• Tartalom

69/2020. (XII. 18.) BVOP utasítás

69/2020. (XII. 18.) BVOP utasítás

a büntetés-végrehajtási szervezet lakás- és ingatlangazdálkodásáról1

2020.12.19.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján – figyelemmel a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvényre, az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvényre, az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló 254/2007. (X. 4.) Korm. rendeletre, a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvényre és a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény végrehajtásáról szóló 75/2013. (XII. 18.) BM rendeletre – a következő utasítást adom ki:

I. FEJEZET
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. Az utasítás hatálya a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: BVOP) személyi állományára, valamint a büntetés-végrehajtási intézetek és büntetés-végrehajtási intézmények (a továbbiakban: szervezeti egység) személyi állományára terjed ki. Az utasítás IV. fejezete a fogvatartottak kötelező foglalkoztatására létrehozott gazdasági társaságok (a továbbiakban: gazdasági társaságok) munkavállalóira terjed ki. Az utasítás II. fejezete a szolgálati lakások kiutalásának rendje tekintetében kizárólag a BVOP személyi állományára terjed ki.

2. A büntetés-végrehajtási szervezet vagyonkezelésében lévő belügyi rendelkezésű lakásokra vonatkozó eljárás szabályait a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lakástörvény), valamint a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény végrehajtásáról szóló 75/2013. (XII. 18.) BM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) szabályozza.

3. A BVOP vagyonkezelésében lévő ingatlanok kezelésére, hasznosítására, nyilvántartására vonatkozó szabályokat a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény, az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény és az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló 254/2007. (X. 4.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) szabályozza.

4. Az állami tulajdonú ingatlanokkal kapcsolatos feladatokat, adatszolgáltatási kötelezettségeket a BVOP és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (a továbbiakban: MNV Zrt.) között létrejött vagyonkezelési szerződés (a továbbiakban: Vagyonkezelési Szerződés) tartalmazza.

II. FEJEZET
A BVOP VAGYONKEZELÉSÉBEN LÉVŐ, ILLETVE AZ ÖNKORMÁNYZATI TULAJDONÚ, BÉRLŐKIJELÖLÉSI JOGGAL BÍRÓ SZOLGÁLATI LAKÁSOK KIUTALÁSÁNAK RENDJE

5. A lakás bérbeadása iránti kérelmet – a Rendelet által megállapított formanyomtatványon – a közvetlen szolgálati elöljáró/munkahelyi vezető részletes írásbeli javaslatával ellátva a BVOP Humán Szolgálatára (a továbbiakban: Humán Szolgálat) kell benyújtani.

6. A Humán Szolgálat a beadott kérelmet nyilvántartásba veszi, mely tényről a kérelmezőt 3 munkanapon belül értesíti.

7. A szolgálati lakás megüresedését követően a lakás főbb műszaki paramétereiről (lakás címe, mérete, szobaszáma, komfortfokozata), a várható költségekről a BVOP Műszaki és Ellátási Főosztály (a továbbiakban: Műszaki és Ellátási Főosztály) tájékoztatja a Humán Szolgálatot, aki a tájékoztatás alapján írásban értesíti a nyilvántartásba vett kérelmezőket a lakás megüresedéséről, megtekintésének lehetőségéről.

8. A megtekintést követően a kérelmező a lakás bérbeadása iránti igény fenntartása elnevezésű, 1. mellékletben szereplő formanyomtatványon nyilatkozik arról, hogy a meghirdetett lakásra vonatkozóan az igényét fenntartja-e, illetve hogy a kérelem beadása óta nem merült-e fel a Rendelet 4. § (4) bekezdésében felsorolt kizáró körülmény. A megtekintés nem feltétele a lakás kiutalhatóságának. A nyilatkozatot az igénylő köteles a megtekintési időpontot követő 3 munkanapon belül eljuttatni a Humán Szolgálatra. A nyilatkozat határidőn belüli benyújtásának elmulasztása a lakásra vonatkozó igényről való lemondásnak minősül.

9. A beérkezett nyilatkozatok összesítését követően, legfeljebb 15 napon belül szociális bizottsági ülést kell összehívni a lakás kiutalására.

10. A Szociális Bizottság döntésének ismertetésével a Humán Szolgálat vezetője javaslatot készít a lakás kiutalására a munkáltatói jogkört gyakorló vezető részére.

11. A munkáltatói jogkört gyakorló vezető jóváhagyását követően a Humán Szolgálat vezetője tájékoztatja
a) a kérelmezőket a döntés eredményéről,
b) a Műszaki és Ellátási Főosztály vezetőjét a kiutalásról, aki intézkedik a lakásbérleti szerződés megkötésére.

12. A BVOP rendelkezésű lakások üzemeltetési feladatait 2020. szeptember 1. napjától a BVOP látja el. A lakásbérleti szerződést a BVOP köti meg, valamint a bérleti szerződés megszűnése esetén a lakás birtokba vételét szintén BVOP végzi.

13. A megüresedett szolgálati lakást el nem nyerő(k), illetve a lakásra nem pályázó(k) kérelme a nyilvántartásból csak az érintett kérelmére törölhető.

14. A nyilvántartásba vett kérelmező a lakás bérbeadása iránti kérelmének visszavonását a 2. mellékletben szereplő, a lakás bérbeadása iránti kérelem visszavonása elnevezésű formanyomtatványon köteles bejelenteni a Humán Szolgálat részére, különös tekintettel a kérelmi lapon tett nyilatkozatra.

III. FEJEZET
A LAKÁSBÉRLET ÉS AZ ELJÁRÁSREND SZABÁLYAI

15. A BVOP vagyonkezelésében lévő lakások esetében a lakásbérleti díj fizetése a Rendelet 4. § (1) bekezdés c) pontjában foglaltak szerint történik, vagyis a bérlő hozzájárul a lakásbérleti díj (lakáshasználati díj) és a külön szolgáltatások díjának foglalkoztatási jogviszony alapján járó juttatásból történő levonásához.

16. BVOP bérlőkijelölésű önkormányzati lakások esetében a bérlőkijelölő határozatban szerepeltetni kell, hogy az önkormányzat köteles a lakásbérleti szerződésben rögzíteni a lakásbérleti díj mellett az egyedileg nem mérhető külön szolgáltatásokat és azok összegét annak érdekében, hogy azt a szervezeti egység munkáltatói jogkört gyakorló vezetője a foglalkoztatási jogviszony alapján járó juttatásból levonja és az önkormányzat felé továbbutalja.

17. BVOP vagyonkezelésében lévő lakások esetében a társasházi közös költség a külön szolgáltatások díjának részét képezi, amelynek fizetése a mindenkori bérlőt terheli.

18. A lakásbérleti szerződés tartalmát, és az elhelyezés vállalását a Rendelet 5. §-ában, valamint a Rendelet 9. §-ában foglaltak szabályozzák.

19. A Rendelet 5. § (2) bekezdésére figyelemmel, az előzetes engedéllyel meghosszabbított lakásbérleti szerződés újbóli meghosszabbítására méltányosságból nincs lehetőség.

20. A Rendelet 9. § (2) bekezdésére figyelemmel, határozatlan időre szóló bérleti jogviszony folytatására kizárólag az elhunyt bv. dolgozó özvegye, élettársa vagy gyermeke jogosultak, ha a bérlő halálának időpontjában állandó jelleggel, életvitelszerűen a lakásban laktak, és amennyiben a Rendelet 4. § (4) bekezdésében meghatározott kizáró feltételek nem állnak fenn.

21. A BVOP vagyonkezelésében lévő, bv. dolgozók részéről bérletre felmerülő igény hiányában tartósan megüresedett lakáscélú ingatlan, gépkocsi tároló nem lakás céljára történő bérbeadása (pl. raktározás, tárolás) a szervezeti egység környezetében lévő, piaci alapon meghatározott, nem lakáscélú ingatlanok átlagos bérleti díjainak figyelembevételével történhet, figyelemmel a jogi személyek, illetve jogi személyiség nélküli szervezetek esetén az átláthatósági követelményekre.

22. A BVOP vagyonkezelésében lévő lakások esetén alkalmazandó lakásbérleti szerződést a 3. melléklet, a szerződés módosítását pedig a 4. melléklet tartalmazza.

23. A belügyi rendelkezésű lakások bérlemény ellenőrzéseit a Lakástörvény 12. § (4) bekezdésében foglalt lehetőség szerint a lakás feletti birtoklási, használati, üzemeltetési jogot gyakorló szervezeti egységnek évente lehetőség szerint kétszer, de legalább egyszer le kell folytatni és az erről szóló, 5. mellékletben szereplő jegyzőkönyvet az iratanyagban kell elhelyezni. A bérleményellenőrzéseknek a műszaki megfelelőség és a lakástartozékok megléte mellett ki kell terjedniük a lakásban lakó személyek azonosítására, és szükség esetén lakhatási jogosultságuk meghatározására, ellenőrzésére.

24. A bérleményellenőrzések során különös tekintettel kell vizsgálni, hogy a lakásbérleti szerződés megkötését követően a Rendelet 4. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott körülményekben a bérlő vonatkozásában nem történt-e változás, azaz a bérlő foglalkoztatási helye szerinti településtől számított 60 km-es körzeten belül, illetve – figyelemmel a napi hazautazási lehetőségre – attól távolabb, nem került-e a maga vagy az életvitelszerűen vele élő családtagjai tulajdonába önálló lakás.

25. A Rendelet 1. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott belügyi rendelkezésű lakások bérlőinek, valamint az életvitelszerűen velük lakó családtagoknak, kiskorú gyermek nevében a törvényes képviselőjének évente nyilatkozniuk kell, hogy öröklésből, adásvétel, vagy egyéb más jogcímen nem került a tulajdonukba a Rendelet 3. § (1) bekezdésében meghatározott önálló lakás, és a nyilatkozat időpontjában fent állnak a lakásbérleti szerződés megkötésének feltételei. A bérleti szerződésben ki kell kötni, hogy a bérlő 15 napon belül bejelenteni köteles, ha önálló lakást szerez. A nyilatkoztatás a lakás feletti használati jogot gyakorló szervezeti egység kötelezettsége.

26. A szervezeti egység részéről a használati (üzemeltetési) körükbe tartozó szolgálati lakásokra vonatkozóan megkötött lakásbérleti szerződéseket a Regiszter programba fel kell tölteni és arról a Műszaki és Ellátási Főosztályt 15 napon belül értesíteni kell.

IV. FEJEZET
A BVOP VAGYONKEZELÉSŰ SZOLGÁLATI LAKÁSOK A FOGVATARTOTTAK KÖTELEZŐ FOGLALKOZTATÁSÁRA LÉTREHOZOTT GAZDASÁGI TÁRSASÁGOK ÁLTALI HASZNÁLATÁNAK SZABÁLYOZÁSA

27. A Rendelet 4. § (1) bekezdése alapján belügyi rendelkezésű lakás annak adható bérbe, aki a belügyi szervvel foglalkoztatási jogviszonyban áll, és foglalkoztatási helyén önálló lakással nem rendelkezik, valamint hozzájárul a lakásbérleti díj (lakáshasználati díj) és a külön szolgáltatások díjának foglalkoztatási jogviszony alapján járó juttatásból történő levonásához. További feltétel, hogy a Rendelet 4. § (4) bekezdésben felsorolt kizáró okok nem állnak fenn.

28. A gazdasági társaságok munkavállalói belügyi rendelkezésű lakást és garázst a Rendeletben meghatározott feltételek (bérleti díj fizetés stb.) mellett nem használhatnak, kivéve a gazdasági társaságoknál szolgálatot teljesítő, illetve oda vezényelt, a büntetés-végrehajtási szervezettel hivatásos szolgálati jogviszonyban álló személyeket.

29. Amennyiben a szervezeti egység rendelkezése alatt lévő BVOP vagyonkezelésű szolgálati lakásokra és garázsokra a szervezeti egység dolgozói részéről tartósan nem mutatkozik igény, úgy a lakás határozott időre bérbe adható a gazdasági társaságok által foglalkoztatott munkavállalónak a szervezeti egység környezetében lévő, piaci alapon meghatározott, bérbe adható lakások átlagos bérleti díjainak figyelembevételével.

V. FEJEZET
A BELÜGYI RENDELKEZÉSŰ, BVOP VAGYONKEZELÉSÉBEN LÉVŐ SZOLGÁLATI LAKÁSOK BÉRLŐI RÉSZÉRŐL KEZDEMÉNYEZETT FELÚJÍTÁSI, KORSZERŰSÍTÉSI, A LAKÁS RENDELTETÉSSZERŰ HASZNÁLATRA ALKALMASSÁ TÉTELE ÉRDEKÉBEN ÍRT KÉRELMEKKEL KAPCSOLATOS ELJÁRÁSREND

30. A Lakástörvény 9. § (1) bekezdése alapján a bérbeadó és a bérlő megállapodhatnak, hogy a lakást a bérlő teszi rendeltetésszerű használatra alkalmassá és látja el a komfort fokozatának megfelelő lakásberendezésekkel, illetve a lakás komfortfokozatát a megállapodás szerinti mértékben növeli. Olyan berendezések, tartozékok, burkolatok beépítése esetén, amelyek meghaladják az adott komfortfokozat elérésének ésszerű határát, a bérlő akkor sem tarthat igényt ezen cikkek ellenértékére, ha azok beépítésére engedélyt kapott. A megállapodásban a felmerülő költségek megtérítését és annak feltételeit is meg kell határozni.

31. A Lakástörvény 10. § (1) bekezdése alapján a bérbeadó köteles gondoskodni az épület karbantartásáról, az épület központi berendezéseinek állandó üzemképes állapotáról, valamint a közös használatú helyiségek állagában, berendezéseiben keletkezett hibák megszüntetéséről. A Lakástörvény 10. § (3) bekezdése alapján a feleknek meg kell állapodniuk abban, hogy a bérlő a bérbeadótól átvállalt kötelezettség teljesítése esetén milyen mértékű lakbérmérséklésre tarthat igényt. A lakbérmérséklés megállapítása során a bérlő által a lakásra fordított beruházás költségeinek mielőbbi jóváírására kell törekedni, ezért a lakbérmérséklés összege a lakásbérleti szerződésben foglaltakra figyelemmel a 100%-ot is elérheti.

32. A szolgálati lakás bérlője részéről a Lakástörvényben foglaltakra figyelemmel a 6. mellékletben szereplő szolgálati jegyen kezdeményezett – lakást érintő – felújítási, korszerűsítési, a bérlő által finanszírozott beruházást a szervezeti egység parancsnoka saját hatáskörben maximum 1 000 000 Ft összegig engedélyezheti, azt meghaladó költségvetésű beruházást a BVOP részére kell felterjeszteni jóváhagyás céljából.

33. A szolgálati jegyen megjelölt beruházás kizárólag a Lakástörvényben rögzített, a lakás rendeltetésszerű használatra történő alkalmasságának biztosítására terjedhet ki. A kivitelezés engedélyezésénél figyelemmel kell lenni a határozott időre szóló lakásbérleti szerződés vonatkozásában arra, hogy az elszámolt költségek bérleti díjból történő várható jóváírása fedezi-e a beruházást. A szervezeti egység a saját hatáskörben engedélyezett szolgálati jegyek esetében a lakásbérleti szerződés megszűnésekor felmerülő esetleges pénzbeli térítést saját forrásból köteles kiegyenlíteni.

34. Az adott szolgálati lakásra vonatkozóan 5 éven belül több szolgálati jegyen benyújtott felújítási, korszerűsítési igény összesített összege intézetparancsnoki engedélyezési hatáskörben nem haladhatja meg az 1 000 000 Ft-ot, azt meghaladó ráfordítási kérelem engedélyezése a BVOP hatáskörébe tartozik.

35. A szervezeti egység állományilletékes parancsnoka köteles tájékoztatni a szolgálati lakás saját erőből történő felújítása, korszerűsítése érdekében szolgálati jegyet benyújtó bérlőt, hogy a beruházás anyagköltségeit, valamint a szakipari végzettséget igénylő felelős kivitelező (pl. víz-, gáz- központi fűtésszerelés, nyílászárócsere, villanyszerelés stb.) munkadíját is tartalmazó számlákat köteles benyújtani. Ennek hiányában a pénzbeli térítés elszámolására nincs lehetőség.

36. Abban az esetben, ha a bérlő kiköltözésekor a BVOP részéről engedélyezett 1 000 000 Ft feletti ráfordítások nem kerültek teljes egészében a lakásbérleti díjból jóváírásra, a bérlő részéről benyújtott költségvetés vizsgálata mellett a fennmaradt bekerülési költséget a bérbeadó szervezeti egységnek meg kell térítenie, pénzügyi helyzete függvényében haladéktalanul, de legkésőbb a szerződés megszűnésétől számított 6 hónapon belül.

VI. FEJEZET
A VAGYONKATASZTERI NYILVÁNTARTÁSRA VONATKOZÓ ELJÁRÁSI REND

37. A szervezeti egység kezelésében lévő kincstári vagyon tárgyév december 31-ei állapotáról szóló, Műszaki és Ellátási Főosztály felé elektronikusan küldendő kincstári vagyonkataszteri (a továbbiakban: KVK) adatszolgáltatás határideje április 15.

38. A KVK programban szereplő vagyonelemek – ideértve a lakásokat és ingatlanokat is – nyilvántartása érdekében a szervezeti egység az állami tulajdonban lévő, az MNV Zrt. tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó vagyonról kell adatszolgáltatást nyújtani a Forrás-SQL vagyonkezelői kataszteri jelentés modulban elektronikusan az MNV Zrt. részére. A vagyoni adatokat az államháztartás számviteléről szóló 4/2013. (I. 11.) Korm. rendelet 10. §-a szerint, a mérlegben a nemzeti vagyont nemzeti vagyonba tartozó befektetett eszközök és nemzeti vagyonba tartozó forgóeszközök bontásban kell kimutatni. Az éves adatszolgáltatás adatainak meg kell egyeznie az éves költségvetési beszámolóval.

39. Az egyedileg nyilvántartott vagyonelemekben bekövetkező változásokról negyedévente, minden negyedévet követő hónap 10. napjáig szükséges elektronikus úton tájékoztatást nyújtani a KVK programban.

VII. FEJEZET
AZ INGATLANGAZDÁLKODÁSRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

40. A Vagyonkezelési Szerződés mellékletei tételesen tartalmazzák az ingatlanokat és az ingatlanokhoz kötődő vagyoni értékű jogokat.

41. A Vagyonkezelési Szerződés aktualizálása a Műszaki és Ellátási Főosztály feladata. E körben a Műszaki és Ellátási Főosztály szükség szerint kezdeményezi a szerződés módosítását, és teljesíti az abban meghatározott engedélyeztetési, egyeztetési, értesítési és tájékoztatási kötelezettséget. A szerződésmódosító megállapodás egy másolati példányát 30 napon belül a Belügyminisztérium Műszaki Főosztálya részére meg kell küldeni.

42. A BVOP vagyonkezelői jogai és kötelezettségei:
a) a vagyonkezelésében lévő ingatlanok birtoklása, használata;
b) a vagyonkezelésében lévő ingatlanok hasznosítása, használatra történő átengedés vagy értékesítés útján;
c) a vagyonkezelői jog átruházása;
d) a vagyonkezelésében lévő ingatlanok terheinek (adó-, tb., számviteli kötelezettségek stb.) és karbantartásának viselése;
e) a vagyonkezelésében lévő ingatlanokhoz kapcsolódó nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítése;
f) jogszabályokban és a vagyonkezelési szerződésben foglalt egyéb jogok és kötelezettségek gyakorlása, illetve teljesítése.

43. A szervezeti egység ellenőrzési nyomvonalának tartalmaznia kell a lakás- és ingatlangazdálkodási szakterület tevékenységének leírását, valamint a KVK nyilvántartásra vonatkozó feladatokat.

44. A BVOP az állami vagyon birtoklásának és használatának jogát a szervezeti egységekkel együtt, velük megosztva gyakorolja. A használati jog átadása bv. szervezeten belül térítés nélküli átadás keretében, jegyzőkönyvileg történik. A vagyonelem nyilvántartásba vételéhez szükséges értéket a jegyzőkönyvben meg kell jelölni.

45. Az állami vagyont rendeltetésének, a rendes gazdálkodás szabályainak megfelelően kell használni. A jogszabályok mellett a szabványokat, hatósági, szakhatósági és műszaki előírásokat is be kell tartani.

46. Az állami vagyon használata során a használó köteles a vagyon értékét megőrizni, biztosítani annak működtetését, fenntartását, elvégezni az ehhez szükséges karbantartást, javítást, állagvédelmet, viselni a használt vagyonnal összefüggő terheket, közterheket.

47. Az ingatlant érintő pályázati részvételhez, a pályázattal kapcsolatos építéshatósági eljárásokban a szükséges tulajdonosi hozzájárulást az MNV Zrt. meghatalmazása alapján a BVOP adja ki.

48. Építésügyi eljárásokban és más hatósági eljárásokban szükséges tulajdonosi hozzájárulást az MNV Zrt. nevében – annak felhatalmazása alapján – a BVOP adja ki.

VIII. FEJEZET
BÉRBEADÁS, HASZNÁLATRA ÁTENGEDÉS

49. A Vagyonkezelési Szerződés alapján a szervezeti egységek a BVOP vagyonkezelésében lévő ingatlanok feletti használati jog gyakorlóiként jogosultak bérbeadási és hasznosítási szerződések megkötésére, amiket a BVOP részére előzetes engedélyezés céljából meg kell küldeni, kivéve
a) ha a használtba vagy bérbeadás időtartama a 90 napot nem haladja meg, vagy
b) ha a használatba vagy bérbe adni kívánt alapterület épületenként a 100 m2-t nem haladja meg, vagy
c) ha a használatba vagy bérbe adni kívánt ingatlan belügyi rendelkezésű lakás, vagy a belügyi rendelkezésű lakásban való lakhatáshoz kapcsolódó gépkocsi tároló (garázs, beálló hely) és annak bérbeadása a hatályos jogszabályi előírások betartásával történik a jogosult részére.

50. Az állami vagyon hasznosítása során figyelemmel kell lenni az állami, nemzeti vagyonnal való gazdálkodásra vonatkozó, mindenkor hatályos jogszabályok előírásainak (mint az átláthatósági követelmény, versenyeztetési kötelezettségre vonatkozó előírások stb.) a maradéktalan betartására, valamint a jogszabályban előírt kivételektől eltekintve az értékarányosság követelményére.

51. A szervezeti egységet adatszolgáltatási kötelezettség terheli a BVOP vagyonkezelésben lévő ingatlanokat érintően a bérleti jogviszonyokban bekövetkezett változások esetén, amelyet a bérleti szerződések, valamint azok módosításainak a Regiszter programba történő feltöltésével kell teljesíteni a szerződéskötéstől számított 15 napon belül, továbbá ezzel egyidejűleg a feltöltésről a Műszaki és Ellátási Főosztályt tájékoztatni szükséges.

52. Az egy évet meghaladó vagy a határozatlan időre kötött nem lakáscélú bérleti szerződések esetében a bérleti díj emelésének felülvizsgálata évente szükséges. A bérleti díj emelése a Központi Statisztikai Hivatal által a tárgyévet megelőző évre közzétett fogyasztói árindex alapján történik, amely a Központi Statisztikai Hivatal honlapján megtalálható.

53. A Korm. rendelet 11/A. § (1) és (2) bekezdésében foglalt adatszolgáltatási kötelezettségeket a szervezeti egység elektronikus úton, az MNV Zrt. által e célra kialakított, interneten elérhető alkalmazáson keresztül történő adatfeltöltéssel teljesítik, az ott megjelölt bontásban.

54. A szervezeti egységek a Korm. rendelet 11/A. § (1) bekezdése szerinti adatszolgáltatást a Korm. rendelet Melléklet III. pontja szerint tárgyévet követő év január 25-ig, a Korm. rendelet 11/A. § (2) bekezdése szerinti adatszolgáltatást a Korm. rendelet Melléklet IV. pontja szerint félévente, július 25-ig, valamint a tárgyévet követő év január 25-ig teljesítik és arról a Műszaki és Ellátási Főosztályt elektronikus úton tájékoztatják.

IX. FEJEZET
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

55. Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

1. melléklet a 69/2020. (XII. 18.) BVOP utasításhoz

LAKÁS BÉRBEADÁSA IRÁNTI IGÉNY FENNTARTÁSA

1. A lakásigénylő neve, rendfokozata:

………………………………………………………………………………………………………………………………….

2. Szolgálati helye, beosztása (munkaköre):

………………………………………………………………………………………………………………………………….

3. Bv. szolgálat kezdete:

………………………………………………………………………………………………………………………………….


A ………………………………… szám alatti ……. m2 alapterületű szolgálati lakásra az igényem fenntartom:

igen nem*


Alulírott büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény végrehajtására kiadott 75/2013. (XII. 18.) BM rendelet (a továbbiakban: BM rendelet) alapján …………………………-án benyújtott lakásigényem bejelentése óta a kérelmi lapon feltüntetett körülményeimben változás nem történt, a BM rendelet 4. § (4) bekezdésében felsorolt kizáró körülmények esetemben továbbra sem állnak fenn.



Budapest, 20… év …………… hó …… nap

…………………………………………




igénylő aláírása


Igazolás megtekintésről

Igazolom, hogy ………………………………. (sz.: ………………………………, an.: …………………………………) ………………………………… (dátum, óra, perc), az Országos Parancsnokság lakásgazdálkodási körébe tartozó ………………………………………………. szám alatti …………. m2 alapterületű komfortos/összkomfortos*, állami tulajdonú / önkormányzati tulajdonú, bv. bérlőkijelölési jogú* lakás megtekintésén részt vett.





…………………………………………

humán szolgálat vezetőjének aláírása

______________________

* Megfelelő rész aláhúzandó.

2. melléklet a 69/2020. (XII. 18.) BVOP utasításhoz

LAKÁS BÉRBEADÁSA IRÁNTI KÉRELEM VISSZAVONÁSA


Alulírott ………………………………………………… (név) ……………………………. (szül. hely, idő, anyja neve) kérem, hogy a Humán Szolgálatra ………… évben benyújtott lakás bérbeadása iránti kérelmemet törölni szíveskedjenek. Fentiekre tekintettel a továbbiakban a megüresedett szolgálati lakásokra nem tartok igényt.


Indoklás:
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………………………………..


Budapest, 20… év …………… hó …… nap
…………………………………………
igénylő aláírása

3. melléklet a 69/2020. (XII. 18.) BVOP utasításhoz

LAKÁSBÉRLETI SZERZŐDÉS

Amely létrejött egyrészről
Név:
Székhelye:
PIR száma:
Adószáma:
Bankszámlaszáma:
Képviseli:
mint bérbeadó (a továbbiakban: Bérbeadó);

másrészről
Név:
Rendfokozat:
Állandó lakcím:
Anyja neve:
Szül. hely és idő:
Szem. ig. száma:
Adóazonosító jele:
mint bérlő (a továbbiakban: Bérlő)

együttesen mint felek (a továbbiakban: Felek) között alulírott helyen és időpontban a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény végrehajtására kiadott 75/2013. (XII. 18.) BM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) alapján, az alábbi lakásbérleti szerződést (a továbbiakban: Szerződés) kötik:

1.) Bérbeadó kijelenti, hogy a(z) ……………………… szám alatt található, ………………… helyrajzi számú, ……. m2 alapterületű, …… szobás összkomfortos/komfortos lakás (a továbbiakban: Lakás) a(z) ……………………………… tulajdonában, ……………………………. vagyonkezelésében, és a(z) ………………………………… rendelkezési körében van.

2.) Bérbeadó a Lakást Bérlő részére – feltételhez kötötten …………………………………………… időtartamára/határozott időre – adja bérbe a Rendelet 5. § … bekezdés … pontja alapján.

3.) A Lakás birtokbaadásának napja: ………………….…………
A birtokbaadásról jegyzőkönyv készül, amelyben felsorolásra kerülnek a Lakásban található berendezési és felszerelési tárgyak, az átadásra kerülő kulcsok, valamint a közüzemi mérőóra állások. A jegyzőkönyv a jelen Szerződés 1. mellékletét képezi. A Lakást a(z) ………………………………. kijelölt képviselője adja birtokba.

4.) A Bérlővel együtt a lakásba költöző személy(ek) neve, szül. ideje, hozzátartozói minősége:

5.) Felek megállapodnak, hogy a Lakásba Bérlő a Szerződés 4. pontjában felsoroltakon kívül más személyt csak a Bérbeadó előzetes írásbeli engedélye alapján fogadhat be.

6.) Felek megállapodnak, hogy a bérleti díj havi összege – a BM rendelet alapján a módosító tényezők figyelembevételével ………………… Ft, azaz ……………………………. forint, mely az alábbiak szerint került megállapításra.

Komfortfokozat szerinti lakbér mérték:

Ft/m2/hó

Figyelembe vett alapterület:

m2

Lakbér mértéke:

Ft/hó

Bérlő által fizetendő külön szolgáltatás(ok) díja:

Ft/hó*

Rendelet 2. melléklet … pontja alapján módosító tényező (+/–%) díja:

Ft/hó*

Lakbér és módosító tényező díja összesen:

Ft/hó


7.) Felek megállapodnak, hogy Bérlő a bérleti díjat havonta akként fizeti meg, hogy kifejezetten hozzájárul ahhoz, hogy a Rendelet 4. § (1) bekezdése alapján a foglalkoztatási jogviszony után járó juttatásból kerüljön levonásra a bérleti díj összege.

8.) Felek megállapodnak, hogy a Lakáshoz kapcsolódó külön szolgáltatásnak nem minősülő, egyedileg mérhető közüzemi és közszolgáltatási díjakat a birtokba lépés napjától kezdődően a Bérlő viseli, és közvetlenül a szolgáltatók részére fizeti meg.

9.) A Lakásra vonatkozó TV, Internet előfizetés megkötése érdekében Bérlő intézkedik, amiről Bérbeadót tájékoztatni köteles. A TV és Internet szolgáltatások költségei a Bérlőt terhelik. A Szerződés megszűnése esetén Bérlő gondoskodik annak díjrendezéssel történő visszamondásáról a szolgáltatók felé.

10.) Felek kijelentik, hogy Bérbeadó, valamint a lakás üzemeltetője jogosult a Lakást, illetve annak állapotát személyesen, előre egyeztetett időpontban, a Bérlő jelenlétében – a használat indokolatlan zavarása nélkül – ellenőrizni.

11.) Felek kijelentik, hogy a Lakás albérletbe nem adható, kereskedelmi szálláshelyként nem hasznosítható.

12.) A Bérlő köteles a Lakást, valamint az ott található berendezési és felszerelési tárgyakat rendeltetésszerűen használni. A Lakással kapcsolatos azon költségeket, amelyek a nem rendeltetésszerű használatból erednek, a Bérlő köteles viselni.

13.) A bérleti jogviszony megszűnésekor Bérlő köteles a lakóingatlant tisztán, kiürített állapotban, a leltár szerinti berendezési tárgyakkal és felszereltséggel, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban a(z) …………………………………………… részére visszaszolgáltatni. A bérleti jogviszony megszűnésekor a Bérlő elhelyezéséről saját maga gondoskodni. A bérleti jogviszony megszűntekor a Lakás eredeti állapotának helyreállításával kapcsolatos költségek a Bérlőt terhelik.

14.) Bérbeadó jogosult az irányadó jogszabályi rendelkezések megváltozása esetén a bérleti díj módosítására.

15.) Bérlő anyagi és büntetőjogi felelőssége tudatában a Rendelet 4. § (1) bekezdése, valamint (4) bekezdése figyelembevételével nyilatkozik, hogy
– foglalkoztatási helyétől számított 60 km-es körzeten belül a jogszabályban meghatározott önálló ingatlannal nem rendelkezik,
– házastársa (élettársa) / vele közös háztartásban élő gyermeke tulajdonában nincs a foglalkoztatási helyén lakása,
– foglalkoztatási helyén kívül belügyi rendelkezésű lakás bérleti jogviszonyával nem rendelkezik,
– foglalkoztatási helyén fekvő, a Rendelet 3. § (1) bekezdése szerinti lakását 5 éven belül nem ajándékozta, illetve nem idegenítette el,
– bérlakása bérleti jogviszonyáról a belügyi szervek lakásgazdálkodási körén kívül eső személy vagy szerv javára nem mondott le,
– lakásbérleti jogviszonyáról belügyi szervek javára pénzbeli térítés ellenében nem mondott le vagy a bérleti szerződés közös megegyezéssel történt megszüntetéséért pénzbeli térítést nem kapott,
– a Rendelet hatálybalépése – vagyis 2014. január 1. – előtt kérelmére a korábbi belügyi rendelkezésű bérlakás rendelkezési jogának megszüntetésére nem került sor és a lakás megvásárlásához a belügyi szerv hozzájárult,
– foglalkoztatási helyén lakásépítéshez vagy vásárláshoz 5 éven belül munkáltatói kölcsönben nem részesült,
– korábban belügyi rendelkezésű lakásban jogcím nélküli lakáshasználót nem hagyott vissza.
Bérlő tudomásul veszi, hogy a fentebb leírtakat a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága ellenőrzi, és amennyiben az nem felel meg a valóságnak, úgy a Szerződés azonnali hatállyal felmondásra kerülhet, illetve önkormányzati lakás esetén a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága kezdeményezheti az Önkormányzat felé a lakásbérleti szerződés haladéktalan felmondását.

16.) Bérbeadó kijelenti, hogy a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés 1. pontja alapján átlátható szervezetnek minősül. Bérbeadó vállalja, hogy jelen pontban tett nyilatkozatában foglaltak változása esetén Bérlőt haladéktalanul tájékoztatja.

17.) Felek a Szerződés teljesítésében közreműködő személyek és a kapcsolattartók adatait a Felek a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2016. április 27-i (EU) 2016/679 európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: GDPR) rendelkezései szerint kezelik. A Felek a saját alkalmazottaik adatait a GDPR 6. cikk (1) bekezdés (b) pontja és a munkavégzésre irányuló jogviszonyt szabályozó jogszabály rendelkezése alapján, a Felek által a másik Fél részére továbbított személyes adatokat a GDPR 6. cikk (1) bekezdés (f) pontja szerint, a szerződéses partnerük jogos érdekében veszik át és kezelik a személyes adatokat a célhoz szükséges mértékben és ideig.

18.) A Bérbeadó felett ellenőrzési és vizsgálati jogosultsággal rendelkező szerv neve: Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és/vagy Belügyminisztérium.

19.) A jelen Szerződésben nem szabályozott kérdések tekintetében a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény, a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó 1993. évi LXXVIII. törvény, valamint a Rendelet rendelkezései irányadók.

20.) Jelen 4 (négy) számozott oldalból álló Szerződés 4 (négy) eredeti példányban készült, amelyből 2 (kettő) példány a Bérbeadót, 2 (két) példány a Bérlőt illeti.

Felek a Szerződést elolvasás és értelmezés után akarat és szándékegységben írták alá az alábbi helyen és időpontban.

…………………, 20. …………

…………………, 20. …………

………………………………

………………………………

Bérbeadó

Bérlő

Pénzügyileg ellenjegyzem:

Jogi szempontból ellenőrizve:

…………………, 20. …………

…………………, 20. …………

………………………………

………………………………

név, rendfokozat
beosztás

név, rendfokozat
beosztás




Melléklet: birtokbaadási jegyzőkönyv

4. melléklet a 69/2020. (XII. 18.) BVOP utasításhoz

MEGÁLLAPODÁS
BÉRLETI SZERZŐDÉS …. . SZÁMÚ MÓDOSÍTÁSÁRÓL
Amely létrejött egyrészről
Név:
Székhelye:
PIR száma:
Adószáma:
Bankszámlaszáma:
Képviseli:
mint bérbeadó (a továbbiakban: Bérbeadó);
másrészről
Név:
Rendfokozat:
Állandó lakcím:
Anyja neve:
Szül. hely és idő:
Szem. ig. száma:
Adóazonosító jele:
mint bérlő (a továbbiakban: Bérlő)
együttesen mint felek (a továbbiakban: Felek) között, alulírott helyen és napon az alábbi feltételek szerint:

1. Preambulum

1.1. Bérbeadó és Bérlő ………………………… napján bérleti szerződést (a továbbiakban: Szerződés) kötöttek a(z) ……………………………………………… szám alatt található, ……………… helyrajzi számú, …… m2alapterületű, …… szobás összkomfortos/komfortos lakás (a továbbiakban: Lakás) bérbeadásának tárgyában.

1.2. Felek megállapodnak, hogy a Szerződést az alábbi tartalommal módosítják.

2. Szerződésmódosítás

2.1. Felek együttesen kijelentik, hogy a módosításokat vastagon szedett, dőlt szöveggel jelölik.

2.2. Felek rögzítik, hogy a Szerződés …. pontja helyébe az alábbi szöveg lép:

„……………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………....”

Felek rögzítik, hogy a Szerződés …. pontját az alábbiakkal egészítik ki:

„……………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………...”

3. Egyéb jognyilatkozatok

3.1. Felek rögzítik, hogy a Szerződés jelen Megállapodással nem érintett rendelkezései változatlan tartalommal hatályban maradnak.

3.2. Jelen Megállapodás a Szerződés elválaszthatatlan részét képezi abban az esetben is, ha az nem kerül fizikailag csatolásra a Szerződéshez.

3.3. Felek megállapodnak, hogy a Szerződés fenti módosítása a Felek általi kölcsönös aláírást követően lép hatályba.

3.4. A Megállapodásban nem szabályozott kérdésekben, és a rendelkezések értelmezésében a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény rendelkezései, valamint a hatályos magyar jogszabályok az irányadóak.



A jelen …… számozott oldalból álló megállapodás 3 (három) eredeti példányban készült, melyből …… (egy) példány a Bérlőt, …… (kettő) példány a Bérbeadót illeti.



Felek a megállapodást elolvasás és értelmezés után akarat és szándékegységben írták alá az alábbi helyen és időpontban:

…………………, 20. …………

…………………, 20. …………

……………………………………….

………………………………………

(név/rendfokozat)
Bérbeadó

(név/rendfokozat)
Bérlő

Pénzügyileg ellenjegyzem:

Jogi szempontból ellenőrizve:

…………………, 20. …………

…………………, 20. …………

…………………………………………

…………………………………………

név, rendfokozat
beosztás

név, rendfokozat
beosztás

5. melléklet a 69/2020. (XII. 18.) BVOP utasításhoz

Jegyzőkönyv

BVOP vagyonkezelésében lévő …… szám alatti szolgálati lakás bérleményellenőrzéséről

Készült:
Jelen vannak:

Bérlő neve, rendfokozata, beosztása:
Szolgálati hely:
Szolgálati lakás címe, helyrajzi száma:
Bérleti szerződés időtartama:
A szolgálati lakásban élő, bejelentett hozzátartozó(k) neve, születési éve, és rokonsági foka:
A szolgálati lakás állaga az átadás-átvételi állapothoz képest:
megfelelő/nem megfelelő*
A birtokbaadáskor felvett, leltárban szereplő lakástartozékok, berendezések állapota:
megfelelő/nem megfelelő*
Közüzemi díj hátralék: van/nincs*
– amennyiben van: megnevezése, összege


A bérlő kijelenti:
– A lakás bérbeadásának feltételei az ellenőrzés pillanatában is fennállnak.
– Bérlő, házastársa, illetve vele életvitelszerűen együttlakó gyermeke(i) nem rendelkeznek a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény végrehajtására kiadott 75/2013. (XII. 18.) BM rendelet 3. § (3) bekezdése szerinti ingatlan tulajdonnal.


Megjegyzés:

Dátum:

Dátum:

…………………………………….

…………………………………….

Bérlő

Bérbeadó képviselője

6. melléklet a 69/2020. (XII. 18.) BVOP utasításhoz

Szolgálati Jegy

BVOP vagyonkezelésében lévő szolgálati lakás felújítása/korszerűsítése iránt

Kérelmező neve, rendfokozata, beosztása (munkaköre):

Szolgálati hely/Munkavégzés helye:

Szolgálati lakás címe, helyrajzi száma:

Lakásbérleti szerződés időtartama:

Korszerűsítési, felújítási beruházás megnevezése:

A benyújtott költségvetés összege:
(melléklet)

Indoklás:


Tudomásul veszem, hogy a(z) ………………………… cím alatti szolgálati lakásra vonatkozó pénzügyi ráfordítások elszámolása a büntetés-végrehajtási szervezet lakás- és ingatlangazdálkodásáról szóló 69/2020. (XII. 18.) BVOP utasítás ………. fejezet ……. pontjára figyelemmel történik, az abban leírtakat elfogadom.


………………, …… év ……… hó …… nap
Tisztelettel:
………………………………
név
rendfokozat, beosztás



Javaslom:
…………………………………
gazdasági vezető



Engedélyezem:
………………………………
intézetparancsnok
1

Az utasítást a 7/2023. (I. 31.) BVOP utasítás 90. pontja hatályon kívül helyezte 2023. február 1. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére