• Tartalom

2023. évi L. törvény indokolás

2023. évi L. törvény indokolás

a vendégmunkások magyarországi foglalkoztatásáról szóló 2023. évi L. törvényhez

2023.11.01.
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
Ez az indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, továbbá a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés a) pontja alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
A Kormány elkötelezett a magyar munkavállalók munkahelyeinek megőrzése mellett. Annak érdekében, hogy a vendégmunkások magyarországi foglalkoztatása átlátható szabályozási keretek között valósuljon meg, a hatályos foglalkoztatási szabályok és kedvezmények figyelembevételével olyan jogszabályi környezet kialakítására van szükség, amely a munkavállalás engedélyezésének szempontjából kedvezményes helyzetben lévő foglalkoztatók számára is egyértelművé teszi, hogy vendégmunkást milyen feltételekkel és eljárásjogi szempontok figyelembevételével tudnak Magyarország területén, huzamosabb időtartamban foglalkoztatni.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
1. §
A javaslat a harmadik országbeli állampolgár fogalmától megkülönböztetve speciális foglalkoztatotti kategóriaként határozza meg a vendégmunkás fogalmát és a rá irányadó szabályokat. A javaslat alapján a Kormány a vendégmunkás beutazására, tartózkodására és foglalkoztatására vonatkozó részletszabályokat rendeletben állapítja meg. A javaslat értelmében Magyarország a vendégmunkás számára biztosítja a munkavállalás céljából történő száznyolcvan napon belül kilencven napot meghaladó beutazás és tartózkodás jogát, ha a vendégmunkás foglalkoztatására a javaslat szerinti foglalkoztató javára vagy irányítása alatt, ellenérték fejében kerül sor.
2. §
Értelmező rendelkezések.
3. §
A javaslat meghatározza azokat az általános feltételeket, amelyek teljesülése esetén a vendégmunkás Magyarországon területén, kilencven napot meghaladó tartózkodása engedélyezhető. Ilyen általános feltételnek minősül többek között az érvényes úti okmány, egyéb engedély megléte, a megfelelő szálláshely és a megélhetéshez szükséges pénzügyi háttér biztosítása, valamint a közbiztonsági, nemzetbiztonsági szempontoknak való megfelelés.
4. §
A javaslat rögzíti, hogy a vendégmunkás tartózkodási engedélyt kizárólag munkavállalás céljából kaphat.
5. §
A javaslat meghatározza a vendégmunkás munkavállalásának engedélyezési szempontrendszerét. Ennek alapján vendégmunkás Magyarországon csak meghatározott harmadik országból érkezően, meghatározott létszámban és olyan foglalkozásban vállalhat munkát, amelyet számára a munkavállalási részletszabályok nem zárnak ki.
6–8. §
A javaslat a hatályos munkavállalási szabályok figyelembevételével rögzíti azokat az eljárásjogi kedvezményeket, amelyek akkor alkalmazandóak, ha a vendégmunkás foglalkoztatására kedvezményes foglalkoztató, illetve minősített kölcsönbeadó által kerül sor.
A javaslat rögzíti az összevont engedély kiadására és meghosszabbítására vonatkozó szabályokat. Ennek értelmében az úgynevezett vendégmunkás tartózkodási engedély száznyolcvan napon belül kilencven napot meghaladó, de legfeljebb két év határozott időtartamú tartózkodásra jogosít Magyarország területén és legfeljebb egy évvel, kizárólag a javaslat szerinti munkavállalás céljából hosszabbítható meg.
A javaslat lehetővé teszi a vendégmunkás-tartózkodási engedély belföldi kérelmezését abban az esetben, ha a maximális 2 + 1 éven túl a vendégmunkás továbbra is olyan munkát vállal Magyarországon, amely megfelel a vendégmunkás foglalkoztatás fogalmának. A kérelem benyújtásának feltétele a vendégmunkás tartózkodási engedély érvényessége.
Hangsúlyozni szükséges, hogy a vendégmunkás tartózkodási engedély érvényessége alatt és annak lejártát követően más jogcímen tartózkodási engedély kiadása belföldön nem kérelmezhető, továbbá a vendégmunkás nem kaphat nemzeti letelepedési engedélyt sem.
A javaslat rögzíti, hogy a vendégmunkás tartózkodási engedély meghosszabbítása esetén a kormányhivatal, mint szakhatóság állásfoglalását minden esetben szükséges beszerezni. A szakhatósági állásfoglalástól függetlenül a vendégmunkásnak igazolnia kell a tevékenység ellátásához szükséges szakképzettségét, iskolai végzettségét.
A vendégmunkás tartózkodási engedély meghosszabbítására irányuló eljárás keretében a szakhatóságnak nyilatkoznia kell arról, hogy a vendégmunkás munkavállalása a hazai foglalkoztatáspolitikai szempontok figyelembevételével támogatható-e. A javaslat ezen túlmenően bejelentési kötelezettséget ír elő a foglalkoztató számára, amennyiben a vendégmunkás foglalkoztatási feltételeiben változás áll be.
A javaslat meghatározza a bejelentési kötelezettség pontos adattartalmát, mely alapján a megváltozott feltételeket az idegenrendészeti hatóság nyilvántartásba tudja venni annak érdekében, hogy a foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzés során rendelkezésre álljon az az adat, hogy a vendégmunkás mely munkakörben és mely munkavégzési helyen jogosult munkát végezni.
A javaslat meghatározza a vendégmunkás tartózkodási engedély meghosszabbításának és visszavonásának esetköreit.
9. §
A vendégmunkás Magyarország területén kizárólag a foglalkoztatóval létrejött foglalkoztatásra irányuló jogviszony fennállásáig, a vendégmunkás tartózkodási engedélyben meghatározott időtartamig tartózkodhat. Erre való figyelemmel rögzíti a javaslat, hogy a foglalkoztató köteles mindent megtenni annak érdekében, hogy a vendégmunkás legkésőbb a tartózkodási engedélye érvényességének utolsó napján az Európai Unió tagállamainak területét elhagyhassa. A javaslat ezzel összefüggésben rögzíti a költségek megtérítésének szabályait is.
10. §
Adatkezelési szabályok.
11–12. §
Felhatalmazó rendelkezések.
13. §
Hatályba léptető rendelkezés.
14. §
Sarkalatossági záradék.
15. §
Jogharmonizációs záradék.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére