26/2001. (HK 6.) HM határozat
a Magyar Honvédség Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola alapításáról
2005.11.30.
(hatályos szöveg)
A katonai szervezet megnevezése: Magyar Honvédség Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola, rövidített megnevezése: MH KPTSZI.
Típusa: többcélú, összetett közoktatási intézmény: szakközépiskola és szakiskola.
2.2Az MH KPTSZI székhelye: 2000 Szentendre, Dózsa György út 12–14.
Postacíme: 2001 Szentendre, Pf. 230
telephelye3: Ittebei Kiss József Helikopter Bázis, 5008 Szolnok, Kilián út 1.
Postacíme: 5008 Szolnok, Pf. 5/C
gyakorlóhelyei: a Magyar Honvédség kijelölt katonai szervezeteivel kötött együttműködési megállapodás alapján.
3.4. Az MH KPTSZI jogi személy, önálló állománytáblával rendelkező ezred szintű katonai oktatási intézmény, állománya a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) létszámkeretébe tartozik.
4.5. A katonai oktatási intézmény állami feladatként ellátandó alaptevékenysége:
a) a szakképző iskola – a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény és a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény alapján – iskolarendszerű katonai szakképzés formájában végzi a szerződéses legénységi állomány és a polgári életből felvettek; valamint a tiszthelyettesek (a továbbiakban: hallgatók) jogszabályokban és egyéb szabályozókban meghatározott alap- és kiegészítő alapképzését, b) 80.22. szakmai középfokú oktatás, nappali és levelező munkarend szerint (székhelyén és telephelyén egyaránt):
– csak szakképzési évfolyammal működő szakközépiskola, a középiskolai végzettséggel rendelkező, 18. életévüket betöltött hallgatók számára a katonai szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinek kiadásáról szóló 15/2004. (VI. 18.) HM rendeletben felsorolt, az Országos Képzési Jegyzékben megjelent 52 8917 12 Honvéd Tiszthelyettes I. (az ágazat megjelölésével), 54 8917 04 Honvéd Zászlós (az ágazat megjelölésével) szakképesítések megszerzésére az 1/13. évfolyamon.6. – csak szakképzési évfolyammal működő szakiskola, nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettséggel és bármilyen szakképesítéssel rendelkező, kizárólag a Magyar Honvédséggel szolgálati viszonyban álló hallgatók számára a katonai szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinek kiadásáról szóló 15/2004. (VI. 18.) HM rendeletben felsorolt, az Országos Képzési Jegyzékben megjelent 32 8917 01 Honvéd Tiszthelyettes II. (az ágazat megjelölésével) szakképesítés megszerzésére az 1/9. évfolyamon.7. c) résztvesz a tantervfejlesztésben és központi programok, tantervek kidolgozásában,
d) résztvesz a tiszthelyettesek tanfolyamrendszerű szakirányú át- és továbbképzésének végrehajtásában,
e) a szerződéses legénységi állomány szakirányú szakmai felkészítésében való részvétel,
f) szervezi és végzi a tiszthelyettes állomány nyelvi felkészítését.
5.8.
6.9. Az MH KPTSZI alapítója és fenntartója a Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere, átadott jogkörben a felügyeleti szervei: a tanügyigazgatás területén a Honvédelmi Minisztérium Humánpolitikai Főosztály, a katonai szolgálati elöljárói területen a Honvédelmi Minisztérium Honvéd Vezérkar Katonai Tervező Főcsoportfőnökség.
Az alapító, fenntartó és az átadott jogkört gyakorló szervezetek címe: 1055 Budapest, Balaton u. 7–11.
A törvényességi ellenőrzést a székhelyen Pest Megye Önkormányzatának főjegyzője, a telephelyen Jász-Nagykun-Szolnok Megye Önkormányzatának főjegyzője végzi.
7.10. Az MH KPTSZI vezetője, kinevezésének rendje és személyi állománya:
a) Az iskola vezetője az igazgató.
b) Az igazgatót nyilvános pályázat útján a honvédelmi miniszter bízza meg 5 év időtartamra, illetve menti fel és gyakorolja felette a fegyelmi jogkört. Az igazgató felett az egyéb munkáltatói jogkört a HM Honvéd Vezérkar főnök képviselője gyakorolja.
c) Az igazgató jogköre, felelőssége és feladatai:
– az igazgató a katonai szervezet élén álló egyszemélyi vezető. A vonatkozó jogszabályokban rögzítettek szerint gyakorolja a személyi állománnyal kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket.
d) Az iskola személyi állománya a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény hatálya alá tartozó hivatásos és szerződéses katonák, valamint a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény hatálya alá tartozó közalkalmazottak. e) A hallgatók jogállását, felvételének rendjét és feltételeit külön jogszabályok határozzák meg.
8.11. Az MH KPTSZI hallgatói létszáma összesen 500 fő. A nappali képzési formában 100 fő, a levelező képzési formában 400 fő képzése biztosított.
A székhelyen 90 fő nappali, 370 fő levelező képzési formában történő képzésének feltételei állnak rendelkezésre.
A telephelyen 10 fő nappali, 30 fő levelező képzési formában tanuló hallgató képzésére van lehetőség.
9.12. Az iskola működésére vonatkozó alapdokumentumokat, statisztikai adatokat, tevékenységének értékeléséről szóló beszámolókat a szakmai felügyeletet gyakorló részére megküldi.
10.13. Az MH KPTSZI feladatainak ellátását szolgáló vagyont (ingó és ingatlan) a székhelyen és telephelyen az MH utaltsági rendben biztosítja.
Az utaltsági rendre vonatkozó intézkedés tartalmazza az MH KPTSZI számára az oktatást szolgáló helyiségeket, a testnevelési és a gyakorlati foglalkozások megtartását biztosító objektumokat, valamint a képzéshez rendelkezésre álló haditechnikai, oktatási eszközöket, segédeszközöket. Az utaltság szerint biztosított vagyontárgyakat az iskola a feladatai ellátásához használhatja.
A 2. pontban feltüntetett ingatlanok adatai:
Ingatlan típusa |
Cím |
Tulajdonos |
Helyrajzi szám |
Alapterület (m2) |
Székhely |
2000 Szentendre, Dózsa Gy. út 12–14. |
Magyar Honvédség |
Szentendre belterület 24 |
5670 |
Telephely |
5008 Szolnok, Kilián út 1. |
Magyar Honvédség |
0785/1 |
9337 |
A gyakorlóhelyek képzéshez szükséges használatának rendjét külön megállapodások tartalmazzák.
11.14. Gazdálkodási jogkör
Az iskola a gazdálkodás megszervezésének módjára tekintettel részben önállóan gazdálkodó, a költségvetési előirányzatok feletti rendelkezési jogosultság szempontjából részjogkörökkel rendelkező költségvetési szerv. Az iskola gazdálkodását az Áht., az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet, a honvédelmi szervek működésének az államháztartás működési rendjétől eltérő szabályairól szóló 226/2004. (VII. 27.) Korm. rendelet és a Honvédelmi Minisztérium fejezet központi és intézményi gazdálkodásának rendjéről szóló 9/1998. (HK 4.) HM utasítás, továbbá a vonatkozó belső rendelkezések szerint végzi. A pénzügyi gazdálkodási feladatokat a HM 1. számú Területi Pénzügyi és Számviteli Igazgatóság látja el.
A gazdálkodási tevékenység feletti felügyeletet a Honvédelmi Minisztérium ellenőrzési feladatait ellátó központi szervei látják el.
12.15. A katonai oktatási intézmény a szabad kapacitás terhére, nem nyereségszerzés céljából a vonatkozó szabályozók szerint kiegészítő tevékenységet folytathat. A MH KPTSZI vállalkozási tevékenységet nem folytathat.
13.16. A költségvetési szerv törzskönyvi nyilvántartásba vételét a közpénzek felhasználásával, a köztulajdon használatának nyilvánosságával, átláthatóbbá tételével és ellenőrzésének bővítésével összefüggő adatszolgáltatás és közzétételi kötelezettség szabályairól szóló 21/2004. (HK 6.) HM utasítás 5. §-a alapján, a HM Pénzügyi Számító és Nyugdíjmegállapító Igazgatóság végzi. 14.17. A katonai oktatási intézmény részletes szervezeti és működési rendjét a Szervezeti és Működési Szabályzat tartalmazza. A Szervezeti és Működési Szabályzatot az igazgató ezen határozat aláírását követő 30 napon belül jóváhagyásra felterjeszti a felügyeleti szervhez.
15. A költségvetési szerv törzskönyvi nyilvántartásba vételét a HM KPSZH végzi.
16. Ez a határozat az aláírás napján lép hatályba.*