• Tartalom

2022. évi VIII. törvény indokolás

2022. évi VIII. törvény indokolás

2022.06.25.
2022. évi VIII. törvény indokolás
a Magyarország Kormánya és az Osztrák Köztársaság Kormánya között a beruházások elősegítéséről és védelméről szóló megállapodás megszűnéséról szóló megállapodás kihirdetéséről szóló 2022. évi VIII. törvényhez


ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

Az Európai Unió Bírósága (továbbiakban: a Bíróság) 2018. március 6. napján hirdette ki döntését a Szlovák Köztársaság kontra Achmea BV (C-284/16. számú) ügyében. A Bíróság megállapítása szerint az EUMSZ 344. és 267. cikkeit úgy kell értelmezni, hogy azokkal ellentétes a tagállamok között létrejött nemzetközi beruházásvédelmi megállapodásokban szereplő választottbírósági klauzula, amelynek értelmében a tagállamok egyikének beruházója, a másik tagállamban létesített beruházásokra vonatkozó vita esetén ezen utóbbi tagállammal szemben választottbíróság előtt indíthat eljárást. A Bíróság szerint az EU-n belüli kétoldalú beruházási megállapodásokban megállapított, beruházó és állam közötti választottbírósági kikötések aláássák az uniós szerződések által biztosított jogorvoslati rendszert és ezáltal veszélyeztetik az uniós jog autonómiáját, hatékonyságát, elsőbbségét és közvetlen hatályát, valamint a tagállamok közötti kölcsönös bizalom elvét. Az uniós jognak való megfelelés érdekében a tagállamok vállalták, hogy megszüntetik az összes kétoldalú beruházásvédelmi megállapodásukat, amelyeket más tagállamokkal kötöttek, plurilaterális vagy amennyiben úgy hatékonyabb, akkor bilaterális módon.

A Megállapodás a Magyar Népköztársaság Kormánya és az Osztrák Köztársaság között a beruházások elősegítéséről és védelméről szóló megállapodás megszűnését eredményezi, biztosítva ezzel az Európai Unió jogával való összhangot, a Bíróság 2018. március 6. napján kihirdetett, C-284/16. számú ügyben hozott döntésnek megfelelően.

A Megállapodás egyik legfőbb rendeltetése, hogy rendelkezik a megszűnő megállapodás hatályvesztésre vonatkozó rendelkezésének további joghatás nélküli megszűnéséről. Ezáltal megfelelően biztosított, hogy a kétoldalú beruházásvédelmi megállapodás a megszűnést követően ne legyen alkalmas további joghatás kiváltására.

Ezen indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés a) pontja alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.


RÉSZLETES INDOKOLÁS

1–2. §

A Megállapodás a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 2005. évi L. törvény (a továbbiakban: Nsztv.) 2. § a) pontja szerinti nemzetközi szerződésnek minősül, arra ennek megfelelően az Nsztv. előírásai vonatkoznak.

Az Nsztv. 7. § (1) bekezdés a) pontjára és (3) bekezdés b) pontjára való tekintettel a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére akkor kerülhet sor, ha a szerződés szövegének ismeretében az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó nemzetközi szerződés esetében az Országgyűlés erre felhatalmazást ad.

A Megállapodás hatálybalépése érdekében annak kötelező hatályának elismeréséhez az Országgyűlés – a Megállapodás kihirdetéséről szóló törvény elfogadása útján – ad felhatalmazást.

3. §

A 3. § (1) bekezdése szerint a Megállapodás hivatalos magyar nyelvű fordítását az 1. melléklet tartalmazza. A 3. § (2) bekezdése szerint a Megállapodás hiteles angol nyelvű szövegét a 2. számú melléklet tartalmazza.

4. §

A 4. § a törvény hatálybalépéséről rendelkezik.

5. §

Az 5. § a törvény végrehajtásáért felelős minisztert nevezi meg.

6. §

A 6. § a Magyar Népköztársaság Kormánya és az Osztrák Köztársaság között a beruházások elősegítéséről és védelméről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló 12/1990. (VII. 24.) Korm. rendelet hatályvesztéséről rendelkezik.

1–2. MELLÉKLET

A Megállapodás 1. cikke szerint az Osztrák Köztársaság és a Magyar Népköztársaság között a beruházások elősegítéséről és védelméről szóló, 1988. május 26-án, Budapesten aláírt megállapodás hatályát veszti.

A 2. cikk rendelkezik arról, hogy e Megállapodás Felei megállapodnak abban, hogy az 1. bekezdésben említett megállapodás 11. Cikk (3) bekezdése, amely kiterjeszti a védelmet a megszűnés időpontját megelőzően végrehajtott beruházásokra, hatályát veszti és joghatás nélkül megszűnik a Megállapodás hatálybalépését követően. Ezáltal megfelelően biztosított, hogy a kétoldalú beruházásvédelmi megállapodás a megszűnését követően ne legyen alkalmas további joghatás kiváltására.

A 3. cikk szerint a Megállapodást ratifikálni szükséges és a Megállapodás a Felek által lefolytatott, a megállapodás hatálybalépéséhez szükséges belső eljárások lefolytatásáról szóló értesítések közül a későbbi értesítés kézhezvételétől számított 30 nappal lép hatályba. A Megállapodást, amely kizárólag angol nyelven hiteles, Ausztria szóbeli jegyzéke és Magyarország válaszjegyzéke hozza létre.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére