102/2005. (X. 31.) FVM rendelet
102/2005. (X. 31.) FVM rendelet
a dohánytermékek gyártásáról, forgalmazásáról és ellenőrzéséről1
A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 56/A. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszterrel, a gazdasági és közlekedési miniszterrel, valamint az egészségügyi miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem el:
Általános rendelkezések
1. § (1)2 E rendelet rendelkezéseit – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel – Magyarország területén előállított, továbbá forgalomba hozott dohánytermékekre és dohány-adalékanyagokra kell alkalmazni.
(2)3 E rendelet rendelkezéseit nem kell alkalmazni a nem kereskedelmi jelleggel, illetve személyes fogyasztásra Magyarország területére behozott dohánytermékekre.
2. § E rendelet alkalmazásában:
1. Dohánytermék: a dohányzásra szánt és a füstnélküli dohánytermék.
2. Dohányzásra szánt dohánytermékek:
a) cigaretta: dohányrúd, amely meglévő állapotában dohányzásra alkalmas, dohányvágatból vagy dohányvágatból és dohányfóliából készült töltetét hosszanti részén ragasztott cigarettapapír vagy dohányfólia borítja, és nem minősül szivarnak vagy szivarkának, továbbá az a dohányrúd, amelyet egy egyszerű, nem ipari eljárással cigarettapapír-hüvelybe tolnak vagy cigarettapapír-lappal körbevesznek,
b) szivar, szivarka:
ba) dohányrúd, amely teljes egészében természetes dohányból készült, illetve dohányrúd természetes dohányból készült borítékkal,
bb) dohányrúd kocsányozott kevert töltettel és a szivar szokásos színével megegyező külső borítékkal, amely teljesen befedi a terméket, beleértve a filtert is, amennyiben van, kivéve a szopókával ellátott terméket, ahol a külső boríték nem fedi a szopókát; a burok és a boríték dohányfóliából készült, és egy termék tömege – a filter és a szopóka nélkül – nem lehet kevesebb 1,2 g-nál, és a borítékot a dohányrúd hossztengelyével minimum 30 fokos hegyes szöget bezáróan, spirálisan tekerték fel,
bc) dohányrúd kocsányozott kevert töltettel és a szivar szokásos színével megegyező dohányfóliából készült külső borítékkal, amely teljesen befedi a terméket, beleértve a filtert is, amennyiben van, kivéve a szopókával ellátott terméket, ahol a külső boríték nem fedi a szopókát; egy termék tömege – a filter vagy a szopóka nélkül – nem kevesebb 2,3 g-nál, és a kerülete a dohányrúd hosszának legalább egyharmadán nem kevesebb 34 mm-nél,
c) fogyasztási dohány: további ipari feldolgozás nélkül dohányzásra alkalmas kész dohányvágat:
ca) finomra vágott fogyasztási dohány (cigarettadohány): olyan fogyasztási dohány, amelyben a dohányrészecskék tömegének több mint 25 százaléka kisebb, mint 1 milliméter szélességűre vágott,
cb) egyéb fogyasztási dohány (pipadohány): a ca) pont alá nem tartozó, pipában történő elszívásra szolgáló fogyasztási dohány.
3. Füst nélküli dohánytermékek:
a) rágásra szolgáló dohánytermék: a formázott rágódohány,
b) tüsszentésre szolgáló dohánytermék: a por alakú burnót,
c) szájon át fogyasztott dohánytermék: a dohányzásra, illetve rágásra szánt termékeken kívül minden szájon át való használatra szánt, teljes egészében vagy részben dohányból készült, porított vagy szemcsés, illetve e két forma bármely kombinációja révén előállított termék, különösen a zacskóban vagy likacsos szerkezetű zacskóban, valamint az élelmiszerhez hasonló formában kiszerelt termék.
4. Összetevő: bármely olyan anyag vagy alkotóelem – kivéve a dohánylevelet vagy a dohánynövény egyéb természetes vagy feldolgozott részét –, amelyet egy dohánytermék gyártásához használnak fel, és amely a késztermékben – akár megváltozott formában – van jelen, beleértve a papírt, a füstszűrőt, a nyomdafestéket és a ragasztóanyagokat is.
5. Dohánytermék gyártásához felhasznált nyers- és adalékanyagok:
a) nyersdohány: a Nicotiana tabacum fajhoz tartozó, ipari feldolgozásra alkalmas növény természetes vagy mesterséges úton szárított levele,
b) fermentált, érlelt dohány (a továbbiakban: dohány): az a nyersdohány, amelyben a szárítást követően hőfejlődés és szárazanyag-veszteség mellett olyan változások játszódtak le, amelynek következtében a dohánytermék élvezeti célra alkalmassá vált,
c) dohányfólia: kötő- és adalékanyagok felhasználásával, szárazanyagra számítva legalább 75%-ban dohányból készült papírszerű lemez vagy szalag,
d) dohányvágat: egyenletes szélességű szálakra vágott dohány vagy egyenletes szélességűre vágott dohányfólia,
e) cigarettapapír: olyan méretre vágott, speciális papír, amit a dohányvágat burkolására használnak,
f) dohány-adalékanyag: minden olyan természetes vagy mesterséges, a dohánytól eltérő anyag, amelyet a dohánytermékhez az előkészítés, a kezelés, a feldolgozás és a csomagolás folyamán adnak hozzá abból a célból, hogy a termék érzékszervi, kémiai, fizikai és mikrobiológiai tulajdonságait kedvezően befolyásolja, és amelynek hozzáadása azt eredményezheti, hogy önmaga vagy származéka a dohánytermék összetevőjévé válik.
6. Füstszűrő: a cigaretta, szivar, szivarka azon része, amely a dohányterméken áthaladó főfüst szűrésére szolgál.
7. Szopóka: a cigarettához, szivarhoz, szivarkához rögzített rész, amely közvetlenül a szájjal érintkezik.
8. Nikotin: a száraz füst-kondenzátum nikotin-alkaloidtartalma.
9. Kátrány: a nikotinmentes száraz füst-kondenzátum.
10. Szénmonoxid: a cigarettafüst gázfázisának alkotórésze.
11. Idegen anyag: a termesztés és feldolgozás során a nyersanyagba, illetve a késztermékbe került, egyszerű fizikai módszerekkel elkülöníthető, nem dohány eredetű anyag.
12.4 Fogyasztói csomagolási egység: a dohánytermékek kötelező csomagolása során alkalmazott legkisebb csomagolási egység:
a) cigaretta esetében legalább 19 db, de legfeljebb 50 db cigarettát tartalmazó csomag,
b) a 2. pont b) pontjának ba) alpontja szerinti dohánytermék esetén darab vagy doboz,
c) a 2. pont b) pontjának bb) és bc) alpontja szerinti dohánytermék esetén legalább 5 darabot tartalmazó doboz,
d) a fogyasztási dohány esetében a legalább 40 gramm, de legfeljebb 200 gramm – de minden esetben tízzel osztható gramm-tömegű – fogyasztási dohányt tartalmazó tasak vagy doboz,
e) rágásra szolgáló vagy tüsszentésre szolgáló dohánytermékek esetében tasak vagy doboz.
13. Gyűjtőcsomag: több fogyasztói csomagolási egységet tartalmazó, kiskereskedelmi forgalomban értékesített nagyobb csomagolási egység.
14. Szállítási csomagolás: a termék szállításához kialakított, de kiskereskedelmi forgalomba nem kerülő csomagolás (például cigarettaszállítási gyűjtőláda).
15. Forgalmazó: a 20. pont szerinti tevékenységet végző gazdálkodó szervezet vagy természetes személy.
16. Importáló: az a személy, aki – a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) rendelkezéseinek betartása mellett – először szerez jogot arra, hogy az importált termék felett saját nevében rendelkezzen.
17.5 Bejegyzett kereskedő: a Jöt. 7. § 16. pontjában meghatározott személy.
18. Tároló adóraktár engedélyese: a Jöt. 100. §-a (1) bekezdésének d) pontja szerinti dohánytároló adóraktár engedélyese.
19. Szabadforgalomba bocsátás: a Jöt. 7. §-ának 22. pontjában meghatározott fogalom.
20. Forgalmazás: a dohánytermék továbbforgalmazók részére történő nagykereskedelmi, illetve a fogyasztók, mint végső felhasználók részére történő kiskereskedelmi értékesítése.
21. Importálás: a Jöt. 7. §-ának 2. pontjában meghatározott fogalom.
22.6 Export: olyan jövedéki terméknek Európai Unión kívüli államba történő értékesítése, amelyet a vámhatóság végleges rendeltetéssel Európai Unión kívüli államba kiléptet.
A dohánytermékek gyártásának, importálásának és valamely tagállamból való behozatalának feltételei
3. § (1)7 A dohányterméket előállítónak (a továbbiakban: gyártó) a dohánytermék gyártásának megkezdése előtt, az importálónak, a bejegyzett kereskedőnek, valamint a tároló adóraktár engedélyesének a dohánytermék szabad forgalomba bocsátása előtt valamennyi dohánytermékről az 1. számú mellékletben szereplő adatokat tartalmazó regisztrációs lapot kell kiállítania.
(2)8 A regisztrációs lap egy példányát a dohányterméket előállító üzemben, az importáló, a bejegyzett kereskedő, valamint a tároló adóraktár engedélyes székhelyén, illetve a raktározás helyén a hatósági ellenőrzés számára is hozzáférhető módon meg kell őrizni mindaddig, amíg a dohánytermék gyártása, importálása folyik, illetve a dohánytermék forgalomban van.
(3)9 A gyártó, az importáló, a bejegyzett kereskedő, és a tároló adóraktár engedélyese köteles a szabadforgalomba bocsátás előtt a regisztrációs lap egy további példányát nyilvántartásba vétel céljából a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnak (a továbbiakban: NFH) megküldeni.
4. § (1) A dohánytermék gyártásához felhasználható adalékanyagokat, azok pontos felhasználási célját, valamint tisztasági követelményeit a 2. számú melléklet tartalmazza.
(2) A 2. számú mellékletben nem szereplő, illetve felhasználási engedéllyel nem rendelkező adalékanyagoknak a dohánytermék gyártásában való felhasználását a felhasználó, a forgalmazó vagy a gyártó kérelmére az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (a továbbiakban: OÉTI) engedélyezi. Az engedély iránti kérelmet a 3. számú melléklet szerinti tartalommal az OÉTI-hez kell benyújtani. Nem szükséges engedélyt kérni a nyersdohány természetes részeinek felhasználásához.
(3) A dohány-adalékanyagnak a 2. számú mellékletben, illetve az engedélyben meghatározott feltételektől eltérő alkalmazása tilos.
(4) A dohánytermék hozzáadott tiltott adalékanyagokat, idegen anyagokat nem tartalmazhat. A tiltott adalékanyagok listáját a 4. számú melléklet tartalmazza.
4/A. §10 Az 1. számú melléklet szerinti regisztrációs lap adattartalmáról az NFH hatósági nyilvántartást vezet.
Határértékek
5. § A szabadforgalomba bocsátott cigaretta hozama nem tartalmazhat cigarettánként többet, mint
a) 10 mg kátrányt,
b) 1 mg nikotint,
c) 10 mg szénmonoxidot,
figyelembe véve az MSZ ISO 8243 szabvány szerinti konfidencia intervallumokat.
6–11. §11
A dohánytermékek forgalomba hozatalának feltételei
12. § (1) Csak olyan dohánytermék bocsátható szabadforgalomba, illetve forgalmazható, amely megfelel e rendelet előírásainak és a regisztrációs lapon feltüntetett adatoknak.
(2) Szájon át fogyasztott dohánytermék nem bocsátható szabadforgalomba, illetve nem forgalmazható.
(3) Dohánytermék árumintaként nem forgalmazható.
13. § A dohánytermék minőségének megőrzéséhez szükséges tárolási körülményeket a forgalmazás valamennyi szakaszában biztosítani kell. A szállítási csomagoláshoz használt gyűjtőládát legalább 10 cm magasságú, légkicserélődést elősegítő alátéten kell tárolni. A tárolási körülményeket, azoknak a dohánytermékek minőségére gyakorolt hatását a forgalmazó köteles rendszeresen ellenőrizni.
14. § Dohánytermék – a darabonként értékesíthetők kivételével – csak eredeti fogyasztói csomagolási egységben vagy gyűjtőcsomagban hozható forgalomba. A dohánytermék a forgalmazás során nem csomagolható át, a gyűjtőcsomag olyan felbontását kivéve, amely a fogyasztói csomagolási egységekre való szétválasztást eredményezi. A fogyasztói csomagolási egység nem bontható meg.
A dohánytermékek exportja
15. §12 Magyarországon export és az Európai Unió más tagállamába történő értékesítés céljára előállított dohányterméknek az 5. §-ban meghatározott előírásoknak kell megfelelnie.
A dohánytermékek ellenőrzése
16. § (1)13 A dohánytermékeknek a regisztrációs lap adatainak való megfelelését a gyártó, az importáló, a bejegyzett kereskedő és a tároló adóraktár engedélyese köteles ellenőrizni. A gyártó, az importáló, a bejegyzett kereskedő és a tároló adóraktár engedélyese a szükséges vizsgálatokat saját laboratóriumában végezheti, vagy más, erre alkalmas laboratóriumokban végeztetheti.
(2)14 A cigaretta kátrány-, nikotin- és szén-monoxid hozamának értékeit a NFH vizsgálja és igazolja. A vizsgálat és igazolás kiállításának költségei a vizsgálatot, illetve igazolás kiállítását kérő gyártót, importálót vagy a bejegyzett kereskedőt terheli.
(3)15 A NFH a Szociális és Munkaügyi Minisztérium részére készített éves jelentésben megadja az előállított dohánytermékek (2) bekezdés alapján mért adatait a kátrány, nikotin és szén-monoxid tekintetében, melyeket a Szociális és Munkaügyi Minisztérium az Egészségügyi Minisztériumhoz és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz (a továbbiakban: Minisztérium) továbbít.
(4)16
(5) Bármely tagállam hatáskörrel rendelkező hatósága által akkreditált laboratórium is jogosult a cigaretta kátrány, nikotin és szénmonoxid hozama értékeinek vizsgálatára és igazolására.
(6) E rendelet előírásainak alkalmazása szempontjából az 5. számú mellékletben felsorolt szabványok irányadóak.
(7) Cigaretta esetében a csomagoláson és a regisztrációs lapon közölt füstadatok értékfeltüntetésének megfelelőségét az MSZ ISO 8243 szabvány szerint kell igazolni.
Adatszolgáltatás
17. § (1)17 A dohánytermék gyártójának, az importálónak, a bejegyzett kereskedőnek és a tároló adóraktár engedélyesének évente november 30-áig be kell nyújtania a Minisztérium számára – nyomtatott és elektronikus formában – a (2)–(4) bekezdés szerinti listákat (a továbbiakban: listák), amelyek tartalmazzák a dohánytermékekben található, valamint a gyártás során felhasznált összes összetevőt és azok mennyiségét.
(2)18 A dohánytermék gyártójának, az importálónak, a bejegyzett kereskedőnek és a tároló adóraktár engedélyesének az általa gyártott, forgalmazott összes dohánytermék vonatkozásában összesített listát kell készítenie a dohánytermékben és a dohányterméken található dohány-adalékanyagokról. A lista a dohány-adalékanyagokat ábécé sorrendben tartalmazza, azok maximális mennyiségét (a termékben előforduló legmagasabb szintet alapul véve) és a funkcióit is meghatározva, a 6. számú melléklet szerinti formában.
(3)19 A dohánytermék gyártójának, az importálónak, a bejegyzett kereskedőnek és a tároló adóraktár engedélyesének az általa gyártott, forgalmazott összes termék vonatkozásában összesített listát kell készítenie a (2) bekezdésben foglaltakon kívüli összetevőkről. A listának tartalmaznia kell az egyes csoportokban található összetevők maximális mennyiségét (a termékben előforduló legmagasabb szintet alapul véve), funkcióit is meghatározva, a 7. számú melléklet szerinti formában.
(4)20 A dohánytermék gyártójának, az importálónak, a bejegyzett kereskedőnek és a tároló adóraktár engedélyesének az általa gyártott, forgalmazott egyes termékek vonatkozásában márkanevenként és típusonként listát kell készítenie a dohánytermékben és a dohányterméken található összetevőkről. A listának tartalmaznia kell minden egyes összetevő megnevezését, a 8. számú melléklet szerinti tartalommal.
(5) A (3) és a (4) bekezdés szerinti listákat a termékben található egyes összetevők tömegének csökkenő sorrendjében kell összeállítani.
(6)21 A listák benyújtása mellett meg kell indokolni, hogy miért kell az egyes összetevőket az adott dohánytermékekbe elegyíteni, továbbá meg kell adni az összetevők rendeltetését és típusát. A felsoroláshoz mellékelni kell az összetevőknek az elégetett vagy el nem égetett formáira vonatkozó mindazon toxikológiai adatokat is, amelyek a gyártó, az importáló, a bejegyzett kereskedő és a tároló adóraktár engedélyese rendelkezésére állnak, különös tekintettel azoknak az emberi egészségre gyakorolt hatására, figyelemmel többek között a függőség kialakulásának veszélyére.
18. § (1) A Minisztérium a fogyasztók tájékoztatása érdekében a 8. számú melléklet szerinti listát internetes honlapján évente közzéteszi, továbbá a beérkezett adatokról tájékoztatást ad az Egészségügyi Minisztérium, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, valamint az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium számára.
(2) A Minisztérium az (1) bekezdésben meghatározott adatokat megküldi az Európai Bizottságnak.
Záró rendelkezések
19. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
(2)22 2011. szeptember 1-jétől kizárólag a 2. § 12. pontjában foglaltaknak megfelelő fogyasztási csomagolási egységbe csomagolt dohánygyártmány forgalmazható.
(3)23
20. § Az e rendeletben meghatározott technikai jellegű előírásoknak – a 2. § 12. pontjának a fogyasztói csomagolási egységre vonatkozó rendelkezése kivételével – nem kell megfelelnie azon dohánytermékeknek, amelyeket az Európai Unió valamely tagállamában vagy Törökországban állítottak elő, illetve hoztak forgalomba, vagy az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes valamely EFTA-államban állítottak elő, az ott irányadó előírásoknak megfelelően, feltéve, hogy az irányadó előírások az egészség védelme vonatkozásában az e rendeletben meghatározottal egyenértékű védelmet nyújtanak.
21. § A rendelet tervezetének a műszaki szabványok és szabályok terén történő információszolgáltatási eljárás megállapításáról szóló, a 98/48/EK irányelvvel módosított 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 8–10. cikkében előírt egyeztetése megtörtént.
22. § Ez a rendelet a tagállamoknak a dohánytermékek gyártására, kiszerelésére és árusítására vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezései közelítéséről szóló, 2001. június 5-i 2001/37/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.
1. számú melléklet a 102/2005. (X. 31.) FVM rendelethez24
2. számú melléklet a 102/2005. (X. 31.) FVM rendelethez
|
FEMA |
CoE |
CAS |
---|---|---|---|
α-dimetil-fenetil-acetát |
2392 |
2077 |
151–05–3 |
α-dimetil-fenetil-butirát |
2394 |
2084 |
10094–34–5 |
α-amil-fahéjaldehid |
2061 |
128 |
122–40–7 |
α-izobutil-fenetil-alkohol |
2208 |
2031 |
7779–78–4 |
α-izometil-jonon |
2714 |
169 |
127–51–5 |
β-naftil-etil-eter |
2768 |
2058 |
93–18–5 |
Metilthio) metilpirazin (izomerek keveréke) |
3208 |
2290 |
67952–65–2 |
1-(para-metoxi-fenil)-1-pentén-3-on |
2673 |
164 |
104–27–8 |
2, 3, 4, 6 és 3, 4, 5, 6-Tetrametil-etil-ciklohexenon (izomerek keveréke) |
3061 |
168 |
17367–60–7 |
2, 5-vagy 6-metoxi-3-metilpirazin (izomerek keveréke) |
3183 |
2266 |
68378–13–2 |
2-(3-Fenil-propil)-tetrahidrofuran |
2898 |
489 |
3208–40–0 |
2-etil(vagy metil)-(3, 5 és 6)-metoxi-pirazin |
3280 |
– |
68739–00–4 |
2-fenil-propionaldehid |
2886 |
126 |
93–53–8 |
2-metil-3-(para-izopropil-fenil)propionaldehid |
2743 |
133 |
103–95–7 |
2-metil-4-fenil-butiraldehid |
2737 |
134 |
40654–82–8 |
4-(para-metoxi-fenil)-2-butanon |
2672 |
163 |
104–20–1 |
4-metil-1-fenil-2-pentanon |
2740 |
159 |
5349–62–2 |
4-pentánsav |
2843 |
2004 |
591–80–0 |
5,7-dihidro-2-metil-thieno(3,4d)pirimidin |
3338 |
720 |
36267–71–7 |
Allil-fenoxi-acetát |
2038 |
228 |
7493–74–5 |
Ammónium-klorid |
– |
– |
– |
Benzoin |
2132 |
162 |
1212–02–9 |
Benzodihidropiron |
2381 |
– |
119–84–6 |
Butil-10-undecilenat |
2216 |
2103 |
109–42–2 |
Butil-butiril-laktat |
2190 |
2107 |
7492–70–8 |
Dehidro-mentho-furolakton |
3755 |
– |
– |
Dietil-sebacat |
2376 |
623 |
110–40–7 |
Etil-10-undecenoat |
2461 |
2102 |
692–86–4 |
Etil-fenchol |
3491 |
– |
18368–91–7 |
Etil-maltol |
3487 |
692 |
4940–11–8 |
Etil-vanillin |
2464 |
108 |
121–32–4 |
Geranil-fenilacetát |
2516 |
231 |
102–22–7 |
Hidroxi-citronellal |
2583 |
100 |
107–75–5 |
Hidroxi-citronellal-dietilacetál |
2584 |
44 |
7779–94–4 |
Hidroxi-citronellal-dimetilacetál |
2585 |
45 |
141–92–4 |
Kinin-hidroklorid |
2976 |
– |
130–89–2 |
Kininszulfát |
2977 |
– |
6119–70–6 |
Maltil-izobutirát |
3462 |
10739 |
65416–14–0 |
Metil-α-jonon |
2711 |
143 |
1335–46–2 |
Metil-β-naftil-keton |
2723 |
147 |
93–08–3 |
Metil-2-oktinoat |
2729 |
481 |
111–12–6 |
Para-dihidro-anethol |
2930 |
2026 |
104–45–0 |
Para-tolil-fenilacetát |
3077 |
236 |
101–94–0 |
Para-tolil-izobutirat |
3075 |
304 |
103–93–5 |
Para-tolil-izovalerat |
3387 |
– |
55066–56–3 |
Propenil-guetol |
2922 |
170 |
94–86–0 |
Propil-para-hidroxibenzoát |
2951 |
678 |
94–13–3 |
Rezorcinol-dimetil-éter |
2385 |
189 |
151–10–0 |
Szacharóz-okta-acetát |
3038 |
11819 |
126–14–7 |
|
2.1. Cigarettához, |
2.2. Fogyasztási |
2.3. Rágásra szolgáló |
2.4. Tüsszentésre |
---|---|---|---|---|
1,3-butilénglikol [forráspont 1013 millibar (Hgmm) nyomáson: |
+ |
+ |
– |
+ |
Glicerin (E 422) |
+ |
+ |
max. 10% |
max. 10% |
Glicerin-foszfát és annak nátrium-, kálium- és magnéziumvegyülete |
max. 5% |
max. 5% |
– |
– |
Redukált glükózszirup (tiszta, színtelen, szirupszerű oldatok, amelyek glükózszörpből származó és emberi fogyasztásra alkalmas redukált szaccharidokat tartalmaznak; minimális D-szorbit tartalom: a termék száraz tömegének 5%-a) |
+ |
+ |
+ |
+ |
Ortofoszforsav (E 338) |
+ |
+ |
– |
– |
Polietilén-glikol (E 1251) |
+ |
+ |
– |
– |
1,2-propilénglikol |
+ |
+ |
– |
+ |
Szorbit (E 420), egyéb többértékű cukoralkoholok, mannit (E 421), maltit (E 965), laktit (E 966), xilit (E 967) |
+ |
+ |
– |
– |
Trietilénglikol [sűrűség 20/20 °C hőmérsékleten: 1,124–1,126; forráspont: 1013 millibar (760 Hgmm) nyomáson: 280–290 °C; törésmutató nD20 = 1,4850–1,4860; hamutartalom: kevesebb, mint 0,01 tömegszázalék; monoetilén-glikol tartalom: kevesebb mint 0,1 tömegszázalék] |
+ |
+ |
– |
– |
Folyékony paraffin |
– |
– |
– |
max. 25% |
|
3.1. Cigarettához, |
3.2. Fogyasztási |
3.3. Rágásra szolgáló |
3.4. Tüsszentésre |
---|---|---|---|---|
Acetilezett dikeményítőadipát (E 1422) |
+ |
+ |
|
|
Agar-agar (E 406) |
+ |
+ |
– |
– |
Alginsav (E 400) és annak nátrium- |
+ |
+ |
– |
– |
Arabmézga (E 414) |
+ |
+ |
max. 25% |
– |
Cellulóz-acetát |
+ |
+ |
– |
– |
Dialdehid-keményítő (legalább 90%-os aldehidtartalmú oxidált kukorica- vagy búzakeményítőből készül) |
+ |
+ |
– |
– |
Etilcellulóz (E 462) és hidroxi-etilcellulóz |
+ |
+ |
– |
– |
Galaktánok, módosított galaktánok |
+ |
+ |
– |
– |
Guarmag liszt (E 412) |
+ |
+ |
– |
– |
Hidrolizált kukorica- és búzakeményítő |
+ |
+ |
– |
– |
Hidroxipropil-cellulóz (E 463) |
+ |
+ |
– |
– |
Hidroxipropil-keményítő (E 1440) |
+ |
+ |
– |
– |
Hidroxipropil-metilcellulóz (E 464) |
+ |
+ |
– |
– |
Karboximetil-keményítő |
+ |
+ |
– |
– |
Karboximetil-cellulóz és annak nátrium- (E 466), kálium-, kalcium- és magnéziumvegyületei |
+ |
+ |
– |
– |
Karragenát (ír zuzmó kivonat) (E 407) |
+ |
+ |
– |
– |
Kollodium |
+ |
+ |
– |
– |
Lecitin (E 322) |
+ |
+ |
– |
– |
Mannánok, módosított mannánok |
+ |
+ |
– |
– |
Metil-etil-cellulóz (E 465) |
+ |
+ |
– |
– |
Metilcellulóz (E 461) és hidroximetilcellulóz |
+ |
+ |
– |
– |
Mikrokristályos cellulóz (E 460) |
+ |
+ |
– |
– |
Polivinil-acetát (részlegesen hidrolizált vizes diszperziók, vagy etilén C1–C18 alifás telített savak gliceril-acetáttal alkotott kopolimerjei) |
+ |
+ |
– |
– |
Polivinilalkohol (glicerilacetátokkal alkotott vizes diszperziók) |
+ |
+ |
– |
– |
Sellak (E 904) |
+ |
+ |
– |
– |
Szentjánoskenyérmag liszt (E 410) |
+ |
+ |
– |
– |
Tragant (E 413) |
+ |
+ |
– |
– |
Xantán (E 415) |
+ |
+ |
– |
– |
Zselatin |
+ |
+ |
– |
– |
Glioxál |
max. 2% |
max. 2% |
– |
– |
Melamin-formaldehid gyanta |
max. 2% |
max. 2% |
– |
– |
|
4.1. Cigarettához, |
4.2. Fogyasztási |
4.3. Rágásra szolgáló |
4.4. Tüsszentésre |
---|---|---|---|---|
Alumínium-hidroxid |
+ |
+ |
– |
– |
Alumínium-szulfát (E 520) |
+ |
+ |
– |
– |
Alumínium-oxid |
+ |
+ |
– |
– |
Magnézium-oxid (E 530) |
+ |
+ |
– |
– |
Karbamid (E 927b) |
+ |
+ |
– |
– |
Szénsav (E 290), hangyasav (E 236), ecetsav (E 260), almasav (E 296), citromsav (E 330), borkősav (E 334), tejsav (E 270), borostyánkősav (E 363), foszforsav (E 338), szulfaminsav és azok nátrium-, kálium-, kalcium-, magnézium- és ammóniumvegyületei |
+ |
+ |
– |
– |
Titán-dioxid (E 171) |
+ |
+ |
– |
– |
Talkum (E 553b) |
+ |
+ |
– |
– |
|
5.1. Cigarettához, |
5.2. Fogyasztási |
5.3. Rágásra szolgáló |
5.4. Tüsszentésre |
---|---|---|---|---|
Ammónium-hidroxid |
– |
– |
– |
+ |
Ammónium-karbamát |
– |
– |
– |
+ |
Ammónium-karbonát (E 503) |
– |
– |
– |
+ |
Ammónium-klorid |
– |
– |
+ |
+ |
Benzoésav (E 210) vagy Nátrium (E 211) vagy Kálium (E 212) vagy Kalcium (E 213) sói (benzoésavra számítva max.) |
0,5% |
0,5% |
– |
– |
Élesztő |
– |
– |
– |
+ |
Étkezési zsírok és olajok |
– |
– |
– |
+ |
Kalcium-hidroxid (E 526) |
– |
– |
– |
+ |
Kalcium-karbonát (E 170) |
– |
– |
– |
+ |
Kalcium-klorid (E 509) |
– |
– |
+ |
+ |
Kálium-alumíniumszulfát (E 522) |
– |
– |
+ |
+ |
Kálium-karbonát (E 501) |
– |
– |
– |
+ |
Kálium-tartarát (E 336) |
– |
– |
+ |
+ |
Kumarinmentesített tonkabab: kumarintartalma legfeljebb 30 mg/kg lehet |
– |
– |
– |
+ |
Nátrium-karbonát (E 500) |
– |
– |
– |
+ |
Szaharin (E 954) |
– |
– |
+ |
+ |
Szorbinsav (E 200) és Kálium sója (E 202) (szorbinsavra számítva max.) |
0,1% |
0,1% |
– |
– |
3. számú melléklet a 102/2005. (X. 31.) FVM rendelethez
4. számú melléklet a 102/2005. (X. 31.) FVM rendelethez
5. számú melléklet a 102/2005. (X. 31.) FVM rendelethez
6. számú melléklet a 102/2005. (X. 31.) FVM rendelethez
|
Dohány-adalékanyag neve |
Maximális mennyiség |
Funkció* |
CAS szám |
FEMA szám |
CoE szám |
1. |
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
|
|
7. számú melléklet a 102/2005. (X. 31.) FVM rendelethez
a dohány-adalékanyagok kivételével
Összetevő neve* |
Maximális mennyiség tömeg%-ban |
Funkció |
CAS szám |
---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. számú melléklet a 102/2005. (X. 31.) FVM rendelethez
Összetevő neve |
Maximális mennyisége tömeg%-ban |
CAS szám |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A rendeletet a 39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet 24. § (2) bekezdés b) pontja hatályon kívül helyezte 2013. március 1. napjával.
Az 1. § (1) bekezdése az 5/2012. (II. 10.) VM rendelet 21. § a) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. § (2) bekezdése az 5/2012. (II. 10.) VM rendelet 21. § a) pontja szerint módosított szöveg.
A 2. § 12. pontja a 62/2011. (VI. 30.) VM rendelet 25. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § 17. pontja a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § 22. pontját a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 1. § (2) bekezdése iktatta be.
A 3. § (1) bekezdése a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 5. § (1) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (2) bekezdése a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 5. § (1) bekezdés b) pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (3) bekezdése a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.
A 4/A. §-t a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 3. §-a iktatta be.
A 6–11. §-t és a 6. §-t megelőző alcímet a 291/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet 11. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte. E módosító rendelet 11. § (3) bekezdése alapján a 2011. január 1-jét követően előállított cigaretta dohánytermékek szabad forgalomba bocsátására, a végső fogyasztónak történő átadására, valamint forgalomba hozatalára az 1999: XLIII. törvény 8/B. §-a irányadó.
A 15. § a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 4. §-ával megállapított, az 5/2012. (II. 10.) VM rendelet 21. § b) pontja szerint módosított szöveg. [A 15. § (2) bekezdésében az 5/2012. (II. 10.) VM rendelet 21. § c) pontjával elrendelt módosítás, amely szerint az „a Magyar Köztársaságban” szövegrész helyébe a „Magyarországon” szöveg lép, nem vezethető át.]
A 16. § (1) bekezdése a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 5. § (1) bekezdés b) pontja szerint módosított szöveg.
A 16. § (2) bekezdése a 158/2008. (XII. 15.) FVM rendelet 3. §-ával megállapított, a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 5. § (1) bekezdés c) pontja és (2) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 16. § (3) bekezdése a 158/2008. (XII. 15.) FVM rendelet 3. §-ával megállapított, a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 5. § (2) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 16. § (4) bekezdését a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (2) bekezdés 20. pontja hatályon kívül helyezte. E módosító rendelet 45. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. március 1-jét követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
A 17. § (1) bekezdése a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 5. § (1) bekezdés d) pontja szerint módosított szöveg.
A 17. § (2) bekezdése a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 5. § (1) bekezdés d) pontja szerint módosított szöveg.
A 17. § (3) bekezdése a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 5. § (1) bekezdés d) pontja szerint módosított szöveg.
A 17. § (4) bekezdése a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 5. § (1) bekezdés d) pontja szerint módosított szöveg.
A 17. § (6) bekezdése a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 5. § (1) bekezdés e) pontja szerint módosított szöveg.
A 19. § (2) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 9. §-ának 126. pontja hatályon kívül helyezte, újonnan a 62/2011. (VI. 30.) VM rendelet 25. § (2) bekezdése iktatta be.
A 19. § (3) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 9. §-ának 126. pontja hatályon kívül helyezte.
Az 1. számú melléklet a 122/2011. (XII. 21.) VM rendelet 5. § (1) bekezdés e) pontja szerint módosított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás