70/2009. (IV. 2.) Korm. rendelet
a szakképzettséggel rendelkező, pályakezdő álláskeresők munkatapasztalat-szerzésének
és a létszámleépítések megelőzése érdekében
a részmunkaidős foglalkoztatás támogatásáról
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 43. § (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a Kormány a következőket rendeli el:
1. § E rendelet alkalmazásban:
a) szakképzettséggel rendelkező pályakezdő álláskereső: aki a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 58. § (5) bekezdés k) pontja szerint pályakezdő álláskeresőnek minősül, és legalább alapszintű szakképesítéssel vagy szakképesítést nyújtó középfokú iskolai végzettséggel rendelkezik;
b) megfelelő munkatapasztalatot nyújtó munkahely az, amely
ba) a munkakör a pályakezdő álláskereső képzettségi szintjének megfelel, és
bb) a pályakezdő álláskereső egészségi állapota szerint a munka elvégzésére alkalmas, és
bc) a munkahely és a lakóhely között naponta – tömegközlekedési eszközzel – történő oda- és visszautazás ideje a három órát, illetve tíz éven aluli gyermeket nevelő nő és tíz éven aluli gyermeket egyedül nevelő férfi esetében a két órát nem haladja meg;
c) munkaviszony:
ca)1 a magyar jog hatálya alá tartozó munkaviszony, közalkalmazotti jogviszony, közszolgálati jogviszony, kormányzati szolgálati jogviszony, bírói szolgálati viszony, ügyészségi szolgálati viszony, igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonya, a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú tagjának szolgálati jogviszonya, valamint a rendvédelmi szervek, illetve a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hivatásos állományú tagjának szolgálati jogviszonya,
cb) a 4. § tekintetében a magyar jog hatálya alá tartozó munkaviszony;
d) bérköltség:
da) a pályakezdő részére fizetendő, adózás előtti (bruttó) munkabér és járulékai, valamint
db) a pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve a családtag ápolását követően munkát keresők foglalkoztatásának elősegítéséről, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásról szóló 2004. évi CXXIII. törvény (a továbbiakban: Pftv.) szerint járulékkedvezménnyel foglalkoztatott pályakezdő esetén a pályakezdő részére fizetendő, adózás előtti (bruttó) munkabér, valamint a Pftv. 4/A. § (1) bekezdésében meghatározott kedvezménnyel csökkentett járulék;
e) szakképzettség: az alapszintű, középszintű, középfokú, emelt szintű, felsőfokú szakképesítés és a szakképesítést nyújtó középfokú iskolai végzettség, továbbá a felsőfokú iskolai végzettség;
f)2 teljes munkaidő: a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 92. §-ában meghatározott időtartamok;
g)3 alapbér: az Mt. 136. §-ában meghatározott adózás előtti (bruttó) bér és a szociális hozzájárulási adó;
h) munkavállaló: aki a c) pont szerinti munkaviszonyban áll, feltéve, hogy nem jogosult öregségi nyugdíjra [Flt. 58. § (5) bekezdés i) pontja], és rehabilitációs járadékban nem részesül;
i)4 részmunkaidős foglalkoztatás: az Mt. 58. §-a alapján módosításra kerülő munkaszerződésben legalább a teljes munkaidő felét elérő részmunkaidőben való megállapodás.
Szakképzettséggel rendelkező pályakezdő álláskeresők munkatapasztalat-szerzésének támogatása
2. § (1)5 A fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatal járási munkaügyi kirendeltsége (a továbbiakban: kirendeltség) támogatást nyújt a munkaadó kérelmére, ha a munkaadó a pályakezdő álláskereső munkaviszony keretében történő foglalkoztatását napi legalább négyórás munkaidőben, és – (6) bekezdésben foglaltak figyelembevételével – legalább 365 napi időtartamra, az 1. § b) pontja szerinti munkahelyen vállalja.
(2)6
(3) A támogatást a foglalkoztatás időtartamára, legfeljebb azonban 365 napra a pályakezdő foglalkoztatásával kapcsolatban felmerülő bérköltség 50 és 100%-a közötti mértékben lehet megállapítani. A támogatás összege – a bérköltség 100 százalékának megfelelő támogatása esetén – havonta nem haladhatja meg
a)7 az alapszintű szakképesítéssel rendelkező pályakezdő esetében, a kötelező legkisebb munkabér és a szociális hozzájárulási adó összegét,
b) a középszintű vagy középfokú szakképesítéssel, illetve szakképesítést nyújtó középfokú iskolai végzettséggel rendelkező pályakezdő esetében, a kötelező legkisebb munkabér másfélszeresét,
c) az emelt szintű vagy felsőfokú szakképesítéssel, illetve felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező pályakezdő esetében, a kötelező legkisebb munkabér kétszeresét.
(4) Ha a támogatás mértéke a bérköltség 100%-át nem éri el, illetve a foglalkoztatás nem teljes munkaidőben történik, akkor felső határként a (3) bekezdésben meghatározott összeg arányos részét kell figyelembe venni.
(5) A támogatásra való jogosultság, illetve a támogatás mértékének megállapításánál a pályakezdő álláskereső a munkakör betöltéséhez szükséges legmagasabb szakképesítését, illetve iskolai végzettségét kell figyelembe venni.
(6) Ha a pályakezdő támogatott munkaviszonya 365 napnál rövidebb idő után megszűnik, újbóli foglalkoztatása esetén a 365 napból fennmaradó időtartamra nyújtható támogatás.
3. § (1)8 A kirendeltség a Megyei (Fővárosi) Fejlesztési és Képzési Bizottság véleményének kikérése után minden naptári évben meghatározza azoknak a szakképzettségeknek a körét, amelyekkel rendelkező pályakezdő álláskereső foglalkoztatásához a 2. §-ban foglalt támogatást nyújt a munkaadó részére. A szakképzettségek köre a munkaerő-piaci változásokra figyelemmel év közben is módosítható.
(2)9 A kirendeltség köteles az (1) bekezdésben foglalt szakképzettséggel rendelkező pályakezdő foglalkoztatására legalább egy napilapban rendszeresen felhívást közzétenni, és ezzel egyidejűleg a felhívást a honlapján is megjelentetni.
(3)10 A kirendeltség a 2. § (3) bekezdése szerinti támogatási mérték meghatározásakor, valamint az (1) bekezdés szerinti szakképzettségek meghatározásakor – többek között – figyelembe veszi:
a) a hiányszakmákat,
b) a munkaerő-kereslet és -kínálat helyi jellemzőit,
c) a térség foglalkoztatási helyzetét és munkanélküliségi mutatóit,
d) a pályakezdő álláskeresőként eltöltött idejét.
A létszámleépítések megelőzése érdekében
a részmunkaidős foglalkoztatás támogatása
4. § (1)11 A kirendeltség felhívás alapján támogatást nyújthat a munkaadó kérelmére, ha a munkaadó a vele teljes munkaidőben munkaviszonyban álló munkavállalót az 1. § i) pontjában meghatározott részmunkaidőben foglalkoztatja a munkavállalói létszám csökkentésének megelőzése érdekében.
(2) A munkaadó a támogatás igénybevétele mellett vállalja, hogy
a)12 megtartja a kérelem kirendeltséghez történő benyújtását megelőző hónapban meglévő átlagos statisztikai állományi létszámát, és
b) a munkavállalót legalább a támogatási időtartamával megegyező további időtartamig továbbfoglalkoztatja, és
c) a támogatás adókkal és járulékokkal csökkentett részét a munkavállaló részére – a részmunkaidős foglalkoztatásra járó munkabérén felül – munkabérként kifizeti.
(3)13 A támogatás mértéke a munkavállalónak a kieső munkaidejére járó alapbérének 80 százalékáig, valamint a szociális hozzájárulási adóig terjedhet. A támogatás összege nem haladhatja meg a kérelem benyújtásakor hatályos kötelező legkisebb munkabér másfélszeresét.
(4) A támogatás legfeljebb 365 napra nyújtható.
(5)14 A kirendeltség a támogatást a részmunkaidőben történő foglalkoztatást vállaló munkáltató részére havonta utólag téríti meg.
(6)15 A kirendeltség köteles a támogatásra vonatkozó felhívást legalább egy napilapban közzétenni, és ezzel egyidejűleg a felhívást a honlapján is megjelentetni.
(7)16 A kirendeltség a felhívásban meghatározza azokat a szempontokat, amelyek alapján megállapítható, hogy a munkaadónál a részmunkaidős foglalkoztatásra történő áttérés a munkavállalói létszám csökkentésének megelőzését szolgálja.
A támogatások közös szabályai
5. § (1) Az e rendelet 2–3. §-aiban szabályozott támogatás az Flt. 58. § (5) bekezdésének k) pontjában meghatározott életkor betöltését követően akkor folyósítható, ha a támogatás megállapítására már az életkor betöltését megelőzően sor kerül.
(2)17 Az e rendeletben szabályozott támogatásokkal kapcsolatos ügyekben a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni az Flt. 21. §-ában, 54. §-ában és 55. §-ában, megyei (fővárosi) munkaügyi központok illetékességéről szóló rendelet illetékességi szabályainak, valamint a (3)–(7) bekezdésben foglaltak figyelembevételével.
(3)18 Az e rendeletben meghatározott támogatások akkor nyújthatók, ha a munkaadó megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok – a rendezett munkaügyi kapcsolatok feltételeiről és igazolásának módjáról szóló 1/2012. (I. 26.) NGM rendeletben, meghatározott – feltételeinek, illetve e feltételek fennállása a külön jogszabályban meghatározott módon igazolásra kerül.
(4)19 Az a munkaadó, aki e rendeletben, továbbá az Flt. 16. §-ában, valamint 18. és 19. §-ában meghatározott támogatásokra vonatkozó hatósági szerződésben foglaltakat megszegte, a kötelezettségszegés tényének jogerős megállapításától számított három éven belül e rendeletben meghatározott támogatásban nem részesülhet.
(5)20 Nem nyújtható az e rendeletben meghatározott támogatás az Mt. 53. §-a, 214. § (1) bekezdés a) pontja, 146. § (1) és (2) bekezdése szerinti foglalkoztatáshoz.
(6)21 Meg kell szüntetni az e rendelet szerinti támogatás folyósítását, illetőleg a kifizetett támogatást – a kötelezettségszegés arányában részben vagy egészben – vissza kell fizetni, ha a munkaadó a vállalt foglalkoztatási kötelezettségének nem tesz eleget. Mentesül a munkaadó a visszafizetési kötelezettség alól, ha igazolja, hogy a munkaviszony azonnali hatállyal a próbaidő alatt, a munkaadó azonnali hatályú felmondása,, jogutód nélküli megszűnése, vagy a munkavállaló felmondása következtében szűnt meg.
(7) Az e rendeletben meghatározott támogatást a támogatásban részesülő akkor is köteles visszafizetni, ha az részére – jogszabályban meghatározott feltételek hiányában – nem lett volna megállapítható.
6. § (1) Ez a rendelet a kihirdetést követő harmadik napon lép hatályba.
(2) A munkaügyi központ 2009. évben akkor köteles az e rendelet 2–3. §-ában foglalt támogatásra felhívást közzétenni, illetve a jogszabályi feltételeknek megfelelő munkaadó kérelmére a támogatást nyújtani, ha a Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprészének általa felhasználható keretében a pénzügyi eszközök rendelkezésre állnak.
1 Az 1. § c) pont ca) alpontja a 416/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 15. §-ával megállapított szöveg.
2 Az 1. § f) pontja a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdés b) pontja szerint módosított szöveg.
3 Az 1. § g) pontja a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
4 Az 1. § i) pontja a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdés c) pontja szerint módosított szöveg.
5 A 2. § (1) bekezdése az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 18. § a) pontja szerint módosított szöveg.
6 A 2. § (2) bekezdését a 272/2012. (IX. 28.) Korm. rendelet 16. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
7 A 2. § (3) bekezdés a) pontja a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdés d) pontja szerint módosított szöveg.
8 A 3. § (1) bekezdése a 272/2012. (IX. 28.) Korm. rendelet 16. § b) pontja, az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 18. § b) és c) pontja szerint módosított szöveg.
9 A 3. § (2) bekezdése az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 18. § c) pontja szerint módosított szöveg.
10 A 3. § (3) bekezdés nyitó szövegrésze az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 18. § c) pontja szerint módosított szöveg.
11 A 4. § (1) bekezdése az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 18. § c) pontja szerint módosított szöveg.
12 A 4. § (2) bekezdés a) pontja az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 18. § d) pontja szerint módosított szöveg.
13 A 4. § (3) bekezdése a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdés e) pontja szerint módosított szöveg.
14 A 4. § (5) bekezdése az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 18. § c) pontja szerint módosított szöveg.
15 A 4. § (6) bekezdése az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 18. § c) pontja szerint módosított szöveg.
16 A 4. § (7) bekezdése az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 18. § c) pontja szerint módosított szöveg.
17 Az 5. § (2) bekezdése a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 678. §-a, a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdés f) pontja szerint módosított szöveg.
18 Az 5. § (3) bekezdése a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdés g) pontja szerint módosított szöveg.
19 Az 5. § (4) bekezdése a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdés h) pontja szerint módosított szöveg.
20 Az 5. § (5) bekezdése a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
21 Az 5. § (6) bekezdése a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 15. § (4) bekezdés i) pontja szerint módosított szöveg.