BK BH 1978/104
BK BH 1978/104
1978.03.01.
A bírósági mentesítés iránt lefolytatott eljárás során a bíróságnak valamennyi elítélés tekintetében az egyes ítéletekben kiszabott büntetések nemétől függetlenül kell vizsgálnia az érdemességi feltételek meglétét (1961. évi V. törvény (Btk.) 81. §, 83. §, 102. §).
1. R. S. kérelmezőt a járásbíróság, illetve a megyei bíróság az ítéletével mint fiatalkorút jogtalan behatolással elkövetett lopás és egyéb bűncselekmények miatt 1 évi és 8 hónapi szabadságvesztésre és a közügyektől 2 évi eltiltásra ítélte. Az elítélt a fő- és mellékbüntetést 1972. január 20. napjáig kiállotta.
2. A járásbíróság a kérelmezőt tárgyalás mellőzésével hozott és jogerőre is emelkedett végzésével magánokirat-hamisítás vétsége miatt 1500 forint pénzbüntetésre ítélte, amelyet megfizetett.
3. A járásbíróság, illetve a megyei bíróság a kérelmezőt ítéletével súlyos testi sértést okozó, gondatlanul elkövetett közlekedési vétség miatt 3000 forint pénzbüntetésre és a gépjárművezetésétől 8 hónapi eltiltásra ítélte.
A járásbíróság jogerőre emelkedett végzésével – kérelmére – R. S.-t az 1. alatt jelzett ítéletben kiszabott büntetés hátrányos következményei alól a Btk. 81. §-a (1) bekezdésének a) pontjára és a (2) bekezdésre való hivatkozással mentesítette.
A járásbíróság mentesítést megadó végzése ellen emelt törvényességi óvás alapos.
A Btk. 83. §-ának (1) bekezdése értelmében több elítélés esetében a mentesítés valamennyi büntetés tekintetében csak együttesen következhet be, mégpedig akkor, ha a mentesítés feltételei minden egyes büntetés vonatkozásában megvalósultak. A kérelmező a 2. és 3. alatt jelzett ítéletekkel kiszabott büntetéshez fűződő hátrányok alól a Btk. 80. §-a (1) bekezdésének a) pontja értelmében a törvény erejénél fogva mentesülne ugyan, de a Btk. 83. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra tekintettel a mentesítés hatályának a beálltát az 1. alatti elítéltetése akadályozza, mivel a kérelmezőt e büntetéssel kapcsolatban csak a bíróság részesítheti mentesítésben.
A Be. 381. §-a alapján bírósági mentesítés iránt lefolytatott eljárás során a bíróságnak valamennyi elítélés tekintetében az egyes ítéletekben kiszabott büntetések nemétől függetlenül kell vizsgálnia a Btk. 81. §-ának (2) bekezdésében, illetve fiatalkorban elkövetett bűncselekmények esetén a Btk. 102. §-ának (3) bekezdésében foglalt érdemességi feltételek meglétét.
A kifejtettekhez képest törvénysértően járt el a járásbíróság, amikor a kérelmezőt csupán az 1. alatt jelzett ítélettel kiszabott büntetések hátrányos következményei alól mentesítette és az együttes mentesítés szabályainak alkalmazását, valamint a kérelmező mentesítésre érdemességének teljes körű vizsgálatát elmulasztotta.
A bíróság ítéletében tévesen hivatkozott arra is, hogy a mentesítésnek a Btk. 81. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján van helye arra tekintettel, hogy az 5 évi várakozási idő eltelt. Az 1. alatti bűncselekményt a kérelmező fiatalkorban követte el, ezért a Btk. 102. §-ának (3) bekezdése alapján várakozási idő eltelte nélkül részesülhet bírósági mentesítésben erre az elítélésre vonatkozóan.
A Legfelsőbb Bíróság a törvénysértést a Be. 290. §-ának (1) bekezdése alapján megállapította, s ugyanezen törvényhely (3) bekezdésében foglaltakra figyelemmel a törvénysértő határozatot hatályon kívül helyezte és az ügyet új eljárásra a járásbírósághoz visszaküldte. (Legf. Bír. B. törv. V. 1300/1977. sz.)
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás
