79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelet
79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelet
az egyes villamossági termékek biztonsági követelményeiről és az azoknak való megfelelőség értékeléséről1
A villamos energia termeléséről, szállításáról és szolgáltatásáról szóló 1994. évi XLVIII. törvény 57. §-a (6) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
Általános rendelkezések
1. § (1)2 A rendelet hatálya a villamossági terméket gyártó, forgalmazó, valamint importáló gazdálkodó szervezetre [Ptk. 685. § c) pont] terjed ki.
(2)3 A rádióberendezésekre és a távközlő végberendezésekre a rendelet 3. és 4. §-ait, valamint az 1. és 4. számú mellékletét és a 3. számú mellékletének B) pontját kell alkalmazni.
Értelmező rendelkezések
2. § E rendelet alkalmazásában
a) villamossági termék: az 50 és 1000 V közötti névleges feszültségű váltakozó áramra, valamint a 75 és 1500 V közötti egyenáramra készített bármely villamossági termék, a rendelet 2. számú mellékletében felsorolt termékek és területek kivételével;
b)4 gyártó: a termékek forgalmazása tekintetében az akkreditálás és piacfelügyelet előírásainak megállapításáról és a 339/93/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2008. július 9-i 765/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 2. cikk 7. pontjában meghatározott személy,
c)5 a gyártó Európai Unióban letelepedett képviselője: bármely, a jelen rendeletben előírt feladat, eljárás a gyártó helyett és nevében való teljesítésére, illetve elvégzésére a gyártó által meghatalmazott természetes vagy jogi személy;
d) importáló: a külkereskedő, illetve a külkereskedelmi bizományi szerződés esetén a megbízó;
e) forgalomba hozatal: a villamossági termék visszterhes vagy ingyenes, első ízben történő rendelkezésre bocsátása, így: az eladás, egyéb átengedés, raktározás, kiállítás, hirdetés, saját felhasználásra történő gyártás vagy közvetlen behozatal.
Nem számít forgalomba hozatalnak, ha a raktározás bizonyítottan azért történik, hogy a terméket a magyar követelmények teljesítésére alakítsák át, valamint a kiállítás az esetben, ha kifejezett utalás történik arra nézve, hogy a termék nem felel meg a jelen rendelet előírásainak, és hogy a terméket másnak nem engedik át.
Nem számít forgalomba hozatalnak az az eset, ha a terméket műszaki vizsgálatnak vetik alá, vagy múzeumi, illetve demonstrációs célokra használják fel;
f)6 EK megfelelőségi nyilatkozat: a gyártó vagy az Európai Unióban letelepedett képviselőjének írásbeli nyilatkozata, amely igazolja a termék e rendelet előírásainak történő megfelelését;
g)7 EK típusvizsgálati tanúsítvány: bejelentett szervezet által kiadott dokumentum annak igazolására, hogy a tervezett gyártás reprezentatív mintapéldánya teljesíti a terméktípusra vonatkozó európai közösségi követelményeket.
h)8 bejelentett szervezet: a megfelelőségértékelő szervezetek tevékenységéről szóló 2009. évi CXXXIII. törvény 2. § a) pontjában meghatározott szervezet;
i) rendeltetésszerű használat: a termék használati-kezelési útmutatójában vagy a termékismertetőben feltüntetett, a gyártó által tervezett célnak, esetleg előírt használati módnak megfelelő használat;
j)9 harmonizált szabvány: a termékek forgalmazása tekintetében az akkreditálás és piacfelügyelet előírásainak megállapításáról és a 339/93/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2008. július 9-i 765/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 2. cikk 9. pontjában meghatározott szabvány, amelynek hivatkozását az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzéteszik;
k)10 honosított harmonizált szabvány: a megfelelőségértékelő szervezetek kijelöléséről, valamint a kijelölt szervezetek tevékenységének részletes szabályairól szóló 315/2009. (XII. 28.) Korm. rendelet 1. § b) pontjában meghatározott szabvány.
Biztonsági követelmények
3. § (1)11 Villamossági termék Európai Unióban kizárólag akkor hozható forgalomba, ha azt a gyártó úgy alakította ki és állította elő, hogy szabályos üzembe helyezés és karbantartás, valamint rendeltetésszerű használat esetén nem veszélyezteti az emberek, háziállatok biztonságát és a vagyonbiztonságot.
(2) A villamossági termék az (1) bekezdésben előírt követelménynek akkor felel meg, ha kielégíti az 1. számú mellékletben felsorolt alapvető biztonságtechnikai követelményeket.
(3) A (2) bekezdés szerinti követelményeknek való megfelelőség értékelésénél a 4. §, valamint a 3. és 4. számú mellékletben foglaltak szerint kell eljárni.
(4) A külön jogszabályban meghatározott hatóság, valamint villamos energetikai hálózatra való kapcsolás vagy a villamos energiával való ellátás feltételeként az áramszolgáltató vállalat nem támaszthat az (1) bekezdésben rögzítettnél szigorúbb biztonsági követelményt.
(5)12 Amennyiben a külön jogszabályban meghatározott hatóság megtiltja, vagy korlátozza valamely villamos termék forgalomba hozatalát, úgy intézkedésével egyidejűleg köteles az érintett tagállamot, valamint az Európai Bizottságot értesíteni döntésének indokáról, különösen arról, ha a 3. §-ban meghatározott biztonsági követelményeknek történő nem megfelelés oka a következő:
a) a honosított harmonizált szabványok hiányosságai;
b) a 4. § (3) bekezdésében meghatározott biztonsági rendelkezések hiányosságai;
c) a 4. § (4) bekezdésében meghatározott nemzeti szabványok hiányosságai;
d) a honosított harmonizált szabványok a 4. § (3) bekezdése szerinti biztonsági rendelkezések, illetve a 4. § (4) bekezdése szerinti nemzeti szabványok nem megfelelő alkalmazása;
e) helyes mérnöki gyakorlatnak való megfelelés be nem tartása.
4. § (1) A honosított harmonizált szabványok követelményeit kielégítő villamossági terméket úgy kell tekinteni, hogy az kielégíti a 3. § (1) bekezdésében említett követelményeket.
(2) A honosított harmonizált szabványok jegyzékét a Magyar Szabványügyi Testület Hivatalos Lapjában közzé kell tenni.
(3)13 Honosított harmonizált szabványok hiányában, azt a villamossági terméket, amely kielégíti a Villamos Berendezések Jóváhagyási Előírásainak Nemzetközi Bizottsága (International Commission on the Rules for the Approval of the Electrical Equipment, CEE) vagy a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (International Electrotechnical Commission, IEC) által kiadott és az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett biztonsági rendelkezéseket úgy kell tekinteni, hogy azok teljesítik a 3. § (1) bekezdésében említett követelményeket.
(4)14 Amennyiben sem honosított harmonizált szabványok, sem a (3) bekezdés szerinti biztonsági rendelkezések nincsenek, azt a villamossági terméket, amely megfelel az Európai Unió gyártó tagállamában alkalmazott nemzeti szabványoknak úgy kell tekinteni, hogy kielégíti a 3. § (1) bekezdésében említett követelményeket, feltéve, hogy ezen szabványok az 1. számú melléklet szerinti alapvető biztonsági követelmények elérését biztosítják.
CE jelölés
5. § (1)15 A villamossági terméket az Európai Unióban történő forgalomba hozatal előtt el kell látni a 3. számú melléklet szerinti CE megfelelőségi jelöléssel. Ez a megjelölés azt jelenti, hogy a 4. számú melléklet szerinti megfelelőség értékelési eljárást elvégezték, és a termék megfelel a jelen rendelet előírásainak.
(2)16 A CE jelöléssel ellátott termék gyártója a megfelelőség értékelési eljárás elvégzésének és a termék megfelelőségének bizonyítása céljából jogosult bemutatni a bejelentett szervezet EK típusvizsgálati tanúsítványát.
(3) Ha a termékre több olyan, az Európai Közösségek irányelvein alapuló magyar jogszabály is vonatkozik, amely szintén előírja a CE jelölés feltüntetését, a CE jelölés egyben azt is jelenti, hogy az adott termék megfelel mindezen jogszabályok előírásainak.
(4)17 A CE megfelelőségi jelölést a gyártónak a villamossági terméken, vagy annak objektív akadálya esetén a csomagoláson, illetve a használati-kezelési útmutatóban, vagy a jótállási nyilatkozatban jól látható, jól olvasható és letörölhetetlen módon fel kell tüntetnie.
(5)18 A használati kezelési útmutatót magyar nyelven kell rendelkezésre bocsátani. Az EK megfelelőségi nyilatkozat és az EK típusvizsgálati tanúsítvány az Európai Unió bármely tagállamának hivatalos nyelvén kiállítható.
(6)19 A villamossági terméken tilos bármely olyan jel feltüntetése, amely a CE jelölés tartalmát és alakját tekintve megtévesztő lehet. Elhelyezhető azonban a villamossági terméken, a csomagoláson, a használati-kezelési útmutatón vagy a jótállási jegyen bármely egyéb jel, ha ezáltal nem csökken a CE jelölés láthatósága és olvashatósága.
(7)20 Ha a külön jogszabályban meghatározott hatóság azt állapítja meg, hogy a CE jelölést nem vagy megalapozatlanul tüntették fel, akkor a gyártót, vagy forgalmazót, vagy importálót köteleznie kell arra, hogy tegye a villamossági terméket a CE jelölésre vonatkozó előírásoknak megfelelővé, és szüntesse meg a jogsértést. Ha a meg nem felelés továbbra is fennáll, akkor a hatóságnak minden megfelelő intézkedést meg kell hoznia az érintett villamossági termék forgalomba hozatalának korlátozása vagy megtiltása, illetve a forgalomból való kivonása érdekében.
(8)21 Kifogás felmerülésekor a gyártó, valamint forgalmazó, importáló gazdálkodó szervezet egy bejelentett szervezet által készített jegyzőkönyvet mutathat be az 1. számú melléklet szerinti alapvető biztonsági követelményeknek való megfelelőségről.
Záró rendelkezések
6. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 90. napon lép hatályba.
(2)22 Ez a rendelet a meghatározott feszültséghatáron belüli használatra tervezett elektromos berendezésekre vonatkozó tagállami jogszabályok összehangolásáról szóló, 2006. december 12-i 2006/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.
(3)23
(4)24
1. számú melléklet a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelethez
2. számú melléklet a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelethez
és területek
3. számú melléklet a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelethez
és a megfelelőségi nyilatkozat
4. számú melléklet a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelethez
A rendeletet a 23/2016. (VII. 7.) NGM rendelet 23. §-a hatályon kívül helyezte 2016. július 15. napjával. Alkalmazására lásd e hatályon kívül helyező rendelet 21. §-át.
Az 1. § szövegét (1) bekezdésre a 3/2001. (I. 31.) MeHVK rendelet 13. §-ának (5) bekezdése változtatta.
Az 1. § (2) bekezdését a 3/2001. (I. 31.) MeHVK rendelet 13. §-ának (5) bekezdése iktatta szövegbe.
A 2. § b) pontja a 16/2010. (IV. 28.) NFGM rendelet 3. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § c) pontja a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
A 2. § f) pontja a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
A 2. § g) pontja a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 1. §-ával megállapított, a 16/2010. (IV. 28.) NFGM rendelet 4. § (1) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 2. § h) pontja a 16/2010. (IV. 28.) NFGM rendelet 3. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § j) pontja a 16/2010. (IV. 28.) NFGM rendelet 3. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § k) pontját a 16/2010. (IV. 28.) NFGM rendelet 3. § (4) bekezdése iktatta be.
A 3. § (1) bekezdése a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 7. §-a (2) bekezdésének a) pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (5) bekezdését a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 2. §-a iktatta a szövegbe.
A 4. § (3) bekezdése a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.
A 4. § (4) bekezdése a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.
Az 5. § (1) bekezdése a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint módosított szöveg.
Az 5. § (2) bekezdése a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 7. §-a (2) bekezdésének c) pontja szerint, a 16/2010. (IV. 28.) NFGM rendelet 4. § (2) bekezdése szerint módosított szöveg.
Az 5. § (4) bekezdése a 20/2005. (IV. 12.) GKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 5. § (5) bekezdését a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 4. §-a iktatta be, egyidejűleg az eredeti (5)–(7) bekezdés számozását (6)–(8) bekezdésre változtatta.
Az 5. § eredeti (5) bekezdésének számozását a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 4. §-a (6) bekezdésre változtatta.
Az 5. § eredeti (6) bekezdésének számozását a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 4. §-a (7) bekezdésre változtatta.
Az 5. § eredeti (7) bekezdésének számozását a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 4. §-a (8) bekezdésre változtatta, szövege a 16/2010. (IV. 28.) NFGM rendelet 4. § (3) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 6. § (2) bekezdése a 88/2007. (XI. 13.) GKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
A 6. § (3) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 16. §-ának 8. pontja hatályon kívül helyezte.
A 6. § (4) bekezdését a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 7. §-ának (1) bekezdése hatályon kívül helyezte.
A 3. számú melléklet B) pontja a 20/2005. (IV. 12.) GKM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.
A 4. számú melléklet 1. pontja a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 6. §-ával megállapított szöveg.
A 4. számú melléklet 2. pontja a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 6. §-ával megállapított szöveg.
A 4. számú melléklet 4. pontja a 86/2004. (VI. 10.) GKM rendelet 7. §-a (2) bekezdésének e) pontja szerint módosított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás