5/2001. (III. 13.) IM rendelet
5/2001. (III. 13.) IM rendelet
a bíróságokon és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatalában foglalkoztatott egyes igazságügyi alkalmazottak munkakörének és képesítési feltételének meghatározásáról, ügyviteli vizsgájáról1
Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény 13. §-ának (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján – az Országos Igazságszolgáltatási Tanáccsal egyetértésben – a következőket rendelem el:
1. § (1)2 A rendelet hatálya – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – a bíróságokon és az Országos Bírósági Hivatalban (a továbbiakban: OBH) foglalkoztatott igazságügyi tisztviselőre, ügykezelőre és fizikai alkalmazottra (a továbbiakban: igazságügyi alkalmazott) terjed ki.
(2)3 A törvényszéki végrehajtó, a törvényszéki végrehajtó-helyettes, a törvényszéki végrehajtójelölt, a járásbíróságnál, illetőleg a törvényszéknél szolgálati viszonyban álló végrehajtási ügyintéző munkaköréről és képesítési követelményéről, valamint vizsgájáról külön jogszabály rendelkezik.
2. § (1) A kinevezéskor a munkáltatói jogkör gyakorlója az igazságügyi alkalmazottal írásban közli az igazságügyi alkalmazott munkakörének a munkavégzés jellegére utaló elnevezését és a munkakör ellátásához szükséges képesítési feltételeket, ideértve a bírósági munka sajátos ismereteiről is számot adó ügyviteli vizsga letételének a kötelezettségét.
(2)4 Az igazságügyi alkalmazottak munkakörének elnevezését és a munkakör ellátásához szükséges képesítési feltételeket az 1. számú melléklet tartalmazza. Az ítélőtáblán az 1. számú melléklet I. részének 1/A. pontjában nem szereplő munkakörben foglalkoztatott igazságügyi alkalmazottakra az I. rész 2–5. pontjaiban foglaltakat is megfelelően alkalmazni kell.
(3) Igazságügyi szolgálati viszony a (4) bekezdésben foglaltaktól eltekintve csak olyan személlyel létesíthető, aki a munkaköre ellátásához szükséges iskolai végzettséggel, szakirányú képesítéssel vagy szakismerettel rendelkezik.
(4) A kinevezési (munkáltatói) jogkör gyakorlója a képesítés megszerzésére, kivételesen indokolt esetben – határidő megjelölésével, de legfeljebb 3 évre – halasztást engedélyezhet.
3. §5 Az OBH elnöke felmentést adhat a képesítési feltételek teljesítése alól
a)6 a törvényszék gazdasági hivatal vezetőjének, helyettesének, valamint az érvényesítést végző igazságügyi alkalmazottnak, amennyiben középiskolai végzettséggel és költségvetési szervnél szerzett 5 éves szakmai gyakorlattal rendelkezik,
b) a belső ellenőr és a függetlenített belső ellenőr tekintetében szakmai gyakorlatra, elismertségre való figyelemmel.
4. § (1) Az igazságügyi tisztviselő és ügykezelő az 1. számú mellékletben megjelölt munkakörökben köteles az igazságszolgáltatási ismeretekről is számot adó ügyviteli vizsgát tenni.
(2) Az ügyviteli vizsgát a kinevezéstől számított 2 éven belül kell letenni.
(3) A kinevezési (munkáltatói) jogkör gyakorlója az ügyviteli vizsga letétele alól kivételesen indokolt esetben – határidő megjelölésével, de legfeljebb 1 évre – halasztást engedélyezhet.
(4) Az ügyviteli vizsga letétele alól felmentést kap az, aki jogi szakvizsgát, vagy a köztisztviselőkről szóló jogszabályok szerint ügykezelői vagy közigazgatási alapvizsgát, illetve közigazgatási szakvizsgát tett.
5. § (1) Az igazságügyi tisztviselő és ügykezelő szakmai oktatásban vesz részt. A szakmai oktatás célja, hogy a résztvevő megismerje az igazságszolgáltatásra vonatkozó fontosabb jogszabályokat, és elsajátítsa az ügyvitel szabályait, továbbá a munkakörével kapcsolatos egyéb szükséges tudnivalókat, és azokat a gyakorlatban alkalmazni tudja. Az oktatást úgy kell megszervezni, hogy az igazságügyi alkalmazott a vizsgakötelezettségének határidőben eleget tehessen.
(2) Az ügyviteli vizsgára készülők a szükséges ismereteket tanfolyam keretében vagy egyéni tanulás útján sajátítják el.
(3)7 Tanfolyamot vagy konzultációt kell szervezni a Kúrián, az ítélőtáblákon, a Fővárosi Törvényszéken, a törvényszékeken (a továbbiakban együtt: bíróság), az OBH-ban és azon járásbíróságon, valamint közigazgatási és munkaügyi bíróságon, ahol az ügyviteli vizsgára kötelezettek száma legalább az öt főt eléri, vagy a konzultációt a törvényszék elnöke szükségesnek tartja.
6. § (1)8 A bírósági tisztviselőnek és ügykezelőnek az ügyviteli vizsgára a bíróság elnökénél – a beosztása és szolgálati helye feltüntetésével – írásban kell jelentkeznie. Az OBH-ban dolgozó igazságügyi alkalmazottnak az OBH elnökénél kell az ügyviteli vizsgára írásban jelentkeznie. A vizsga helyét és időpontját a bíróság elnöke, illetve az OBH elnöke állapítja meg, és arról a vizsga időpontja előtt legalább 15 nappal a jelentkezőt írásban értesíti.
(2)9 Ügyviteli vizsgabizottságot kell alakítani a bíróságon és az OBH-ban. A vizsgabizottságok számát a bíróság elnöke, illetve az OBH elnöke határozza meg.
(3)10 Az ügyviteli vizsgabizottság elnökét a bíróság elnöke, illetve az OBH elnöke ötéves időtartamra nevezi ki a bírák közül. A vizsgabizottság tagjait a vizsgabizottsági elnök kinevezésére jogosult nevezi ki a bírák és a legalább 10 éves szakmai gyakorlattal rendelkező igazságügyi alkalmazottak közül.
(4) Az ügyviteli vizsgát háromtagú bizottság előtt kell letenni.
7. § (1) Az ügyviteli vizsga írásbeli és szóbeli részből áll. A felsőfokú iskolai végzettségű tisztségviselőnek az ügyviteli vizsgája írásbeli részt nem tartalmaz.
(2) Az írásbeli vizsga tárgyai és követelményei:
a) helyesírás, fogalmazás (egyszerű végzés, megkeresés szerkesztése), továbbá a munkakörtől függően,
b) másolás gépírással (számítógépen) 10 percen át, percenként 70 szótagos sebességgel, 5%-os hibatűréssel, vagy
c) leírás diktálásra 10 percen át, percenként 90 szótagos sebességgel, 5%-os hibatűréssel, vagy magnetofonszalagról való leírás 10 percen át, 90 szótagos sebességgel, 5%-os hibatűréssel, vagy
d) számítógép, szövegszerkesztő kezelése, adatlapkitöltés, adatkezelés, nyilvántartás.
(3) A szóbeli vizsga tárgyai:
a) az igazságügyi szervezet és az igazságügyi alkalmazottak szolgálati viszonyának, továbbá a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló rendelkezéseknek a főbb szabályai,
b) jogi alapismeretek: a polgári peres és nemperes, valamint a büntetőeljárás ügyvitel szempontjából fontos szabályai,
c) a bírósági ügyvitel szabályai,
d) büntető- és polgári ügyben jegyzőkönyvszerkesztés,
e) a kézbesítés szabályai,
f) a bírósági eljárás illetékszabályai,
g) a bírósági gazdasági ügyek intézésének fontosabb szabályai,
h) statisztikai alapismeretek,
i) a titokvédelmi szabályzat ismerete.
(4) A felsőfokú végzettségű tisztviselők munkakörüknek megfelelően a (3) bekezdés a) pontjában írt követelményeken túl megfelelő ügyviteli ismeretekről, illetve ennek keretében a szükséges számítógépes ismeretekről, továbbá a kinevező által a (3) bekezdés b)–i) pontjaiban felsoroltak közül az adott munkakör jellegéhez igazodóan meghatározott egy vagy több témakörből kötelesek vizsgát tenni. Jogi végzettségű tisztviselők esetében a vizsga a munkakörnek megfelelő ügyviteli szabályokat és számítógépes ismereteket tartalmazza.
(5)11 Az OBH-ban foglalkoztatott igazságügyi alkalmazottaknak a szóbeli vizsgán az Országos Bírói Tanács és az OBH működésére vonatkozó jogszabályok, szabályzatok ismeretéről is számot kell adniuk, egyebekben a (4) bekezdés rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.
8. § (1) Az írásbeli vizsgát a vizsgabizottság vagy kiküldött tagjának jelenlétében kell letenni.
(2) Az írásbeli vizsga eredményét a vizsgabizottság értékeli, és a szóbeli vizsga letételére csak azt bocsátja, aki az írásbeli vizsga követelményeinek megfelelt.
(3) A szóbeli vizsgán a vizsgabizottságnak arról kell meggyőződnie, hogy a vizsgázó elsajátította-e az irányadó szabályokat, és azokat a gyakorlatban alkalmazni tudja-e.
9. § (1) Az eredményes vizsgáról a vizsgabizottság a 2. számú melléklet szerinti bizonyítványt állítja ki. A vizsgázó felkészültségéhez igazodóan a vizsga ,,megfelelt'', ,,jó'' vagy ,,kitűnő'', illetve ,,nem felelt meg'' eredménnyel minősíthető.
(2) Ha a bizottság a vizsgázó felkészültségét nem találja megfelelőnek, a vizsga megismétlésére utasítja, és meghatározza azt a legrövidebb időt – legfeljebb 2 hónapot –, amelynek letelte után a vizsgázó újabb vizsgára jelentkezhet.
(3) Az írásbeli vizsgát többször is meg lehet ismételni. A szóbeli vizsga ismétlésére a vizsgázót csak egyszer lehet utasítani.
10. § (1)12 A bizottság az írásbeli és szóbeli vizsgáról valamennyi vizsgázó eredményét feltüntető jegyzőkönyvet készít. A bizottság a törvényszéken lefolytatott vizsgák eredményéről a vizsgázó szolgálati helye szerint illetékes bírósági elnököt is értesíti.
(2)13 A vizsga iratanyagát a bíróság elnöki iratai, valamint az OBH elnök elnöki iratai között kell őrizni, a vizsga eredményét a dolgozó személyi anyagába be kell jegyezni.
11. § (1)14 A bíróság elnöke, illetve az OBH elnöke előírhatja, hogy az igazságügyi tisztviselő és az ügykezelő a munkaköre ellátásához szükséges, sajátos ismereteket nyújtó továbbképzésen vegyen részt, és a szerzett ismeretekről számoljon be, vagy csatolja a továbbképzésen való részvételről kiállított okiratot.
(2)15 A továbbképzésről és a beszámolásról a bíróság elnöke, illetve az OBH elnöke gondoskodik. A továbbképzésről és a beszámolásról a törvényszék elnöke értesíti az igazságügyi alkalmazott szolgálati helye szerinti bíróság elnökét.
(3) A továbbképzésre és a beszámolóra az ügyviteli vizsgára vonatkozó rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni a következő eltérésekkel:
a) a beszámoló szóban történik 3 tagú bizottság előtt,
b) a szóbeli beszámolón a munkakör ellátásához szükséges sajátos ismeretekből kell számot adni,
c)16 a bizottságban való részvételre a bíróság elnöke, illetve az OBH elnöke esetenként kéri fel a sajátos ismeretekkel rendelkező bírákat, igazságügyi tisztviselőket vagy más szakembereket,
d)17 a sikeres beszámolóról a 3. számú melléklet szerinti bizonyítványt kell kiállítani, amelyben a beszámoló sikeres tényét kell feltüntetni. A bizonyítvány egy példányát az igazságügyi tisztviselőnek vagy ügykezelőnek át kell adni, egy példányát, a bíróság elnöki iratai, illetve az OBH elnök elnöki iratai között kell őrizni.
12. §18 A bíróság elnöke, illetve az OBH elnöke előírhatja, hogy a fizikai alkalmazott a munkakörének megfelelő képzésen vagy továbbképzésen vegyen részt.
13. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő második hónap első napján lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a bírósági dolgozók munkakörének és képesítési feltételének meghatározásáról, ügyviteli vizsgájáról szóló 2/1995. (I. 18.) IM rendelet, továbbá a bírósági dolgozók munkakörének és képesítési feltételeinek meghatározásáról, ügyviteli vizsgájáról szóló 2/1995. (I. 18.) IM rendelet módosításáról szóló 5/1996. (VII. 10.) IM rendelet. E rendelet nem érinti a korábbi jogszabályok alapján megszerzett képesítéseket, letett ügyviteli vizsgákat és a kapott halasztások, illetve felmentések hatályát.
(3)19 Az ügyviteli vizsgabizottság elnökeinek és tagjainak a bírósági dolgozók munkakörének és képesítési feltételének meghatározásáról, ügyviteli vizsgájáról szóló 2/1995. (I. 18.) IM rendelet alapján a törvényszék elnöke által e rendelet hatálybalépése előtt történt kinevezése – a kinevezés időtartamára – hatályban marad.
1. számú melléklet az 5/2001. (III. 13.) IM rendelethez
(tanácsjegyző)
22. |
Fizikai munkakörök: |
|
22.1. |
Gépkocsivezető |
a nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség és hivatásos gépjárművezetői igazolvány |
22.2. |
Műhelyvezető, szakmunkás |
az adott szakmának megfelelő szakmunkás-bizonyítvány |
22.3. |
Felvonókezelő |
a nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség és felvonókezelői szakvizsga |
22.4. |
Távbeszélőközpont-kezelő |
a nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség |
22.5. |
Portás, rendész |
a nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség |
22.6. |
Kézbesítő, hivatalsegéd |
a nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség |
22.7. |
Üzemeltetési vezető |
szakirányú (vendéglátó-ipari, kereskedelmi vagy idegenforgalmi) felsőfokú iskolai végzettség |
22.8. |
Étteremvezető |
szakirányú (vendéglátó-ipari, kereskedelmi vagy idegenforgalmi) felsőfokú iskolai végzettség |
22.9. |
Étteremvezető-helyettes |
szakirányú (vendéglátó-ipari, kereskedelmi vagy idegenforgalmi) felsőfokú iskolai végzettség |
22.10. |
Felszolgáló |
felszolgáló vagy vendéglátó-ipari szakképesítés |
22.11. |
Pultos |
szakirányú (vendéglátó-ipari vagy idegenforgalmi) középfokú iskolai végzettség vagy szakirányú középfokú szakképesítés |
22.12. |
Konyhafőnök |
szakirányú (vendéglátó-ipari) középiskolai végzettség és szakács szakképesítés |
22.13. |
Szakács |
szakács szakképesítés |
22.14. |
Szállodai vezető gondnok |
középfokú (vendéglátó-ipari, kereskedelmi vagy idegenforgalmi) iskolai végzettség vagy szakirányú középfokú szakképesítés |
22.15. |
Szállodai gondnok-helyettes |
középfokú (vendéglátó-ipari, kereskedelmi vagy idegenforgalmi) iskolai végzettség vagy szakirányú középfokú szakképesítés |
22.16. |
Recepció vezető |
szakirányú (vendéglátó-ipari, kereskedelmi vagy idegenforgalmi) felsőfokú iskolai végzettség és angol vagy német nyelvismeret |
22.17. |
Recepciós |
szakirányú (vendéglátó-ipari, kereskedelmi vagy idegenforgalmi) középfokú iskolai végzettség és angol vagy német nyelvismeret |
22.18. |
Raktáros |
középiskolai végzettség és szakirányú (raktáros) szakképesítés |
22.19. |
Nyomdász |
szakirányú (műszaki, nyomdász, informatikai) középfokú iskolai végzettség |
22.20. |
Technikus |
középfokú iskolai végzettség vagy szakirányú középfokú szakképesítés |
22.21. |
Úszómester |
a nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség és úszómesteri vagy uszodamesteri vizsga |
22.22. |
Betanított munkás |
a nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség |
22.23. |
Segédmunkás |
a nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség |
22.24. |
Házfelügyelő |
a nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettség |
2. számú melléklet az 5/2001. (III. 13.) IM rendelethez
3. számú melléklet az 5/2001. (III. 13.) IM rendelethez
A rendelet a 26/2015. (IX. 30.) IM rendelet 14. §-a alapján hatályát vesztette 2015. október 15. napjával. Alkalmazására lásd e hatályon kívül helyező rendelet 12–13. §-át.
Az 1. § (1) bekezdése a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § a) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. § (2) bekezdése a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § b) pontja, az 57/2012. (XII. 28.) KIM rendelet 9. § a) pontja szerint módosított szöveg.
A 2. § (2) bekezdésének második mondatát a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 16. §-a iktatta be, e módosító rendelet 18. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 3. § nyitó szövegrésze a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § c) pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § a) pontja a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § d) pontja szerint módosított szöveg.
Az 5. § (3) bekezdése a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 18. § (2) bekezdés d) pontja, a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § e) pontja, az 57/2012. (XII. 28.) KIM rendelet 9. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 6. § (1) bekezdése a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 18. § (2) bekezdés e)–f) pontja, a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § f) pontja szerint módosított szöveg.
A 6. § (2) bekezdése a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 18. § (2) bekezdés f)–g) pontja, a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § g) pontja szerint módosított szöveg.
A 6. § (3) bekezdése a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 18. § (2) bekezdés f) pontja, a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § h) pontja szerint módosított szöveg.
A 7. § (5) bekezdése a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § i) pontja szerint módosított szöveg.
A 10. § (1) bekezdése a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § j) pontja szerint módosított szöveg.
A 10. § (2) bekezdése a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 18. § (2) bekezdés h) pontja, a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § k) pontja szerint módosított szöveg.
A 11. § (1) bekezdése a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 18. § (2) bekezdés f) pontja, a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § l) pontja szerint módosított szöveg.
A 11. § (2) bekezdése a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 18. § (2) bekezdés f) pontja, a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § l)–m) pontja szerint módosított szöveg.
A 11. § (3) bekezdésés c) pontja a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 18. § (2) bekezdés f) pontja, a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § l) pontja szerint módosított szöveg.
A 11. § (3) bekezdés d) pontja a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 18. § (2) bekezdés i) pontja, a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § n) pontja szerint módosított szöveg.
A 12. § a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 18. § (2) bekezdés f) pontja, a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § o) pontja szerint módosított szöveg.
A 13. § (3) bekezdése a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § m) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. számú melléklet I. alcím 1. pontja a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § p) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. számú melléklet I. részének 1/A. pontját a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 17. §-a iktatta be, e módosító rendelet 18. § (1) bekezdése alapján rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
Az 1. számú melléklet I. alcím 2.3. pontja a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § q) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. számú melléklet I. részének 2.6. pontját a 22/2004. (V. 18.) IM rendelet 18. § (3) bekezdése hatályon kívül helyezte.
Az 1. számú melléklet I. alcím 2.10. pontja a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § q) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. számú melléklet I. alcím 2.11. pontja a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § q) pontja, az 57/2012. (XII. 28.) KIM rendelet 9. § c) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. számú melléklet I. alcím 2.12. pontja a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § q) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. számú melléklet I. alcím 2.13. pontja a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § r) pontja, az 57/2012. (XII. 28.) KIM rendelet 9. § c) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. számú melléklet I. alcím 3.1. pontja a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § q) pontja, az 57/2012. (XII. 28.) KIM rendelet 9. § c) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. számú melléklet I. alcím 4. pontja a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § s) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. számú melléklet I. alcím 4.3. pontja a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § q) pontja szerint módosított szöveg.
A Magyar Közlöny 2001. évi 36. számában közzétett helyesbítésnek megfelelő szöveg.
A Magyar Közlöny 2001. évi 36. számában közzétett helyesbítésnek megfelelő szöveg.
A Magyar Közlöny 2001. évi 36. számában közzétett helyesbítésnek megfelelő szöveg.
Az 1. számú melléklet II. alcíme a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § t) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. számú melléklet II. alcím 1. pontja a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 15. § u) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. számú melléklet II. pontjának 22. alpontja a 7/2009. (IV. 8.) IRM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.
A Magyar Közlöny 2001. évi 36. számában közzétett helyesbítésnek megfelelő szöveg.
A Magyar Közlöny 2001. évi 36. számában közzétett helyesbítésnek megfelelő szöveg.