• Tartalom

19/2002. (IV. 5.) HM rendelet

19/2002. (IV. 5.) HM rendelet

a kártérítési felelősség körében meg nem térülő kár leírásának és törlésének egyes szabályairól1

2012.07.26.

A honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény (Hvt.) 10. § g) pontjában kapott felhatalmazás alapján a kártérítési felelősség körében meg nem térülő kár leírásának és törlésének technikáját, valamint a leírási jogköröket a következők szerint szabályozom:

1. §2

A kár leírása

2. §3 (1) Leírással kell rendezni – az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény és a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény előírásaira is figyelemmel – a tényleges kár és a kiszabott, megállapított kártérítés összegének különbözetét.

(2) Leírással kell rendezni a kárt a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonái, valamint az önkéntes jelentkezés alapján tartalékos katonai szolgálatot teljesítők kártérítési felelősségének egyes szabályairól szóló 18/2006. (VI. 27.) HM rendelet 8/A. §-ában meghatározott esetben is.

3. § Az anyagi felelősség jogerős elbírálása után a kár leírására haladéktalanul intézkedni kell. Ha az értékhatár parancsnok (vezető) jogkörét meghaladja, a leírást szolgálati úton attól kell kérni, akinek arra hatásköre van. A felsőbb szintű vezető, illetve az elöljáró parancsnok döntése előtt a leírási kérelmet a szakanyag szerint illetékes azonos szintű fegyvernemi vagy szolgálati ág főnöke (vezetője) és a jogi-igazgatási állomány tagja véleményezni köteles. A leírási kérelemhez mellékelni kell a kárügy iratait is.

4. § (1) Ha a kárügyben a vonatkozó szabályok rendelkezéseit és elveit helyesen alkalmazták, akkor a jogkör szerint illetékes parancsnok a meg nem térülő kárt köteles leírni és a leírási tanúsítványt kiadni.

(2) A nem pénzeszközökben keletkezett károkra vonatkozó leírási tanúsítvány mintáját a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(3) A pénzeszközökben keletkezett károkra vonatkozó leírási tanúsítvány mintáját a rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.

(4) Meg kell tagadni a leírást és újabb vizsgálatot kell elrendelni, ha az alapul szolgáló kárügy lényeges körülményeit nem tisztázták, vagy a vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit, illetve elveit súlyosan megsértették. Az újabb vizsgálatot 30 napon belül be kell fejezni, kivéve, ha a leírást megtagadó vezető, parancsnok a vizsgálat lefolytatására hosszabb (legfeljebb 90 nap) határidőt engedélyezett.

5. § (1) A leírási tanúsítványt kettő példányban kell kiállítani. Az első példányt – az iratokkal együtt – a leírást kérő vezetőnek, parancsnoknak kell megküldeni.

(2) A megküldött leírási tanúsítványt a leírást kérő szervezet pénzügyi ellátását végző pénzügyi referens tárolja.

(3) A leírási tanúsítvány tőpéldányát a leírási jogkörrel rendelkező vezetőnek, parancsnoknak alárendelt jogi-igazgatási szerv tárolja és kezeli.

(4) A leírási tanúsítványokat tartalmazó tömb szigorú számadási és nyilvántartási kötelezettség alá tartozó okmány.

A kárleírási jogkörök vagyonban, illetve pénzeszközben keletkezett károk esetén

6. §4 A Honvédelmi Minisztériumban és a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetnél a leírási jogkört a következő személyek gyakorolják:

a) a Honvédelmi Minisztériumban a védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár (a továbbiakban: helyettes államtitkár),

b) a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek vezetője a kezelésébe tartozó testületi vagyonban keletkezett kárból, káresetenként – a pénzeszközökben keletkezett kár kivételével – 1 000 000 Ft értékhatárig,

c) a b) pontban meghatározott leírási jogkört meghaladó kár esetén – a pénzeszközökben keletkezett kár kivételével – a helyettes államtitkár.

7. § (1) A katonai oktatási intézmény parancsnoka (vezetője) a kezelésébe, illetve gazdálkodási körébe tartozó testületi vagyonban keletkezett kárból – a pénzeszközökben keletkezett kár kivételével –, káresetenként 500 000 Ft-ig gyakorolja a leírási jogkört.

(2)5 Az (1) bekezdésben meghatározott leírási összeget meghaladó kár esetén – a pénzeszközökben keletkezett kár kivételével – a helyettes államtitkár gyakorolja a leírási jogkört.

8. § (1)6 A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (a továbbiakban: KNBSZ) főigazgatója a kezelésébe, illetve gazdálkodási körébe tartozó testületi vagyonban keletkezett kárleírási jogkört – a pénzeszközökben keletkezett károk esetében is – káresetenként 10 000 000 Ft összeghatárig gyakorolja.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott összeg feletti kárleírás a honvédelmi miniszter hatáskörébe tartozik.

9. § (1) A Magyar Honvédség katonai szervezeteinél a kezelésben, illetve gazdálkodási körbe tartozó testületi vagyonban keletkezett kárból – a pénzeszközökben keletkezett kár kivételével – a kárleírási jogkört – káresetenként – az önálló állománytáblával rendelkező szervezeteknél vagy a közvetlen alárendelt katonai szervezetekkel rendelkező szervezeteknél, a parancsnokok, a vezetők a következők szerint gyakorolják:

a) az önálló század-, zászlóalj (osztály) parancsnok és az azzal azonos szintű parancsnok (vezető) 250 000 Ft értékhatárig,

b) az ezredparancsnok és az azzal azonos szintű parancsnok (vezető) 500 000 Ft értékhatárig,

c) a dandárparancsnok és az azzal azonos szintű parancsnok (vezető) 1 000 000 Ft értékhatárig,

d)7

e)8 a Magyar Honvédség középszintű vezető szerv parancsnoka 2 500 000 Ft értékhatárig,

f) a Honvéd Vezérkar főnöke 5 000 000 Ft értékhatárig.

(2)9 A Magyar Honvédségnél keletkezett 5 000 000 Ft-nál nagyobb összegű kár esetén a leírási tanúsítványt a helyettes államtitkár adja ki.

10. §10 A pénzeszközökben keletkezett károk esetében – a 6. § a) pontja és a 8. § (1) bekezdése kivételével – a kárleírási jogkört a következő személyek gyakorolják:

a) 10 000 000 Ft értékhatárig a Honvédelmi Minisztérium Közgazdasági és Pénzügyi Hivatal főigazgatója,

b) 10 000 000 Ft értékhatár felett a helyettes államtitkár.

A hiány és tartozás nyilvántartás

11. § (1) A katonai szervezetnél keletkezett károkat és hiányokat a vonatkozó nyilvántartásokból kiadásba kell helyezni, és egyidejűleg be kell írni a károkról vezetett nyilvántartó könyvbe (hiánynyilvántartó könyvbe). A nyilvántartó könyvet a katonai szervezet szakanyag szerint illetékes fegyvernemi és szolgálati ág főnökei kötelesek vezetni.

(2) A nyilvántartó könyvnek tartalmaznia kell mindazokat az adatokat, amelyekből hitelt érdemlően megállapítható, hogy a kár milyen anyagban, milyen módon keletkezett, milyen összeget képvisel és hogyan rendeződött.

12. § (1)11 Nyilvántartást kell vezetni a rendelet hatálya alá tartozó honvédelmi szervezetekkel szemben fennálló tartozásokról is (tartozások könyve). A nyilvántartás vezetése a pénzügyi és számviteli szolgálat feladata.

(2) A nyilvántartásnak azokat az adatokat kell tartalmaznia, amelyekből a kötelezett személy (szervezet) azonossága, a tartozás jogcíme és folyamatos alakulása (például részletfizetés, halasztás, mérséklés, törlés stb.) pontosan megállapítható. A tartozások könyvében elkülönítve kell vezetni azokat a károkat is, amelyek közvetlenül pénzben jelentkeznek.

(3)12 A károk részletes nyilvántartási szabályainak kidolgozása a Honvéd Vezérkar logisztikai csoportfőnök, a tartozások nyilvántartási szabályainak kialakítása pedig a Honvédelmi Minisztérium Közgazdasági és Pénzügyi Hivatal főigazgatójának hatáskörébe tartozik.

A kártérítés törlése

13. § (1) A kiszabott és behajthatatlan kártérítési összeget írásbeli határozattal törölni kell. A határozat meghozatalára – a (3) bekezdésben foglalt kivétellel – annak a szervnek a parancsnoka, vezetője jogosult, amelyik azt nyilvántartja.

(2) A kártérítést csak akkor lehet behajthatatlannak minősíteni, ha okirattal bizonyítható, hogy

a) a kötelezett vagyontalan, illetőleg bizonyíthatóan tartósan vagy véglegesen fizetésképtelen,

b) a behajtás költségigénye eléri a követelt összeget,

c) a károkozó ellen indított büntetőeljárás keretében sem sikerült a károkozót vagy annak vagyonát felderíteni.

(3)13 A 100 000 Ft-ot meghaladó kártérítési összeget a Honvédelmi Minisztériumban és a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezeteknél a helyettes államtitkár, a Magyar Honvédség katonai szervezeteinél a Honvéd Vezérkar főnöke törölheti.

(4)14 A behajthatatlannak minősített, a KNBSZ-nél nyilvántartott kártérítés összegét a KNBSZ főigazgatója összeghatártól függetlenül törölheti.

Záró rendelkezések

14. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) A rendeletben foglaltakat a hatálybalépése után indult ügyekben kell alkalmazni.

(3)15 Jelen rendelet a kártérítési felelősség körében meg nem térülő kár leírásának és törlésének egyes szabályairól szóló 19/2002. (IV. 5.) HM rendelet, valamint a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonái, valamint az önkéntes jelentkezés alapján tartalékos katonai szolgálatot teljesítők kártérítési felelősségének egyes szabályairól szóló 18/2006. (VI. 27.) HM rendelet módosításáról szóló 12/2012. (VII. 25.) HM rendelettel megállapított 2. § (2) bekezdését 2012. január 1-je után keletkezett károk vonatkozásában kell alkalmazni.

1. számú melléklet a 19/2002. (IV. 5.) HM rendelethez

.................... SZÁMÚ LEÍRÁSI TANÚSÍTVÁNY
(a nem pénzeszközökben keletkezett károkra)
Kiadva ........................................................................................................................... (egység, intézet stb. megnevezése) ........................................................................... -nek ............................................................................ (kelt, ügydarab sz.) ........................................................... felterjesztése alapján veszendőbe ment, használhatatlanná vált, megrongálódott ...................................................... anyagra vonatkozólag:
Veszendőbe ment (használhatatlanná vált, megrongálódott) anyag:

Fsz.

Megnevezés

Egysége

Értékcsop.

Mennyiség

Egységár

Összege, Ft

Megjegyzés









 

 

 

 

 

 

 

Veszendőbe ment (megrongálódott stb.) anyag értéke összesen:

 

 

 

Kártérítésként előjegyzett összeg:

 

 

 

Levonásba nem hozható anyag értéke:

 

 

 

azaz ............................................................................................. forint, mely összegről jelen leírási tanúsítványt kiadom.
Az összeget a hiánynyilvántartó könyvben írja jóvá.
A ........................................................... elvesztésének (értékcsökkenésének, megrongálódásának, használhatatlanná válásának stb.) ténye az alábbi okmányokkal (jegyzőkönyv, vizsgálati, nyomozási stb. jegyzőkönyvek és jelentések) nyer igazolást: ..................................................................................................................................................................
........................................, .......... év .................. hó ........... nap.
P. H.

 

...................................................................................

 

leírásra jogosult parancsnok (vezető) aláírása

Megjegyzés:
Sok anyag esetén (amennyiben azok nem férnek be a fenti rovatokba), az anyagok felsorolására és értékének kimutatására külön kimutatást kell csatolni. A leírási tanúsítványban ebben az esetben az anyagok felsorolása helyett egy tétel szerepel.

2. számú melléklet a 19/2002. (IV. 5.) HM rendelethez

............................................ SZ.ÁMÚ LEÍRÁSI TANÚSÍTVÁNY
(a pénzeszközökben keletkezett károkra)
Kiadva ......................................................................................................................... (egység, intézet stb. megnevezése) ...................................................................-nek ............................ év ........................................................ hó ............... nap .............................................................. számú felterjesztés alapján pénzeszközben keletkezett kárra vonatkozóan.
A pénzeszközökben okozott kár megnevezése:

Fsz.

Okozott kár megnevezése

Okozott kár
összege

Kiszabott kár
összege

Leírással
engedélyezve

Kártérítésként
előjegyzett

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

A ............................................................ számú kártérítési jegyzőkönyvben felterjesztett pénzeszközben okozott kárból, a 19/2002. (IV. 5.) HM rendelet alapján a pénzeszközben okozott kárból ................................................................... Ft, azaz ........................................................................................................................................... Ft leírását engedélyezem.
............................................., .................... év .................................. hó ................. nap.
P. H.

 

.........................................................................................

 

a leírásra jogosult parancsnok (vezető) aláírása

1

A rendeletet a 10/2013. (VIII. 12.) HM rendelet 49. § b) pontja hatályon kívül helyezte 2013. augusztus 13. napjával.

2

Az 1. §-t a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 11. §-a hatályon kívül helyezte.

3

A 2. § a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

4

A 6. § a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

5

A 7. § (2) bekezdése a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.

6

A 8. § (1) bekezdése a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.

7

A 9. § (1) bekezdés d) pontját a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 11. §-a hatályon kívül helyezte.

8

A 9. § (1) bekezdés e) pontja a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 5. §-ával megállapított szöveg.

9

A 9. § (2) bekezdése a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 10. §-a szerint módosított szöveg.

10

A 10. § a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 6. §-ával megállapított szöveg.

11

A 12. § (1) bekezdése a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 7. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

12

A 12. § (3) bekezdése a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 7. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

13

A 13. § (3) bekezdése a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 8. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

14

A 13. § (4) bekezdését a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 8. § (2) bekezdése iktatta be.

15

A 14. § (3) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 13. §-ának 101. pontja hatályon kívül helyezte, újonnan a 12/2012. (VII. 25.) HM rendelet 9. §-a iktatta be.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére