113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelet
113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelet
a felvonók és a mozgólépcsők építésügyi hatósági engedélyezéséről, üzemeltetéséről, ellenőrzéséről és az ellenőrökről1
A Kormány – az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 62. §-a (1) bekezdésének k) pontjában kapott felhatalmazás alapján – a következőket rendeli el:
A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed – a (2) bekezdésben említettek kivételével – az építmények részét képező, azokba állandó jelleggel beépített minden felvonóra és mozgólépcsőre.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya
a) a bányaműveléshez szükséges,
b) a robbanásveszélyes térben működő, továbbá
c) a gyártási (technológiai) sorba beépített,
d)2
felvonókra és mozgólépcsőkre.
(3)3 E rendelet rendelkezéseit
a) a közlekedési nyomvonal jellegű építmények (vasutak, repülőterek stb.) közbeiktatott vagy csatlakozó építményei tekintetében a rájuk vonatkozó jogszabályban,
b) a nukleáris létesítményben lévő felvonók tekintetében a rájuk vonatkozó jogszabályban,
c) a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak minősülő ügy tárgyát képező beruházás esetében a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló kormányrendeletben
foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
Értelmező rendelkezések
2. § E rendelet alkalmazása szempontjából
a)4 felvonó: a vízszinteshez képest 15°-nál meredekebb pályán, merev vezetősíneken mozgó, meghatározott állomásokat kiszolgáló, fülkével és aknaajtókkal rendelkező, személy- vagy teherszállításra szolgáló szakaszos üzemű gépészeti berendezés, továbbá a személyszállításra szolgáló körforgó,
b) mozgólépcső (ideértve a mozgójárdát is): a vízszintes vagy legfeljebb 35°-os meredek pályán mozgó, személyszállításra szolgáló, folyamatos üzemű gépészeti berendezés,
c)5 felújított berendezés: az a berendezés – a fabetétes vezetősínű felvonók, valamint a tömegközlekedési mozgólépcsők kivételével –, amelynek legalább a meghajtógépét és vezérlését, továbbá (felvonók esetében) fülke- és aknaajtóit két éven belül új egységekre cserélték.
A felvonók és a mozgólépcsők építésügyi hatósági engedélyezése
3. § (1) A felvonók és a mozgólépcsők létesítéséhez, az építményekbe való állandó jellegű beépítéséhez, áthelyezéséhez, a (2) bekezdésben meghatározott főbb műszaki adataik megváltoztatásával járó átalakításához, használatbavételéhez, illetőleg lebontásához az építmény engedélyezésére jogosult építésügyi hatóság [Étv. 52. § (2), (3) és (6) bekezdése] engedélye szükséges.
(2)6 A felvonók és mozgólépcsők főbb adatai:
a) felvonók:
1. jellege, fajtája (pl. személyfelvonó),
2. teherbírása,
3. névleges sebessége,
4. emelőmagassága,
5. az állomások száma,
6. vezethetősége (pl. mindenki által vezethető),
7. a vezérlés módja (pl. le-fel gyűjtő),
8. a meghajtás jellege (villamos vagy hidraulikus, felsőgépes, alsógépes stb.),
9. a villamos hálózatból felvett teljesítmény-igénye;
b) mozgólépcsők:
1. az óránként szállítható utasok száma (berendezésenként),
2. névleges sebessége,
3. névleges szélessége,
4. emelőmagassága,
5. emelkedési szöge,
6. a villamos hálózatból felvett teljesítmény-igénye.
(3) Ha a felvonót, illetőleg a mozgólépcsőt az építmény építésével, bővítésével vagy az építésügyi hatóság engedélyéhez kötött felújításával, helyreállításával vagy átalakításával egyidejűleg kívánják létesíteni (áthelyezni, átalakítani) az építési engedélyt az építményre és a felvonóra, illetőleg a mozgólépcsőre egyidejűleg kell kérni. A kérelemhez az 5. számú melléklet a) pontjában felsorolt terveket is kell csatolni.
(4)7 Ha a felvonó, illetőleg a mozgólépcső létesítését jogszabály – az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használhatósága érdekében – kötelezően írta elő, az engedélyt az építményre és a felvonóra, illetőleg a mozgólépcsőre egyidejűleg kell kérni. A kérelemhez az 5. számú melléklet b) pontjában felsorolt mellékleteket, továbbá a 8. számú mellékletben megadott műszaki adatlapot is csatolni kell.
(5)8 Az építésügyi hatóság az építési engedélyt – a kérelem mellékleteként benyújtott – alkalmassági nyilatkozat figyelembevételével adhatja meg. Alkalmassági nyilatkozatot kiadhat a 10. § (1) bekezdése szerinti szakmai felügyeletet ellátó szervezet, valamint a felvonók biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 108/2001. (XII. 23.) FVM–GM együttes rendelet 5/B. számú vagy 10. számú melléklete szerinti tevékenységre kijelölt tanúsító szervezet. A nyilatkozat e rendelet 5. számú melléklet a) pontjában meghatározott tartalmú, vagy részletesebb műszaki dokumentáció felülvizsgálata alapján adható ki. A tervdokumentáció felülvizsgálata arra terjed ki, hogy a felvonó, illetve a mozgólépcső megfelel-e az épületre vonatkozó létesítési és forgalmi előírásoknak, a vonatkozó jogszabályokban és szabványokban szereplő követelményeknek, továbbá az alkalmazott méretezési és számítási módszerek megfelelőek-e.
(6)9 Ha egy lebontandó berendezés helyén másik berendezés nem létesül, de az építmény továbbra is fennmarad, valamint az építmény rendeltetésszerű használatához valamely jogszabály felvonó vagy mozgólépcső létesítését írja elő, a bontási engedély mellékleteként az építési engedélynél meghatározott szervezetek alkalmassági nyilatkozatát kell csatolni.
(7)10 Az építésügyi hatóság a használatbavételi engedélyt csak – a kérelem mellékleteként benyújtott – a 6. számú mellékletben meghatározott tartalmú kiviteli tervdokumentáció és az üzembe helyezés előtti vizsgálat jegyzőkönyve alapján kiállított alkalmassági nyilatkozat figyelembevételével adhatja meg. Alkalmassági nyilatkozatnak minősül:
a) az új, személyszállításra is alkalmas felvonó esetén a felvonók biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 108/2001. (XII. 23.) FVM–GM együttes rendelet 2. számú mellékletének B) részében meghatározott tartalmú megfelelőségi nyilatkozat, illetve ennek hiányában – legkésőbb 2003. december 31-ig – az 5. § (2) bekezdésének a) pontja szerinti kijelölt szervezetnek a felvonó üzembe helyezhetőségét igazoló alkalmassági nyilatkozata, vagy
b) az új teherfelvonó, kisteherfelvonó, mozgólépcső (mozgójárda), valamint a személyszállításra szolgáló körforgó esetében a gépek biztonsági követelményeiről és megfelelőségük tanúsításáról szóló 21/1998. (IV. 17.) IKIM rendelet alapján kiadott megfelelőségi nyilatkozat, vagy
c) a felújítás vagy építési engedélyhez kötött átalakítás után, a berendezés ismételt üzembe helyezése esetén az 5. § (2) bekezdésének a) pontja szerinti kijelölt szervezetnek az alkalmasságot igazoló nyilatkozata.
(8)11 Leállított berendezés ismételt üzembe helyezése alkalmával a leállítást elrendelő kijelölt szervezet írásbeli alkalmassági nyilatkozata (üzembe helyezés előtti vizsgálati jegyzőkönyv) alapján – legfeljebb az építésügyi hatóság döntéséig – a berendezés ideiglenesen üzemeltethető.
(9)12 Az építésügyi hatóságnak az építési és a használatbavételi engedély megadásáról rendelkező jogerős határozatát a felvonók és a mozgólépcsők országos központi nyilvántartását vezető – a 9. § (1) bekezdése szerinti – szervvel is közölnie kell. A jogerős használatbavételi engedélyről szóló határozattal egyidejűleg az építésügyi hatóság a 8. számú melléklet szerinti műszaki adatlapot is megküldi a központi nyilvántartást vezető szervezet részére.
(10)13 Az engedélyezés egyéb kérdéseiben az építményekkel és az építési munkákkal kapcsolatos építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokról szóló, illetve a sajátos építményfajták esetében a vonatkozó külön jogszabályokat kell alkalmazni.
A felvonókkal és a mozgólépcsőkkel kapcsolatos kötelezettségek
4. § (1) A tulajdonos köteles – üzemeltetője (képviselője, megbízottja) útján – a felvonó, illetőleg a mozgólépcső üzemeltetése során, annak rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas állapotáról, rendszeres és szakszerű karbantartásáról, javításáról, továbbá a szükséges, illetőleg előírt műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálatáról, rendszeres ellenőrzéséről, valamint az üzemeltetés és a használat módjának folyamatos figyelemmel kíséréséről gondoskodni.
(2) A felvonót, illetőleg a mozgólépcsőt csak a használatbavételi engedélyben meghatározott célra és a rendeltetésének megfelelő módon szabad használni. Az üzemeltető köteles a felvonó, illetőleg a mozgólépcső használati feltételeit megtartani, és olyan magatartást tanúsítani, amellyel nem veszélyezteti a berendezés biztonságos működését, továbbá más használók biztonságát.
(3) Aki a felvonóval, illetőleg a mozgólépcsővel kapcsolatos feladat-(munka-)körében vagy rendelkezési jogosultsága gyakorlása során közvetlen balesetveszélyt jelentő vagy okozó hibát, hiányosságot észlel, köteles az üzemeltetést azonnal ki-/lekapcsolással leállítani, és a veszélyhelyzet megszüntetéséig tartó szüneteltetése iránt intézkedni, illetőleg annak megtételét az intézkedésre jogosultnál kezdeményezni.
(4) A felvonókkal, illetőleg a mozgólépcsőkkel kapcsolatos részletes előírásokat az 1. számú melléklet tartalmazza.
(5) Ha a tulajdonos a felvonóval, illetőleg a mozgólépcsővel kapcsolatos kötelezettségét önként nem teljesíti, az építésügyi hatóság őt a teljesítéshez szükséges cselekmények megtételére, illetőleg munkálatok elvégzésére (elvégeztetésére) kötelezi olyan esetekben, amikor azt az életveszély megelőzése vagy elhárítása, a biztonság védelme, jelentős vagy helyrehozhatatlan kár elhárítása indokolja. Az eljárásra az építésügyi hatósági kötelezési eljárásról szóló, illetve a sajátos építményfajták esetében a vonatkozó külön jogszabályokat kell alkalmazni azzal, hogy az építésügyi hatóság – szükséghez képest – a felvonó, illetőleg a mozgólépcső üzemeltetésének leállítását is elrendelheti.
A felvonók és mozgólépcsők ellenőrzése
5. § (1) Az üzemeltetőnek rendszeresen ellenőriztetnie kell a felvonónak, illetőleg a mozgólépcsőnek a rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmasságát.
(2)14 A kötelező műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálatokat az üzemeltető megbízása alapján, naptári évenként
a)15 10 évesnél nem régebbi, illetve felújított berendezés esetén egy (fővizsgálat), egyébként két alkalommal (félévenként fővizsgálat vagy ellenőrző vizsgálat), a felvonók és mozgólépcsők tekintetében a laboratóriumok, a tanúsító és ellenőrző szervezetek akkreditálásáról szóló 1995. évi XXIX. törvény rendelkezései szerint akkreditált – a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben a szakmai felügyeletet ellátó építésügyért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) által kijelölt – szervezet (a továbbiakban: kijelölt szervezet) ellenőreivel,
b) további két alkalommal félévenként – a karbantartás megfelelőségének műszaki biztonsági felülvizsgálatát –, önálló vagy egy gazdasági társaság keretében működő felvonó- és mozgólépcső-ellenőrrel (a továbbiakban: ellenőr) kell elvégeztetni. Az ellenőrzést a gyártónak a gépkönyvben rögzített útmutatása, ennek hiányában az érvényes szabványok iránymutatása alapján kell elvégezni.
(3)16 Az ellenőr – balesetveszély esetén – jogosult és köteles a felvonót, illetőleg a mozgólépcsőt leállítani. Ezt a jogosultságot a megbízási szerződésben rögzíteni kell. Ezek újraindítását csak a leállítást elrendelő ellenőr vagy a (2) bekezdés a) pontjában meghatározott szervezet végezheti. Az intézkedésekről (leállítás, újraindítás) egyidejűleg az illetékes építésügyi hatóságot értesíteni kell.
(4)17 A szakterületre vonatkozó tanúsított minőségügyi rendszerrel és felelősségbiztosítással rendelkező karbantartó szervezet által karbantartott berendezések esetén a (2) bekezdés b) pont szerinti vizsgálatokat a karbantartó szervezet ellenőrei a karbantartás rendszerének keretében elvégezhetik, valamint – a lényeges megállapítások gépkönyvi bejegyzése mellett – saját rendszerük szerint dokumentálják, és a vizsgálati eredményt havonta a nyilvántartást vezető szervezetnek megküldik nyilvántartás céljából.
(5)18 A (2) bekezdés a) pontja szerinti vizsgálatokra vonatkozó üzemeltetői megbízásokat a kijelölt szervezet köteles teljesíteni.
Az ellenőri tevékenység gyakorlásának feltételei
6. §19 (1) Ellenőr olyan személy lehet, aki
a) szakirányú felsőfokú (közlekedési, gépészeti vagy villamossági) szakképesítéssel,
b) három év szakirányú (felvonó-, mozgólépcső-tervezés, -szerelés, -karbantartás stb.) gyakorlattal rendelkezik, továbbá
c) a külön jogszabályban meghatározott tanfolyami és vizsgakötelezettségének eleget tett, és a fenti feltételek alapján ellenőri engedélyt kapott,
d) a honvédelmi és katonai célú objektumokban történő ellenőrzés esetén a szükséges, az 1995. évi CXXV. törvényben meghatározott nemzetbiztonsági minősítéssel rendelkezik.
(2)20 Az ellenőri engedélyt a tanfolyami és vizsgakövetelmények teljesítését követően a 4. a) mellékletnek megfelelő tartalommal előterjesztett kérelem alapján a felvonók és mozgólépcsők esetében a 4. b) melléklet szerinti formanyomtatványon az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Kht. (a továbbiakban: ÉMI) adja ki. Külön törvény21 szerint a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy (a továbbiakban: a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy), illetve a letelepedett jogállású személy szakképzettségének elismerését a külön jogszabályban meghatározott szerv végzi, a kérelemhez a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény VI. fejezete előírásainak megfelelő, a küldő vagy származási állam illetékes hatósága által kiállított oklevél magyar nyelvű fordítását kell mellékelni. A felvonó- és mozgólépcső ellenőröknek 2007. január 1-jét követően külön jogszabályban meghatározott továbbképzésben kell részt venniük.
(3)22 Az ellenőri engedélyt vissza kell vonni
a) legfeljebb a továbbképzési kötelezettség teljesítésének igazolásáig, ha az ellenőr e kötelezettségét nem teljesíti;
b) legfeljebb 5 év időtartamra, ha az ellenőr a tevékenysége során, vagy mulasztásával közvetlen életveszélyes, vagy balesetveszélyes helyzetet okoz;
c) legfeljebb 3 év időtartamra, ha az ellenőr
ca) ellenőri tevékenységével összefüggő jogszabályokat, szakmai előírásokat, szabványokat súlyosan megsérti,
cb) adatszolgáltatási kötelezettségét ismételten elmulasztja.
(4)23 Az ÉMI által az ellenőri engedélyek kiadása vagy visszavonása tárgyában hozott döntés ellen az építésügyért felelős miniszterhez lehet fellebbezni. Az ÉMI által lefolytatott eljárásra egyebekben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló, többszörösen módosított 1957. évi IV. törvény24 szabályai az irányadók.
(5)25 Az 5. § (2) bekezdésének a) pontja szerinti kijelölést kérő szervezetnek – a tevékenységre vonatkozóan – akkreditálással, továbbá értékarányos felelősségbiztosítással, a tevékenységét szabályozó eljárási renddel és a helyszínen nem vizsgálható alkatrészek vizsgálatára alkalmas akkreditált laboratóriummal kell rendelkeznie. Legalább tíz ellenőri jogosultsággal rendelkező természetes személyt kell a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény szerinti munkaviszony keretében alkalmaznia, és vállalnia kell az ellenőrök rendszeres, évenkénti szakmai továbbképzését.
(6)26 Az akkreditált szervezetnek – a 3. a) számú mellékletnek megfelelő tartalommal előterjesztett kérelme alapján – a kijelölést a 3. b) számú melléklet szerinti nyomtatványon a miniszter adja meg. A kijelölési feltételek bármelyikének megszűnte esetén a kijelölést a miniszter államigazgatási határozattal visszavonja. A felvonók és a mozgólépcsők műszaki biztonságának fenntartása érdekében, kijelölt szervezet hiányában, az 5. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatok ellátására a szakmai felügyeletet ellátó miniszter – a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben – ideiglenes kijelöléssel, hat hónapnál nem hosszabb időre, gazdasági szervezetet jelölhet ki.
(6a)27 A kijelölést kérő cégkivonatát a miniszter a cégnyilvántartásból elektronikus úton, közvetlen lekérdezéssel szerzi meg.
(7)28 A kijelölt szervezetekről és az ellenőrökről az ÉMI folyamatos nyilvántartást vezet, és azt évente a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium és az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium hivatalos lapjaiban közzéteszi.
(8)29
(9)30 Azok a felvonóellenőrök, akik eredményes felvonószakértői vagy felvonófelügyelői vizsgát tettek és bizonyítani tudják (munkáltatói igazolással, munka- vagy megbízási szerződéssel, illetve szakmai érdek-képviseleti szerv igazolásával), hogy a kérelem benyújtását megelőzően Magyarországon legalább tíz éven keresztül felvonóellenőrként, felvonószakértőként, illetve felvonófelügyelőként tevékenykedtek, felvonóellenőri engedélyük érvényessége alatt előterjesztett kérelmük alapján mentesülnek az (1) bekezdés a) pontjában előírt feltétel teljesítése alól.
(10)31
Az üzemeltetés
7. § (1) A felvonó és mozgólépcső üzemeltetésével kapcsolatban
a) az üzemügyeletesi feladatokat – az üzemeltető írásbeli megbízása alapján – olyan nagykorú személy láthatja el, aki a felügyeletére bízott felvonó és mozgólépcső működése során keletkező hiba esetén a használók szakszerű kiszabadítására, továbbá az 1. számú melléklet 3. pontjában előírt egyéb kötelezettségek teljesítésére képes és az – 5. § (2) bekezdésében említett – ellenőr előtt a helyszínen az üzemeltetésben való jártasságát igazolta;
b) kioktatott felvonóvezető olyan személy lehet, akit az ellenőr az adott felvonó(k) vezetésére kioktatott és ennek alapján a felvonóvezetési képességéről a helyszínen meggyőződött, továbbá az 1. számú melléklet 4. pontjában előírt kötelezettségek teljesítésére alkalmas.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott személyek részére az üzemeltetésben való jártasságról az ellenőr igazolást ad ki, és ezt egyidejűleg a felvonó-, illetőleg mozgólépcsőkönyvbe (a továbbiakban: gépkönyv) is bejegyzi.
(3) Felvonó és mozgólépcső szerelését, karbantartását olyan személy végezheti önállóan, aki
a) felvonószerelő szakmunkás bizonyítvánnyal vagy ennél magasabb szakirányú végzettséggel rendelkezik,
b) vagy egyéb szakirányú (lakatos, gépész, villanyszerelő) szakmunkás bizonyítványa és kétéves szakmai gyakorlata van, továbbá a miniszter által a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben előírt tanfolyami és vizsgakötelezettségének eleget tett,
c)32 a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy, illetve letelepedett jogállású személy, és rendelkezik az Etv. VI. fejezete előírásainak megfelelő, a küldő vagy származási állam illetékes hatósága által kiállított bizonyítvánnyal, amelynek hiteles magyar nyelvű fordítását elismerés céljából a 6. § (2) bekezdése szerinti szervezetnek bemutat.
(4) A szakmai vizsgát a miniszter által külön jogszabályban meghatározott előírásoknak megfelelően jogi, pénzügyi és műszaki ismeretekből kell letenni.
(5)33 A felvonók, illetve mozgólépcsők rendszeres karbantartását a gyártó gépkönyvben rögzített utasításai, ennek hiányában az érvényes nemzeti szabványok útmutatásai alapján kell elvégezni.
(6)34 A felvonóknak, illetve a mozgólépcsőknek legalább a létesítésük, felszerelésük időpontjában érvényes nemzeti szabványok, műszaki előírások biztonsági követelményeinek meg kell felelniük. Az egyes alkatrészek, részegységek cseréje esetén – ha azok eltérőek az eredetitől – a beépítés időpontjában érvényes műszaki előírásokat kell alkalmazni.
(7)35 Személyszállításra is alkalmas felvonók felújításánál, átalakításánál figyelembe kell venni a 7. számú mellékletben foglalt, a felvonók biztonságát növelő ajánlásokat.
A gépkönyv (felvonókönyv)36
8. § (1) Minden berendezéshez gépkönyvet kell rendszeresíteni és folyamatosan vezetni.
(2) A gépkönyvben az adott berendezéssel kapcsolatos minden lényeges adatot, körülményt, megállapítást, intézkedést és beavatkozást be kell jegyezni.
(3) A gépkönyvet a gyártó a felvonó vagy a mozgólépcső leszállítása során – a műszaki terveknek megfelelően kitöltött hiteles adatokkal – köteles szolgáltatni.
(4)37 Elveszett, megrongálódott, hiányos gépkönyv helyett, továbbá a berendezés főbb műszaki adatainak megváltoztatásával járó átalakítása esetén a régit helyettesítő új gépkönyvet a felvonóellenőr is kiállíthatja a megbízott kijelölt szervezet egyidejű hitelesítésével. A kijelölt szervezet csak olyan gépkönyvet hitelesíthet, amelynek tekintetében az 5. § (2) bekezdésének a) pontja szerinti ellenőrzéseket végzi.
(5) A gépkönyv folyamatos vezetéséért és megőrzéséért az üzemeltető felel. A gépkönyvet az üzemügyelet (a vészcsengő felszerelési) helyén kell tartani.
(6) A felvonó engedélyezett műszaki tervének és műszaki leírásának egy példányát a gépkönyvhöz kell csatolni (egy építménybe beépített több azonos típusú felvonó és mozgólépcső esetében típusonként csak egy-egy helyen).
(7)38 A gépkönyvbe bejegyzést csak az erre jogosultak (az építésügyi hatóság, az ÉMI, a kijelölt szervezet, az ellenőr, a gyártó, a szerelő, a felvonó üzemügyeletese, karbantartója és kioktatott vezetője) tehetnek.
(8) A gépkönyvnek tartalmaznia kell:
a)39 a felvonó, illetőleg a mozgólépcső fő műszaki adatait, továbbá főegységeinek megnevezését, jellemzőit,
b) a kijelölt szervezet, ellenőr által elvégzett műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálatok esedékességének és megtörténtének időpontját, az esetleges lényeges megállapításokat és a teendő intézkedéseket, továbbá a vizsgálatot végző ellenőr nevét és címét,
c) a kijelölt szervezet, az ellenőrzést végző ellenőr nevét, címét, engedélyének számát, az észlelt hibákat, hiányosságokat, más lényeges megállapításokat és a helyszínen tett ideiglenes intézkedéseket, valamint
d) az üzemügyeletesi feladatokat ellátó személy, illetőleg a kioktatott felvonóvezető nevét, adatait.
A felvonók és a mozgólépcsők nyilvántartása
9. § (1) Az ÉMI az országban levő valamennyi felvonóról és mozgólépcsőről központi nyilvántartást vezet, a felülvizsgálatukról évenként értékelést készít, és azt a miniszter részére megküldi, aki az esetleges továbbhasznosításról gondoskodik.
(2) A központi nyilvántartásnak tartalmaznia kell a felvonó, illetőleg a mozgólépcső
a)40 ÉMI azonosító számát és a felszerelés helyét, a 3. § (2) bekezdésében meghatározott főbb műszaki adatokat, továbbá a beszállóhelyek számát, a felújítás időpontját és a gyártó, illetve forgalmazó megnevezését,
b) tulajdonosának és – ha nem azonos – az üzemeltetőjének a nevét és címét,
c) jogerős építési és használatbavételi engedélyének számát,
d) műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálatát végző kijelölt szervezet nevét és címét,
e) az egyes ellenőrzéseket végző ellenőrök nevét és címét,
f) műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálatai elvégzésének időpontját, lényeges megállapításait, a megtett intézkedéseket, továbbá
g) a baleseteket, valamint
h) az építésügyi hatóság által tett intézkedéseket.
(3) A központi nyilvántartáshoz szükséges adatszolgáltatás nem teljesítése esetén – annak pótlása érdekében – az ÉMI az illetékes építésügyi hatóságnál eljárást kezdeményez.
(4)41 Adatszolgáltatásra kötelezett a vizsgálatot követő 30 napon belül, hatósági intézkedést igénylő esetben 15 napon belül:
a) a kijelölt szervezet, a felvonóval, illetőleg mozgólépcsővel kapcsolatos, a 9. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott adatok tekintetében,
b) az ellenőrzést végző a végzett tevékenységével kapcsolatban,
c) az üzemeltető a 9. § (2) bekezdés b), c), e), g), h) pontjában foglalt adatok tekintetében.
(5) Az első fokú építésügyi hatóságok a működési területükön lévő felvonókkal és mozgólépcsőkkel kapcsolatos hatósági intézkedéseket az építésügyi műszaki nyilvántartásról szóló külön jogszabályok rendelkezései szerint tartják nyilván, évenként emelkedő sorszámmal.
Vegyes és záró rendelkezések
10. § (1)42 Az 5. § (2) bekezdésében meghatározott kijelölt szervezetek és ellenőrök felvonókkal és mozgólépcsőkkel kapcsolatos, e rendelet alapján végzett tevékenységének szakmai felügyeletét és ellenőrzését – a gazdasági miniszterrel egyetértésben – a miniszter külön ellenőrzési terv szerint az ÉMI útján látja el.
(2) Az ÉMI nem folytathat az 5. § (2) bekezdésében meghatározott tevékenységet.
(3)43 A szakmai felügyelet és ellenőrzés kiterjed:
a) az e rendelet hatálya alá tartozó, meglévő berendezések 5. § (2) bekezdése szerinti műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálataira;
b) a felvonók és a mozgólépcsők építési engedély alapján végzett létesítése, átalakítása, felújítása esetén végzett üzembe helyezési vizsgálatok szakszerűségére;
c) a panaszbejelentések és a személyi sérüléssel vagy jelentős anyagi kárral járó balesetek kivizsgálására;
d) az e rendelet 8. §-a szerinti gépkönyv és a felvonók biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 108/2001. (XII. 23.) FVM–GM együttes rendeletben előírt megfelelőségi nyilatkozat formai és tartalmi ellenőrzésére;
e) az e rendeletben szabályozott szakmai tevékenységek jogosultságának ellenőrzésére.
11. § Jelen rendeletben szabályozott eljárásokért a 2. számú mellékletben meghatározott díjakat kell fizetni.
12. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit
a) az új, valamint a meglévő felvonókkal és mozgólépcsőkkel kapcsolatos építési engedélyezési ügyekben csak a hatálybalépést követően benyújtott kérelmek esetében,
b) az üzemeltetés, karbantartás, használat ellenőrzésével kapcsolatos – folyamatban lévő – első fokú határozattal még el nem bírált államigazgatási ügyekben is
alkalmazni kell.
(2)44
Az Európai Közösségek jogszabályaihoz való közelítés
13. §45 Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:
a) a Tanács 95/16/EK irányelve a tagállamok felvonókra vonatkozó jogszabályainak közelítéséről – a felvonók biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 108/2001. (XII. 23.) FVM–GM együttes rendelettel együtt –,
b) a Bizottság 95/216/EK ajánlása a meglévő felvonók biztonságának fokozására.
c)46 a Tanács 89/48/EGK irányelve a legalább hároméves szakoktatást és szakképzést lezáró felsőfokú oklevelek elismerésének általános rendszeréről,
d)47 a Tanács 92/51/EGK irányelve a 89/48/EGK irányelvet kiegészítve, a szakoktatás és szakképzés elismerésének második általános rendszeréről,
e)48 a Tanács 99/42/EK irányelve a liberalizációról és az átmeneti rendelkezésekről szóló irányelvek hatálya alá tartozó foglalkozásokkal kapcsolatban a képesítések elismerésére szolgáló rendszer létrehozásáról és a képesítések elismerésére szolgáló általános rendszerek kiegészítéséről.
f)49 a Tanács 2003/109/EK irányelve (2003. november 25.) a harmadik országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárainak jogállásáról, 11. cikk (1) bekezdés a) pont és 21. cikk;
g)50 az Európai Parlament és a Tanács 2004/38/EK irányelve (2004. április 29.) az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról, valamint az 1612/68/EGK rendelet módosításáról, továbbá a 64/221/EGK, a 68/360/EGK, a 72/194/EGK, a 73/148/EGK, a 75/34/EGK, a 75/35/EGK, a 90/364/EGK, a 90/365/EGK és a 93/96/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről, 24. cikk.
1. számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez51
2. számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez52
3. a) számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez54
[a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelet
(a továbbiakban: R.) 5. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján]
3. b) számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez56
4. a) számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez57
a felvonók és mozgólépcsők kötelező műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálatához szükséges
ellenőri engedély megszerzése vagy módosítása iránt
4. b) számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez
6. §-a (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján
5. számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez58
6. számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez59
7. számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez60
8. számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez61
|
8. a) |
|
|
– |
|
|
|
|
|
ÉMI azonossági száma:
FELVONÓ MŰSZAKI ADATLAP |
|
|
|
|
|
|
|
|
Típusjel: …………….….…...……………. |
Gyártási v. munkaszám: ………………………….……….. |
|
A befogadó építmény jellege: ………………………………………………………………….… |
|
Az építést engedélyező hatóság: |
|
[ ] helyi elsőfokú építésügyi hatóság [ ] műemlékvédelmi hatóság [ ] más: ……………….….……….. |
|
egyéb (hely) azonosító: ....................................................................... |
|
……….. ir.sz. ……………………................. helység ............….….…….... utca .….…. szám |
|
……….. ir.sz. ……………………................. helység ............….….…….... utca .….…. szám |
|
…………..............................................…......……………………………………………..……… |
|
A „felújítás” első ütemének vizsgálati dátuma: ………..…. év …………..……… hó ….... nap |
8. Névleges sebesség: |
a) lefelé: ...….……………. m/s; |
b) felfelé: ...….……………….. m/s |
9. A felvonó teljesítmény-igénye: ……..…….. kW; |
Villamos hálózat: ……….……….……… |
(pl.: kézi, „villamos”; vagy hidraulikus) |
(pl.: felsőgépes; alsógépes; az akna mellett oldalt, gépház nélkül) |
|
…………………………………………………………………………………………………… |
14. Biztonsági felvonó-e?: |
[ ] nem |
[ ] igen |
(szélesség) |
(mélység) |
(süllyeszték mélysége) |
(fejmagasság) |
(pl.: kötéldobos, hajtótárcsás, közvetett hidraulikus) |
(pl.: 1: 1; 1: 2; 2 : 1; 4 : 2) |
(pl.: SHL20/DFV45) |
(pl.: egyenáramú, váltakozó áramú) |
(névl. vagy szinkron) |
(pl.: nem szabályozott kétsebességes; frekvencia szab., stb.) |
(az esetleges külső hűtéssel együtt) |
(pl.: T 127/2B; V2, vagy G10-egyedi) |
(pl.: talpszélesség x magasság x korona-vastagság; vagy átm..80 x 8) |
(pl.: T 50/A, V1, vagy L60) |
(pl.: talpszélesség x magasság x korona-vastagság; vagy 60 x 60 x 8) |
(szélesség x magasság) |
(pl.: négyszárnyú centrál teleszkópos, csuklópántos, stb.) |
tűzállósági határértéke: TH = …….. perc; |
az aknaajtó anyaga: ..…….……………..…….……….... |
(szélesség x magasság) |
(pl.: négyszárnyú centrál-teleszkópos, harmonika, stb.) |
(pl.: BMT – 300) |
(pl.: relés, elektronikus) |
Kelt: ……………………………………… |
……….…….…………...…………………………….……… |
P. H. |
a kitöltő (cége / neve) aláírása |
1. |
[ ] MOZGÓLÉPCSŐ |
[ ] MOZGÓJÁRDA |
|
[ ] tömegközlekedési |
[ ] általános („áruházi”) |
dőlésszöge: ............o (a vízszinteshez képest) |
||
|
|
||||
|
|
(pl.: irodaház, áruház, aluljáró, METRO, stb.) |
|
||
|
Az építést engedélyező hatóság: |
|
|
||
|
[ ] helyi elsőfokú építésügyi hatóság [ ] műemlékvédelmi hatóság [ ] más: ………………………… |
|
................. ir.sz. ............…................. helység ..............…....….......…........... utca ........... szám |
|
egyéb (hely) azonosító: .................................................…..……......... |
|
................. ir.sz. ............…................. helység ..............…....….......…........... utca ........... szám |
|
................. ir.sz. ............…................. helység ..............…....….......…........... utca ........... szám |
|
…………………………………………………………………………………………………… |
|
…………………………………………………………………………………………………… |
|
A „felújítás” első ütemének vizsgálati dátuma: ………..…. év …………..……… hó ….... nap |
11. Teljesítmény-igény: ……………. kW; |
Villamos hálózat: ………….………………… |
13. A berendezés kivitele: |
[ ] kültéri |
[ ] beltéri |
áramneme: |
[ ] egyenáram |
[ ] váltakozó áram |
feszültsége: ...........………........ V; |
fordulatszáma: ................. 1/perc (névleges v. szinkron) |
17. Kiegészítő (biztonsági) fék: |
[ ] nincs |
[ ] van, kialakítása: …………………..….….… |
21. A mellvéd anyaga: |
[ ] üveg: |
[ ] egyéb: ..............................….............………..… |
Kelt.: .................................................... |
………………………………….…... |
|
a kitöltő (cége / neve) aláírása |
A rendeletet a 146/2014. (V. 5.) Korm. rendelet 37. § a) pontja hatályon kívül helyezte 2014. június 5. napjával.
Az 1. § (2) bekezdés d) pontját a 118/2011. (VII. 11.) Korm. rendelet 43. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte. Alkalmazására lásd e módosító rendelet 39–40. §-át.
Az 1. § (3) bekezdését a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 1. §-ának (2) bekezdése iktatta be, szövege a 173/2012. (VII. 26.) Korm. rendelet 5. §-ával megállapított szöveg.
A 2. § a) pontja a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 2. §-ával megállapított szöveg, s egyidejűleg a § c) pontot is iktatott a szövegbe.
A 2. § c) pontja a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
A 3. § (2)-(4) bekezdése a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.
A 3. § (4) bekezdése a 121/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet 23. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § (5) bekezdése a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 2. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § új (6) bekezdését a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdése iktatta a szövegbe, egyidejűleg az eredeti (6) bekezdés számozását (9) bekezdésre változtatta.
A 3. § új (7) bekezdését a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdése iktatta a szövegbe, egyidejűleg az eredeti (7) bekezdés számozását (10) bekezdésre változtatta.
A 3. § (8) bekezdését a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdése iktatta a szövegbe.
A 3. § eredeti (6) bekezdésének számozását a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdése (9) bekezdésre változtatta, második mondatát a 121/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet 23. §-ának (2) bekezdése iktatta a szövegbe.
A 3. § eredeti (7) bekezdésének számozását a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdése (10) bekezdésre változtatta.
Az 5. § (2) bekezdése a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 3. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 5. § (2) bekezdésének a) pontja a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 23. § (4) bekezdésének c) pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkalmazni.
Az 5. § (3) bekezdése a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 4. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 5. § (4) bekezdése a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 3. §-ának (2) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 5. § (5) bekezdését a 87/2000. (VI. 15.) Korm. rendelet 9. §-a (2) bekezdésének b) pontja iktatta a szövegbe.
A 6. § a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 5. §-ával megállapított szöveg.
A 6. § (2) bekezdése a 103/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet 10. § (1) bekezdésével megállapított, valamint a 115/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 31. § (3) bekezdésének f) pontja, a 33/2008. (II. 21.) Korm. rendelet 5. §-a, a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 23. § (3) bekezdésének b) pontja szerint módosított szöveg. Ez utóbbi módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkalmazni.
Lásd a 2007: I. törvényt.
A 6. § (3) bekezdése a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 20. §-ával megállapított szöveg. E módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkalmazni.
A 6. § (4) bekezdésének első mondata a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 23. § (4) bekezdésének c) pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkalmazni.
Az 1957: IV. törvényen – a 2005: LXXXIII. törvény 336. §-a alapján – a 2004: CXL. törvényt kell érteni.
A 6. § (5) bekezdése a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 4. §-ának (1) bekezdésével megállapított, a 135/2012. (VI. 28.) Korm. rendelet 6. §-a szerint módosított szöveg.
A 6. § (6) bekezdése a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 8. §-a szerint módosított szöveg.
A 6. § (6a) bekezdését a 355/2012. (XII. 13.) Korm. rendelet 5. §-a iktatta be.
A 6. § (7) bekezdése a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 4. §-ának (2) bekezdésével megállapított, valamint a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 23. § (4) bekezdésének c) pontja szerint módosított szöveg. Ez utóbbi módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkalmazni.
A 6. § (8) bekezdését a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 23. § (3) bekezdésének b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 6. § új (9) bekezdését a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 4. §-ának (4) bekezdése iktatta a szövegbe, egyidejűleg az eredeti (9) bekezdés számozását (10) bekezdésre változtatta. A 6. § (9) bekezdésének szövege a 103/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet 10. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 6. § eredeti (9) bekezdésének számozását a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 4. §-ának (4) bekezdése (10) bekezdésre változtatta. A 6. § (10) bekezdését a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 23. § (3) bekezdésének b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 7. § (3) bekezdésének c) pontját a 121/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet 25. §-a iktatta be, szövege a 115/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 31. § (3) bekezdésének f) pontja szerint módosított szöveg.
A 7. § (5) bekezdését a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 5. §-a iktatta a szövegbe.
A 7. § (6) bekezdését a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 5. §-a iktatta a szövegbe.
A 7. § (7) bekezdését a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 5. §-a iktatta a szövegbe.
A 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 7. §-ának (1) bekezdése módosította.
A 8. § (4) bekezdése a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 7. §-ának (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 8. § (7) bekezdése a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 7. §-ának (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 8. § (8) bekezdésének a) és c) pontja a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 7. §-ának (4) bekezdésével megállapított szöveg.
A 9. § (2) bekezdésének a) pontja a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 8. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 9. § (4) bekezdése a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 8. §-ának (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 10. § (1) bekezdése a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 9. §-ával megállapított szöveg.
A 10. § (3) bekezdését a 121/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet 26. §-a iktatta a szövegbe.
A 12. § (2) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 1274. pontja hatályon kívül helyezte.
A 13. § a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 6. §-ával megállapított, bevezető szövege a 115/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 8. §-a szerint módosított szöveg.
A 13. § c) pontját a 121/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet 27. §-a iktatta a szövegbe.
A 13. § d) pontját a 121/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet 27. §-a iktatta a szövegbe.
A 13. § e) pontját a 121/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet 27. §-a iktatta a szövegbe.
A 13. § f) pontját a 115/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 8. §-a iktatta be.
A 13. § g) pontját a 115/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 8. §-a iktatta be.
Az 1., 2. és 3. számú melléklet a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 10. §-ának (1) bekezdésével, illetve 1., 2. és 3. számú mellékletével megállapított szöveg.
A 2. számú melléklet a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 7. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. számú melléklet 2. pontja a 121/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet 28. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. a) számú melléklet a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 8. §-a, a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 23. § (4) bekezdésének c) pontja szerint módosított szöveg. Ez utóbbi módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkalmazni.
A 3. a) számú melléklet „Mellékletek” 1. pontját a 355/2012. (XII. 13.) Korm. rendelet 6. §-a hatályon kívül helyezte.
A 3. b) számú melléklet a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 8. §-a, a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 23. § (4) bekezdésének c) pontja szerint módosított szöveg. Ez utóbbi módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkalmazni.
A 4. a) számú melléklet a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 22. § (8) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján rendelkezéseit a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkalmazni.
Az 5. számú mellékletet a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 10. §-ának (2) bekezdése, illetve 4. számú melléklete iktatta a szövegbe.
A 6. számú mellékletet a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet 10. §-ának (3) bekezdése, illetve 5. számú melléklete iktatta a szövegbe.
A 7. számú mellékletet a 246/2002. (XI. 28.) Korm. rendelet 7. §-ának (2) bekezdése iktatta a szövegbe.
A 8 számú mellékletet a 121/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet 28. § (2) bekezdése iktatta be, a Magyar Közlöny 2004. évi 69. számában megjelent helyesbítésnek megfelelő szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás