• Tartalom

184/1996. (XII. 11.) Korm. rendelet

184/1996. (XII. 11.) Korm. rendelet

a területfejlesztési koncepciók és programok, valamint a területrendezési tervek egyeztetésének és elfogadásának rendjéről

1997.03.01.

A Kormány a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény (a továbbiakban: Tft.) 27. §-a (1) bekezdésének d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a területi tervezés eljárási szabályainak érvényesítése érdekében a következőket rendeli el:

Általános rendelkezések

1. § (1) Területfejlesztési koncepció [Tft. 5. § m) pont], illetőleg területfejlesztési program [Tft. 5. § n) pont] az ország, illetve egy térség (a régió, a megye, a kiemelt térség és a kistérség) területére készül.

(2) A regionális és a kiemelt térségi területfejlesztési koncepciót össze kell hangolni az országos területfejlesztési koncepcióval, a megyei és a kistérségi területfejlesztési koncepciót pedig az országos, a regionális és a kiemelt térségi koncepcióval.

(3) A területfejlesztési koncepció, valamint a területfejlesztési program módosítására az új területfejlesztési koncepció, illetve program egyeztetése és elfogadása rendjének szabályait kell alkalmazni.

(4) A területfejlesztési koncepció és program módosításának költségeit – eltérő megállapodás vagy rendelkezés hiányában – a módosítással érintett terv kidolgozására, készítésére kötelezett viseli.

2. § (1) Területrendezési terv az ország, a régió, a megye, a kiemelt térség és a megye egy térsége területére készül.

(2) A térség nagyságrendjét, illetve az elfogadás szintjét tekintve a területrendezési tervek egymásra épülő rendszert alkotnak.

(3) A kiemelt térség és a régió területrendezési terve nem lehet ellentétes az ország területrendezési tervével, a megye területrendezési terve pedig az ország, a kiemelt térség és a régió területrendezési tervével.

(4) A (2) bekezdés szerinti összhang biztosítása érdekében

a) az országos és a kiemelt térségek területrendezési tervének módosítását a más térség területrendezési tervében érvényesíteni kell;

b) a más térségek területrendezési tervének módosítása – amennyiben a módosításnak kihatása van az országos, illetőleg a magasabb térség területrendezési tervére – csak az ország és a kiemelt térségek területrendezési terve egyidejű módosítása mellett történhet.

(5) A területrendezési terv módosításának költségeit – eltérő megállapodás vagy rendelkezés hiányában – a módosítással érintett terv kidolgozására, készítésére kötelezett viseli.

(6) A módosításra az új területrendezési terv egyeztetésének és elfogadásának rendjére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

3. § (1) A területfejlesztési koncepciók és programok nem lehetnek ellentétben az elfogadott területrendezési tervekben foglaltakkal.

(2) A területrendezési terveknek figyelembe kell venniük a térséget érintő területfejlesztési koncepciókban és programokban foglaltakat.

A területfejlesztési koncepciók és programok egyeztetése

4. § A területfejlesztési koncepciók és programok egyeztetésében – az e rendelet 5–9. §-aiban meghatározottak szerint – a következők vesznek részt:

a) az Országos Területfejlesztési Tanács;

b) a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter;

c) a külön törvényben [Tft. 17. § (1) bek. b) pont] meghatározott miniszterek, valamint az országos hatáskörű szervek vezetői;

d) a regionális területfejlesztési tanácsok;

e) a megyei területfejlesztési tanácsok;

f) a megyei önkormányzat közgyűlése;

g) a fővárosi önkormányzat közgyűlése;

h) a megyei jogú város közgyűlése;

i) az országos önkormányzati szövetségek;

j) az országos gazdasági kamarák és szakmai társadalmi szervezetek;

k) a területileg érintett területi gazdasági kamarák és szakmai társadalmi szervezetek;

l) a területileg érintett területi államigazgatási szervek;

m) a területileg érintett területfejlesztési önkormányzati társulások;

n) a területileg érintett települési önkormányzatok.

5. § (1) Az országos területfejlesztési koncepciót a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) dolgozza ki. Az érintett miniszterek részt vesznek az országos területfejlesztési koncepció feladatkörüket érintő munkarészeinek kidolgozásában.

(2) Az országos területfejlesztési koncepciót véleményezésre meg kell küldeni a 4. § a)j) pontjában meghatározottaknak.

6. § (1) A több megye (régió) területét érintő területfejlesztési koncepciót és programokat a regionális fejlesztési tanács dolgozza ki, és fogadja el.

(2) Ha a térségben nem működik regionális fejlesztési tanács, akkor az (1) bekezdés szerinti koncepciót és programokat az érintett megyei területfejlesztési tanácsok – megállapodás alapján – dolgozzák ki, és összehangoltan fogadják el.

(3) A régió területfejlesztési koncepciójának véleményeztetését az országos területfejlesztési koncepcióra vonatkozó szabályok megfelelő alkalmazásával kell végezni.

7. § (1) A kiemelt térségekre [Tft. 5. § f) pont] vonatkozó területfejlesztési koncepciót és programot a regionális fejlesztési tanács dolgozza ki.

(2) A kiemelt térségekre vonatkozó területfejlesztési koncepciót és programokat véleményezésre meg kell küldeni a 4. § a)n) pontjában meghatározottaknak.

8. § (1) A megyei területfejlesztési koncepciót és programot a megyei területfejlesztési tanács dolgozza ki.

(2) A megyei területfejlesztési koncepciót és programot véleményezésre meg kell küldeni a 4. § a)d), valamint f)n) pontjában meghatározottakon túl a szomszédos megyei területfejlesztési tanácsnak is.

9. § (1) A kistérségi területfejlesztési koncepciót és programot a területfejlesztési önkormányzati társulás dolgozza ki, és hagyja jóvá.

(2) A kistérségi területfejlesztési koncepciót és programot véleményezésre meg kell küldeni a 4. § d) és e), valamint k), l), n) pontjában meghatározottaknak.

(3) A szomszédos országokkal közös területfejlesztési koncepciók és programok véleményezésére és elfogadására, az érintett térségnek megfelelő területfejlesztési koncepció, illetve program véleményezésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

10. § (1) A területfejlesztési koncepcióhoz és programhoz – annak környezeti, társadalmi és gazdasági hatásait bemutató – vizsgálati elemzést1 kell készíteni.

(2) A vizsgálati elemzés elkészítéséről a területfejlesztési koncepció és program kidolgozója gondoskodik.

A területrendezési tervek egyeztetése

11. § A területrendezési tervek véleményeztetésére e rendelet 4–8. §-ait kell megfelelően alkalmazni.

12. § Az ország területrendezési tervét a miniszter dolgozza ki. Az érintett miniszterek részt vesznek az ország területrendezési tervek feladatkörüket érintő munkarészeinek kidolgozásában.

13. § (1) Több megye (régió) közös területrendezési tervét az érintett megyei önkormányzatok – tervezési társulásra vonatkozó megállapodás alapján – közösen dolgozzák ki, és illetékességi területükre vonatkozó részét összehangoltan hagyják jóvá.

(2) A régió területrendezési tervének véleményeztetését a megyei területrendezési tervre vonatkozó szabályok szerint kell végezni.

14. § Kiemelt térség területrendezési tervének elkészítéséről a miniszter gondoskodik. Az érintett miniszterek részt vesznek a terv feladatkörüket érintő munkarészeinek kidolgozásában.

15. § A megye területrendezési tervét a megyei önkormányzat dolgozza ki.

16. § A szomszédos országgal közös területrendezési terv egyeztetésének és elfogadásának rendjére e rendeletnek a kiemelt térségre vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

A területfejlesztési koncepciók és programok, valamint
a területrendezési tervek kidolgozásának és elfogadásának eljárási rendje

17. § (1) A területfejlesztési koncepciók és programok, valamint a területrendezési tervek (a továbbiakban együtt: területi tervek) kidolgozója a területi terv elkészítésére tervezési jogosultsággal rendelkező személy vagy szervezet (a továbbiakban: tervező) számára megbízást adhat. A terv kidolgozásáért felelős szerv ez esetben – saját munkaszerve útján – megbízóként jár el.

(2) A területrendezési tervezésre jogosultak körét és a szakképesítési feltételeket külön jogszabály állapítja meg.

18. § A területrendezési tervet – a külön jogszabály rendelkezéseinek megfelelően – szakmai tartalmának elbírálása érdekében meg kell küldeni a tervtanácsnak. A tervtanács szakvéleményét a tervdokumentációhoz csatolni kell.

19. § (1) A területi terv egyes munkafázisainak dokumentációit meg kell küldeni az egyeztetésben résztvevők számára.

(2) Az egyeztetés elvégezhető a dokumentációból készült – az elfogadás szempontjából fontos elemeket tartalmazó – kivonattal is. A megbízónak ez esetben is gondoskodnia kell arról, hogy az eredeti méretarányú tervlapokat és rajzi mellékleteket tartalmazó teljes dokumentáció megtekinthető legyen.

20. § (1) A területi terv kidolgozója határidő kitűzésével felhívja az együttműködő és véleményező szerveket javaslataik közlésére.

(2) A véleményezésre a kistérség területfejlesztési koncepciója és programja esetén legalább harminc, egyébként hatvan napot kell biztosítania.

(3) Az egyeztetés során tett írásbeli észrevételeket – a tervezői válaszokkal kiegészítve – az egyes munkafázisok dokumentációjához kell csatolni.

21. § (1) A kidolgozott és a véleményező szervekkel egyeztetett területi terv tervezetét a döntéshozó elé kell terjeszteni. Az előterjesztésben fel kell tüntetni

a) azokat a tartalmi kérdéseket, amelyekben nem alakult ki egyetértés,

b) az előterjesztő álláspontját az el nem fogadott javaslatokról, és

c) a részletesen indokolt ellenvéleményeket.

(2) Az egészében vagy egyes részfejezeteiben elfogadott területi tervet közzé kell tenni a következők szerint:

a) a regionális, megyei és kiemelt térségi területi tervet az érintett megyei önkormányzatok hivatalos lapjában, vagy a szervezeti és működési szabályzatukban megállapított módon;

b) a kistérség területfejlesztési koncepcióját és programját az érintett települési önkormányzatok hivatalos lapjában, vagy a szervezeti és működési szabályzatukban megállapított módon.

22. § (1) A kidolgozó szerv országos, illetve helyi napilapban vagy más alkalmas módon köteles tájékoztatni az érintett települési önkormányzatokat és lakosságot:

a) a tervezés megindításáról, a terv készítésének céljáról és a terv által megoldható kérdések jellegéről;

b) az egyes fő munkarészek elkészültéről;

c) a lakossági észrevételek megtételének lehetőségéről és módjáról;

d) a terv elfogadásáról és az elfogadó határozat tartalmáról.

(2) Az elfogadott területi terveket a külön jogszabályban meghatározott módon nyilván kell tartani, és meg kell őrizni.

Hatályba léptető rendelkezés

23. § Ez a rendelet 1997. március 1-jén lép hatályba.

Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök

1

A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 43–44. §-ai.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére