• Tartalom

29/1995. (HK 16.) HM utasítás

29/1995. (HK 16.) HM utasítás

a nukleárisbaleset-elhárítás ágazati feladatairól

1995.07.11.
A honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény 11. § (1) bekezdés 1) pontjában, valamint az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszer (a továbbiakban: ONER) létrehozásáról szóló 135/1989. (XII. 22.) MT rendelet 14. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következő utasítást adom ki:

Általános rendelkezések:

1. § Az utasítás hatálya kiterjed a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM) és háttérintézményeire, valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) szervezeteire.

2. § A honvédelmi ágazatra háruló nukleárisbaleset-elhárítási feladatok:

(1) az MH személyi állományának megóvása a nukleáris veszélyhelyzet következményeitől;

(2) az ONER keretében részvétel:

a) a hazai nukleáris, valamint a radioaktív anyagokat alkalmazó és tároló létesítményeknél;

b) a nukleáris és radioaktív anyagok szállításakor;

c) az ország területén kívül és a világűrben bekövetkezett balesetekből eredő nukleáris veszélyhelyzet felmérésében, következményei csökkentésében és megszüntetésében.

3. § A HM és az MH kijelölt szervei és szervezetei a 2. §-ban foglalt feladatokat a Nukleárisbaleset-elhárítási Kormánybizottság (a továbbiakban: Kormánybizottság) követelményei alapján földi, légi sugárfelderítéssel, sugárellenőrzéssel, sugármentesítéssel, sérültek szakorvosi, illetve kórházi ellátásával, valamint szükség esetén híd- és kompátkelőhelyek berendezésével végzik.

4. § A honvédelmi miniszter (a Kormánybizottság elnökhelyettese) kijelöli a minisztérium állományából a Kormánybizottság Titkárság munkáját nukleáris veszélyhelyzetben segítő személyeket. A Kormánybizottságban akadályoztatása esetén a honvédelmi minisztert a katonai ügyeket felügyelő helyettes államtitkár képviseli.

5. § (1) Az ágazati nukleárisbaleset-elhárítási feladatokat normál helyzetben a HM Katonai Főosztály, illetve az MH Nukleárisbaleset-elhárítási Operatív Csoport (a továbbiakban: NBOCS) végzi.

(2) Nukleáris veszélyhelyzet esetén a nukleárisbaleset-elhárítási feladatokat az országos és ágazati Balesetelhárítási Intézkedési Tervekben (a továbbiakban: BEIT) meghatározottak szerint a HM Operatív Csoport, illetve az MH Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszer (a továbbiakban: MH NBR) végzi.

(3)

Az MH NBR szervezeti felépítése:

a) Irányító szervek:

• MH NBR Operatív Törzs;

• az MH parancsnoka által kijelölt irányító csoport;

b) Végrehajtó szervek:

• MH Sugárfigyelő és Jelzőrendszer;

• MH kijelölt szervezetei.

(4) A (3) bekezdés a) alpontjában kijelölt irányító és a (3) bekezdés b) alpontjában kijelölt végrehajtó szervek tevékenységüket az MH parancsnoka által meghatározott vezetési rendben valósítják meg.

(5) A kijelölt és a nukleáris létesítmények által veszélyeztetett katonai szervezetek nukleáris veszélyhelyzetben való tevékenységének rendjére vonatkozó, az MH NBR Operatív Törzs által készített BEIT-et, valamint az ONER Honvédelmi Ágazati Szervezeti Működési Szabályzatát a honvédelmi miniszter hagyja jóvá.

Az ágazat szerveinek feladatai normál helyzetben:

6. § (1) A HM Katonai Főosztály végzi a Kormánybizottság által kiadott munkaokmányok tárca szintű koordinálását, javaslatokat tesz a katonai feladatok megvalósítására.

(2) Az MH NBOCS az MH NBR normál időszakban működő szerve. Feladata az MH NBR működésével kapcsolatos jogszabályokra vonatkozó szakmai javaslatok előkészítése, a rendszer tevékenységének tervezése, szervezése, az állomány felkészítésének irányítása, a működőképesség anyagi feltételeinek biztosítása.

Az ágazat szerveinek feladatai nukleáris veszélyhelyzetben:

7. § (1) A HM szervek állományából létrehozott HM Operatív Csoport az országos nukleárisbaleset-elhárítási tevékenység HM-re háruló feladatainak koordinálója, a honvédelmi miniszter szakmai segítője. Feladatát a miniszter irányításával végzi, közvetlenül koordinálja a HM szintű nukleárisbaleset-elhárítási feladatokat.

(2) Az MH NBR Operatív Törzs az MH NBR irányító szerve, vezetőjét és tagjait az MH parancsnoka jelöli ki. Az MH NBR Operatív Törzs vezetőjének (a továbbiakban: Operatív Törzs vezető) hatáskörét és feladatait az MH parancsnoka szabályozza.

(3) Az MH NBR Operatív Törzs feladata nukleáris veszélyhelyzetben az MH NBR tevékenységének, valamint a veszélyeztetett csapatok megóvásának, mentésének irányítása és a katonai felső vezetés döntéseinek előkészítése.

(4) Az 5. § (3) bekezdés a) alpont szerinti irányító csoport feladata nukleáris veszélyhelyzetben az MH kijelölt katonai szerveinek közvetlen vezetése. Összetételét és feladatait az MH parancsnoka határozza meg.

A kijelölt csapatok alkalmazási elvei:

8. § (1) Az MH nukleárisbaleset-elhárítási feladataira az MH parancsnoka által kijelölt katonai erőket vegyivédelmi, műszaki, repülő, egészségügyi és területvédelmi csapatok képezik.

(2) A korai riasztás feladatait az MH Vegyi-, Sugárfigyelő és Helyzetértékelő Ügyeleti Szolgálat hajtja végre az Automata Mérő és Adatgyűjtő Rendszer mérési adatai alapján, amely szükség esetén az MH Sugárfigyelő- és Jelzőrendszer más elemeivel is kiegészítésre kerülhet.

9. § Az MH személyi állománya nukleárisbaleset-elhárítási felkészítésben, a kijelölt csapatok pedig speciális kiképzésben részesülnek.

10. § Nukleárisbaleset-elhárítási feladat végrehajtásában csak az arra kijelölt és felkészített erők vehetnek részt. A feladatot végrehajtó katonák esetében az atomenergia alkalmazása körében foglalkoztatott dolgozók sugárterhelésére vonatkozó dóziskorlátokat kell alkalmazni.

11. § A kijelölt honvédségi erők kirendelésére, Nukleárisbaleset-elhárítási Kormánybizottság döntése szerint – a honvédelmi törvény rendelkezéseinek megfelelően – a honvédelmi miniszter, illetve az MH parancsnoka jogosult.

12. § A nukleárisbaleset-elhárítási feladatra kijelölt katonai szervezetek együttműködését más ágazati és területi szervekkel az Operatív Törzs vezető koordinálja.

Záró rendelkezések:

13. § Az MH NBR működésének fedezetét az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszer létrehozásáról szóló 135/1989. (XII. 22.) MT rendelet 18. és 20. §-ai alapján, az ONER és az MH éves költségvetésében tervezik. Az ONER költségvetéséhez, az ágazat igényeire – a Kormánybizottság irányelvei alapján – az MH NBR Operatív Törzs vezető terjeszt fel javaslatot. Az MH NBR 17/1992. (I. 28.) és 14/1993. (I. 22.) Korm. rendeletekben meghatározott feladatai végrehajtásához szükséges éves költségeit az MH-nál kialakított tervezési rend keretein belül, az MH NBR Operatív Törzs vezető tervjavaslata alapján, a felső szintű gazdálkodó szervek tervezik. Az MH NBR költségvetési előirányzatait célelőirányzatként kell a tervjavaslatokban szerepeltetni.

14. § Az MH NBR működési feltételeinek megteremtésére, az erők kijelölétésre és felkészítésére, az alkalmazás megtervezésére, az MH NBR szerveinek összetételére, valamint a Kormánybizottság Operatív Törzsében az MH-t képviselő személyek kijelölésére az MH parancsnoka intézkedik.

15. § Ez az utasítás a közzététele napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg a Paksi Atomerőműben esetleg előforduló üzemzavar esetén, az MN feladatairól szóló 019/1984. MNK HM utasítás a hatályát veszti.


Keleti György s. k.,

honvédelmi miniszter

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére