111/2005. (HK 1/2006.) HM utasítás
a Kincstári Vagyoni Igazgatóság és a Honvédelmi Minisztérium között 1998. január 15-én megkötött Vagyonkezelési Szerződés végrehajtásának egyes szabályairól szóló 42/1998. (HK 13.) HM utasítás módosításáról*
2005.11.30.
„(1) A Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) vagyonkezelésében lévő ingatlan (ingatlanrész) bérbeadására elsősorban a honvédelmi szervek feladatai teljesítésének elősegítése, támogatása, biztosítása, illetve a honvédelmi szervek személyi állománya kulturális, sport, jóléti, szociális helyzetének javítása céljából kerülhet sor. Ettől eltérő célú ingatlanbérleti szerződéskötésre irányuló eljárás lefolytatását az ingatlan felett használati jogot gyakorló költségvetési szerv vezetője (parancsnoka) csak különösen indokolt esetben, a vagyonkezelő képviselőjének (HM Ingatlankezelési Hivatal főigazgató; a továbbiakban: HM IKH főigazgató) írásbeli engedélye birtokában kezdeményezhet.”
„(4) A 8. § (1) bekezdésében meghatározott esetben a (3) bekezdés szerinti versenyeztetési eljárást az ingatlan felett használati jogot gyakorló költségvetési szerv vezetője (parancsnoka) folytatja le.”
[Jelen utasítás alkalmazásában vagyonkezelő képviselő:]
„a) az ingatlanok tekintetében a HM IKH főigazgató;”
„(3) A kilenc évet meg nem haladó határozott időtartamra szóló, szerződési értékét tekintve legfeljebb 15 millió forint éves bruttó bérleti díjig terjedő bérleti szerződést – az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés kivételével – a HM IKH főigazgató köti meg.”
„(8) Az időszakosan hasznosítható ingatlanok (ingatlanrészek) körét a használati jogot gyakorló költségvetési szerv vezetőjének felterjesztése alapján a HM IKH főigazgató határozza meg, illetve jelöli ki.
(9) A (8) bekezdés szerinti kijelölési javaslatot a használati jogot gyakorló költségvetési szerv vezetője a szolgálati út betartásával megküldi a HM IKH főigazgató részére. (10) A saját hatáskörben nem megköthető bérleti szerződés tervezetét a használati joggal rendelkező költségvetési szerv vezetője a szolgálati út betartásával megküldi a HM IKH főigazgatónak. A HM IKH főigazgató a bérleti szerződés tervezetének szakmai felülvizsgálatát követően, egyetértése esetén a (3) bekezdésben foglaltakra figyelemmel megköti a bérleti szerződést, illetőleg a szolgálati út betartásával felterjeszti azt a bérleti szerződés megkötésére jogosult szerv részére.”
„(3) A 15 millió forint éves bruttó bérleti díjat meg nem haladó, határozatlan időre szóló bérleti szerződést a HM IKH főigazgató köti meg.”
„(6) A honvédelmi érdekből határozatlan időre hasznosítható ingatlanok (ingatlanrészek) körét a használati jogot gyakorló költségvetési szerv vezetőjének felterjesztése alapján a HM IKH főigazgató határozza meg, illetve jelöli ki.”
„(2) Az (1) bekezdésben meghatározott ingatlanok hasznosítása tekintetében – amennyiben jogszabály vagy az állami irányítás egyéb jogi eszköze másképp nem rendelkezik – az utasítás rendelkezései alkalmazandóak azzal, hogy az utasítás 8. §-ának (1) bekezdésében foglalt esetben a bérleti szerződést a HM IKH főigazgató köti meg.”
„(1) Nem HM vagyonkezelésű ingatlannak a honvédelmi szervek feladatai teljesítésének elősegítése, támogatása, biztosítása, illetve a honvédelmi szervek személyi állománya kulturális, sport, jóléti, szociális helyzetének javítása céljából, határozott időtartamra a honvédelmi szerv részére történő bérbevételére e § előírásait kell alkalmazni.”
„(3) A 10 évet meg nem haladó határozott időtartamra szóló, szerződési értékét tekintve legfeljebb 20 millió forint éves bruttó bérleti díjig terjedő bérleti szerződést a HM IKH főigazgató köti meg.”
„(5) A 40 millió forint éves bruttó bérleti díj feletti, valamint a 20 évnél hosszabb időtartamra szóló, illetve a határozatlan időtartamra szóló bérleti szerződést a honvédelmi miniszter köti meg.
(6) A bérbevételre vonatkozó szerződés tervezetét a használati jogot gyakorló költségvetési szerv vezetője (parancsnoka) készíti el, és – a szolgálati út betartásával – a HM IKH főigazgató útján küldi meg a (3)–(5) bekezdésekben foglaltak szerint a szerződés megkötésére jogosult szerv részére.”
„A Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében lévő ingatlanok reklámtáblák elhelyezése céljából történő bérbeadásának szabályai
11/C. § A Magyar Állam tulajdonában és a HM vagyonkezelésében lévő ingatlanok reklámtáblák elhelyezése céljából történő bérbeadásának részletszabályai meghatározása, valamint a bérbeadói jogok gyakorlásának és kötelezettségek teljesítésének szabályozása érdekében a HM közigazgatási államtitkár a 3. számú mellékletben foglalt minta szerint keret-megállapodást köt a Honvédelmi Minisztérium egyedüli részvételével alapított, a honvédelmi miniszter által a bérbeadói jogok gyakorlására és kötelezettségek teljesítésére kijelölt közhasznú szervezettel.”
„(1) A vagyonkezelői jog átvételével kapcsolatos, valamint ingatlanvásárlás esetén – beleértve a lakás megvásárlását is – az adásvételi szerződéseket a HM IKH készíti elő, és 10 millió forint bruttó értékhatárig a HM VGHÁT, 10 millió forint bruttó értékhatár fölött a honvédelmi miniszter köti meg.
(2) A HM vagyonkezelői jogának kijelölésével kapcsolatos eljárást a HM IKH főigazgató folytatja le.”
Juhász Ferenc s. k.,
honvédelmi miniszter
Melléklet a 111/2005. (HK 1/2006.) HM utasításhoz
„MINTA”
KERET-MEGÁLLAPODÁS
amely létrejött egyrészről a Honvédelmi Minisztérium (székhelye: ..............................................; levelezési címe: ..................................................................) – képviselője: ................................... Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkár – (a továbbiakban: HM)
másrészről a ............................................. Kht. (székhelye: ...............................; levelezési címe: .....................; cégjegyzék-száma: .....................................) – képviselője: ................................... ügyvezető – (a továbbiakban: Kht.) között (a továbbiakban együtt: Felek) az alább megjelölt helyen és időpontban, a következő feltételek mellett:
Felek a Magyar Állam tulajdonában és a HM vagyonkezelésében lévő ingatlanok reklámtáblák elhelyezése céljából történő bérbeadásának részletszabályai meghatározása, valamint a bérbeadói jogok gyakorlásának és kötelezettségek teljesítésének szabályozása tárgyában az alábbi keret-megállapodást kötik:
1. Jelen keret-megállapodás keretében a HM felhatalmazza a Kht.-t, hogy a kincstári vagyongazdálkodásra vonatkozó jogszabályokban (különös tekintettel az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény, valamint a kincstári vagyonnal való gazdálkodásról szóló 58/2005. (IV. 4.) Korm. rendelet rendelkezéseire), valamint a Magyar Állam tulajdonában és a HM vagyonkezelésében lévő ingatlanokkal való gazdálkodásra vonatkozó szabályozókban (különös tekintettel a Kincstári Vagyoni Igazgatóság és a Honvédelmi Minisztérium között 1998. január 15-én megkötött Vagyonkezelési Szerződés végrehajtásának szabályairól szóló – a 89/2003. (HK 24.) HM utasítással és a .../2005. (HK. ...) HM utasítással módosított – 42/1998. (HK 13.) HM utasítás mindenkor hatályos rendelkezéseire), továbbá jelen keret-megállapodásban foglaltak figyelembevételével a HM vagyonkezelésében lévő ingatlanoknak (a továbbiakban: ingatlan) hirdető- és reklámtáblák (a továbbiakban: reklámtábla) elhelyezése céljából történő bérbeadása tárgyában gazdálkodó szervezetekkel legfeljebb négy év határozott időtartamra, saját nevében bérleti/albérleti szerződést (a továbbiakban: bérleti szerződés) kössön. 2. Jelen keret-megállapodás hatálya – a feleslegessé vált, üres lakóépületek és a lakásgazdálkodási körből a Honvédelmi Minisztérium rendelkezése alatt lévő lakások és helyiségek bérletéről, elidegenítéséről, valamint a lakhatás támogatásáról szóló 6/1994. (IV. 30.) HM rendelet 183. § r) pontjára figyelemmel kivont HM vagyonkezelésű lakóépületek (lakások és a lakóépületekben lévő nem lakás célú helyiségek) kivételével – nem terjed ki a HM rendelkezésében lévő lakásokra és a lakóépületekben lévő nem lakás célú helyiségekre. 3. Kht. kötelezettséget vállal arra, hogy a hatályos jogszabályokban, a HM belső szabályozóiban és a jelen keret-megállapodásban foglaltak szerint köt az 1. pontban meghatározott ingatlankörre nézve, reklámtábla elhelyezése céljából bérleti szerződést gazdálkodó szervezetekkel.
4. A bérleti szerződéskötésre irányuló eljárás megindítását megelőzően a Kht. köteles a HM Ingatlankezelési Hivatal (a továbbiakban: HM IKH) főigazgatónak a bérbeadási szándékra vonatkozó egyedi írásbeli engedélyét beszerezni. A bérleti szerződéskötésre irányuló eljárás lefolytatására csak és kizárólag a HM IKH főigazgató írásbeli engedélye birtokában kerülhet sor.
5. A reklámtábla elhelyezése tárgyában érvényesen létrejött bérleti jogviszonyból fakadó bérbeadói jogokat és kötelezettségeket – ide értve a bérleti díj beszedésére, elszámolására és felhasználására vonatkozó jogokat és kötelezettségeket is – a Kht. gyakorolja.
6. Tilos ingatlan olyan reklámtábla elhelyezése céljából történő bérbeadása, amely alkalmas
a) a lelkiismereti meggyőződés befolyásolására,
b) a szolgálati rend és fegyelem zavarására,
c) a Honvédség iránti közbizalom megingatására,
d) megbotránkoztatásra, illetőleg amely
e) a Honvédség feladataival ellentétes célra irányul, vagy a Honvédség feladatainak ellátását zavarja,
f) politikai célt szolgál, vagy
g) amellyel a közölni kívánt tartalom jogszabályba ütközik.
7. A bérbeadás rendjére és a megkötendő bérleti szerződés tartalmára a Kincstári Vagyoni Igazgatóság és a Honvédelmi Minisztérium között 1998. január 15-én megkötött Vagyonkezelési Szerződés végrehajtásának egyes szabályairól szóló, a 89/2003. (HK 24.) HM utasítással és a .../2005. (HK. ...) HM utasítással módosított 42/1998. (HK 13.) HM utasítás mindenkor hatályos rendelkezései megfelelően irányadóak, figyelemmel arra, hogy a reklámtáblák elhelyezése céljából kötendő szerződések természetüknél fogva főszabályként nem helyiségbérletnek minősülnek. 9. A bérleti szerződésekben minden esetben ki kell kötni, hogy a reklámtábla elhelyezésére csak a szükséges hatósági és egyéb engedélyek birtokában kerülhet sor, melyek beszerzése a bérlő feladata. Ki kell kötni azt is, hogy az engedélyek hiányából adódó mindennemű felelősség a Bérlőt terheli, illetve a reklámtábla kihelyezésére a bérleti szerződés érvényes létrejöttéig, illetőleg hatálybalépéséig nem kerülhet sor.
10. Amennyiben a reklámtábla rendeltetésszerű üzemeltetéséhez bérlő közüzemi szolgáltatást vesz igénybe, a bérleti szerződésben rendelkezni kell arról, hogy a közüzemi szolgáltatások igénybevételének rendjére és a díjfizetésre nézve bérlő köteles a HM IKH főigazgatóval a bérleti szerződés érvényes létrejöttétől számított 15 napon belül üzemeltetési/szolgáltatási szerződést kötni.
11. Kht. köteles a megkötött bérleti szerződés egy eredeti példányát a HM IKH főigazgató részére megküldeni.
12. Kht. kötelezettséget vállal arra, hogy az általa létesített bérleti jogviszonyokkal összefüggésben bármely hatóság által a HM-mel mint vagyonkezelővel szemben támasztott kötelezettségekért (kötelezésért) helyt áll. Amennyiben ezen kötelezettségének Kht. nem tesz eleget, úgy a HM a kötelezettség teljesítésével kapcsolatban felmerülő valamennyi költséget jogosult Kht.-vel szemben érvényesíteni.
14. Felek jelen keret-megállapodást határozatlan időtartamra kötik, melyet bármelyikük indokolás nélkül, a másik fél részére címzett írásbeli nyilatkozattal, legalább 6 hónapos felmondási idővel felmondhat. Ebben az esetben a Kht. a felmondási időn belül köteles a felmondási idő elteltét követően még hatályban lévő bérleti szerződésekben szereplő bérlőket írásban tájékoztatni arról, hogy a HM IKH a Kht. mint bérbeadó helyébe lép és köteles a bérleti szerződés rendelkezései szerint eljárni. A fennálló bérleti jogviszonyokban a bérbeadói jogok és kötelezettségek további gyakorlója – a bérbeadó személyében bekövetkezett változás folytán – a HM IKH főigazgató, így a felmondási idő elteltének napjától esedékes bérleti díjat a HM IKH-nak az általa megjelölendő bankszámlaszámára kell utalni. A tájékoztatásnak úgy kell megtörténnie, hogy az még a felmondási idő leteltét megelőzően a bérlő részére kézbesíthető legyen.
15. Jelen keret-megállapodás írásban történő, azonnali hatályú rendkívüli felmondására akkor kerülhet sor, ha valamelyik fél a jelen keret-megállapodásból fakadó kötelezettségét súlyosan megszegi. A jelen keret-megállapodás 14. pontjában foglalt rendelkezések ebben az esetben is megfelelően alkalmazandóak.
16. A Kht. a jelen keret-megállapodásnak a 14. és 15. pont szerinti megszűnése esetén is köteles a 12. pontban meghatározott kötelezettségekért helyt állni.
17. Felek a jelen keret-megállapodással kapcsolatban felmerülő vitás kérdésekben kötelesek megkísérelni az egyezségkötést. Amennyiben az egyezség 30 napon belül nem jön létre, a Felek bírósághoz fordulhatnak. Felek kikötik – pertárgyértéktől függően – a Pesti Központi Kerületi Bíróság, illetőleg a Fővárosi Bíróság illetékességét.
18. Jelen keret-megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Magyar Köztársaság jogszabályai az irányadók.
19. Felek kijelentik, hogy részükről a jelen keret-megállapodás megkötését kizáró körülmény nem áll fenn.
20. Jelen keret-megállapodás 6 eredeti példányban készült, és példányonként ... egymással mindenben megegyező lapból áll. 3 eredeti példány a HM-et, 3 eredeti példány a Kht.-t illet meg.
21. HM a jelen keret-megállapodásban foglalt jogait – ide nem értve a jelen keret-megállapodás 14. és 15. pontjában foglalt felmondási jogot, amelyet a HM közigazgatási államtitkár gyakorolhat – a HM IKH főigazgató útján gyakorolja.
22. Felek jelen keret-megállapodást elolvasás és értelmezés után, mint akaratukkal mindenben egyezőt jóváhagyólag aláírják.
Kelt:
.............................. ..............................
HM Kht.”