1/2018. (I. 25.) BVOP utasítás
1/2018. (I. 25.) BVOP utasítás
a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Közszolgálati Szabályzatáról1
2018.01.26.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja, valamint a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 75. § (5) bekezdése alapján kiadom a következő utasítást:
I. FEJEZET
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: BVOP) Közszolgálati Szabályzatának (a továbbiakban: Szabályzat) hatálya kiterjed a BVOP állományában a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény alapján foglalkoztatott kormánytisztviselőkre (a továbbiakban: kormánytisztviselő).
2. A kormánytisztviselő jogaira és kötelezettségeire, a munkáltatói jogok gyakorlására, az egyes juttatásokra, támogatásokra a Szabályzatot a vonatkozó jogszabályokkal, közjogi szervezetszabályozó eszközökkel és egyéb belső szabályozó eszközökkel együttesen kell alkalmazni.
3. Ezen utasítás alkalmazásában
a) munkáltatói jogkör gyakorlója: a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka (a továbbiakban: országos parancsnok);
b) munkakör: a jogszabályban és a munkaköri leírásban meghatározott azon feladatoknak az összefoglaló megnevezése, amelyben a kormánytisztviselőt foglalkoztatja;
c) munkaköri leírás: azoknak a feladatoknak az írásbeli összefoglalása, amelyet a kormánytisztviselő köteles ellátni.
II. FEJEZET
A MUNKÁLTATÓI JOGOKKAL KAPCSOLATOS RENDELKEZÉSEK
4. Az országos parancsnok a munkáltatói jogkörébe tartozó kormánytisztviselők tekintetében dönt
a) a kormányzati szolgálati jogviszony létesítéséről és megszüntetéséről,
b) a kormánytisztviselő kinevezésének módosításáról,
c) a címek adományozásáról,
d) a szociális és lakhatási támogatásban részesítésről,
e) a kormánytisztviselő átirányításáról, kirendeléséről,
f) a tanulmányi szerződés megkötéséről,
g) a minősítésről és a teljesítményértékelésről a vonatkozó jogszabályokban meghatározottak szerint,
h) a rendelkezésre állási és a munkavégzési kötelezettség teljesítése alóli mentesítés időtartamáról,
i) a helyettesítési díj mértékéről, illetménypótlékra jogosultságról,
j) a további jogviszony létesítésének engedélyezéséről,
k) az összeférhetetlenség megállapításáról,
l) a rendkívüli munkaidő elrendeléséről.
III. FEJEZET
A KORMÁNYZATI SZOLGÁLATI JOGVISZONY LÉTESÍTÉSE
5. A BVOP szervezeti egységének vezetője a kormánytisztviselői kinevezés kezdeményezéséről a Humán Szolgálat vezetőjét – a kinevezés tervezett napját legalább 5 munkanappal megelőzően – értesíti. A kinevezés előkészítését a Humán Szolgálat végzi.
6. A kinevezésről addig nem lehet érdemi nyilatkozatot tenni, amíg a szervezeti egység vezetője a Humán Szolgálat vezetőjével együttesen a kormányzati szolgálati jogviszony jogszabályban előírt feltételeinek fennállását nem állapította meg.
7. A kormányzati szolgálati jogviszony létesítéséhez a közszolgálati nyilvántartáshoz szükséges okiratokat, adatokat és nyilatkozatokat a kormánytisztviselőknek eredeti okirattal vagy közjegyző vagy a kibocsátó szerv által hitelesített másolattal kell igazolnia.
8. Amennyiben a kormánytisztviselő adataiban változás történik, köteles azt 8 napon belül a Humán Szolgálatnál bejelenteni.
9. A kormányzati szolgálati jogviszony létesítéséhez a közszolgálati tisztviselők képesítési előírásairól szóló kormányrendeletnek – az ott meghatározott iskolai végzettség, szakképzettség tekintetében – való megfelelést a kinevezést megelőzően a személyügyi és szociális szakterület vizsgálja.
10. A kormányzati szolgálati jogviszony létesítése vagy új munkakörbe kinevezés előtt az érintettel közölni kell, ha a betölteni kívánt munkakör betöltője nemzetbiztonsági ellenőrzés alá esik, illetve ha a betölteni kívánt munkakör vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség alá tartozik.
11. A kormányzati szolgálati jogviszony létesítése vagy új munkakörbe kinevezés előtt az érintettel közölni kell, hogy kinevezésére csak akkor kerülhet sor, ha írásban nyilatkozik arról, hogy vele szemben jogszabályban meghatározott összeférhetetlenségi ok nem áll fenn, valamint nyilatkozik arról, hogy az összeférhetetlenséggel kapcsolatos jogkövetkezményeket tudomásul veszi. A kormánytisztviselőnek a tájékoztatás tudomásulvételét és az összeférhetetlenségről szóló nyilatkozatát írásba kell foglalni, amelyet az érintett személyi anyagában kell elhelyezni.
IV. FEJEZET
KORMÁNYZATI SZOLGÁLATI JOGVISZONY MEGSZŰNÉSE, MEGSZÜNTETÉSE
12. A kormányzati szolgálati jogviszony megszűnésekor, tartós távollét esetében vagy munkakör változás esetén a szervezeti egység vezetője gondoskodik arról, hogy a kormánytisztviselő legkésőbb az utolsó munkában (munkakörben) töltött napon a munkaköri feladatait, a nála lévő ügyiratokat, nyomtatványokat, a részére kiadott és a szervezeti egység leltárában levő munkaeszközöket és felszerelési tárgyakat a szervezeti egység vezetőjének vagy az általa meghatározott személynek jegyzőkönyvileg átadja (munkakörátadás).
13. A Humán Szolgálat a kormányzati szolgálati jogviszony megszűnésekor vagy tartós távollét esetén, az utolsó munkában töltött napot megelőzően, a kormánytisztviselőt „Leszerelő lappal” látja el. A kormánytisztviselő köteles a „Leszerelő lapon” feltüntetett szervezeti egységeknél megjelenni és az ott meghatározott eszközöket, dokumentumokat leadni.
V. FEJEZET
A KORMÁNYZATI SZOLGÁLATI JOGVISZONY TARTALMA
14. A kormánytisztviselő részére a szervezeti egység vezetője a kinevezésről szóló okmány átadásával egyidejűleg, a munkavégzés megkezdése előtt átadja a munkaköri leírását, amelynek átvételét igazoló egy példányt a kormánytisztviselő személyi anyagában kell elhelyezni.
15. A munkaköri leírás csak olyan jellegű és mértékű feladatokat állapíthat meg, amelyeket a munkakört betöltő kormánytisztviselő a jogviszonyára vonatkozó jogszabályok, így különösen a munkavégzésre és a munkaidőre irányuló rendelkezések alapján felelősségteljesen, az elvárt szakmai színvonalon képes ellátni.
16. A munkaköri leírás jóváhagyója az országos parancsnok.
17. A kormánytisztviselő mentesül a munkavégzési kötelezettség alól a büntetés-végrehajtási szervezet ünnepnapja, Szent Adorján napja (szeptember 8.) alkalmából.
VI. FEJEZET
SZOCIÁLIS ÉS LAKHATÁSI TÁMOGATÁS
18. A kormánytisztviselő – szociális helyzetére figyelemmel, rászorultság alapján – a költségvetési források által biztosított keret erejéig pénzbeli támogatásban részesíthető.
19. A szociális keret terhére a következő pénzbeli támogatások nyújthatók:
a) szociális segély,
b) születési segély,
c) beiskolázási segély,
d) temetési segély,
e) lakhatási támogatás,
f) béren kívüli juttatás.
20. Szociális segélyben azt a kormánytisztviselőt lehet részesíteni, akinek jövedelemcsökkenés vagy váratlan, nagy összegű kiadások miatt a megélhetése átmenetileg veszélybe került.
21. Születési segélyben kell részesíteni a kormánytisztviselőt, ha gyermeke született és annak ellátásáról, neveléséről saját háztartásában gondoskodik.
22. A kormánytisztviselő tankötelezettség alapján oktatásban részt vevő vagy középfokú oktatási intézményben nappali munkarend szerint tanuló, vele egy háztartásban élő gyermeke – ide értve a nevelt gyermeket is – után beiskolázási segélyben részesíthető. A beiskolázási segély igénylését nem zárja ki a cafetéria keretében igényelt iskolakezdési támogatás. Beiskolázási segélyben kell részesíteni
a) a kormánytisztviselőt, ha
aa) 3 vagy több gyermeket nevel,
ab) fogyatékkal élő gyermeket nevel, emelt összegű családi pótlékra jogosult vagy tartósan beteg gyermeket nevel,
ac) gyermekét egyedül neveli,
b) a büntetés-végrehajtási szervezet halottjává minősített elhunyt árváját.
23. Temetési segélyben részesíthető szociális helyzetének figyelembevételével a kormánytisztviselő a hozzátartozója vagy más olyan hozzátartozója halála esetén, akinek eltartására kötelezett volt, feltéve, hogy a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény alapján nem részesült temetési segélyben.
24. A kormánytisztviselő bérleti, albérleti támogatásban, valamint lakáscélú munkáltatói kölcsönben részesül a bérleti, albérletidíj-hozzájárulás szabályairól szóló BVOP utasítás, valamint a lakáscélú munkáltatói kölcsönről szóló 44/2012. (VIII. 29.) BM rendelet végrehajtásáról szóló belső szabályozó szerint.
25. A kormánytisztviselő választható béren kívüli juttatásban részesül a választható béren kívüli juttatások rendszeréről szóló szakutasítás alapján.
VII. FEJEZET
A KÖZIGAZGATÁSI ALAPVIZSGA, A KÖZIGAZGATÁSI SZAKVIZSGA
26. A kormánytisztviselőnek a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény alapján előírt alapvizsga- és szakvizsga-kötelezettsége teljesítésének határidejét a kinevezésben az országos parancsnok állapítja meg.
27. A közigazgatási alapvizsgára történő jelentkezés a közigazgatási és az ügykezelői alapvizsgáról szóló kormányrendeletnek megfelelően elektronikusan, a Közigazgatási Továbbképzési és Vizsgaportálon keresztül történik, amelynek használatáról – a kormánytisztviselő kérésére – a személyügyi és szociális szakterület tájékoztatást nyújt.
28. A képzésre kötelezett az oktatáson való részvétel időtartamára, valamint a vizsgákra való felkészülés érdekében munkaidő-kedvezményre jogosult. A vizsgára járó munkaidő-kedvezmény mértéke a vizsga napját is beszámítva négy munkanap (ide nem értve az önhibából megismételt vizsgákat).
VIII. FEJEZET
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
29. Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
1
Az utasítást a 2/2019. (III. 11.) BVOP utasítás 1. pontja hatályon kívül helyezte 2019. március 12. napjával.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás