• Tartalom

13/1992. (XII. 11.) BM rendelet

13/1992. (XII. 11.) BM rendelet

az Együttműködési Megállapodás kihirdetéséről1

1992.12.15.

A közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 4. § (4) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

E rendelet mellékleteként kihirdetem — az érintett szakszervezetekkel és érdekképviseleti szervekkel létrejött — Együttműködési Megállapodást.

2. §

Ez a rendelet 1992. december 15-én lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti a minisztérium és a miniszter érdekegyeztetési feladatairól szóló 3/1991. (BK. 2.) BM utasítás.

Melléklet

a 13/1992. (XII. 11.) BM rendelethez

Együttműködési Megállapodás
A Magyar Köztársaság belügyminisztere és a hivatásos szolgálati, illetve közalkalmazotti jogviszonyban álló dolgozók közösségét képviselő szervezetek: a Belügyi Dolgozók Szakszervezete, a Független Rendőrszakszervezet, a Határőrségi Dolgozók Szakszervezete és a Hivatásos Állomány Határőrségi Érdekképviseleti Testülete, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete, a Polgári Védelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége (a továbbiakban együtt: a Felek) abban a törekvésükben, hogy erősítsék meglévő együttműködési kapcsolatukat, figyelembe véve a megállapodásból adódó kölcsönös előnyöket, összhangban az érvényben lévő törvényekkel és rendelkezésekkel az alábbiakban állapodtak meg:
1.
A Felek korábbi együttműködési eredményeként kialakított belügyi érdekegyeztetés rendszerét, ezen belül a helyi érdekegyeztető tanácsokat, valamint az érdekegyeztetés országos szintű fórumát, a Belügyi Érdekegyeztető Tanácsot továbbra is fenntartják és működtetik.
2.
A munkaügyi kapcsolatokat és a közalkalmazotti jogviszonyt, valamint a rendőrség, a határőrség, a Köztársasági Őrezred, a tűzoltóság, a polgári védelem hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyát, anyagi, szociális és kulturális, továbbá élet- és munkakörülményeit érintő, ágazati jelentőségű kérdésekben a miniszter a Belügyi Érdekegyeztető Tanács (a továbbiakban: a BÉT) fórumával egyeztet.
3.
A belügyminiszter feladatkörében előkészített jogszabályok, miniszteri utasítások, irányelvek, tájékoztatók tervezetének véleményezésébe a Belügyminisztérium az e Megállapodást aláíró szakszervezeteket és érdekképviseleti szerveket bevonja.
4.
A Felek vállalják, hogy a konstruktív együttműködéshez, egyeztetéshez szükséges és elégséges információkat egymás részére biztosítják.
5.
A BÉT fórumát a munkáltatói és a munkavállalói tárgyalócsoport alkotja, melyek önállóak, egymástól függetlenek és nyitottak, belső ügyrendjükről maguk döntenek. A tárgyalócsoportok 6—6 fő képviselőből és — tagonként — 3 fő tanácskozási jogú szakértőből állnak. A munkavállalói tárgyalócsoport az Együttműködési Megállapodást aláíró szakszervezeti és érdekképviseleti szervek egy-egy képviselőjéből áll. A munkáltatói tárgyalócsoport tagjait a munkáltató képviseletét ellátó politikai államtitkár jelöli ki a fórum napirendjének függvényében.
6.
A Felek kötelezik magukat, hogy az érdekegyeztető fórumokra állásfoglalásra feljogosított képviselőket, valamint szakértőket delegálnak.
7.
A BÉT üléseit két elnök — társelnökként — felváltva vezeti, akit a BÉT tagjai soraiból (mindkét tárgyalócsoportból egy-egy főt) választanak meg.
8.
A BÉT üléseit szükség szerint, de legalább két hónaponként tartja. A BÉT összehívását bármelyik tárgyalócsoport vagy annak tagja kezdeményezheti az ülés napirendjére bármelyik tárgyalócsoport vagy annak tagja javaslatot tehet. Ezen kezdeményezéseket a soron következő ülés elnöke útján kell előterjeszteni.
9.
Az elnök előterjesztése vagy javaslata alapján az ülések napirendjéről a tárgyalócsoportok döntenek. Írásbeli napirend esetén — az ülés előtt 15, de legalább 8 nappal — a tárgyalócsoportok tagjainak az írásbeli előterjesztéseket el kell juttatni. Minden ülésen a következő ülés elnökét ki kell jelölni, és erről a tárgyalócsoportokat értesíteni kell.
10.
A tárgyalócsoportok képviselői véleményüket az ülésen szóban, de — ha az ügyet úgy ítélik meg — írásban is (az ülés előtt, megküldés útján vagy az ülésen való átadással) előadhatják. A tárgyalócsoportok szakértői véleményüket az ülésen szóban is előadhatják.
11.
A Felek vállalják, hogy az érdekegyeztető fórumokon kialakított konszenzusokat magukra nézve kötelezőnek tartják, és megteszik a végrehajtáshoz szükséges intézkedéseket.
12.
A Belügyminisztérium vállalja, hogy a BÉT működési feltételeit, a titkársági feladatok ellátását a BM Személyzeti és Munkaügyi Főosztálya útján biztosítja. A főosztály a BÉT üléseivel kapcsolatban keletkező anyagokat (meghívók, előterjesztések, emlékeztetők, magnófelvételek stb.) a BM ügykezelésre vonatkozó rendelkezése szerint kezeli.
13.
Ez a Megállapodás aláírása napján lép életbe. Rendelkezései felváltják a Budapesten, 1991. január 22-én aláírt Együttműködési Megállapodás rendelkezéseit.
Budapest, 1992. november 16.
Dr. Bárdos Judit s. k.,
főtitkár
a Belügyi Dolgozók Szakszervezete képviseletében
Rekvényi László s. k.,
főtitkár
a Független Rendőrszakszervezet képviseletében
Ackermann János s. k.,
titkár
a Határőrségi Dolgozók Szakszervezete képviseletében
Molnár Attila s. k.,
elnök
a Hivatásos Állomány Határőrségi Érdekképviseleti Testülete képviseletében
Gálos Imre s. k.,
főtitkár
a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete képviseletében
Bencsik Géza s. k.,
elnök
a Polgári Védelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége képviseletében
Dr. Boross Péter s. k.,
belügyminiszter
1

A rendeletet a 13/2010. (XII. 28.) BM rendelet 4. §-a hatályon kívül helyezte 2011. január 1. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére