.

115. Leltárt kell készíteni a letéti pénzforgalomhoz kapcsolódó – főkönyvben vezetett – éves letétieszköz- és forrásszámlákról is.

116. A számlák nyitó egyenlegének meg kell egyeznie a tárgyévet megelőző év záró egyenlegével.

XXI. IGAZOLÁS A FOGVATARTOTT RÉSZÉRE KIFIZETETT JÖVEDELEMRŐL, PÉNZBELI ÉS TERMÉSZETBENI JUTTATÁSRÓL

117. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 1. számú mellékletének rendelkezései alapján adómentes
a) a munkáltatásból származó jövedelem (munkadíj, anyagi ösztönzés),
b) a pénzbeli vagy természetbeni juttatás (jutalom, pénzbeli térítés, segélyek, illetve a szabaduláskor az évszaknak megfelelő öltözet).

118. A fogvatartott részére igazolást kell adni a munkáltatásból származó jövedelméről, a pénzbeli vagy természetbeni juttatásról.

119. A fogvatartott részére szabadulásakor igazolást kell kiadni a pénzügyi letéti program adatai alapján – öt évre visszamenőleg – a betöltött munkakörökről, azok időtartamáról és az évenkénti jövedelemről és juttatásról.

120. Az igazolásokat 2 példányban a gazdasági osztálynak kell elkészíteni. Az igazolás eredeti példányát a fogvatartott részére kell átadni, aki ennek átvételét a bv. intézetben levő nyilvántartási anyagában maradó példányon aláírásával igazolja. Ha az igazolás átadására nincs lehetőség, azt postai úton kell a szabadulónak megküldeni. Az igazolás intézeti példányát az adózási rendelkezések alapján 5 évig a nyilvántartási anyagban kell megőrizni.

121. A munkadíjjal azonos elbírálás alá esik, ha a fogvatartott
a) jutalmat kap,
b) alapfokú oktatásban vesz részt, és részére a bv. intézet vásárolta meg a tankönyvet, a tanszert, és viseli az oktatás egyéb költségeit,
c) szervezett alapfokú oktatás, szakképzés vagy továbbképzés ideje alatt pénzbeli térítést kap,
d) terápiás jellegű foglalkoztatásban vesz részt, és pénzbeli térítést kap,
e) szabadulásakor – letéti pénz hiányában – a bv. intézet segélyben (pénzsegély, hitelezett utazási utalvány, az évszaknak megfelelő ruházat) részesíti.

XXII. FORDÍTÁSI, TOLMÁCSOLÁSI KÖLTSÉGEK KIFIZETÉSE

122. A tolmácsolási és fordítási költséget a bv. intézet szervezeti egység vezetőjének (osztályvezető) értesítése, valamint a kifizetéshez szükséges bizonylatok alapján a gazdasági osztály a költségvetés terhére fizeti ki.

XXIII. OKTATÁSI KÖLTSÉGEK

123. Az alapfokú oktatásban részt vevő fogvatartott részére vásárolt tankönyv, tanszer forint összegét és az oktatás egyéb költségeit – a jóváhagyott előirányzat terhére – a bv. osztály vezetőjének a számlán feltüntetett igazolása alapján fizeti ki a gazdasági osztály.

124. Amennyiben a fogvatartott írásban tett nyilatkozata alapján önként vállalja, hogy meghatározott összeggel hozzájárul szakképzése, továbbképzése költségeihez, a hozzájárulás összegét a letéti pénzéből le kell vonni.

XXIV. A LEVÉL ÉS CSOMAG POSTAKÖLTSÉGE, PÉNZKÜLDÉS

125. Amennyiben a kapcsolattartó a tájékoztatása ellenére nem fizette meg a bv. intézetbe küldött levél postaköltségét, a levelet a bv. intézet a postával visszaküldeti a feladónak, kivéve, ha a fogvatartott írásban vállalja, hogy azt a munkadíjából, letéti pénzéből megfizeti.

126. A fogvatartott részére érkező csomag házhoz (bv. intézethez) történő kézbesítési díját a bv. intézet nem fizetheti ki, illetve azt megelőlegezni nem lehet. Ha a fogvatartott részére olyan csomag érkezik, amelyre a kézbesítési díjat a feladó nem fizette meg, a csomagot a postai alkalmazottól átvenni nem lehet.

127. A fogvatartott által küldött csomag vagy levél költsége a fogvatartottat terheli.

128. A fogvatartott kapcsolattartója részére pénzt küldhet. A küldéssel kapcsolatosan felmerülő költségek a fogvatartottat terhelik.

XXV. SZABADULÁSSAL ÖSSZEFÜGGŐ INTÉZKEDÉSEK

129. A parancsnok rendelkezése szerint a fogvatartott várható szabadulása előtt legalább 10 nappal, a nyilvántartási osztály/csoport köteles tájékoztatni a gazdasági osztályt a fogvatartott nevéről, nyilvántartási számáról és a szabadulása napjáról. A fogvatartotti nyilvántartásból a szabadítási eljárásban részt vevő szakterületek lekérdezés útján kötelesek tájékozódni a szabadítandóról.

130. Az erre megbízott személy az okmány- és értékletétet tartalmazó lezárt boríték és a letéti zsák sértetlenségéről szabadításkor vagy a reintegrációs őrizetbe történő kihelyezés napján a szabaduló vagy reintegrációs őrizetbe helyezendő fogvatartott jelenlétében meggyőződik, és az értékletétet a szabadulónak vagy a reintegrációs őrizetbe helyezendő fogvatartottnak átadja, aki az átvételt a letéti szelvényen aláírásával elismeri.

131. A fogvatartott részére megküldött értesítésben, felszólításban, annak kézbesítése során a Ptk. 5:9–5:12. §-aira (a jogalap nélküli birtoklás szabályai), illetve a 6:583. §-ára (megbízás nélküli ügyvitel), valamint a 15/2014. IM rendelet 16. §-a hatályos rendelkezéseire kell hivatkozni, és annak megfelelően kell eljárni.

132. A szabaduló vagy a reintegrációs őrizetbe helyezendő fogvatartott letéti pénzét szabaduláskor, reintegrációs őrizetbe történő kihelyezésekor a levonásokat követően ki kell fizetni részére, ha ez nem lehetséges, gondoskodni kell a postai úton történő megküldésről.

133. A szabaduló fogvatartott munkadíját külön utasításban foglaltaknak megfelelően el kell számolni és ki kell adni. A szabadulás során el nem számolt munkadíjat a fogvatartott nyilatkozata alapján, pénzintézeten keresztül vagy postai úton kell kifizetni.

134. Igazolást kell adni a szabadulónak, ha a letéti pénzéből a bíróság által kiadott végrehajtható okirat (pl. letiltás) alapján levonást eszközöltek. Az igazoláson fel kell tüntetni a letiltást elrendelő bíróság megnevezését, az ügyszámot és azt, hogy az egyes letiltásokra milyen összegű levonás történt. Az igazolást a gazdasági osztály készíti el. Az eredeti példányt a fogvatartottnak kell átadni, aki az átvételt aláírásával ismeri el, a másik példányt a gazdasági osztály őrzi meg.

135. A szabadulónak szabadulásakor át kell adni a tartozáskötelezvényt (18. melléklet), melyen megjelenik valamennyi bv. tartozása és a kártérítések összege. A tartozáskötelezvény a kérelmi lap (19. melléklet) elengedhetetlen mellékletét képezi, melyen a Bv. tv. 16. § (2) bekezdésére hivatkozással a szabaduló kérvényezheti meg nem térített tartozásai elengedését.

136. A szabaduló fogvatartott és a szabadító bv. intézet példányán túl a tartozáskötelezvényt és a kérelmi lapot annyi példányban kell kiállítani és aláír(at)ni, ahány bv. intézet felé a szabadulónak tartozása van.

137. A szabadító bv. intézet 10 munkanapon belül köteles a tartozáskötelezvény és a kérelmi lap eredeti példányát megküldeni az érintett bv. intézetek részére.

138. A meg nem térített tartozás elengedéséről szóló döntésről az érintett bv. intézet a döntés meghozatalától számított 15 munkanapon belül köteles a szabadultat értesíteni.

139. Fennálló tartozás esetén, amennyiben a szabadult fogvatartott a tartozást nem téríti meg a fizetési felszólítás ellenére, a tartozást a NAV VKAPU portál felületre kell felrögzíteni behajtás céljából.

140. Az írni-olvasni nem tudó fogvatartott értékletét, okmányletét és egyéb letéti tárgyainak, valamint a letéti pénz átadásakor a 9. pontban meghatározottak szerint kell eljárni

141. Ha a szabadítás vagy a reintegrációs őrizetbe történő kihelyezés a hivatali munkaidő befejezése után történik, az utolsó munkanapon a szabaduló vagy reintegrációs őrizetbe helyezendő fogvatartott pénzét és értéktárgyát – megőrzésre – a biztonsági osztály szolgálatban levő, átvételre kijelölt dolgozója veszi át a gazdasági osztálytól, mely a szolgálat átadás-átvétel tárgyát képezi.

142. A szabaduló vagy reintegrációs őrizetbe helyezendő fogvatartott részére pénzét és értéktárgyát a szabadítás vagy a reintegrációs őrizetbe kihelyezés előtt kell átadni, és az átvételt a fogvatartott aláírásával ismeri el. Az átvételt igazoló jegyzéket a következő munkanapon a biztonsági tiszt haladéktalanul átadja a gazdasági osztálynak.

XXVI. A SZABADULÓ SEGÉLYEZÉSE

143. Ha a fogvatartottnak a pénzbüntetés, illetve a pénzbírság befizetése után nem marad letéti pénze vagy a szabadulás idejére kötelezően tartalékolt összege, akkor a szabadulásakor – kérelmére – a parancsnok segélyben részesítheti.

144. Parancsnoki engedély alapján a szabaduló, indokolt esetben a reintegrációs őrizetbe kihelyezendő fogvatartott részére a vasúton történő utazáshoz hitelezett utazási utalványt kell kiadni. A vasúti közlekedés hiánya miatt az autóbusz igénybevételéhez a díjszabás szerint szükséges viteldíjat a bv. intézet a költségvetés terhére készpénzben fizeti ki. A fővárosi illetékességű bv. intézetek BKV jegy kiadását is engedélyezhetik.

145. A vasúti hitelezett utazási utalvány szigorú számadású nyomtatvány, azt a BVOP Közgazdasági Főosztályától kell igényelni.

146. Letéti pénzzel vagy megfelelő összeggel nem rendelkező fogvatartottat, ha a szociális körülményei indokolttá teszik (nincs lakása, hozzátartozója, munkába állása nem biztosított stb.) körültekintő mérlegelés alapján készpénzsegélyben lehet részesíteni. A készpénzsegély napi összege az alapmunkadíj 10%-a, és az legfeljebb 3 napra adható.

XXVII. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

147. A rendszeresített nyomtatványokon kívül a parancsnok – helyileg használt – nyomtatványt is rendszeresíthet. A „Forrás.Dot.Net”, illetve a letéti program által előállított dokumentumokat nem kell mellékletként szerepeltetni.

148. Ez az utasítás a közzétételét követő 8. napon lép hatályba.

149.11

1. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz


KIMUTATÁS
megőrzés céljából átvett, letétbe nem helyezhető tárgyakról

Befogadott neve: …………………………………………………………….………………… Nytsz.: ………………………..
Anyja neve: ………………………………..…………………… Lakóhelye: ………………………………………….………..
Átvett tárgyak felsorolása:
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….

A fogvatartott nyilatkozata:
Tudomásul veszem, hogy amennyiben a felsorolt tárgyak elküldéséről, kiadásáról 30 napon belül nem intézkedem, azokat a
bv. intézet jegyzőkönyv felvétele mellett megsemmisíti.

Hazaküldés esetén a címzett neve, lakcíme: ………………………………………………………………………………….….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….

A megfelelő rész aláhúzandó:
– A postai költséget letéti pénzemből fizetem.
– A postai költséget a címzett fizeti.

Személyes átvételkor az átvevő személyi adatai:
név: ………………………………………………………………………………………………………………………………
anyja neve: ……………………………………………………………………………………………………………………….
szül. hely, idő: ……………………………………………………………………………………………………………………
lakcíme: …………………………………………………………………………………………………………………………..

…………………………, ……… év …………… hónap …… nap …… óra
…………………………
fogvatartott aláírása


Személyes átvételkor az átadó és az átvevő aláírása:

Bv. intézet részéről A fogvatartott kapcsolattartója, meghatalmazottja

………………………………

…………………………………

mint átadó

mint átvevő

.

Tanú: 1 ………………….……… 2 ……………….……………
…………………….…….. ………………..……………


Készült: 2 példányban
Eredeti példányt a tárgyak őrzésével megbízott bv. dolgozó tartja magánál
Második példányt a fogvatartottnak kell átadni

2. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz


MEGSEMMISÍTÉSI JEGYZŐKÖNYV



Tárgy: megőrzés céljából átvett, letétbe nem helyezhető tárgyak megsemmisítése


Időpont:


Jelen vannak:







A mai napon megsemmisítésre kerülnek az alábbi fogvatartottak letétbe nem helyezhető azon tárgyai, melyek kiadásáról vagy csomagban történő megküldéséről a fogvatartott a határidő lejártáig nem gondoskodott:


(fogvatartott neve; nyilvántartási száma; valamint a megsemmisítendő tárgyak pontos megnevezése)





k. m. f.

…………………………………… ……………………………………



………………………………………

3. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

JEGYZŐKÖNYV
a fogvatartottól befogadáskor átvett lőfegyverről, lőszerről,
vélhetően robbanó-, sugárzóanyagról, kábítószerről


Név:………………………………………………………………………………………………………………………………..
Születési idő:………………………………………………………………………………………………………………………
Anyja neve:………………………………………………………………………………………………………………………..
Lakóhelye:………………………………………………………………………………………………………………………....

A fogvatartottól átvett, a büntetés-végrehajtási intézet biztonságára különösen veszélyes tárgy, anyag felsorolása és jellemzői:
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….

A fogvatartott nyilatkozata arról, hogy a tárgy, anyag mikor és hogyan került a birtokába:
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….



…………………………, ……… év …………… hónap …… nap …… óra

…………………………

…………………………

befogadó

fogvatartott



Tanú: 1 ………………………… 2 …………………………
………………………… …………………………





Készült: 3 példányban
Eredeti példányt az átvett tárggyal, anyaggal együtt a rendőrségnek kell megküldeni
Második példányt az intézet az igazgatási iratok között őrzi meg
Harmadik példányt a fogvatartottnak kell átadni

4. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

JEGYZŐKÖNYV
a hamisgyanús külföldi fizetőeszköz átvételéről


A mai napon …… év …………… hó …… nap …… óra befogadásra került fogvatartott:
név:………………………………………………………………………………………………………………………………..
születési hely és idő:……………………………………………………………………………………………………………...
anyja neve:………………………………………………………………………………………………………………………..
lakóhelye:…………………………………………………………………………………………………………………………
állampolgársága:………………………………………………………………………………………………………………….

A külföldi fizetőeszköz átvizsgálásakor megállapításra került, hogy az hamisgyanús.

A külföldi fizetőeszköz (valuta neve, összege, névértéke, címlete, sorszáma):
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….

A fogvatartott nyilatkozata arról, hogy a külföldi fizetőeszköz mikor és hogyan került a birtokába:
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………

…………………………

befogadó

fogvatartott




Tanú: 1 ………………………… 2 …………………………
………………………… …………………………



…………….………………………………………………
az átkísérést végző rendőr neve, azonosító száma





Készült: 3 példányban
Eredeti példányt a hamisgyanús fizetőeszközzel együtt kell megküldeni a rendőri szervnek
Második példányt az intézet őrzi meg
Harmadik példányt a fogvatartottnak kell átadni

5. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

A fogvatartottak letéti tárgyainak tárolása

1. A fogvatartott polgári ruházatának és letéti tárgyainak tárolására és szállítására használt letéti zsákon név szerinti jelölésére egységes letéti címkét kell alkalmazni.


A letéti címke

– műanyag fóliatokból, valamint

– cserélhető kartonlapbetétből

áll.

2. A kartonlapbetétet ezen melléklet I. számú mintájának megfelelően I. számú bélyegzővel kell ellátni, amelyen kitöltéskor fel kell tüntetni:

– a fogvatartott nevét,

– nyilvántartási számát és

– azt, hogy szállítás esetén honnan hova szállítják.


A letéti zsák lezárásának leírását és a folyamat egymást követő mozzanatait ezen melléklet II. számú mintája tartalmazza.

3. A letétben tárolt termékek bármilyen jellegű mozgatása esetén ezen melléklet I. számú mintájában megjelölt II. számú bélyegzőt kell alkalmazni.


A lenyomatokat egymás alá, időrendi sorrendben kell elhelyezni.

4. A letéti zsák plombálása. A plombálás sérthetetlenségét az átadás-átvétel előtt ellenőrizni kell. Ha a plomba, illetve a zsák megsérült, jegyzőkönyvet kell felvenni.

I. számú minta

I. számú bélyegző

Név:
_________________________________
Nyilvántartási szám:
_________________________________
Honnan hová szállítják:
_________________________________



II. számú bélyegző

Letétszelvényen található ………………… sorszámú,
összesen ……………… db tételt
a mai napon hiánytalanul átvettem.

…………………… …………………….
Bv. intézet megnev. dátum

…………………… …………………….
átadó raktáros átvevő




1. kép
Nyitott letéti zsákot ábrázolja ringlikbe fűzött kötözőanyaggal.

2. kép
A fogvatartott letéti tárgyait el kell helyezni a zsákban, majd a nyakat szorosan meg kell kötözni.

3. kép
Ezután a megkötözött nyakrészt lehetőleg többször, de legalább egyszer le kell hajtani úgy, hogy a kötözőanyag szabadon maradjon.






4. kép
A kötözőanyagot az előzőek alapján kialakított zsáknyak közepére kell helyezni, és fel kell rá fűzni a megfelelően kitöltött letéti címkét.

5. kép
A letéti címkével ellátott nyakrészt ezután erősen meg kell kötni.

6. kép
Végül a kötőanyagot a plombával kell ellátni.

6. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

Sorszám

Intézetek, intézmények

Plombanyomó száma

1.

Állampusztai Országos Bv. Intézet

BV 11

2.

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

BV 22

3.

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

BV 15

4.

Baranya Megyei Bv. Intézet

BV 25

5.

Békés Megyei Bv. Intézet

BV 20

6.

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

BV 23

7.

Budapesti Fegyház és Börtön

BV 01

8.

Tököli Országos Bv. Intézet (Fiatalkorúak Bv. Intézete)

BV 04

9.

Fővárosi Bv. Intézet

BV 03

10.

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

BV 19

11.

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

BV 16

12.

Heves Megyei Bv. Intézet

BV 17

13.

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

BV 32

14.

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

BV 28

15.

Kalocsai Fegyház és Börtön

BV 05

16.

Kiskunhalasi Országos Bv. Intézet

BV 40

17.

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet (Baracska)

BV 12

18.

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet (Székesfehérvár)

BV 27

19.

Márianosztrai Fegyház és Börtön

BV 06

20.

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

BV 14

21.

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

BV 07

22.

Somogy Megyei Bv. Intézet

BV 21

23.

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

BV 08

24.

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

BV 24

25.

Szegedi Fegyház és Börtön (Szeged)

BV 09

26.

Szegedi Fegyház és Börtön (Nagyfa)

BV 13

27.

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

BV 55

28.

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

BV 82

29.

Tolna Megyei Bv. Intézet

BV 26

30.

Váci Fegyház és Börtön

BV 10

31.

Veszprém Megyei Bv. Intézet

BV 30

32.

Zala Megyei Bv. Intézet

BV 31

33.

Büntetés-végrehajtás Egészségügyi Központ

BVEK

7. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz


…………………………
bv. intézet

Letétcsomag-nyilvántartó könyv

…………………………
bv. intézet



Nyilvántartás
a fogvatartottak letéti csomagjairól

1R00060_0

A(z) …………………………………………… nytsz. letétcsomag-nyilvántartás ……………………………………,

………………………., azaz ………………………………………………… számozott lapot tartalmaz.

……………… év ………………… hó ……… nap

P. H.

…………………………

ügykezelő

Használatba véve:

Használatból kivonva:

……… év ………… hó ……. nap

……… év ………… hó ……. nap


P. H.

P. H.


………………………………..

………………………………..



Kitöltési utasítás
a letétcsomag-nyilvántartó könyv vezetéséhez

I.

1. A letétcsomag-nyilvántartó könyvet a használatbavétel előtt hitelesíteni kell.
2. A használatbavételt és a használatból történő kivonást a gazdasági vezető aláírásával igazolja.
3. A betelt könyvet az iratkezelési szabályok szerint kell megőrizni.

II.

1. Az első rovatba a letét átvételének, illetve átadásának időpontját (hónap, nap) – minden lapon az első sorban az év megjelölésével – kell bejegyezni.
2. A második rovatba a letétezés sorszámát kell bejegyezni, ezt a rovatot minden év január 1-jén 1-es sorszámmal kell megnyitni, és december 31-ig folyamatosan vezetni.
3. A harmadik rovatba a fogvatartott nevét kell bejegyezni.
4. A negyedik rovatba a fogvatartott nyilvántartási számát kell bejegyezni.
5. Az ötödik rovatba a letétszelvény számát (amennyiben több letétszelvény van, minden egyes szelvény számát) kell bejegyezni. Amennyiben nem rendelkezik letéttel, a nyilvántartó könyvbe a letétszelvény számát akkor is be kell vezetni.
6. A hatodik rovatba azt a sorszámot kell bejegyezni, amit letétje kapott. A sorszám több letétcsomagot is jelenthet. A letétcsomag sorszáma mellé – amennyiben az több darabból áll – bármilyen helyileg alkalmazott jelölés beírható. Például: csomag = cs, fakk = f, bőrönd = b, zacskó = z, vállfa = v, táska = t.
7. A hetedik rovatba a letét(ek) átvételét 1-es számmal jelölve kell bejegyezni.
8. A nyolcadik rovatba a letét(ek) kiadását 1-es számmal jelölve kell bejegyezni.
9. A kilencedik rovatba a letéttel rendelkezők számát göngyölítve, a kiadások és bevételek folyamatos hozzáadásával, illetve levonásával kell vezetni.
10. A tizedik rovatba kell bejegyezni, hogy a fogvatartott honnan érkezett, illetve hová távozik. Amennyiben a befogadás, illetve szabadítás ugyanannál az intézetnél történik, annak tényét.
11. A letétcsomagot átvevő bv. beosztott olvasható aláírása.

III.

1. Abban az esetben, amikor a fogvatartottnál újabb – másodtételezés – letétezési eljárásra kerül sor, az újonnan letétezett tárgyat (tárgyakat) a már meglévő letétjébe kell elhelyezni. Amennyiben ez nem lehetséges, az első leletezéskor kapott sorszáma mellé kell újabb jelölést alkalmazni.
2. A másodletétezés során a tárgyak letétszelvényszámát a már meglévő szelvények száma mellé kell a nyilvántartásba bevezetni.
A hosszabb tartamú ítélettel büntetését töltő elítélt esetében, amikor a többször előfordult letétváltozás folyamán a nyilvántartás már nem áttekinthető, az egész sort át kell húzni, és új sorszám alá – a megszűnt szelvényszámok kivételével – mindent át kell vezetni úgy, hogy a maradvány mennyisége az új sorszám alatt ne változzék.
Az új sorszámot az ábécé betűrendes nyilvántartásba is be kell jegyezni, és egyidejűleg a megszűnt sorszámot át kell húzni.

Dátum

Sorszám

Elítélt neve

Nytart. száma

Letétszel-
vény(ek) sz.

Letétcsomag sz.

Bevétel

Kiadás

Maradvány

Megjegyzés

Bv. beosztott neve

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

8. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

KIMUTATÁS
a fogvatartott által magával hozott forintösszegről

Átvétel időpontja: …………. év …………… hónap …… nap

Név

Anyja neve

Nyt. száma

Összeg
(Ft)

Fogvatartott aláírása

Összesen:




…………………………, ……….. év ………………… hónap …… nap

…………………………

…………………………

pénztáros (átvevő)

befogadó (átadó)

9. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

NYILATKOZAT
A rendőrségtől a büntetés-végrehajtási intézetbe átkísért fogvatartott nyilatkozata


Név:
Születési hely:
Születési idő: ………… év ………… hó …… nap
Anyja neve:
Lakhelye:

Felelősséggel kijelentem, hogy a rendőrségi fogdán birtokomban lévő tárgyak közül az alábbiak hiányoznak:







…………………………, ……… év ……………… hónap …… nap
…………………………
fogvatartott aláírása

Tanúk:

1 …………………………

2 …………………………

…………………………

…………………………



……………………………………………………………
a fogvatartott átkísérését végző rendőr aláírása






Készült: 3 példányban
Eredeti példányt meg kell küldeni a rendőri szerv vezetőjének
Második példányt a fogvatartottnak igazgatási iratainál kell megőrizni
Harmadik példányt a fogvatartottnak kell átadni

10. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

KÉRELEM
letétbe helyezett és megjelölt tárgyak elküldésére vagy annak kiadására

A fogvatartott neve:
Anyja neve: ………………………………………………………… Nytsz.:

Kérem az általam megadott címre az alábbi tárgyak hazaküldését*, illetve kiadását*.
A tárgyak felsorolása a letéti szelvényen feltüntetett, az azonosítást elősegítő megjelöléssel:





Hazaküldés esetén a címzett neve, lakcíme:


A megfelelő rész aláhúzandó:
* A postai költséget letéti pénzemből kérem kifizetni.
* A postai költséget a címzett fizeti.

Kiadás esetén az átvevő személyi adatai:
név:
anyja neve:
szül. hely, idő:
lakcíme:


…………………………, ……… év ………………… hónap …… nap
…………………………
fogvatartott aláírása
Engedélyezem: ………………………….
gazdasági vezető

……………………………

……………………………

átadó aláírása

átvevő aláírása

Tanú:

1 …………………………

2 …………………………

…………………………

…………………………




Megjegyzés:
A *-gal jelölt megfelelő szöveg aláhúzandó. Ha a csomag továbbítása postai úton történik, a csomagfeladó szelvényt a kérelemhez kell csatolni.

Készült: 1 példányban, melyet értékkezelő vagy letétkezelő őriz meg

11. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

JEGYZŐKÖNYV
a fogvatartottnál engedély nélkül tartott fizetőeszközről,
érték- vagy egyéb tárgyról

Ellenőrzésem során …… év ………… hó …… nap …… óra …… perc megállapítottam,
hogy név: …………………………………………………………… nytsz.:
anyja neve:
fogvatartott engedély nélkül tartotta magánál a következő fizetőeszközt, illetve tárgyat:





A fogvatartott nyilatkozata arról, hogy az engedély nélkül tartott fizetőeszköz vagy tárgy mikor, milyen körülmények között került a birtokába:



…………………………, ……… év …………… hónap …… nap

……………………………

……………………………

személyi állomány ellenőrzést végző

fogvatartott aláírása

tagjának aláírása

Tanú:

1 …………………………

2 …………………………

…………………………

…………………………




Az engedély nélkül tartott és elvett fizetőeszközt, tárgyat a jegyzőkönyvvel együtt átvettem:

…………………………, ……… év …………… hónap …… nap …… óra

……………………………

……………………………

átadó

átvevő (gazdasági osztály)






Készült: 2 példányban
Eredeti példányt a gazdasági osztály őrzi meg
Második példányt a fogvatartott részére kell átadni

12. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

Postán érkezett pénzküldemények nyilvántartása

sorszám

név

nytsz.

zárkaszám

utalvány száma

összeg

megjegyzés

dátum

aláírás

12/a. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz12

NYILATKOZAT
A fogvatartott nyilatkozata pénzküldemény küldésére jogosultról
Név: .................................................................................................................................................................................................
Születési hely: ..................................................................................................................................................................................
Születési idő: ....................... év .................................... hó ............... nap
Anyja neve: .....................................................................................................................................................................................
Lakhelye: .........................................................................................................................................................................................
Kijelentem, hogy a részemre postai vagy banki úton küldött pénzösszeg küldője
........................................................................................................................................................................... (megnevezés)
pénzküldemény küldésére jogosult az alábbi igazolható indokok alapján:
.................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................
...................................., .................... év .................................... hónap ............... nap
..............................................................
fogvatartott aláírása
Készült: 3 példányban

1. példányt a fogvatartott igazgatási iratainál kell megőrizni

2. példány a letéti könyvelés bizonylata

3. példányt a fogvatartottnak kell átadni

13. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

Segédlet a munkabér könyveléséhez

sorszám

nyilvántartási szám

bruttó munkadíj

tartási költség

nettó munkadíj

vonatkozási hónap
(pl. 201511)

a tartási költség
hány napra lett számolva

14. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz13

Folyamatábra a levonási sorrendről

munkadíj, letéti pénz, rendszeres pénzbeli juttatás

a) tartási költséghez való hozzájárulás

b) kötelező tartalék

= nettó letéti pénz

50%

50%, amelyből

c) végrehajtási levonás

e) gyógyszer, eü. ellátás 40%

d) kártérítés

f) szükségleti cikkek vásárlása 50%*

g) kimaradás, eltávozás 5%

h) többletszolgáltatás 5%

_______________________________
* Amennyiben a fogvatartott esetében nem keletkezik c), d), e) pontból eredő levonás, az összeg átkerülhet az f) pontba.

15. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

ÁTADÁS-ÁTVÉTELI JEGYZÉK

Az alább felsorolt fogvatartottak értéktárgyait lezárt borítékban, sértetlenül a/az
……………………………………………… intézetbe szállítás céljából átvettem/átadtam.

Sor- szám

Név

Nyilvántartási szám

Értékszelvény sorszáma

1.

2.

3.

4.

5.


Az értékcsomag darabszáma: …………………, azaz …………………………… db.


Kelt: ……………………, ……… év ……………… hónap …… nap



A küldő intézet

……………………………

……………………………

átvevő-átadó szállítmányvezető

KSZNYFO

átvevő-átadó




A fogadó intézet

……………………………

……………………………

átvevő-átadó szállítmányvezető

átvevő, beosztása







Készült: 4 példányban
Eredeti példányt a fogadó intézet 48 órán belül visszaküldi a küldő intézet gazdasági osztályának
Második példány a fogadó intézetnél marad
Harmadik példányt a KSZNYFO őrzi meg
Negyedik példány a küldő intézetnél marad

16. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

ELISMERVÉNY
az egyéb letéti tárgy átadásáról, átvételéről


A(z) ……………………………………………………………………………………….………… intézetbe átszállításra kerülő
név: ………………………………………………………………………….. nytsz.: ….………… fogvatartott leplombált egyéb
letéti tárgyait tartalmazó letéti zsákját ( ……… db) sértetlenül átvettem.


…………………………, ……… év …………… hónap …… nap

……………………………

……………………………

szállítmány vezető

BVOP KSZNYFO

átvevő-átadó

átvevő-átadó



A fogadó intézet
…………………………
átvevő-átadó
szállítmányvezetője


………………………………………
átvevő, beosztása
(gazdasági osztály személyi állományának tagja,
munkaidőn túl a biztonsági tiszt vagy a körlet-főfelügyelő)






Megjegyzés:
Ha leplombázott letéti zsák sérült, 2 példányban jegyzőkönyvet kell felvenni, és annak 1 példányát a küldő intézetnek kell megküldeni.

Készült: 4 példányban
Eredeti példányt a fogadó intézet 48 órán belül visszaküldi a küldő intézet gazdasági osztályának
Második példány a fogadó intézetnél marad
Harmadik példányt a KSZNYFO őrzi meg
Negyedik példány a küldő intézetnél marad

17. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

J E G Y Z É K
a fogvatartott előállításiköltség-hozzájárulásáról
egyéb bírósági ügyben*, egyéb ügyben orvosszakértőhöz*, közjegyzőhöz*,
nyugdíjfolyósító intézetbe előállítás*,
súlyos beteg hozzátartozó meglátogatása*,
hozzátartozó temetésén való részvétel*
miatti előállítás

I. rész


Név: Nytsz.: ………...………
Anyja neve:
Lakóhelye:
Az előállítás időpontja: ……… év ………… hó …… nap …… óra
Az előállítás helye:
Szállítási útvonal:

Körszállítás napjai

Indulás helye

Érkezés helye

Célszállítás napjai

Indulás helye

Érkezés helye


A célszállítás során igénybe vett gépjármű forgalmi rendszáma: ……………………

Menetlevél száma: ……………………




……………………, ………… év …………… hó …… nap

…………………………

……………………….

biztonsági osztály

bv. osztály







____________________
* Megjegyzés: a nem kívánt szöveg törlendő!

II. rész

39/2017. (XII. 29.) BM rendelet alapján az előállítás költsége

Bruttó érték (Ft)

Költségátalány

Egyéb költség

Időponttól

Időpontig

Felhasznált idő

Előállítás időtartama (tényleges)

Elszámolható (2. órától)

Kíséret létszáma, költsége

Induló km

Záró km

Megtett km (–25 km)

Előállítás során felhasznált km

Az összes költség:


Az előállításiköltség-hozzájárulás összegét a fogvatartott letéti pénzéből előlegezte meg.*
A költséget a bv. intézet előlegezte meg, és a fogvatartott hozzájárult a letéti pénzből történő levonáshoz.*



…………………………, ………… év …………… hó …… nap
……………………………
gazdasági osztály








* Megjegyzés: a nem kívánt szöveg törlendő!



Készült: 3 vagy 4 példányban
Három példány készítésénél kapják:
• eredeti példányt az előállítást végző bv. intézet gazdasági osztálya,
• második példányt az előállítást végző bv. intézet bv. osztálya,
• harmadik példányt a fogvatartott.
Négy példány készítésénél kapják:
• eredeti példányt a küldő bv. intézet gazdasági osztálya,
• második példányt az előállítást végző bv. intézet gazdasági osztálya,
• harmadik példányt az előállítást végző bv. intézet bv. osztálya,
• negyedik példányt a fogvatartott.

18. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

TARTOZÁSKÖTELEZVÉNY


1R00074_0

ADÓS ADATAI

NÉV

SZÜLETÉSI DÁTUM

NYILVÁNTARTÁSI SZÁM

ANYJA NEVE

%FOGVATARTOTT_
NEV%

%FOGVATARTOTT_
SZULETESIDATUM%

%FOGVATARTOTT_
AZONOSITO%

%FOGVATARTOTT_
ANYJANEVE%



Gondnokság alatt áll: %GONDNOKSAGALATT%
Nyugdíjas: %NYUGDIJAS%


1R00074_2

BV TARTOZÁSOK

Utalási hely

Utalási hely számlaszáma

Bv. tartozás azonosító

Bv. tartozás teljes összege (Ft)

Megfizetett összeg (Ft)

Folyamatban lévő kifizetés összege (Ft)

Fennálló tartozás összege
(Ft)

%T1%



1R00074_4

KÁRTÉRÍTÉSEK

Utalási hely

Utalási hely számlaszáma

Kártérítési azonosító

Kártérítés összege (Ft)

Jogerőre emelkedés dátuma

Kötelezvény aláírásának dátuma

Megfizetett összeg (Ft)

Folyamatban lévő kifizetés összege (Ft)

Fennálló tartozás
összege (Ft)

%T2%



A fennálló tartozások összegét az adós az utalási hely számlaszámára köteles átutalni, vagy a szabaduláskor részére átadott csekken köteles megfizetni ………. napon belül. Amennyiben a tartozás átutalással kerül megfizetésre, a közleményben az adós nevének és a bv. tartozás azonosítójának feltüntetése szükséges.


……………………, 20……… év ………………… hónap …… nap


P. H.
………………………………….
neve, beosztása



A kötelezvényt átvettem:

……………………, 20……… év ………………… hónap …… nap
………………………………….
adós neve

19. melléklet a 2/2021. (I. 7.) BVOP utasításhoz

KÉRELEM

Fogvatartott neve:
Nyilvántartási száma:
Szabadulás dátuma:
Szabaduláskor fennálló tartozás összege*:
– kártérítés: ……………………………………………
– egyéb bv. tartozás: ………………………………….

A büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény 16. § (2) bekezdésére tekintettel kérem, hogy a/az ………………………………………. Intézetben keletkezett, és fogvatartásom alatt meg nem térített tartozásaim méltányosságból való elengedését engedélyezni szíveskedjen.

Méltányossági kérelem indoka:



Kelt:
……………………………
fogvatartott

Nevelői és/vagy pártfogói javaslat:



Kelt:
……………………………………
aláírás

A büntetés-végrehajtási intézetben fogvatartott elítéltekkel és egyéb jogcímen fogvatartottakkal kapcsolatos kártérítési eljárás szabályairól szóló 12/2014. (XII. 16.) IM rendelet 11. § (3) bekezdésére hivatkozva a fennálló kártérítés összegének elengedését
engedélyezem nem engedélyezem

A büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény 16. § (2) bekezdésére hivatkozva a fennálló egyéb bv. tartozás elengedését
engedélyezem nem engedélyezem

Kelt:
……………………………………
intézetparancsnok



_______________
* A kérelem elengedhetetlen mellékletét képezi a tartozáskötelezvény.
1

Az utasítást a 30/2023. (IV. 28.) BVOP utasítás 145. pontja hatályon kívül helyezte 2023. május 6. napjával.

2

A 4. pont a 17/2022. (VII. 13.) BVOP utasítás 1. pontjával megállapított szöveg.

3

A 11. pontot a 17/2022. (VII. 13.) BVOP utasítás 4. pont a) alpontja hatályon kívül helyezte.

4

Az 57. pont a 17/2022. (VII. 13.) BVOP utasítás 4. pont b) alpontja szerint módosított szöveg.

5

A X. fejezet címe a 17/2022. (VII. 13.) BVOP utasítás 4. pont c) alpontja szerint módosított szöveg.

6

A 63. pont a 17/2022. (VII. 13.) BVOP utasítás 2. pontjával megállapított szöveg.

7

A 63/A. pontot a 17/2022. (VII. 13.) BVOP utasítás 2. pontja iktatta be.

8

A 64. pont nyitó szövegrésze a 17/2022. (VII. 13.) BVOP utasítás 3. pont a) alpontja szerint módosított szöveg.

9

A 65. pont a 17/2022. (VII. 13.) BVOP utasítás 3. pont b) alpontja szerint módosított szöveg.

10

A 66. pontot a 17/2022. (VII. 13.) BVOP utasítás 4. pont d) alpontja hatályon kívül helyezte.

11

A 149. pont a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

12

A 12/a. mellékletet a 17/2022. (VII. 13.) BVOP utasítás 5. pontja iktatta be.

13

A 14. melléklet a 17/2022. (VII. 13.) BVOP utasítás 6. pontjával megállapított szöveg.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére