• Tartalom

9/2005. (ÜK. 5.) LÜ utasítás

9/2005. (ÜK. 5.) LÜ utasítás

a sajtó számára adható tájékoztatás rendjéről*

2005.06.01.
A Magyar Köztársaság ügyészségéről szóló – többször módosított – 1972. évi V. törvény 19. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következő utasítást adom ki:

1. § (1) A sajtó [1986. évi II. törvény 20. § a) pont] részére tájékoztatást

a) bármely kérdésben a legfőbb ügyész, illetőleg a legfőbb ügyész helyettesei,

b) az ügyészi szervezet tevékenységének egészéről, továbbá az ügyészség helyzetét érintő koncepcionális kérdésekről, valamint az ügyészi szervezetben folyamatban lévő vagy érdemben már befejezett ügyről, illetve az ügyészség által lefolytatott vizsgálatról a Legfőbb Ügyészség Kabinetirodájának sajtószóvivői tevékenységet ellátó ügyésze (a továbbiakban: legfőbb ügyészségi sajtószóvivő),

c) a fellebbviteli főügyészségen és a Katonai Fellebbviteli Ügyészségen (a továbbiakban együtt: fellebbviteli főügyészség) folyamatban lévő vagy érdemben már befejezett ügyről, illetve a fellebbviteli főügyészség által folytatott vizsgálatról a fellebbviteli főügyész, fellebbviteli vezető ügyész (a továbbiakban együtt: fellebbviteli főügyész), akadályoztatásuk esetén vagy felhatalmazásuk alapján a sajtóval való kapcsolattartásra kijelölt ügyész,

d) a megyei, illetve a fővárosi főügyészségen (a továbbiakban együtt: főügyészség) és a helyi ügyészségeken folyamatban lévő vagy érdemben már befejezett ügyről, továbbá a főügyészség által lefolytatott vizsgálatról a főügyész, illetve a főügyész akadályoztatása esetén vagy a főügyész által adott felhatalmazás alapján a sajtóval való kapcsolattartásra kijelölt ügyész,

e) a területi katonai ügyészségen folyamatban lévő vagy érdemben már befejezett ügyről, továbbá az ott lefolytatott vizsgálatról a területi katonai ügyészséget vezető ügyész, valamint helyettese, akadályoztatásuk esetén vagy a területi katonai ügyészséget vezető ügyész által adott felhatalmazás alapján a sajtóval való kapcsolattartásra kijelölt ügyész,

f) a legfőbb ügyész, a fellebbviteli főügyész, a főügyész által adott eseti felhatalmazás alapján erre jogosult ügyész adhat. A főügyész eseti felhatalmazást elsősorban a vezető ügyészeknek adhat.

(2) Ahol a továbbiakban jelen utasítás főügyészt említ, azon a területi katonai ügyészséget vezető ügyészt, ahol sajtószóvivőt említ, azon a fellebbviteli főügyészségek, a Katonai Fellebbviteli Ügyészség, a főügyészségek, a területi katonai ügyészségek sajtóval való kapcsolattartásra kijelölt ügyészét is érteni kell.

(3) Sajtószóvivőnek a fellebbviteli főügyész és a főügyész ügyészt jelöl ki. A fellebbviteli főügyész, a főügyész és a sajtószóvivő – a sajtófigyelői szolgálat által nem figyelt – sajtónak adott nyilatkozatáról, annak megjelenése, elhangzása, illetve bemutatása után az azt tartalmazó lappéldány, hang- vagy képfelvétel, kazetta azonnali felterjesztésével vagy egyéb módon a legfőbb ügyészségi sajtószóvivőt tájékoztatja.

(4) A legfőbb ügyész, a fellebbviteli főügyész, a főügyész a legfőbb ügyészségi sajtószóvivő, illetőleg a sajtószóvivők tevékenységének segítésére sajtótitkár(oka)t is kijelölhet.

(5) A Legfőbb Ügyészség Kabinetirodájával való rendszeres kapcsolattartás a fellebbviteli főügyész, illetőleg a főügyész által kijelölt sajtószóvivő feladata, aki ennek során tájékoztatja a legfőbb ügyészségi sajtószóvivőt

a) a fellebbviteli főügyészség, illetve a főügyészség által vizsgált olyan ügyekről, amelyekről a sajtóban korábban már megjelentek információk,

b) az országosan vagy helyileg közismert személyeket érintő ügyekről,

c) a kiemelkedő tárgyi súlyú vagy egyéb ok (pl. az elkövetés szokatlan módja, rendkívüli körülményei) miatt közérdeklődést kiváltó bűncselekményekről,

d) a magánjogi, illetve közigazgatási jogi ügyszakba tartozó azon ügyekről, amelyek jellegüknél fogva közérdekűek.

2. § A Legfőbb Ügyészség Kabinetirodája a Legfőbb Ügyészségen előkészíti és szervezi a sajtótájékoztatókat. A fellebbviteli főügyészségeken, a főügyészségeken, a területi katonai ügyészségeken a sajtótájékoztatót a fellebbviteli főügyész, a főügyész, a területi katonai ügyészséget vezető ügyész tartja, a sajtótájékoztató előkészítésével és megszervezésével a sajtószóvivő is megbízható. A sajtó (pl. MTI stb.) részére hivatalos közleményt a legfőbb ügyész és a legfőbb ügyész helyettesei, a Legfőbb Ügyészség Kabinetirodája, a fellebbviteli főügyész, illetőleg a főügyész – a Legfőbb Ügyészség Kabinetirodájának előzetes tájékoztatása után – adhat ki, illetve továbbíthat.

3. § (1) Az ügyészségi eljárás szempontjából befejezett ügyekkel kapcsolatos tájékoztatásnál közölni lehet az eljárás során megállapított tényeket, az esetlegesen feltárt jogszabálysértés körülményeit és okait, a hatósági döntést. Az ügyész a tájékoztatásban folyamatban lévő ügy bizonyítékait nem értékelheti, és nem mérlegelheti a tényállás várható alakulását, illetve a várható jogkövetkezményeket. Az olyan intézkedésről, amely ellen jogorvoslatnak van helye, a sajtót csak az intézkedésnek a jogorvoslatra jogosulttal történő közlését követően lehet tájékoztatni.

(2) Folyamatban lévő bűnügyről adott tájékoztatás során tiszteletben kell tartani az ártatlanság vélelmét, a személyes adatok, valamint a személyiségi jogok védelméről szóló jogszabályi rendelkezéseket és ennek a megfogalmazásban is kifejezésre kell jutnia. A tájékoztatás során tekintettel kell lenni az eljáráshoz fűződő érdekre is. A tájékoztatás során közölni lehet az eljárás során megállapított tényeket, a bűncselekmény körülményeit és – ha ismertek – annak okait, a felderítés és a bizonyítási eszközök beszerzése érdekében tett intézkedéseket és az eljárás állását. Az ügyészség előtt folyamatban lévő ügyben a sajtó számára kizárólag a vizsgálat tényéről és a befejezés várható határidejéről lehet tájékoztatást adni.

(3) A tájékoztatás adására jogosult ügyész a nyomozó hatóság előtt folyamatban lévő eljárásról is tájékoztatást adhat. A nyomozó hatóságnak az ügyész rendelkezése alapján foganatosított eljárási cselekményéről, kényszerintézkedésről vagy egyéb intézkedésről, a nyomozó hatóságnak adott ügyészi utasításról csak a tájékoztatás adására jogosult ügyész adhat tájékoztatást.

(4) Az utasítás alkalmazása szempontjából ügyészség előtt folyamatban lévőnek minősül minden olyan ügy, amelynek a kivizsgálását célzó eljárás megindítására alapot adó jogi tény (beadvány, panasz, feljelentés, hivatalbóli vizsgálat elrendelésére vonatkozó ügyészi döntés stb.) az ügyészség előtt már hivatalosan ismert és az ügyészség érdemi döntést még nem hozott, illetve azokban az esetekben, amikor az ügyészi döntés ellen jogorvoslatot lehet igénybe venni, akkor, ha az még nem emelkedett jogerőre.

(5) Amennyiben a fellebbviteli főügyészségen, illetve a főügyészségen olyan ügy van folyamatban, amely a fellebbviteli főügyész, a főügyész vagy a sajtószóvivő megítélése szerint a jövőben országos érdeklődésre tarthat számot, az ügy lényegéről és a megtett intézkedésekről tájékoztatni kell a Kabinetiroda vezetőjét.

4. § (1) A legfőbb ügyészségi sajtószóvivő a Legfőbb Ügyészségen készült vagy ott felhasznált hivatalos iratba való betekintést a sajtó részére – figyelembe véve az ügyészségi szolgálati viszonyról és az ügyészségi adatkezelésről szóló 1994. évi LXXX. törvény (Üsztv.) 99. §-ának (5) bekezdésében foglalt korlátozást is – a legfőbb ügyész vagy a szakág szerint illetékes legfőbb ügyész helyettes eseti felhatalmazása alapján engedélyezhet.

(2) A fellebbviteli főügyészségen, a főügyészségen és a helyi ügyészségen készült, illetve a fellebbviteli főügyészség, a főügyészség vagy a helyi ügyészség által folytatott eljárásban felhasznált hivatalos iratba való betekintést a sajtó részére a fellebbviteli főügyész, a főügyész, akadályoztatásuk esetén vagy felhatalmazásuk alapján a sajtószóvivő engedélyezheti.

(3) A Katonai Főügyészségen készült, illetve ott felhasznált iratba való betekintést a katonai főügyész, a területi katonai ügyészségen készült, illetve az általa folytatott eljárásban felhasznált iratba való betekintést a területi katonai ügyészséget vezető ügyész, akadályoztatásuk esetén vagy felhatalmazásuk alapján a sajtószóvivő engedélyezheti.

5. § Az Üsztv. 99. §-ának (5) bekezdése szerinti tájékoztatási tilalom az ügyészség valamennyi tevékenységi körében akkor tekinthető a sajtótájékoztatás szempontjából feloldottnak, ha a legfőbb ügyész a nyilvánosságra hozatali engedélyében erről külön rendelkezik.

6. § A sajtónak adott tájékoztatás esetén az ügyész – lehetőség szerint – kérje az újságcikk tervezetének megküldését, illetőleg a hangfelvétel meghallgatásának vagy a képfelvétel megtekintésének lehetővé tételét [1986. évi II. törvény 11. § (1) bek. d) pont].

7. § Az ügyészségi információs rendszerek közérdekű (statisztikai) adatait a Legfőbb Ügyészség Számítástechnika-alkalmazási és Információs Főosztályának vezetője, illetve a Katonai Főügyészség Személyügyi és Információs Önálló Osztályának vezetője, a fellebbviteli főügyészek és a főügyészek adhatják át a sajtónak.

8. § (1) Az ügyészség tevékenységével összefüggő sajtóközlemény esetén a sajtó-helyreigazítási eljárásról (Ptk. 79. §) országos kiadvány, illetve az egész országban fogható rádió-, illetve televízióadás esetén a legfőbb ügyész, fellebbviteli főügyészségi, megyei (fővárosi) főügyészségi, illetve regionális kiadvány vagy rádió- és televízióadás esetén a fellebbviteli főügyész, illetve a főügyész dönt a (2) bekezdésben meghatározott eljárásnak megfelelően. A fellebbviteli főügyész és a főügyész által kezdeményezett sajtó-helyreigazítási eljárás tényéről és az eljárás befejeződéséről, illetve annak eredményéről a Legfőbb Ügyészség Kabinetirodáját haladéktalanul tájékoztatni kell.

(2) A sajtó-helyreigazítási eljárás kezdeményezésére vonatkozó szándékáról a fellebbviteli főügyész és a főügyész tájékoztatja a Legfőbb Ügyészség Kabinetirodáját, valamint a Legfőbb Ügyészség Személyügyi, Továbbképzési és Igazgatási Főosztálya Jogi Képviseleti és Koordinációs Osztályát. A sajtó-helyreigazítási eljárást csak a legfőbb ügyésznek a Kabinetirodán keresztül továbbított jóváhagyása esetén lehet kezdeményezni.

9. § A Legfőbb Ügyészség hivatalos Internet honlapjára érkező kérdéseket a Legfőbb Ügyészség Kabinetirodája továbbítja a Legfőbb Ügyészség Panaszirodájának.

10. § Ez az utasítás 2005. június 1-jén lép hatályba, egyidejűleg a sajtó számára adható tájékoztatás rendjéről szóló 1/2001. (ÜK. 3.) LÜ utasítás, valamint az egyes legfőbb ügyészi utasítások módosításáról szóló 1/2003. (ÜK. 2.) LÜ utasítás 6. §-a hatályát veszti.

Dr. Polt Péter s. k.,

legfőbb ügyész

*

Az utasítást utóbb a 12/2005. (ÜK. 9.) LÜ utasítás, a 4/2006. (ÜK. 1) LÜ utasítás, a 19/2006. (ÜK. 8.) LÜ utasítás módosította. Az utasítást a 19/2012. (X. 9.) LÜ utasítás 10. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte 2012. október 10. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére