• Tartalom

6/2000. (III. 17.) KHVM rendelet

6/2000. (III. 17.) KHVM rendelet

az úszólétesítmények gyógyszerszekrénnyel való felszereléséről és egyes úszólétesítményeken az orvosi szolgálat rendszeresítéséről

2021.11.20.

A hajózásról szóló 1973. évi 6. törvényerejű rendelet 31. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az egészségügyi miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem el:

1. § E rendelet hatálya a magyar lobogó alatt közlekedő, gazdasági célból üzemeltetett belvízi és tengeri hajóra, valamint úszómunkagépre (a továbbiakban együtt: úszólétesítmény) terjed ki.

1/A. §1 E rendelet hatálya nem terjed ki belvízi

a) kompokra;

b) úszóművekre és

c) kishajókra.

2. § (1)2 Ha az úszólétesítményen nincs orvosi szolgálat rendszeresítve, az úszólétesítmény vezetője (a továbbiakban: vezető) a személyzettel és az utasokkal kapcsolatban felmerülő egészségügyi feladatok ellátására

a) belvízi úszólétesítményen a személyzet hajóvezetői vagy fedélzeti tiszti képesítéssel,

b) tengeri hajón a személyzet a tengerészek képzéséről, képesítéséről és az őrszolgálat ellátásáról szóló 1978. évi nemzetközi egyezmény 2010. évi manilai módosításaival egységes szerkezetbe foglalt szövegének kihirdetéséről szóló törvény szerinti egészségügyi képesítéssel,

rendelkező tagját (a továbbiakban: egészségügyi ellátással megbízott személy) jelöli ki.

(2) A vezető az egészségügyi ellátással megbízott személy, illetőleg ha a hajón orvos teljesít szolgálatot a hajóorvos útján, köteles arról gondoskodni, hogy a hajó személyzete és utasa betegség vagy sérülés esetén egészségügyi ellátásban részesüljön.

(3) Ha a betegség vagy a sérülés olyan természetű, hogy az a betegnek, illetőleg a sérültnek (a továbbiakban együtt: beteg)

a) az elszállítását nem teszi feltétlenül szükségessé, illetve az lehetetlen, vagy

b) hajóorvos hiányában az orvosi felügyelet az úszólétesítményen nem biztosítható,

a vezető vagy az egészségügyi ellátással megbízott személy köteles a betegnek az úszólétesítményre hívott orvos által történő ellátása alkalmával jelen lenni, és a betegség várható lefolyásáról olyan részletes tájékoztatást kérni, amelynek alapján az újabb orvosi beavatkozásig a beteg gyógyítása érdekében hasznos segítséget tud nyújtani.

(4)3 Ha nincs lehetőség arra, hogy a beteget orvos részesítse gyógykezelésben, a vezető vagy az egészségügyi ellátással megbízott személy szükség esetén köteles a beteget – a fertőző betegségekre vonatkozó előírások megtartása mellett – a rendelkezésre álló gyógyító eszközök igénybevételével, legjobb tudása szerint mindaddig ellátásban részesíteni, amíg orvosi beavatkozásra alkalom nyílik. Szükség esetén a vezető vagy az egészségügyi ellátással megbízott személy a rádión vagy műholdas távközlési rendszeren keresztül a nap 24 órájában elérhető egészségügyi konzultációs központtal, illetve mentési koordinációs központtal konzultálni köteles.

(5)4 A vezetőnek biztosítania kell, hogy a személyzet beteg tagja szükség esetén parti egészségügyi intézményt is felkereshessen.

(6)5 A hajótulajdonosnak a tengeri hajón intézkedést kell tennie a tengerészek egészségmegőrzését célzó foglalkozások bevezetése iránt.

(7)6 A tengerészek egészségügyi ellátásakor a vezető felelős a 4. melléklet szerinti orvosi jelentés kitöltéséért.

3. § (1) Az úszólétesítményt az üzemben tartónak megfelelő eszközben tárolt gyógyszerkészlettel (a továbbiakban: gyógyszerszekrény) és egészségügyi felszereléssel kell ellátnia. Az egyes úszólétesítményeken gyógyszerszekrényben tartandó gyógyszerek és egészségügyi felszerelések fajtáit az 1., illetve a 2. számú melléklet tartalmazza.

(2)7 A közlekedésért felelős miniszter és az egészségügyért felelős miniszter a gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket és egészségügyi felszereléseket, illetve azok helyettesíthetőségét tartalmazó együttes tájékoztatót a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Hivatalos Értesítőben teszi közzé.

(3) A jól működő biztonsági zárral felszerelt gyógyszerszekrényt kellő számú rekeszre osztva kell elkészíteni, és azt vöröskereszt jelzéssel kell ellátni. A gyógyszerszekrénynek alkalmasnak kell lennie arra, hogy abban a tárolandó gyógyszerek törzskönyvi előírásainak, illetve a készletben tartandó mennyiségnek megfelelően lehessen a gyógyszereket tárolni.

(4) A gyógyszerszekrényt könnyen hozzáférhető, a benne lévő gyógyszerek tárolási módjára előírt feltételeknek megfelelő helyen kell elhelyezni, és a hozzávezető utat szabadon kell hagyni.

(5) A gyógyszerszekrény egyik kulcsát a hajóorvos vagy az egészségügyi ellátással megbízott személy, a másikat a vezető – az erre a célra kijelölt és jól láthatóan megjelölt helyen – őrzi.

(6) A felhasználási határidővel megjelölt gyógyszereket a határidő lejártakor, illetve a felhasználásra alkalmatlanná vált gyógyászati segédeszközt, egészségügyi felszerelést az alkalmatlanná válást követően, a vezető – a vonatkozó külön jogszabályban8 foglaltak megtartásával, jegyzőkönyv felvételével – selejtezi.

(7) A gyógyszerszekrényből felhasznált vagy selejtezett gyógyszert, gyógyászati segédeszközt, valamint egészségügyi felszerelést, a felhasználást (selejtezést) követően érintett első kikötőben pótolni kell.

4. § (1) A gyógyszerszekrényben el kell helyezni e rendelet és vonatkozó mellékletének szövegét, továbbá a 3. § (2) bekezdésében meghatározott tájékoztatónak az úszólétesítményre irányadó részét.

(2) Az úszólétesítmény üzemben tartója köteles a gyógyszerek felhasználásáról és adagolásáról orvos által összeállított és aláírt használati utasításnak a gyógyszerszekrényben történő elhelyezéséről is gondoskodni.

5. § (1) A gyógyszerszekrény kezelése a hajóorvos, illetve az egészségügyi ellátással megbízott személy feladata.

(2) A hajóorvos, illetve az egészségügyi ellátással megbízott személy a gyógyszerszekrény készletének felhasználásáról nyilvántartást vezet.

(3) A nyilvántartásban fel kell tüntetni:

a) a beteg vagy sérült személy nevét, életkorát lakcímét és állampolgárságát,

b) a felhasznált gyógyszer, gyógyászati segédeszköz megnevezését és mennyiségét,

c) a gyógyszer, kötszer felhasználásának idejét,

d) a betegséget vagy a balesetet és annak részletes körülményeit, megjelölve a kórelőzményt is.

(4)9 A gyógyszerszekrény tartalmát, az abban tárolt gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök lejárati időpontját, felhasználhatóságát a hajózási hatóság, továbbá az egészségügyi államigazgatási szerv – pszichotrop anyagok vonatkozásában a területi rendőrfőkapitánysággal együtt – ellenőrzi.

(5) A tengeri hajók gyógyszerszekrényét és egészségügyi felszerelését a vezetőnek évente ellenőrizni kell. Az ellenőrzésről a 3. számú melléklet szerinti ellenőrző jegyzéket kell kiállítani. A tengeri hajó parancsnoka a kikötő szerinti állam hatóságainak felhívására a gyógyszerszekrény tartalmát köteles bemutatni.

(6) A tengeri hajót az üzemben tartónak el kell látnia az ENSZ Egészségügyi Világszervezete által kiadott ,,Hajóknak szóló nemzetközi orvosi kézikönyv'' című kiadvánnyal,10 tengeri áruszállító hajót az üzembentartónak továbbá el kell látnia az ,,Orvosi elsősegély kézikönyv a veszélyes árukkal kapcsolatos baleseteknél történő használatra''11 című kiadvánnyal is.

6. § (1) Orvost kell beosztani e rendelet hatálya alá tartozó olyan

a) tengeri kereskedelmi hajóra, amelyen a beosztott személyzet, illetőleg az utasok létszáma az 50 főt meghaladja,

b) legalább 6 nap időtartamú üdülő- vagy turistajáratban az országhatáron kívül is közlekedő belvízi személyszállító hajóra, amelynek utaslétszáma a 150 főt meghaladja.

(2) Azon az 500 GT-nél nagyobb tengeri hajón, amelyen a személyzet létszáma a 15 főt eléri és három napnál hosszabb ideig tartózkodik a tengeren, a személyzeti lakótértől (pihenő- és szálláshely) elkülönített betegszobát kell kialakítani.

7. §12 Ez a rendelet

a) a hajók fedélzetén emelt szintű egészségügyi ellátás biztosítását célzó minimális biztonsági és egészségügyi követelményekről szóló 1992. március 31-i 1992/29/EK tanácsi irányelvnek,

b) az Európai Közösség Hajótulajdonosainak Szövetsége (ECSA) és az Európai Közlekedési és Szállítási Dolgozók Szövetsége (ETF) között létrejött, a 2006. évi tengerészeti munkaügyi egyezmény alapján kötött megállapodás végrehajtásáról, valamint az 1999/63/EK irányelv módosításáról szóló 2009. február 16-i 2009/13/EK tanácsi irányelvnek

c)13 a 92/29/EGK tanácsi irányelv II. és IV. mellékletének a tisztán technikai kiigazítások tekintetében történő módosításáról szóló, 2019. október 24-i (EU) 2019/1834 bizottsági irányelvnek

való megfelelést szolgálja.

8. §14 Ez a rendelet 2000. július 1-jén lép hatályba.

1. számú melléklet a 6/2000. (III. 17.) KHVM rendelethez15


Általános szempontok a belvízi nagyhajók és úszó munkagépek gyógyszer, gyógyászati
segédeszköz és egészségügyi felszerelés készletének összeállításához

Általános szempontok a belvízi nagyhajók és úszó munkagépek gyógyszer, gyógyászati
segédeszköz és egészségügyi felszerelés készletének összeállításához

A kategória

Utasok huzamos tartózkodására szolgáló (kabinos) személyhajók és üdülőhajók;

B kategória

Vontató- és tolóhajók, önjáró áruszállító hajók;

C kategória

Termes személyhajók, úszó munkagépek


5K22373M_1

 

K a t e g ó r i a

A

B

C

I. Gyógyszerek

1.

Cardiovascularis rendszer

 

 

 

 

a) Angina ellenes készítmények

x

x

 

 

b) Vérzéscsillapítók, ideértve az uterotonicumokat, amennyiben nők is tartózkodnak a fedélzeten

x

x

x

 

c) Vérnyomáscsökkentők

x

 

 

 

 

 

 

 

2.

Gastro-intestinalis rendszer

 

 

 

 

Hasmenésgátlók

x

x

 

 

 

 

 

 

3.

Fájdalomcsillapítók és görcsoldók

 

 

 

 

a) Fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók és gyulladáscsökkentő készítmények

x

 

x

 

b) Erős fájdalomcsillapítók

x

 

 

 

c) Görcsoldók

x

 

 

 

 

 

 

 

4.

Légzőrendszer

 

 

 

 

Hörgőgörcs ellenes készítmények

x

x

 

II. Orvosi felszerelések

1.

Kötöző felszerelés

 

 

 

 

a) Csőgéz ujj kötözéshez

x

x

x

 

b) Steril géz nyomókötéshez

x

x

x

 

c) Gyapotvatta

x

x

x

 

d) Öntapadó rugalmas pólya

x

x

x

 

e) Egyszerhasználatos polietilénkesztyűk

x

x

x

 

 

 

 

 

2.

Műszerek

 

 

 

 

a) Egyenes olló

x

x

x

 

b) Vérnyomásmérő

x

 

 

 

 

 

 

 

3.

Általános orvosi felszerelés

 

 

 

 

a) Izolációs takaró

x

x

 

 

 

 

 

 

III. Veszélyes árut szállító hajók kiegészítő felszerelése

 

 

 

 

 

1.

Gyógyszerek

 

 

 

 

a) Cardiovascularis rendszeri

 

x

x

 

b) Gyomor és bélrendszeri

 

x

x

 

c) Idegrendszeri

 

x

x

 

d) Légzőrendszeri

 

x

x

 

e) Fertőzés elleni

 

x

x

 

f) Külsőleges alkalmazásra

 

x

x

 

g) A rakomány hatásának megfelelő antidotum

 

x

x

 

 

 

 

 

2.

Orvosi felszerelés

 

 

 

 

Az oxigénlélegeztetéshez szükséges felszerelés

 

x

x

2. számú melléklet a 6/2000. (III. 17.) KHVM rendelethez16



Általános szempontok a tengeri hajók gyógyszer, gyógyászati segédeszköz és egészségügyi felszerelés készletének összeállításához

A kategória     –    korlátlan hajózási körzetű tengeri kereskedelmi és halászhajók;
B kategória     –    a legközelebbi kikötőtől legfeljebb 150 tengeri mérföldre eltávolodó tengeri kereskedelmi és halászhajók;
C kategória     –    kikötői hajók, tengeri kishajók és olyan vízi járművek, amelyek a kormányálláson kívül nem rendelkeznek személyek tartózkodására alkalmas zárt térrel.

EGÉSZSÉGÜGYI FELSZERELÉSEK (NEM KIMERÍTŐ FELSOROLÁS)

I. GYÓGYSZEREK

 

Hajókategóriák

 

A

B

C

1. Kardiovaszkuláris rendszer

a) Szív- és érrendszeri szimpatomimetikumok

x

x

b) Angina elleni készítmények

x

x

x

c) Vizelethajtók

x

x

d) Vérzéscsillapítók, ideértve az uterotonicumokat, amennyiben nők is tartózkodnak a fedélzeten

x

x

e) Vérnyomáscsökkentők

x

x

2. Gasztrointesztinális rendszer

a) Gyógyszerek gyomor- és nyombélpanaszokra

– Gyógyszer gyomorfekélyre és gyomorhurutra

x

x

– Nyálkahártya-bevonatképző savlekötők

x

x

b) Hányáscsillapítók

x

x

c) Hashajtók

x

d) Hasmenésgátlók

x

x

x

e) Aranyér elleni készítmények

x

x

3. Fájdalomcsillapítók és görcsoldók

a) Fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók és gyulladáscsökkentő készítmények

x

x

x

b) Erős fájdalomcsillapítók

x

x

c) Görcsoldók

x

x

4. Idegrendszer

a) Feszültségoldó szerek

x

x

b) Neuroleptikumok

x

x

c) Tengeri betegség elleni szerek

x

x

x

d) Epilepszia elleni szerek

x

x

5. Allergiaellenes szerek és anafilaxia ellenes szerek

a) Antihisztaminikumok

x

x

b) Glükokortikoidok

x

x

6. Légzőrendszer

a) Hörgőgörcs elleni készítmények

x

x

b) Köhögéscsillapítók

x

x

c) Meghűlés és arcüreggyulladás elleni szerek

x

x

7. Fertőzés elleni szerek

a) Antibiotikumok (legalább két család)

x

x

b) Parazitaellenes készítmények

x

x

c) Tetanusz elleni vakcinák és immunglobulinok

x

x

d) Malária elleni gyógyszerek a működési területtől függően

x

x

8. Rehidratációt, kalóriafelvételt elősegítő és plazmapótló szerek

x

x

9. Külsőleg alkalmazandó gyógyszerek

a) Bőrgyógyászati készítmények

– Fertőtlenítő oldatok

x

x

x

– Antibiotikum-tartalmú kenőcsök

x

x

– Gyulladásgátló és fájdalomcsillapító kenőcsök

x

x

– Gombásodás elleni krémek

x

– Égési sérülések kezelésére szolgáló szerek

x

x

x

b) Szemészeti készítmények

– Antibiotikumos és gyulladáscsökkentő szerek

x

x

– Érzéstelenítő cseppek

x

x

– Fiziológiás sóoldat szemöblítéshez

x

x

x

– Szemnyomáscsökkentő cseppek

x

x

c) Fülészeti készítmények

– Érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő oldatok

x

x

d) Száj- és torokfertőtlenítő szerek

– Fertőtlenítő szájöblítők

x

x

e) Helyi érzéstelenítők

– Fagyasztás útján ható helyi érzéstelenítők

x

– Bőr alatti injekcióval bejuttatott helyi érzéstelenítők

x

x


II. ORVOSI ESZKÖZÖK

 

Hajókategóriák

 

A

B

C

1. Újraélesztő felszerelés

– Ambu zsák (vagy azzal egyenértékű eszköz); nagy, közepes és kis méretű maszkkal

x

x

– Oxigénlélegeztető készülék, nyomáscsökkentő szeleppel úgy, hogy a hajó üzemi oxigénellátása, illetve oxigéntartálya legyen használható (1)

x

x

– Mechanikus szívókészülék a felső légutak tisztítására

x

x

2. Kötöző- és sebvarró felszerelés

– Érszorítók

x

x

x

– Egyszer használatos sebkapcsoló vagy sebvarró készlet tűkkel

x

x

– Öntapadó rugalmas mullpólya

x

x

x

– Gézcsíkok

x

x

– Csőgéz ujj kötözéshez

x

– Steril géz nyomókötésekhez

x

x

x

– Steril lap égési sérültek számára

x

x

– Háromszögletű felkötőkendő

x

x

– Eldobható gumikesztyűk

x

x

x

– Öntapadó sebtapaszok

x

x

x

– Steril nyomókötések

x

x

x

– Öntapadó varratok vagy cinkoxid kötések

x

x

x

– Nem felszívódó varratok tűvel

x

– Vazelines géz

x

x

3. Műszerek

– Egyszer használatos szikék

x

– Megfelelő anyagból készült műszerdoboz

x

x

– Olló

x

x

– Terpesztő-csipeszek

x

x

– Vérzéscsillapító csipeszek

x

x

– Tűfogók

x

– Egyszer használatos borotvák

x

4. Vizsgáló és ellenőrző felszerelés

– Egyszer használatos nyelvlapoc

x

x

– Tesztcsíkok vizeletvizsgálathoz

x

– Hőmérsékletgrafikonok

x

– Hordágyak

x

x

– Sztetoszkóp

x

x

– Vérnyomásmérő

x

x

– Orvosi hőmérő

x

x

– Alacsony hőmérsékleti hőmérő

x

x

– Malária-gyorsteszt, a működési területtől függően

x

x

5. Injekciós, perfúziós, szúró és katéterező felszerelés

– Hólyagürítő felszerelés (férfiak és nők számára)

x

– Intravénás infúziós készlet

x

x

– Egyszer használatos fecskendők és tűk

x

x

6. Általános orvosi eszközök

– Személyi védőeszköz és ápolási felszerelés

x

x

– Ágytál

x

– Melegvizes palack

x

– Vizeletgyűjtő palack

x

– Jégzsák

x

7. Rögzítő- és beállító eszközök

– Különböző méretű síneket tartalmazó készlet végtagokhoz

x

x

– Nyakrögzítő gallér

x

x

8. Fertőtlenítés, féregtelenítés és megelőzés

– Vízfertőtlenítő szer

x

– Folyékony rovarirtó

x

– Rovarirtó por

x

(1) A nemzeti jogszabályokban és/vagy gyakorlatban előírt használati feltételek mellett.


III. ELLENANYAGOK

1. Gyógyszerek

– Általános

– Kardiovaszkuláris rendszer

– Gasztrointesztinális rendszer

– Idegrendszer

– Légzőrendszer

– Fertőzés elleni szerek

– Külsőleges alkalmazásra

2. Orvosi eszközök

– Oxigénlélegeztetéshez szükséges felszerelés (ideértve a karbantartási tartozékokat is)


Megjegyzés:
A III. fejezet részletes teljesítésével kapcsolatban a tagállamok a veszélyes árukkal kapcsolatos balesetekre vonatkozó IMO Orvosi Elsősegélynyújtási Útmutatót vehetik figyelembe (MFAG), amint az IMO Veszélyes Áruk Nemzetközi Tengerészeti Kódexének (IMDG) egységes szerkezetbe foglalt 1990. évi kiadásában szerepel.
A 8. cikk alkalmazásában a III. fejezet bármely kiigazítása figyelembe veheti egyebek között az MFAG esetleges újabb kiadásait.

3. számú melléklet a 6/2000. (III. 17.) KHVM rendelethez17

A HAJÓK EGÉSZSÉGÜGYI FELSZERELÉSE ELLENŐRZÉSÉNEK ÁLTALÁNOS KERETRENDSZERE

A. SZAKASZ

A. KATEGÓRIÁJÚ HAJÓK

I. A hajó adatai

Név: ...................................................................................................................................................
Lobogó: .............................................................................................................................................
Anyakikötő: .......................................................................................................................................

II. Egészségügyi felszerelések

 

Szükséges mennyiségek

A fedélzeten ténylegesen szállított mennyiségek

Megjegyzések (különösen bármely lejárati időpont)

1. GYÓGYSZEREK

1.1. Kardiovaszkuláris rendszer

a) Szív- és érrendszeri szimpatomimetikumok

0

0

0

b) Angina elleni készítmények

0

0

0

c) Vizelethajtók

0

0

0

d) Vérzéscsillapítók, ideértve az uterotonicumokat, amennyiben nők is tartózkodnak a fedélzeten

0

0

0

e) Vérnyomáscsökkentők

0

0

0

1.2. Gasztrointesztinális rendszer

a) Gyógyszerek gyomor- és nyombélpanaszokra

0

0

0

– Gyógyszer gyomorfekélyre és gyomorhurutra

0

0

0

– Nyálkahártya-bevonatképző savlekötők

0

0

0

b) Hányáscsillapítók

0

0

0

c) Hashajtók

0

0

0

d) Hasmenésgátlók

0

0

0

e) Aranyér elleni készítmények

0

0

0

1.3. Fájdalomcsillapítók és görcsoldók

a) Fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók és gyulladáscsökkentő készítmények

0

0

0

b) Erős fájdalomcsillapítók

0

0

0

c) Görcsoldók

0

0

0

1.4. Idegrendszer

a) Feszültségoldó szerek

0

0

0

b) Neuroleptikumok

0

0

0

c) Tengeri betegség elleni szerek

0

0

0

d) Epilepszia elleni szerek

0

0

0

1.5. Allergiaellenes szerek és anafilaxia ellenes szerek

a) Antihisztaminikumok

0

0

0

b) Glükokortikoidok

0

0

0

1.6. Légzőrendszer

a) Hörgőgörcs elleni készítmények

0

0

0

b) Köhögéscsillapítók

0

0

0

c) Meghűlés és arcüreggyulladás elleni szerek

0

0

0

1.7. Fertőzés elleni szerek

a) Antibiotikumok (legalább két család)

0

0

0

b) Parazitaellenes készítmények

0

0

0

c) Tetanusz elleni vakcinák és immunglobulinok

0

0

0

d) Malária elleni gyógyszerek a működési területtől függően

0

0

0

1.8. Rehidratációt, kalóriafelvételt elősegítő és plazmapótló szerek

0

0

0

1.9. Külsőleg alkalmazandó gyógyszerek

a) Bőrgyógyászati készítmények

0

0

0

– Fertőtlenítő oldatok

0

0

0

– Antibiotikum-tartalmú kenőcsök

0

0

0

– Gyulladásgátló és fájdalomcsillapító kenőcsök

0

0

0

– Gombásodás elleni krémek

0

0

0

– Égési sérülések kezelésére szolgáló szerek

0

0

0

b) Szemészeti készítmények

0

0

0

– Antibiotikumos és gyulladáscsökkentő szerek

0

0

0

– Érzéstelenítő cseppek

0

0

0

– Fiziológiás sóoldat szemöblítéshez

0

0

0

– Szemnyomáscsökkentő cseppek

0

0

0

c) Fülészeti készítmények

0

0

0

– Érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő oldatok

0

0

0

d) Száj- és torokfertőtlenítő szerek

0

0

0

– Fertőtlenítő szájöblítők

0

0

0

e) Helyi érzéstelenítők

0

0

0

– Fagyasztás útján ható helyi érzéstelenítők

0

0

0

– Bőr alatti injekcióval bejuttatott helyi érzéstelenítők

0

0

0

2. ORVOSI ESZKÖZÖK

2.1. Újraélesztő felszerelés

– Ambu zsák (vagy azzal egyenértékű eszköz); nagy, közepes és kis méretű maszkkal

0

0

0

– Oxigénlélegeztető készülék, nyomáscsökkentő szeleppel úgy, hogy a hajó üzemi oxigénellátása, illetve oxigéntartálya legyen használható (1)

0

0

0

– Mechanikus szívókészülék a felső légutak tisztítására

0

0

0

2.2. Kötöző- és sebvarró felszerelés

– Érszorítók

0

0

0

– Egyszer használatos sebkapcsoló vagy sebvarró készlet tűkkel

0

0

0

– Öntapadó rugalmas mullpólya

0

0

0

– Gézcsíkok

0

0

0

– Csőgéz ujj kötözéshez

0

0

0

– Steril géz nyomókötésekhez

0

0

0

– Steril lap égési sérültek számára

0

0

0

– Háromszögletű felkötőkendő

0

0

0

– Eldobható gumikesztyűk

0

0

0

– Öntapadó sebtapaszok

0

0

0

– Steril nyomókötések

0

0

0

– Öntapadó varratok vagy cinkoxid kötések

0

0

0

– Nem felszívódó varratok tűvel

0

0

0

– Vazelines géz

0

0

0

2.3. Műszerek

– Egyszer használatos szikék

0

0

0

– Megfelelő anyagból készült műszerdoboz

0

0

0

– Olló

0

0

0

– Terpesztő-csipeszek

0

0

0

– Vérzéscsillapító csipeszek

0

0

0

– Tűfogók

0

0

0

– Egyszer használatos borotvák

0

0

0

2.4. Vizsgáló és ellenőrző felszerelés

0

0

0

– Egyszer használatos nyelvlapoc

0

0

0

– Tesztcsíkok vizeletvizsgálathoz

0

0

0

– Hőmérsékletgrafikonok

0

0

0

– Hordágyak

0

0

0

– Sztetoszkóp

0

0

0

– Vérnyomásmérő

0

0

0

– Orvosi hőmérő

0

0

0

– Alacsony hőmérsékleti hőmérő

0

0

0

– Malária-gyorsteszt, a működési területtől függően

0

0

0

2.5. Injekciós, perfúziós, szúró és katéterező felszerelés

0

0

0

– Hólyagürítő felszerelés (férfiak és nők számára)

0

0

0

– Intravénás infúziós készlet

0

0

0

– Egyszer használatos fecskendők és tűk

0

0

0

2.6. Általános orvosi eszközök

0

0

0

– Személyi védőeszköz és ápolási felszerelés

0

0

0

– Ágytál

0

0

0

– Melegvizes palack

0

0

0

– Vizeletgyűjtő palack

0

0

0

– Jégzsák

0

0

0

2.7. Rögzítő- és beállító eszközök

0

0

0

– Különböző méretű síneket tartalmazó készlet végtagokhoz

0

0

0

– Nyakrögzítő gallér

0

0

0

2.8. Fertőtlenítés, féregtelenítés és megelőzés

0

0

0

– Vízfertőtlenítő szer

0

0

0

– Folyékony rovarirtó

0

0

0

– Rovarirtó por

0

0

0

3. ELLENANYAGOK

3.1. Általános

0

0

0

3.2. Kardiovaszkuláris rendszer

0

0

0

3.3. Gasztrointesztinális rendszer

0

0

0

3.4. Idegrendszer

0

0

0

3.5. Légzőrendszer

0

0

0

3.6. Fertőzés elleni szerek

0

0

0

3.7. Külsőleges alkalmazásra

0

0

0

3.8. Egyéb

0

0

0

3.9. Oxigénlélegeztetéshez szükséges felszerelés (ideértve a karbantartási tartozékokat is)

0

0

0

(1) A nemzeti jogszabályokban és/vagy gyakorlatban előírt használati feltételek mellett.



Hely és dátum: ................................................................................................................................
A parancsnok aláírása: ...............................................................................................................….
Illetékes személy vagy hatóság általi jóváhagyás: ...........................................................………...


B. SZAKASZ

B. KATEGÓRIÁJÚ HAJÓK

I. A hajó adatai

Név: .................................................................................................................................................
Lobogó: ............................................................................................................................................
Anyakikötő: ......................................................................................................................................

II. Egészségügyi felszerelések

 

Szükséges mennyiségek

A fedélzeten ténylegesen szállított mennyiségek

Megjegyzések (különösen bármely lejárati időpont)

1. GYÓGYSZEREK

1.1. Kardiovaszkuláris rendszer

 

a) Szív- és érrendszeri szimpatomimetikumok

0

0

0

b) Angina elleni készítmények

0

0

0

c) Vizelethajtók

0

0

0

d) Vérzéscsillapítók, ideértve az uterotonicumokat, amennyiben nők is tartózkodnak a fedélzeten

0

0

0

e) Vérnyomáscsökkentők

0

0

0

1.2. Gasztrointesztinális rendszer

 

 

 

a) Gyógyszerek gyomor- és nyombélpanaszokra

0

0

0

– Gyógyszer gyomorfekélyre és gyomorhurutra

0

0

0

– Nyálkahártya-bevonatképző savlekötők

0

0

0

b) Hányáscsillapítók

0

0

0

c) Hasmenésgátlók

0

0

0

d) Aranyér elleni készítmények

0

0

0

1.3. Fájdalomcsillapítók és görcsoldók

 

 

 

a) Fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók és gyulladáscsökkentő készítmények

0

0

0

b) Erős fájdalomcsillapítók

0

0

0

c) Görcsoldók

0

0

0

1.4. Idegrendszer

 

 

 

a) Feszültségoldó szerek

0

0

0

b) Neuroleptikumok

0

0

0

c) Tengeri betegség elleni szerek

0

0

0

d) Epilepszia elleni szerek

0

0

0

1.5. Allergiaellenes szerek és anafilaxia ellenes szerek

 

 

 

a) Antihisztaminikumok

0

0

0

b) Glükokortikoidok

0

0

0

1.6. Légzőrendszer

 

 

 

a) Hörgőgörcs elleni készítmények

0

0

0

b) Köhögéscsillapítók

0

0

0

c) Meghűlés és arcüreggyulladás elleni szerek

0

0

0

1.7. Fertőzés elleni szerek

 

 

 

a) Antibiotikumok (legalább két család)

0

0

0

b) Parazitaellenes készítmények

0

0

0

c) Tetanusz elleni vakcinák és immunglobulinok

0

0

0

d) Malária elleni gyógyszerek a működési területtől függően

0

0

0

1.8. Rehidratációt, kalóriafelvételt elősegítő és plazmapótló szerek

0

0

0

1.9. Külsőleg alkalmazandó gyógyszerek

 

 

 

a) Bőrgyógyászati készítmények

0

0

0

– Fertőtlenítő oldatok

0

0

0

– Antibiotikum-tartalmú kenőcsök

0

0

0

– Gyulladásgátló és fájdalomcsillapító kenőcsök

0

0

0

– Égési sérülések kezelésére szolgáló szerek

0

0

0

b) Szemészeti készítmények

0

0

0

– Antibiotikumos és gyulladáscsökkentő szerek

0

0

0

– Érzéstelenítő cseppek

0

0

0

– Fiziológiás sóoldat szemöblítéshez

0

0

0

– Szemnyomáscsökkentő cseppek

0

0

0

c) Fülészeti készítmények

0

0

0

– Érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő oldatok

0

0

0

d) Száj- és torokfertőtlenítő szerek

0

0

0

– Fertőtlenítő szájöblítők

0

0

0

e) Helyi érzéstelenítők

0

0

0

– Bőr alatti injekcióval bejuttatott helyi érzéstelenítők

0

0

0

2. ORVOSI ESZKÖZÖK

2.1. Újraélesztő felszerelés

– Ambu zsák (vagy azzal egyenértékű eszköz); nagy, közepes és kis méretű maszkkal

0

0

0

– Oxigénlélegeztető készülék, nyomáscsökkentő szeleppel úgy, hogy a hajó üzemi oxigénellátása, illetve oxigéntartálya legyen használható (1)

0

0

0

– Mechanikus szívókészülék a felső légutak tisztítására

0

0

0

2.2. Kötöző- és sebvarró felszerelés

– Érszorítók

0

0

0

– Egyszer használatos sebkapcsoló vagy sebvarró készlet tűkkel

0

0

0

– Öntapadó rugalmas mullpólya

0

0

0

– Gézcsíkok

0

0

0

– Steril géz nyomókötésekhez

0

0

0

– Steril lap égési sérültek számára

0

0

0

– Háromszögletű felkötőkendő

0

0

0

– Eldobható gumikesztyűk

0

0

0

– Öntapadó sebtapaszok

0

0

0

– Steril nyomókötések

0

0

0

– Öntapadó varratok vagy cinkoxid kötések

0

0

0

– Vazelines géz

0

0

0

2.3. Műszerek

– Megfelelő anyagból készült műszerdoboz

0

0

0

– Olló

0

0

0

– Terpesztő-csipeszek

0

0

0

– Vérzéscsillapító csipeszek

0

0

0

2.4. Vizsgáló és ellenőrző felszerelés

0

0

0

– Egyszer használatos nyelvlapoc

0

0

0

– Hordágyak

0

0

0

– Sztetoszkóp

0

0

0

– Vérnyomásmérő

0

0

0

– Orvosi hőmérő

0

0

0

– Alacsony hőmérsékleti hőmérő

0

0

0

– Malária-gyorsteszt, a működési területtől függően

0

0

0

2.5. Injekciós, perfúziós, szúró és katéterező felszerelés

0

0

0

– Intravénás infúziós készlet

0

0

0

– Egyszer használatos fecskendők és tűk

0

0

0

2.6. Általános orvosi eszközök

0

0

0

– Személyi védőeszköz és ápolási felszerelés

0

0

0

2.7. Rögzítő- és beállító eszközök

0

0

0

– Különböző méretű síneket tartalmazó készlet végtagokhoz

0

0

0

– Nyakrögzítő gallér

0

0

0

3. ELLENANYAGOK

3.1. Általános

0

0

0

3.2. Kardiovaszkuláris rendszer

0

0

0

3.3. Gasztrointesztinális rendszer

0

0

0

3.4. Idegrendszer

0

0

0

3.5. Légzőrendszer

0

0

0

3.6. Fertőzés elleni szerek

0

0

0

3.7. Külsőleges alkalmazásra

0

0

0

3.8. Egyéb

0

0

0

3.9. Oxigénlélegeztetéshez szükséges felszerelés (ideértve a karbantartási tartozékokat is)

0

0

0

(1) A nemzeti jogszabályokban és/vagy gyakorlatban előírt használati feltételek mellett.


Hely és dátum: ....................................................................................................................
A parancsnok aláírása: .......................................................................................................
Illetékes személy vagy hatóság általi jóváhagyás: .............................................................


C. SZAKASZ

C. KATEGÓRIÁJÚ HAJÓK

I. A hajó adatai

Név: ......................................................................................................................................
Lobogó: ................................................................................................................................
Anyakikötő: ..........................................................................................................................

II. Egészségügyi felszerelések

 

Szükséges mennyiségek

A fedélzeten ténylegesen szállított mennyiségek

Megjegyzések (különösen bármely lejárati időpont)

1. GYÓGYSZEREK

1.1. Kardiovaszkuláris rendszer

 

a) Angina elleni készítmények

0

0

0

1.2. Gasztrointesztinális rendszer

 

 

 

a) Hasmenésgátlók

0

0

0

1.3. Fájdalomcsillapítók és görcsoldók

 

 

 

a) Fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók és gyulladáscsökkentő készítmények

0

0

0

1.4. Idegrendszer

 

 

 

c) Tengeri betegség elleni szerek

0

0

0

1.5. Külsőleg alkalmazandó gyógyszerek

 

 

 

a) Bőrgyógyászati készítmények

0

0

0

– Fertőtlenítő oldatok

0

0

0

– Égési sérülések kezelésére szolgáló szerek

0

0

0

b) Szemészeti készítmények

0

0

0

– Fiziológiás sóoldat szemöblítéshez

0

0

0

2. ORVOSI ESZKÖZÖK

2.1. Kötöző- és sebvarró felszerelés

– Érszorítók

0

0

0

– Öntapadó rugalmas mullpólya

0

0

0

– Steril géz nyomókötésekhez

0

0

0

– Eldobható gumikesztyűk

0

0

0

– Öntapadó sebtapaszok

0

0

0

– Steril nyomókötések

0

0

0

– Öntapadó varratok vagy cinkoxid kötések

0

0

0

3. ELLENANYAGOK

3.1. Általános

0

0

0

3.2. Kardiovaszkuláris rendszer

0

0

0

3.3. Gasztrointesztinális rendszer

0

0

0

3.4. Idegrendszer

0

0

0

3.5. Légzőrendszer

0

0

0

3.6. Fertőzés elleni szerek

0

0

0

3.7. Külsőleges alkalmazásra

0

0

0

3.8. Egyéb

0

0

0

3.9. Oxigénlélegeztetéshez szükséges felszerelés (ideértve a karbantartási tartozékokat is)

0

0

0


Hely és dátum: ....................................................................................................................
A parancsnok aláírása: .......................................................................................................
Illetékes személy vagy hatóság általi jóváhagyás: .............................................................

4. számú melléklet a 6/2000. (III. 17.) KHVM rendelethez18


„MEDICAL REPORT FORM FOR SEAFARERS SERVING ON SHIPS UNDER
THE FLAG OF HUNGARY

Jelentés a magyar lobogójú hajókon szolgáló tengerészek egészségügyi kezeléséről
For completion by ship’s doctor or master and hospital or doctor ashore, in cases of illness or injury affecting seafarers./ Kitöltendő a tengerészek egészségügyi ellátásakor a hajóorvosok, a hajóparancsnok, vagy parton ellátást nyújtó orvosok által.

Note: Copies of this form should be provided for the seafarers medical records, ship’s master (or his representatives) and hospital/doctor ashore./A jelentésből egy másolatot kap a tengerész, a hajóparancsnok és parti kezelés esetén a parti egészségügyi intézmény vagy ellátó orvos.
For completion by ship’s master/ Hajóparancsnok által kitöltendő
Date/Dátum: ____________________________________
Patient’s Name/Beteg neve: ______________________________________________________
Date of Birth/Születés ideje: _________________
Name of ship/Hajó neve: ______________________________
Nationality/állampolgárság: _________________
Shipowner/hajótulajdonos: ________________________________
Name of ship’s representative/ agent on shore/Üzembentartó:
Seafarers SB no: /Hajó azonosító száma:
_______________ _________________________________
Address and tel. no of ship’s representative/ agent on shore/ Az üzembentartó elérhetősége: ____________________________
Shipboard position held/beosztás: ________________
Details of illness or injury. Treatment received On board ship enclose attachments if necessary)/Betegségre, sérülésre vonatkozó részletes adatok, kezelés a hajón, szükség szerint a csatolt dokumentumok:    
    
Date of onset of illness/betegség kezdete: _______________ Date injury occurred/ sérülés napja:_________________
For completion by hospital or examining doctor on shore/Parti intézmény vagy vizsgáló orvos által kitöltendő:
Diagnosis/Diagnózis:     
(Full medical documentation should be attached, as necessary/Szükség szerint valamennyi orvosi dokumentum csatolandó)
Details of specialized examinations/Elvégzett vizsgálatok:     
    
    
    
    
Treatment given (INN-International Nonproprietary Name- names of drugs, dosage, route of administration)/Kezelések (gyógyszer hatóanyag neve, szükséges mennyisége és az adagolás módja):     
    
    
    
Precautions to be taken on board ship/ óvintézkedés a hajó fedélzetén:     
    
Other observations of hospital or examining doctor/ a kórház vagy vizsgáló orvos további vizsgálatai:     
    
Yes/Igen NO/nem
Should see another doctor/
Beutalás további orvosi vizsgálatra?

 



 

When/Időpont? ________________________
Specify specialty/szakterület: ________________
Is the illness contagious or infectious/A betegség fertőző?

 



 

Estimated duration of illness/ a betegség becsült időtartama? _______________________
Fit for normal work now/Jelenleg alkalmas a munkavégzésre?

 



 

Fit for normal work from: ___________________________________________ (indicate date)/munkavégzésre alkalmas –tól
Fit for restricted work, Specify/ Munkavégzésre a következő korlátozással alkalmas: _________________________
Unfit for work /munkavégzésre alkalmatlan

 



 

For how many days/Hány napig? ______________
Bed rest necessary/Ágynyugalom szükséges

 



 

For how many days/Hány napig? ______________
Recommended to be/Ajánlott a
Repatriated/repatriálás?

 



 

Air transport recommended?
Hospitalized/kórházi ellátás?

 



 

Should be accompanied/ kísérő?

 



 


Name of Doctor (in capital letters written or stamped)/Orvos neve (nyomtatottan, vagy pecséten)    

Position held/Beosztás ______________________________________________________________
Address/Cím: ____________________________
Tel. no/Telefonszám: ______________
Place/Hely ____________________________________ Date/Kelt: ______________________________
Signature of doctor/aláírása __________________________”
1

Az 1/A. §-t a 66/2015. (XI. 18.) NFM rendelet 1. §-a iktatta be.

2

A 2. § (1) bekezdése a 66/2015. (XI. 18.) NFM rendelet 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

3

A 2. § (4) bekezdése a 66/2015. (XI. 18.) NFM rendelet 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

4

A 2. § (5) bekezdését a 66/2015. (XI. 18.) NFM rendelet 2. § (3) bekezdése iktatta be.

5

A 2. § (6) bekezdését a 66/2015. (XI. 18.) NFM rendelet 2. § (3) bekezdése iktatta be.

6

A 2. § (7) bekezdését a 66/2015. (XI. 18.) NFM rendelet 2. § (3) bekezdése iktatta be.

7

A 3. § (2) bekezdése a 48/2009. (IX. 30.) KHEM rendelet 14. § (2) bekezdése szerint módosított szöveg, e módosító rendelet 53. § (1) bekezdése alapján a 2009. október 1-jét követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.

8

A pszichotrop anyagok gyártásáról, feldolgozásáról, forgalomba hozataláról, behozataláról, kiviteléről, raktározásáról és használatáról szóló 4/1980. (VI. 24.) EüM–BM együttes rendelet és a kábítószerek gyógyászati célra rendelésének és gyógyszertárból kiadásának, valamint a gyógyszertárakban és a gyógyintézetekben a kábítószerek beszerzésének, kezelésének, nyilvántartásának, selejtezésének és megsemmisítésének szabályozásáról 8/1977. (Eü. K. 7.) EüM utasítás.

9

Az 5. § (4) bekezdése a 48/2009. (IX. 30.) KHEM rendelet 14. § (2) bekezdése szerint módosított szöveg, e módosító rendelet 53. § (1) bekezdése alapján a 2009. október 1-jét követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.

10

International Medical Guide for Ships.

11

First-aid Giude for Use in Accidents Involving Dangerous Goods.

12

A 7. § a 66/2015. (XI. 18.) NFM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.

13

A 7. § c) pontját a 46/2021. (IX. 13.) ITM rendelet 1. §-a iktatta be.

14

A 8. § a 48/2009. (IX. 30.) KHEM rendelet 14. § (3) bekezdése szerint módosított szöveg.

15

Az 1. számú melléklet a 66/2015. (XI. 18.) NFM rendelet 5. § a) pontja szerint módosított szöveg.

16

A 2. számú melléklet a 46/2021. (IX. 13.) ITM rendelet 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

17

A 3. számú melléklet a 46/2021. (IX. 13.) ITM rendelet 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

18

A 4. számú mellékletet a 66/2015. (XI. 18.) NFM rendelet 4. §-a iktatta be.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére