5/2003. (ÜK. 4.) LÜ u t a s í t á s
az ügyészi szervezetben a munkaerővel és egyes személyi juttatásokkal történő gazdálkodásról szóló 3/1998. (ÜK. 11.) LÜ utasítás módosításáról*
2003.05.01.
„(6) A munkáltatói jogkört gyakorlóknak intézkedniük kell az üres álláshelyeknek a lehetőségek szerint mielőbbi – a pályaalkalmassági vizsgálathoz nem kötött álláshelyek esetében pedig legkésőbb az álláshely megnyíltától, megüresedésétől számított 4 hónapon belüli – betöltésére és az általuk irányított szervezeti egység részére rendelkezésre álló munkaerőt (létszámot) az engedélyezett összetételben, a szervezeti és működési szabályzatnak megfelelően, a feladatok ellátásának legjobban megfelelő módon kell felhasználniuk.”
„Új álláshelyek létesítése, engedélyezettől
eltérő felhasználása, átalakítása és megszüntetése, valamint a túlbetöltés
3. § (1) Új álláshelyek létesítését, álláshelynek a 2. § (1) bekezdése szerint engedélyezettől eltérő ideiglenes felhasználását, álláshely átalakítását és megszüntetését, valamint a szervezeti egység álláshelyeinek számát meghaladó kinevezést (túlbetöltés) a legfőbb ügyész engedélyezhet.”
3. § Az Ut. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„4. § (1) Az engedélyezett álláshelynek az engedélyezettől eltérő ideiglenes felhasználása indokolt esetben meghatározott időre szólhat. (2) Az engedélyezett álláshely eltérő, végleges felhasználása (álláshely-átalakítás) kivételesen indokolt esetben engedélyezhető.
(3) A túlbetöltésre általában – meghatározott időre szólóan – akkor lehet előterjesztést tenni, ha
a) a kinevezés a közeljövőben bekövetkező álláshely-üresedés folytán szükségessé váló utánpótlást biztosítja, vagy
b) a tartósan távol lévő ügyészségi alkalmazott feladatainak ellátása helyettesítés keretében nem oldható meg.”
4. § Az Ut. 5. §-a és az azt megelőző cím helyébe a következő rendelkezés lép:
„Az álláshelyekre történő alkalmazás
5. § Az üres álláshelyen, illetőleg a tartósan távol lévő ügyészségi alkalmazott álláshelyén – a 4. § (3) bekezdésében vagy a 10. §-ban említettek szerint – teljes munkaidőben egy, részmunkaidőben több – ügyészi munkakörben legfeljebb két – ügyészségi alkalmazott foglalkoztatható.”
„c) az üres fizikai alkalmazotti álláshely esetében
– szakmunkás-végzettséghez kötött munkakörnél a legalacsonyabb ügyészi alapilletményt 0,40 szorzószámmal,
– gépkocsi-vezetői munkakörnél a legalacsonyabb ügyészi alapilletményt 0,38, más szakmunkás-végzettséghez nem kötött munkakörnél pedig 0,27 szorzószámmal szorozva, de legalább a minimálbérrel azonosan kell megállapítani.”
„A pályaalkalmassági vizsgálathoz nem kötött üres álláshely esetében pedig az illetmény nem csökkenthető, ha az álláshely 4 hónapja betöltetlen, illetve annak betöltése 4 hónapon belül nem várható.”
„b) a pályaalkalmassági vizsgálathoz kötött betöltetlen álláshelyek esetében a legalacsonyabb ügyészi alapilletménynek
– ügyész esetében 50%-át,
– ügyészségi titkár esetében 22%-át,
c) a pályaalkalmassági vizsgálathoz nem kötött betöltetlen álláshelyek esetében
– megüresedett álláshely esetében az álláshelyhez tartozó – más ügyészségi alkalmazott illetményének növelésére fel nem használt –
illetménykeret összegét.”
„(7) A helyettesítési díjkeretet a november 1. napjától a következő év október 31. napjáig terjedő időszakban kell képezni.”
„(8) A helyettesítési díjkeretet elsősorban a helyettesítés díjazására kell felhasználni. A helyettesítési díj elszámolása folyamatosan, a megbízások alapján havonta történik.”
„(9) Ha a helyettesítés díjazása nem meríti ki a helyettesítési díjkeretet
– a 12. § (4) bekezdés c) pont szerinti álláshelyen – amennyiben az álláshely betöltése 4 hónapon belül megtörtént – fennmaradó összeg 25%-a helyi jutalmazásra (ösztönzésre) fordítható. Nem fordítható jutalmazásra a 12. § (4) bekezdés c) pont szerinti álláshelyen keletkezett maradvány, amennyiben az álláshely betöltése 4 hónapon belül nem történt meg. (10) A (9) bekezdés szerint novembertől áprilisig képződött keretből május hónapban, májustól októberig képződött keretből november hónapban kezdeményezhet a munkáltatói jogkör gyakorlója jutalmazásra irányuló kifizetést a Pénzügyi és Műszaki Főosztály vezetőjénél. A 9. § (5) bekezdés alapján az albérleti hozzájárulás kiegészítése és a temetés költségeihez hozzájárulás ettől eltérő időpontban is adható. (11) Ha a jogszabály, illetőleg utasítás alapján járó helyettesítési díj összege meghaladja a helyettesítési díjkeretet, a munkáltatói jogkör gyakorlója a legfőbb ügyésztől díjkeret-kiegészítést kér.”
Dr. Polt Péter s. k.,
legfőbb ügyész