• Tartalom

5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet

5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet

a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról

2025.01.01.

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvényben (a továbbiakban: Mvt.) kapott felhatalmazás alapján — az érintett munkáltatói és munkavállalói érdekképviseleti szervezetekkel, illetőleg a 13. § (1) bekezdésének tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben — a következőket rendelem el:

AZ EGÉSZSÉGET NEM VESZÉLYEZTETŐ

ÉS BIZTONSÁGOS MUNKAVÉGZÉS KÖVETELMÉNYEI

1. §2 Az Mvt. 21. §-ának (2) bekezdése alá tartozó veszélyes munkaeszközök jegyzékét az 1/a. számú melléklet tartalmazza.

2. §4 Az Mvt. 21. §-ának (5) bekezdése alá tartozó egyes veszélyes munkaeszközök jegyzékét az 1/b. számú melléklet tartalmazza.

3. §5 (1) Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot az üzemeltetőnek ötévenként kell elvégeznie, ha jogszabály, szabvány vagy az üzemeltetési dokumentáció ennél gyakoribb felülvizsgálati időszakot nem ír elő.

(2) A felülvizsgálat eredményét a felülvizsgálatot végző személynek vagy szervezetnek vizsgálati jegyzőkönyvbe kell foglalnia és – ha a felülvizsgálatot nem az üzemeltető munkáltató végezte – annak egy példányát az üzemeltető munkáltató rendelkezésére kell bocsátania. Az üzemeltető munkáltató a felülvizsgálatot követő vizsgálatig köteles a vizsgálati jegyzőkönyvet megőrizni.

(3) Az Mvt. 23. §-ának (1) bekezdése szerinti munkaeszközt (gépet) a telephelyen kívül csak akkor szabad üzemeltetni, ha az azon elhelyezett jelzésről nyilvánvalóan megállapítható, hogy a felülvizsgálatot az (1) bekezdésben meghatározott időszaknak megfelelően elvégezték.

A MUNKÁLTATÓK ÉS A MUNKAVÁLLALÓK KÖTELESSÉGEI ÉS JOGAI AZ EGÉSZSÉGET NEM VESZÉLYEZTETŐ ÉS BIZTONSÁGOS MUNKAVÉGZÉS KÖVETELMÉNYEINEK MEGVALÓSÍTÁSÁBAN

4. §6 A 2. számú mellékletben meghatározott tevékenységet folytató és veszélyességi osztályba sorolt munkáltató a mellékletben megállapított munkavállalói létszámhoz és képesítési feltételekhez igazodóan köteles a tevékenységhez elegendő létszámot és időt biztosítva, de legalább az előírt időtartamokra munkavédelmi (munkabiztonsági) szakmai képesítéssel rendelkező elegendő, de legalább az előírt létszámú szakembert foglalkoztatni.

A MUNKABALESETEK ÉS FOGLALKOZÁSI MEGBETEGEDÉSEK BEJELENTÉSE, KIVIZSGÁLÁSA ÉS NYILVÁNTARTÁSA

5. §8 (1)9 A munkáltató minden munkaképtelenséggel járó munkabalesetet, ideértve a bányászati munkabalesetet is (a továbbiakban együttesen: munkabaleset), a bekövetkezését követően köteles haladéktalanul kivizsgálni. A három munkanapot meghaladó munkaképtelenséggel járó munkabalesetet ki kell vizsgálni, az Mvt. 64/A. §-a szerint nyilvántartásba kell venni és be kell jelenteni. Munkaképtelenséget nem okozó munkabaleset esetén a kötelező egészségbiztosítási ellátásról szóló törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben foglalt szabályokat kell alkalmazni.

(2)10 A munkabaleseti nyilvántartás az Mvt. 64. § (3) bekezdésében és az Mvt. 64/A. § (2) bekezdésében meghatározott adatokat tartalmazza.

(3)11

6. §12 (1)13 A munkabaleset kivizsgálásnak megállapításait olyan részletesen kell rögzíteni – többek között – tanúk meghallgatásáról készült jegyzőkönyvvel, helyszínrajzzal, fényképpel, hogy az alkalmas legyen a munkabaleset okainak felderítésére és vita esetén a tényállás tisztázására. A munkabaleset kivizsgálásának szempontjait a 3. számú melléklet tartalmazza.

(2)14 A három munkanapot meghaladó munkaképtelenséggel járó munkabaleset vizsgálati dokumentációját a munkabaleseti nyilvántartásban szereplő sorszámmal kell ellátni. Ezt a sorszámot a munkabaleseti jegyzőkönyvön is fel kell tüntetni.

7. §15 (1)16 A súlyos munkabalesetet a munkáltatónak – telefonon, telefaxon, e-mailben vagy személyesen – haladéktalanul be kell jelentenie a rendelkezésre álló adatok közlésével a munkabaleset helyszíne szerint illetékes fővárosi és vármegyei kormányhivatal mint munkavédelmi hatóság (a továbbiakban: munkavédelmi hatóság) felé, amely a bejelentést azonnal továbbítja a a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztériumnak.

(2) Olyan munkahelyen, ahol különböző munkáltatók munkavállalókat egyidejűleg foglalkoztatnak és a sérült munkáltatója a munkabaleset bekövetkezésekor nem azonosítható, a súlyos munkabaleset bejelentési kötelezettsége tekintetében az ellenkező bizonyításáig vélelmezni kell, hogy a sérült munkavállaló munkáltatója az, aki a tevékenységet a munkahelyen ténylegesen irányítja. Amennyiben a munkáltató személye így sem állapítható meg, akkor a munkáltatónak azt kell tekinteni, akinek a területén a munkavégzés folyik.

(3)17 Súlyos munkabaleset esetén a munkáltató a munkavédelmi hatóság megérkezéséig köteles a baleseti helyszínt a mentést követően balesetkori állapotában megőrizni. Ha a balesetkori állapot megőrzése további súlyos veszélyhelyzetet idézne elő vagy jelentős anyagi kárral járna, akkor a baleseti helyszínről fényképet, videofelvételt vagy egyéb, a munkabaleset kivizsgálását elősegítő dokumentumot kell készíteni.

8. §19 (1)20 A kivizsgálás során nyert adatokat, tényeket – ideértve a munkabalesetből eredő munkaképtelenségnek a későbbiekben megállapított időtartamát is – a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium honlapján közzétett munkabaleseti jegyzőkönyv minta szerint (a továbbiakban: jegyzőkönyv) kell rögzíteni. Ha a sérült állapota vagy a munkabaleset jellege miatt a kivizsgálást az adatszolgáltatás időpontjáig nem lehet befejezni, akkor ezt a tényt a jegyzőkönyvben meg kell indokolni.

(2)21 A jegyzőkönyvet minden sérültről külön-külön, a honlapon közzétett kitöltési útmutatóban foglaltak alapján kell kiállítani és az érintetteknek megküldeni.

9. §22 (1) A munkáltató köteles a kivizsgálás befejezésekor, de legkésőbb a tárgyhót követő hónap 8. napjáig megküldeni a jegyzőkönyvet

a) a sérültnek, halála esetén hozzátartozójának;

b)23 a halált, illetve a három munkanapot meghaladó munkaképtelenséget okozó munkabalesetről a munkabaleset helyszíne szerint illetékes munkavédelmi hatóságnak, illetve bányafelügyeletnek;

c)24 külföldi kiküldetés, külszolgálat, munkaerő-kölcsönzés esetén a magyarországi székhelyű munkáltató munkavállalójának a b) pont szerinti munkabalesetéről a munkáltató székhelye szerint illetékes munkavédelmi hatóságnak, illetve bányafelügyeletnek;

d)25 a társadalombiztosítási kifizetőhelynek, ennek hiányában az egészségbiztosítási pénztári feladatkörében eljáró fővárosi és vármegyei kormányhivatalnak;

e) munkaerő-kölcsönzés, kirendelés esetén a kölcsönbeadó, kirendelő munkáltatónak.

(2) Súlyos munkabaleset esetén az (1) bekezdés szerinti határidő indokolt esetben 30 nappal meghosszabbítható.

(3)26 A súlyos munkabalesetről készített jegyzőkönyvnek a munkavédelmi hatósághoz történő megküldésekor másolatban mellékelni kell a munkáltatói balesetvizsgálat teljes dokumentációját így különösen:

a) a meghallgatási jegyzőkönyveket,

b) a szakmai képzettséget igazoló dokumentumot,

c) a kezelési jogosultságot igazoló dokumentumot,

d) az egészségügyi alkalmasságot igazoló dokumentumot,

e) az üzembe helyezést dokumentáló iratot,

f) időszakos biztonsági felülvizsgálatot dokumentáló iratot,

g) a kockázatértékelést dokumentáló iratot,

h) fényképfelvételeket, videófelvételeket,

i) a belső szabályzatok vonatkozó részeit.

10. § (1) Az a munkáltató köteles a munkabaleset kivizsgálására, bejelentésére és nyilvántartására vonatkozó előírásokat teljesíteni, amely (aki) a sérültet szervezett munkavégzés keretében foglalkoztatja.

(2)27 Ha a munkabaleset a tanulót vagy képzésben részt vevő személyt a szakirányú oktatás keretében olyan tevékenység során vagy azzal összefüggésben éri, amikor nem állt a nevelési, oktatási intézmény vagy a szakképző intézmény felügyelete alatt, munkáltatón az őt foglalkoztatót kell érteni. Ettől az intézmény és a foglalkoztató szerződésben eltérhet. A foglalkoztató munkáltató minden munkabaleset esetén köteles erről a nevelési, oktatási intézményt vagy szakképző intézményt értesíteni, és annak a kivizsgálásban való részvételét lehetővé tenni.

(3)28 Az (1) bekezdésben meghatározott kötelességek teljesítésért belföldön más munkáltatóhoz történő kirendelés (kiküldetés), munkaerő-kölcsönzés, illetve a nem magyarországi székhelyű munkáltató által foglalkoztatott munkavállalót magyarországi székhelyű munkáltatónál ért munkabaleset esetén – a kirendelő (kiküldő) munkáltató, a kölcsönbeadó, illetve a foglalkoztató munkáltató értesítése mellett – a sérült munkáját közvetlenül irányító munkáltató a felelős.

A MUNKAVÉDELMI ÉRDEKKÉPVISELET, ÉRDEKEGYEZTETÉS

11. §29 A munkahelyi munkavédelmi program elkészítésére vonatkozó javaslat munkáltató részéről történő elutasítása esetén kollektív munkaügyi vita kezdeményezhető a 2. számú mellékletben meghatározott I. veszélyességi osztályba tartozó és 50 főnél több munkavállalót foglalkoztató, valamint a II. veszélyességi osztályba tartozó és 300 főnél több munkavállalót foglalkoztató munkáltatóval szemben.

11/A. §31

A MUNKAVÉDELEM

HATÓSÁGI FELÜGYELETE

12. §32

13. §33

13/A. §34

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

14. § (1) E rendelet 1994. január 1-jén lép hatályba.

(2) Az e rendelet hatálybalépése előtt a 4/1985. (II. 21.) ME rendelet alapján kiadott munkavédelmi szakértői engedélyek, továbbá a 7/1985. (VII. 20.) ME rendelet alapján kiadott minősítő bizonyítványok az azokban foglalt időpontig és feltételekkel érvényesek.

(3)35 Ez a rendelet a népegészségre és a munkahelyi egészségre és biztonságra vonatkozó közösségi statisztikáról szóló Európai Parlament és Tanács 1338/2008/EK (2008. december 16.) rendeletének 2. cikk negyedik francia bekezdésével valamint IV. melléklete d) pontjával kapcsolatban a végrehajtáshoz szükséges rendelkezéseket állapít meg.

(4)36 Ez a rendelet a statisztikai célú területi egységek nómenklatúrájának (NUTS) létrehozásáról szóló 1059/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet mellékleteinek módosításáról szóló 2016. november 21-i (EU) 2016/2066 bizottsági rendelet 1. cikkével kapcsolatban a végrehajtáshoz szükséges rendelkezéseket állapít meg.

(5)37 Ez a rendelet a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. rendszerének létrehozásáról szóló 1893/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról szóló, 2022. október 10-i (EU) 2023/137 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.

1/a. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez38

Az Mvt. 21. § (2) bekezdése alapján veszélyesnek minősülő munkaeszközök jegyzéke

1. A famegmunkálásra vagy a fához hasonló fizikai tulajdonsággal rendelkező anyagok megmunkálására, húsfeldolgozásra vagy a húshoz hasonló fizikai tulajdonságokkal rendelkező anyagok feldolgozására szolgáló (egy- vagy többélű), következő típusú körfűrészek:

1.1. működés közben rögzített fűrészéllel/fűrészélekkel dolgozó fűrészgép, amely rögzített gépággyal rendelkezik, és a munkadarabot kézi előtolással vagy leszerelhető gépi előtolással mozgatja;

1.2. működés közben rögzített fűrészlappal dolgozó fűrészgép, kézzel működtetett váltakozó mozgású fűrészpaddal vagy kocsival;

1.3. működés közben rögzített fűrészlappal dolgozó fűrészgép, amely a munkadarabot beépített mechanikus előtolással, kézi behelyezéssel és/vagy kivétellel mozgatja;

1.4. mozgó élű fűrészgép, amely a munkadarabot mechanikus előtolással, kézi behelyezéssel és/vagy kivétellel mozgatja.

2. Faipari gyalugép kézi előtolással.

3. Faipari vastagsági gyalugép egyoldali megmunkálásra, amely beépített mechanikus előtolással rendelkezik, a munkadarab kézi behelyezésével és/vagy kivételével.

4. A következő típusú szalagfűrészek kézi behelyezéssel és/vagy kivétellel, famegmunkálásra és a fához hasonló fizikai tulajdonságokkal rendelkező anyagok megmunkálására, vagy húsfeldolgozásra és a húshoz hasonló fizikai tulajdonságokkal rendelkező anyagok feldolgozására:

4.1. működés közben rögzített éllel/élekkel dolgozó fűrészgép, rögzített vagy váltakozó mozgású fűrészpaddal vagy gépággyal;

4.2. váltakozó mozgású kocsira szerelt éllel rendelkező fűrészgép.

5. Az 1–4. és a 7. pont szerinti gépek kombinált kivitelben famegmunkálásra és a fához hasonló fizikai tulajdonságokkal rendelkező anyag megmunkálására.

6. Faipari csapmarógép több szerszámtartóval, kézi előtolással.

7. Függőleges marógép kézi előtolással famegmunkálásra és a fához hasonló fizikai tulajdonságokkal rendelkező anyagok megmunkálására.

8. Faipari kézi láncfűrészgép.

9. Kézzel adagolt és ürített, fémek hidegátalakítására való sajtó, beleértve azt az élhajlítógépet is, amely mozgó elemeinek elmozdulása meghaladhatja a 6 mm-t, és a sebessége meghaladhatja a 30 mm/s értéket.

10. Műanyag-feldolgozó fröccsöntőgép vagy formázóprés a munkadarab kézi behelyezésével és/vagy kivételével.

11. Gumiipari fröccsöntőgép vagy formázóprés a munkadarab kézi behelyezésével és/vagy kivételével.

12. A következő föld alatti munkára szolgáló gépek:

12.1. mozdony és fékezőkocsi,

12.2. hidraulikus energiával működtetett alátámasztó biztosító berendezés.

13. Kézi adagolású háztartási hulladékgyűjtő teherjármű, amely présmechanizmussal van felszerelve.

14. Járműemelők.

15. Személyek vagy személyek és terhek emelésére szolgáló szerkezetek, amelyeknél fennáll a leesés veszélye több mint három méter magasságból.

16. Hordozható patronos rögzítő- és egyéb összekapcsoló gép.

További munkaeszközök:

17. Daruk és futómacskák gépi meghajtással.

18. Gépi hajtású emelőtargoncák.

19. Villamos emelődobok.

20. Rakodógépek, jövesztő-rakodógépek.

21. Mezőgazdasági és erdészeti traktorok.

22. Járműürítés és -mozgatás különleges berendezései.

23. Személyszállításra használt folyamatos szállítóberendezések.

1/b. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez39

Az Mvt. 21. §-ának (5) bekezdése alá tartozó egyes veszélyes munkaeszközök jegyzéke

1. Helyszíni összeszerelésű gépi meghajtású daruk

2. Járműürítés és -mozgatás helyszíni összeszerelésű különleges berendezései

3. Személyemelésre ideiglenesen felhasználható emelőberendezések

2. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez40

Munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személy foglalkoztatásának feltételei

1. A munkáltatók tevékenységük alapján a következő munkavédelmi szempontú veszélyességi osztályba tartoznak az EU tagországok számára kötelezően alkalmazandó, a Gazdasági Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere, a TEÁOR’25 alapján.

A

B

1.

TEÁOR’25 kód

Gazdasági tevékenység megnevezése

2.

I. VESZÉLYESSÉGI OSZTÁLY

3.

02

Erdőgazdálkodás
Kivéve:
02.3 Vadon termő erdei termény gyűjtése

4.

05

Szénbányászat

5.

06

Kőolaj-, földgázkitermelés

6.

07

Fémtartalmú érc bányászata

7.

08

Egyéb bányászat

8.

09

Bányászati szolgáltatás

9.

10.1

Húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása

10.

10.2

Hal, rákféle és puhatestű feldolgozása, tartósítása

11.

16

Fafeldolgozás, fa-, parafatermék (kivéve: bútor), fonott áru gyártása
Kivéve:
16.28 Egyéb fa-, parafatermék, fonott áru gyártása

12.

17

Papír, papírtermék gyártása

13.

19

Kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás

14.

20

Vegyi anyag, termék gyártása

15.

21

Gyógyszergyártás

16.

22

Gumi-, műanyag termék gyártása

17.

23

Nemfém ásványi termék gyártása

18.

24

Fém alapanyag gyártása

19.

25.2

Központi fűtési kazán, gőzkazán, radiátor, fémtartály gyártása

20.

25.3

Fegyver-, lőszergyártás

21.

25.4

Fémalakítás, porkohászat

22.

28

Gép, gépi berendezés gyártása
Kivéve:
28.23 Irodagép gyártása (kivéve: számítógép és perifériái)

23.

30.11

Polgári hajó építése

24.

30.2

Vasúti, kötöttpályás jármű gyártása

25.

31

Bútorgyártás

26.

35

Villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás

27.

37

Szennyvíz gyűjtése, kezelése

28.

38

Hulladékgazdálkodás

29.

39

Szennyeződésmentesítés, egyéb hulladékkezelés

30.

41.0

Lakó- és nem lakóépület építése

31.

42

Egyéb építmény építése

32.

43

Speciális szaképítés

33.

49

Szárazföldi, csővezetékes szállítás

34.

50

Vízi szállítás

35.

51

Légi szállítás

36.

52

Raktározás, tárolás, szállítást kiegészítő tevékenység

37.

72.1

Természettudományi, műszaki kutatás, kísérleti fejlesztés

38.

II. VESZÉLYESSÉGI OSZTÁLY

39.

01

Növénytermesztés, állattenyésztés, vadgazdálkodás és kapcsolódó szolgáltatások

40.

02.3

Vadon termő erdei termény gyűjtése

41.

03

Halászat, akvakultúra

42.

10

Élelmiszergyártás
Kivéve:
10.1 Húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása
10.2 Hal, rákféle és puhatestű feldolgozása, tartósítása

43.

11

Italgyártás

44.

12

Dohánytermék gyártása

45.

13

Textília gyártása

46.

14

Ruházati termék gyártása

47.

15

Bőr, bőrtermék, más anyagból készült kapcsolódó termék, lábbeli gyártása

48.

16.28

Egyéb fa-, parafatermék, fonott áru gyártása

49.

18

Nyomdai és egyéb sokszorosítási tevékenység

50.

25

Fémfeldolgozási termék gyártása
Kivéve:
25.2 Központi fűtési kazán, gőzkazán, radiátor, fémtartály gyártása

51.

26

Számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása

52.

27

Villamos berendezés gyártása

53.

28.23

Irodagép gyártása (kivéve: számítógép és perifériái)

54.

29

Közúti jármű gyártása

55.

30

Egyéb jármű gyártása
Kivéve:
30.11 Polgári hajó építése
30.2 Vasúti, kötöttpályás jármű gyártása

56.

32

Egyéb feldolgozóipari tevékenység

57.

33

Ipari gép, berendezés, eszköz javítása, karbantartása, üzembe helyezése

58.

36

Víztermelés, -kezelés, -ellátás

59.

59

Film, videó, televízióműsor, hangfelvétel készítése és kiadása

60.

61

Távközlés

61.

71.2

Műszaki vizsgálat, elemzés

62.

75

Állategészségügyi ellátás

63.

80

Nyomozói, biztonsági tevékenység

64.

81

Építményüzemeltetés, zöldterület-kezelés

65.

85.32

Szakmai középfokú oktatás

66.

85.4

Felsőoktatás

67.

85.5

Egyéb oktatás

68.

86

Humánegészségügyi ellátás

69.

87

Bentlakásos ellátás

70.

95

Számítógép, személyi, háztartási cikk, gépjármű, motorkerékpár javítása, karbantartása

71.

96.3

Temetkezés, temetkezést kiegészítő szolgáltatás

72.

97

Háztartási alkalmazottat foglalkoztató magánháztartás

73.

III. VESZÉLYESSÉGI OSZÁLY

74.

95.3

Gépjármű, motorkerékpár javítása, karbantartása

75.

95.31

Gépjármű javítása, karbantartása

76.

95.32

Motorkerékpár javítása, karbantartása

77.

46.7
46.73
47.8
47.83

Gépjármű, motorkerékpár és ezekhez kapcsolódó alkatrész, tartozék nagykereskedelme
Motorkerékpár, motorkerékpár-alkatrész és -tartozék nagykereskedelme
Gépjármű, motorkerékpár és ezekhez kapcsolódó alkatrész, tartozék kiskereskedelme
Motorkerékpár, motorkerékpár-alkatrész és -tartozék kiskereskedelme

78.

46

Nagykereskedelem

79.

47

Kiskereskedelem

80.

53

Postai, futárpostai tevékenység

81.

55

Szálláshely-szolgáltatás

82.

56

Vendéglátás

83.

58

Kiadói tevékenység

84.

60

Műsor-összeállítás, műsorszolgáltatás, hírügynökségi és egyéb tartalomterjesztési tevékenység

85.

62

Információtechnológiai szolgáltatás

86.

63

Számítástechnikai infrastruktúra, adatfeldolgozás, tárhelyszolgáltatás és egyéb információs szolgáltatási tevékenységek

87.

64

Pénzügyi közvetítés (kivéve: biztosítási, nyugdíjpénztári tevékenység)

88.

65

Biztosítás, viszontbiztosítás, nyugdíjalapok (kivéve: kötelező társadalombiztosítás)

89.

66

Pénzügyi kiegészítő tevékenység

90.

68

Ingatlanügyletek

91.

69

Jogi, számviteli tevékenység

92.

70

Üzletvezetés, üzletvezetési tanácsadás

93.

71

Építészmérnöki, mérnöki tevékenység, műszaki vizsgálat, elemzés
Kivéve:
71.2 Műszaki vizsgálat, elemzés

94.

72.2

Társadalomtudományi, humán kutatás, kísérleti fejlesztés

95.

73

Reklám, piackutatás, PR-tevékenység

96.

74

Egyéb szakmai, tudományos, műszaki tevékenység

97.

77

Kölcsönzés, operatív lízing

98.

78

Munkaerőpiaci szolgáltatás

99.

79

Utazásközvetítés, utazásszervezés, egyéb foglalás

100.

82

Adminisztratív, irodai és egyéb üzletmenetet támogató szolgáltatás

101.

84

Közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás

102.

85

Oktatás
Kivéve:
85.32 Szakmai középfokú oktatás
85.4 Felsőoktatás
85.5 Egyéb oktatás

103.

88

Szociális ellátás, bentlakás nélkül

104.

90

Alkotóművészet, előadó-művészet

105.

91

Könyvtári, levéltári, múzeumi, egyéb kulturális tevékenység

106.

92

Szerencsejáték, fogadás

107.

93

Sport-, szórakoztató-, szabadidős tevékenység

108.

94

Érdekképviselet

109.

96

Személyi szolgáltatás

2. A munkáltatókat a veszélyességi osztályon belül az általuk foglalkoztatott munkavállalók – beleértve a munkaerő-kölcsönzés keretében átengedett munkavállalókat is – állományi létszáma alapján kell csoportosítani:

a) 1–9 munkavállaló között;

b) 10–49 munkavállaló között;

c) 50–500 munkavállaló között;

d) 501–1000 munkavállaló között;

e) 1000 munkavállaló felett.

3. Az 1. és 2. pontban leírt szempontok alapján besorolt munkáltató – a 4–5. pontban meghatározott eltérés figyelembevételével – legalább az alábbiakban meghatározott létszámú és munkavédelmi szakképesítésű személyt köteles, minimálisan az e pontban megállapított munkaidőtartamot kitöltő, munkavédelmi tevékenységre foglalkoztatni:

I/a) egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt heti négy órára,
I/b) egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt napi három órára,
I/c) egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt napi hat órára,
I/d) egy fő felsőfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt teljes munkaidővel,
I/e) egy fő felsőfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt teljes munkaidővel és minden megkezdett 400 munkavállaló után további egy-egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt teljes munkaidővel,
II/a) egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt heti egy órára,
II/b) egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt napi egy órára,
II/c) egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt napi két órára,
II/d) egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt teljes munkaidővel,
II/e) egy fő felsőfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt teljes munkaidővel és minden megkezdett 800 munkavállaló után további egy-egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt teljes munkaidővel,
III/a) egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt heti egy órára,
III/b) egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt napi egy órára,
III/c) egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt napi egy órára,
IIII/d) egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt napi négy órára,
III/e) egy fő felsőfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyt teljes munkaidővel és minden megkezdett 1500 munkavállaló után további egy-egy fő középfokú munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személy teljes munkaidővel.

4. A legfeljebb 9 fő munkavállalót foglalkoztató munkáltató (mikrovállalkozás) esetén, továbbá ha a munkáltató a tevékenysége alapján a II. vagy III. veszélyességi osztályba tartozik, és 50 főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztat (kisvállalkozás), akkor külön szakember kijelölése (foglalkoztatása) helyett kijelölt munkavállalójával vagy természetes személy munkaadóként maga is elláthatja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés munkáltatói feladatait, amennyiben a kijelölt személy vagy ő maga rendelkezik az azok ellátásához a munkáltató tényleges szakmai tevékenységére tekintettel szükséges ismeretekkel, készséggel és jártassággal. Valamennyi esetben (kijelölés, foglalkoztatás vagy a munkavédelmi feladatok személyes ellátása) a munkáltató kötelessége továbbá, hogy a munkavédelemre vonatkozó szabályokban előírt munkabiztonsági szaktevékenység elvégzésére munkavédelmi (bányászati) szakmai képesítéssel rendelkező személyt vegyen igénybe. Ez a személy lehet a kijelölt (foglalkoztatott) szakember vagy – a szakképzettségi feltétel fennállása esetén – a természetes személy munkáltató is.

5. Az 1. és a 2. pont szerinti besorolásról és ez alapján a 3. pont szerinti foglalkoztatásról a munkáltató saját felelősséggel gondoskodik.

Amennyiben a munkáltató az ágazati számjele szerinti tevékenység mellett más veszélyességi osztályba sorolásra alapot adó tevékenységet is folytat:

–  ha ez utóbbi tevékenység magasabb veszélyességi osztályba tartozik és az e körben foglalkoztatottak száma az összlétszám 40%-át eléri, számjeléhez képest eggyel magasabb;

–  ha ez utóbbi tevékenység alacsonyabb veszélyességi osztályba tartozik és az e körben foglalkoztatottak száma az összlétszám 60%-át eléri, számjeléhez képest eggyel alacsonyabb veszélyességi osztályba kell a munkáltatót besorolni.

A 2. pontban megjelölt létszámkategória szerinti besorolás alapja minden esetben a munkáltató teljes állományi létszáma (akkor is, ha a létszám százalékos aránya miatt magasabb vagy alacsonyabb veszélyességi osztályba kell sorolni a fentiek szerint).

Tanulókat, hallgatókat abban az arányban kell a munkavállalói létszámhoz számítani, amilyen arányt a gyakorlati képzésük képvisel a teljes oktatási idő tartamához képest.

6. A munkavédelmi hatósági ellenőrzés során a munkáltatónak kell bizonyítani a besorolás helyességét, az alapul vett adatok valódiságát továbbá a munkavédelmi szakember előírt óraszámban történő foglalkoztatását.

7. A munkáltató köteles a besorolását veszélyességi osztály vagy létszám kategória megváltozásakor módosítani és a besorolás megfelelősségét évenként felülvizsgálni, valamint mindezt írásban dokumentálni.

3. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez41

A munkabaleset kivizsgálásának szempontjai
A munkabaleset vizsgálatakor az esemény térbeni és időbeni környezetében fel kell tárni a veszélyes körülményeket és veszélyes cselekedeteket, valamint azokat a tényezőket, melyeknek szerepük lehetett a sérülést eredményező mozzanat vagy folyamat beindulásában.
A munkabaleset kivizsgálása során helyszíni szemlét kell tartani. A helyszíni szemle eredményét szükség szerint jegyzőkönyvben, rajzon, fényképen, videofelvételen rögzíteni kell.
A munkabalesetről információval rendelkező személyeket - ha szükséges jegyzőkönyvileg - meg kell hallgatni.
Ezek lehetnek:
- a sérült,
- a balesetet okozó személy,
- a szemtanúk,
- a sérült munkatársa,
- a sérült közvetlen vezetője.
A munkabaleset kivizsgálása során meg kell állapítani:
- a létesítmények, gépek, berendezések, szerszámok, eszközök, a munka tárgya (anyaga) biztonságtechnikai állapotát, ennek keretében a munkavédelmi minőségre, üzembe helyezésre, műszaki felülvizsgálatra, technológiára, kezelésre, karbantartásra vonatkozó előírások meglétét, megfelelőségét, érvényesülését, előre nem látható esemény (pl. üzemzavar, műszaki hiba) fellépését;
- az egyéni és kollektív védőeszközök, a sérült öltözete, védőberendezések, jelzőberendezések, védőburkolatok meglétét, megfelelőségét, alkalmazásukra és használatukra vonatkozó előírások érvényesülését;
- a környezeti tényezőket, ezek jelenlétét, mértékét, hatását (szükség esetén műszeres méréssel):

1. mechanikai tényezők,

2. kémiai tényezők (többek között: gázok, gőzök, por),

3. elektromos tényezők,

4. zaj és rezgés,

5. sugárzás (többek között: világítási tényezők),

6. meteorológiai tényezők,

7. klímatényezők,

8. hőmérséklet hatásai,

9. élőlény hatásai,

10. egyéb ártalmas és/vagy veszélyes hatások;

- a munkaszervezés, a belső ellenőrzés, irányítás rendszerét, a munkavégzés ütemét, a munkatér nagyságát, munkakörnyezetben az ergonómia érvényesülését, utasítást, jelzést, figyelmeztetést adó táblák, feliratok létét, minőségét, figyelemelterelő jelenségek, tevékenységek jelenlétét, az üzemi rend és tisztaság, az anyagtárolás, szállítás, közlekedés szabályainak érvényesülését, a munkáltatás egyéb körülményeit;

- a balesetet szenvedett munkavállaló (balesetet okozó személy) és társak baleset bekövetkezése előtti feladatát, szándékát és cselekedeteit, a környezeti tényezők baleset előtti állapotát;

- az érintett termelőberendezésekre, munkaeszközökre, munkafolyamatra, sérülti (okozói) és társi cselekedetre vonatkozó előírások érvényesülését, az előírástól való eltérés mértékét;

- a balesetet kiváltó okot, okokat, az eddig felsorolt minden tényező hatásának tételes vizsgálatával, a közrehatás valószínűsíthető arányának megállapításával;

- hogyan lett volna elkerülhető a munkabaleset;

- az összes lehetséges javító intézkedést, és ezek függvényében azt, hogy mit kell tenni hasonló baleset megelőzése érdekében, mennyi időn belül.

A munkabaleset vizsgálatának megállapításait olyan részletességgel kell rögzíteni, hogy az így készült dokumentumok alkalmasak legyenek a baleset okainak megállapítására és a megállapított összefüggések, körülmények tényszerű alátámasztására.

4/a. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez42

4/b. számú melléklet a 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez43

5. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez44

6. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez45

1

A Vhr. 1. §-át megelőző alcím a a 11/2002. (XII. 28.) FMM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A Vhr. 1. §-a a 11/2002. (XII. 28.) FMM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

3

A Vhr. 2. §-át megelőző alcímet a a 11/2002. (XII. 28.) FMM rendelet 1. §-a iktatta be.

4

A Vhr. 2. §-a a 11/2002. (XII. 28.) FMM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

5

A Vhr. 3. §-a a 11/2002. (XII. 28.) FMM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.

6

A Vhr. 4. §-a a 16/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 1. §-ával megállapított, az 56/2023. (XII. 28.) GFM rendelet 4. § a) pontja szerint módosított szöveg.

7

A Vhr. 5. §-át megelőző alcímet a 35/2015. (XII. 23.) NGM rendelet 1. § (3) bekezdése módosította.

8

A Vhr. 5. §-a a 20/1997. ( XII. 19.) MüM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

9

A Vhr. 5. § (1) bekezdése a 33/2016. (IX. 8.) NGM rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított, az 56/2023. (XII. 28.) GFM rendelet 4. § b) pontja szerint módosított szöveg.

10

A Vhr. 5. § (2) bekezdése az 56/2023. (XII. 28.) GFM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

11

A Vhr. 5. § (3) bekezdését az 56/2023. (XII. 28.) GFM rendelet 5. § a) pontja hatályon kívül helyezte.

12

A Vhr. 6. §-a a 20/1997. ( XII.19.) MüM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

13

A Vhr. 6. § (1) bekezdése a 35/2015. (XII. 23.) NGM rendelet 1. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

14

A Vhr. 6. § (2) bekezdése a 35/2015. (XII. 23.) NGM rendelet 1. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

15

A Vhr. 7. §-a a 27/2010. (XII. 31.) NGM rendelet 3. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

17

A Vhr. 7. § (3) bekezdése a 9/2015. (III. 31.) NGM rendelet 3. § b) pontja szerint módosított szöveg.

18

A Vhr. 8. §-át megelőző alcímet a 28/2004. (XII. 20.) FMM rendelet 1. §-a iktatta be.

19

A Vhr. 8. §-a az 5/2010. (III. 9.) SZMM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.

20

A Vhr. 8. § (1) bekezdése az 56/2023. (XII. 28.) GFM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

21

A Vhr. 8. § (2) bekezdése az 56/2023. (XII. 28.) GFM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

22

A Vhr. 9. §-a az 5/2010. (III. 9.) SZMM rendelet 5. §-ával megállapított szöveg.

23

A Vhr. 9. § (1) bekezdés b) pontja a 9/2015. (III. 31.) NGM rendelet 3. § c) pontja, a 33/2016. (IX. 8.) NGM rendelet 3. §-a szerint módosított szöveg.

24

A Vhr. 9. § (1) bekezdés c) pontja a 63/2013. (XII. 17.) NGM rendelet 4. §-a, a 9/2015. (III. 31.) NGM rendelet 3. § d) pontja szerint módosított szöveg.

25

A Vhr. 9. § (1) bekezdés d) pontja a 33/2016. (IX. 8.) NGM rendelet 1. § (2) bekezdésével megállapított, a 22/2020. (VI. 29.) ITM rendelet 2. § b) pontja, a 28/2022. (XII. 30.) GFM rendelet 2. § a) pontja szerint módosított szöveg.

26

A Vhr. 9. § (3) bekezdés nyitó szövegrésze a 9/2015. (III. 31.) NGM rendelet 3. § e) pontja szerint módosított szöveg.

27

A 10. § (2) bekezdése az 56/2024. (XII. 31.) NGM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

28

A Vhr. 10. § (3) bekezdése az 5/2010. (III. 9.) SZMM rendelet 6. §-ával megállapított szöveg.

29

A Vhr. 11. §-a a 20/1997. ( XII.19.) MüM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.

30

A Vhr. 11/A. §-át megelőző alcímet a 16/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 3. §-a iktatta a szövegbe.

31

A Vhr. 11/A. §-át a 16/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 3. §-a iktatta be, hatályon kívül helyezte az 5/2010. (III. 9.) SZMM rendelet 9. § (3) bekezdése.

32

A Vhr. 12–13. §-át a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 686. § (2) bekezdés 1. pontja hatályon kívül helyezte. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2010. január 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.

33

A Vhr. 12–13. §-át a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 686. § (2) bekezdés 1. pontja hatályon kívül helyezte. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2010. január 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.

34

A Vhr. 13/A. §-t a 20/1997. ( XII.19.) MüM rendelet 6. §-a iktatta be, a 16/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 5. §-a hatályon kívül helyezte.

35

A Vhr. 14. § (3) bekezdését az 5/2010. (III. 9.) SZMM rendelet 7. §-a iktatta be.

36

A Vhr. 14. § (4) bekezdését a 6/2018. (III. 1.) NGM rendelet 1. §-a iktatta be.

37

A 14. § (5) bekezdését az 56/2024. (XII. 31.) NGM rendelet 2. §-a iktatta be.

38

A Vhr. 1/a. számú melléklete az 5/2010. (III. 9.) SZMM rendelet 8. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

39

Az 1/b. számú melléklet a 2/2007. (II. 9.) SZMM rendelet 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

41

A Vhr. 3. számú mellékletét az 5/2010. (III. 9.) SZMM rendelet 9. § – a 27/2010. (XII. 31.) NGM rendelet 71. § (2) bekezdésével megállapított – (4) bekezdése hatályon kívül helyezte, újonnan a 63/2013. (XII. 17.) NGM rendelet 3. § (1) bekezdése iktatta be.

42

A Vhr. 4. számú melléklete helyébe a 28/2004. (XII. 20.) FMM rendelet 2. §-ának (1) bekezdése alapján a 4/a. számú melléklet lépett, a Vhr. 4/a. számú mellékletét az 56/2023. (XII. 28.) GFM rendelet 5. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

43

A Vhr. 4. számú melléklete helyébe a 28/2004. (XII. 20.) FMM rendelet 2. §-ának (1) bekezdése alapján a 4/b. számú melléklet lépett. A 4/b. számú mellékletet az 5/2010. (III. 9.) SZMM rendelet 9. §27/2010. (XII. 31.) NGM rendelet 71. § (2) bekezdésével megállapított – (4) bekezdése hatályon kívül helyezte.

44

A Vhr. 5. számú mellékletet az 56/2023. (XII. 28.) GFM rendelet 5. § c) pontja hatályon kívül helyezte.

45

A Vhr. 6. számú mellékletét a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 686. § (2) bekezdés 1. pontja hatályon kívül helyezte. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2010. január 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére