• Tartalom

53/2020. (X. 30.) BVOP utasítás

53/2020. (X. 30.) BVOP utasítás

a büntetés-végrehajtási szervek személyi állományának értesítési rendjéről

2024.01.12.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján – figyelemmel a Belügyminisztérium és a belügyminiszter által irányított szervek értesítési rendjéről szóló 2/2016. (II. 25.) BM utasításban meghatározottakra – a következő utasítást adom ki:

I. FEJEZET
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. Az utasítás hatálya a büntetés-végrehajtási intézetekre és intézményekre, a fogvatartottak kötelező foglalkoztatására létrehozott gazdasági társaságokra (a továbbiakban együtt: bv. szerv), valamint a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságára (a továbbiakban: BVOP) terjed ki.
2. A bv. szerv személyi állománya értesítésével összefüggő feladatok tervezését, szervezését és végrehajtását a Belügyminisztérium és a belügyminiszter által irányított szervek értesítési rendjéről szóló 2/2016. (II. 25.) BM utasításban (a továbbiakban: Utasítás), valamint ezen utasításban meghatározottak szerint kell teljesíteni.

II. FEJEZET
ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK

3. Értesítés: azon intézkedések együttese, amely a bv. szerv vezetőjének döntése szerint biztosítja a személyi állomány szolgálatot nem teljesítő tagjainak meghatározott helyen és időtartamon belüli, szolgálati feladat ellátására történő rendelkezésre állását.
4. Berendelés: a személyi állomány szolgálatot nem teljesítő tagjának tájékoztatása a rendkívüli feladatból eredő, a kijelölt helyre, jellemzően a bv. szerv területére történő bevonulási kötelezettségéről.
5. Értesítési megbízott: a személyi állomány azon kijelölt tagja, akit a kommunikációs eszközök működésképtelensége esetén vagy külön utasításra a bv. szerv személyi állományi tagjainak személyes berendelésével bíztak meg.
6. Értesítési Névjegyzék: valamennyi bv. szervre vonatkozóan kötelezően elkészítendő, a bv. szerv személyi állományi tagjainak nevét, rendfokozatát, elérhetőségét, beleértve az értesítési címet is tartalmazó okmányt, amelyet kizárólag a manuális módozatú telefonos értesítés, illetve a tartózkodási hely szerinti személyes értesítés esetén kell alkalmazni.
7. Elektronikus kiértesítő rendszer: a bv. szerv biztonságtechnikai rendszerének részét képező, szoftveres rendszer, amely megfelelő beállítások mellett, több telefonvonal egyidejű használatával alkalmas a bv. szerv személyi állományi tagjainak rendkívüli feladatvégrehajtásra vonatkozó tájékoztatására, a tájékoztatás megtörténte időpontjának nyilvántartására.
8. Értesítési körzetek: a bv. szerv vezetője jóváhagyásával kijelölt, a személyi állomány tagjainak értesítési helyét magába foglaló területek, amelyekhez a közlekedési lehetőségek figyelembevételével külön-külön bevonulási normaidők tartoznak.
9. Normaidő: a bv. szerv vezetője által meghatározott időtartam, amely alatt a személyi állomány tagjának az értesítési helyéről a bv. szervbe vagy más kijelölt objektumba szolgálatteljesítésre be kell vonulnia.

III. FEJEZET
FELADAT- ÉS HATÁSKÖRÖK
10.1 A személyi állomány valamennyi tagját az 1. melléklet szerinti formanyomtatvány kitöltésével nyilatkoztatni kell az Utasításban meghatározott szolgálatteljesítési, illetve munkaidőn túli kötelezettség, berendelhetőség, valamint a személyi adatok értesítési céllal történő kezelése tudomásulvételéről. A nyilatkozat egy aláírt példányát a személyi állomány tagjának személyügyi anyagában kell elhelyezni.
11. Az értesítés a bekövetkezett vagy feltételezett eseménytől függően, az elrendelő döntése szerint lehet
a) részleges, ha csak a bv. szerv kijelölt személyi állományára terjed ki,
b) teljes, ha a bv. szerv teljes személyi állományára kiterjed.
12. A bv. szerv személyi állományának részleges vagy teljes értesítését elrendelhetik az Utasítás 4. §-ában megjelölt személyek.
13. A bv. szerv vezetője általi elrendelés esetén annak tényét és a tett intézkedéseket, amint az lehetővé válik, haladéktalanul jelenteni kell az országos parancsok biztonsági és fogvatartási helyettesének, valamint a BVOP főügyeletesének (a továbbiakban: főügyeletes).
14. Az értesítés elrendelése történhet az Utasítás 6. §-ában megjelölt módokon.
15. Az értesítés-elrendelést fogadó személy minden esetben köteles
a) személyes elrendelés esetén a személyazonosságot és az elrendelésre jogosultságot ellenőrizni,
b) a főügyeletes általi elrendelés jogszerűségről visszahívással meggyőződni,
c) az elrendelés pontos időpontját év, hónap, nap, óra, perc feltüntetésével, az elrendelő személy nevét, beosztását feljegyezni, a kapott feladatot nyilvántartani,
d) megbízott általi, személyes elrendelés esetén a megbízott nevét, beosztását, személyazonosságának igazolására alkalmas okmány, valamint a megbízólevél számát rögzíteni.
16. Értesítés elrendelése esetén a beérkezés normaideje az Utasítás 20. §-a alapján határozható meg.
17. A berendelt személyt szóban vagy írásban az Utasítás 16. §-ában meghatározott szöveg közlésével kell értesíteni.
18. A személyi állomány tagja a berendelés vétele után köteles a megjelölt helyre, a tőle elvárható legrövidebb időn belül, de legfeljebb az értesítési körzetéhez társított normaidőn belül bevonulni és az ott meghatározottak szerint szolgálatot teljesíteni, munkát végezni.
19. A berendelés sorrendjének meghatározásához a személyi állomány tagjainak beosztására, a meghatározott normaidőre, a beérkezés időszükségletére tekintettel értesítési körzeteket kell kijelölni.
20. A bv. szerv az értesítés végrehajtására a 2. melléklet szerinti Értesítési Tervet, illetve értesítési körzetenként a 3. melléklet szerinti Értesítési Névjegyzéket köteles készíteni. Az Értesítési Névjegyzéken feltüntetett sorszám egyben az értesítés sorrendjét is jelenti.
21. A személyi állomány értesítéséhez
a) elsősorban a 34. pontban felsorolt kommunikációs eszközöket kell alkalmazni,
b) annak hiányában, működésképtelensége esetén vagy külön utasításra a tartózkodási hely szerinti, személyes kapcsolatfelvételt kell alkalmazni, mely során az érintett részére a berendelés és a helyszín közlésével egyidejűleg a 4. melléklet szerinti Értesítési Kártyát át kell nyújtani.
21/A.2 A kitölthető Értesítési Kártyákat a bv. szervek ügyeletein kell tárolni, és közvetlenül csak az értesítési feladat végrehajtása előtt kell azokat kitölteni. A bv. szerv vezetőjének rendelkezése szerint, átruházott hatáskörben, szükség esetén az Értesítési Kártya a szolgálatban lévő biztonsági tiszt, biztonsági főfelügyelő által is aláírható.
22. A 21. pont b) alpontjában megfogalmazott esetekben a bv. szervek az alábbiakban meghatározottak szerint kötelesek eljárni:
a) a bv. szerveknek az 5. mellékletben rögzített rend alapján, a 6. melléklet szerinti utasítás bemutatásával kell egymást értesíteniük,
b) a fogvatartottak kötelező foglalkoztatására létrehozott gazdasági társaságok értesítését az egyazon működési területen elhelyezkedő bv. intézetek kötelesek végrehajtani,
c) az utasítás továbbításával megbízott bv. szervnek haladéktalanul, de legkésőbb az utasítás átvételétől számított 4 órán belül értesítenie kell az 5. mellékletben megjelölt bv. szervet,
d) amennyiben az utasítás továbbítására kijelölt bv. szerv valamilyen okból kifolyólag nem megközelíthető, az utasítások átadása nem teljesíthető, akkor azok az 5. mellékletben meghatározott bv. szerv felé történő továbbítását az akadályoztatást észlelő bv. szervnek kell végrehajtania,
e) a hiánytalanul kitöltött utasítások 1. számú példánya a rendelkezés szerinti bv. szervnél marad, a 2. számút az átvevő bv. szerv körbélyegzővel és vezetőjének vagy a vezetői jogkörben eljáró személynek aláírásával ellátva az utasítás átadásával megbízott bv. szerv személyi állományába tartozó tagja részére, az átadás-átvétel igazolása érdekében vissza kell adni,
f) az utasítások 1. számú, kézbesített példányát a rendelkezés szerinti bv. szervnél kell tárolni, a 2. számú példányt, eltérő rendelkezés hiányában, amennyiben a körülmények azt lehetővé teszik, az utasításban meghatározottak visszavonásától számított 5 munkanapon belül a BVOP Biztonsági Szolgálatára kell felterjeszteni.
23. Az utasítás továbbítására kijelölt megbízottat legalább egy fő hivatásos állományú beosztottal meg kell erősíteni, lőfegyverrel és az aktuális közbiztonsági helyzetet mérlegelve, civil öltözet esetén a rejtett viselést lehetővé tevő kényszerítő eszközökkel fel kell szerelni.
24. A berendelés a végrehajtás módozata szerint történhet
a) közvetlenül, egy a bv. szervben kijelölt központi helyről vagy
b) közvetve, továbbértesítéssel megbízott személyek bevonásával.
25. A berendelés körzetek szerinti sorrendjét a számozás sorrendjében vagy attól eltérően az azt elrendelőnek kell meghatározni.
26. A berendelés sorrendjének meghatározásakor a végrehajtandó feladatokra tekintettel az elrendelő utasítást adhat csak egyes szakterületek vagy csoportok személyi állományának berendelésére, de az egyes személyek értesítésének sorrendjét ez esetben is az Értesítési Névjegyzékben feltüntetett helye, sorszáma határozza meg.
27.3
28. Az Értesítési Névjegyzéket manuális végrehajtási módozatú telefonos berendelés esetén, illetve a tartózkodási hely szerinti, személyes értesítés esetén körzetenként, a berendeléssel, továbbértesítéssel megbízott személyek létszámának megfelelő példányszámban kell kinyomtatni és az alábbiakban meghatározott módon kezelni. Elektronikus kiértesítő rendszer használata esetén az Értesítési Névjegyzéket nem kell kinyomtatni, kitölteni.
29. A berendelést vagy annak sikertelenségét, üzenet meghagyását, illetve az Értesítési Kártya hátrahagyását, valamint a berendelt későbbi bevonulásának vagy távolmaradásának okát az értesítőnek az Értesítési Névjegyzék megjegyzés rovatában – függetlenül attól, hogy a közlés kommunikációs eszközön keresztül vagy a berendelt tartózkodási helyén valósul meg – rögzíteni kell.
30. Az Utasítás 22. § (1) bekezdésében meghatározottak szerint berendelés alól mentesítettek csoportjába tartozókról nyilvántartást kell vezetni, azt naprakészen tartani, esetükben az értesítéstől el kell tekinteni.
31. Értesítés esetén, különösen indokolt esetben az Utasítás 17. §-ában foglaltak szerint taxi vehető igénybe. A berendelési, továbbértesítési feladattal megbízott beosztottak számára taxi csak a szolgálati helyre vagy más kijelölt gyülekezési helyre történő utazáshoz vehető igénybe.
32. Az értesítések megszüntetéséről az azt elrendelő saját hatáskörben dönt, vagy elöljárója utasítása szerint jár el. A megszüntetést, valamint a bevonult, szolgálatellátásra alkalmas személyi állomány létszámát a főügyeletesnek/biztonsági tisztnek az elrendelés időpontjától számítva, eltérő rendelkezés hiányában óránként jelenteni kell. Ez a meghatározás a gyakorlás céljából elrendelt értesítésre is vonatkozik.
33. Az Utasítás 22. § (2) bekezdésében foglaltak esetén az érintett szervek vezetői, az azonos bv. szervhez tartozás esetén a szervezeti egységek vezetői egyeztetést követően a szolgálati érdek figyelembevételével a 7. melléklet szerinti minta felhasználásával rendelkezzenek, hogy melyik fél kötelezett a bevonulásra.

IV. FEJEZET
KOMMUNIKÁCIÓS ESZKÖZÖKÖN KERESZTÜL TÖRTÉNŐ ÉRTESÍTÉS

34. A kommunikációs eszközök általi értesítés esetén, a hívott személyi állományi tag elérhetőségei vonatkozásában az alábbi sorrendet kell alkalmazni:
a) mobiltelefon,
b) vezetékes telefon.
35. A telefonon történő berendelés végrehajtható
a) közvetlenül a bv. szervből: ügyelet, vagy kijelölt értesítő telefonon, számítógépes értesítési rendszert alkalmazva, és/vagy több személyt bevonva, kézi tárcsázással,
b) továbbértesítés módszerével, az alábbi szabályok betartása mellett:
ba) a szervezeti tagozódásnak megfelelő számú továbbértesítési láncot kell létrehozni,
bb) az értesítések, berendelések sorrendjének meghatározása során az alá-fölérendeltségi viszonyokat figyelembe kell venni,
bc) az értesítettek az Értesítési Névjegyzékben előre meghatározott személyek továbbértesítésére kötelezettek,
bd) a továbbértesítésre kijelölt személyeknek az általuk értesítendők telefonszámával rendelkezniük kell,
be) a továbbértesítők az általuk értesített nevét és az értesítés időpontját kötelesek feljegyezni, majd az adatokat a berendelés helyszínére érve az Értesítési Névjegyzékben rögzíteni, aláírásukkal igazolni,
bf) sikertelen kapcsolatfelvétel esetén a továbbértesítéssel megbízott a hívást a berendelés helyszínére érkezésig, több alkalommal megismétli, majd tapasztalatairól jelentést tesz.
36. Amennyiben az értesítendő személyt első alkalommal telefonon nem lehet elérni, akkor az elrendelő eltérő utasításáig, az Utasítás 14. §-ában foglaltak szerint kell eljárni.

V. FEJEZET
LAKCÍM, TARTÓZKODÁSI HELY SZERINTI, SZEMÉLYES ÉRTESÍTÉS

37. A bv. szervnek a 21. pont b) alpontjában meghatározott esetben is készen kell állnia a személyi állomány berendelésére. Ennek érdekében a körzetek számához, nagyságához, a közlekedési viszonyokhoz igazodó létszámú, elsősorban hivatásos jogviszonyú értesítési megbízottat (a továbbiakban: megbízottak) kell kijelölni, figyelembe véve a kijelölést követően esetlegesen fellépő, értesítés végrehajtását akadályozó tényezőket.
38. A megbízottakat a feladatvégrehajtásra a kijelölést követően 5 munkanapon belül, majd ezt követően évente legalább egy alkalommal el kell igazítani, amelyet haladási naplóban dokumentálni szükséges.
39. A megbízottak berendelésének megszervezésére, annak időpontjától függetlenül, a helyi sajátosságok figyelembevételével a bv. szerv vezetője külön köteles intézkedni.
40. A megbízottak nevére a 8. melléklet szerinti Értesítési Megbízást kell kiállítani, valamint az esetleges értesítői létszámhiánnyal számolva, megfelelő darabszámú, kitöltetlen formanyomtatványt kell az értesítés végrehajtására kijelölt szervezeti egység részére az ügyeleti helyiségben előkészíteni.
41. Az Értesítési Megbízást a bv. szerv vezetője, vagy külön írásban rögzített rendelkezésére, helyettesei írhatják alá. Rendkívüli helyzetben, nem megfelelő létszámú megbízott rendelkezésre állása esetén új Értesítési Megbízás formanyomtatványt kell kitölteni, amelyet az értesítés végrehajtásáért felelős személy is aláírhat.
42. A visszavonásig érvényes, lezárt, lebélyegzett, a szolgálati elöljáró által aláírt borítékban tárolt Értesítési Megbízások egy példányát az ügyeleti helyiségben kell tárolni. A borítékon a megbízott nevét, valamint szolgálati igazolványa számát kell feltüntetni.
43. A berendelési feladattal csak az adott időpontban szolgálatra alkalmas állapotban lévő, a feladatait ismerő beosztott bízható meg.
44. A megbízott a feladatát a bv. szerv vezetője vagy az értesítést elrendelő döntése alapján végrehajthatja gyalogmenetben, tömegközlekedési eszközök igénybevételével, saját tulajdonú, illetve közvetlen hozzátartozók járművével is, vagy szolgálati járművel.
45. A hivatásos jogviszonyú megbízottak szükség szerint lőfegyverrel és az aktuális közbiztonsági helyzetet mérlegelve, civil öltözet esetén a rejtett viselést lehetővé tevő kényszerítő eszközökkel felszerelhetőek, valamint megfelelő rendelkezésre álló létszám esetén az értesítés további beosztottakkal megerősíthető.
46. Amennyiben a megbízott szolgálatellátásának, az értesítések megkezdésének akadálya nincs, akkor részére a felszerelését és eligazítását követően
a) a nevére kitöltött Értesítési Megbízást,
b) a számára kijelölt körzetek szerinti Értesítési Névjegyzéket,
c) az Értesítési Kártyákat,
d) az értesítendők tartózkodási helyét tartalmazó, körzetek szerint szétválasztott térképvázlatokat, vagy amennyiben rendelkezésre áll és alkalmazható, az előre felprogramozott műholdas helymeghatározó-navigációs eszközt
át kell adni, továbbértesítés esetén az azzal megbízotthoz el kell juttatni.
47. A megbízott az Értesítési Névjegyzék meglétéért, épségéért, az abban rögzített személyi adatok zártan történő kezeléséért felelősséggel tartozik, azt a feladatának végrehajtását követően, kitöltve az értesítést elrendelő személy részére köteles visszaadni.
48. A megbízottakat előzetesen a szolgálati járművek – beleértve a bv. szerv tulajdonában lévőket és a bv. szerv által üzemeltetetteket egyaránt – vezetésére feljogosító írásbeli engedéllyel kell ellátni. Rendkívül indokolt esetben írásbeli engedéllyel nem, de érvényes vezetői engedéllyel rendelkező beosztott is megbízható. Utóbbi esetben a jármű jogszerű használatát kizárólag az Értesítési Megbízás igazolja.
49. Abban az esetben, ha az értesítendő személy közvetlenül nem érhető el, részére szóban vagy írásban üzenetet kell hagyni. A más személy által eljuttatni kívánt, szóban átadott üzenet kizárólag a meghatározott helyre történő bevonulásra vonatkozhat, mellőzve a munkáltató megnevezését vagy bármilyen jogviszonyának beazonosítására alkalmas utalást.
50. Az írásbeli üzenet átadását az Értesítési Kártya helyszínen hagyásával, lehetőség szerint olyan módon kell megvalósítani, hogy ahhoz a későbbiekben csak az értesítendő vagy a vele azonos háztartásban élő személy férhessen. Amennyiben a bevonulásra megjelölt hely nem azonos a szolgálati helyével, akkor a 4/A. melléklet szerinti Kiegészítő Kártyát is ki kell tölteni, és az Értesítési Kártyával együtt kezelni.
51. A megbízott az értesítést akadályozó körülményről, feladatainak más módon folytatott végrehajtásáról a megbízást adónak lehetősége szerint, akár közvetett módon jelentést tesz.
52. A megbízott a bevonulásra kijelölt helyre csak abban az esetben indulhat vissza, ha a számára kijelölt körzethez tartozó beosztottakat kivétel nélkül értesítette, vagy üzenetet, illetve Értesítési Kártyát hagyott hátra. A továbbértesítéssel megbízott személyek értesítése a továbbértesítés szempontjából csak akkor tekinthető teljesítettnek, ha a személyes találkozásra sor került.
53. Amennyiben a továbbértesítési feladatra kijelölt személy értesítése, az okmányok átadása valamilyen okból nem teljesíthető, akkor a számára meghatározott körzethez tartozó személyek értesítését is az ő értesítésével megbízottnak kell végrehajtania.
54. A megbízott a számára meghatározott, valamint sikertelen értesítés esetén a továbbértesítési megbízott körzetébe tartozó személyek értesítését követően bevonul a kijelölt helyre, a feladatvégrehajtásáról jelentést tesz az értesítést elrendelőnek, a továbbiakban az általa meghatározottak szerint jár el.
55. A 24. pontban megjelölt módszerek közül a helyi sajátosságok figyelembevételével azt kell választani, amelynek alkalmazása a személyi állomány értesítés elrendeléstől számított legrövidebb időn belüli rendelkezésre állását biztosítja.

VI. FEJEZET
AZ ÉRTESÍTÉS GYAKORLÁSÁNAK RENDJE

56. A bv. szervnél kétévente a teljes személyi állományra kiterjedő értesítési gyakorlatot kell végrehajtani, amelyhez minden esetben rendkívüli esemény-felszámolási vagy készenlétbe helyezési gyakorlatot kell társítani. Az értesítési gyakorlat során a személyi állomány bevonulásának rendjét is ellenőrizni kell. A valós helyzet alapján elrendelt, a bevonulásra kötelezett személyi állomány több mint 66%-át érintő értesítés a tárgyévre tervezett gyakorlatot kiváltja.
57. A személyi állomány tagjainak 34. pontban megjelölt kommunikációs eszközökön keresztül, hivatali munkaidőn kívüli időpontban történő elérhetőségét évente kell ellenőrizni.
58. A személyi állomány kijelölt körét a jóváhagyott terveknek megfelelően a bv. szervre jellemző hivatali munkaidő kezdetéhez képest attól legalább 4 órával korábban, vagy a befejezésétől legalább 4 órával később a
„Gyakorlat! Szolgálatteljesítésre (munkavégzésre) vonuljon be! Gyakorlat!”
szöveg közlésével kell a gyakorlatról értesíteni.
59. Értesítési gyakorlat során, a valós helyzet esetén mentesítendő beosztottakon kívül a szolgálati okból távollévőket, valamint a szabadságon lévőket sem lehet berendelni.
60. A kommunikációs eszközök nélküli feladatvégrehajtás hatékonysága érdekében az értesítési megbízottaknak, beleértve a továbbértesítéssel megbízottakat is, a számukra, valamint az értesítési láncban alattuk elhelyezkedők számára meghatározott lakcímek és tartózkodási címek megközelíthetőségét, útvonalát, az értesítendő beosztottakkal való kapcsolatfelvétel módját meg kell ismerniük. Az értesítendők címének megváltozása, bővülése esetén a bejelentést követően 30 napon belül az értesítés útvonalát be kell járniuk, és meg kell győződniük az értesítendő elérhetőségéről. Tevékenységüket szolgálatteljesítési időként kell elismerni.
61. Az értesítés gyakoroltatását, illetve ellenőrzését a 12. pont alapján feljogosított személyek, valamint az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese rendelhetik el.
62. Az értesítési gyakorlat végrehajtására, annak tervezett időpontjához képest legalább 15 munkanappal korábban az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettesétől kell engedélyt kérni. A kérelemhez csatolni kell az értesítési és az ahhoz társított készenlétbe helyezési vagy rendkívüli esemény-felszámolási gyakorlat levezetési tervét, amely tartalmazza
a) a gyakorlat helyét, időtartamát, tárgyát, célját,
b) a résztvevők körét, öltözetét, felszerelését,
c) a felkészülés irodalmát,
d) a gyakorlat vezetőjét,
e) a berendelt személyi állomány körét, az értesítés kiterjesztését,
f) a feldolgozandó témát, a feltételezett helyzetet,
g) a gyakorlat szerint elrendelt készenléti fokozatot/felszámolandó rendkívüli esemény típusát,
h) az együttműködő szervek körét, tervezett feladataikat,
i) az előzetesen tett intézkedéseket,
j) a gyakorlat tervezett költségeit.
63. A gyakorlat értékelése során vizsgálni kell
a) a vezetői és személyi állomány intézkedőképességét és gyakorlottságát,
b) az értesítési terv és egyéb okmányok naprakészségét, kezelhetőségét és összehangoltságát,
c) az ügyeleti szolgálat, kapcsolattartási pont felkészültségét, az értesítési rendszer működőképességét,
d) az értesítési és a készenlétbe helyezési vagy rendkívüli esemény-felszámolási feladatok begyakorlottságát és végrehajtásának színvonalát,
e) a gyakorlat végrehajtásának költségét.
64. A végrehajtott értesítés értékelése „Megfelelő”, illetve „Nem megfelelő” minősítésű lehet. „Megfelelő”, ha az értesített állomány legalább kétharmada megfelelt a gyakorlat követelményeinek. Egyéb esetben az eredmény „Nem megfelelő”, „Nem megfelelő” minősítés esetén a hiányosságok megszüntetése után, de legkésőbb 6 hónapon belül újabb értesítési gyakorlatot kell elrendelni.
65. A gyakorlatról az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese részére, a 63. pontban meghatározott szempontok alapján, a gyakorlatot követő 10 munkanapon belül értékelő jelentést kell felterjeszteni.

VII. FEJEZET
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

66. Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
67.4

1. melléklet az 53/2020. (X. 30.) BVOP utasításhoz5

2. melléklet az 53/2020. (X. 30.) BVOP utasításhoz


P. H.
Jóváhagyom: ………………………………………………
bv. szerv vezetőjének aláírása

Kelt: …………………………. , ………… év………… hónap ……… nap



A …………………………………… (bv. szerv megnevezése)

É R T E S Í T É S I T E R V E

1) elrendelésre jogosultak beosztásának megnevezése,

2) az elrendelés célja,

3) az elrendelés jogosultságának ellenőrzési módja,

4) az értesítés szövege,

5) az értesítés vétele utáni teendők, az értesítési megbízott feladatai,

6) a meghatározott időnormák,

7) a felügyeleti, illetve az együttműködő szervekkel való kapcsolattartás rendje, elérhetőségek

8) az értesítéssel berendelt személyek szolgálatteljesítésére, munkavégzésére, szolgálati és munkarendjére vonatkozó szabályok,

9) az eseményekről történő tájékoztatások rendje,

10) a jelentések rendje,

11) a személyi állomány értesítésére és a feladat továbbrendelésére vonatkozó szabályok,

12) a BVOP főügyeleti szolgálatának, illetve az együttműködő szervek ügyeleti szolgálatainak elérhetőségei

3. melléklet az 53/2020. (X. 30.) BVOP utasításhoz


A/az …………………………………… (bv. szerv megnevezése)
Értesítési Tervének Értesítési Névjegyzéke

ÉRTESÍTÉSI NÉVJEGYZÉK
a ………… számú körzethez tartozó személyi állományról
(kiértesítés elrendelésének időpontja: ……… év ……… hónap …… nap1)

Srsz.

Név,
rendfokozat

Beosztás, szakterületi
hovatartozás

Telefon

Értesítési
cím

Kitől kapja
az értesítést2

Megjegyzés
időpont
(óra, perc)1

Aláírás1

vezetékes

mobil

1.

X. Y.

parancsnok

***

***

***

Ü

S:21.45

telefonos
kiértesítő
aláírása3

2.

V. Z.

parancsnok-
helyettes

***

***

***

Ü

S:21.47

telefonos
kiértesítő
aláírása

3.

C. K.

osztályvezető
biztonsági
osztály

***

***

***

Ü

S:21.50

telefonos
kiértesítő
aláírása

4.

A. B.

Biztonsági
főfelügyelő
biztonsági
osztály

***

***

***

Ü

ST:21.54

telefonos
kiértesítő
aláírása

S:23.28

telefonos
kiértesítő
aláírása

5.

G. J.

Biztonsági
felügyelő
biztonsági
osztály

***

***

***

Ü

S:21.56

telefonos
kiértesítő
aláírása

6.

O. R.

Körletfelügyelő
Büntetés-
végrehajtási
osztály

***

***

***

Ü

S, AK:
gyermek-
felügyelet
biztosítása,
22.05

telefonos
kiértesítő
aláírása

AK∅

telefonos
kiértesítő
aláírása


1 Csak értesítés elrendelése esetén, a körülményektől függően kitöltendő rovatok.
2 Az értesítés módjától függően, a rövidítések alkalmazásával (Ü vagy KM).
3 Telefonos berendelés esetén az értesítő vagy a továbbértesítő (a bevonulását követően), lakóhelyen, tartózkodási helyen történő sikeres értesítés esetén az értesített, sikertelen esetben az értesítéssel megbízott írja alá.

Alkalmazható rövidítések: S – sikeres értesítés
ST – sikertelen értesítés
AK – bevonulást akadályozó körülmény
AK∅ – bevonulást akadályozó körülmény megszűnése, bevonulás megkezdése
Ü – értesítéssel megbízott ügyelet
KM – értesítéssel megbízott
Az alkalmazható jelölések listája – a bv. szerv vezetője által engedélyezettekkel – kiegészíthető (pl. osztálymegnevezések).

4. melléklet az 53/2020. (X. 30.) BVOP utasításhoz6

ÉRTESÍTÉSI KÁRTYA

4/A. melléklet az 53/2020. (X. 30.) BVOP utasításhoz

KIEGÉSZÍTŐ KÁRTYA

BERENDELÉS PONTOS
HELYE




BERENDELŐ


NEVE, RENDFOKOZATA



BEOSZTÁSA


ALÁÍRÁSA




A kártya csak abban az esetben töltendő ki, amennyiben a berendelés helye a szolgálati hellyel (bv. szerv címe) nem azonos!

5. melléklet az 53/2020. (X. 30.) BVOP utasításhoz7

6. melléklet az 53/2020. (X. 30.) BVOP utasításhoz


0R05486_0

BÜNTETÉS-VÉGREHAJTÁS ORSZÁGOS PARANCSNOKSÁGA

 



U T A S Í T Á S
Alulírott ………………………………………………………………………………………………… (név, rendfokozat)
a/az …………………………………………………… (bv. szerv megnevezése) részére …… teljes értesítés végrehajtását …… rendelem el.

A fentiekben nevesített bv. szerv az utasításom alapján végrehajtandó feladatokat azonnal köteles megkezdeni.
P. H.
…………………………………………
országos parancsnok


Kelt: …………………………………………………………… (bv. szerv székhelye, év, hónap, nap, óra, perc megjelölése)
Az Utasítást ……………………………………………………………………… (év, hónap, nap, óra, perc megjelölése)

átadtam:

átvettem:

P. H.

…………………………………………

…………………………………………

szolgálatban lévő

az Utasítás továbbítására

főügyeletes

kijelölt … 1. sz. Bv. Intézet …

(szolg. ig. száma: ……………)

(bv. szerv megnevezése)

állományába tartozó személy

(szolg. ig. száma: …………)


Az Utasítást a „2. sz. Bv. Intézet székhelyén”, ……………………………………… (bv. szerv székhelye, év, hónap, nap, óra, perc megjelölése)

átadtam:

átvettem:

P. H.

…………………………………………

…………………………………………

az Utasítás továbbítására

az Utasítás továbbítására

kijelölt . . . 1. sz. Bv. Intézet …

kijelölt … 2. sz. Bv. Intézet …

(bv. szerv megnevezése)

(bv. szerv megnevezése)

állományába tartozó személy

állományába tartozó személy

(szolg. ig. száma: …………)

(szolg. ig. száma: …………)



Az Utasítást a „3. sz. Bv. Intézet székhelyén”, ……………………………. órakor (bv. szerv székhelye, év, hónap, nap, óra, perc megjelölése)

átadtam:

átvettem:

P. H.

…………………………………………

…………………………………………

az Utasítás továbbítására

az Utasítás továbbítására

kijelölt . . . 2. sz. Bv. Intézet …

kijelölt … 3. sz. Bv. Intézet …

(bv. szerv megnevezése)

(bv. szerv megnevezése)

állományába tartozó személy

állományába tartozó személy

(szolg. ig. száma: …………)

(szolg. ig. száma: …………)


Az Utasítást …………………………………………………… (bv. szerv székhelye, év, hónap, nap, óra, perc megjelölése)

átadtam:

átvettem:

P. H.

…………………………………………

…………………………………………

az Utasítás továbbítására

bv. szerv vezetője

kijelölt . . . 3. sz. Bv. Intézet …

(vagy jogkörében eljáró személy)

(bv. szerv megnevezése)

(név, rendokozat, beosztás)

állományába tartozó személy

………………………………….

(szolg. ig. száma: …………)

(bv. szerv megnevezése)

állományába tartozó személy

(szolg. ig. száma: …………)



Az Utasításban meghatározottak szerinti feladatok végrehajtása csak abban az esetben kezdhető meg,
ha azon az érintett személyek az aláírásukat, a bv. szerv/ek körbélyegzőjének lenyomatát feltüntették,
az okmányon feltüntetett és a bemutatott szolgálati igazolvány száma, valamint az azt átnyújtó
személyi állományi tag személyazonossága az igazolványon feltüntetettel megegyezik.

Amennyiben az Utasítás továbbítására kijelölt bv. szerv valamilyen okból kifolyólag nem megközelíthető,
az Utasítás átadása nem teljesíthető, akkor azok továbbítását is az akadályoztatást észlelő bv. szervnek kell végrehajtania.


Az Utasítás az aláírás időpontjától annak visszavonásáig érvényes.

7. melléklet az 53/2020. (X. 30.) BVOP utasításhoz


A Belügyminisztérium és a belügyminiszter által irányított szervek értesítési rendjéről szóló 2/2016. (II. 25.) BM utasítás 22. § (2) bekezdésében meghatározott esetben az érintett szervek vezetői egyeztetést követően a szolgálati érdek figyelembevételével az alábbi minta alapulvételével rendelkeznek, hogy melyik fél kötelezett a bevonulásra.



M E G Á L L A P O D Á S



Készült a Belügyminisztérium és a belügyminiszter által irányított szervek értesítési rendjéről szóló 2/2016. (II. 25.)
BM utasítás 22. § (2) bekezdésében foglaltak alapján.


Értesítés elrendelése esetén bevonulásra kötelezett:

Név, rendfokozat, beosztási hely, beosztás:


Értesítés elrendelése esetén bevonulás alól mentesített:

Név, rendfokozat, beosztási hely, beosztás:


A fentiekben foglaltakkal egyetértek:

………………………………………

………………………………………

vezető neve, rendfokozata, beosztása

vezető neve, rendfokozata, beosztása

………………………………………

………………………………………

vezető aláírása

vezető aláírása

aláírás dátuma:

aláírás dátuma:

8. melléklet az 53/2020. (X. 30.) BVOP utasításhoz


É R T E S Í T É S I M E G B Í Z ÁS

Alulírott ……………………………………………………………………………………………… (név, rendfokozat) a ………………………………………… (bv. szerv megnevezése) ………………………………… (megbízó beosztása)
(a továbbiakban: Megbízó) megbízom


………………………………………… (név, rendfokozat)

(szolgálati igazolvány száma: ………….………)


(a továbbiakban: Megbízott), hogy a személyi állomány értesítése esetén

a/az ……… (értesítési körzet/ek sorszáma) számú

ÉRTESÍTÉSI KÖRZET(EK)BEN

lakó (tartózkodó) beosztottak értesítését

szolgálati gépjármű

igénybevétele nélkül/igénybevételével**
hajtsa végre.


A feladatvégrehajtás hatékonyságának növelése érdekében – szolgálati elöljárója utasítására, az általa meghatározott időpontokban – a szolgálati helye / lakcíme (tartózkodási címe)* és az értesítendő beosztottak lakcíme (tartózkodási címe) közötti útvonalat köteles megismerni.
P. H.
………………………………………
Megbízó aláírása


Az Értesítési Megbízásban meghatározottakat magamra nézve kötelezettségként tudomásul vettem.
………………………………………
Megbízott aláírása

Kelt: ……………………, ……… év ………… hónap …… nap


Az Értesítési Megbízás az aláírás napjától visszavonásig, a szolgálati igazolvánnyal együtt érvényes.
1

A 10. pont az 1/2024. (I. 4.) BVOP utasítás 1. pontjával megállapított szöveg.

2

A 21/A. pontot a 4/2022. (II. 10.) BVOP utasítás 1. pontja iktatta be.

3

A 27. pontot a 4/2022. (II. 10.) BVOP utasítás 3. pontja hatályon kívül helyezte.

4

A 67. pont a 2020: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

5

Az 1. melléklet az 1/2024. (I. 4.) BVOP utasítás 2. pontjával megállapított szöveg.

6

A 4. melléklet a 4/2022. (II. 10.) BVOP utasítás 2. pontjával megállapított szöveg.

7

Az 5. melléklet az érintettek részére közvetlenül megküldésre kerül, figyelemmel arra, hogy megismeréséhez nem fűződik közérdek.

*

A megfelelő rész aláhúzandó.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére