83/2001. (HK 2/2002.) HM utasítás
83/2001. (HK 2/2002.) HM utasítás
a munkaköri jegyzékekről és az állománytáblákról*
– figyelemmel az államháztartásról szóló, többször módosított 1992. évi XXXVIII. törvény 88. § (1) bekezdésére – a munkaköri jegyzékek, illetve állománytáblák készítésére, tartalmára, kiadásának rendjére és vezetésére a következő utasítást adom ki.
1. § Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a HM hivatalaira és háttérintézményeire, a Magyar Honvédség (a továbbiakban: honvédség) katonai szervezeteire, valamint a honvédelmi miniszter közvetlen irányítása, felügyelete alá tartozó szervezetekre terjed ki.
2. § Ezen utasítás rendelkezése szerint a HM, a HM hivatalai és háttérintézményei, a Katonai Ügyészségek, valamint a honvédelmi miniszter közvetlen felügyelete alá tartozó szervezet munkaköri jegyzékkel, a honvédség katonai szervezetei, valamint a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok állománytáblával rendelkeznek.
3. § A munkaköri jegyzék és az állománytábla az alapító okiratban meghatározottak alapján tartalmazza a szervezet megnevezését, felépítését, rendszeresített állományát, főbb haditechnikai, hadfelszerelési és egyéb technikai eszközeit.
4. § (1) Az állománytábla részletesen a következő adatokat tartalmazza:
a) a személyi állományra vonatkozóan
aa) a beosztás megnevezését (egyidejűleg jelölni kell a szövetséges fegyveres erőkkel, illetve más békepartnerségi és nemzetközi együttműködésre kijelölt katonai szervezetek vonatkozásában a beosztásnak a felajánlásban való érintettségét ”N”),
ab) az azonos beosztáshoz rendszeresített béke (B) és mozgósítás utáni (M) létszámot,
ac) a rendfokozatot (a békében feltölthető hivatásos és a szerződéses állomány tekintetében az általános előmeneteli rend esetében a beosztáshoz rendszeresített rendfokozatot, a speciális előmeneteli rend esetében a beosztáshoz rendszeresített elérhető legmagasabb rendfokozatot, a legénységi állománynál pedig azokat a beosztásokat, melyek szerződéses legénységi állománnyal is betölthetőek, illetve a közalkalmazotti munkaköri rövidítést),
ad) 2002. szeptember 1-től az ”M” beosztások esetében az önkéntes tartalékosokkal feltölthető beosztásokat,
ae) 2002. december 31-ig a beosztáshoz kapcsolódó alapvető követelményeket: a katonaállomány vonatkozásában a beosztáshoz előírt katonai szakképzettségi számot, a beosztás betöltéséhez szükséges iskolai végzettség jelölését, a megjegyzés rovatban az alkalmazott betűjelek magyarázatával, 2002. január 1-től a speciális előmenetelhez kötött beosztás jelét (”S”), valamint 2002. szeptember 1-től a nemzetbiztonsági ellenőrzés előírt fokát,
af) 2002. szeptember 1-től be kell vezetni a munkaköri azonosító kód használatát is,
ag) az állomány összesített létszámát;
b) a haditechnikai eszközök és anyagok lajstromában szereplő eszközök, anyagok megnevezését, valamint szükségleti mennyiségét;
c) a szervezeti egységen belül a felépítésnek megfelelő belső szervezeti elemek és beosztások (munkakörök) alá- és fölérendeltségét.
(2) A kórházak, az egészségügyi és szociális intézmények állománytábláiban a létszám állománykategóriánként és főbb beosztások szerinti bontásban kerül meghatározásra. Ezeknél az (1) bekezdés a) pont szerinti követelményeket állományjegyzékben kell meghatározni. Az állományjegyzéket az érintett szervezet készíti el és a közvetlen szolgálati elöljáró hagyja jóvá. Az állományjegyzéket az állománytáblát kiadó vezérkari szerv részére a jóváhagyást követő 30 napon belül küldje meg a készítő katonai szervezet.
(3) A rendelkezési állomány állománytáblája tartalmazza:
a) I. rovat: a honvédség rendszeresített és költségvetési létszámát is terhelő állományt;
b) II. rovat: a honvédség rendszeresített létszámát nem, de a költségvetési létszámát terhelő állományt;
c) III. rovat: a honvédség rendszeresített és költségvetési létszámát sem terhelő állományt.
(4) A (2)–(3) bekezdésben szereplő állománytáblában a létszámokat és a hozzájuk tartozó állománykategóriát kell meghatározni.
5. § A munkaköri jegyzék részletesen a következő adatokat tartalmazza:
a) a személyi állományra vonatkozóan
aa) a munkakör (beosztás) megnevezését,
ab) a munkakörhöz (beosztáshoz) rendszeresített létszámot,
ac) a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény hatálya alá tartozó szervezeteknél a köztisztviselői besorolási osztályt,
ad) a rendfokozatot (a katonaállomány tekintetében az általános előmeneteli rend esetében a beosztáshoz rendszeresített rendfokozatot, a speciális előmeneteli rend esetében a beosztáshoz rendszeresített elérhető legmagasabb rendfokozatot, illetve a köztisztviselői, vagy közalkalmazotti jelölést),
ae) 2002. december 31-ig a beosztáshoz kapcsolódó alapvető követelményeket: a munkakör (beosztás) betöltéséhez szükséges iskolai végzettség jelölését, a megjegyzés rovatban az alkalmazott betűjelek magyarázatával, 2002. január 1-től a speciális előmenetelhez kötött beosztás jelét (”S”), valamint 2002. szeptember 1-től a nemzetbiztonsági ellenőrzés előírt fokát,
af) 2002. szeptember 1-től a munkaköri azonosító kódot,
ag) az állomány összesített létszámát;
b) a haditechnikai eszközök és anyagok lajstromában szereplő eszközök, anyagok megnevezését, valamint szükségleti mennyiségét.
6. § A munkaköri jegyzékben, valamint az állománytáblában rögzített személyi és tárgyi feltételek képezik a létszám, a haditechnikai eszköz és anyag, valamint a beosztási hely törlése miatti felmentéseknek, az előléptetési lehetőségeknek, a beiskolázási létszám meghatározásának, a személyi tartalékképzésnek, az ”M” személyi és technikai eszköz nemzetgazdaságból történő biztosítási szükséglete meghatározásának alapját.
7. § (1) A HM, a HM hivatalainak és háttérintézményeinek munkaköri jegyzékét, illetve a helyesbítő íveket (a továbbiakban együtt: munkaköri jegyzék) az érintett szervek bevonásával a HM Tervezési és Koordinációs Főosztálya készíti elő. A HM munkaköri jegyzékét a HM közigazgatási államtitkár és a HM Honvéd Vezérkar főnök együttes felterjesztése alapján a miniszter, a HM hivatalainak és háttérintézményeinek munkaköri jegyzékét a közigazgatási államtitkár hagyja jóvá.
(2) A katonai nemzetbiztonsági szolgálatok állománytábláikat, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a Katonai Ügyészségek, valamint a Kormányzati Frekvenciagazdálkodási Hivatal a munkaköri jegyzéküket a HM Tervezési és Koordinációs Főosztályával együttműködve készítik elő és a vezetőik terjesztik fel jóváhagyásra a miniszterhez.
(3) A honvédség katonai szervezeteinek állománytábláját, illetve a helyesbítő íveket (a továbbiakban együtt: állománytábla) a HM Honvéd Vezérkar Haderőtervezési Csoportfőnökség készíti elő és a Honvéd Vezérkar főnök hagyja jóvá.
(4) A módosításoknak az állománytáblában és a munkaköri jegyzékben történő átvezetésről az ezen okmányokat készítő és nyilvántartó szervek gondoskodnak. Abban az esetben, ha a változás a beosztás (munkakör) rendszeresített rendfokozatát vagy az előmeneteli rend típusát érinti, arról a személyügyi és pénzügyi szerveket tájékoztatni kell.
(5) A haderőtervezést végrehajtó szervek az állománytáblák, illetve munkaköri jegyzékek készítése során alapokmányként az ezen utasítás melléklete szerinti, ”A MAGYAR HONVÉDSÉGBEN RENDSZERESÍTETT KATONAI MUNKAKÖRÖK TÉRKÉPE”-ben rögzített munkakör (beosztás) megnevezéseket alkalmazzák.
(6) A munkaköri jegyzékek, illetve az állománytáblák helyesbítő ívei – a közigazgatási államtitkár, illetve a HM Honvéd Vezérkar főnök által engedélyezett esetek kivételével – szervezési időszakonként kerülnek kiadásra. A módosítási javaslatokat a munkaköri jegyzéket, illetve az állománytáblát jóváhagyó szerv vezetője részére kell felterjeszteni.
(7) A munkaköri jegyzékek, illetve az állománytáblák egy példányát a Honvédelmi Minisztérium központi személyügyi nyilvántartása részére meg kell küldeni.
8. § Az utasítás a közzététele napján lép hatályba és ezzel egyidejűleg hatályát veszti a munkaköri jegyzékekről és az állománytáblákról szóló 65/1996. (HK 25.) HM utasítás.
Dr. Szabó János s. k.,
honvédelmi miniszter
Melléklet a 83/2001. (HK 2/2002.) HM utasításhoz
I. ÁLTALÁNOS KATONAI MUNKAKÖRÖK
II. SZÁRAZFÖLDI HADERŐ
III. LÉGIERŐ
IV. VEZETÉS, IRÁNYÍTÁS
V. LOGISZTIKA
VI. EGYÉB TÁMOGATÁS
VII. GÉP- ÉS HARCJÁRMŰVEZETŐK
VIII. KATONAI NEMZETBIZTONSÁGI SZOLGÁLATOK
IX. OKTATÁS, KÉPZÉS, KIKÉPZÉS
X. KATONAI IGASZÁGÜGY ÉS JOGI IGAZGATÁS
XI. HUMÁN
XII. TÁBORI LELKÉSZEK
XIII. KATONAI IGAZGATÁS
XIV. EGYÉB BIZTOSÍTÁSI ÉS KISZOLGÁLÁSI FELADATOK
1. munkakör azonosítására:
• rendszerezi és egységesíti a beosztásokat a tervezési és szervezési okmányokban az MH teljes vertikumában;
• rendszerezi a beosztásokat a tiszti, tiszthelyettesi és legénységi állománykategóriákban;
• biztosítja a nyilvántartásokban, adatbázisokban és menedzsment rendszerekben a munkakörökre vonatkozó valamennyi információt;
• kezeli a katonák valamennyi volt, jelenlegi és tervezett beosztásait.
Az utasítást utóbb a 48/2002. (HK 18.) HM utasítás módosította. Az utasítást a 61/2005. (HK. 12.) HM utasítás 9.§-a hatályon kívül helyezte 2005. július 1. napjával.
A legjellemzőbb beosztásokat általában az alábbi betűkkel kell jelölni:
„a” minden szintű parancsnok (a raj pk.-tól a haderőnemi pk.-ig), az intézmények, objektumok parancsnokai, a hivatalok vezetői (hivatalvezetők, főigazgatók, igazgatók stb.), az adott szakág legfelső szintű vezetői (vezérkari főnök, legfőbb ügyész, főosztályvezető, csoportfőnök stb.);
„b” az „a” betűvel jelölt parancsnoki beosztások első (általános) helyettesei;
„c” a csapatok törzsfőnökei, törzsigazgatók, illetve az ennek megfelelő beosztások;
„d” a vezető beosztású törzstisztek (főnökök, osztály, alosztály, részlegvezetők, illetve az ennek megfelelő beosztások);
„h” a „c” és a „d” betűvel jelölt vezető beosztások helyettesei;
„e” a szd., z., e., dd., hdt. szintű törzsbe beosztott főti., ti., tts.
„f” a mérnök (kiemelt főmérnök, főmérnök);
„g” az önálló beosztású (nem törzsben dolgozó) kiemelt főtiszt, főtiszt, tiszt, tiszthelyettes, abban az esetben is, ha az adott beosztás katonával, közalkalmazottal vagy köztisztviselővel is betölthető;
„i” irányzók;
„k” mindenhol a legáltalánosabb, alapbeosztás (pl. kezelő, szerelő, beosztott lövész stb.);
„l” ellenőr;
„m” műszerész vagy más fegyvernemeknél: mesterkezelő (pl.: mesterlövész);
„n” nyilvántartó;
„o” oktató, szakoktató, kiképző;
„r” raktáros (raktárvezető);
„s” alegység ellátó ( a volt alegység szolgálatvezető);
„t” technikus;
„v” gép- és harcjármű vezető;
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás