• Tartalom

13/2019. (VII. 4.) BM utasítás

13/2019. (VII. 4.) BM utasítás

a fogvatartott személyek eljárási cselekményen történő jelenlétének a büntetőeljárásról szóló törvényben meghatározott telekommunikációs eszköz útján való biztosításának eljárási rendjéről

2022.09.02.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjában meghatározott hatáskörömben eljárva a következő utasítást adom ki:

1. Az utasítás hatálya

1. § Ezen utasítás hatálya az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szervre (a továbbiakban: rendőrség) és a büntetés-végrehajtási szervezetre (a továbbiakban: bv. szervezet) terjed ki.

2. A telekommunikációs eszköz működtetéséért viselt felelősség

2. § A büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 120. § (1) bekezdésében meghatározott, az eljárási cselekményen való jelenlétet biztosító telekommunikációs eszköz (a továbbiakban: telekommunikációs eszköz) működtetéséhez szükséges beszerzési és központi üzemeltetési feladatok teljesítéséért

a) a rendőrség részéről a gazdasági országos rendőrfőkapitány-helyettes,

b) a bv. szervezet részéről a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának gazdasági és informatikai helyettese

felelős.

3. § A telekommunikációs eszközök Be.-ben és annak végrehajtási rendeleteiben meghatározottaknak megfelelő használati feltételeinek kialakításáért

a) a rendőrség részéről a bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes és a gazdasági országos rendőrfőkapitány-helyettes,

b) a bv. szervezet részéről a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának biztonsági és fogvatartási helyettese, valamint gazdasági és informatikai helyettese

felelős.

4. § A telekommunikációs eszköz egyedi ügyben történő igénybevételéhez szükséges helyi feltételeket

a) a rendőrség részéről a telekommunikációs eszköz használatát elrendelő nyomozó hatóság vezetője,

b) a bv. szervezet részéről az eljárási cselekménnyel érintett személy fogva tartását végrehajtó, illetve a telekommunikációs eszköz használatához szükséges személyi és tárgyi feltételekkel rendelkező vagy azokat biztosítani képes büntetés-végrehajtási intézet (a továbbiakban: bv. intézet) parancsnoka

biztosítja.

5. § A telekommunikációs eszközök használata érdekében a területi nyomozó hatóság gondoskodik olyan személy kijelöléséről (a továbbiakban: licencbirtokos), aki a távmeghallgatás végrehajtása érdekében az erre a célra kialakított online konferenciaszervező felületen (a továbbiakban: conforg oldal) a tervezett eljárási cselekménnyel érintett végpontokat a megadott időpontban és időtartamra összekapcsolja, valamint gondoskodik az eljárási cselekmény rögzítéséről és közvetítésének lehetőségéről.

3. A telekommunikációs eszköz használata elrendeléséhez szükséges hozzáférés biztosítása

6. § A büntetés-végrehajtás országos parancsnokának gazdasági és informatikai helyettese gondoskodik arról, hogy a telekommunikációs eszköz használatának elrendelésére jogosult nyomozó hatóság a használat elrendeléséről való döntéshez szükséges körben az időpontfoglalás érdekében közvetlen hozzáféréssel megismerhesse a fogvatartotti nyilvántartásban (a továbbiakban: nyilvántartás) kezelt adatokat.

7. § A telekommunikációs eszköz használata elrendelésének és alkalmazásának előkészítéséről a rendőrségnél az elrendelő szerv eljárási cselekmény végrehajtásáért felelős tagja, a bv. szervezet részéről a bv. intézet nyilvántartási szakterülete gondoskodik.

4. A rendőrség feladatai

8. § A telekommunikációs eszköz használatának előkészítése érdekében az elrendelő szerv eljárási cselekmény végrehajtásáért felelős tagja

a) a nyilvántartásból történő adatkérés útján megállapítja az eljárási cselekménnyel érintett személy fogva tartását végrehajtó bv. intézetet,

b) intézkedik a szükséges ügyészi vagy bírói engedély beszerzése iránt,

c) a bv. intézet parancsnoka részére a 10. § szerinti tartalommal megkeresést (a továbbiakban: megkeresés) küld, amelyben feltünteti az eljárási cselekmény telekommunikációs eszköz használatával történő végrehajtását,

d) dokumentált módon megkeresi a licencbirtokost, aki a telekommunikációs eszköz használata érdekében a conforg oldalon intézkedik az időpontfoglalásra, a meghatározott végpontok összekapcsolására és az eljárási cselekmény rögzítésére.

9. § (1) Az elrendelő szerv eljárási cselekmény végrehajtásáért felelős tagja az ügyészi vagy bírói engedéllyel ellátott megkeresést – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – az eljárási cselekmény tervezett időpontját legalább három nappal megelőzően megküldi a bv. intézetnek a Robotzsaru integrált ügyviteli, ügyfeldolgozó és elektronikus iratkezelő rendszeren (a továbbiakban: Robotzsaru rendszer) keresztül.

(2) Ha a büntetőeljárás érdekeire figyelemmel indokolt, a megkeresés az eljárási cselekmény végrehajtásáért felelős szerv felettes szerve vezetőjének engedélyével az (1) bekezdésben meghatározottnál rövidebb határidővel is megküldhető.

10. § A megkeresés tartalmazza

a) az ügyészi vagy bírói engedélyt,

b) a bv. intézet megnevezését, a fogva lévő személy személyazonosító adatait,

c) az eljárási cselekmény tervezett időpontját nap, óra és perc megjelölésével, valamint annak várható időtartamát,

d) a bv. intézet eljárási cselekmény elkülönített helyszínével érintett végpontjának megjelölését, valamint

e) az elrendelő szerv eljárási cselekmény végrehajtásáért felelős tagjának nevét, beosztását, továbbá telefonos és elektronikus elérhetőségét.

11. § Ha a telekommunikációs eszköz használatának elrendelése a Be. alapján mellőzhető, az országos rendőrfőkapitány által kijelölt vezető az elrendelésre jogosult nyomozó hatóság vezetőjének megkeresése alapján kivételesen engedélyezheti a fogvatartott kiszállítását, ideiglenes átszállítását. Az engedély iránti megkeresésben meg kell jelölni a telekommunikációs eszköz használata mellőzésének az okát.

12. § Ha a bv. intézet visszajelzése alapján az eljárási cselekmény telekommunikációs eszköz használatával történő végrehajtása a megkeresés szerinti időpontban akadályba ütközik, az elrendelő szerv eljárási cselekmény végrehajtásáért felelős tagja haladéktalanul értesíti a licencbirtokost, aki törli a rögzített időpontfoglalást.

13. § Ha a nyomozó hatóság a telekommunikációs eszköz használatát az eljárási cselekményen jelenlétre kötelezett vagy jogosult fogvatartott személy indítványára rendeli el, a távmeghallgatás előkészítésére és végrehajtásának rendjére jelen utasítás előírásai megfelelően alkalmazandóak.

5. A bv. szervezet feladatai

14. § A bv. intézet nyilvántartási szakterülete a megkeresés beérkezését követően

a) haladéktalanul rögzíti a megkeresésben megjelölt időpontot a nyilvántartásban,

b) rövid úton – elektronikus levélben vagy telefonon – felveszi a kapcsolatot az elrendelő szerv eljárási cselekmény végrehajtásáért felelős tagjával, ha a végrehajtáshoz további adatok vagy iratok rendelkezésre bocsátása szükséges.

15. § A bv. intézet nyilvántartási szakterülete a megkeresés alapján

a) a telekommunikációs eszköz használatának előkészítése érdekében értesíti a kijelölt informatikust a telekommunikációs eszköz bekapcsolására, valamint

b) a fogvatartott előállítása érdekében értesíti az előállítás végrehajtására kijelölt személyt.

16. §1

17. § A bv. intézet nyilvántartási szakterülete soron kívüli, rövid úton – elektronikus levélben vagy telefonon – értesíti az elrendelő szerv eljárási cselekmény végrehajtásáért felelős tagját, ha a fogvatartott előállítására az időpontfoglalást követően bármely ok miatt nem kerülhet sor.

18. § A bv. intézet nyilvántartási szakterülete a telekommunikációs eszköz használatának végrehajtását rögzíti a nyilvántartásban.

19. § A telekommunikációs eszköz használatának megkezdésekor az elrendelő szerv eljárási cselekmény végrehajtásáért felelős tagjának felkérésére a bv. intézet előállítást végrehajtó tagja azonosítja a fogvatartott személyt.

6. A Védelmi Programban részt vevő fogvatartottra vonatkozó speciális eljárási rend

20. § A Védelmi Programban részt vevő fogvatartottat érintő eljárási cselekmény esetében az eljárási cselekmény foganatosítása érdekében szükséges időpontfoglalást – a „távmeghallgatás/védett tanú konferencia mód” alkalmazásával – a Tanúvédelmi Szolgálat tagja hajtja végre az erre szolgáló online felületen.

21. § Az előzetesen egyeztetett és lefoglalt időpontot, valamint a telekommunikációs eszköz használatát a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet személyi állományának kijelölt tagja rögzíti a nyilvántartásban.

22. § A fogvatartottat a telekommunikációs eszköz alkalmazása érdekében a Tanúvédelmi Szolgálat állítja elő a bv. intézet közreműködésével.

23. § A 14. §-ban, valamint a 16–18. §-okban foglalt feladatokat a bv. intézet Védelmi Program végrehajtásában való közreműködésre kijelölt tagja hajtja végre, aki a 14. § b) pontjában, valamint a 16. és 17. §-okban meghatározott egyeztetés, értesítés céljából a Tanúvédelmi Szolgálattal felveszi a kapcsolatot.

24. § Az eljárási cselekmény foganatosítása során a telekommunikációs eszközzel felszerelt helyiségben a fogvatartotton, valamint a védőjén vagy segítőjén kívül kizárólag a Tanúvédelmi Szolgálat munkatársa tartózkodhat.

7. Záró rendelkezések

25. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

26. § Az utasítás rendelkezéseit a folyamatban lévő büntetőeljárásokban is alkalmazni kell.

27. § Az Országos Rendőr-főkapitányság és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága havonta értékeli az eljárási cselekmények telekommunikációs eszköz használatával történő végrehajtásának gyakorlati tapasztalatait.

1

A 16. §-t a 15/2022. (IX. 1.) BM utasítás 95. §-a hatályon kívül helyezte.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére