27/1992. (IX. 26.) NM rendelet
27/1992. (IX. 26.) NM rendelet
a betegek beutalásának szakmai rendjéről1
Az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény végrehajtásáról rendelkező 16/1972. (IV. 29.) MT rendelet 37. §-ában foglalt felhatalmazás alapján — az érdekelt miniszterekkel egyetértésben — az alábbiakat rendelem:
1. §
(1) Amennyiben a háziorvos, a házi gyermekorvos, a fogorvos és a 89/1990. (V. 1.) MT rendelet 19/B. § (4) bekezdésében foglalt orvos (a továbbiakban együtt: alapellátás orvosa) szerint a beteg vizsgálata, illetőleg gyógykezelése érdekében az egészségügyi alapellátás szolgáltatásait meghaladó vizsgálat vagy kezelés szükséges, szakorvosi konzíliumot kérhet.
(2) Az alapellátás orvosa indokolt esetben a járóbeteg- szakellátást végző egészségügyi intézmény vezetőjén keresztül — amennyiben a beteg ehhez hozzájárul — a beteg lakásán (szállásán) tartandó konzíliumot is kérhet.
(3) Az alapellátás orvosa szükség esetén a beteget járóbeteg-szakellátásra vagy fekvőbeteg-gyógyintézetbe utalja.
2–6. §2
7. §
(1) A beutaló — ideértve a kórházi átirányítás esetén a zárójelentést is — egyértelműen tartalmazza a vizsgálatra vagy gyógykezelésre felkért intézmény pontos megjelölését, a beteg állapotának, eddigi kezelési eredményeinek rövid leírását és a feltételezett kórismét. A konzíliumi beutaló konkrét kérdésfelvetéssel zárul.
(2) A beutalóra adott szakvélemény tartalmazza a beutaló orvos kérdéseire adott válaszokat, a betegség okozta elváltozásokat, az esetleges további teendők szükségességét, ismételt szakkonzíliumot vagy szakkonzíliumokra tett javaslatot. A keresőképesség véleményezéséről csak a beutaló orvos ez irányú kérdésére lehet nyilatkozni.
8. §
(1) A beteg szakorvosi vizsgálatára, illetőleg fekvőbeteg-gyógyintézetbe történő beutalásával egyidejűleg a beutaló orvos a mentőszállításról intézkedhet, ha
a) a beteg csak fekvő helyzetben szállítható;
b) a beteg járásképtelen, vagy egészségi állapota nem teszi lehetővé a tömegközlekedési eszközök biztonságos igénybevételét;
c) a beteg szállítás közbeni szakfelügyelete szükséges;
d) fertőzésveszély vagy kóros magatartás közforgalmú járművek igénybevételét nem teszi lehetővé
és a beteg szakellátásra történő szállítása másként nem megoldható.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltak az irányadók, a beteg szakellátásról az otthonába történő szállítására is.
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) A rendelet előírásait nem kell alkalmazni a Honvédelmi Minisztérium, a Belügyminisztérium, az Igazságügyi Minisztérium és a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium felügyelete alatt álló egészségügyi intézményekben történő beutalásra.
(3) A beteg a szakellátást akkor veszi a beutalás szakmai rendjének megfelelően igénybe, ha azt az intézményt keresi fel, amelyet a beutaló orvos vizsgálatára vagy gyógykezelésére felkért.
(4)3
A rendeletet a 8/2012. (VI. 29.) EMMI rendelet 6. §-a hatályon kívül helyezte 2012. július 1. napjával.
A 2–6. §-t a 63/2007. (III. 31.) Korm. rendelet 6. § (6) bekezdésének d) pontja hatályon kívül helyezte.
A 9. § (4) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 39. §-ának 29. pontja hatályon kívül helyezte.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás