• Tartalom

2023. évi V. törvény indokolás

2023. évi V. törvény indokolás

a Magyarország Kormánya és a Világélelmezési Program (WFP) között a WFP Globális Üzleti Szolgáltató Központ létrehozásáról szóló Megállapodás kihirdetéséről szóló 2023. évi V. törvényhez

2023.04.06.
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
Jelen törvény célja a Magyarország Kormánya és a Világélelmezési Program (World Food Programme – WFP) között a WFP Globális Üzleti Szolgáltató Központ létrehozásáról szóló Megállapodás (a továbbiakban: Megállapodás) kihirdetése. A Megállapodás célja a WFP Globális Üzleti Központ, illetve személyzete működése kereteinek és jogállásának rendezése.
A WFP 2022 októberében tájékoztatta a Kormányt, hogy Budapesten szeretné létrehozni a Global Payments Solution (a továbbiakban: GPS) elnevezésű, pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó szervezeti egységet, mely a szervezet számláinak és kifizetéseinek kezeléséből 70%-ot vállalna át. A WFP a tervek szerint 2023 végétől 81 főt (legalább 85%-ban helyi alkalmazottat) foglalkoztatna Magyarországon.
A Világélelmezési Program (World Food Programme – WFP) a világ legnagyobb multilaterális élelmiszersegély-szervezete, melyet az ENSZ és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (Food and Agriculture Organization – FAO) hozott létre 1961-ben római székhellyel. A WFP 2021-ben 128 millió emberen segített 88 országban, hozzájárulva a tömeges migráció csökkentéséhez. A WFP működését teljes mértékben önkéntes felajánlásokból finanszírozzák, a szervezet 2021-ben 9,35 milliárd USD rekord összegű támogatást kapott a donoroktól. A szervezet számításai szerint a 2022-es évben mintegy 152 millió embernek nyújtottak támogatást. A Program erőfeszítései sürgősségi és fejlesztési segítségnyújtásra, rehabilitációra és különleges műveletekre irányulnak. A szervezet jelentősen hozzájárul az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok (Sustainable Development Goals – SDGs) végrehajtásához, különösen az éhínség felszámolásával foglalkozó második Fenntartható Fejlődési Cél (SDG 2) tekintetében. A WFP-t az éhínség leküzdésére irányuló erőfeszítéseiért, a béke feltételeinek javításáért konfliktus sújtotta területeken, valamint az éhínség háborús és politikai fegyverként történő alkalmazásának megakadályozásában vállalt szerepéért 2020-ban Nobel-békedíjjal jutalmazták. Magyarország tagja a WFP irányító testületének, a Végrehajtó Bizottságnak (Executive Board – EB), amely kormányközi támogatást nyújt a WFP tevékenységeinek politikai irányításához és felügyeletéhez, valamint hazánk tagja a Végrehajtó Bizottság Bureau-jának is. A WFP céljai alapvetően megegyeznek a magyar külpolitika célkitűzéseivel, a menekültek számára a lakóhelyükhöz közel vagy a szomszédos országokban kell biztosítani ellátást annak érdekében, hogy mielőbb visszatérhessenek az otthonukba.
A Világélelmezési Program a WFP Globális Üzleti Szolgáltató Központ létrehozásával kapcsolatos elképzelése összhangban áll a magyar kormány azon szándékával, hogy Magyarország a nemzetközi szervezeteknek, különösen az ENSZ és szakosított intézményeinek egyfajta befogadó központjává váljon. A már idetelepült nemzetközi szervezetek elégedettségi indexe alapján, továbbá a Budapest által nyújtott komparatív előnyök – a főváros elhelyezkedése és infrastruktúrája, magasan kvalifikált, idegen nyelveket beszélő munkaerő, fejlett pénzügyi, humánerőforrás, IT szektor stb. – miatt a nemzetközi szervezetek költséghatékony működtetése szempontjából kedvező lehetőség az egyes adminisztratív-szolgáltató tevékenységek Magyarországra történő kiszervezése. A WFP az egyes funkciók idetelepítését több fázisban képzeli el. Első lépésként a világszervezet a pénzügyi funkciókat telepítené Budapestre, de középtávon megfontolná a Központ további tevékenységi körökkel való bővítését is.
A szöveg végleges megállapítására adott felhatalmazást az 1329/2022. (VII. 11.) Korm. határozat tartalmazza. A WFP-vel Rómában, 2023. február 21-én került sor a Megállapodás aláírására.
Az aláírást követően a felek a hatálybalépéshez szükséges belső jogi eljárásuk megtörténtéről diplomáciai úton tájékoztatják egymást. A Megállapodás az utolsó megerősítő okirat letétbe helyezésekor vagy a megerősítéssel azonos eljárásról szóló értesítés megküldése utáni harmincadik (30.) napon lép hatályba.
A Megállapodás a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 2005. évi L. törvény (a továbbiakban: Nsztv.) alapján nemzetközi szerződésnek minősül, ezért kötelező hatályának elismerésére az Nsztv. rendelkezéseit kell alkalmazni.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
1. §
Az Nsztv. 7. § (1) bekezdés a) pontjára, és (3) bekezdésére figyelemmel, a Megállapodás kötelező hatályának elismerésére az Országgyűlés ad felhatalmazást és az törvénnyel kerül kihirdetésre.
Jelen § az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés d) pontjával, illetve az Nsztv. 7. § (2) bekezdésében foglaltakkal összhangban a szerződéskötési eljárás e belső jogi aktusát rögzíti.
2. §
Az Nsztv. által megteremtett ún. egyszerűsített dualista-transzformációs rendszernek megfelelően a kötelező hatály elismerésére adott felhatalmazás a kihirdetéssel egy aktusba olvad össze [Nszt. 7. § (2) bekezdés, illetve 9. § (1) bekezdés]. Mivel a Megállapodás tárgyából kifolyólag az Országgyűlés a cselekvő a belső jog síkján, a kihirdetés is törvényi formát ölt.
3. §, 1–2. melléklet
Az Nsztv. 10. § (1) bekezdésének b) pontjában, illetve a (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően a törvény e szakasza és a mellékletek tartalmazzák a Megállapodás hiteles angol nyelvű szövegét, valamint annak hivatalos magyar fordítását.
4. §
Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba. A Megállapodás, annak XVI. cikk 3. bekezdése szerint az azt követő 30. (harmincadik) napon lép hatályba, amikor a Felek írásban értesítik egymást a kötelező hatály elismeréséhez szükséges jogi feltételek teljesítéséről.
A Megállapodás hatálybalépésének naptári napját, továbbá a kihirdető jogszabálynak a Megállapodás kihirdetéséről rendelkező 2. és 3. §-a, valamint 1. és 2. melléklete hatálybalépésnek naptári napját a külpolitikáért felelős miniszter annak ismertté válását követően a Magyar Közlönyben közzétett közleményével állapítja meg.
5. §
A törvény végrehajtásához szükséges intézkedésekről a külpolitikáért felelős miniszter gondoskodik.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére