• Tartalom

3/1997. (HK 4.) HM utasítás

3/1997. (HK 4.) HM utasítás

a közalkalmazottak 1997. évi illetményfejlesztése végrehajtásáról*

1997.02.28.
A honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény 11. § (1) bekezdésének l) pontjában kapott felhatalmazás alapján – a Honvédségi Dolgozók Szakszervezetével egyeztetve – a közalkalmazottak 1997. évi illetményfejlesztése végrehajtására a következő utasítást adom ki.

1. § (1) Az utasítás hatálya – a (2) bekezdés szerinti közalkalmazottak kivételével – kiterjed a Honvédelmi Minisztérium hivatalai és háttérintézményei, a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok, a katonai felsőoktatási intézmények, valamint a Magyar Honvédség katonai szervezetei (a továbbiakban együtt: katonai szervezet) azon állandó és időszaki főfoglalkozású, valamint részfoglalkozású közalkalmazotti állományára, akiknek a közalkalmazotti jogviszonya 1997. február 1-jén fennáll. A GYES-en és GYED-en lévők, valamint a sorkatonai szolgálatot teljesítő közalkalmazottak ugyancsak jogosultak illetményemelésre.

(2) Nem jogosultak illetményemelésre azok a közalkalmazottak, akik 1997. február 1-jén a közalkalmazotti jogviszonyuk megszűnése miatt fel vannak mentve a munkavégzés alól.

2. § A közalkalmazottak 1997. évi illetményfejlesztésének átlagos mértéke 17%.

3. § (1) Az illetményfejlesztés végrehajtásához az érintett katonai szervezeteknél – az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott egészségügyi intézetek (kórházak, rehabilitációs intézetek) kivételével – az 1997. február 1-jén érvényes létszámok és átlagbérek alapján béralapok után 16,5%-os mértékű illetményfejlesztési keretet kell képezni. A 0,5% mértékű keretmaradvány központi tartalékot képez.

(2) A Magyar Honvédség (1) bekezdés szerinti egészségügyi intézeteinél az illetményfejlesztési keret mértéke 17%.

(3) Azon katonai szervezetek, melyek 1996. december 31-ig nem folytattak bérszínvonal gazdálkodást, illetményfejlesztési keretüket az (1) bekezdésben foglaltak megfelelő alkalmazásával állapítsák meg.

(4) Az állományon kívüliek béralapja csak az 1997. február 1-jén ténylegesen foglalkoztatottak után és csak annyi hónapra fejleszthető, ahány hónapra a foglalkoztatás engedélyezve van.

4. § (1) A 3. § alapján képzett illetményfejlesztési pénzkereteket az illetmények kötelező jellegű és differenciált emelésére kell felhasználni.

(2) Az illetményemelési pénzkeretekből tartalék nem képezhető és átcsoportosítás nem hajtható végre a katonai szervezetek között.

5. § (1) Az illetményfejlesztés során kötelező jelleggel kell biztosítani:

a) 1997. január 1-jétől a fizetési fokozat szerinti illetmények három évenkénti kötelező emelése miatti illetményemelkedéseket;

b) 1997. február 1-jétől

– a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban: Kjt.) illetményrendszerének módosítása miatt – az 1997. február 1-jei illetménytábla figyelembevételével – az új fizetési osztályba átsoroltak vagy besoroltak fizetési fokozat szerinti illetményének növekedését;

– az illetménypótlékok alapjaként a Kjt. által 1997. február 1-jével meghatározott 11.800 Ft figyelembevételével számított pótléknövekményeket.

(2) Az (1) bekezdés szerinti kötelező jellegű illetményemelkedések után fennmaradó pénzkeretet differenciált illetményemelésre lehet felhasználni, melynek jogcímei az alábbiak lehetnek:

a) az 1997. január 31-ig megállapított százalékos mértékű, alsó-felső határok közötti pótlékok további emelése;

b) a feltételek fennállása esetén további pótlék megállapítása, teljesítménypótlék odaítélése;

c) fizetési fokozat szerinti illetmények további emelése.

(3) A (2) bekezdés szerinti (differenciálásra szolgáló) illetményfejlesztési keretből kell biztosítani az (1) és (2) bekezdés szerinti illetményemelések éjszakai és műszakpótlék vonzatát is.

6. § A betöltetlen munkakörökre lekötött illetményeket egységesen a 3. § (1)–(2) bekezdésében szereplő illetményfejlesztési mértékek szerint kell megnövelni.

7. § Az 5. § (2) bekezdése szerinti differenciált illetményemelés helyi elveit a munkáltatói jogokat gyakorló katonai szervezet parancsnoka (vezetője) a Honvédségi Dolgozók Szakszervezetének helyi szervével egyeztetve alakítsa ki, amennyiben a katonai szervezetnél szakszervezet működik.

8. § A 3. § alapján az illetményfejlesztés végrehajtásához felszámított béralapokat a katonai szervezetek – az MH szervek a középirányító katonai szervezetek útján – a HM Központi Pénzügyi és Számviteli Hivataltól igényeljék 1997. február 22-éig.

9. § Az illetményfejlesztést megelőzően végre kell hajtani a közalkalmazottak új be-, illetve átsorolását, pótlékainak és kereset-kiegészítésének megállapítását, figyelemmel a Kjt. és a honvédségnél foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonyával összefüggő egyes kérdésekről szóló – módosított – 25/1992. (XI. 25.) HM rendeletre.

10. § Az illetményemelésekre besorolási parancsban, határozatban kell intézkedni. A közalkalmazottak részére az illetmények változásáról értesítést kell kiadni.

11. § Az 1997. évi közalkalmazotti illetményemelést úgy kell végrehajtani, hogy a március 4-ei illetményfizetéskor már a felemelt összegek kerüljenek folyósításra. Az időbeni kifizethetőség érdekében a besorolásokról és az illetményemelésekről a feladásokat a HM Pénzügyi Számító és Nyugdíjmegállapító Igazgatóság részére legkésőbb 1997. február 13-ig kell megküldeni.

12. § Ez az utasítás a közzététele napján lép hatályba, rendelkezéseit 1997. február hó 1-jétől kell alkalmazni.

Keleti György s. k.,

honvédelmi miniszter

*

Az utasítást a 69/1999. (HK 24.) HM utasítás 1. §-a hatályon kívül helyezte 2000. január 1. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére