• Tartalom

2023. évi XCV. törvény indokolás

2023. évi XCV. törvény indokolás

az igazságosabb és arányosabb önkormányzati választások érdekében egyes választási tárgyú törvények módosításáról szóló 2023. évi XCV. törvényhez

2024.01.05.
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
2014-ben a Fidesz egyoldalúan vezette be az új fővárosi választási rendszert, amely kizárólag Budapestre vonatkozóan más választási rendszert jelent, mint a vármegyék esetében. Nyilvánvaló, hogy a hatályos rendszer a két legnagyobb politikai pólusnak kedvez, amely nem felel meg a demokratikus sokszínűségnek. Annak érdekében, hogy Budapest valóban a budapestieké lehessen, a város ne váljon politikai zsarolás, önkény és csaták színterévé, ezért javasoljuk a tisztán arányos választási rendszer bevezetését a fővárosi közgyűlés tagjainak megválasztása érdekében.
Az új rendszerben – amit már a több mint fél év múlva megrendezendő 2024. évi általános önkormányzati választásokra is alkalmazni kell – a fővárosi közgyűlésbe 32 fő kerül be arányos listás választási rendszer alapján. Fővárosi listát az állíthat, aki legalább három kerületben polgármesterjelölttel bír vagy főpolgármester-jelöltet állított.
Ezen indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, illetve a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés a) pontja alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
1–3. §-hoz
A javaslat értelmében a fővárosi közgyűlés tagjai listás szavazással kerülnek megválasztásra. A közgyűlés tagjainak megválasztása tekintetében Budapest egy választókerületet alkot. A fővárosi közgyűlés 33 tagú, a főpolgármesterből és 32 listán mandátumot szerzett tagból áll.
A fővárosi lista állításához főpolgármester-jelölt állítása vagy a fővárosi kerületek közül legalább háromban polgármesterjelölt állítása szükséges. A közös listát állító szervezetekre szintén ezek a szabályok vonatkoznak.
4–6. §-hoz
A javaslat meghatározza a fővárosi listákra leadott szavazatok alapján történő mandátum számítás módját, amely a D’Hondt módszer alapján történik. A módosított rendelkezéseket először a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek javaslat hatálybalépését követően kitűzött általános választásán kell alkalmazni.
7. §-hoz
Szövegcserés módosítások a fővárosi közgyűlés tagjainak listás szavazással történő megválasztásával összefüggésben.
8. §-hoz
Hatályon kívül helyező rendelkezések.
9–15. §-hoz
A javaslat a fővárosi közgyűlés tagjainak listás szavazással történő megválasztásával összefüggésben rendezi a fővárosi közgyűlés összetételét, a közgyűlés tagjaira vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat, illetve a fővárosi közgyűlés feloszlásának kimondásához szükséges szavazati arányt.
16. §-hoz
Hatályon kívül helyező rendelkezések.
17–18. §-hoz
A javaslat célja a fővárosi közgyűlés tagjainak listás szavazással történő megválasztásával összefüggésben szükséges választási eljárási szabályok megállapítása a fővárosi lista nyilvántartásba vételére vonatkozóan.
A javaslat értelmében a rendelkezéseket először a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek módosítás hatálybalépését követően kitűzött általános választásán kell alkalmazni.
19. §-hoz
Szövegcserés módosítások a fővárosi közgyűlés tagjainak listás szavazással történő megválasztásával összefüggésben.
20. §-hoz
Hatályon kívül helyező rendelkezések.
21. §-hoz
Hatálybaléptető rendelkezések.
22. §-hoz
Sarkalatossági záradék.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére