9/1995. (VIII. 31.) KTM rendelet
9/1995. (VIII. 31.) KTM rendelet
a motorbenzinek tárolásakor, töltésekor, szállításakor és áttöltésekor keletkező szénhidrogén-emisszió korlátozásáról1
A levegő tisztaságának védelméről szóló — többször módosított — 21/1986. (VI. 2.) MT rendelet2 13. §-a (2) bekezdésének h) pontjában kapott felhatalmazás alapján — a gazdasági3 miniszterrel és az érdekelt miniszterekkel egyetértésben — a következőket rendelem el:
1. § A rendelet hatálya — a motorbenzinből évente 100 m3-nél kevesebbet forgalmazó üzemanyagtöltő állomások, továbbá az 1 m3 alatti helyhez kötött tartályok kivételével — kiterjed
a) az olyan helyhez kötött tartályok létesítésére és üzemeltetésére, amelyeket motorbenzinnel töltenek meg, vagy amelyekben motorbenzint tárolnak, illetőleg amelyekből motorbenzint vételeznek;
b) az üzemanyagszállító járművek olyan szállítótartályainak üzemeltetésére (tartályos jármű, továbbiakban: szállító tartály), amelyeket motorbenzinnel töltenek meg, vagy amelyekből motorbenzint töltenek át;
c) az üzemanyagtöltő állomások létesítésére és üzemeltetésére, valamint
d) ezek létesítőire és üzemeltetőire.
2. § (1) Azokat a helyhez kötött és szállító tartályokat, amelyekből töltéskor (be- és áttöltéskor) és lefejtéskor motorbenzingőzök kerülnek a környezetbe, gőzvisszavezető rendszerrel (gázinga) vagy véggázkezelő, illetve -visszatartó (a továbbiakban: véggázkezelő) berendezésekkel kell létesíteni és üzemeltetni.
(2) Az üzemanyagtöltő állomások motorbenzin tároló tartályait csak olyan gőzvisszavezető rendszerhez csatlakoztatható módon lehet létesíteni és üzemeltetni, amely a szállítótartályba vezeti vissza (gázinga) az átfejtéskor kiszorított motorbenzingőzöket.
(3) Az üzemanyagtöltő állomások kiszolgáló kútfejét pisztolygáz visszavezetővel kell létesíteni és üzemeltetni, amely a motorbenzint vételező járművek üzemanyagtankjából kilépő motorbenzingőzöket a töltőállomás üzemanyagtároló-tartályába vezeti vissza.
3. § A gőzvisszavezető és véggázkezelő rendszerekre vonatkozó követelményeket a rendelet melléklete tartalmazza.
4. § Az üzemben tartó köteles a gőzvisszavezető és a véggázkezelő berendezéseket folyamatosan üzemképes állapotban tartani és működtetni. Meghibásodás esetén a javítást 5 munkanapon belül el kell végezni. A határidő eredménytelen letelte után a motorbenzin töltést és lefejtést szüneteltetni kell.
4/A. §4 Az alsó töltésű közúti tartálykocsikat, valamint azok töltőállomásait úgy kell tervezni, kialakítani és üzemeltetni, hogy megfeleljenek e rendelet 2. számú mellékletében foglalt követelményeknek.
5. § A helyhez kötött, föld feletti, szabadon álló motorbenzintároló tartályokat felületkezeléssel (hő elleni védelemmel, fényvisszaverő bevonattal) kell ellátni.
6. § (1) A helyhez kötött motorbenzint tároló tartályok, a motorbenzint szállító tartálykocsik, valamint a pisztolygáz gőzvisszavezető rendszereinél, a rendelet mellékletében előírt követelmények betartását az üzemeltetőnek saját költségén kétévenként — a környezetvédelmi miniszter által a gazdasági5 miniszterrel egyetértésben kijelölt intézménnyel — tanúsíttatni kell.
(2) A véggázkezelővel ellátott [2. § (1) bek.] helyhez kötött berendezés (tartály) üzemeltetőjének, a rendelet mellékletében előírt követelmények, valamint a pontforrásnak minősülő véggázkezelő és egyéb műszaki megoldású berendezés esetén a megengedett kibocsátási határértékek betartását kétévente saját költségén ellenőriztetnie kell.
(3) Az (1) bekezdésben előírt vizsgálatok eredményét jegyzőkönyvben, a (2) bekezdésben előírt vizsgálatokét pedig szakértői véleményben kell rögzíteni.
(4) A (3) bekezdés szerinti okmányokat az üzemeltetés helyén a kiállítástól számított öt éven át meg kell őrizni, és az ellenőrző hatóság kérésére be kell mutatni.
7. § (1) A helyhez kötött berendezést (tartályt) az üzemeltetőnek az üzembe helyezéssel egy időben be kell jelenteni a 11/1994. (III. 25.) IKM rendelet I. számú melléklete szerinti bejelentőlapnak a területileg illetékes környezetvédelmi felügyelőséghez történő megküldésével.
(2)6
8. § (1)7
(2) A beruházónak a gőzvisszavezető rendszer megfelelősségét az üzembe helyezés során a kijelölt tanúsító intézménnyel ellenőriztetni és tanúsíttatni kell. Az erről készült jegyzőkönyvet a környezetvédelmi hatóság részére meg kell küldeni.
(3) Az megengedett határérték betartását az üzembe helyezés során a létesítőnek szakintézménnyel ellenőriztetnie kell, és a szakvéleményt meg kell küldeni a környezetvédelmi hatóságnak.
(4) Csak olyan helyhez kötött motorbenzintároló-tartály, valamint töltőállomás létesítése és üzembe helyezése engedélyezhető, amely e rendelet előírásait kielégíti.
9. §8
10. § (1) Az e rendeletben rögzített követelményektől eltérően működtetett berendezések esetén — ideértve a vizsgálati kötelezettség elmulasztását is — a környezetvédelmi hatóság határidővel előírja a hiányosság megszüntetését, egyidejűleg az üzemeltető ellen szabálysértési eljárást kezdeményez.
(2) Az (1) bekezdésben előírtak nem teljesítése esetén az üzemelést az illetékes engedélyező hatóság a környezetvédelmi hatóság kezdeményezésére felfüggeszti vagy megtiltja.
Vegyes és záró rendelkezések
11. § E rendelet alkalmazásában
(1) A rendelet hatálybalépésekor már működő üzemanyagtöltő állomások motorbenzin forgalmát a rendelet hatálybalépése előtti 3 év közül azon év szerint kell megítélni, amelyikben a legnagyobb mennyiségű volt a motorbenzin eladás.
(2) Ha az üzemelés megkezdése óta a rendelet hatálybalépéséig kevesebb mint 3 év telt el, akkor a tervezett motorbenzin forgalmat kell figyelembe venni.
(3) A rendelet hatálybalépése után engedélyezésre kerülő üzemanyagtöltő állomás esetén a tervezett legnagyobb motorbenzin forgalmat kell figyelembe venni.
(4)9
(5) Véggázkezelő berendezések azok a technológiai berendezések és műszaki eljárások, melyekkel a tartályokból kilépő levegő motorbenzin tartalmát csökkentik (pl. adszorpciós eljárás, véggázégetés úszófedeles tartály stb.).
12. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.
(2) A 6. § (1) bekezdésében előírt követelményeket 1997. január 1-jétől kell alkalmazni.
(3)–(4)10
13. §11 Ez a rendelet – a levegő védelméről szóló, a levegőterheltségi határértékekről és a helyhez kötött légszennyező pontforrások kibocsátási határértékeiről szóló, valamint a levegőterheltségi szint és a helyhez kötött légszennyező források kibocsátásának vizsgálatával, ellenőrzésével, értékelésével kapcsolatos szabályokról szóló jogszabályokkal együtt – összeegyeztethető szabályozást tartalmaz az Európai Parlament és a Tanács az illékony szerves vegyületeknek (VOC) a benzin tárolásából és a tárolótelepekről töltőállomások részére történő elosztásából származó kibocsátása csökkentéséről szóló 94/63/EK irányelvével.
1. számú melléklet a 9/1995. (VIII. 31.) KTM rendelethez12
2. számú melléklet a 9/1995. (VIII. 31.) KTM rendelethez13
A rendeletet a 118/2011. (XII. 15.) VM rendelet 11. §-a hatályon kívül helyezte 2012. január 1. napjával.
A 21/1986. (VI. 2.) MT rendeletet hatályon kívül helyezte a 21/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 24. §-ának (2) bekezdése.
Az időközi szervezeti változásoknak megfelelő szöveg.
A 4/A. §-t a 6/2004. (IV. 27.) KvVM rendelet 1. §-a iktatta a szövegbe.
Az időközi szervezeti változásoknak megfelelő szöveg.
A 7. § (2) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 28. §-ának 18. pontja hatályon kívül helyezte.
A 8. § (1) bekezdését a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (2) bekezdés 100. pontja hatályon kívül helyezte. E módosító rendelet 45. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. március 1-jét követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
A 9. §-t a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 28. §-ának 18. pontja hatályon kívül helyezte.
A 11. § (4) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 28. §-ának 18. pontja hatályon kívül helyezte.
A 12. § (3)–(4) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 28. §-ának 18. pontja hatályon kívül helyezte.
A 13. §-t a 6/2004. (IV. 27.) KvVM rendelet 2. §-a iktatta be, szövege az 5/2011. (I. 14.) VM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
Az eredeti melléklet jelölését a 6/2004. (IV. 27.) KvVM rendelet 3. §-ának (1) bekezdése 1. számú mellékletre változtatta.
A 2. számú mellékletet a 6/2004. (IV. 27.) KvVM rendelet 3. §-ának (1) bekezdése iktatta be, egyidejűleg az eredeti melléklet jelölését 1. számú mellékletre változtatva. E módosító rendelet 3. §-ának (3) bekezdése alapján a 2004. május 1. napján már üzemelő benzintároló telepeken az alsó töltésű közúti tartálykocsiknak, valamint azok töltőállomásainak 2005. január 1-jétől kell megfelelnie a 2. számú mellékletében foglalt követelményeknek.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás