287/2001. (XII. 26.) Korm. rendelet
287/2001. (XII. 26.) Korm. rendelet
a letéti jegyről
A Kormány a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban: Tpt.) 451. § (1) bekezdése d) pontjában kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendeli el:
1. § (1) A hitelintézet, valamint a külföldi hitelintézet fióktelepe a megtakarítási lehetőségek bővítése érdekében, továbbá a Magyar Nemzeti Bank a monetáris politikai céljai megvalósítása érdekében letéti jegyet bocsáthat ki.
(2) A letéti jegy névre szóló, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír.
(3) A letéti jegy kibocsátója (az adós) arra kötelezi magát, hogy az ott megjelölt – részére befizetett – pénzösszeg előre meghatározott kamatát, valamint a pénzösszeget a letéti jegy mindenkori tulajdonosának (a hitelezőnek) a megjelölt időben és módon megfizeti.
(4) A letéti jegy futamideje a kibocsátástól számított három évig terjedhet.
2. § (1) A letéti jegynek tartalmaznia kell:
a) a kibocsátó megnevezését,
b) a letéti jegy névértékét, értékpapír-kódját és – dematerializált letéti jegy kivételével – sorszámát,
c) a kamat- és beváltási (törlesztési) feltételeket,
d) a letéti jegy kiállításának helyét és napját,
e) a kibocsátó aláírását.
(2) A dematerializált letéti jegyre az (1) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy az e) pontban meghatározott személyek aláírását – az értékpapírokra vonatkozó törvényi rendelkezéseknek megfelelően – a kibocsátó által kiállított és a központi értéktárban elhelyezett okiraton kell feltüntetni. A dematerializált letéti jegy az aláírás helyett az okiratot cégszerűen aláírók nevét tartalmazza.
(3)1 A dematerializált letéti jegyek esetében a tulajdonos azonosító adatait a Tpt. 7. § (3) bekezdésének megfelelően az értékpapír-számla tartalmazza. Az azonosító adatok körét a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény2 tartalmazza.
(4) A nyomdai úton előállított letéti jegynek az (1) bekezdésben foglaltakon kívül tartalmaznia kell az első tulajdonos azonosító adatait.
(5) A (4) bekezdés alkalmazásában azonosító adat:
a)3 természetes személy esetén: családi és utónév, születési családi és utónév, születési hely és születési idő;
b) jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén: név, székhely, cégjegyzék- vagy nyilvántartási szám.
(6) Az az okirat vagy adat, amelyből az (1), (2) és (4) bekezdésben megjelölt kellékek valamelyike hiányzik, nem minősül letéti jegynek.
3. § A letéti jegy átruházható értékpapír, az átruházáshoz fűzött bármilyen feltétel, illetőleg a részleges átruházás semmis.
4. § A letéti jegyen alapuló követelés a beváltásra előírt határidő lejártát követő tíz év alatt évül el.
5. § A nyomdai úton előállított letéti jegy elvesztése vagy megsemmisülése esetére az értékpapír közjegyzői úton történő megsemmisítésére vonatkozó általános szabályok az irányadók.
6. § Ez a rendelet 2002. január 1-jén lép hatályba.
A 2. § (3) bekezdése a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 258. §-a szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. október 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
Lásd a 2007: CXXXVI. törvényt.
A 2. § (5) bekezdésének a) pontja a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 258. §-a szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. október 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás