60/2020. (XII. 10.) BVOP utasítás
a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Esélyegyenlőségi Tervéről
2020.12.12.
I. FEJEZET
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. Hatály
1. Az utasítás hatálya a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: BVOP) hivatásos és rendvédelmi alkalmazotti szolgálati jogviszonyban, valamint munkaviszonyban álló, továbbá a BVOP-ra átrendelt és kirendelt személyi állományi tagokra (a továbbiakban együtt: személyi állományi tag) terjed ki.
2. Értelmező rendelkezések
2. Az utasítás alkalmazásában
a) gyermekes személyi állományi tag: a BVOP (a továbbiakban: munkáltató) személyi állományi tagja, aki legalább egy 14 éves vagy annál fiatalabb gyermeket saját háztartásban vér szerinti vagy örökbefogadó szülőként, felmenőként, élettársként, a gyermek szülőjének együttélő házastársaként, gyámként, nevelőszülőként, helyettes szülőként, hozzátartozóként nevel, valamint aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van;
c) rendkívüli esemény: különösen a személyi állományi tag gyermeke életében, a gyermekhez kötötten előforduló nem mindennapi esemény, így különösen a gyermeket érintő baleset, valamint egészségügyi szabadsággal, betegszabadsággal vagy táppénzzel nem járó, csak munkaidőben elvégezhető orvosi vizsgálat;
II. FEJEZET
RÉSZLETES RENDELKEZÉSEK
3. A munkáltatói jogkör gyakorlóját az egyenlő bánásmóddal és az esélyegyenlőséggel összefüggésben terhelő általános kötelezettségek
3. A munkáltató az egyenlő bánásmód elvének tiszteletben tartása és az esélyegyenlőség elősegítése érdekében kötelezettséget vállal arra, hogy a foglalkoztatási jogviszony keletkezése, az illetmény, a szakmai előmenetel, a képzési lehetőségek, a munkakörülmények, valamint a munkáltató belső szabályzatai alapján adható juttatások, valamint a gyermekneveléssel és a szülői szereppel kapcsolatos kedvezmények tekintetében nem tesz különbséget a személyi állomány tagjai között. Ez alól kivételt képeznek a foglalkoztatás jellegéből vagy természetéből egyértelműen következő, szükségszerű megkülönböztetés esetei.
4. A munkáltató tilt minden zaklatást, jogellenes elkülönítést és megtorlást.
5. Az utasítás nem tartalmazza azon kedvezményeket, amelyek más jogszabályból vagy érdekképviseleti szervezettel kötött megállapodásból következnek.
6. A munkáltató kötelezettséget vállal a személyi állományi tag hátrányos megkülönböztetésének megakadályozására. Ennek keretében elsődlegesen a megelőzés eszközeit alkalmazza, ami kiterjed a foglalkoztatási jogviszony keletkezésére, annak tartama alatt az illetmények, a munkáltató belső szabályzatai alapján adható juttatások, a szakmai előmenetel, a képzés, a továbbképzés és egyéb ösztönző eszközök és módszerek meghatározására, az áthelyezésre, a foglalkoztatási jogviszonyokkal kapcsolatos egyéb kérdésekre és a jogviszony megszüntetésére.
7. A munkáltató a foglalkoztatás során tiszteletben tartja a személyi állományi tag emberi értékeit, méltóságát, egyediségét. A személyi állományi tag és a saját érdekeit figyelembe véve, azokat összeegyeztetve olyan munkafeltételeket és körülményeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ezeknek az alapvető értékeknek a megőrzéséhez és megerősítéséhez.
4. A munkaügyi folyamatok esélyegyenlőséget előmozdító szabályozása érdekében tett intézkedések
8. A munkahelyi esélyegyenlőség elősegítése érdekében a munkáltató – kapcsolt munkakörben – esélyegyenlőségi referenst foglalkoztat. Az esélyegyenlőségi referenst – az érdekképviseleti szervek egyetértésével – a személyügyi szerv javaslatára a munkáltató jelöli ki megbízólevéllel. Az esélyegyenlőségi referens nevét és elérhetőségét a belső intranet hálózaton fel kell tüntetni.
9. Az esélyegyenlőségi referens feladata
a) az utasítás teljesülését elősegítő intézkedések előkészítése, annak a munkáltatóval, valamint a munkavállalói és a szakmai érdekképviseleti szervekkel (Magyar Rendvédelmi Kar, Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetsége és Büntetés-végrehajtási Dolgozók Országos Szakszervezeti Szövetsége) történő egyeztetése,
b) a munkatársak részéről írásos formában, az egyenlő bánásmód követelményének megsértése miatt érkező panaszok kivizsgálása, a választervezet elkészítése,
c) az utasításban biztosított kedvezmények igénybevétele céljából a személyügyi nyilvántartástól elkülönített nyilvántartás vezetése.
10. Az utasításban rögzített kedvezmények körét a munkáltató az érdekképviseleti szervekkel egyeztetve folyamatosan bővítheti.
5. Munkáltatói kötelezettségvállalások a foglalkoztatás elősegítése érdekében
11. A munkáltató az általa meghirdetett valamennyi állásra kiírt pályázat megfogalmazásakor, a személyi állományi tag kiválasztásánál és a napi munkavégzés során a kifejezett pozitív diszkrimináció szándékát kivéve nem tesz különbséget.
12. A munkáltató a vezetői utánpótlásnál – a jogszabályi keretek között – elsősorban belső forrásaira épít. A személyi állományi tag kiválasztása során a hangsúlyt az adott munkakörhöz szükséges képesítéseken túl a készségekre, képességekre, jártasságokra és tapasztalatokra helyezi. A jelöltek kiválasztásánál ugyanolyan fontos szempontnak tekinti a hosszú szakmai, gyakorlati munkatapasztalatokat és az ezen alapuló megbízhatóságot, mint a többi készség és képesség figyelembevételét.
13. A munkáltató biztosítja a személyi állomány teljes köre számára az induló képzésekről szóló tájékozódást.
14. A meghirdetett képzések elbírálásánál a 40 év feletti személyi állományi tag előnyt élvez az olyan végzettségek megszerzésében, amelyek a fiatalabb generációknál már alapképzettségnek számítanak (ECDL, Internet, nyelvtanfolyam stb.). A tanfolyamokon való részvételt – a részvételi létszámlehetőségek függvényében – a munkáltató felajánlja a gyermekgondozási segélyben (a továbbiakban: GYES), gyermekgondozási díjban (a továbbiakban: GYED), csecsemőgondozási díjban (a továbbiakban: CSED) részesülőknek a gyermekgondozás ideje alatt készségeik, tudásuk szinten tartása érdekében.
15. A 9. pont c) alpontjában megjelölt nyilvántartásban kizárólag olyan, a személyi állományi tag által önkéntes alapon szolgáltatott személyes és különleges adatok szerepelhetnek, amelyek vonatkozásában a személyi állományi tag kifejezett írásbeli beleegyezését adja a szolgáltatott adatok kezeléséhez. A nyilatkozatok az esélyegyenlőségi referensnél bármikor leadhatók (1., 2., 3. és 4. melléklet). Az adatok a kedvezmény igénybevétele okának fennállásáig, vagy a nyilatkozat visszavonásáig kezelhetők. A kedvezmény igénybevétele fennállásának megszűnését a foglalkoztatott köteles bejelenteni. 16. A nyilatkozat adattartalmát a kedvezmény igénybevételének megalapozottsága céljából a munkáltató, a személyi állományi tag közvetlen munkahelyi felettese és a munkáltató személyügyi szervének vezetője jogosult megismerni.
17. A munkáltató a közszférát érintő létszámleépítéskor a leépítendő munkatársak körének meghatározását objektív kritériumokra alapozza. Különös figyelemmel mérlegeli az 50 év felettiek, a gyermekes, a tartós betegségben szenvedő és a fogyatékos személyi állományi tagok helyzetét.
6. Munkáltatói kötelezettségvállalások a családi és munkahelyi kötelezettségek összehangolása céljából
18. A családi és munkahelyi kötelezettségek összehangolása céljából a munkáltató havi 4 óra munkaidő-kedvezményt biztosít a gyermekes személyi állományi tagok, a fogyatékos, valamint a tartósan beteg hozzátartozót gondozó személyi állományi tagok részére. A kedvezmény igénybevétele nem akadályozhatja a személyi állományi tag munkaköri feladatainak ellátását. A munkaidő-kedvezmény havi több részletben is igénybe vehető, azonban két vagy több hónap vonatkozásában nem vonható össze.
19. A munkáltató a munkajogi jogszabályokban meghatározottakon felül évente 1 nap, a személyi állományi tag rendes szabadságát nem terhelő, fizetett szabadnapot biztosít a váratlan, előre nem látható vagy nem tervezhető magán, családi vagy egészségügyi rendkívüli helyzetben a gyermekes személyi állományi tagoknak.
20. A munkáltató a gyermekes személyi állományi tagok munkaidő-beosztásánál figyelembe veszi a gyermekgondozási és oktatási intézmények nyitvatartását, és amennyiben ezen időszakon túli munkavégzést rendel el, a személyi állományi tagot – lehetőség szerint – legalább 24 órával az elrendelt rendkívüli munkavégzés megkezdését megelőzően tájékoztatja.
21. A gyermekes személyi állományi tagok rendes évi szabadságának kiadása során a munkáltató – lehetőségeihez mérten – figyelembe veszi a gyermekgondozási és oktatási intézmények működése során elrendelt szünetek idejét.
22. A személyi állományi tag számára a munkáltató – ha a munkakör azt lehetővé teszi – lehetőséget biztosít a hivatali munkarendtől eltérő munkarend igénybevételére.
23. A CSED-en, GYED-en és GYES-en lévő személyi állományi taggal a munkáltató a gyermekgondozás ideje alatt is tartja a kapcsolatot, kisgyermekével együtt meghívja a szervezett gyermek-, valamint családi rendezvényeire. Segíti a GYED-ről és GYES-ről visszatérő személyi állományi tagok munkahelyi beilleszkedését.
7. Munkáltatói kötelezettségvállalások a munkakörülmények javítása és az egészséges életvitel támogatása érdekében
24. A munkáltató megváltozott munkaképességű vagy fogyatékossággal élő személyi állományi tagok részére havi 4 óra munkaidő-kedvezményt biztosít. A munkaidő-kedvezmény igénybevétele nem akadályozhatja a személyi állományi tag munkaköri feladatainak ellátását. A munkaidő-kedvezmény havi több részletben is igénybe vehető, azonban két vagy több hónap vonatkozásában nem vonható össze.
25. A munkáltató sportolási lehetőséget biztosít a személyi állományi tagok részére (kondicionáló terem a munkáltató központi épületében, szolgálati igazolvány felmutatásával úszás, kondicionáló terem használata a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ Rendőrségi Szabadidő- és Sportcentrum a Budapest IX. kerület, Vágóhíd u. 11–13. sz. alatti objektumában, valamint úszás lehetőségének biztosítása a Készenléti Rendőrség Budapest VIII. kerület, Hős utcai szabadidős létesítményében), és támogatja a sport- és szabadidős tevékenységek szervezését, azokon történő részvételt.
26. A munkáltató a hivatásos állományba tartozók éves fizikai alkalmassági követelményeknek való megfelelés elősegítése céljából, a rendvédelmi igazgatási alkalmazotti állományba tartozók, valamint a munkavállalók egészséges életvitelének támogatása céljából – a szolgálatellátás zavartalan működése mellett – heti két óra munkaidő-kedvezményt biztosít, amellyel támogatja a sportolási lehetőséget a 25. pontban meghatározott helyeken.
27. A jogosultak fizetett szabadnap, továbbá munkaidő-kedvezmény igénybevételét az érintett szakterület előadói tartják nyilván (5. és 6. melléklet), amely kimutatást minden hónap 10-éig elektronikus úton megküldenek az esélyegyenlőségi referensnek. 8. Panasztétel biztosítása
28. A személyi állományi tag (jelen alcímben a továbbiakban: panaszos) az egyenlő bánásmód megsértése, zaklatás, jogellenes elkülönítés, megtorlás előfordulása esetén az Ebktv.-ben részére biztosított eljárások mellett az esélyegyenlőségi referenshez is fordulhat (7. melléklet). 29. Az esélyegyenlőségi referens a hozzá benyújtott panaszt haladéktanul jelenti a munkáltatónak. A vizsgálatot 15 napon belül folytatja le, és annak eredményéről a munkáltatói jogkör gyakorlójának 3 munkanapon belül jelentést készít.
30. A munkáltató a vizsgálat eredményei alapján 8 munkanapon belül rendelkezik a panaszos tájékoztatásáról, a szükséges intézkedésekről, indokolt esetben a személyi felelősség érvényesítéséről. Az esélyegyenlőségi referens a munkáltatói rendelkezés alapján elkészíti a panaszosnak szóló válaszlevél tervezetét, valamint erre irányuló utasítás esetén az iratokat haladéktalanul átadja a Fegyelmi Osztály vezetőjének.
31. A panasztétel nem korlátozza a panaszost abban, hogy a rendelkezésre álló törvényes eszközök igénybevételével az ügyet egyéb jogi útra terelje.
III. FEJEZET
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
32. Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
33.1
1. melléklet a 60/2020. (XII. 10.) BVOP utasításhoz
Nyilatkozat az eltartott gyermekek számáról
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Személyi állomány tagjának neve
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Gyermek neve
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Születési helye, ideje
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Gyermek neve
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Születési helye, ideje
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Gyermek neve
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Születési helye, ideje
Gyermekemet/gyermekeimet egyedül nevelem:
igen nem
Az adatkezeléssel összefüggő részletes információkat, jogokat és jogorvoslati lehetőségeket a bv. szervezet holnapja Közérdekű / Közérdekű adatok / Adatkezelések menüpont alatt elérhető „Személyi állomány tagjának járó vagy adható juttatások, költségtérítések, kedvezmények és támogatások” elnevezésű érintetti tájékoztató tartalmazza.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Esélyegyenlőségi Tervéről szóló 60/2020. (XII. 10.) BVOP utasítás adatkezelésre vonatkozó szabályait meghatározó 15. és 16. pontját, valamint az érintetti tájékoztatót megismertem, személyes adataim kezelésébe beleegyezem.
Kelt: Budapest, …………………………
……………………………………………………
személyi állomány tagjának aláírása
2. melléklet a 60/2020. (XII. 10.) BVOP utasításhoz
Nyilatkozat tartósan beteg szülő ápolásáról
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
A személyi állomány tagjának neve
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
A szülő neve*
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Születési helye, ideje
Az adatkezeléssel összefüggő részletes információkat, jogokat és jogorvoslati lehetőségeket a bv. szervezet holnapja Közérdekű / Közérdekű adatok / Adatkezelések menüpont alatt elérhető „Személyi állomány tagjának járó vagy adható juttatások, költségtérítések, kedvezmények és támogatások” elnevezésű érintetti tájékoztató tartalmazza.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Esélyegyenlőségi Tervéről szóló 60/2020. (XII. 10.) BVOP utasítás adatkezelésre vonatkozó szabályait meghatározó 15. és 16. pontját, valamint az érintetti tájékoztatót megismertem, személyes adataim kezelésébe beleegyezem.
Kelt: Budapest, ……………………………
……………………………………………………
személyi állomány tagjának aláírása
________________________
* Gondozott szülő esetén az ő beleegyező nyilatkozata is szükséges az adatkezeléshez!
3. melléklet a 60/2020. (XII. 10.) BVOP utasításhoz
Nyilatkozat legalább 50%-os fogyatékosságról, megváltozott munkaképességről
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
A személyi állomány tagjának a neve
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
Fogyatékosság mértéke, megnevezése
Az adatkezeléssel összefüggő részletes információkat, jogokat és jogorvoslati lehetőségeket a bv. szervezet holnapja Közérdekű / Közérdekű adatok / Adatkezelések menüpont alatt elérhető „Személyi állomány tagjának járó vagy adható juttatások, költségtérítések, kedvezmények és támogatások” elnevezésű érintetti tájékoztató tartalmazza.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Esélyegyenlőségi Tervéről szóló 60/2020. (XII. 10.) BVOP utasítás adatkezelésre vonatkozó szabályait meghatározó 15. és 16. pontját, valamint az érintetti tájékoztatót megismertem, személyes adataim kezelésébe beleegyezem.
Kelt: Budapest, ……………………………
……………………………………………………
személyi állomány tagjának az aláírása
4. melléklet a 60/2020. (XII. 10.) BVOP utasításhoz
Nyilatkozat tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyermek neveléséről
………………………………………………………………………………………………………………………………….
A személyi állomány tagjának a neve
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Gyermek neve
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Születési helye, ideje
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Gyermek neve*
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Születési helye, ideje
Gyermekemet/gyermekeimet egyedül nevelem:
igen nem
Az adatkezeléssel összefüggő részletes információkat, jogokat és jogorvoslati lehetőségeket a bv. szervezet holnapja Közérdekű / Közérdekű adatok / Adatkezelések menüpont alatt elérhető „Személyi állomány tagjának járó vagy adható juttatások, költségtérítések, kedvezmények és támogatások” elnevezésű érintetti tájékoztató tartalmazza.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Esélyegyenlőségi Tervéről szóló 60/2020. (XII. 10.) BVOP utasítás adatkezelésre vonatkozó szabályait meghatározó 15. és 16. pontját, valamint az érintetti tájékoztatót megismertem, személyes adataim kezelésébe beleegyezem.
Kelt: Budapest, ………………………….
……………………………………………………
személyi állomány tagjának az aláírása
_____________________________
* Nagykorú gyermek esetén – amennyiben nem a szülő a jognyilatkozatok megtételére kijelölt gondnoka – az ő beleegyező nyilatkozata is szükséges az adatkezeléshez!
5. melléklet a 60/2020. (XII. 10.) BVOP utasításhoz
……………………………………………………………
szervezeti elem
A jogosultak 4 órás munkaidő-kedvezmény/fizetett szabadnap igénybevétele
Sor- szám |
Név |
01. hó |
02. hó |
03. hó |
04. hó |
05. hó |
06. hó |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Név |
07. hó |
08. hó |
09. hó |
10. hó |
11. hó |
12. hó |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
Nyilvántartást vezető előadó neve, elérhetősége: …………………………………………
Kelt: Budapest, ……………………………
aláírás: …………………………………….
6. melléklet a 60/2020. (XII. 10.) BVOP utasításhoz
……………………………………………………………
szervezeti elem
A heti 2 óra munkaidő-kedvezmény igénybevétele
Vonatkozási időszak: …………………………….
|
Név |
Időpont |
Helyszín |
Igénybevevő aláírása |
(hónap, nap, óra) |
(BVOP, ROKK, Hős u. uszoda) |
1. |
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
9. |
|
|
|
|
10. |
|
|
|
|
Nyilvántartást vezető előadó neve, elérhetősége: …………………………………………
Kelt: Budapest, ……………………………
aláírás: …………………………………….
7. melléklet a 60/2020. (XII. 10.) BVOP utasításhoz
Esélyegyenlőséggel és egyenlő bánásmóddal kapcsolatos panasztételi űrlap
Munkáltató (szervezeti egység) neve, címe
|
|
Panaszos neve, beosztása*
|
|
Érdekképviselet megnevezése (ahová a panasz érkezett) vagy az esélyegyenlőségi referens neve |
|
A panasztétel dátuma
|
|
A panasz rövid leírása
|
|
Az esélyegyenlőségi referens véleménye, javaslata
|
|
A véleményezés dátuma, aláírás
|
|
__________________________
* Kitöltése nem kötelező.