• Tartalom

PK BH 1980/23

PK BH 1980/23

1980.12.01.
Hatáskör hiányának észlelése esetén akkor tehető át a keresetlevél más bírósághoz (hatósághoz), ha a keresetlevélből minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy a követelés érvényesítése más bíróság vagy hatóság hatáskörében tartozik. Ha azonban a kereset jogi minősítése téves, hiányos vagy aggályt keltő, a bíróság köteles a tényállást oly mértékben felderíteni, hogy a szükséges adatok ismeretében megalapozottan foglalhasson állást abban a kérdésben, hogy a bíróságnak van-e a perre hatásköre vagy áttételnek van helye [Pp. 129. §].
A felperes az alperesnek biztonságtechnikai megbízottja volt. 1977. október 24-én 4000 Ft célprémium kitűzésével az alperes 1978. április 30-i határidővel bábfilm műterme építkezéséhez anyagbeszerzéssel bízta meg. E megbízás további teljesítése alól 1978. május 8-án a felperest felmentették és prémiuma kifizetését leállították. 1978. január 27-én a felperes a vállalati üdülő tetőjavitásához és a központi épület mellékhelyiségeinek felújításához szükséges anyagbeszerzésre kapott megbízást 2000 Ft céljutalom kitűzéssel.
A felperes a vállalati munkaügyi döntőbizottságnál a fenti megbízásokért a kikötöttet meghaladóan, a munkavédelmi szemléért, továbbá a központi épület tetőfelújitásához szükséges anyag beszerzéséért összesen 18 500 Ft megfizetésére kérte az alperest kötelezni.
A munkaügyi döntőbizottság határozatával a műterem-építkezésnél igényelt 4500 Ft-os megbízói díjjal kapcsolatban hatásköre hiányát, egyéb követelésekkel kapcsolatban azok időelőttiségét állapította meg és az eljárást megszűntette.
A munkaügyi bíróság határozatával a felperes elkésetten benyújtott keresetével megindult eljárást megszüntette és az igazolási kérelmet elutasította.
A felperes a kerületi bírósághoz a munkaügyi eljárás során igényelt jogcímen benyújtott keresetében az alperest 29 000 Ft megfizetésére kérte kötelezni.
A kerületi bíróság fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett végzésével a keresetlevélnek az eljárásra illetékes munkaügyi bírósághoz történő áttételét rendelte el.
Az áttételt elrendelő jogerős végzés ellen törvénysértés miatt emelt törvényességi óvás alapos.
A keresetlevelet tartalma szerint kell megvizsgálni [Pp. 3. § (1) bek.] abból a szempontból, hogy a Pp. 124. §-ának (1) bekezdése értelmében milyen intézkedés megtétele szükséges. Hatáskör hiányának észlelése esetén akkor kerülhet sor a Pp. 129. §-ának alkalmazására, ha a keresetlevélből minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy a követelés érvényesítése más bíróság vagy hatóság hatáskörébe tartozik. Ha azonban a kereset jogi minősítése téves, hiányos vagy aggályt keltő, a bíróság köteles a tényállást oly mértékben felderíteni, hogy a szükséges adatok ismeretében megalapozottan foglalhasson állást abban a kérdésben, hogy a bíróságnak van-e a perre hatásköre vagy a Pp. 129. §-át kell-e alkalmaznia (P. törv. III. 20 970/1971/4. sz.).
A bíróság csak a felperes meghallgatása, a munkaügyi iratok beszerzése után kerülhetett volna abba a helyzetbe, hogy ebben a kérdésben megnyugtatóan állást foglaljon.
Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését hatályon kívül helyezte és a kerületi bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította [Pp. 274. § (3) bek.]. (P. törv. I. 20 219/1979. sz.)
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére