13/2003. (ÜK. 7.) LÜ utasítás
az ügyészi magánjogi tevékenységről szóló 7/1996. (ÜK. 7.) LÜ utasítás módosításáról*
2003.07.01.
,,(1) A magánjogi tevékenységet általában az a megyei (fővárosi) főügyészség, illetve az a helyi (városi, kerületi) ügyészség látja el, amelyik az illetékes bíróság területén működik. Az ítélőtáblához tartozó ügyekben az ítélőtábla illetékességi területén működő Fellebbviteli Főügyészség jár el.”
,,c) az a helyi ügyészség, főügyészség, illetőleg fellebbviteli főügyészség, amelynek vezetőjével szemben a Pp. 13. §-a (1) bekezdésének a), b) vagy c)pontjában felsorolt kizárási okok állnak fenn.”
,,(keresetindítás, fizetési meghagyás kibocsátásának indítványozása, közhasznú szervezetekkel, alapítványokkal kapcsolatos egyéb bírósági eljárások kezdeményezése, cégtörvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezése, cégtörlési eljárás kezdeményezése, fellépés, perbelépés, fellebbezés, perújítás, felülvizsgálati kérelem benyújtása);”
,,e) meghívás alapján részt vesz a megyei bíróság, az ítélőtábla és a Legfelsőbb Bíróság kollégiumainak ülésein;”
,,f) előterjesztést tehet a legfőbb ügyészhez a Legfelsőbb Bíróságnál jogegységi eljárás indítványozása iránt;”
6. § Az Ut. 12. § (1) bekezdés második mondatában a „lehetőség szerint meghallgatja” szövegrész helyébe a „meghallgathatja” szövegrész, a (2) bekezdés helyébe pedig az alábbi rendelkezés lép:
,,(2) Keresetindítást megelőzően a kötelezettet, illetve az alperest – amennyiben az ügy jellege ezt indokolttá teszi – fel kell hívni a teljesítésre. Nincs szükség külön felhívásra, ha a keresetindítást törvényességi felügyeleti jogkörben tett ügyészi intézkedés eredménytelensége indokolja.”
,,(5) A keresetlevél (egyéb bírósági eljárást kezdeményező beadvány) benyújtásával egyidejűleg annak egy példányát – a helyi ügyészségnek a megyei főügyészség útján – fel kell terjeszteni a Legfőbb Ügyészségre.”
8. § Az Ut. 23. § (3) bekezdés első mondatában a zárójelben lévő szövegrész helyébe „(főügyészséghez, fellebbviteli főügyészséghez, illetőleg Legfőbb Ügyészséghez)” szövegrész lép, és a bekezdés az alábbi rendelkezéssel egészül ki:
,,Az ügyészségi iratok felterjesztése mellőzhető, ha azok csak a bírósági iratokban is rendelkezésre álló adatokat tartalmazzák.”
,,A fellebbezés fenntartásának elbírálása
(1) A másodfokú bíróság szintjén működő ügyészség (főügyészség, fellebbviteli főügyészség, Legfőbb Ügyészség) a bírósági iratok megérkezését követő 8 napon belül írásban nyilatkozik a másodfokú bíróságnak arról, hogy a fellebbezést fenntartja, vagy visszavonja (Pp. 241. § (1) bekezdés). (2) Ha az előző bekezdés szerint nyilatkozatra jogosult ügyészség a fellebbezést fenntartja, a fellebbezési kérelmet és az indokolást is megváltoztathatja, az indokolást kiegészítheti, de a fellebbezést az ítéletnek már jogerőre emelkedett részére, vagy rendelkezésére nem terjesztheti ki.”
,,(4) A fellebbviteli főügyészség valamennyi ügyészi részvétellel befejezett másodfokú eljárásban hozott jogerős bírósági határozat egy példányát felterjeszti a Legfőbb Ügyészségre.”
,,(3) Az ítélőtábla jogerős határozata elleni felülvizsgálati kérelem benyújtása a fellebbviteli főügyészség hatáskörébe tartozik.”
,,(1) A fellebbviteli főügyészség, illetőleg a főügyészség a felülvizsgálati kérelemnek az illetékes bírósághoz való benyújtásával egyidejűleg a felülvizsgálati kérelem egy példányát és az ügyészi házi iratokat felterjeszti a Legfőbb Ügyészségre.”
,,(4) A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati kérelmet benyújtó fellebbviteli főügyészséget, illetve főügyészséget értesíti a felülvizsgálati kérelem fenntartásáról, visszavonásáról és annak indokairól, továbbá a felülvizsgálati eljárás eredményéről.”
14. § Az Ut. 34. §-ának utolsó mondata helyébe az alábbi rendelkezés lép:
,,Az ügyész a végrehajtási kifogást a végrehajtó intézkedésétől számított 6 hónapon belül bármikor előterjesztheti [Vht. 217. § (1) bekezdés, 223. §].”
15. § Az Ut.37. §-a és az azt megelőző cím helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
,,Jogegységi eljárással kapcsolatos ügyészi tevékenység
37. § (1) A fellebbviteli főügyészség, illetőleg a főügyészség előterjesztést tehet jogegységi eljárásnak a legfőbb ügyész általi kezdeményezésére, ha – az elvi kérdés olyan eljárásban merül fel, amelynek megindítására, vagy az abban való részvételre az ügyészt külön jogszabály feljogosítja, és
– a jogegységi határozat meghozatala a joggyakorlat továbbfejlesztése vagy az egységes ítélkezési gyakorlat biztosítása érdekében szükséges.
(2) A jogegységi eljárást kezdeményező indítvány tervezetét a Legfőbb Ügyészség készíti el.”
,,(2) A helyi ügyészség állásfoglalása (intézkedése, vagy intézkedés mellőzése) ellen irányuló kérelmet a főügyészség, a főügyészség, valamint a fellebbviteli főügyészség állásfoglalása (intézkedése, vagy intézkedés mellőzése) ellen irányuló kérelmet a Legfőbb Ügyészség bírálja el. A kérelmet az ügyészség – ha álláspontját nem változtatja meg – az ügyészségi iratokkal és szükség esetén a bírósági iratok másolatával vagy kivonatával, továbbá az esetleges egyéb iratokkal az elbírálásra jogosult ügyészséghez terjeszti fel, amely a kérelem felől dönt. Ha ezt követően a kérelmet megismétlik, és az állásfoglalás megváltoztatására nincs szükség, a kérelmet legutóbb elutasító ügyészség arról értesíti a kérelmezőt, hogy álláspontját fenntartja. Kétszeres elutasítást követően – amennyiben újabb körülmény nem merül fel – a beadvány válasz nélkül irattárba helyezhető.”
17. § Az Ut. 42. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
,,42. § A magánjogi tevékenységet a Legfőbb Ügyészségen, a fellebbviteli főügyészségeken, a főügyészségeken, továbbá a főügyész által kijelölt helyi ügyészségeken – a külön utasítás szerinti szervezeti egységek keretében működő – magánjogi szakági ügyészek végzik.”
,,(1) A magánjogi tevékenység szakmai irányítását és felügyeletét a fellebbviteli főügyészségek és a főügyészségek felett a Legfőbb Ügyészség, a helyi ügyészségek felett a főügyészségek látják el.”
,,(2) A Legfőbb Ügyészség a fellebbviteli főügyészségeken és a főügyészségeken, a főügyészség a helyi ügyészségeken – a magánjogi tevékenység rendszeres figyelemmel kísérése, ellenőrzése és segítése végett – szakági, illetőleg célvizsgálatot tarthat. A vizsgálatról készült jelentést meg kell küldeni a vizsgált ügyészi szerv vezetőjének, aki azt a szakági ügyészekkel ismerteti.”
,,(4) A fellebbviteli főügyészség a fellebbezési nyilatkozat-tételi jogkörébe tartozó konkrét ügyekben, valamint a másodfokú peres és nemperes eljárásokban a tevékenysége ellátásához szükséges mértékben a főügyészségnek utasítást adhat, és észrevételeket tehet.”
20. § (1) Az utasítás 2003. július 1. napján lép hatályba.
a) az Ut. 4. § (2) bekezdéséből ,,A bejelentés elmulasztásáért, vagy a késedelmes bejelentésért az ügyészt fegyelmi felelősség terheli”, az Ut. 27. § (1)bekezdéséből az ,,és (2)” szövegrészek hatályukat vesztik;
b) az Ut. preambulumában az Ütv. 3. § (2) bekezdésének e) pontjára utalás az Ütv. 3. § (2) bekezdés f) pontjára, az Ut. 4. § (1) bekezdés a) pontjában a Pp. 352. §-ára utalás a Pp. 350. §-ra, az Üt. 6. § g)pontjában az Ütv. 5. § (2) bekezdés i) pontjára utalás az Ütv. 5. § (2) bekezdés j) pontjára, az Ut. 8.§ (2) bekezdésében, 11. § (1) bekezdésében, 13. § (2) bekezdésében, 20. § (2) bekezdésében és 26. § (2) bekezdésében a Pp. 2. § (2) bekezdésére utalás a Pp. 9. § (1) bekezdésre, az Ut. 15. § (1) bekezdésében a Pp. 2. § (3) bekezdésére utalás a Pp. 9. § (2)bekezdésre, az Ut. 15. § (2) bekezdésében a Pp. 3. § (4) bekezdésére utalás a Pp. 9. § (2) bekezdésre, valamint az Ut. 27. § (4) bekezdésében a Pp. 274. § (2) bekezdésére utalás a Pp. 274. § (3) bekezdésre, az Ut. 30. § (3) bekezdésében a Pp. 273. § (5) bekezdésére utalás a Pp. 274. § (5) bekezdésre változik.
Dr. Polt Péter s. k.,
legfőbb ügyész