10/1997. (III. 26.) IM rendelet
10/1997. (III. 26.) IM rendelet
a büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományú tagjainak elismerési rendjéről1
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 342. §-a (2) bekezdésének j) pontjában kapott felhatalmazás alapján a büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományú tagjainak elismerési rendjéről a következőket rendelem el:
A RENDELET HATÁLYA
1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságára (a továbbiakban: országos parancsnokság), a büntetés-végrehajtási intézetekre, intézményekre (a továbbiakban az országos parancsnoksággal együtt: bv. intézet), az e szerveknél szolgálatot teljesítő hivatásos állomány tagjára (a továbbiakban: ht. állomány tagja), valamint meghatározott esetekben a ht. állományból nyugállományba helyezettre (a továbbiakban: nyugállományú tag).
(2) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, e rendeletet kell alkalmazni a más szervhez vezényelt ht. állomány tagjára is.
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
2. § Az állami kitüntetéseken kívül a Hszt. 118. §-ában felsorolt elismerések a Hszt.-ben és az e rendeletben meghatározottak szerint adományozhatók a ht. állomány tagjának, illetve a 12. §-ban és a 16–18. §-okban foglalt elismerések a nyugállományú tagnak.
3. §2 A ht. állomány tagját elismerésben részesítheti az igazságügyi és rendészeti miniszter, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka (a továbbiakban: országos parancsnok) és az állományilletékes parancsnok.
4. §3 Az állományilletékes parancsnok a hatáskörét meghaladó elismerések adományozására vonatkozó javaslatát az e célra rendszeresített nyomtatványon, az országos parancsnokság központi személyügyi szerve részére – a bv. gazdálkodó szervezethez vezényelt ht. állomány tagja esetében a gazdálkodó szervezet vezetőjének kezdeményezésére, illetve egyetértésével – terjeszti elő.
5. §4 Az állományilletékes parancsnok a szervezetszerű helyettesét nem részesítheti jutalomban. Az elismerésre vonatkozó javaslatot a 4. §-ban meghatározottak szerint az elöljáró parancsnokhoz kell előterjeszteni.
6. § Elismerések átadására a következő alkalmakkor kerülhet sor:
a) az állami és a nemzeti ünnepeken (március 15., augusztus 20., október 23.),
b) a bv. szervezet napján (szeptember 8.) és egyéb szakmai napokon (pl. Pedagógus Nap, Semmelweis Nap),
c) a nyugállományba vonuláskor,
d) az 50. születésnapon,
e) meghatározott feladat eredményes teljesítésekor.
7. § A kitüntetésről és egyéb elismerésről, valamint más szerv vezetője által adományozott kitüntetés viselésének engedélyezéséről határozatban vagy állományparancsban (a továbbiakban: parancs) kell rendelkezni.
7/A. §5 A büntetés-végrehajtás hivatásos állományú tagja részére nemzetközi szervezettől, külföldi állami szervtől származó elismerés, kitüntető cím vagy díj elfogadását az igazságügyi és rendészeti miniszter engedélyezi. Külföldi kitüntetés elfogadására és viselésére külön jogszabály rendelkezései az irányadók.
8. §6 (1) Nem részesíthető elismerésben a hivatásos állomány tagja, ha
a) ellene fegyelmi vagy büntetőeljárás van folyamatban, annak befejezéséig,
b) a Hszt. 123. §-a (1) bekezdésének b)–g) pontja szerinti fenyítésben részesítették, és a fenyítés hatálya alatt áll,
c) ellene a bíróság felfüggesztett szabadságvesztést szabott ki, a próbaidő eredményes leteltéig,
d) a bíróság próbára bocsátotta, a próbaidő tartama alatt.
9. §7
ELISMERÉSEK
Fizetési fokozatban várakozási idő csökkentése
10. § (1) A magas színvonalú szolgálatteljesítés elismeréseként a fizetési fokozatban eltöltendő várakozási időnek egy évvel történő csökkentését az állományilletékes parancsnok rendelheti el.
(2) A várakozási idő csökkentését legfeljebb két egymást követő alkalommal lehet elrendelni.
Egy fizetési fokozattal való előresorolás
11. § A tartósan színvonalas munkát végző vagy szolgálatát példamutatóan ellátó ht. állomány tagja, illetve, aki a beosztásához előírt képesítésen túl további képesítést szerez, amennyiben ezzel a szolgálati feladatait magasabb színvonalon képes ellátni, egy fizetési fokozattal való előresorolás elismerésben részesíthető.
Pénzjutalom, tárgyjutalom
12. § (1) Pénzjutalomban, illetve tárgyjutalomban részesíthető a ht. állomány tagja, ha huzamosabb ideje az átlagosnál eredményesebb munkát végez, illetőleg jelentős, meghatározott feladatot hajt végre, valamint az 50. születésnapján.
(2) Egy évben ugyanazon személynek több alkalommal is adományozható jutalom.
(3)8 A pénzjutalom összege az illetményalap 100%-ánál, a tárgyjutalom értéke az illetményalap 50%-ánál kevesebb nem lehet.
(4) Pénzjutalmat és tárgyjutalmat a 3. §-ban felsorolt vezetők, a rendelkezésükre bocsátott, e célra felhasználható keret erejéig adományozhatnak.
Hazai vagy külföldi jutalomüdülés
13. § (1) Az országos parancsnok a huzamosabb időn át tartó eredményes szolgálatteljesítésért, az átlagosnál nagyobb megterheléssel járó feladatok végzéséért a ht. állomány tagját hazai vagy külföldi jutalomüdülésben részesítheti.
(2) A jutalomüdülés elismerés a családtagok részvételével is adományozható.
Dísztőr, díszkard
14. § (1) A dísztőr, díszkard – kivételes elismerésként – a vezető beosztásban levő főtisztnek, tábornoknak adományozható
a) ha szakmai tevékenységével a büntetés-végrehajtás fejlesztése érdekében kiemelkedő eredményt ért el,
b) ha a kiemelkedően veszélyes rendkívüli esemény felszámolása során bátor és eredményes helytállást tanúsított, valamint
c) az 50. születésnapja vagy a nyugállományba vonulása alkalmából.
(2) A dísztőr, díszkard adományozására a bv. szervezet napján, illetőleg az 50. születésnapon, a nyugállományba vonulás napján, illetőleg az (1) bekezdés b) pontjában meghatározottak teljesítésekor kerül sor.
(3) A dísztőr vagy díszkard ugyanazon személynek csak egyszer adományozható.
(4)9 Dísztőrt, díszkardot az igazságügyi és rendészeti miniszter adományoz.
A nemesfémből készült emléktárgy
15. § (1) Aranygyűrű, aranyóra és egyéb nemesfémből készült emléktárgy adományozható a ht. állomány tagjának
a) a huzamosabb időn át végzett kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréséül,
b) 30 éves tényleges és eredményes büntetés-végrehajtási hivatásos szolgálata elismeréséül, vagy
c) 50. születésnapja, valamint nyugállományba vonulása alkalmából.(2) A nemesfémből készült emléktárgy adományozására az állami és nemzeti ünnepeken, a büntetés-végrehajtási szervezet napján, a születésnapon, illetve a nyugállományba vonulás napján kerül sor.
(3)10 Az emléktárgyat az igazságügyi és rendészeti miniszter adományozza.
A Tauffer Emil-díj
16. § (1) Tauffer Emil-díj adományozható a kiemelkedő szolgálat, illetőleg a bv. szervezet működési köréhez tartozó tevékenység magas szintű művelése útján elért szakmai vagy tudományos eredmény elismerésére.
(2) Az adományozásra az október 23-i nemzeti ünnep alkalmával, illetve nyugállományba vonuláskor kerül sor.
(3) A díjjal az illetményalap négyszeres összegének megfelelő jutalom jár.
(4)11 A díjat az igazságügyi és rendészeti miniszter adományozza.
(5) A díj adományozását az Igazságügyi Közlönyben közzé kell tenni.
A Büntetés-végrehajtási Szolgálatért Emlékplakett
17. § (1) A Büntetés-végrehajtási Szolgálatért Emlékplakett a büntetés-végrehajtási feladatok végrehajtása során kiemelkedő teljesítmény elismerése.
(2) A plakett arany, ezüst, bronz fokozata az állami, illetve a nemzeti ünnepeken, a bv. szervezet napján, valamint más kiemelkedő esemény alkalmával adományozható.
(3)12 A plakett arany fokozatát az igazságügyi és rendészeti miniszter, az ezüst és a bronz fokozatát az országos parancsnok adományozza.
Soron kívüli előléptetés
18. § (1) A Hszt. 80. §-ának (2) bekezdésében meghatározott szolgálat teljesítésében kimagasló helytállás tanúsításának minősül, különösen, ha a ht. állomány tagja
a) a szolgálat teljesítése közben emberéletet, jelentős anyagi értéket mentett meg, illetve eközben kiemelkedő személyes bátorságot tanúsított,
b) rendkívüli körülmények között (pl. szökés, zendülés, elemi csapás stb.) súlyos következményeket hárított el, vagy az elvárható magatartáson túlmenő bátorságot tanúsított,
c) jelentősebb elméleti vagy gyakorlati büntetés-végrehajtási feladat megoldásának kidolgozásában, előkészítésében, illetve végrehajtásában kitűnt.
(2) Soron kívüli előléptetés elismerésben évente a ht. állomány legfeljebb 10%-a részesíthető.
A Szolgálati Jel
19. § (1)13 A Szolgálati Jel a hivatásos szolgálatban eltöltött évek után járó elismerés, amely 10, 20, 30 és 40 év szolgálati idő után kerül adományozásra. A szolgálati idő számítása szempontjából kizárólagosan a büntetés-végrehajtásnál eltöltött szolgálati idő vehető figyelembe.
(2) A Szolgálati Jelet – az erről hozott miniszteri döntés alapján – az országos parancsnok vagy az állományilletékes parancsnok az esedékesség napján adja át.
(3)14 A 8. §-ban meghatározott kizáró ok megszűnését követően intézkedni kell az elismerés átadására, kivéve, ha a szolgálati viszony a Hszt. 53. §-ának e), f) vagy az 56. § (2) bekezdésének b) pontja alapján szűnt meg.
Tanácsosi, főtanácsosi cím
19/A. §15 (1) Az I. besorolási osztályba tartozó hivatásos állományú tagnak a büntetés-végrehajtásnál huzamosabb ideje végzett átlagon felüli szolgálatának, a szervezet érdekében kifejtett tevékenységének elismeréseként a miniszter tanácsosi, főtanácsosi címet adományozhat.
(2) A hivatásos állomány tagja tanácsosi, főtanácsosi címre akkor terjeszthető fel, ha a közszolgálatban legalább 10 évet eltöltött, a fegyveres szervnél pedig tanácsosi cím esetén legalább 5, főtanácsosi cím esetén 10 éve szolgálati viszonyban áll, és rendelkezik a beosztáshoz előírt képesítési követelménnyel.
(3) A hivatásos állomány tagja részére havonta
a) a tanácsosi cím után a köztisztviselői illetményalap 25%-ának,
b) a főtanácsosi cím után a köztisztviselői illetményalap 50%-ának
megfelelő címpótlékot kell folyósítani.
(4) Kivételesen tanácsosi cím adományozható a hivatásos állomány II. besorolási osztály III. és IV. besorolási kategóriájába tartozó tagjának, ha a fegyveres szervnél legalább 15 éve teljesít hivatásos szolgálatot, rendelkezik a beosztáshoz előírt képesítési követelménnyel, és szolgálatellátását magas szakmai ismeret és színvonal, illetve példás magatartás jellemzi.
ZÁRÓ RENDELKEZÉS
20. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba azzal, hogy a 10. és 11. §-okban meghatározott elismeréseket 1999. január 1-jét követően lehet alkalmazni.
A rendeletet a 37/2012. (VIII. 2.) BM rendelet 61. § (2) bekezdés b) pontja hatályon kívül helyezte 2012. augusztus 10. napjával.
A 3. § a 28/2002. (XII. 20.) IM rendelet 1. §-ával megállapított, a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 1. §-ának 52. pontja szerint módosított szöveg.
A 4. § a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 2. § (24) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 5. § a 28/2002. (XII. 20.) IM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.
A 7/A. §-t a 6/2004. (III. 30.) IM rendelet 1. §-a iktatta be, szövege a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 1. §-ának 52. pontja szerint módosított szöveg.
A 8. § a 28/2002. (XII. 20.) IM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.
A 9. §-t a 28/2002. (XII. 20.) IM rendelet 6. §-a hatályon kívül helyezte.
A 12. § (3) bekezdése a 28/2002. (XII. 20.) IM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § (4) bekezdése a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 1. §-ának 52. pontja szerint módosított szöveg.
A 15. § (3) bekezdése a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 1. §-ának 52. pontja szerint módosított szöveg.
A 16. § (4) bekezdése a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 1. §-ának 52. pontja szerint módosított szöveg.
A 17. § (3) bekezdése a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 1. §-ának 52. pontja szerint módosított szöveg.
A 19. § (1) bekezdése a 32/2011. (IX. 29.) BM rendelet 13. §-ával megállapított szöveg.
A 19. § (3) bekezdését a 28/2002. (XII. 20.) IM rendelet 5. §-a iktatta a szövegbe.
A 19/A. §-t és az azt megelőző alcímet a 6/2004. (III. 30.) IM rendelet 2. §-a iktatta a szövegbe.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás