2/2017. (VI. 15.) BVOP utasítás
a roma származású fiatalok büntetés-végrehajtási szakemberré válásának elősegítése érdekében a büntetés-végrehajtási szervezet által biztosított támogatási rendszer létrehozásáról, valamint a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága ezzel kapcsolatos feladatairól
2024.11.15.
1.1 Jelen utasítás célja – középfokú oktatási intézmény (érettségi végzettséget adó intézmény) nappali tagozatának első, második vagy harmadik évfolyamán, illetve a felsőoktatási intézmények nappali és levelező tagozatán tanuló roma származású fiatalok tanulmányai eredményes befejezésének elősegítése, illetve a büntetés-végrehajtás személyi állománya utánpótlási bázisának szélesítése érdekében – a roma származású fiatalok részére a büntetés-végrehajtási pálya választásának ösztönzésére szolgáló támogatási rendszer létrehozása.
2. Az utasítás hatálya a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságára (a továbbiakban: BvOP) terjed ki.
3. Az utasítás alapján biztosított támogatásokat pályázat útján lehet elnyerni.
4.2 Középfokú oktatási intézmény (érettségi végzettséget adó) nappali tagozatának első, második vagy harmadik évfolyamán, illetve a felsőoktatási intézmények nappali és levelező tagozatán tanuló roma származású fiatalok esetében egyaránt szükséges, hogy a pályázó a pályázat benyújtásakor eleget tegyen az alábbi feltételeknek:
a) magyar állampolgárság;
b) állandó belföldi lakóhely;
c) büntetlen előélet;
d) felsőfokú oktatási intézmény hallgatója a pályázat benyújtásának időpontjában a 30. életévét nem töltötte be;
e) vállalja, hogy a tanulmányai befejezését követően – amennyiben nem merül fel a jogviszony létesítését kizáró ok – a büntetés-végrehajtási szervezetnél hivatásos vagy rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyt létesít, illetve az azt megelőző tanulmányi kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tesz;
f) kifogástalan életvitel a pályázó, a pályázó hozzátartozói és a vele egy háztartásban élők vonatkozásában;
g) egészségi, pszichológiai és fizikai alkalmasság a pályázat elbírálása során, valamint a támogatás időtartama alatti alkalmasság megállapításához szükséges vizsgálatok írásban történő vállalása;
h) írásbeli hozzájárulás a személyes – köztük különleges – adatoknak az utasításban foglaltak szerinti kezeléséhez, valamint ahhoz, hogy e követelményeknek való megfelelés megállapítása érdekében a pályázó lakó- és családi körülményeit, továbbá a korábbi büntetéseire vonatkozó adatokat előzetesen és a támogatási szerződés hatályának tartama alatt a BvOP bármikor megvizsgálhatja;
i) önkéntes írásbeli nyilatkozat roma származásról;
j) kézzel írt önéletrajz (mik a céljai, miért szeretne a büntetés-végrehajtás személyi állományába kerülni);
k) középfokú oktatási intézmény tanulója esetén osztályfőnöki jellemzés a támogatásra jelentkezőről.
5.3 A 4. pont a)–c) alpontjában foglalt feltételek teljesítésének igazolására szolgáló dokumentumokat (személyazonosító igazolvány, lakcímet igazoló hatósági igazolvány másolata, érvényes hatósági erkölcsi bizonyítvány), a pályázó egészségi alkalmasságával kapcsolatos háziorvosi véleményt, a büntetés-végrehajtás által végzendő, a 4. pont g) alpontjában meghatározott alkalmassági vizsgálatokhoz való tudomásulvételt, a 4. pont h) alpontjában meghatározott dokumentált tudomásulvételt, valamint a tanulói/hallgatói jogviszony és a 10., illetve 16. pontban meghatározott tanulmányi átlageredmények igazolására szolgáló dokumentumokat (a tanulói/hallgatói jogviszony fennállásáról, az oktatási intézmény által kiállított igazolás, bizonyítvány vagy hallgatói leckekönyv másolata) a pályázat mellékleteként kell bekérni.
6.4 A pályázók egészségi, pszichológiai és fizikai alkalmasságának vizsgálatát a BvOP alapellátó orvosa a belügyminiszter irányítása alatt álló egyes rendvédelmi feladatokat ellátó szerveknél foglalkoztatott hivatásos állomány és rendvédelmi igazgatási alkalmazotti állomány alkalmasságvizsgálatáról szóló 45/2020. (XII. 16.) BM rendelet alapján végzi. A 4. pont f) és g) alpontja szerint vállalt alkalmassági vizsgálatokat a pályázat elbírálása során kötelező elvégezni. A támogatás időtartama alatt évente legfeljebb egy alkalommal, amennyiben a pályázóval kapcsolatos körülmények ezt indokolttá teszik, további alkalmassági vizsgálatok is végezhetők. 7.5 A pályázati felhívások központilag történő kiírásáról, valamint a BvOP hivatalos honlapján való közzétételéről a BvOP Humán Szolgálat szolgálatvezetője gondoskodik.
8.6 A pályázatot nyert tanulóval minden év szeptember 15-ig támogatási szerződést kell kötni, amely tartalmazza a felek jogait és kötelezettségeit, a törvényben előírt feltételek fennállása esetén a szülő (törvényes képviselő) írásbeli hozzájárulását, a nyújtott támogatás mértékét és módját, valamint a felek által szükségesnek tartott egyéb körülményeket.
9.7 A BvOP köteles a támogatási szerződésben vállalt tanulói, valamint hallgatói kötelezettségek teljesítésének folyamatos nyomon kísérésére, szerződésszegés esetén pedig a támogatási szerződésben foglalt jogosultságainak haladéktalan érvényesítésére.
KÖZÉPFOKÚ OKTATÁSI INTÉZMÉNY (ÉRETTSÉGI VÉGZETTSÉGET ADÓ) NAPPALI TAGOZATÁNAK ELSŐ, MÁSODIK VAGY HARMADIK ÉVFOLYAMÁN TANULÓ ROMA SZÁRMAZÁSÚ FIATALOKRA IRÁNYADÓ RENDELKEZÉSEK8
A támogatás feltételei, formája és mértéke
10.9 Pályázatot azok a roma származású fiatalok nyújthatnak be, akik középfokú oktatási intézmény (érettségi végzettséget adó) nappali tagozatának első, második vagy harmadik évfolyamán tanulnak, évismétlésre semmilyen tantárgyból nem kötelezettek, igazolatlan hiányzással nem rendelkeznek, a pályázat benyújtásának évében elért, év végi tanulmányi átlageredményük pedig legalább 3,00, továbbá valamennyi tantárgyból legalább elégséges eredményt értek el a félévi értékelés (bizonyítvány) során.
11. A pályázatot elnyerők számára a támogatást a BvOP biztosítja saját költségvetése terhére, a középiskolai tanulmányok hátralévő idejére az alábbiak szerint:
a) a BvOP nevére kiállított számla alapján a diákotthoni vagy kollégiumi szállásköltség és a menza költségeinek teljes körű térítésével;
b) tanévenként – a BvOP nevére kiállított számla alapján, személyenként legfeljebb 25 000 forint értékben – ruházkodási segéllyel;
c) tanszersegéllyel (az oktatási intézmény által kötelezően előírt tankönyvek költségeinek számla alapján történő, teljes mértékű térítésével, az egyéb taneszközök esetében pedig – ugyancsak a BvOP nevére kiállított számla alapján – tanévenként és személyenként legfeljebb 4500 forint értékhatárig);
d)10 az előző félév végi tanulmányi eredmény függvényében a tanév alatt, havi rendszerességgel folyósított pénzbeli juttatással, amelynek összegét a pályázat benyújtásának évében kiírt pályázati felhívás tartalmazza.
12. Fenti támogatás igénybevételéhez szükséges, hogy a támogatott adóazonosító jellel és folyószámlaszámmal rendelkezzen. A támogatás folyósítása kizárólag a tanulmányi időszak alatt történik.
A pályázat kiírása, elbírálása
13.11 A pályázat egy tanévben legfeljebb 3 fő részére írható ki minden év május 31-éig. A pályázatok benyújtásának határideje tárgyév július 31., az elbírálás határideje tárgyév augusztus 31.
14.12 A pályázatokat a BvOP Humán Szolgálat vezetője által kijelölt személyekből álló bizottság bírálja el és készíti elő döntésre. A bizottságban a BvOP Humán Szolgálatának képviselője is részt vesz.
15. A pályázatok elbírálása során a jelentkezőkkel egyénileg személyes beszélgetést kell lefolytatni. Ha szükséges, be lehet szerezni a roma nemzetiségi önkormányzat véleményét is.
16. A támogatás odaítéléséről a bizottság javaslata alapján a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka dönt.
A FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNYEK NAPPALI ÉS LEVELEZŐ TAGOZATÁN TANULÓ ROMA SZÁRMAZÁSÚ FIATALOKRA IRÁNYADÓ RENDELKEZÉSEK
A támogatás feltételei, formája, mértéke
17.13 Pályázatot azok az alap-, mester- vagy egységes, osztatlan képzésben részt vevő roma származású fiatalok nyújthatnak be, akik a tanulmányaikat felsőoktatási intézmények nappali vagy levelező tagozatán, jogi, igazgatási, társadalom- és gazdaságtudományi, műszaki, informatikai vagy orvosi képzési területen már megkezdték, az első két félév ajánlott tantervben meghatározott kreditértékének megfelelő krediteket megszerezték, az utolsó lezárt képzési időszakban a megállapított ösztöndíj indexe 3,00, és a tanulmányi és vizsgaszabályzatban meghatározott módon bejelentették, hogy tanulmányaikat a következő képzési időszakban folytatják.
18. A támogatást a BvOP biztosítja saját költségvetése terhére, az alap-, mester- vagy egységes, osztatlan képzés jogszabályban meghatározott képzési idejének végéig (BA, BSc képzés esetében maximum 8, MA, MSc képzés esetében maximum 5, egységes, osztatlan képzés esetében pedig maximum 12 félév időtartamra), a pályázók közül a legalkalmasabbnak ítélt pályázónak. A hallgatói jogviszony szünetelésének tartama alatt (pl. passzív félév) támogatás nem jár.
19.14 A pályázatot nyert hallgatók részére a szemeszter ideje alatt, havonta az előző félév végi tanulmányi eredmény függvényében a pénzbeli hozzájárulást a pályázat benyújtásának évében kiírt pályázati felhívás szerinti összegben kell folyósítani.
20. Fenti támogatás igénybevételéhez szükséges, hogy a támogatott adóazonosító jellel, illetve folyószámlaszámmal rendelkezzen. A támogatás folyósítása kizárólag a tanulmányi időszak alatt történik.
A pályázat kiírása, elbírálása
21.15 A pályázat országosan 1 fő részére írható ki minden év május 31-éig. A pályázatok benyújtásának határideje tárgyév július 31., elbírálásának határideje tárgyév augusztus 31.
22.16 A pályázatokat a BvOP Humán Szolgálat vezetője által kijelölt személyekből álló bizottság bírálja el és készíti elő döntésre. A bizottságban a BvOP Humán Szolgálatának képviselője is részt vesz.
23. A pályázatok elbírálása során a jelentkezőkkel egyénileg személyes elbeszélgetést kell folytatni. Ha szükséges, be lehet szerezni a roma nemzetiségi önkormányzat véleményét is.
24. A támogatás odaítéléséről a bizottság javaslata alapján a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka dönt.
25.17 A támogatási összegeket a BvOP Humán Szolgálat szolgálatvezetője a BvOP Gazdasági Szolgálat szolgálatvezetőjével együttműködésben minden év április 30-ig felülvizsgálja.
26. Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
1. melléklet a 2/2017. (VI. 15.) BVOP utasításhoz19
2. melléklet a 2/2017. (VI. 15.) BVOP utasításhoz20
3. melléklet a 2/2017. (VI. 15.) BVOP utasításhoz21
4. melléklet a 2/2017. (VI. 15.) BVOP utasításhoz22