4/1981. (II. 26.) MT rendelet
4/1981. (II. 26.) MT rendelet
a Magyar Népköztársaság1 Kormánya és az Osztrák Szövetségi Köztársaság Kormánya között Bécsben, 1980. október 17. napján aláírt idegenforgalmi együttműködési egyezmény kihirdetéséről
2014.09.05.
1. § A Minisztertanács a Magyar Népköztársaság Kormánya és az Osztrák Szövetségi Kormány között Bécsben, 1980. október 17. napján aláírt idegenforgalmi együttműködési egyezményt e rendelettel kihirdeti.
2. § Az egyezmény hivatalos magyar nyelvű szövege a következő:
Egyezmény
a Magyar Népköztársaság Kormánya
és az Osztrák Szövetségi Kormány közötti
idegenforgalmi együttműködésről
és az Osztrák Szövetségi Kormány közötti
idegenforgalmi együttműködésről
A Magyar Népköztársaság Kormánya és az Osztrák Szövetségi Kormány
– attól az óhajtól vezérelve, hogy a Magyar Népköztársaság és az Osztrák Köztársaság közötti kapcsolatokat kiszélesítsék és elmélyítsék;
– abban a meggyőződésben, hogy az idegenforgalom hozzájárul más országok életének, kultúrájának és történelmének teljesebb megismeréséhez, a népek közötti megértéshez, a kapcsolatok javításához, valamint a szabadidő átfogóbb kihasználásához, amint azt az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet 1975. augusztus 1-jén Helsinkiben aláírt Záróokmánya is rögzíti;
– figyelembe véve annak jelentőségét, amelyet az idegenforgalom fejlődése a két állam közötti kapcsolatok további erősítésében betölthet;
– attól a kívánságtól vezérelve, hogy az idegenforgalom területén elősegítsék a szoros és tartós együttműködést;
– a szoros regionális együttműködés jelentőségétől áthatva;
az Egyesült Nemzetek Szervezetének a Magán Közúti Gépjárművek Ideiglenes Behozataláról és a Turistaforgalom vámformaságairól szóló konferenciáján a turistaforgalom vámkönnyítéseiről elfogadott Egyezmény, valamint az Egyezménynek a turista propagandakiadványok és anyagok behozatalára vonatkozó, 1954. június 4-én New Yorkban kelt Kiegészítő Jegyzőkönyve alapján a következőkben állapodtak meg.
1. cikk
A Szerződő Felek különös figyelmet szentelnek az idegenforgalom területén kialakult kölcsönös kapcsolataik fejlesztésének és bővítésének, s elősegítik e kapcsolatok fejlődését. E cél érdekében elősegítik az osztrák és magyar idegenforgalmi intézmények, szervezetek és vállalatok közötti együttműködést.
2. cikk
A Szerződő Felek a kölcsönösség szellemében elősegítik saját területükről a másik Szerződő Fél országába utazók csoportos és egyéni turistaútjait abban az esetben is, ha azok harmadik államból jönnek.
3. cikk
A Magyar Népköztársaság és az Osztrák Köztársaság között már több olyan megállapodás van érvényben, amely előirányozza állampolgárainak a másik Szerződő Fél államába való utazásának megkönnyítését. A Szerződő Felek továbbra is törekszenek arra, hogy a magyar állampolgároknak az Osztrák Köztársaságba, valamint az osztrák állampolgároknak a Magyar Népköztársaságba történő utazásaiknál a határ- és egyéb formalitásokat még tovább könnyítsék és egyszerűsítsék, valamint minden egyéb akadályt, amely állampolgáraik utasforgalmának útjában áll, elhárítsanak.
4. cikk
A Szerződő Felek a turizmus fejlesztése érdekében, lehetőségeik keretein belül intézkedéseket fognak hozni a kölcsönös kapcsolatok fejlesztésére, bővítésére, javítására és koordinálására a közlekedés valamennyi területén, a dunai közlekedést is beleértve. Ebben a szellemben fogják a személyszállítási vállalataik, valamint utazási irodáik tevékenységét – különösen a kooperációs szerződéseket – e vállalatok között elősegíteni és támogatni.
A Magyar Fél törekedni fog arra, hogy a magántulajdonú gépjárművek ideiglenes behozataláról szóló, New Yorkban 1954. június 4-én kelt és az Osztrák Köztársaság által már ratifikált nemzetközi vámegyezmény rendelkezései az Ausztriával való utasforgalomban a gyakorlatban alkalmazásra kerüljenek.
5. cikk
A kölcsönös idegenforgalom további fejlesztése érdekében a Szerződő Felek lehetőségeik szerint támogatni fogják – különösen regionális vonatkozásban – az idegenforgalommal összefüggő területi tervezésben, valamint a környezet- és természetvédelemben az együttműködést.
6. cikk
A Szerződő Felek továbbra is támogatják és elősegítik az idegenforgalmi propaganda, az idegenforgalmi információk és publikációk cseréjét és terjesztését, valamint a közös regionális idegenforgalmi propagandára irányuló kezdeményezéseket. Minden alkalmas rendelkezést meg fognak hozni, hogy a másik állam országukban tartózkodó turistái számára lehetővé tegyék a legjelentősebb hazai napi- és hetilapok beszerzését.
7. cikk
A Szerződő Felek elősegítik és támogatják a rádió, a televízió és a sajtó újságíróinak, valamint az idegenforgalom területén dolgozó szakembereknek a látogatását, hogy a nyilvánosságot a másik állam idegenforgalmi vonzerőiről tájékoztassák.
8. cikk
A Szerződő Felek támogatják az idegenforgalom valamennyi területén a szakemberek cseréjét, valamint a tapasztalat- és információcserét.
Lehetőség szerint elősegítik a magyar és az osztrák vállalatok együttműködését idegenforgalmi létesítmények építésében és az ehhez szükséges felszerelések szállításában mind a Szerződő Felek, mind harmadik állam területén.
9. cikk
A Szerződő Felek megkönnyítik és támogatják a hivatalos magyar és osztrák idegenforgalmi propagandaszervezetek fiókjainak létesítését, amelyek haszonszerző tevékenységet nem folytatnak, hanem a másik országban az utasforgalom propagandáját végzik. Ezek létesítésében és tevékenységük végzésében biztosítják egymásnak a feltételek egyenlőségét, különösen saját képesített állampolgáraik alkalmazásának tekintetében.
10. cikk
Az idegenforgalommal összefüggésben keletkező fizetések elszámolása mindenkor a Magyar Népköztársaság és az Osztrák Köztársaság között érvényben levő fizetési megállapodások szerint történik.
11. cikk
A Szerződő Felek vegyesbizottságot hoznak létre, amely figyelemmel kíséri az Egyezmény végrehajtását, annak érdekében megfelelő intézkedésekre tesz javaslatot, s az idegenforgalom területén tapasztalatcserét folytat. Ez a bizottság előzetes egyeztetés alapján felváltva Magyarországon és Ausztriában ül össze.
12. cikk
Ez az Egyezmény 60 nappal az aláírást követően lép életbe és 5 évig marad hatályban. Hatálya külön intézkedés nélkül mindig 5 évre meghosszabbodik, kivéve, ha azt valamelyik Szerződő Fél a lejáratot 6 hónappal megelőzően, diplomáciai úton írásban felmondja.
Készült
két eredeti példányban, mindkettő magyar és német nyelven. Mindkét nyelvű szöveg egyaránt hiteles.
(Aláírások.)
3. § (1) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1980. december 16-tól alkalmazni kell.
(2)2 E rendelet végrehajtásáról a turizmusért felelős miniszter gondoskodik.
1
Az 1989: XXXI. törvény 38. §-ának (1) bekezdése szerint Magyar Népköztársaságon Magyar Köztársaságot kell érteni.
2
A 3. § (2) bekezdése a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 68. §-ával megállapított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás