• Tartalom

74/2020. (XII. 30.) BVOP utasítás

74/2020. (XII. 30.) BVOP utasítás

a büntetés-végrehajtási szervezetnél rendszeresített hivatásos szolgálati beosztások alkalmasságvizsgálati kategóriába sorolásáról, valamint a hivatásos állomány egészségi, pszichológiai és fizikai alkalmasságvizsgálatának végrehajtásáról1

2021.01.02.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján, figyelemmel a belügyminiszter irányítása alatt álló egyes rendvédelmi szerveknél foglalkoztatott hivatásos állomány és rendvédelmi igazgatási alkalmazotti állomány alkalmasságvizsgálatáról szóló 45/2020. (XII. 16.) BM rendelet 108. §-ában foglaltakra, a következő utasítást adom ki:

I. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. Az utasítás hatálya a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: BVOP), a büntetés-végrehajtási intézetek, intézmények, valamint a fogvatartottak foglalkoztatására létrehozott gazdasági társaságok (a továbbiakban együttesen: bv. szerv) hivatásos szolgálati (a továbbiakban: hivatásos állománytag) és rendvédelmi igazgatási alkalmazotti (a továbbiakban: rendvédelmi alkalmazott) jogviszonyban foglalkoztatott tagjaira, valamint a bv. szerv hivatásos és rendvédelmi alkalmazotti állományába jelentkezőkre (a továbbiakban együttesen: személyi állomány) terjed ki.

2. Az utasítás célja, hogy egységes módszertani elvek alapján meghatározza a hivatásos szolgálati beosztások szerepköreinek megfelelő alkalmasságvizsgálati kategóriába sorolását, a betöltésükhöz szükséges differenciált és optimális egészségi, pszichológiai és fizikai követelményrendszert, az alkalmasságvizsgálatok végrehajtásával kapcsolatos egységes eljárásrendet és végrehajtási szabályokat.

II. ALKALMASSÁGVIZSGÁLATI KATEGÓRIÁBA SOROLÁS

3. Az alkalmasságvizsgálat kétlépcsős integrált alkalmasságvizsgálati rendszerben (a továbbiakban: KLIR) valósul meg, mely a betölteni tervezett vagy a betöltött szolgálati beosztáshoz igazodik. Az alkalmasság alapfeltétele az egészségi, pszichológiai és fizikai minimumfeltételeknek és az adott alkalmasságvizsgálati kategóriához kapcsolódó további kategóriafeltételeknek való együttes megfelelés.

4. A vizsgált személy hivatásos állományba való felvételével, a szolgálati beosztásba helyezésével, módosításával kapcsolatos döntést az egyes alkalmasságvizsgálatok eredményeinek ismeretében a kinevezésre jogosult munkáltatói jogkört gyakorló elöljáró hozza meg.

5. A bv. szerv állománytáblázatában rendszeresített hivatásos szolgálati beosztások alkalmasságvizsgálati kategóriába sorolását – a belügyminiszter irányítása alatt álló egyes rendvédelmi szerveknél foglalkoztatott hivatásos állomány és rendvédelmi igazgatási alkalmazotti állomány alkalmasságvizsgálatáról szóló 45/2020. (XII. 16.) BM rendelet (a továbbiakban: BM rendelet) 14–16. §-ában meghatározottak alapján – az 1. melléklet tartalmazza.

6. Az alkalmasságvizsgálati kategóriákba sorolásnál a támogató szerepkör esetében – a BM rendelet 16. §-ában rögzítettek mellett – a szervezet működését segítő funkcionális, nem alapfeladatok ellátására létrehozott beosztásokhoz társuló munkaköri feladatokat, így különösen a gazdálkodási, a humánszolgálati, a szociális, az oktatásszervezési, továbbá a jogi, a kommunikációs, az ügyviteli, az informatikai és az üzemeltetési tevékenységeket kell figyelembe venni.

7. Az adminisztratív és hatósági szerepkör esetében – a BM rendelet 16. §-ában rögzítettek mellett – a részben alapfeladatok ellátására létrehozott, fogvatartotti ügyekkel és fogvatartottakkal való közvetlen foglalkozást is feltételező, de tartalmát tekintve döntően adminisztratív típusú beosztásokhoz társuló munkaköri feladatokat, így különösen a reintegrációs, pszichológiai, egészségügyi, nyilvántartási, szakmai ellenőrzési, tűz- és munkavédelmi jellegű tevékenységeket kell figyelembe venni.

8. A beavatkozó és intézkedő, valamint a speciális szerepkör esetében – a BM rendelet 16. §-ában rögzítettek mellett – az alapfeladatok ellátására létrehozott, tartalmát tekintve a fogvatartottakkal való folyamatos, közvetlen foglalkozást és az elhelyezési részlegeken, munkáltatási helyszíneken való szolgálatteljesítést feltételező, de a tevékenység jellegéből eredően a fokozottabb kockázati kitettséget eredményező szolgálat ellátási körülményeket kell figyelembe venni.

9. A hivatásos állománytag, illetve a hivatásos állományba vételét kezdeményező személy részére az általa betöltött vagy tervezett szolgálati beosztásának alkalmasságvizsgálati kategóriába sorolásáról és az ahhoz társuló követelményekről – az alkalmasságvizsgálatot megelőzően – azon bv. szerv személyügyi szakterülete (a továbbiakban: személyügyi szerv) ad írásban tájékoztatást, amelynek állományába a hivatásos állománytag tartozik, vagy amelybe állományba vételét, áthelyezését kezdeményezte.

10. A hivatásos szolgálati viszony módosítása esetén a hivatásos állománytagot – amennyiben az alkalmasságvizsgálati kategória-váltással jár – az alkalmasságvizsgálat végrehajtását megelőzően a személyügyi szerv írásban tájékoztatja a tervezett szolgálati beosztáshoz társuló alkalmasságvizsgálati kategóriához tartozó követelményekről.

11. A hivatásos állományba vételről, illetve a szolgálati beosztás módosításáról rendelkező állományparancsban rögzíteni kell a konkrét alkalmasságvizsgálati kategória számát és a követelményeknek való megfelelés tényét, mely a munkaügyi intézkedés realizálásának feltétele.

III. ALKALMASSÁGVIZSGÁLATOK RENDSZERE

12. A hivatásos állománytag hivatásos szolgálatra, valamint az egyes szolgálati beosztásra való alkalmasságát, egészségi, pszichológiai és fizikai állapotát a hivatásos szolgálati jogviszony létesítését megelőzően és annak fennállása alatt alkalmasságvizsgálat keretében az alkalmasságvizsgálati kategóriák és az egészségügyi, pszichológiai és fizikai szakmai protokollok alapján rendszeresen vizsgálni, értékelni kell.

13. A hivatásos szolgálati beosztások alkalmasságvizsgálati kategóriája szerinti egészségi, pszichológiai és fizikai kategóriafeltételeket a 2. melléklet tartalmazza.

14. A hivatásos állománytagot testi és lelki egészségének, fizikai állapotának megőrzése érdekében – a BM rendeletben előírt esetekben – gondozásban, fejlesztésben kell részesíteni, részére egészségfejlesztési programot kell kialakítani.

15. Az egészségi, pszichológiai, fizikai alkalmasságvizsgálatok vizsgálati és kiértékelési módszertanát, az eredmények kritériumszintjét, az alkalmasságvizsgálati véleményt tartalmazó minősítés kialakításának szabályait, valamint a prevenciós kérdőív tartalmát a Büntetés-végrehajtási Szervezet Egészségi, Pszichológiai és Fizikai Alkalmasságvizsgálati Szakmai Protokollja, a betegségekre, kezelésekre, kórelőzményekre vonatkozó egészségügyi szakmai kérdéseket a 8. melléklet szerinti alkalmasságvizsgálati és háziorvosi kérdőív tartalmazza.

16. Az alkalmasságvizsgálatok tervezhetősége érdekében a bv. szerv személyügyi szerve a hivatásos állomány tagjának tárgyévben elvégzendő alkalmasságvizsgálatainak felsorolásáról, első alkalommal – a BM rendelet 110. §-ában foglalt rendelkezésekre is figyelemmel – 2021. január 31-éig állományparancsban, majd ezt követően – a BM rendelet 26. § (2) bekezdése alapján – tárgyévet megelőző év december 15-éig az alkalmasságvizsgálati összesítő lap (3. melléklet) elkészítésével intézkedik.

17. Az alkalmasságvizsgálati összesítő lapot a munkáltatói jogkör gyakorlója kiadmányozza, mely tartalmazza a hivatásos állománytag tárgyévben esedékes alkalmasságvizsgálatainak felsorolását. Amennyiben nincs előírt alkalmasságvizsgálat, akkor ennek tényét is rögzíti. A munkáltatói jogkör gyakorlója kiadmányozási jogát a személyügyi szerv vezetőjére delegálhatja.

18. Az alkalmasságvizsgálatokkal kapcsolatos adatokat a bv. szerv – az alkalmasságvizsgálat lefolytatásában érintett szakterületek hozzáférési jogosultsággal rendelkező munkatársai útján – rögzíti és tartja nyilván.

19. Az alkalmasságvizsgálatokat végző és a vizsgálati adatok rögzítéséért felelős személyeket (munkatársak) az érintett szakterület vezetője javaslatára a bv. szerv vezetője jelöli ki, a KLIR-rendszerhez kapcsolódó feladatait munkaköri leírásban rögzíti.

20. A személyi állomány egyes – a BM rendelet 8. § (1) bekezdése szerinti – személyes és szolgálati adatait, valamint az alkalmasságvizsgálatok rész-, összesített és végeredményét a 2021. január 1-jétől végrehajtott alkalmasságvizsgálatok esetében a KLIR végrehajtásának informatikai támogatását biztosító Komplex Kompetencia Alapú Kiválasztási és Képzési Rendszerben (a továbbiakban: KOMP-rendszer) kell rögzíteni.

21. A BM rendelet 8. § (4) bekezdése alapján a személyi állomány személyes, szolgálati adatait a KOMP-rendszerben folyamatosan kell vezetni, az elvégzett alkalmasságvizsgálatra vonatkozó minősítést és munkaköri alkalmasság eredményét a minősítés dátumát követő negyedév első hónapjának 15-éig rögzíti az alkalmasságvizsgálatot végző szakember, illetve a végrehajtásban illetékes szakterületek hozzáférési és közreműködési jogosultsággal rendelkező munkatársa.

22. A személyügyi szerv az alkalmasságvizsgálatok és a kötelezettek száma alapján – az egészségügyi és pszichológiai szakterület, valamint a sportszakember bevonásával, ütemezetten, az egyes alkalmasságvizsgálatok feltétel- és kritériumrendszerére is figyelemmel – az időpontok és helyszínek megjelölésével megtervezi a tárgyévben kötelező alkalmasságvizsgálatok végrehajtását.

23. A KOMP-rendszerben az alkalmasságvizsgálati eljárásokat a személyügyi szerv – a rendszer által generált elnevezés és a bv. szerv nevének rövidítése alapján – havi bontásban, az alkalmasságvizsgálatok tervezett időpontjait (esemény) – az alkalmasságvizsgálatok bv. szervnél történő végrehajtása tárgyában kiadott intézetparancsnoki intézkedés hatás- és feladatköri szabályai szerint – a személyügyi szerv vagy az alkalmasságvizsgálat végrehajtásáért felelős szakterület (egészségügyi, pszichológiai) vagy szakember rögzíti.

24. A KOMP-rendszerben tárolt adatokhoz való hozzáférést – a jogosultságok differenciált kiosztásával – a BVOP kijelölt központi rendszeradminisztrátorokon keresztül biztosítja. A személyes, szolgálati és vizsgálati adatok szakszerű és határidőben történő rögzítéséért a bv. szerv egészségügyi, pszichológiai szakterületei és személyügyi szerve felelős.

25. A hivatásos állománytag alkalmasság minősítéséhez kapcsolódó adatait a hivatásos állománytag, a munkáltatói jogkör gyakorlója, a személyügyi szerv, valamint az alkalmasságvizsgálatot végző személyek a részükre biztosított informatikai hozzáférésen keresztül – a szerepkörök szerint differenciált jogosultsági szintnek megfelelően –ismerhetik meg. Egyéb esetben a hivatásos állománytag alkalmasság minősítéséhez kapcsolódó adatai harmadik személynek kizárólag az érintett írásbeli hozzájárulásával adhatók ki.

26. A személyi állomány egészségi és pszichológiai alkalmasságvizsgálati dokumentációját zárható, negatív pecséttel vagy biztonsági zárral ellátott lemezszekrényben kell tárolni és az egészségügyi és hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. XLVII. törvény 30. § (1) bekezdésében foglalt időtartamig megőrizni.

IV. ALKALMASSÁGVIZSGÁLATOT VÉGZŐK

27. A BM rendelet 4. §-a szerinti alkalmasságvizsgálatokat – a 29. és 30. pontban írt kivétellel – első fokon a hivatásos állománytagot foglalkoztató bv. szerv szakembere (rendvédelmi alapellátó orvos, rendvédelmi alapellátó pszichológus, sportszakember), a rendvédelmi alkalmazott munkaköri egészségi alkalmassági vizsgálatát a bv. szerv rendvédelmi alapellátó orvosa végzi.

28. Amennyiben a bv. szervnél az alkalmasságvizsgálat lefolytatásához szükséges szakember nem biztosítható vagy akadályoztatva van, a bv. szerv vezetője – az alkalmasságvizsgálat végrehajtásának biztosítása érdekében, a személyügyi szerv útján – haladéktalanul intézkedik másik szerv megkereséséről, illetve kezdeményezi szakember vagy vizsgálati helyszín kijelölését a BVOP illetékes szakirányító szervezeti egységnél.

29. A hivatásos állományba vételt megelőző pszichológiai alkalmasságvizsgálat lefolytatását a Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja (a továbbiakban: BVOTRK) szakpszichológusa vagy pszichológusa végzi.

30. A BVOP hivatalvezetője, szolgálat- és főosztályvezetői, a bv. szervek állományilletékes parancsnokai és – amennyiben a bv. szerv állománytáblázatában rendszeresítésre került ilyen beosztás – szervezetszerű helyettesei, a gazdasági társaságok ügyvezető igazgatói és a bv. szervek hivatásos állományú pszichológusai és szakpszichológusai időszakos pszichológiai alkalmasságvizsgálatát a BVOP Egészségügyi Főosztály vagy az általa delegált szakpszichológus végzi.

31. Az egészségi és pszichológiai másodfokú eljárásban legalább hároméves rendvédelmi és alkalmasságvizsgálati szakmai tapasztalattal rendelkező, a BVOP-n foglalkoztatott, átrendelt vagy átirányított foglalkozás-egészségügyi szakorvos és szakpszichológus szakember járhat el.

32. A rendvédelmi alkalmazott másodfokú munkaköri egészségi alkalmassági vizsgálatát a BVOP-n foglalkoztatott, átrendelt vagy átirányított foglalkozás-egészségügyi szakorvos végzi.

33. A fizikai másodfokú eljárásban legalább hároméves rendvédelmi és alkalmasságvizsgálati szakmai tapasztalattal rendelkező, a BVOTRK – akadályoztatása vagy érintettsége esetén a BVOP – állományába foglalkoztatott, átrendelt vagy átirányított sportszakember járhat el.

34. A háromfős bizottság (pszichológiai, fizikai), illetve a felülvizsgáló egység (egészségi) eljárásában a büntetés-végrehajtási szervezet személyi állományából legalább hároméves rendvédelmi- és elsőfokú alkalmasságvizsgálati szakmai tapasztalattal rendelkező kettő fő szakembere (szakorvos, szakpszichológus, sportszakember), valamint a társ rendvédelmi szerv legalább hároméves rendvédelmi szakmai tapasztalattal rendelkező egy fő szakembere vagy a minisztérium szakmai irányításért felelős képviselője vesz részt.

35. A pszichológiai és fizikai háromfős bizottság tagjának – beleértve a társ rendvédelmi szervtől delegált személyt – megkereséséről és az eljárás lefolytatásáról a BVOP Egészségügyi Főosztálya, illetve a BVOTRK gondoskodik.

36. A háromfős bizottság eljárásában (pszichológiai, fizikai) nem vehet részt az a szakember, aki az első- vagy másodfokú döntés meghozatalában, illetve az azok alapjául szolgáló vizsgálatban, illetve alkalmassági vizsgálatokban részt vett.

37. Az alkalmasság minősítésének kialakításában nem vehet részt az a szakember, aki a vizsgált személlyel alá-fölérendeltségi viszonyban áll, továbbá aki a vizsgált személy hozzátartozója, valamint az, akitől a minősítés tárgyilagos megítélése egyéb okból nem várható el.

38. A büntetés-végrehajtás alkalmasságvizsgálati tevékenységének szakmai irányítását az egészségi és pszichológiai alkalmasságvizsgálatok tekintetében a BVOP Egészségügyi Főosztálya, a fizikai alkalmasságvizsgálatok tekintetében a BVOTRK – a BVOP Humán Szolgálattal történő együttműködés mellett – végzi. A szakirányító szakmailag felügyeli, ellenőrzi az alkalmasságvizsgálatok jogszabályoknak és belső előírásoknak megfelelő végrehajtását, indokolt esetben munkáltatói intézkedést kezdeményez az alkalmasságvizsgálatokba bevonható szakemberek átrendelésére, átirányítására, kijelölésére, továbbá az alkalmasságvizsgálatok, vagy azok egy részének meghatározott bv. szervnél történő lefolytatására.

V. AZ ALKALMASSÁGVIZSGÁLATOK KÖZÖS SZABÁLYAI

39. Az alkalmasságvizsgálatok végrehajtásához szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosításáért a bv. szerv vezetője felelős. A személyi és tárgyi feltételrendszer egyes kötelező vagy ajánlott elemeiről, a vizsgálatok végrehajtásának követelményrendszeréről az egyes alkalmasságvizsgálati szakmai protokollok rendelkeznek.

40. Az alkalmasságvizsgálatok elrendelésével kapcsolatos iratokat a személyügyi szerv készíti elő – a BM rendelet 21. § (3) bekezdése szerinti alkalmasságvizsgálatra rendelő lapon (4. melléklet) – és a munkáltatói jogkör gyakorlója kiadmányozza, mely jogkörét a személyügyi szervre átruházhatja.

41. A rendvédelmi alkalmazottak munkaköri alkalmassági vizsgálatát a BM rendelet 101. §-a alapján a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendeletben foglalt szakmai szabályok alkalmazásával kell végezni.

42. A személyügyi szerv gondoskodik arról, hogy a vizsgált személyre vonatkozó, illetve a betölteni tervezett vagy betöltött szolgálati beosztással kapcsolatos és az alkalmasságvizsgálatok végrehajtásához elengedhetetlen – a személyügyi alapnyilvántartás körébe tartozó – információk, előzményi adatok, minősítések a vizsgálatot végző orvos, pszichológus vagy sportszakember rendelkezésére álljanak.

43. A személyügyi szerv gondoskodik továbbá a szolgálati beosztást betöltő személyek vonatkozásában az alkalmasságvizsgálatra rendelő lap – szolgálati elöljárón keresztül történő – kézbesítéséről a vizsgált hivatásos állománytag részére, szolgálati elöljárója egyidejű tájékoztatásával.

44. Az időszakos alkalmasságvizsgálatra – a BM rendelet 65. § (3) bekezdés a) pontja alapján – kétévente, a IV., VIII. és XII. alkalmasságvizsgálati kategóriák esetében évente kerül sor, melynek gyakoriságától szakmailag indokolt esetben a BM rendelet 65. § (3) bekezdés b)–d) pontjaiban meghatározott feltételekkel el lehet térni.

45. Az időszakos alkalmasságvizsgálatok végrehajtását tárgyév február 1-jétől úgy kell ütemezni, hogy az esetleges kiegészítő vizsgálat vagy soron kívüli alkalmasságvizsgálat elrendelése esetén is tárgyév december 31-éig lezárható legyen.

46. Az egészségi és a pszichológiai időszakos alkalmasságvizsgálatot megelőzően a vizsgálatra rendelő lap kézbesítésével egyidejűleg a foglalkoztató bv. szerv személyügyi szerve tájékoztatja a vizsgálatra rendelt személyi állománytagot – a KLIR-Profil alrendszerben számára biztosított hozzáférés alapján – az egészségfejlesztési prevenciós kérdőív KOMP-rendszerben történő kitöltésének kötelezettségére.

47. Soron kívüli alkalmasságvizsgálat végrehajtása során a BM rendelet 82. §-a szerinti „ideiglenesen alkalmatlan” és a 83. §-a szerinti „korlátozással alkalmas” minősítés esetén a hivatásos állomány tagja számára a bv. szerv alapellátó orvosa, pszichológusa, illetve sportszakembere – a korlátozott alkalmasság hátterében álló problémák rendezése céljából – gondozást biztosít az alkalmasság visszaszerzése érdekében, melyről egyéni tervet készít és a vizsgált személy részére a minősítést kővető 8 munkanapon belül megküld.

48. A véglegesítés előtti alkalmasságvizsgálat végrehajtása során a BM rendelet 49. § (3) bekezdés b) pontja alapján a szolgálati elöljáró értékelő véleményt (5. melléklet) készít, melyet az alkalmasságvizsgálat időpontját megelőzően, de legkésőbb a próbaidő lejárta előtt 45 nappal az alkalmasságvizsgálatot végző szakemberek rendelkezésére bocsát.

49. Az alkalmasságvizsgálatot végző személy a vizsgálat eredményéről – a BM rendelet 25. § (2) bekezdése szerinti adattartalommal – minősítő dokumentumot (6. melléklet) állít ki, melynek tartalmáról – dokumentált módon – köteles tájékoztatni a vizsgált személyt.

50. Az időszakos alkalmasságvizsgálatok minősítő eredményét – a 21. pontban írt határidőre is figyelemmel – legkésőbb tárgyév november 30-áig, kiegészítő vizsgálat vagy soron kívüli alkalmasságvizsgálat elrendelése esetén tárgyév december 31-éig rögzíti a személyi állomány arra jogosult és kötelezett munkatársa, melyet a személyügyi szerv ellenőriz.

51. Amennyiben az időszakos alkalmasságvizsgálat során a minősítés kialakításához további vizsgálat elvégzése szükséges, az alkalmasságvizsgálatot végző szakember a hivatásos állomány tagjának – legfeljebb 60 napos határidő tűzésével, a minősítő dokumentumon – elrendeli a szükséges vizsgálatokat vagy az általa elvégzendő vizsgálaton történő megjelenést.

52. A minősítés eredményét és annak érvényességét tartalmazó dokumentumot az alkalmasságvizsgálatot végző személy továbbítja a személyügyi szervnek a személyi anyaggyűjtőben történő elhelyezés céljából.

VI. EGÉSZSÉGI ALKALMASSÁGVIZSGÁLAT

53. Az egészségi alkalmasságvizsgálat során a hivatásos állománytag esetében be kell mutatni az alkalmasságvizsgálathoz szükséges, kitöltött alkalmasságvizsgálati kérdőívet (7. melléklet), a hivatásos állományba kinevezést megelőző alkalmasságvizsgálat esetében az alkalmasságvizsgálati kérdőívet és a választott háziorvos által kitöltött háziorvosi kérdőívet (8. melléklet) a BM rendelet 29. § (3) és (4) bekezdésében foglalt adattartalommal.

54. Az alkalmasságvizsgálati kérdőívet és a háziorvosi kérdőívet a személyügyi szerv adja át a hivatásos állománytag, illetve az állományba vételre tervezett személy részére, melyben az egészségi alkalmasság elbírálása szempontjából a vizsgálaton részt vevőt életkora alapján – a BM rendelet 28. § (1) bekezdése szerint – korcsoportba sorolja.

55. Az egyes alkalmasságvizsgálati kategóriába tartozó szolgálati beosztások esetében a jelen utasítás 2. melléklete szerinti egészségi minimum- és az adott alkalmasságvizsgálati kategóriához előírt feltételeknek kell megfelelni.

56. Az egészségi alkalmasságvizsgálatok végrehajtásának módszertanát és a minősítés kialakításának szabályait a büntetés-végrehajtási szervezet Egészségügyi Alkalmasságvizsgálati Szakmai Protokollja tartalmazza.

57. Az egészségi alkalmasságvizsgálatot végző rendvédelmi alapellátó orvos – az egyes alkalmassági kategória-feltételek vizsgálata mellett – a közegészségügyi szempontok érvényesítése érdekében vizsgálja, hogy a hivatásos állomány tagja egészségének előre látható károsodása nélkül alkalmas-e az adott szolgálati- vagy munkafeladat ellátására, valamint nem szenved-e olyan fertőző betegségben, amely miatt szolgálati beosztásából adódóan széles körű fertőzést okozhat, illetve betegségéből adódóan előre láthatólag további gyógykezelést, gondozást igényel majd.

58. Az egészségi alkalmasságvizsgálat végrehajtása során, amennyiben a rendvédelmi alapellátó orvos a vizsgált személy egészségi állapotában kedvezőtlen változásokat tapasztal, köteles a gondozásba vételére intézkedni, szükség szerint fejlesztési programot (egyéni egészségfejlesztési program) javasolni részére.

VII. PSZICHOLÓGIAI ALKALMASSÁGVIZSGÁLAT

59. A pszichológiai alkalmasságvizsgálat célja, hogy felmérje a hivatásos állomány vagy a jelentkező általános pszichés és pszicho-szociális állapotát, hogy megfelel-e a hivatásos szolgálati jogviszony létesítéséhez (minimumfeltételek), valamint a betöltött vagy tervezett beosztáshoz előírt pszichológiai alkalmassági kategóriafeltételeknek.

60. A hivatásos állomány pszichológiai alkalmasság- és kompetenciavizsgálata kiterjed a személyiség, a kognitív képességek, a társas készségek, a társadalmi normáknak megfelelési képesség, valamint a BM rendeletben előírt, a vizsgált személy által betöltött, betölteni tervezett, vagy betölthető beosztások minimumfeltételeinek és alkalmassági kategóriafeltételeinek, valamint az alap-, az irányítói vagy vezetői kompetenciák vizsgálatára.

61. A BM rendeletben előírt kompetenciákon felül a II–VIII. alkalmasságvizsgálati kategóriákban további kompetenciák vizsgálatára nem kerül sor.

62. Az egyes alkalmasságvizsgálati kategóriába tartozó szolgálati beosztások esetében a jelen utasítás 2. melléklete szerinti pszichológiai minimum- és az adott alkalmasságvizsgálati kategóriához előírt kategóriafeltételeknek kell megfelelni.

63. A pszichológiai alkalmasságvizsgálatok végrehajtásának módszertanát, a minősítés kialakításának szabályait a büntetés-végrehajtási szervezet Pszichológiai Alkalmasságvizsgálati Szakmai Protokollja tartalmazza.

64. A szolgálati elöljáró a hivatásos állománytag pszichológiai alkalmasságvizsgálatát úgy köteles megszervezni, hogy a vizsgált személy pihenőideje a legutolsó szolgálati és a vizsgálat időpontja között biztosított legyen.

65. A pszichológiai alkalmasságvizsgálatot végző szakember az alkalmasságvizsgálat írásbeli vagy számítógéppel történő részét – a tesztfelvétel validálásához szükséges körülmények rendelkezésre állása esetén – csoportosan, egyidejűleg több vizsgált személy bevonásával is végezheti.

66. Amennyiben a pszichológiai alkalmasságvizsgálatot nem a bv. szerv rendvédelmi alapellátó pszichológusa végezte, a pszichológiai vizsgálati dokumentációt zárt borítékban megküldi a hivatásos állomány szolgálati helye szerinti bv. szerv alapellátó pszichológusának.

67. A pszichológiai alkalmasságvizsgálat végrehajtása során, amennyiben a szakember a vizsgált személy pszichés állapotában kedvezőtlen változásokat tapasztal, a mentális problémával arányban álló intézkedést kezdeményez. Pszichiátriai megbetegedés gyanúja esetén további vizsgálatokat kizárólag pszichiáter szakorvos végezhet, melyet a rendvédelmi alapellátó pszichológus javaslatára a rendvédelmi alapellátó orvos kezdeményez.

68. A pszichológiai alkalmasságvizsgálati dokumentációt a hivatásos szolgálati jogviszony megszűnését követően egyesíteni kell az egészségügyi dokumentációval, mely a továbbiakban annak részét képezi.

VIII. FIZIKAI ALKALMASSÁGVIZSGÁLAT

69. A hivatásos állománytag az időszakos fizikai alkalmasságvizsgálaton akkor vehet részt, ha rendelkezik két éven belül elvégzett egészségi alkalmasságvizsgálaton szerzett „alkalmas” minősítéssel.

70. Hivatásos állományba jelentkező esetében írásbeli nyilatkozat (9. melléklet) szükséges, amelyben önként, saját felelősségére vállalja az előírt feladatok végrehajtását, és rendelkezik a 10. melléklet szerinti háziorvosi igazolással.

71. A fizikai alkalmasságvizsgálatot lefolytató bv. szerv a fizikai alkalmasság elbírálása szempontjából a vizsgálaton részt vevőket életkor alapján – a BM rendelet 38. § (2) bekezdése szerint – korcsoportba sorolja.

72. Az egyes alkalmasságvizsgálati kategóriába tartozó szolgálati beosztások esetében a 2. melléklet szerinti fizikai minimum- és az egyéb kategóriafeltételeknek kell megfelelni.

73. A hivatásos állománytag mentesül az időszakos fizikai alkalmasságvizsgálaton való részvétel alól, ha könnyített szolgálat formájában foglalkoztatják, ha nyugdíj előtti rendelkezési állományba helyezték, ha tartalékállományba helyezték, továbbá az I., II., V., VI., IX., X. alkalmasságvizsgálati kategóriák esetén, amennyiben betöltötte az 55. életévét.

74. A fizikai alkalmasságvizsgálat során a fizikai szintfelmérést első fokon a bv. szerv – a BM rendelet 2. § 16. pontja szerinti – sportszakembere végzi, de a szakszerű és biztonságos végrehajtás feltételeinek előkészítésében, szervezésében és végrehajtásában a személyügyi szerv és az egészségügyi szakterület egy-egy felelős munkatársa is részt vesz.

75. Amennyiben a foglalkoztató bv. szervnél nem biztosítható az alkalmasságvizsgálat lefolytatásához szükséges humánerőforrás vagy az infrastrukturális feltételrendszer, a munkáltatói jogkör gyakorlója – az alkalmasságvizsgálat végrehajtásának biztosítása érdekében a személyügyi szerv útján – haladéktalanul intézkedik másik bv. szerv, társ rendvédelmi szerv, a Magyar Honvédség vagy polgári sportlétesítmény megkereséséről és a felmérésben kompetens szakemberek felkéréséről, végső esetben kezdeményezi a szakirányító intézkedését.

76. Fizikai alkalmasságvizsgálattól távol maradni egészségi okból kizárólag a rendvédelmi alapellátó orvos által kiállított eseti orvosi igazolással (11. melléklet) lehet, melynek lejártát követően, az alkalmasságvizsgálatot legkésőbb tárgyév december 15-éig végre kell hajtani.

77. Amennyiben a hivatásos állománytag háromszázhatvanöt napot elérő időtartamban nem vesz részt a vizsgálaton, az érintett szakember hivatalból kezdeményezi a munkáltatói jogkör gyakorlójánál a soron kívüli egészségi alkalmasságvizsgálat elrendelését.

78. A fizikai alkalmasságvizsgálat keretében elvégzett fizikai szintfelmérés adatait és eredményét a fizikai szintfelmérő lap (12. melléklet) megfelelő rovataiban kell feltüntetni. A fizikai alkalmasságot az egyes alkalmasságvizsgálati kategóriákhoz meghatározott követelmények (kategóriafeltételek) teljesítése alapján – a 13. melléklet korcsoport és nemek szerinti eredmények pontérték táblázata szerint – kell értékelni.

79. A fizikai alkalmasságvizsgálat során elvégzett gyakorlatok végrehajtásának értékelése – illeszkedésvizsgálat elrendelése esetén a minimumfeltételeké is – pontozással történik. Az illeszkedésvizsgálat részét képező fizikai állapotfelmérés során kapott pontszámok mentén a vizsgálati személyek sorrendbe rendezhetők, azonban a megállapított sorrend a döntésre jogosultat nem köti, az a vezetői döntést támogató információnak tekinthető.

80. A fizikai alkalmassági vizsgálat alapján az elvégzett fizikai szintfelmérés eredménye „megfelelt” vagy „nem megfelelt” értékeléssel zárul. A „megfelelt” értékelés alapján „alkalmas” minősítést, a „nem megfelelt” értékelés alapján – az egyes alkalmasságvizsgálatok típusainak speciális szabályai szerinti – „alkalmatlan” vagy „soron kívüli alkalmasságvizsgálat szükséges” minősítést kell megállapítani.

81. A másodfokon megismételt alkalmasságvizsgálatot – 30 napon belül – a BVOTRK folytatja le, melynek „alkalmatlan” minősítése esetén automatikusan intézkedik a háromfős bizottsági vizsgálat lefolytatására a büntetés-végrehajtási szervezet és a társ rendvédelmi szervek kompetens sportszakembereinek megkeresésével.

82. Amennyiben a bizottsági alkalmasságvizsgálat eredménye „alkalmas kategória-váltással”, a minősítésben meg kell határozni – egyben a foglalkoztató bv. szerv munkáltatói jogkört gyakorló elöljáróját is haladéktalanul tájékoztatni – azon alkalmasságvizsgálati kategóriá(k)ról, amelybe tartozó szolgálati beosztást a hivatásos állománytag betölthet.

83. Az időszakos fizikai alkalmasságvizsgálatok tapasztalatairól a foglalkoztató bv. szerv sportszakembere, legkésőbb tárgyév december 31-éig beszámolót készít a munkáltatói jogkör gyakorlója részére, értékelése alapján – szükség szerint – javaslatot tesz a hivatásos állomány részére szintfejlesztő programok kidolgozására és a fizikai-erőnléti állapot fejlesztésére irányulóan. A beszámoló tapasztalatairól és esetlegesen meghozott vagy tervezett intézkedésekről, javaslataikról a bv. szervek vezetői az alkalmasságvizsgálatot követő év január 31-éig jelentést tesznek a BVOTRK igazgatója és a BVOP Humán Szolgálat vezetője részére.

84. A Humán Szolgálat vezetője a fizikai alkalmasságvizsgálatok országos tapasztalatairól tárgyévet követő év február 28-áig összefoglaló jelentést készít, melyben értékeli a hivatásos állomány fizikai állapotát, a bv. szervek alkalmasságvizsgálati működését, gyakorlatát. A jelentésben megállapítottak alapján a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka felé előterjesztést tehet az állomány fizikai állapota fejlesztését célzó intézkedésekre, kezdeményezheti az alkalmasságvizsgálati kategóriafeltételek felülvizsgálatát, illetve téma- vagy célellenőrzés elrendelését.

IX. AZ ILLESZKEDÉSVIZSGÁLATOK ELJÁRÁSRENDJE

85. Az alkalmasságvizsgálat részét képező illeszkedésvizsgálat pszichológiai kompetenciavizsgálatból és a fizikai szintfelmérésből áll. Az illeszkedésvizsgálat célja, hogy a munkaügyi intézkedésekhez megalapozott információt biztosítson arra vonatkozóan, hogy a vizsgált személy meghatározott beosztáshoz vagy alkalmasságvizsgálati kategóriához előírt kompetenciaelvárásoknak megfelel, valamint a rendvédelmi szerv vezetője részére szakmai támogatást nyújtson több alkalmas személy közül a legmegfelelőbb kiválasztására.

86. Illeszkedésvizsgálatot kell végezni:
a) a hivatásos állományba kinevezést megelőző,
b) a véglegesítést megelőző,
c) a kategória-váltáshoz kapcsolódó,
d) a vezetői szolgálati beosztásba kinevezést megelőző,
e) a külszolgálathoz kapcsolódó
alkalmasságvizsgálat kapcsán.

87. Az illeszkedésvizsgálat során a fizikai szintfelmérés és a pszichológiai kompetenciavizsgálatok eredményei pontszámok szerint kerülnek kiértékelésre, melynek alapján a vizsgált személyek sorrendbe állíthatóak.

88. Több alkalmas személy esetén az alkalmasságvizsgálatot végző szakember a vizsgált személyek között sorrendet állít fel, melynek eredményét – utasítás esetén részletes szakmai véleményével – közli a munkáltatói intézkedésre jogosult vezetővel. A kialakított sorrend a vezetőt munkaügyi döntése meghozatalában nem köti.

X. FELLEBBEZÉS, JOGORVOSLAT

89. Az elsőfokú alkalmasságvizsgálatot végző – a soron kívüli vagy ismételt alkalmasság-vizsgálat „alkalmatlan” minősítése esetén – a rendelkezésre álló iratokat hivatalból, illetve – a hivatásos állományba vételt megelőző, a kategória-váltáshoz kapcsolódó vagy vezetői beosztásba kinevezést megelőző, továbbá a véglegesítés előtti „alkalmatlan” minősítés esetén – a vizsgált személy által benyújtott fellebbezést az elsőfokú vizsgálat során keletkezett leletekkel, dokumentumokkal és az alkalmassági minősítést tartalmazó értesítéssel együtt, haladéktalanul megküldi a másodfokú vizsgálatot végző illetékes szervek felé.

90. A fellebbezés elbírálásában nem vehet részt az a szakember, aki az első fokon hozott döntés meghozatalában, illetve az annak alapjául szolgáló vizsgálatban, illetve alkalmasságvizsgálatban részt vett.

91. A fellebbezés alapján vagy hivatalból indított másodfokú eljárásban az alkalmasságvizsgálat lefolytatására hatáskörrel rendelkező szerv az elsőfokú döntés meghozatalát követő negyvenöt napon belül – véglegesítés előtti alkalmasságvizsgálat esetén harminc napon belül – érdemben dönt, melyet – az állományilletékes parancsnok útján – továbbít a vizsgált személy részére.

XI. JOGKÖVETKEZMÉNYEK ALKALMATLAN MINŐSÍTÉS ESETÉN

92. A másodfokú hivatásos állományba kinevezést megelőző és a véglegesítés előtti alkalmasságvizsgálati eljárásban a vizsgálattal érintett személy „alkalmatlan” minősítése esetén – a BM rendelet 46. § (3) bekezdése szerinti időpont megjelölése mellett – a felvételi eljárást, illetve a hivatásos szolgálati jogviszonyt azonnali hatállyal próbaidő alatt meg kell szüntetni.

93. A másodfokú kategória-váltáshoz kapcsolódó, vezetői szolgálati beosztásba kinevezést megelőző és külszolgálathoz kapcsolódó alkalmasságvizsgálati eljárásban a vizsgálattal érintett személy „alkalmatlan a tervezett szolgálati beosztásba” vagy „alkalmatlan a tervezett vezetői beosztásba” minősítés esetén eredeti beosztásban kell továbbfoglalkoztatni.

94. A másodfokú soron kívüli vagy ismételt egészségi alkalmasságvizsgálati eljárásban a vizsgálattal érintett személy egészségi „alkalmatlan” minősítése esetén a felülvizsgálati eljárás szabályai szerint kell eljárni, melynek elrendelése érdekében a vizsgált személyt foglalkoztató bv. szerv személyügyi szervét a minősítés eredményéről öt napon belül tájékoztatni kell, egyben megküldeni részére az elrendeléshez szükséges okmányokat.

95. A személyügyi szerv 15 napon belül előkészíti a felülvizsgálati eljárás elrendelését, egyben felterjeszti jóváhagyásra a munkáltatói jogkör gyakorlója részére. A hivatásos állománytagot a felülvizsgálati eljárás elrendeléséről és az eljárással összefüggő jogairól és kötelezettségeiről – szolgálati elöljárója útján – a személyügyi szerv tájékoztatja.

96. Amennyiben a háromfős bizottság a pszichológiai vagy fizikai alkalmasságvizsgálat során „alkalmatlan” minősítést állapít meg, a döntés kézhezvételét követő 30 napon belül intézkedni kell a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati viszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 86. § (2) bekezdés a) pontjában, illetve a Hszt. 86. § (5) és (6) bekezdésében meghatározott intézkedések megtételére.

XII. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

97. Ez az utasítás 2021. január 1. napján lép hatályba.
98.2

1. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz



0R06911_0

A büntetés-végrehajtási szervezetnél rendszeresített hivatásos szolgálati beosztások
alkalmasságvizsgálati kategóriába sorolásának jegyzéke szerepkörönként

Beosztott

Támogató szerepkör
(nem alapfeladat ellátása esetén)

Alapfeladat ellátása esetén

Adminisztratív vagy hatósági szerepkör

Beavatkozó vagy intézkedő szerepkör

Speciális szerepkör

I.

II.

III.

IV.

kiemelt főelőadó, főelőadó, előadó, segédelőadó, gépjárművezető
(a szervezet működését támogató, szolgáló vagy ahhoz kapcsolódó funkcionális feladatok ellátásra létrehozott státuszokhoz társuló munkaköri feladatok, így különösen a gazdálkodással, a humánszolgálati,
a szociális és oktatásszervezési, továbbá a titkársági,
a jogi, az adatkezelési, a közbeszerzési,
a kommunikációs, az ügyviteli, az informatikai,
az üzemeltetési, a műszaki és az ellátási tevékenység)

kiemelt főelőadó (belső ellenőr, elemző-értékelő tiszt, szakmai ellenőr), fegyelmi-és nyomozó tiszt, pszichológus, főelőadó (foglalkoztatási, fogvatartási, letétkezelő, nyilvántartási), előadó (foglalkoztatási, fogvatartási, letétkezelő, nyilvántartási), reintegrációs tiszt, biztonságtechnikus, szociális segédelőadó, segédelőadó (nyilvántartási, letétkezelő), szakápoló, szakasszisztens, ápoló

kiemelt művezető,
művezető,
raktáros,
fegyvermester,
segédelőadó
(biztonsági, foglalkoztatási, körletellátó, szállítási),
kutyavezető,
gépjárművezető,
felügyelő (körlet, biztonsági, foglalkoztatási),
segédfelügyelő

segédelőadó (műveleti);
páncélozott szállító járművet vezető gépjárművezető

Irányító

Támogató szerepkör
(nem alapfeladat ellátása esetén)

Alapfeladat ellátása esetén

Adminisztratív vagy hatósági szerepkör

Beavatkozó vagy intézkedő szerepkör

Speciális szerepkör

V.

VI.

VII.

VIII.

osztályvezető-helyettes,
kiemelt főreferens, környezetvédelmi vezető, energetikai vezető, tűzvédelmi vezető, fegyelmi tiszt, nyomozó tiszt, vezető főtanár, kiemelt főtanár, főtanár, tanár, kiemelt főelőadó, csoportvezető, referens, szakoktató
(a szervezet működését támogató, szolgáló vagy ahhoz kapcsolódó funkcionális feladatok ellátásra létrehozott státuszokhoz társuló munkaköri feladatok, így különösen a gazdálkodással, a humánszolgálati,
a szociális és oktatásszervezési, továbbá a titkársági,
a jogi, az adatkezelési, a közbeszerzési,
a kommunikációs, az ügyviteli, az informatikai,
az üzemeltetési, a műszaki, ellátási, tűz- és munkavédelmi tevékenység)

osztályvezető-helyettes (fogvatartási, foglalkoztatási, letétkezelő, nyilvántartási), közegészségügyi-járványügyi felügyelő, kiemelt főreferens, (fogvatartási, foglalkoztatási, ellenőrzési, egészségügyi, nyilvántartási, felderítési, szállítási, kivizsgáló és módszertani, felhívási, fegyelmi, pszichológiai), csoportvezető (fogvatartási, foglalkoztatási, reintegrációs, egészségügyi, letétkezelő, nyilvántartási, élelmezési), szakpszichológus, kiemelt főelőadó (fogvatartási, foglalkoztatási, reintegrációs, egészségügyi, letétkezelő, nyilvántartási, élelmezési), szakorvos, üzemvezető, vezető reintegrációs tiszt, főfelügyelő (vezető biztonságtechnikus),
diplomás ápoló, főápoló, referens, élelmezésvezető,
vezető szakasszisztens

osztályvezető-helyettes (biztonsági) kiemelt főreferens (biztonsági, készenléti)
főügyeletes,
biztonsági tiszt,
kiemelt főelőadó (biztonsági)
körlet-főfelügyelő,
biztonsági főfelügyelő,
főművezető, raktárvezető,
műhelyvezető, kutyatelep-vezető,
szállítmányvezető,
konyhavezető, mosodavezető

kiemelt főreferens (műveleti), osztályvezető-helyettes (műveleti), biztonsági tiszt (műveleti)
főfelügyelő (műveleti)

Vezető

Támogató szerepkör
(nem alapfeladat ellátása esetén)

Alapfeladat ellátása esetén

Adminisztratív vagy hatósági szerepkör

Beavatkozó vagy intézkedő szerepkör

Speciális szerepkör

IX.

X.

XI.

XII.

hivatalvezető, szolgálatvezető, főosztályvezető, titkárságvezető, főosztályvezető-helyettes, osztályvezető, igazgató, igazgató-helyettes, gazdasági vezető,
főtanácsadó, tanácsadó, sajtószóvívő, munkavédelmi főfelügyelő
(a szervezet működését támogató, szolgáló vagy ahhoz kapcsolódó funkcionális feladatok ellátásra létrehozott státuszokhoz társuló munkaköri feladatok, így különösen a gazdálkodással, a humánszolgálati,
a szociális és oktatásszervezési, továbbá a titkársági,
a jogi, az adatkezelési, a közbeszerzési,
a kommunikációs, az ügyviteli, az informatikai,
az üzemeltetési, a műszaki és az ellátási tevékenység)

országos parancsnok,
országos parancsnok helyettes,
parancsnok, főigazgató főorvos,
főigazgató, igazgató,
parancsnok-helyettes, orvos igazgató,
ápolási igazgató,
ügyvezető igazgató, ügyvezető igazgató-helyettes,
szolgálatvezető (ellenőrzési, fogvatartási),
főosztályvezető
(ellenőrzési, reintegrációs és módszertani, egészségügyi, szállítási-nyilvántartási, munkáltatás-felügyeleti, kivizsgáló és módszertani),
főosztályvezető-helyettes, főigazgató-helyettes, osztályvezető
(büntetés-végrehajtási, egészségügyi, fegyelmi, ellenőrzési, pszichológiai, kivizsgáló és módszertani, szállítási és nyilvántartási, letétkezelő, szállítási, nyilvántartási)

szolgálatvezető (biztonsági),
főosztályvezető (biztonsági, központi támogató felderítési),
főosztályvezető-helyettes
(biztonsági, felderítési),
biztonsági vezető,
osztályvezető
(biztonsági, készenléti, ügyeleti-és védelmi, felderítési)

főosztályvezető-helyettes (műveleti),
osztályvezető ( műveleti)

2. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz


A büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állománya alkalmasságvizsgálati egészségi, pszichikai és fizikai kategóriafeltételei

0R06914_0

 

Támogató szerepkör

Adminisztratív vagy hatósági szerepkör

Beavatkozó vagy intézkedő szerepkör

Speciális

I. alkalmassági kategória

II. alkalmassági kategória

III. alkalmassági kategória

IV. alkalmassági kategória

Beosztott

Egészségi

Háziorvosi kérdőív a minimumfeltételeknek történő megfelelésről (nincs kizáró betegség). Laboratóriumi vizsgálat (vérkép, vércukor, vesefunkció, májenzim profil) értékek normál tartományban; EKG papíralapú vizsgálati lelet (nem leletezett, a rendelőben is elvégezhető), egy évnél nem régebbi negatív mellkas RTG vizsgálat vagy tüdőszűrő vizsgálati lelet, alkalmassági vizsgálat során részletes anamnézis felvétel (kizáró betegség nem detektálható) és paraméterek (vérnyomás, pulzus) rögzítése, részletes belgyógyászati szemléletű vizsgálat (negatív státusz)

Támogató szerepkör + negatív eredményű nőgyógyászati vizsgálat (nők), negatív eredményű urológiai vizsgálat (férfiak), színlátás egyszerű vizsgálati lelete (nincs kizáró tényező)

Támogató szerepkör + Adminisztratív vagy hatósági szerepkör + negatív eredményű audiológiai vizsgálat lelete (halláscsökkenés nincs), szemészeti lelet, ahol a korrigálatlan látásélesség nem kisebb mint 0,8

Támogató szerepkör + adminisztratív szerepkör + beavatkozó vagy intézkedő szerepkör + kiterjesztett laborvizsgálat [vérkép, vesefunkció, májenzim, vérzsírok, mellékvese és agyalapi mirigy hormonszintek leleteredményei a normál tartományban, endokrinológiai szakvizsgálat eredményei (negatív státusz)]

Pszichológiai

pszichológiai minimumfeltételek

pszichológiai minimumfeltételek + alapkompetenciák (alacsony-átlagos követelményszint)

pszichológiai minimumfeltételek + alapkompetenciák (közepes követelményszint)

pszichológiai minimumfeltételek + alapkompetenciák (magas)

 

Fizikai

fizikai minimumfeltétel minimum érték

fizikai minimumfeltétel minimum érték + testi erő- és állóképességi teszten 2 választható mozgásformából elért legalább
26 pont

fizikai minimumfeltétel minimum érték + testi erő- és állóképességi teszten 3 választható mozgásformából elért legalább
38 pont

fizikai minimumfeltétel minimum érték + Spárta 300 speciális állapotfelmérésen megfelelt teljesítményérték felvételi eljárás során 50 perc alatti szintidő / legalább 1 pont, időszakos alkalmasságvizsgálat esetén
40 perc alatti szintidő / legalább
26 pont

V. alkalmassági kategória

VI. alkalmassági kategória

VII. alkalmassági kategória

VIII. alkalmassági kategória

Irányító

Egészségi

Háziorvosi kérdőív a minimumfeltételeknek történő megfelelésről (nincs kizáró betegség). Laboratóriumi vizsgálat (vérkép, vércukor, vesefunkció, májenzim profil) értékek normál tartományban; EKG papíralapú vizsgálati lelet (nem leletezett, a rendelőben is elvégezhető), egy évnél nem régebbi negatív mellkas RTG vizsgálat vagy tüdőszűrő vizsgálati lelet, alkalmassági vizsgálat során részletes anamnézis felvétel (kizáró betegség nem detektálható) és paraméterek (vérnyomás, pulzus) rögzítése, részletes belgyógyászati szemléletű vizsgálat (negatív státusz)

Támogató szerepkör + negatív eredményű nőgyógyászati vizsgálati lelet (nők), negatív eredményű urológiai vizsgálati lelet (férfiak), színlátás egyszerű vizsgálati lelete (nincs kizáró tényező)

Támogató szerepkör + Adminisztratív vagy hatósági szerepkör + negatív eredményű audiológiai vizsgálat lelete (halláscsökkenés nincs), szemészeti lelet, ahol a korrigálatlan látásélesség nem kisebb mint 0,8

Támogató szerepkör + adminisztratív szerepkör + beavatkozó vagy intézkedő szerepkör + kiterjesztett laborvizsgálat (vérkép, vesefunkció, májenzim, vérzsírok, mellékvese és agyalapi mirigy hormonszintek leleteredményei a normál tartományban, endokrinológiai szakvizsgálat (negatív státusz)

 

Pszichológiai

pszichológiai minimumfeltételek

pszichológiai minimumfeltételek + irányítói kompetenciák (alacsony-átlagos követelményszint)

pszichológiai minimumfeltételek + irányítói kompetenciák (közepes követelményszint)

pszichológiai minimumfeltételek + irányítói kompetenciák (magas)

Fizikai

fizikai minimumfeltétel minimum érték

fizikai minimumfeltétel minimum érték + testi erő- és állóképességi teszten 2 választható mozgásformából elért legalább
26 pont

fizikai minimumfeltétel minimum érték + testi erő- és állóképességi teszten 3 választható mozgásformából elért legalább
38 pont

fizikai minimumfeltétel minimum érték + Spárta 300 speciális állapotfelmérésen megfelelt teljesítményérték felvételi eljárás során 50 perc alatti szintidő / legalább 1 pont, időszakos alkalmasságvizsgálat esetén
40 perc alatti szintidő / legalább
26 pont

IX. alkalmassági kategória

X. alkalmassági kategória

XI. alkalmassági kategória

XII. alkalmassági kategória

Vezető

Egészségi

Háziorvosi kérdőív a minimumfeltételeknek történő megfelelésről (nincs kizáró betegség). Laboratóriumi vizsgálat (vérkép, vércukor, vesefunkció, májenzim profil) értékek normál tartományban; EKG papíralapú vizsgálati lelet (nem leletezett, a rendelőben is elvégezhető), egy évnél nem régebbi negatív mellkas RTG vizsgálat vagy tüdőszűrő vizsgálati lelet, alkalmassági vizsgálat során részletes anamnézis felvétel (kizáró betegség nem detektálható) és paraméterek (vérnyomás, pulzus) rögzítése, részletes belgyógyászati szemléletű vizsgálat (negatív státusz)

Támogató szerepkör + negatív eredményű nőgyógyászati vizsgálat (nők), negatív eredményű urológiai vizsgálat (férfiak), színlátás egyszerű vizsgálati lelete (nincs kizáró tényező)

Támogató szerepkör + Adminisztratív vagy hatósági szerepkör + negatív eredményű audiológiai vizsgálat lelete (halláscsökkenés nincs), szemészeti lelet, ahol a korrigálatlan látásélesség nem kisebb mint 0,8

Támogató szerepkör + adminisztratív szerepkör + beavatkozó vagy intézkedő szerepkör + kiterjesztett laborvizsgálat (vérkép, vesefunkció, májenzim, vérzsírok, mellékvese és agyalapi mirigy hormonszintek leleteredményei a normál tartományban, endokrinológiai szakvizsgálat (negatív státusz)

Pszichológiai

pszichológiai minimumfeltételek + vezetői kompetenciák

pszichológiai minimumfeltételek + vezetői kompetenciák

pszichológiai minimumfeltételek + vezetői kompetenciák

pszichológiai minimumfeltételek + vezetői kompetenciák

 

Fizikai

fizikai minimumfeltétel minimum érték

fizikai minimumfeltétel minimum érték + testi erő- és állóképességi teszten 2 választható mozgásformából elért legalább
26 pont

fizikai minimumfeltétel minimum érték + testi erő- és állóképességi teszten 3 választható mozgásformából elért legalább
38 pont

fizikai minimumfeltétel minimum érték + Spárta 300 speciális állapotfelmérésen megfelelt teljesítményérték felvételi eljárás során 50 perc alatti szintidő / legalább 1 pont,időszakos alkalmasságvizsgálat esetén
40 perc alatti szintidő / legalább
26 pont


A büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állománya alkalmasságvizsgálati egészségi, pszichikai és fizikai kategóriafeltételei

0R06914_1

 

Támogató szerepkör

Adminisztratív vagy hatósági szerepkör

Beavatkozó vagy intézkedő szerepkör

Speciális

I. alkalmassági kategória

II. alkalmassági kategória

III. alkalmassági kategória

IV. alkalmassági kategória

Beosztott

Szükséges egészségügyi vizsgálatok

Háziorvosi kérdőív a minimumfeltételeknek történő megfelelésről. Laboratóriumi vizsgálat (vérkép, vércukor, vesefunkció, májenzim profil) EKG szalag (nem leletezett, a rendelőben is elvégezhető), egy évnél nem régebbi mellkas RTG vizsgálat vagy tüdőszűrő vizsgálat lelet, alkalmassági vizsgálat során részletes anamnézis felvétel és paraméterek (vérnyomás, pulzus) rögzítése, részletes belgyógyászati szemléletű vizsgálat

Támogató szerepkör + negatív eredményű nőgyógyászati vizsgálat (nők), negatív eredményű urológiai vizsgálat (férfiak), színlátás egyszerű vizsgálata színlátásvizsgáló könyvvel

Támogató szerepkör + Adminisztratív vagy hatósági szerepkör + negatív eredményű audiológiai vizsgálat lelete (halláscsökkenés nincs), szemészeti lelet, ahol a korrigálatlan látásélesség nem kisebb mint 0,8

Támogató szerepkör + adminisztratív szerepkör + beavatkozó vagy intézkedő szerepkör + kiterjesztett laborvizsgálat (vérkép, vesefunkció, májenzim, vérzsírok, mellékvese és agyalapi mirigy hormonszintek meghatározása, endokrinológiai szakvizsgálat

 

 

V. alkalmassági kategória

VI. alkalmassági kategória

VII. alkalmassági kategória

VIII. alkalmassági kategória

Irányító

Szükséges egészségügyi vizsgálatok

Háziorvosi kérdőív a minimumfeltételeknek történő megfelelésről. Laboratóriumi vizsgálat (vérkép, vércukor, vesefunkció, májenzim profil) EKG szalag (nem leletezett, a rendelőben is elvégezhető), egy évnél nem régebbi mellkas RTG vizsgálat vagy tüdőszűrő vizsgálat lelet, alkalmassági vizsgálat során részletes anamnézis felvétel és paraméterek (vérnyomás, pulzus) rögzítése, részletes belgyógyászati szemléletű vizsgálat

Támogató szerepkör + negatív eredményű nőgyógyászati vizsgálat (nők), negatív eredményű urológiai vizsgálat (férfiak), színlátás egyszerű vizsgálata színlátásvizsgáló könyvvel

Támogató szerepkör + Adminisztratív vagy hatósági szerepkör + negatív eredményű audiológiai vizsgálat lelete (halláscsökkenés nincs), szemészeti lelet ahol a korrigálatlan látásélesség nem kisebb mint 0,8

Támogató szerepkör + adminisztratív szerepkör + beavatkozó vagy intézkedő szerepkör + kiterjesztett laborvizsgálat (vérkép, vesefunkció, májenzim, vérzsírok, mellékvese és agyalapi mirigy hormonszintek meghatározása, endokrinológiai szakvizsgálat

 

 

IX. alkalmassági kategória

X. alkalmassági kategória

XI. alkalmassági kategória

XII. alkalmassági kategória

Vezető

Szükséges egészségügyi vizsgálatok

Háziorvosi kérdőív a minimumfeltételeknek történő megfelelésről. Laboratóriumi vizsgálat (vérkép, vércukor, vesefunkció, májenzim profil) EKG szalag (nem leletezett, a rendelőben is elvégezhető), egy évnél nem régebbi mellkas RTG vizsgálat vagy tüdőszűrő vizsgálat lelet, alkalmassági vizsgálat során részletes anamnézis felvétel és paraméterek (vérnyomás, pulzus) rögzítése, részletes belgyógyászati szemléletű vizsgálat

Támogató szerepkör + negatív eredményű nőgyógyászati vizsgálat (nők), negatív eredményű urológiai vizsgálat (férfiak), színlátás egyszerű vizsgálata színlátásvizsgáló könyvvel

Támogató szerepkör + Adminisztratív vagy hatósági szerepkör + negatív eredményű audiológiai vizsgálat lelete (halláscsökkenés nincs), szemészeti lelet, ahol a korrigálatlan látásélesség nem kisebb mint 0,8

Támogató szerepkör + adminisztratív szerepkör + beavatkozó vagy intézkedő szerepkör + kiterjesztett laborvizsgálat (vérkép, vesefunkció, májenzim, vérzsírok, mellékvese és agyalapi mirigy hormonszintek meghatározása, endokrinológiai szakvizsgálat

3. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz

ALKALMASSÁGVIZSGÁLATI
ÖSSZESÍTŐ LAP


Név, rendfokozat: …
Születési név: …
Születési hely, idő: …
Anyja neve: …
TAJ szám: …
Betöltött szolgálati beosztás: …
Alkalmasságvizsgálati kategóriája: …
Képzési azonosító szám (K- ) …


időszakos

egészségi* / pszichológiai* / fizikai*


– alkalmasságvizsgálatának és kompetenciavizsgálatának* elvégzését a belügyminiszter irányítása alatt álló egyes rendvédelmi feladatokat ellátó szerveknél foglalkoztatott hivatásos állomány és rendvédelmi igazgatási alkalmazotti állomány alkalmasságvizsgálatáról szóló 45/2020. (XII. 16.) BM rendelet 26. § (2) bekezdése alapján ……… évben elrendelem.**

– Megállapítom, hogy ……… évben nincs előírt alkalmasságvizsgálat.**


Dátum:
……………………………
személyügyi szerv




_______________________
* Az alkalmasság- és kompetenciavizsgálatok: a rendelkezésre álló minősítések és azok érvényességi ideje alapján tárgyévben elvégzendő alkalmasságvizsgálat/ok (egyszerre több is megjelölhető aláhúzással vagy karikázással) és kompetenciavizsgálat (az egyéni továbbképzési rendszerhez igazodóan szükség szerint megjelölhető aláhúzással vagy karikázással).
** Az alkalmasságvizsgálat/ok tárgyévi elrendelését vagy annak megállapítását, hogy tárgyévben nincs előírt vizsgálat, vagylagosan, aláhúzással vagy karikázással a személyügyi szerv jelöli.

4. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz

ALKALMASSÁGVIZSGÁLATRA
RENDELŐ LAP

Név, rendfokozat: ………………………………………………………………………
Születési név: ………………………………………………………………………
Születési hely, idő: ………………………………………………………………………
Anyja neve: ………………………………………………………………………
TAJ szám: ………………………………………………………………………
Képzési azonosító szám (K- ) ………………………………………………………………………
Betöltött szolgálati beosztás: ………………………………………………………………………
Alkalmasságvizsgálati kategóriája: ………………………………………………………………………

Betölteni tervezett szolgálati beosztás*: ………………………………………………………………………
Alkalmasságvizsgálati kategóriája: ………………………………………………………………………
Lakóhely*: ………………………………………………………………………


Alkalmasságvizsgálat tartalma**: egészségi / pszichológiai / fizikai

Alkalmasságvizsgálat típusa**:
– hivatásos állományba kinevezést megelőző,
– véglegesítés előtti,
– kategória-váltáshoz kapcsolódó,
– vezetői szolgálati beosztásba kinevezést megelőző,
– külszolgálathoz kapcsolódó,
– időszakos,
– soron kívüli,
– ismételt

Alkalmasságvizsgálati eljárás**: elsőfokú / másodfokú / háromfős bizottsági / felülvizsgálati

alkalmasságvizsgálatát a belügyminiszter irányítása alatt álló egyes rendvédelmi feladatokat ellátó szerveknél foglalkoztatott hivatásos állomány és rendvédelmi igazgatási alkalmazotti állomány alkalmasságvizsgálatáról szóló 45/2020. (XII. 16.) BM rendelet 21. § (1) és (3) bekezdése alapján elrendelem.

A beosztás munkaköri feladatai alapján képernyős eszköz használatát (rendszeresen, legalább napi 4 órát) követeli meg.**
igen nem


Dátum:
…………………………………………
állományilletékes parancsnok
neve aláírása


___________________
* Hivatásos állományba kinevezést megelőző alkalmasságvizsgálat esetében szükséges a lakóhely és a tervezett szolgálati beosztás, kategória-váltáshoz vagy vezetői szolgálati beosztásba kinevezést megelőző alkalmasságvizsgálathoz a betölteni tervezett szolgálati beosztás kitöltése.
** Vagylagosan válaszható, a kitöltő személyügyi szerv aláhúzással vagy karikázással jelöli.

5. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz

SZOLGÁLATI ELÖLJÁRÓ ÉRTÉKELÉSE

Javasolt szempontok a szolgálati elöljárók véleményéhez

Kérem, tegyen egy x-et az egyes kategóriákon belül ahhoz az állításhoz, amellyel egyetért, arra a személyre vonatkoztatva, akiről a véleményt készíti.

I. Személyes kompetenciák


Szabálytudat-szabálytartás

1. Munkaköréhez kapcsolódó szabályokat hiányosan ismeri, szabálykövetésben bizonytalan. □

2. Munkaköréhez kapcsolódó szabályokat ismeri, szabálykövetésben bizonytalan. □

3. Munkaköréhez kapcsolódó szabályokat ismeri, szabálykövetése határozott, megfelelő. □


Önállóság

4. Rutinhelyzetekben és egyszerű feladatok ellátása során segítségre, útmutatásra szorul. □

5. Rutinhelyzetekben és egyszerű feladatok ellátása során nem igényel útmutatást. □

6. Összetett feladatok ellátása során nem igényel útmutatást. □

7. Váratlan helyzetek helyes szakmai megoldására is képes. □


Önbizalom

8. Hisz abban, hogy eleget tud tenni a feladatnak, de ha megkérdőjelezik, elbizonytalanodik. □

9. Hisz abban, hogy eleget tud tenni a feladatnak, tévedéskor korrigálja véleményét. □


Önkontroll

10. Stresszhelyzetekben szorong, indulatainak, feszültségeinek kontrollálása nagy erőfeszítést kíván, bizonytalan. □

11. Intézkedéseiben, problémakezelésében az agresszivitás túlhangsúlyozott. □

12. Stresszhelyzetekben nyugodt marad, kezelni tudja indulatait, feszültségeit. □


Önfejlesztés/tanulási készség

13. Szakmai ismereteinek hiányát igyekszik eltitkolni, ezek pótlására önállóan nem tesz erőfeszítéseket. □

14. Saját hiányosságait elismeri, belátja, ezek pótlását önállóan és mások segítségével is képes elvégezni. □


Minőségre törekvés

15. Az alapvető feladatok ellátását, a határidők tartását ellenőrzés mellett végzi. □

16. Kellő odafigyeléssel, önállóan látja el feladatait. □

17. Szakszerűen, alaposan és önállóan látja el feladatait. □


Problémamegoldó képesség

18. A felmerülő problémákat kikerüli, nem azonosítja. □

19. A felmerülő problémákat észreveszi, azonosítja, és a más által kiválasztott, meghatározott megoldást véghezviszi. □

20. A probléma megoldásához önállóan is képes alternatívákat keresni, döntést hozni, és azt véghezvinni. □


Felelősségvállalás

21. Nem látja át saját felelősségének szerepét a munkában. □

22. Tudatában van a helyzetben meglévő felelősségnek, de nem vállalja fel. □

23. Tudatában van a helyzetben meglévő felelősségnek, és azt felvállalja. □


Döntési képesség

24. Mások segítségével képes döntést hozni. □

25. Rutin- és leszabályozott helyzetekben képes jó döntést hozni. □

26. Váratlan, személyt és csoportot érintő helyzetekben képes jó döntést hozni. □

II. Társas kompetenciák


Alkalmazkodóképesség és -készség

27. Nehezen alkalmazkodik az állandó, ismétlődő feladatokhoz, munkafeltételekhez, szabályokhoz és munkacsoportjába tartozó személyekhez. □

28. Képes és hajlandó alkalmazkodni az állandó, ismétlődő feladatokhoz, munkafeltételekhez, szabályokhoz és munkacsoportjába tartozó személyekhez. □

29. Képes viselkedésén változtatni, ha a helyzet azt kívánja. □


Együttműködés

30. Közvetlen munkatársaival és vezetőivel csak felszólításra osztja meg azokat az információkat, amelyek a hatékony együttműködéshez szükségesek. □

31. Közvetlen munkatársaival és vezetőivel rendszeresen megosztja azokat az információkat, amelyek a hatékony munkavégzéshez szükségesek. □

32. Más szolgálati ágak dolgozóival is információt cserél a hatékony feladatellátás érdekében. □


Kommunikációs készség

33. Írásbeli kifejezőkészsége gyenge. □

34. Kommunikációja erőtlen, kevésbé hatásos. □

35. Az érkezett információkat képes jól feldolgozni és továbbítani mások felé. □

Fellépése helyzethez illő, határozott, kommunikációja hatékony. □


Empátia

36. Nem törekszik, vagy csak részben törekszik arra, hogy a másik személy hangulatát, érzéseit észlelje. □

37. Képes a másik személy érzéseit, hangulatát észlelni, és intézkedésébe szükség szerint figyelembe venni. □


Elhivatottság-elkötelezettség

38. Munkavégzése során elsősorban egyéni céljait tartja szem előtt. □

39. Törekszik az egyéni és közvetlen szervezeti célok összhangjának megteremtésére. □


Egyéb észrevételeim:

…………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………


Véglegesítését: Javaslom / Nem javaslom

Név, rendfokozat: ………………………………………………

Beosztása: ………………………………………………


Nemleges javaslat rövid indoklása:





Dátum: ……………………………

………………………………………

szolgálati elöljáró aláírása

6. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz

MINŐSÍTŐ DOKUMENTUM
ALKALMASSÁGVIZSGÁLATHOZ

Név, rendfokozat: ………………………………………………………………………
Születési név: ………………………………………………………………………
Születési hely, idő: ………………………………………………………………………
Anyja neve: ………………………………………………………………………
TAJ szám: ………………………………………………………………………
Képzési azonosító szám (K- ) ………………………………………………………………………
Betöltött szolgálati beosztás: ………………………………………………………………………
Alkalmasságvizsgálati kategóriája: ………………………………………………………………………
Betölteni tervezett szolgálati beosztás*: ………………………………………………………………………
Alkalmasságvizsgálati kategóriája: ………………………………………………………………………

Alkalmasságvizsgálat tartalma**: egészségi / pszichológiai / fizikai

Alkalmasságvizsgálat típusa**: – hivatásos állományba kinevezést megelőző,
– véglegesítés előtti,
– kategória-váltáshoz kapcsolódó,
– vezetői szolgálati beosztásba kinevezést megelőző,
– külszolgálathoz kapcsolódó,
– időszakos,
– soron kívüli,
– ismételt

Alkalmasságvizsgálati eljárás**: elsőfokú / másodfokú / háromfős bizottsági / felülvizsgálati

Kiegészítő vizsgálat szükséges***: ……………………….-ig.

Az alkalmasság minősítése: .……………………… / érvényessége: ………………-ig.

A korlátozás jellege / időtartama: ………………………-ig.
– kategória-váltással
– fegyver nélküli szolgálatteljesítéssel
– gondozással
– egyéb korlátozással: ………………………………………………





_____________________
* Hivatásos állományba kinevezést megelőző alkalmasságvizsgálat esetében szükséges a tervezett szolgálati beosztás, kategória-váltáshoz vagy vezetői szolgálati beosztásba kinevezést megelőző alkalmasságvizsgálathoz a betölteni tervezett szolgálati beosztás kitöltése.
** Vagylagosan válaszható, az alkalmasságvizsgálatot végző szakember aláhúzással vagy karikázással jelöli.
*** Kiegészítő vizsgálat szükségességét az időszakos alkalmasságvizsgálat során a vizsgálatot végző szakember rendelheti el, a vizsgálatok pontos megjelölésével, a meghatározott – legfeljebb hatvan napban – megadott időtartamban.

Következő (vagy új) alkalmasságvizsgálat időpontja****: ………………………. -ig.

Ellátható alkalmasságvizsgálati kategória/ák meghatározása*****: …………………………



Dátum:

…………………………………………
bizottság tagja neve / aláírása

P. H.

…………………………………………
alkalmasságvizsgálatot végző szakember
neve / aláírása

…………………………………………
bizottság tagja neve / aláírása

P. H.

egészségi alkalmasságvizsgálat esetén
orvos bélyegzőjének lenyomata

…………………………………………
bizottság tagja neve / aláírása

…………………………………………
vizsgált személy aláírása








____________________
**** „Korlátozással alkalmas”, „ideiglenesen alkalmas”, „alkalmatlan a tervezett szolgálati beosztásra” vagy „alkalmatlan a tervezett vezetői szolgálati beosztásra”, illetve „alkalmas a tervezett szolgálati beosztásra” minősítés esetén kötelező kitölteni.
***** Ismételt alkalmasságvizsgálat vagy háromfős bizottsági vizsgálat során „alkalmas kategória-váltással” minősítés esetén kötelező kitölteni.

7. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz

ALKALMASSÁGVIZSGÁLATI KÉRDŐÍV

Személyes adatok:
Alulírott
név (születési név is): ……………………………………………………………………………
rendfokozat*: ……………………………………………………………………………
születési hely, idő: ……………………………………………………………………………
anyja neve: ……………………………………………………………………………
lakóhelye: ……………………………………………………………………………
TAJ: ……………………………………………………………………………
nyilatkozom, hogy a kérdőívben szereplő adatok megfelelnek a valóságnak, egészségi adataim kezelésére az alábbi tájékoztatást megkaptam.

Dátum: ………………………………
………………………………………
hivatásos állományba jelentkező /
hivatásos állomány tagjának aláírása

Adatkezelési tájékoztató: az alkalmasságvizsgálat során keletkezett adatok kezelése a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati viszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény 107. § (1) bekezdés a) és b) pontja alapján valósul meg, célja a szolgálati viszony létesítéséhez, fenntartásához, módosításához, megszüntetéséhez az egészségi, pszichikai vagy fizikai alkalmassági feltételek fennállásának megállapítása, valamint az alkalmasság felmérése és a hivatásos állomány tagja alkalmasságának minősítése.

Betegségekre, kezelésekre, kórelőzményekre vonatkozó adatok:
Kezelték-e, illetve kezelik-e (műtét is ideértendő) a következő betegségekkel (írja be, húzza alá):
szív- és érrendszeri betegség: …………………. magas vérnyomás: …………………………………….…………….
allergia, szénanátha: …………………………… tüdő- és mellhártyagyulladás, tüdőasztma: ……………………..…..
tüdőgümőkor (tbc): …………………………… mozgásszervi betegség: ……………………………………………..
fekélybetegség (gyomor, bél): ………………… májbetegség: ………………………………………………………..
cukorbetegség: ………………………………… szem-, fülbetegség: ……………………………………………….…
idegkimerültség: ……………………………… szédülés: …………………………………………………………….
fertőző betegség (hepatitis B, hepatitis C): ……………………………………………………………………………………..
nemi betegség: ………………………………… urológiai betegség: ………………………………………………….
nőgyógyászati betegség: …………………….… egyéb betegség: ………………………………….………………….
Volt-e, van-e pszichológiai problémája vagy ideg-, pszichiátriai betegsége (epilepszia, pánikbetegség, depresszió, szorongás, alkoholfüggőség, játékszenvedély, egyéb): ……………………………………………………………………………………..
Volt-e balesete (csonttörés, fej-, mellkasi, hasi, végtagsérülés) és mikor:………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Volt-e eszméletvesztése, görcsrohama, ágybavizelése:………………………………………………………………………….
Volt-e, van-e beszédzavara, írási, olvasási vagy számolási problémája: ………………………………………………………..
Volt-e öngyilkossági kísérlete (mikor, hogyan): ………………………………………………………………………………..
Kezelték-e kórházban, rehabilitációs intézetben (mikor, miért): ………………………………………………………………..
Kezelték-e ideggyógyászaton, pszichiátriai intézetben (mikor, miért): …………………………………………………………
Szedett-e, illetve szed-e rendszeresen gyógyszert (mit, miért): …………………………………………………………………
Rendszeres orvosi kezelés alatt áll-e (mióta, miért): ……………………………………………………………………………
Fogyasztott-e, fogyaszt-e kábítószert, drogot: …………………………………………………………………………………..
Fogyaszt-e alkoholt: soha, alkalomszerűen, naponta (mit, mennyit): …………………………………………………………...
hetente (mit, mennyit): volt-e alkoholelvonó kezelésen (mikor): ……………………………………………………………….
Van-e tériszonya: ……………………………………………………….………………………………………………………..
Van-e félelme zárt helyen tartózkodástól: ……………………………………………………………………………………….
Fél-e, illetve iszonyodik-e vértől, halottól, tűztől, víztől, egyébtől: ……………………………………………………………..
Van-e jogosítványa (milyen egészségi alkalmassági csoportra): ………………………………………………………………..
Sportolt, illetve sportol-e rendszeresen (mit, milyen gyakran): …………………………………………………………………
Volt-e beteg az elmúlt egy évben (mikor, mi baja volt):………………………………………………………………………...
Volt-e orvosszakértői vizsgálata (mikor, miért):…………………………………………………………………………………
Megállapítottak-e egészségkárosodást (hány %):):……………………………………………………………………………...

Korábbi hivatásos szolgálati jogviszonyra vonatkozó adatok**:
Volt-e hivatásos állományba vétel előtti alkalmassági vizsgálaton (hol, mikor, milyen minősítést kapott):
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Volt-e már hivatásos szolgálatban (mettől meddig, hol): %):):……………………………………………………………….....
Hivatásos jogviszonya megszűnésének jogcíme, időpontja: %):):……………………………………………………………….


Dátum: .………………………………
………………………………………
hivatásos állományba jelentkező /
hivatásos állomány tagjának aláírása






______________________
* Hivatásos állomány tagja tölti ki.
** Hivatásos állományba kinevezést megelőző alkalmasságvizsgálathoz jelentkező tölti ki, amennyiben korábban hivatásos szolgálati jogviszonyban állt.

8. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz

HÁZIORVOSI KÉRDŐÍV
hivatásos állományba kinevezést megelőző alkalmasságvizsgálathoz


Tisztelt Háziorvos Asszony/Úr!


Alulírott ………………………………………………… (név, születési név is) …………………… (születési hely, idő) …………………………………………………………… (anyja neve) …………………………………………… (TAJ) …………………………………………………… (lakóhelye) szám alatti lakos azzal a kérelemmel fordulok Önhöz, hogy szíveskedjen a büntetés-végrehajtási szervezet állományába, hivatásos szolgálati jogviszony létesítése feltételeként előírt kinevezés előtti egészségi alkalmasságvizsgálathoz egészségi állapotomra vonatkozó adatokat jelen kérdőív kitöltésével megadni.

Dátum: ………………………………
………………………………………
hivatásos állományba jelentkező
aláírása


Kezelték-e, illetve kezelik-e (műtét is ideértendő) a következő betegségekkel (írja be, húzza alá):
szív- és érrendszeri betegség: …………………. magas vérnyomás: ……..……………………………………………
allergia, szénanátha: …………………………… tüdő- és mellhártyagyulladás, tüdőasztma: …………………………
tüdőgümőkor (tbc): …………………………… mozgásszervi betegség: …….………………………………………
fekélybetegség (gyomor, bél): ………………… májbetegség: ..………………………………………………………
cukorbetegség: ………………………………… szem-, fülbetegség: …………………………………………………
idegkimerültség: ……………………………… szédülés: ……………………………………………….……………
fertőző betegség (hepatitis B, hepatitis C): ……….………………………………………………………………………………
nemi betegség: ………………………………… urológiai betegség: ……..……………………………………………
nőgyógyászati betegség: ……………………… egyéb betegség: ..……………………………………….……………
Volt-e, van-e pszichológiai problémája vagy ideg-, pszichiátriai betegsége (epilepszia, pánikbetegség, depresszió, szorongás, alkoholfüggőség, játékszenvedély, egyéb): ………………………………………………………………………………………
Volt-e balesete (csonttörés, fej-, mellkasi, hasi, végtagsérülés) és mikor: ……………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Volt-e eszméletvesztése, görcsrohama, ágybavizelése: ………………………………………………………………………….
Volt-e, van-e beszédzavara, írási, olvasási vagy számolási problémája: …………………………………………………………
Volt-e öngyilkossági kísérlete (mikor, hogyan): ………………………………………………………………………………….
Kezelték-e kórházban, rehabilitációs intézetben (mikor, miért): ………………………………………………………………….
Kezelték-e ideggyógyászaton, pszichiátriai intézetben (mikor, miért): …………………………………………………………..
Szedett-e, illetve szed-e rendszeresen gyógyszert (mit, miért): …………………………………………………………………..
Rendszeres orvosi kezelés alatt áll-e (mióta, miért): ..……………………………………………………………………………
Fogyasztott-e, fogyaszt-e kábítószert, drogot: …………………………………………………………………………………….
Fogyaszt-e alkoholt, volt-e alkohol elvonó kezelésen (mikor): …………………………………………………………………..
Volt-e beteg az elmúlt egy évben (egy évre visszamenőleg a betegállományban töltött napok száma, milyen betegségek miatt): …………………………………………………………………………………………………………………………………….
Volt-e orvosszakértői vizsgálata (mikor, miért): …………………………………………………………………………………
Megállapítottak-e munkaképesség-csökkenést, illetve egészségkárosodást (hány %): ……………


Egyéb közlendő, megjegyzés: …………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………….



Dátum: ………………………………
………………………………………
háziorvos aláírása
orvosi bélyegző lenyomata
egészségügyi szolgáltató bélyegzőjének lenyomata



Adatkezelési tájékoztató: az alkalmasságvizsgálat során keletkezett adatok kezelése a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati viszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény 107. § (1) bekezdés b) pontja alapján valósul meg, célja a szolgálati viszony létesítéséhez szükséges alkalmassági feltételek fennállásának megállapítása.

9. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz

NYILATKOZAT
Fizikai alkalmasságvizsgálaton részvételről


Alulírott
név (születési név is): ………………………………………………………………………………………………
születési hely, idő: ………………………………………………………………………………………………
anyja neve: ………………………………………………………………………………………………
lakóhelye: ………………………………………………………………………………………………
TAJ: ………………………………………………………………………………………………

nyilatkozom, hogy a büntetés-végrehajtási szervezet állományába, hivatásos szolgálati jogviszony létesítése feltételeként előírt kinevezés előtti fizikai (erőnléti) alkalmasságvizsgálaton önként, saját felelősségemre veszek részt, és vállalom a betölteni tervezett beosztáshoz előírt feladatok végrehajtását.

Kijelentem, hogy a felvételi eljárást lefolytató személyügyi szakterület munkatársa a fizikai alkalmasságvizsgálat minimumfeltételeiről és az általam betöltésre tervezett szolgálati beosztás alkalmasságvizsgálati kategóriafeltételeiről (mozgásformák, gyakorlatok) részletes tájékoztatást adott.


Dátum: ………………………………
………………………………………
hivatásos állományba jelentkező
aláírása

10. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz

HÁZIORVOSI IGAZOLÁS
Fizikai (erőnléti) alkalmassági vizsgálaton való részvételhez

Tisztelt Háziorvos Asszony/Úr!

Alulírott
név (születési név is): ………………………………………………………………………………………………
születési hely, idő: ………………………………………………………………………………………………
anyja neve: ………………………………………………………………………………………………
lakóhelye: ………………………………………………………………………………………………
TAJ: ………………………………………………………………………………………………
azzal a kérelemmel fordulok Önhöz, hogy szíveskedjen a büntetés-végrehajtási szervezet állományába, hivatásos szolgálati jogviszony létesítése feltételeként előírt kinevezés előtti fizikai (erőnléti) alkalmasságvizsgálaton való részvételemről egészségügyi állapotom, fizikai terhelhetőségem alapján tájékoztatást adni.

Dátum: ………………………………
………………………………………
hivatásos állományba jelentkező
aláírása

A hivatásos állományba jelentkező a rendelkezésemre álló egészségi adatok ismeretében – a belügyminiszter irányítása alatt álló egyes rendvédelmi feladatokat ellátó szerveknél foglalkoztatott hivatásos állomány és rendvédelmi igazgatási alkalmazotti állomány alkalmasságvizsgálatáról szóló 45/2020. (XII. 16.) BM rendelet és a büntetés-végrehajtási szervezetnél rendszeresített hivatásos szolgálati beosztások alkalmasságvizsgálati kategóriába sorolásáról, valamint a hivatásos állomány egészségi, pszichológiai és fizikai alkalmasságvizsgálatának végrehajtásáról szóló országos parancsnoki utasítás alapján a szolgálati jogviszony létesítése feltételeként meghatározott fizikai alkalmasságvizsgálati minimumfeltételek mozgásformáiból (választása szerint egy gyakorlat – 12 perc futás, kerékpározás, úszás vagy evezés) és
– a tervezett beosztáshoz előírt 2 vagy 3 (választása szerint fekvenyomás 60/25 kg súllyal, mellső fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás 30 mp alatt, hajlított karú függés időre, hanyattfekvésből felülés 60 mp alatt, 4×10 m ingafutás, helyből távolugrás) mozgásformából, vagy *
– a Spárta 300 – hét mozgáselemből álló háromszáz ismétlésszámú gyakorlatból (húzódzkodás 2×25/2×15, mellső fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás 50 db, felhúzás 60/30 kg súllyal 50 db, ablaktörlő 60/30 kg súllyal 50 db, felugrás páros lábban 60 cm magas dobogóra 50 db, emelés-kinyomás egy kézzel 16/12 kg-os kettlebellel 2×25 db)*
álló fizikai (erőnléti) alkalmasságvizsgálaton –

egészségi, fizikai állapota alapján részt vehet.** egészségi, fizikai állapota alapján ellenjavallom.**

Dátum: ………………………………
………………………………………
háziorvos aláírása
orvosi bélyegző lenyomata
egészségügyi szolgáltató bélyegzőjének lenyomata

Adatkezelési tájékoztató: a fizikai alkalmasságvizsgálat során keletkezett adatok kezelése a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati viszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény 107. § (1) bekezdés b) pontja alapján valósul meg, célja a szolgálati viszony létesítéséhez a fizikai alkalmassági feltételek fennállásának me gállapítása.

______________________________
* Az alkalmasságvizsgálatot kezdeményező személyügyi szakterület tölti ki a betölteni tervezett beosztás alapján.
** Háziorvos aláhúzással, karikázással jelöli a nyilatkozatát.

11. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz

ESETI ORVOSI IGAZOLÁS
Fizikai alkalmasságvizsgálat alóli távolmaradásról


Igazolom, hogy

név, rendfokozat: …
születési név: …
születési hely, idő: …
anyja születési neve: …

egészségi okból marad távol a tervezetten ………… év ……………… hónap …… napján esedékes fizikai alkalmasságvizsgálatról.


Vizsgálatra kötelezett személy a fizikai alkalmasságvizsgálatot az egészségi ok megszűnésének várható időpontját követően legkorábban ………… év ……………… hónap ………… naptól hajthatja végre.


Dátum ………………………………


P. H.
………………………………
alapellátó orvos

12. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz

FIZIKAI SZINTFELMÉRŐ LAP

Név: ………………………………………………………………
Születési név: ………………………………………………………………
Születési hely, idő: ………………………………………………………………
Anyja neve: ………………………………………………………………
TAJ szám: ………………………………………………………………
Betöltött szolgálati beosztás: ………………………………………………………………
Alkalmasságvizsgálati kategóriája: ………………………………………………………………

Betölteni tervezett szolgálati beosztás*: ………………………………………………………………
Alkalmasságvizsgálati kategóriája: ………………………………………………………………

I. Fizikai minimumfeltételek (választható mozgásforma és eredménye méterben):

Mozgásformák 12 perc alatt:

Elért eredmény

Illeszkedésvizsgálathoz:

Cooper-teszt futásban

pont

Cooper-teszt úszásban

pont

Cooper-teszt kerékpár-ergométeren

pont

Cooper-teszt evezős-ergométeren

pont


II. Alkalmasságvizsgálati kategóriafeltételek (mozgásformák és eredményei):

Mozgásformák:

Elért eredmény:

Pontszám:

Mellső fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás

pont

Hajlított karú függés

pont

Fekvenyomás

pont

4×10 m-es ingafutás

pont

Helyből távolugrás

pont

Hanyattfekvésből felülés

pont

Összesített pontszámok:

III. Spárta 300 időeredmény: …… perc …… másodperc / …………… pont


Fizikai állapotfelmérés eredménye: megfelelt / nem megfelelt

Dátum: ………………………………
P. H.
…………………………………………
sportszakember
Dátum: ………………………………
P. H.

…………………………………………

…………………………………………

vizsgált személy aláírása

háromtagú bizottság tagja

…………………………………………

háromtagú bizottság tagja

…………………………………………

háromtagú bizottság tagja

13. melléklet a 74/2020. (XII. 30.) BVOP utasításhoz

A fizikai alkalmassági minimumfeltételek korcsoport és nemek szerinti értékelése

0R06936_0

Mozgásformák

Korosztályok:

18–29 év

30–39 év

40–49 év

50 év és afelett

Nemek

férfiak

nők

férfiak

nők

férfiak

nők

férfiak

nők

Cooper-teszt futásban (választható)

a) pálya: sportpálya vagy sík területen, kimért, belátható pálya
b) kiinduló helyzet: a rajtvonal mögött álló rajthelyzet
c) feladat: 12 perces futás
d) értékelés: 12 perc alatt megtett távolság méterben

Elért eredmény

2200 méter
vagy a felett

1800 méter
vagy a felett

1800 méter
vagy a felett

1500 méter
vagy a felett

1400 méter
vagy a felett

1200 méter
vag a felett

1000 méter
vagy a felett

800 méter
vagy a felett

Elért eredmény
értékelése

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

Elért eredmény

2200 méter
alatt

1800 méter
alatt

1800 méter
alatt

1500 méter
alatt

1400 méter
alatt

1200 méter
alatt

1000 méter
alatt

800 méter
alatt

Elért eredmény
értékelése

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

Cooper-teszt úszásban (választható)

a) pálya: 25 vagy 50 m-es úszómedence
b) kiinduló helyzet: rajtkövön rajthelyzet vagy medencéből indulás
c) feladat: 12 perces úszás
d) értékelés: 12 perc úszás alatt megtett távolság méterben

Elért eredmény

500 méter
vagy a felett

450 méter
vagy a felett

400 méter
vagy a felett

350 méter
vagy a felett

300 méter
vagy a felett

250 méter
vagy a felett

250 méter
vagy a felett

200 méter
vagy a felett

Elért eredmény
értékelése

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

Elért eredmény

500 méter
alatt

450 méter
alatt

400 méter
alatt

350 méter
alatt

300 méter
alatt

250 méter
alatt

250 méter
alatt

200 méter
alatt

Elért eredmény
értékelése

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

Cooper-teszt kerékpár-ergométeren (választható)
a) pálya: kerékpár ergométer
b) kiinduló helyzet: lábak a pedálon
c) feladat: 12 perces kerékpározás
d) értékelés: 12 perces kerékpározás alatt megtett távolság méterben
e) eszközfelhasználás: stopperóra, kerékpár ergométer

Elért eredmény

4900 méter
vagy a felett

4000 méter
vagy a felett

4000 méter
vagy a felett

3000 méter
vagy a felett

3200 méter
vagy a felett

2200 méter
vagy a felett

2500 méter
vagy a felett

1500 méter
vagy a felett

Elért eredmény
értékelése

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

Elért eredmény

4900 méter
alatt

4000 méter
alatt

4000 méter
alatt

3000 méter
alatt

3200 méter
alatt

2200 méter
alatt

2500 méter
alatt

1500 méter
alatt

Elért eredmény
értékelése

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

Cooper-teszt evezős-ergométeren (választható)
a) pálya: evezős ergométer
b) kiinduló helyzet: lábak a pedálon
c) feladat: 12 perces evezés
d) értékelés: 12 perces evezés alatt megtett távolság méterben
e) eszközfelhasználás: stopperóra, evezős ergométer

Elért eredmény

3000 méter
vagy a felett

2800 méter
vagy a felett

2400 méter
vagy a felett

2200 méter
vagy a felett

1800 méter
vagy a felett

1600 méter
vagy a felett

1200 méter
vagy a felett

1000 méter
vagy a felett

Elért eredmény
értékelése

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

megfelelő

Elért eredmény

3000 méter
alatt

2800 méter
alatt

2400 méter
alatt

2200 méter
alatt

1800 méter
alatt

1600 méter
alatt

1200 méter
alatt

1000 méter
alatt

Elért eredmény
értékelése

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

nem
megfelelő

1

Az utasítást a 12/2023. (II. 3.) BVOP utasítás 100. pontja hatályon kívül helyezte 2023. február 11. napjával.

2

A 98. pont a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére