32/2001. (HK 9.) HM utasítás
32/2001. (HK 9.) HM utasítás
a határátlépéssel járó csapatmozgások engedélyezésének előkészítéséről*
Általános rendelkezések
1. § (1) Az utasítás hatálya kiterjed a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a HM hivatalaira és háttérintézményeire, a honvédelmi miniszter közvetlen irányítása és felügyelete alá tartozó szervezetekre, valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) szervezeteire.
(2) Ezen utasítást a határátlépéssel járó csapatmozgások engedélyezésének kormányzati feladatairól szóló 190/2000. (XI. 14.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: R.) összhangban kell alkalmazni.
Az R. 1. § (1) bekezdése értelmében határátlépéssel járó csapatmozgás olyan tevékenység, amely
a) alaprendeltetésből fakadó feladatok (be)gyakorlására vagy végrehajtására irányul,
b) a fenti feladatokra vonatkozó katonai szabályzatok előírásai alapján történik, és
c) szervezett formában, katonai vezetés vagy egyes külföldi fegyveres erőkre érvényesülő más felelős vezetés alatt valósul meg.
(3) Az R. 3. § (1) bekezdése alapján ezen utasítás alkalmazásában
a) „csapatmozgások előkészítéséért felelős szervek” a HM Kétoldalú Nemzetközi Egyűttműködési Főosztály és a HVK Hadműveleti Csoportfőnökség,
b) „HM illetékes szerve” a HM Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatal Vám- és Határforgalmi Igazgatósága (a továbbiakban: Igazgatóság),
c) „előterjesztés készítéséért felelős szerv” a HM Nemzetközi Jogi Iroda.
Az engedélyezéshez szükséges adatok gyűjtése
2. § (1) A csapatmozgásokban érintett MH szervezetek szolgálati úton a HVK hadműveleti csoportfőnöknek évente június 30-ig felterjesztik a saját, valamint a külföldi partner szervezeteik részvételével a következő évben végrehajtásra kerülő csapatmozgásnak, illetve az R. 2. § (3) bekezdése szerinti katonai kötelékmozgásnak megfelelő tevékenységeknek, – az utasítás melléklete szerint – összeállított listáját.
(2) A HM Kétoldalú Nemzetközi Együttműködési Főosztály a csapatmozgásokra vonatkozó, – a külföldi katonai vagy diplomáciai szervtől érkezett – tervezési adatokat június 30-ig megküldi a HVK hadműveleti csoportfőnöknek.
(3) Azon csapatmozgások és katonai kötelékmozgások adatait, melyek tervezése az (1)-(2) bekezdésben megjelölteken kívüli, de az utasítás hatálya alá tartozó szervezet felelőssége, az érintett szervezet vezetője június 30-ig közvetlenül küldi meg a HVK hadműveleti csoportfőnöknek.
(4) A HVK Hadműveleti Csoportfőnökség az (1)-(3) bekezdés szerinti adatok birtokában összeállítja a Magyar Honvédség ötéves tervezési időszakra szóló Gyakorlat Direktíváját és Programját (a továbbiakban: MH GYDP), amely kizárólagosan képezi az R. 3. § (1) bekezdés szerint az Igazgatóságnak megküldendő tervkivonat alapját. A HM nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó főosztályai, valamint a HVK alárendeltségébe tartozó katonai szervezetek csak ennek alapján készíthetnek csapatmozgásokat is tartalmazó tervezési iratot, parancsot, intézkedést.
(5) Az R. 2. § (4) bekezdése szerinti, valamint a külön közjogi engedélyhez kötött átvonulások igényeinek külföldi bejelentését és azok adatait a HM Kétoldalú Nemzetközi Együttműködési Főosztály veszi át és a továbbiakban a 3. § (3) bekezdése szerint jár el.
(6) A HM Kétoldalú Nemzetközi Együttműködési Főosztály évente szeptember hónapban tájékoztatja a csapatmozgások előkészítéséért felelős külföldi szervezeteket az R. és jelen utasítás szerinti adatszolgáltatási feladatokról és határidőkről, valamint a térítéses igénybevételre vonatkozó jogszabályokról és állásfoglalásokról.
3. § A csapatmozgások minősítése és a közjogi engedélyezés előkészítése
(1) A HVK Hadműveleti Csoportfőnökség az MH GYDP alapján, az utasítás mellékletének megfelelően elkészíti a tervkivonatot, melyben az 1. § (2) bekezdése szerinti csapatmozgások (az átvonulások nélkül) és az R. 2. § (3) bekezdése szerinti katonai kötelékmozgások külön felsorolást képeznek.
(2) A HVK Hadműveleti Csoportfőnökség az R. 2. számú mellékletének megfelelően kiegészített adatokkal – az MH GYDP MH Katonai Tanács és HM Kollégium által történő jóváhagyását követően – a tervkivonatot évente november 15-ig megküldi a HM Nemzetközi Jogi Irodának és az Igazgatóságnak.
(3) A csapatmozgások előkészítéséért felelős szervek a tárgyévre vonatkozóan engedélyezett csapatmozgások között nem szereplő sürgősségi engedélyezési igényt a határátlépés tervezett időpontja előtt legalább 21 nappal történő megküldés esetén fogadhatnak el.
Az ezen belül érkező igényt, – amennyiben azt a kezdeményező írásban kifejtett rendkívüli okból fenntartja, – a HM közigazgatási államtitkárhoz terjesztik fel döntésre. Az elfogadott igényt soron kívül továbbítják a HM Nemzetközi Jogi Irodának és az Igazgatóságnak.
(4) Abban a kérdésben, hogy adott katonai tevékenység az engedélyezés szempontjából csapatmozgásnak minősül-e, a HM Nemzetközi Jogi Iroda jogosult állást foglalni.
(5) Az Igazgatóság a csapatmozgások technikai engedélyezése érdekében az adatokat nyilvántartásba veszi és intézkedik azon adatok pótlására, amelyek az R. 2. számú melléklete szerinti adattartalomhoz még szükségesek.
A csapatmozgások technikai engedélyezésével és a tájékoztatással kapcsolatos feladatok
4. § (1) A tervezett magyar vagy külföldi csapatmozgással, illetve katonai kötelékmozgással érintett magyar katonai szervezetek a csapat vagy kötelék Magyarországra vagy Magyarországról történő útba indítása előtt legalább 40 nappal közvetlenül az Igazgatóságnak küldik meg az R. 2. számú mellékletének megfelelő, pontosított adatokat a HVK Hadműveleti Csoportfőnökség egyidejű tájékoztatása mellett.
(2) A HM Nemzetközi Jogi Iroda a csapatmozgás közjogi engedélyezéséről a vonatkozó országgyűlési határozat vagy a kormányhatározat számának egyidejű megjelölésével soron kívül értesíti az Igazgatóságot.
A továbbiakban az Igazgatóság a Magyarországra belépő külföldi csapat vagy kötelék esetében az R. 6. §-a szerint jár el, a külföldre irányuló magyar csapat vagy kötelékmozgás esetében pedig a Külügyminisztérium útján közvetlenül kéri meg a diplomáciai engedélyt.
(3) A külföldi államok légtereinek igénybevételével járó csapatmozgások esetén a diplomáciai engedély beszerzéséhez szükséges adatokat a Honvédelmi Minisztérium Katonai Légügyi Hivatalához kell benyújtani a fogadó ország előírásainak megfelelően az Igazgatóság egyidejű értesítése mellett.
(4) A diplomáciai engedély és/vagy haditechnikai termékkiviteli, illetve behozatali engedély megadása után adatokat a haditechnikai eszközök, anyagok, létszám tekintetében nem lehet nagyobb mennyiségre módosítani, engedélytől) eltérő új eszközökkel és anyagokkal kiegészíteni.
(5) A csapatmozgások, valamint a R. 2. § (3) bekezdése szerinti katonai kötelékmozgások technikai engedélyezése az okmányok, igazolások körére, tevékenységeire vonatkozóan már meglévő hatályos jogszabályok [a magyar légtér igénybevételéről szóló 4/1998 (I. 16.) Korm. rendelet, a magyar légtér légiközlekedés céljára történő kijelöléséről szóló 14/1998. (VI. 24.) KHVM-HM-KTM, a vámeljárás során alkalmazandó NATO okmányok köréről, alkalmazásáról, valamint kibocsátásuk eljárási szabályairól szóló 15/2000. (IV. 14.) PM-HM és a NATO menetparancs alkalmazásával kapcsolatos szabályokról szóló 29/2000. (X. 13.) HM-BM együttes rendeletek] figyelembe vételével történik.
(6) Az Igazgatóság a csapat vagy kötelék tényleges útba indítása előtt legalább 3 nappal értesíti az érintett magyar katonai szervezeteket a vámkezelés módjáról, időpontjáról, a határátkelőhelyeken áthaladás eljárásának rendjéről. A vámkezelés időpontjában rendelkezésre bocsátja a (5) bekezdés szerinti úti okmányokat, valamint a diplomáciai engedélyeket.
(7) Az Igazgatóság, illetve a programfelelős HM, MH szervek ügykörük szerint együttműködnek a Belügyminisztérium, a Külügyminisztérium, a Pénzügyminisztérium illetékes szerveivel, a vám- és adóhatósággal, valamint a külföldi polgári és katonai hatóságokkal. Ezen belül az Igazgatóság jogosult a határátlépés és vámeljárások során, valamint ezekkel kapcsolatos operatív intézkedések megtételére, információ- és tájékoztatás adásra, külföldi polgári és katonai hatóságokkal a közvetlen kapcsolatfelvételre, és további belső eljárási szabályok kidolgozására.
(8) Az Igazgatóság a BM Határőrség Országos Parancsnokságával és a PM Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságával fennálló együttműködés keretében a tapasztalatokról, változásokról, módosításokról szükség szerint, de legalább évente egyszer, az 1. § (3) bekezdésének a) és c) pontjában megjelölt szervek képviselőinek meghívásával megbeszélést folytat, továbbá értékelő jelentést készít.
Záró rendelkezések
5. § Ez az utasítás a közzététele napján lép hatályba, egyidejűleg a nemzetközi kapcsolatokkal összefüggő feladatokról szóló 9/1997. (HK 7.) HM utasítás 17-19. §-ai hatályukat vesztik.
Dr. Szabó János s. k.,
honvédelmi miniszter
Melléklet a 32/2001. (HK 9.) HM utasításhoz
A Kormány ..../2001. (...) Korm. határozata
a 2002. évi, határátlépéssel járó csapatmozgások engedélyezéséről
1. A Kormány a határátlépéssel járó csapatmozgások engedélyezésének kormányzati feladatairól szóló 190/2000. (XI. 14.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése alapján engedélyezi a mellékletben foglalt 2002. évi gyakorlatokhoz, kiképzésekhez és egyéb katonai tevékenységekhez (a továbbiakban együtt: gyakorlatok) kapcsolódó csapatmozgásokat.
2. Az engedély a magyar fegyveres erők melléklet szerinti gyakorlatokon való részvételének, a gyakorlatokon résztvevő külföldi fegyveres erők országhatáron való átlépésének és átvonulásának engedélyezését is jelenti.
3. A mellékletben megjelölt, magyar és külföldi fegyveres erőkhöz tartozó kontingensek küldése, fogadása, illetve átvonulása – az adott gyakorlaton való részvételhez indokolt mennyiségű – saját rendszeresített gép és harcjárműveikkel, híradó és kommunikációs eszközeikkel, fegyverzetükkel, lőszer és robbanóanyag ellátmányukkal, felszerelésükkel és a szállításukhoz szükséges járművekkel történhet.
4. Ha az egyes gyakorlatok jellege indokolja, az engedély a mellékletben meghatározott időtartamokon belül, a résztvevőknek – a vonatkozó összlétszám kereteket betartó – váltása érdekében történő, többszöri határátlépésére is vonatkozik.
5. A gyakorlatok végrehajtására szolgáló összeget a Honvédelmi Minisztérium és a Belügyminisztérium részére a Magyar Köztársaság 2001-2002. évi költségvetéséről szóló törvény biztosítja.
6. Ez a határozat a közzététele napján lép hatályba.
MINTA
(a következő évre tervezett csapatmozgásokat engedélyező kormányhatározat mellékletének mintája)
I. Magyar részvétellel tervezett, külföldi fegyveres erők esetleges átvonulásával is járó
NATO gyakorlatok és kiképzések
A gyakorlat megnevezése |
Felelős |
A gyakorlat |
A gyakorlat |
Engedélyezett |
||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. |
DINAMIC MIX |
MH SZFVK |
Németország |
január, február, március (6 hét) |
40 |
|||||||
2. |
ADVENTURE EXCHANGE |
MH LVK |
Görögország |
május-június (3 hét) |
150 |
|||||||
3. |
ARRCADE FUSION |
MH SZFVK |
Törökország |
szeptember (2 hét) |
20 |
|||||||
4. |
... |
... |
... |
... |
... |
|||||||
5. |
... |
... |
... |
... |
... |
II. Magyar részvétellel tervezett, külföldi fegyveres erők esetleges átvonulásával is járó
békepartnerségi (PfP) gyakorlatok és kiképzések
A gyakorlat megnevezése |
Felelős |
A gyakorlat |
A gyakorlat |
Engedélyezett létszám (fő) legfeljebb |
|
---|---|---|---|---|---|
1. |
COOP LANTERN |
MH SZFVK |
Franciaország |
május (2 hét) |
30 |
2. |
COOP KEY |
MH SZFVK |
Románia |
július (3 hét) |
600 |
3. |
COMBINED ENDEAVOR |
MH LVK |
Németország |
május (1 hét) |
50 |
4. |
... |
... |
... |
... |
... |
5. |
... |
... |
... |
... |
... |
III. Magyar részvétellel tervezett, külföldi fegyveres erők esetleges átvonulásával is járó PfP
szellemű gyakorlatok és kiképzések
A gyakorlat megnevezése |
Felelős |
A gyakorlat |
A gyakorlat |
Engedélyezett létszám (fő) legfeljebb |
|
---|---|---|---|---|---|
1. |
COOP SUPPORT |
MH SZFVK |
Magyarország |
Június (2 hét) |
2000 |
2. |
COOP DETERMINATION |
MH LVK |
Svájc |
Október (4 hét) |
80 |
3. |
COOP DRAGON |
MH SZFVK |
Albánia |
December (1 hét) |
100 |
4. |
... |
... |
... |
... |
... |
5. |
... |
... |
... |
... |
... |
IV. Magyar részvétellel tervezett, két- és többoldalú megállapodásokon alapuló gyakorlatok
és kiképzések
A gyakorlat típusa és résztvevői |
Felelős |
A gyakorlat |
A gyakorlat |
Engedélyezett |
|
---|---|---|---|---|---|
1. |
Magyar-román békefenntartási gyakorlat |
MH SZFVK |
Románia |
Július (2 hét) |
100 |
2. |
Magyar-szlovén légierő gyakorlat |
MH LVK |
Szlovénia |
Augusztus (1 hét) |
50 |
3. |
Magyar-amerikai katasztrófa elhárítási gyakorlat |
BM, PVOP, MH SZFVK |
Magyarország KGYL |
október, november |
600 |
4. |
Térítéses lőtér-igénybevétel |
Pinerolo olasz páncélos dandár |
Magyarország KGYL |
December (2 hét) |
1000 |
5. |
... |
... |
... |
... |
... |
V. Egyéb engedélyköteles katonai tevékenységek
A tevékenység típusa |
Felelős |
A tevékenység tervezett helye |
A tevékenység |
Engedélyezett létszám (fő) legfeljebb |
|
---|---|---|---|---|---|
1. |
MFO békefenntartók átvonulása |
MH ÖHK |
Magyarország |
január, február |
Egyidejűleg legfeljebb 500 fő |
2. |
Új légvédelmi fegyverrendszer kísérletek |
HM THI |
Szlovákia |
2001. év folyamán (10 hét) |
30 |
3. |
Beszerzett BTR járművek csapatpróbája |
MH SZFVK |
Ukrajna |
május (1 hét) |
20 |
4. |
Katasztrófa elhárításhoz tűzszerészek tevékenysége |
MH ÖHK |
Albánia |
október, november |
15 |
5. |
Nemzetközi millenniumi katona találkozó |
MH SZFVK |
Magyarország |
Folyamatos 2001. februártól mandátumuk lejártáig |
1500 |
VI. Magyar fegyveres erők részvétele nélkül megrendezésre kerülő, külföldi fegyveres
erők átvonulásával járó NATO és békepartnerségi gyakorlatok és kiképzések
A gyakorlat megnevezése |
A gyakorlat tervezett |
A gyakorlat tervezett |
|
---|---|---|---|
1 |
COOP BEST EFFORT |
február |
Törökország |
2 |
COOP BRAVEHART |
július, augusztus |
Portugália |
3 |
COOP SURVIVAL |
október |
Norvégia |
4 |
... |
... |
... |
5 |
... |
... |
... |
Az utasítást a 21/2016. (V. 20.) HM utasítás 10. §-a hatályon kívül helyezte 2016. június 1. napjával.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás