10/2006. (BK 5.) BM utasítás
10/2006. (BK 5.) BM utasítás*
a második generációs Schengeni Információs Rendszerhez és a Vízum Információs Rendszerhez történő csatlakozás előkészítéséről*
főigazgatója
1. melléklet a 10/2006. (BK 5.) BM utasításhoz*
államtitkár
főigazgatója
főigazgatója
elkészítése: 2006. április 30.
2006. szeptember 30.
2006. december 31.
2006. szeptember 30.
2006. december 31.
Hivatal főigazgatója
Hivatal főigazgatója
főigazgatója
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
főigazgatója
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
főigazgatója
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
főigazgatója
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
2006. november 1.
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
2006. szeptember 30.
2006. november 1.
BM Oktatási Főigazgatóság főigazgatója
az érintett nyilvántartások adatkezelői
2006. november 30.
Hivatal főigazgatója
Hivatal főigazgatója
2. melléklet a 10/2006. (BK 5.) BM utasításhoz*
1. Adatbiztonság: Olyan megoldások és szabályok összessége, amelyek az adatok nem nyilvános voltának (bizalmasságának), integritásának és rendelkezésre állásának megőrzésére irányulnak.
2. Adatfeldolgozás: Az adatkezelési műveletekhez kapcsolódó technikai feladatok elvégzése, függetlenül a műveletek végrehajtásához alkalmazott módszertől és eszköztől, valamint az alkalmazás helyétől.
3. Adatfeldolgozó: Az a természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki vagy amely az adatkezelő megbízásából – beleértve a jogszabály rendelkezése alapján történő megbízást is – személyes adatok feldolgozását végzi.
4. Adatkezelés: Az alkalmazott eljárástól függetlenül az adatokon végzett bármely művelet vagy műveletek összessége, így például gyűjtése, felvétele, rögzítése, rendszerezése, tárolása, felhasználása, megváltoztatása, felhasználása, továbbítása, nyilvánosságra hozatala, összehangolása vagy összekapcsolása, zárolása, törlése és megsemmisítése, valamint az adatok további felhasználásának megakadályozása. Adatkezelésnek számít a fénykép-, hang- vagy képfelvétel készítése, valamint a személy azonosítására alkalmas fizikai jellemzők (például ujj- vagy tenyérnyomat, DNS-minta, íriszkép) rögzítése is.
5. Adatkezelő: Az a természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki vagy amely az adatok kezelésének célját meghatározza, az adatkezelésre (beleértve a felhasznált eszközt) vonatkozó döntéseket meghozza és végrehajtja, vagy az általa megbízott adatfeldolgozóval végrehajtatja.
6. Alfanumerikus adat: Karaktereket, számokat és szimbólumokat tartalmazó adat.
7. Autentikáció: Az adatcsere során a kommunikációban résztvevő felek azonosítása.
8. Automatikus ujj- és tenyérnyomat azonosító rendszer: Ujj- és tenyérlenyomat nyilvántartó rendszer, amelyben a digitalizált ujjlenyomatok tárolása történik.
9. Autorizáció: Hozzáférés engedélyezése egy autentikált felhasználó számára.
10. Belső nemzeti interfész: Az NS.CP és a magyar nemzeti rendszerben érintett adatkezeléseket megvalósító forrásrendszerek közötti szabványos adatkapcsolatot biztosító felület.
11. BCU (Backup Central Unit): A Központi Rendszer tartalék komponensei, amelyek földrajzilag elkülönítettek a Központi Egységtől (CU) a magas rendelkezésre állás biztosítása érdekében.
12. Biometrikus adatok: Olyan érzékelhető testi és viselkedési jellemzők egyedi kombinációja (például az ujjlenyomatok, íriszkép, arc és hangfelvételek stb.), amelyek kiegészítő információkat szolgáltatnak egy természetes személy azonosításához.
13. BLEP – Backup Local End Point (Tartalék Lokális Végpont): A nemzeti rendszer tartalék kapcsolódási pontja a nemzeti interfészhez. A BLEP és a BLNI egymástól nem választhatóak el.
14. BNI (Backup National Interface): Egy olyan tartalék Nemzeti Interfész (NI), amelyet földrajzilag elkülönítve telepítenek abban az esetben, ha a Tagállamnak két nemzeti rendszere vagy két számítógépes központja van.
15. BLNI – Backup Local National Interface (Tartalék Lokális Nemzeti Interfész): A nemzeti interfész tagállami részének tartalék egysége.
16. BNS.CP (Backup National System Central Part): Az elkészülő SIS II nemzeti rendszer központi elemének tartalék egysége, amely az NS.CP-től földrajzilag eltérő helyen helyezkedik el.
17. BNV.CP (Backup National Visa System Central Part): Az elkészülő VIS nemzeti rész központi elemének tartalék egysége, amely az NV.CP-től földrajzilag eltérő helyen helyezkedik el.
18. CD - Central Domain (Központi Domain): A Rendszer Menedzselő Szervezet (SMO) felelősségi körébe tartozó hálózati elemek összessége.
19. CNI - Central National Interface (Központi nemzeti interfész): A nemzeti interfész központi része. A CNI végzi az autentikációt és az elő-autorizációt. A CNI egy tűzfalakkal védett Demilitarizált Zónában (DMZ) helyezkedik el.
20. CS - Central System (Központi Rendszer): Azon komponensek (hardver, szoftver, kommunikációs eszközök, stb.) összessége, amelyeket a központi szinten működő szolgáltatások segítése céljából fejlesztenek ki, telepítenek és működtetnek. A CS-t a CU a BCU, valamint a köztük lévő kommunikációs csatorna alkotja.
21. C.SIS - Central Schengen Information System (Központi SIS): A SIS I+ rendszer központi része.
22. CS.SIS (Central System of Schengen Information System): A második generációs Schengeni Információs Rendszer központi része, amelyhez a tagállamok nemzeti rendszerei csatlakoznak.
23. CS.VIS (Central System of Visa Information System): A Vízum Információs Rendszer központi eleme, amelyhez a tagállamok nemzeti rendszerei csatlakoznak.
24. CU - Central Unit (Központi Egység): A Központi Rendszer elsődleges komponensei, amelyek földrajzilag elkülönítettek a BCU-tól a magas rendelkezésre állás biztosítása érdekében.
25. DD - Data Dictionary (Adatszótár): A SIS II és a VIS rendszerekben kezelt adatokat leíró átfogó dokumentumok.
26. Felhasználó: Olyan személy vagy hatóság, amely a SIS-hez és/vagy a VIS-hez kapcsolódik.
27. Figyelmeztetés: Egy komponens jelzése arra vonatkozóan, hogy valamilyen esemény emberi beavatkozást vagy visszaigazolást igényel.
28. Figyelmeztető jelzés: A SIS II-be bevitt adatok halmaza, amely a hatáskörrel rendelkező hatóságok számára lehetővé teszi, hogy egy meghozandó egyedi intézkedésre tekintettel egy személyt vagy tárgyat azonosítsanak.
29. Form: Elektronikus űrlap, amelyen a SIRENE irodák különböző kiegészítő, találati információkat küldenek másik SIRENE iroda részére.
30. ICD (Interface Control Document): Azon specifikációk és folyamatok gyűjteménye, amelyek a Nemzeti Rendszer (NS) és a Központi Rendszer (CS) közötti kommunikációt definiálják mind a SIS II, mind a VIS esetében.
31. IPSEC (IP-biztonság): Az IP-biztonság egy nyílt szabványokból álló keretrendszer, amely kriptográfiai biztonsági szolgáltatások segítségével teszi lehetővé a biztonságos személyes kommunikációt az Internet Protocol-t (IP) használó hálózatokon.
32. Kiegészítő adat: A SIS II központi rendszerében tárolt és a SIS II figyelmeztető jelzésekkel összefüggő adat, amely a hatáskörrel rendelkező hatóságok számára a megfelelő intézkedés meghozatalához szükséges.
33. Kiegészítő információ: A SIS II központi rendszerében nem tárolt, de a SIS II figyelmeztető jelzésekkel összefüggő információ, amely a meghozandó intézkedésekkel kapcsolatban szükséges.
34. LEP - Local End Point (Lokális Végpont): A nemzeti rendszer kapcsolódási pontja a nemzeti interfészhez. A LEP és az LNI egymástól nem választhatóak el.
35. LNI - Local National Interface (Lokális nemzeti interfész): A nemzeti interfész tagállami része.
36. Multimédiás adatok: Nem alfanumerikus adatok (képek, fényképek, stb.)
37. NC - National Copy (Nemzeti másolat): A SIS II Központi Rendszerében tárolt adatok (vagy egy részük), amelyet a Nemzeti Rendszer tárol és rendszeresen frissít a CS.SIS-ből kapott jelzések alapján.
38. ND - National Domain (Nemzeti domain): A tagállamok saját felelősségi körébe tartozó elemek összessége.
39. NI - National Interface (Nemzeti interfész): Azon hardverek és szoftverek összessége, amelyeket központi szinten fejlesztenek és a Tagállamok számára szállítanak. A központi domain-be való belépési pontként szolgál, és lehetővé teszi a nemzeti és a központi rendszer közötti információcserét.
40. NS - National System (Nemzeti Rendszer): A nemzeti domain-en belüli elemek a nemzeti hatóságok felelőssége alatt.
41. N.SIS - National SIS (Nemzeti SIS): A SIS I+ környezetben a SIS I+ nemzeti része, amely a tagállamoknál került elhelyezésre, és nemzeti felelősségi körbe tartozik.
42. NS.App (National System Application): Az NS.CP üzleti logikája, amely többek között felelős az üzenettranszferért és a tranzakciós naplók elhelyezéséért.
43. NS.CP (National System Central Part): Az elkészülő SIS II nemzeti rendszer központi eleme, amely biztosítja a magyarországi nemzeti rendszerek számára a CS.SIS rendszerbe történő adattovábbítás, valamint az abból való adatlekérdezés lehetőségét.
44. NS.DB (National System Database): Az NS.CP adatbázisa, amely tartalmazza az adminisztrációs és naplóinformációkat.
45. NS.SIS (National System of Schengen Information System): Az elkészülő SIS II nemzeti eleme. Magában foglalja az NS.CP-t, a Sirene Ügyviteli Rendszert valamint az érintett nemzeti rendszereket és hálózati kapcsolatokat.
46. NS.VIS (National System of Visa Information System): A fejlesztés alatt álló új vízumrendszer nemzeti része.
47. NV.CP (National Visa System Central Part): Az elkészülő VIS nemzeti részének központi eleme, amely biztosítja a magyarországi nemzeti rendszerek számára a CS.VIS rendszerbe történő adattovábbítás, valamint az abból való adatlekérdezés lehetőségét.
48. NVR (National Visa Registration): Nemzeti Vízumnyilvántartás
49. Schengeni Információs Rendszer (SIS): A SIS olyan információs rendszer, amelyet a Schengeni Egyezmény alapján hoztak létre, és amely lehetővé teszi a tagállamok hatáskörrel rendelkező hatóságai számára, hogy információk kicserélése révén együttműködjenek egy belső határok ellenőrzése nélküli térség létrehozása érdekében anélkül, hogy e területen veszélyeztetnék a biztonság szintjét. A SIS lehetővé teszi e hatóságok számára, hogy egy automatikus lekérdezési eljáráson keresztül, más tagállamok által személyekre és tárgyakra kiadott figyelmezető jelzésekre vonatkozó információkhoz jussanak hozzá.
50. Schengen Katalógus: A Európai Bizottság által kiadott dokumentum-gyűjtemény, amely a SIS I+ használata alapján a SIS II használata során is alkalmazandó eljárásokat, ajánlásokat és korábban is részes tagállamok legjobb gyakorlatait tartalmazza.
51. SIRENE iroda: A tagállamok által kijelölt hatóság, amelyen keresztül a figyelmeztető jelzések bevitelével összefüggésben szükséges minden olyan kiegészítő információ kicserélése történik, amely lehetővé teszi a megfelelő intézkedések megtételét, amennyiben azon személyeknél, illetve tárgyaknál, amelyek vonatkozásában a Schengeni Információs Rendszerbe adatbevitel történt, az e rendszerben végrehajtott lekérdezések eredménye találatot jelez. Ellenőrzi a SIS II-be bevitt információk minőségét.
52. SIRENE kézikönyv: A SIRENE iroda működését leíró dokumentum, amely meghatározza az irodával kapcsolatos követelményeket, valamint bemutatja az iroda működését leíró folyamatokat, amelyeket a kiegészítő információk végfelhasználók felé történő továbbítása esetén végeznek további intézkedések foganatosítása érdekében.
53. SIRENE Rendszer: A SIRENE iroda tevékenységét támogató informatikai megoldás.
54. SIS I+: A SIS jelenleg működő implementációja.
55. SIS II: A SIS új generációja (második generációs Schengeni Információs Rendszer), amely lehetővé teszi az új tagállamok integrálását a rendszerbe, az új technológiákkal történő bővítést és újabb adattípusok kezelését.
56. SIS II Nemzeti Hivatal: A tagállam által kijelölt hivatal, amely a Schengeni Információs Rendszer második generációjának (SIS II) létesítéséről, működtetéséről és felhasználásáról szóló tanácsi határozat, illetve európai parlamenti és tanácsi rendelet rendelkezéseivel összhangban biztosítja a hatáskörrel rendelkező hatóságok hozzáférését a SIS II-höz.
57. SISNET: A SIS I+, a SIRENE irodák és a VISION rendszer által használt adatkommunikációs hálózat.
58. SLA - Service Level Agreement (Szolgáltatási szint megállapodás): Szolgáltatási szinteket rögzítő megállapodás, amely kitér a szolgáltatás minőségét meghatározó, mérhető paraméterekre, amelyek a felek közötti elszámolás alapjául szolgálnak.
59. sTESTA: A TESTA hálózat biztonsági szempontból továbbfejlesztett, megerősített verziója, amely olyan kommunikációs csatornát biztosít a közigazgatás számára az EU-n belül, amelyen keresztül az elektronikus adattovábbítás hitelesen és titkosított módon folyhat. A SIS II és VIS adatok kommunikációját szolgálja.
60. TESTA (Trans European Services for Telematics between Administrations): Zárt hálózat, amely lehetőséget biztosít a közigazgatás számára a modern telekommunikációs szolgáltatások igénybevételére a többi közigazgatási szervvel való kapcsolattartás során, Európa szerte.
61. Végfelhasználó: Olyan személy, aki autorizált a rendszer használatára. A végfelhasználók irányítása az érintett Tagállamok felelőssége.
62. VIS - Visa Information System (Vízum Információs Rendszer): Vízumokkal kapcsolatos információk tagállamok közötti cseréjét biztosító rendszer, amelyhez az egyes tagállamok csatlakoznak.
63. VISION – Visa Inquiry Open Border Network: Valamennyi schengeni tagállam külügyminisztériuma rendelkezik saját VISION irodával. Rajtuk keresztül történik az üzenetek cseréje, amelyet a Schengeni Végrehajtási Egyezmény 17. Cikk (2) bekezdése ír elő a vízumellenőrzésekkel kapcsolatos, a Közös Konzuli Utasításban megfogalmazott esetekre.
A 2006. évi Belügyi Közlöny 6. számában megjelent helyesbítésnek megfelelő szöveg.
Az utasítást utóbb a 10/2008. (IK 2.) IRM – ÖTM együttes utasítás 1. pontja hatályon kívül helyezte 2008. február 15. napjával.
A 2006. évi Belügyi Közlöny 6. számában megjelent helyesbítésnek megfelelő szöveg.
A 2006. évi Belügyi Közlöny 6. számában megjelent helyesbítésnek megfelelő szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás