29/2004. (IX. 8.) IM rendelet
29/2004. (IX. 8.) IM rendelet
a hivatalos közbeszerzési tanácsadói tevékenység feltételét képező közbeszerzési gyakorlatra és annak igazolására vonatkozó szabályokról1
A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 404. §-a (2) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
A hivatalos közbeszerzési tanácsadói tevékenység feltételét képező közbeszerzési gyakorlat
1. § (1) A Kbt. 11. §-ának (1) bekezdése alkalmazásában a hivatalos közbeszerzési tanácsadói tevékenység feltételét képező közbeszerzési gyakorlatnak minősül a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény, illetőleg a Kbt. hatálya alá tartozó közbeszerzési eljárás előkészítésével, illetőleg lefolytatásával kapcsolatban az ajánlatkérői, illetőleg az ajánlattevői oldalon kifejtett tevékenység.
(2) E rendelet alkalmazásában a közbeszerzési eljárás előkészítése alatt a közbeszerzési eljárást megindító (meghirdető) hirdetmény, felhívás, illetőleg a dokumentáció előkészítését, illetőleg elkészítését kell érteni.
(3) A közbeszerzési gyakorlat akkor valósul meg, ha a hivatalos közbeszerzési tanácsadók névjegyzékébe történő felvételét kérelmező (a továbbiakban: kérelmező) – a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény hatálybalépésének napjától (1995. november 1-jétől) a kérelem benyújtásának időpontjáig terjedő időtartam alatt – bármely összesen 3 év (36 hónap) során összesen legalább 20 közbeszerzési eljárással kapcsolatban fejtette ki az (1) bekezdés szerinti tevékenységet, és ebből legalább 10 közbeszerzési eljárással kapcsolatban vett részt a közbeszerzési eljárás előkészítésében.
(4)2 Amennyiben a kérelmező az állam által elismert közbeszerzési tárgyú szakképesítéssel rendelkezik, a közbeszerzési gyakorlat akkor valósul meg, ha a kérelmező – a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény hatálybalépésének napjától (1995. november 1-jétől) a kérelem benyújtásának időpontjáig terjedő időtartam alatt – bármely összesen 2 év (24 hónap) során összesen legalább 14 közbeszerzési eljárással kapcsolatban fejtette ki az (1) bekezdés szerinti tevékenységet, és ebből legalább 7 közbeszerzési eljárással kapcsolatban vett részt a közbeszerzési eljárás előkészítésében.
(5) Egy adott közbeszerzési eljárással kapcsolatban kifejtett különböző (1) bekezdés szerinti tevékenység egyszer vehető figyelembe.
2. § (1) A Kbt. 11. §-ának (1) bekezdése alkalmazásában közbeszerzési gyakorlatnak minősül az Európai Unió által nyújtott Phare segélyből, illetőleg az Európai Unió ISPA előcsatlakozási alapjából származó forrásból támogatott beszerzésre irányuló – az Európai Unió által meghatározott, a 2001. január 1-jétől hatályos eljárásrendnek megfelelően lebonyolított – eljárás előkészítésével, illetőleg lefolytatásával kapcsolatban az ajánlatkérői, illetőleg az ajánlattevői oldalon kifejtett tevékenység is.
(2) A közbeszerzési gyakorlat megvalósulásához az (1) bekezdés esetében is megfelelően irányadóak az 1. § (2)–(5) bekezdésében meghatározottak.
3. § (1) A Kbt. 11. §-ának (1) bekezdése alkalmazásában közbeszerzési gyakorlatnak minősül a közbeszerzéssel, illetőleg a 2. § (1) bekezdése szerinti beszerzéssel kapcsolatos jogorvoslati eljárásban, illetőleg békéltetési eljárásban képviselőként történt eljárás is.
(2) A közbeszerzési gyakorlat az (1) bekezdés szerinti esetben akkor valósul meg, ha a kérelmező – a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény hatálybalépésének napjától (1995. november 1-jétől) a kérelem benyújtásának időpontjáig terjedő időtartam alatt – bármely összesen 3 év (36 hónap) során – az (1) bekezdés szerinti tevékenység többszöri kifejtése mellett – összesen legalább 10 közbeszerzési eljárással kapcsolatban vett részt a közbeszerzési eljárás, illetőleg a 2. § (1) bekezdése szerinti eljárás előkészítésében.
(3)3 Amennyiben a kérelmező az állam által elismert közbeszerzési tárgyú szakképesítéssel rendelkezik, a közbeszerzési gyakorlat akkor valósul meg, ha az (1) bekezdés szerinti tevékenységet kifejtett kérelmező – a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény hatálybalépésének napjától (1995. november 1-jétől) a kérelem benyújtásának időpontjáig terjedő időtartam alatt – bármely összesen 2 év (24 hónap) során – az (1) bekezdés szerinti tevékenység többszöri kifejtése mellett – összesen legalább 7 közbeszerzési eljárással kapcsolatban vett részt a közbeszerzési eljárás, illetőleg a 2. § (1) bekezdése szerinti eljárás előkészítésében.
4. § (1) A Kbt. 11. §-ának (1) bekezdése alkalmazásában közbeszerzési gyakorlatnak minősül továbbá – a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény hatálybalépésének napjától (1995. november 1-jétől) a kérelem benyújtásának időpontjáig terjedő időtartam alatt – bármely összesen 3 év (36 hónap) során
a) a Közbeszerzések Tanácsával fennállott tagsági viszony;
b) a Közbeszerzések Tanácsa Titkárságán – közszolgálati jogviszony keretében – a közbeszerzéssel összefüggő szakmai feladatok ellátására irányult munkavégzés;
c) a közbeszerzési biztosként végzett tevékenység;
d) a Közbeszerzési Döntőbizottság által a közbeszerzési ügy érdemében hozott határozat bírósági felülvizsgálatára irányuló per elintézésében bíróként történt részvétel;
e) a közbeszerzéssel kapcsolatos békéltetési eljárásban békéltetőként történt eljárás;
f) közbeszerzési oktatói, kutatói, tudományos tevékenység kifejtése.
(2)4 Amennyiben a kérelmező az állam által elismert közbeszerzési tárgyú szakképesítéssel rendelkezik, a közbeszerzési gyakorlat akkor valósul meg, ha a kérelmező – a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény hatálybalépésének napjától (1995. november 1-jétől) a kérelem benyújtásának időpontjáig terjedő időtartam alatt – bármely összesen 2 év (24 hónap) során fejtette ki az (1) bekezdés a)–e) pontja szerinti tevékenységek valamelyikét.
(3) A békéltetési eljárásban békéltetőként történt eljárás esetében a közbeszerzési gyakorlat akkor valósul meg, amennyiben a kérelmező egyben évente legalább 7 békéltetési eljárásban járt el békéltetőként.
(4)5 Az (1) bekezdés f) pontja szerinti esetben a közbeszerzési gyakorlat akkor valósul meg, ha a kérelmező egyben – a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény hatálybalépésének napjától (1995. november 1-jétől) a kérelem benyújtásának időpontjáig terjedő időtartam alatt – bármely összesen 3 év (36 hónap) során összesen legalább 10 közbeszerzési eljárással kapcsolatban fejtette ki az 1. § (1) bekezdése, illetőleg a 2. § (1) bekezdése szerinti tevékenységet. Amennyiben a kérelmező az állam által elismert közbeszerzési tárgyú szakképesítéssel rendelkezik, a közbeszerzési gyakorlat akkor valósul meg, ha a kérelmező egyben – a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény hatálybalépésének napjától (1995. november 1-jétől) a kérelem benyújtásának időpontjáig terjedő időtartam alatt – bármely összesen 2 év (24 hónap) során összesen legalább 7 közbeszerzési eljárással kapcsolatban fejtette ki az 1. § (1) bekezdése, illetőleg a 2. § (1) bekezdése szerinti tevékenységet.
5. § A közbeszerzési gyakorlat idejébe a fizetés nélküli és rendkívüli szabadság, a munkaviszony szünetelése, a szülési szabadság, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély és a táppénz, valamint az ösztöndíj folyósításának idejét összesen legfeljebb 3 hónap tartamáig lehet beszámítani.
6. § Nem minősül közbeszerzési gyakorlatnak az olyan beszerzés megvalósítására irányuló eljárásban kifejtett tevékenység, amely
a) a Kbt. hatálybalépése előtt a központi költségvetési szervek szabadkézi vétellel történő beszerzéseinek szabályairól szóló – többször módosított – 126/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet hatálya alá tartozott;
b) nemzetközi szerződésben, illetőleg nemzetközi szervezet által meghatározott külön eljárásrend alapján került lebonyolításra, a 2. § (1) bekezdésében meghatározottak kivételével;
c) egyéb, a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény, illetőleg a Kbt. hatálya alóli kivétel körébe tartozott, tartozik.
7. § (1) Nem vehető figyelembe közbeszerzési gyakorlatként az olyan közbeszerzési eljárással, illetőleg a 2. § (1) bekezdésében meghatározott eljárással kapcsolatban kifejtett tevékenység, amellyel összefüggésben jogorvoslati eljárást kezdeményeztek, és jogerősen jogsértés került megállapításra.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt szabályt nem kell alkalmazni, amennyiben a kérelmező a 8. § (4) bekezdése szerinti nyilatkozattal igazolja, hogy nem az ő tevékenysége vezetett a jogsértésre.
A hivatalos közbeszerzési tanácsadói tevékenység feltételét képező közbeszerzési gyakorlat igazolása
8. § (1) Az 1–3. § szerinti esetekben a kérelmező közbeszerzési gyakorlatát azon szervezet (személy) által kiadott és aláírt igazolással igazolhatja, amelynek eljárásában részt vett.
(2) Amennyiben a kérelmező munkaviszony, közszolgálati, közalkalmazotti vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében fejtette ki az 1–3. § szerinti tevékenységet, a munkáltatói jogkör gyakorlója által kiállított igazolás is benyújtható.
(3) Az igazolásnak tartalmaznia kell mindazokat az adatokat, amelyek alapján megállapítható, hogy a kérelmező eleget tesz az 1–3. § szerinti feltételeknek, így különösen, hogy
a) a kérelmező mikor, mennyi ideig, hányszor fejtette ki a közbeszerzési gyakorlat alapjául szolgáló 1–3. § szerinti valamely tevékenységet;
b) a kérelmező mely közbeszerzési, illetőleg 2. § (1) bekezdése szerinti eljárással összefüggésben fejtette ki a hivatkozott tevékenységet (ajánlatkérő neve, az eljárás tárgya, az eljárás meghirdetésének, illetőleg megkezdésének napja);
c) sor került-e az adott közbeszerzési, illetőleg 2. § (1) bekezdése szerinti eljárással kapcsolatban olyan jogorvoslati eljárásra, amelyben jogerősen jogsértést állapítottak meg.
(4) Az igazolásnak a (3) bekezdésben foglaltakon túl szükség esetén tartalmaznia kell annak a szervezetnek (személynek) a 7. § (2) bekezdése szerinti nyilatkozatát, amelynek (akinek) a közbeszerzési eljárásában, illetőleg 2. § (1) bekezdése szerinti eljárásában a kérelmező részt vett.
9. § (1) A 4. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti esetben a kérelmező közbeszerzési gyakorlatát az őt jelölő szervezet vagy személy által kiállított olyan tartalmú igazolással igazolhatja, amelyből megállapítható a 4. §-ban meghatározott feltételek fennállása.
(2) A 4. § (1) bekezdésének b)–d) pontja szerinti esetekben a kérelmező közbeszerzési gyakorlatát a munkáltatói jogkör gyakorlójától származó olyan tartalmú igazolással igazolhatja, amelyből megállapítható a 4. §-ban meghatározott feltételek fennállása.
(3) A 4. § (1) bekezdésének e) pontja szerinti esetben a kérelmező közbeszerzési gyakorlatát a békéltetési eljárásban résztvevő bármelyik fél igazolásával igazolhatja.
(4) A 4. § (1) bekezdésének f) pontja szerinti esetben a kérelmező közbeszerzési gyakorlatát a rendszeres oktatói, kutatói, tudományos tevékenység helyének intézményi vezetője által kiállított igazolással, míg az eseti oktatói, kutatói tevékenységet az oktatást szervező, kutatást megrendelő intézménytől, szervezettől származó igazolással igazolhatja. Az igazolásnak be kell mutatnia a kérelmező által végzett oktatói, kutatói, tudományos tevékenységet.
10. § Amennyiben szervezet a kérelmező, az igazolásból annak kell kiderülnie, hogy a szervezet tevékenységében személyesen közreműködő tagjai, munkavállalói, illetőleg a szervezettel kötött tartós polgári jogi szerződés alapján a szervezet javára tevékenykedők között legalább egy olyan személy van, aki megfelel az e rendeletben meghatározott feltételeknek.
11. § (1) Amennyiben a kérelmező munkahely változtatás folytán különböző munkahelyeken látott el közbeszerzéssel, illetőleg a 2. § (1) bekezdése szerinti eljárással kapcsolatos tevékenységet, a munkáltatóktól származó igazolásokat együttesen kell figyelembe venni.
(2) A 8–9. § szerinti dokumentumokat közokirat vagy teljes bizonyító erejű magánokirat formájában kell benyújtani. A dokumentumok hiteles másolatban is benyújthatóak.
12. § A rendelet szabályait megfelelően alkalmazni kell az Európai Unió tagállamában (Kbt. 4. § 6. pont) kifejtett közbeszerzési gyakorlatra és annak igazolására.
Záró rendelkezés
13. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.
A rendeletet a 93/2011. (XII. 30.) NFM rendelet 23. § a) pontja hatályon kívül helyezte 2012. január 1. napjával. Alkalmazására lásd e hatályon kívül helyező rendelet 22. § (2)–(3) bekezdését.
Az 1. § (4) bekezdése a 33/2004. (XI. 10.) IM rendelet 1. §-a szerint módosított szöveg.
A 3. § (3) bekezdése a 33/2004. (XI. 10.) IM rendelet 1. §-a szerint módosított szöveg.
A 4. § (2) bekezdése a 33/2004. (XI. 10.) IM rendelet 1. §-a szerint módosított szöveg.
A 4. § (4) bekezdése a 33/2004. (XI. 10.) IM rendelet 1. §-a szerint módosított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás