• Tartalom

10/2021. (II. 19.) BVOP utasítás

10/2021. (II. 19.) BVOP utasítás

a foglalkozás-egészségügyi ellátással kapcsolatos feladatok végrehajtásának rendjéről

2023.01.01.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján – figyelemmel a belügyminiszter irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek munkavédelmi feladatai, valamint foglalkozás-egészségügyi tevékenysége ellátásának szabályairól szóló 70/2011. (XII. 30.) BM rendelet, illetve az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés szabályairól, a büntetés-végrehajtási szervezetnél működő, fogvatartottakat érintő foglalkozás-egészségügyi feladatokról, valamint a fogvatartottak büntetés-végrehajtási jogviszony keretében történő munkáltatásának munkaügyi ellenőrzéséről szóló 63/2014. (XII. 15.) BM rendeletre, valamint a belügyminiszter irányítása alatt álló egyes rendvédelmi feladatokat ellátó szerveknél foglalkoztatott hivatásos állomány és rendvédelmi igazgatási alkalmazotti állomány alkalmasságvizsgálatáról szóló 45/2020. (XII. 16.) BM rendeletre – a büntetés-végrehajtási szervezet foglalkozás-egészségügyi feladatainak ellátására az alábbi utasítást adom ki:

I. AZ UTASÍTÁS HATÁLYA

1. Az utasítás hatálya kiterjed a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságára (a továbbiakban: BVOP), a büntetés-végrehajtási intézetekre és intézményekre (a továbbiakban: bv. intézet), a fogvatartottak kötelező foglalkoztatására létrehozott gazdasági társaságokra (a továbbiakban: bv. gazdasági társaságok) (a továbbiakban együtt: bv. szerv).

II. ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK

2. A foglalkozás-egészségügyi szolgálat (a továbbiakban: FESZ) feladatkörébe a bv. szerv dolgozói, valamint a fogvatartottak foglalkozás-egészségügyi ellátása (a továbbiakban: FESZ ellátás) tartozik.

3. A FESZ tagjai:
a)1 a bv. intézet orvosa és szakápolója, amennyiben megfelel az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítés megszerzéséről szóló 22/2012. (IX. 1.) EMMI rendeletben meghatározott szakképesítési követelményeknek, valamint az előírt szakképzésben részesülő jelölt,
b) a bv. intézet azon orvosa, aki az előírt képesítéssel nem rendelkezik, de az egészségügyi szolgáltatások nyújtásához szükséges szakmai minimumfeltételekről szóló 60/2003. (X. 20.) ESZCSM rendeletben (a továbbiakban: minimumfeltétel-rendelet) szereplő, vonatkozó szakképesítésnek megfelel,
és a munkaköréhez kapcsolódóan FESZ alapellátást nyújt a belügyminiszter irányítása alatt álló egyes rendvédelmi feladatokat ellátó szerveknél foglalkoztatott hivatásos állomány és rendvédelmi igazgatási alkalmazotti állomány alkalmasságvizsgálatáról szóló 45/2020. (XII. 16.) BM rendelet (a továbbiakban: BM rendelet) alapján.

4. A FESZ hatósági ellenőrzését a területileg illetékes egészségügyi államigazgatási szerv, a működéssel kapcsolatos szakigazgatási feladatokat a BVOP Egészségügyi Főosztálya látja el.
5.2 A fogvatartottak – a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet szerint meghatározott – szakmaképzéshez kötődő és szervezett munkavégzés körében történő foglalkoztatáshoz szükséges, valamint a másodfokú munkaköri alkalmasság megállapításához előírt foglalkozás egészségügyi vizsgálatát, illetve a szükséges beutalást a bv. szerv köteles biztosítani foglalkozás-egészségügyi szakellátás nyújtására engedéllyel rendelkező szolgáltatóval, illetve köteles megteremteni a minimumfeltétel-rendeletben előírt tárgyi és egyéb, működési feltételeket.

6. A FESZ ellátás alapfeltétele a területileg illetékes egészségügyi államigazgatási szerv által kiadott működési engedély.
7.3 A FESZ szakorvosai felügyelik és ellenőrzik a foglalkozás-orvostan szakorvosjelölteket. A bv. szerv foglalkozás-egészségügyi képesítésű orvosa minden, a FESZ ellátás keretébe tartozó feladatot működési területén önállóan végez.

8. A bv. intézet nem foglalkozás-egészségügyi képesítésű főállású orvosa mint a rendvédelmi szerv alapellátó szakembere a BM rendeletben meghatározott feladatokat önállóan végzi.

III. RÉSZLETES SZABÁLYOK

1. A bv. szerv foglalkozás-egészségügyi feladatai

9. A bv. szerv alapellátó orvosa a belügyminiszter irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek munkavédelmi feladatai, valamint foglalkozás-egészségügyi tevékenysége ellátásának szabályairól szóló 70/2011. (XII. 30.) BM rendelet 18. § (2) bekezdése alapján, az alkalmasságvizsgálatok során ellátja a bv. szervnél foglalkoztatott személyi állomány foglalkozás-egészségügyi vizsgálatát.
9/A.4 A fegyveres biztonsági őrök és egyéb – a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) hatálya alá tartozó – munkakörben foglalkoztatott munkavállalók tekintetében a munkaköri alkalmassági vizsgálatot a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet előírásai alapján és gyakorisággal kell elvégezni, mely függetlenül végzendő a fegyveralkalmassághoz kapcsolódó foglalkozás-egészségügyi vizsgálattól.
A fegyveres biztonsági őrök tekintetében az I. alkalmassági csoportba tartozók fegyveralkalmassághoz kapcsolódó foglalkozás egészségügyi vizsgálatát a kézilőfegyverek, lőszerek, gáz- és riasztófegyverek megszerzésének és tartásának egészségi alkalmassági feltételeiről és vizsgálatáról szóló 22/1991. (XI. 15.) NM rendelet alapján foglalkozás egészségügyi szakorvos által, az idézett rendelet alapján és gyakorisággal kell végezni.
10.5 A bv. szerv alapellátó orvosa, illetve a FESZ térítés nélkül elvégzi a bv. szerv dolgozói vonatkozásában a közúti járművezetői egészségügyi alkalmassági vizsgálatokat.

11. A FESZ részt vesz mind a személyi állomány, mind a fogvatartottak foglalkozási megbetegedéseinek és fokozott expozícióinak kivizsgálásában, a munkavégzéssel kapcsolatos és szolgálati körülmények kockázatbecslésében, értékelésében, kezelésében.

12. A fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet 9. §-ában, illetve a biológiai tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének védelméről szóló 61/1999. (XII. 1.) EüM rendelet (a továbbiakban: EüM rendelet) 3. §-ában foglaltak alapján a FESZ közreműködik a munkahelyi biológiai expozíciók felmérésében és kockázatbecslésében. Az elvégzett kockázatbecslés eredménye alapján a FESZ közreműködik továbbá azon munkavállalók körének megállapításában, akiknél speciális védelmi intézkedések szükségesek, így például védőoltások biztosítása indokolt. A mindenkor hatályos – országos tisztifőorvos által kiadott – adott évi védőoltásokról szóló módszertani levélben foglaltak alapján a FESZ orvosa a munkakörhöz kapcsolódó védőoltások körének megállapításhoz segítséget nyújt a munkáltató számára, a védőoltásokat az érintett részére beadja, az ezzel kapcsolatos dokumentációt és jelentést az EüM rendelet 13. §-ában foglaltak alapján elvégzi.

13. A FESZ aktívan közreműködik az egyéni védőeszköz-juttatás rendjének kidolgozásában, részt vesz a munkavédelmi (fő)felügyelő ellenőrzésein, és végzi a munkaegészségügyi, munkahigiénés szemléket. A FESZ végzi az egészségügyi oktatási, felvilágosítási, tanácsadási és egészségfejlesztési feladatok orvosszakmai részét.

14. A FESZ közreműködik a katasztrófamegelőző, -elhárító, -felszámoló és rehabilitációs tervek elkészítésében.

15. A FESZ szakemberei elvégzik a fogvatartotti munkaköri alkalmassági vizsgálatokat, és kezdeményezik a kapcsolódó szakorvosi vizsgálatokat, valamint elvégzik a fogvatartotti munkahelyek munkahigiénés, munkaegészségügyi szemléjét.
16.6 A bv. szerv – ide értve a bv. gazdasági társaságokat is – az Mt. hatálya alá tartozó munkavállalók és a szervezett munkavégzés körében foglalkoztatott fogvatartottak részére foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást köteles biztosítani.

17. A FESZ a bv. szerv orvosi rendelőjét veszi igénybe a személyi állomány és a fogvatartottak részére külön megállapított rendelési időben. Az ellátásra szerződtetett, a szolgálathoz nem tartozó szakember rendelkezésére kell bocsátani az orvosi rendelőt a megfelelő tárgyi eszközökkel, valamint a dolgozók egészségi állapotának megítéléséhez szükséges dokumentációt. Ha a feladat jellege (pl. szűrővizsgálat) megkívánja, úgy az a rendelési, illetve munkaidőn túl is végezhető.
18.7 A FESZ orvosa a FESZ ellátási dokumentumokon a „Büntetés-végrehajtás Foglalkozás-egészségügy” feliratú bélyegzőt és személyi orvosi bélyegzőjét köteles használni. Amennyiben a FESZ ellátást külső egészségügyi szolgáltató biztosítja, úgy a foglalkozás egészségügyi dokumentációkon a saját fejbélyegzőjét használja a FESZ megnevezésekor.

19. A FESZ által végzett munkaköri alkalmassági orvosi vélemény elsőfokú eljárásnak tekintendő. „Alkalmatlan” döntés ellen a munkáltató vagy a munkavállaló (személyi állomány tagja vagy a fogvatartott) fellebbezhet a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendeletben foglaltak szerint.

20. A FESZ ellátás körébe nem tartozik a büntetés-végrehajtási intézetekben fogvatartott elítéltek és egyéb jogcímen fogvatartottak egészségügyi ellátásáról szóló 8/2014. (XII. 12.) IM rendeletben a fogvatartott befogadásakor végzendő munkaképesség megállapítása.

21. A bv. intézet tisztán tartásával és ellátásával kapcsolatos díjazás nélküli munkavégzés esetében a büntetés-végrehajtási orvos által kiállított „nyilatkozat a fogvatartott munkavégző képességéről” című, a Főnix Egészségügyi Modulban elérhető dokumentum a meghatározó.

22. A fogvatartottat a munkavégzéssel összefüggésben ért sérülés, baleset esetén a bv. orvos a véleményében rögzíti a sérülés jellegét, a gyógyulás várható időtartamát. A véleményt a baleseti jegyzőkönyvben kell rögzíteni. Maradandó károsodás esetén az orvos a fogvatartottat az illetékes kormányhivatal rehabilitációs hatósági, rehabilitációs szakértői, orvosszakértői feladatait ellátó főosztályához utalja az egészségkárosodás mértékének megállapítása érdekében.
23.8 A szolgálatban levő ápoló a munkahelyen történt sérülést, a baleset ellátását a Főnix Egészségügyi Almodulban és a Baleseti naplóban is rögzíti, majd a helyi munkavédelmi szabályzatban rögzített módon továbbítja a munkavédelmi felügyelőnek.

24. A foglalkozási megbetegedést és a fokozott expozíciót az észlelő orvos a munkavédelmi hatóságnál köteles bejelenteni.

25. A foglalkozással összefüggő megbetegedés gyanúját, a foglalkozási megbetegedést, a fokozott expozíciót a munkavédelmi hatóság vizsgálja ki.

26. A bv. szerv a 20–24. pontban foglaltakkal kapcsolatban közreműködik a szükséges információk és adatok a vizsgálat vezetőjének történő átadásában, és gondoskodik az orvosi és közegészségügyi vizsgálatok elvégeztetéséről.

27. Halálos, tömeges foglalkozási megbetegedés vagy fokozott expozíció esetén soron kívüli vizsgálatot, valamint helyszíni ellenőrzést kell lefolytatni, el kell végezni a soron kívüli kockázatértékelési felülvizsgálatot is.

2. Az elsősegélynyújtással kapcsolatos teendők

28. Minden bv. szervnél elsősegélynyújtó helyet kell kijelölni. Az elsősegélynyújtó hely kialakítását a FESZ és a munkavédelmi (fő)felügyelő határozza meg.

29. A bv. szervnél a tevékenység és a munkafolyamatok veszélyességétől, valamint az ott dolgozók számától függően elsősegélynyújtó felszerelést vagy mentődobozt és kiképzett, elsősegélynyújtásra kijelölt személy jelenlétét kell biztosítani. Az elsősegélynyújtó felszerelést a szolgálat által meghatározott mennyiségben és minőségben, jól látható, könnyen elérhető, védett helyen kell készenlétben tartani. Az eszközök meglétét, lejártát, használhatatlanná válását, pótlását a kijelölt ápoló ellenőrzi negyedévente.

30. Az egészségügyi szolgálat gondoskodik a kijelölt elsősegélynyújtók képzésének és továbbképzésének megszervezéséről. A kijelölt elsősegélynyújtó kizárólag a személyi állomány tagja lehet, képzésének megszervezéséről kétévente gondoskodni kell.

31. Az elsősegélynyújtási alapismereteket a teljes személyi állomány részére oktatni kell.

IV. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

32. Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

33.9
1

A 3. pont a) alpontja a 42/2022. (XII. 30.) BVOP utasítás 1. pontjával megállapított szöveg.

2

Az 5.. pont a 42/2022. (XII. 30.) BVOP utasítás 2. pontjával megállapított szöveg.

3

A 7. pont a 42/2022. (XII. 30.) BVOP utasítás 3. pontjával megállapított szöveg.

4

A 9/A. pontot a 42/2022. (XII. 30.) BVOP utasítás 5. pontja iktatta be.

5

A 10. pont a 42/2022. (XII. 30.) BVOP utasítás 4. pontjával megállapított szöveg.

6

A 16. pont a 42/2022. (XII. 30.) BVOP utasítás 6. pontjával megállapított szöveg.

7

A 18. pont a 42/2022. (XII. 30.) BVOP utasítás 7. pontjával megállapított szöveg.

8

A 23. pont a 42/2022. (XII. 30.) BVOP utasítás 8. pontjával megállapított szöveg.

9

A 33. pont a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére