103/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet
103/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet
az építésüggyel kapcsolatos egyes szabályozott szakmák gyakorlásához kapcsolódó szakmai továbbképzési rendszer részletes szabályairól1
A Kormány az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 62. §-a (1) bekezdésének j) és p) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. § E rendelet alkalmazásában:
1.2 Szakmagyakorlási jogosultság: a településtervezői, az építészeti-műszaki tervezési, településrendezési szakértői, az építésügyi műszaki szakértői, az építési műszaki ellenőri, a felelős műszaki vezetői, az építésügyi igazgatási szakértői, a beruházáslebonyolítói és az energetikai tanúsítói tevékenységek külön jogszabályban foglalt feltételek szerinti gyakorlása;
2.3 Szakmai továbbképzés: szakmagyakorlási jogosultsággal rendelkező természetes személy szakmagyakorlási tevékenysége folytatásához szükséges jogszabályi és szakmai ismeretanyag bővítésére szolgáló, folyamatos képzés (a továbbiakban: továbbképzés);
3.4 Továbbképzési időszak: öt év, a 9. § (3)–(4) bekezdéseiben foglaltak szerinti kivétellel;
4. Tanfolyamszervező: a 3. § (3) és (5) bekezdésében meghatározott intézmények, szervezetek;
5. Továbbképzés értéke: a 3. § (1) bekezdése szerinti tartalmú továbbképzések szakbizottságok által megállapított óra vagy pont értéke.
2. § (1) A szakmagyakorlási jogosultsággal rendelkező személy (a továbbiakban: szakmagyakorló) a továbbképzési időszak alatt – a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel – a 3. § rendelkezéseinek megfelelő továbbképzésen vesz részt.
(2) A továbbképzési kötelezettség alól mentesül
a)5 a külön jogszabály szerint elkülönített névjegyzékbe bejegyzett szakmagyakorló és
b) a szakmagyakorlást külön jogszabályban meghatározott eseti engedéllyel folytató személy.
3. § (1) A továbbképzés tartalma kötelező és szabadon választható témakörökből áll.
(2)6 A – (7) bekezdésben meghatározott eltérésekkel – a kötelező továbbképzés
a) formája tanfolyam,
b) tartalma a szakmagyakorlási jogosultságra vonatkozó jogi, pénzügyi, szabvány és minőségügyi szakmai ismeretek,
c) időigénye továbbképzési időszakonként legalább 10 és legfeljebb 20 óra.
(3)7 Kötelező tanfolyamot szervezhet a szakmagyakorlási jogosultsághoz kapcsolódó műszaki felsőoktatási, intézmény, továbbá a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara, illetve az építésügyi igazgatási szakértők tekintetében a miniszter.
(4) A szabadon válaszható tartalmú továbbképzés az adott szakmagyakorlási jogosultsághoz kapcsolódó műszaki fejlődés és a szakmai ismeretanyag bővítését szolgálja, amelynek formája lehet
a) szakmai tanfolyam;
b) szakirányú, a szakmagyakorlási jogosultsághoz kapcsolódó, posztgraduális képzés;
c) szakmai előadáson, konferencián való részvétel hallgatóként;
d) szakmai előadáson, konferencián való részvétel előadóként;
e) szakmai tanulmányúton való részvétel;
f) az adott szakterületen végzett oktatói tudományos és szakirodalmi tevékenység;
g) szakmai díj, szakmai tudományos cím, fokozat elnyerése;
h) országos tervpályázaton való eredményes részvétel (helyezés, megvétel);
i)8 a tervtanács által elfogadásra ajánlott és építési engedélyt kapott terv elkészítése.
(5) A szabadon választható témakörökben tanfolyamot a (3) bekezdésben foglaltakon túlmenően szakmai kamarák is szervezhetnek.
(6) A (2) bekezdés és (4) bekezdés a) pontja szerinti tanfolyamon történő részvétel távoktatási formában is teljesíthető.
(7)9 A külön jogszabály szerint a területi építész kamaráknál építészeti-műszaki tervezési jogosultságot szerzett szakmagyakorlók a (2) bekezdésben előírtakat a szakmagyakorlási jogosultság megállapítását követő első továbbképzési időszakban, a jogosultság megállapítását követő egy éven belül teljesítik oly módon, hogy a tanfolyam – a 3. melléklet szerinti követelmények ismeretét igazoló – beszámolóval zárul.
(8)10 A (7) bekezdés szerinti beszámoló eljárási rendjére az építési műszaki ellenőri, valamint a felelős műszaki vezetői szakmagyakorlási jogosultság részletes szabályairól szóló jogszabály jogosultsági vizsga szervezésére vonatkozó rendelkezései az irányadók.
4. § (1)11 A továbbképzések központi koordináló, szakmai irányító, felügyelő és ellenőrző, a (2) bekezdés e) pontjában meghatározott esetben az ügydöntő hatáskört az építésügyért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) gyakorolja.
(2)12 A miniszter
a) a szakmagyakorlási jogosultság szakterülete szerinti miniszter (a továbbiakban: illetékes miniszter) javaslatai, állásfoglalása alapján érvényre juttatja a szakmagyakorlásra vonatkozó jogszabályi követelményeket (ideértve a sajátos építményfajtákra és a műemlékekre, továbbá az akadálymentes épített környezetre vonatkozó követelményeket is);
b) figyelemmel kíséri, felügyeli és szakmailag irányítja a továbbképzési rendszer működését;
c) ellenőrzi a szakmai kamara e rendeletben meghatározott feladatainak végrehajtását;
d) ellenőrzi a szakbizottságok nyilvántartása és a beszámolója alapján az általuk értékelt, jóváhagyott továbbképzéseket, a teljesített adatszolgáltatást és a szakbizottságok működését;
e) dönt a tanfolyamszervező és a szakbizottság, valamint a szakmagyakorló és a szakbizottság között kialakult vitás kérdésekben.
5. § (1) A továbbképzést a Magyar Mérnöki Kamara és a Magyar Építész Kamara (a továbbiakban együtt: szakmai kamara) szervezi valamennyi szakmagyakorlási jogosultság esetében, az 1. melléklet szerinti megosztásban.
(2) A szakmai kamara a továbbképzések szervezésére – a szakmagyakorlási jogosultság, illetve szakterület szerinti összetételű – szakbizottságokat (a továbbiakban: szakbizottság) működtet, amely
a)13 évente, legkésőbb március 1-jéig, a szakterület szerinti feladatkörrel rendelkező miniszter, illetve a miniszter egyetértésével meghatározza a 3. § (2) bekezdése szerinti kötelező továbbképzések témakörét, követelményét, óraszámát, elkülönítve a szakmai vagy jogosultsági vizsgával rendelkező és nem rendelkező szakmagyakorlóknak a követelményrendszerét;
b)14 évente, legkésőbb március 1-jéig, a miniszter javaslatainak figyelembevételével meghatározza a 3. § (4) bekezdésének a) pontja szerinti szabadon választható szakmai tanfolyamok témakörét, követelményét;
c) jóváhagyja és értékeli az a)–b) pontok szerinti, a tanfolyamszervezők által előkészített tanfolyamok programját és hozzárendeli a legszükségesebb mértékű óraszámot vagy pontértéket;
d)15 meghatározza a szakmagyakorlók által előterjesztett, a 3. § (4) bekezdésének c)–i) pontja szerinti témakörök pontértékét;
e) vezeti a továbbképzések nyilvántartását;
f)16 a tárgyévet követő év február 1-jéig a szakmai kamara előterjesztésében írásban beszámol a miniszternek a tárgyévi továbbképzésekről.
(3)17 A szakbizottság legfeljebb hét tagú, elnöke a szakmai kamara képviselője, két tagját a szakmai kamara jelöli ki, további tagjai a szakterület szerint feladatkörrel rendelkező miniszter, illetve a felsőoktatási intézmények, valamint a felvonó- és mozgólépcső-ellenőri szakmagyakorlás esetén az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Kht. vezetője által megbízott személyek.
6. § (1)18 A szakbizottság üléseit az elnök a tervezett napirendi pontok megjelölésével hívja össze és vezeti. Az elnököt akadályoztatása esetén a jelenlévők által megválasztott levezető elnök helyettesíti, teljes jogkörrel. A szakbizottság működésének részletes szabályait ügyrendjében állapítja meg, amelyet a miniszter hagy jóvá.
(2) A szakbizottság titkársági, ügyviteli feladatainak ellátásáról a szakmai kamara gondoskodik.
7. § (1) A szakmai kamara a szakbizottság 5. § (2) bekezdésének a)–b) pontja szerinti döntéseit pályázati felhívás keretében, az 5. § (2) bekezdésének c)–d) pontja szerinti döntéseket elektronikus honlapján és hivatalos szakmai lapjában 30 napon belül meghirdeti. A szakmai kamara a szakbizottság döntéseiről a (2) bekezdés szerinti tartalommal naprakész nyilvántartást vezet.
(2)19 Az 5. § (2) bekezdésének a)–b) pontjai szerinti pályázati felhívásra a tanfolyamszervező továbbképzési programot nyújt be. A programnak tartalmaznia kell a továbbképzés
a) címét, formáját, célcsoportját (a továbbképzésben érintett jogosultsági szakterületet);
b) részletes szakmai tartalmát, így különösen előadóit, szervezőjét;
c) helyét és módját, idejét, díját;
d) a jelentkezési határidejét és a jelentkezés helyét.
A szakbizottság a program tartalmára további követelményeket állapíthat meg.
(3) A 3. § (4) bekezdésének b)–h) pontjaiban meghatározott továbbképzési tevékenységek értékelését a 9. § (3)–(4) bekezdésében és a 2. mellékletben foglaltak figyelembevételével a szakmagyakorló kérelmezheti a szakbizottságtól. A kérelemnek a (2) bekezdés a)–b) pontjait tartalmaznia kell.
8. § (1)20 A tanfolyamszervező igazolást állít ki a tanfolyam résztvevője számára. Ezen igazolást haladéktalanul, de legkésőbb öt napon belül kell a résztvevőnek átadni. A szakmagyakorló ezen igazolást köteles megőrizni, és a névjegyzéket vezető szerv kérésére bemutatni.
(2)21 A tanfolyamszervező az (1) bekezdés szerinti igazolást a továbbképzést követő tíz napon belül megküldi a névjegyzékét vezető szervnek.
9. § (1)22 Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.
(2)23
(3)24 Az első továbbképzési időszak 2007. január 1-jén kezdődik. A kötelező tartalmú továbbképzést teljeskörűen, a szabadon választható tartalmú továbbképzést pedig időarányosan, legalább egy évre vonatkozóan kell teljesítenie annak a szakmagyakorlónak, akinek a szakmagyakorlási jogosultsága érvényességének megújítása 2007. január 1. és 2011. december 31. közötti időszakban esedékes.
(4)25
10. §26
11. §27
1. melléklet a 103/2006. (IV. 28.) Korm. rendelethez28
2. melléklet a 103/2006. (IV. 28.) Korm. rendelethez
3. melléklet a 103/2006. (IV. 28.) Korm. rendelethez30
A rendeletet a 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet 55. § c) pontja hatályon kívül helyezte 2014. január 1. napjával. Alkalmazására lásd e hatályon kívül helyező rendelet 47. § (3)–(11) bekezdését.
Az 1. § 1. pontja a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 53. §-ával megállapított, a 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 58. §-a szerint módosított szöveg.
Az 1. § 2. pontja a 393/2013. (XI. 12.) Korm. rendelet 40. § f) pont fa) alpontja szerint módosított szöveg.
Az 1. § 3. pontja a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 23. § (3) bekezdésének e) pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkamazni.
A 2. § (2) bekezdésének a) pontja a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 21. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkamazni.
A 3. § (2) bekezdése a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 21. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkamazni.
A 3. § (3) bekezdése a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 21. § (2) bekezdésével megállapított, a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 61. § (7) bekezdésének a) pontja, a 393/2013. (XI. 12.) Korm. rendelet 40. § f) pont fb) alpontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (4) bekezdésének i) pontját a 246/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet 7. §-a iktatta be. E módosító rendelet 17. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.
A 3. § (7) bekezdését a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 21. § (3) bekezdése iktatta be. E módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkamazni.
A 3. § (8) bekezdését a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 21. § (3) bekezdése iktatta be. E módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkamazni.
A 4. § (1) bekezdése a 246/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet 17. § (5) bekezdése c) pontjának ca) alpontja, a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 62. § (9) bekezdésénekab) pontja szerint módosított szöveg.
A 4. § (2) bekezdésének bevezető szövegrésze a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 62. § (9) bekezdésének b) pontjával megállapított szöveg.
Az 5. § (2) bekezdésének a) pontja a 246/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet 17. § (5) bekezdése c) pontjának cb) és cc) alpontja, a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 62. § (9) bekezdésének c) pontja szerint módosított szöveg.
Az 5. § (2) bekezdésének b) pontja a 246/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet 17. § (5) bekezdése c) pontjának cb) alpontja, a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 62. § (9) bekezdésének d) pontja szerint módosított szöveg.
Az 5. § (2) bekezdésének d) pontja a 246/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet 17. § (5) bekezdése c) pontjának cd) alpontja szerint módosított szöveg.
Az 5. § (2) bekezdésének f) pontja a 246/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet 17. § (5) bekezdése c) pontjának cb) alpontja, a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 62. § (9) bekezdésének e) pontja szerint módosított szöveg.
Az 5. § (3) bekezdése a 246/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet 17. § (3) bekezdésének c) pontja, a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 62. § (9) bekezdésének f) pontja szerint módosított szöveg.
A 6. § (1) bekezdése a 246/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet 17. § (5) bekezdése c) pontjának ce) alpontja, a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 62. § (9) bekezdésének g) pontja szerint módosított szöveg.
A 7. § (2) bekezdése a 393/2013. (XI. 12.) Korm. rendelet 40. § f) pont fc) alpontja szerint módosított szöveg.
A 8. § (1) bekezdése a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 61. § (7) bekezdésének b) pontja, a 289/2010. (XII. 21.) Korm. rendelet 3. § (76) bekezdése szerint módosított szöveg. Ez utóbbi módosító rendelet 7. §-a alapján a 2011. január 1-jét követően indult ügyekben és megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
A 8. § (2) bekezdése a 289/2010. (XII. 21.) Korm. rendelet 3. § (76) bekezdése szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 7. §-a alapján a 2011. január 1-jét követően indult ügyekben és megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
A 9. § (1) bekezdése a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 322. pontja szerint módosított szöveg.
A 9. § (2) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 322. pontja hatályon kívül helyezte.
A 9. § (3) bekezdése a 246/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet 8. §-ával megállapított szöveg. E módosító rendelet 17. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.
A 9. § (4) bekezdését a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 61. § (7) bekezdésének c) pontja hatályon kívül helyezte.
A 10. §-t a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 322. pontja hatályon kívül helyezte.
A 11. §-t a 290/2007. (X. 31.) Korm. rendelet 28. § (2) bekezdésének b) pontja hatályon kívül helyezte.
Az 1. számú melléklet a 196/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 62. § (9) bekezdésének h) pontja szerint módosított szöveg.
A 2. melléklet tizennegyedik francia bekezdését a 246/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet 9. §-a iktatta be. E módosító rendelet 17. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.
A 3. mellékletet a 61/2008. (III. 27.) Korm. rendelet 22. § (9) bekezdése iktatta be. E módosító rendelet 23. § (1) bekezdése alapján rendelkezéseit a 2008. április 4. napját követően indult ügyekben kell alkamazni.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás