• Tartalom

3/2006. (ÜK. 1.) LÜ utasítás

3/2006. (ÜK. 1.) LÜ utasítás

a Magyar Köztársaság ügyészsége szervezetéről és működéséről szóló 25/2003. (ÜK. 12.) LÜ utasítás módosításáról*

2006.02.01.
A Magyar Köztársaság ügyészségéről szóló – többször módosított – 1972. évi V. törvény 19. §-ának (6) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következő utasítást adom ki:

1. § (1) A Magyar Köztársaság ügyészsége szervezetéről és működéséről szóló – többször módosított – 25/2003. (ÜK. 12.) LÜ utasítás (a továbbiakban: Ut.) 1. §-a (1) bekezdésének c)-d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

c) a főügyészségek,
d) a helyi ügyészségek,”

(2) Az Ut.) 1. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Az ügyészség tudományos, kutató és képzési szerve az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI).”

2. § Az Ut. 15. §-a (1) bekezdése b) pontjának második fordulatában a „Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal” megjelölés helyébe a „Központi Nyomozó Főügyészség” megjelölés lép.

3. § Az Ut. a következő címmel és 49/A. §-sal egészül ki:

„A Központi Nyomozó Főügyészségre
vonatkozó szabályok
(1) A Központi Nyomozó Főügyészség feladata az általa nyomozott1. ügyben az érdemi határozat meghozatala és – ha a legfőbb ügyész esetenként, kivételesen másként nem rendelkezik – a vád képviselete is.
(2) A Központi Nyomozó Főügyészség országos illetékességgel látja el a hatáskörébe tartozó, illetőleg az arra jogosult által oda utalt ügyek nyomozását.
(3) A Központi Nyomozó Főügyészség működésére a 42–45. § és a 47–49. § szabályait kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy
a) a főügyész nem irányít, felügyel és ellenőriz alárendelt ügyészséget, ezért a 42. § (2) bekezdésének a főügyészi hatáskörbe vonásra vonatkozó rendelkezése, valamint a (3) bekezdésének d) és i) pontja – ez utóbbi az összlétszám vonatkozásában –, továbbá a k) pontja – a vezető ügyészek kizárása tárgyában – nem alkalmazható,
b) büntetőjogi főügyészhelyettesen a Központi Nyomozó Főügyészség főügyészhelyettesét kell érteni,
c) a főügyész utasítása, körlevele és vizsgálatai kizárólag a Központi Nyomozó Főügyészségre terjedhetnek ki.”

4. § Az Ut. a következő címmel és 52/A. §-sal egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi 1. cím számozása 2. címre, a 2. cím számozása pedig 3. címre változik:

„1. Helyi ügyészségek
Helyi ügyészségek:
a) a városi ügyészségek,
b) a fővárosi kerületi ügyészségek,
c) a nyomozó ügyészségek,
d) a törvényességi felügyeleti ügyészségek.”

5. § Az Ut. a következő címmel és 56/A. §-sal egészül ki:

„A nyomozó ügyészségre vonatkozó szabályok
(1) Az ügyészségi nyomozás kizárólagos hatáskörébe tartozó, illetőleg az arra jogosult által oda utalt ügyek nyomozását – a Központi Nyomozó Főügyészség hatáskörébe tartozó ügyek kivételével – a nyomozó ügyészség látja el.
(2) A nyomozó ügyészség feladata az általa nyomozott2. ügyben az érdemi határozat meghozatala és – ha a főügyész esetenként, kivételesen másként nem rendelkezik – a vád képviselete is.
(3) A nyomozó ügyészség működésére egyebekben az 53–56. § szabályait kell alkalmazni.”

6. § Az Ut. 61. §-ának e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

e) a helyi ügyészségen: a c) pontban említett ügyész, valamint a vezető ügyész, továbbá feladatkörében – ha az adott ügyben kiadmányozásra jogosult – a főügyészségi ügyész (ide nem értve a Központi Nyomozó Főügyészség ügyészét) és a vezetőhelyettes, illetőleg a csoportvezető ügyész.”

7. § (1) Ez az utasítás 2006. február 1-jén lép hatályba.

(2) Az Ut. 14. §-a (1) bekezdésének c) pontjában „az ügyészségi nyomozó hivatalok” szöveg helyébe „a nyomozó ügyészségek”, i) pontjában a „nyomozó hivatal” szöveg helyébe „nyomozó ügyészség” kifejezés lép.

(3) Az utasítás hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az Ut. 45. §-ának (3) bekezdése, 46. §-a és a § címe, 87. §-a (2) bekezdésének a) pontja, valamint az ügyészségi szolgálati viszonnyal kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 5/1995. (ÜK. 3.) LÜ utasítás 8. §-ának (5) bekezdése, továbbá az ügyészi szervezetben a munkaerővel és egyes személyi juttatásokkal történő gazdálkodásról szóló 3/1998. (ÜK. 11.) LÜ utasítás 14. §-a a) pontjának utolsó fordulatában a „megyei (fővárosi)” szövegrész.

(4)

a) Az ügyészségi szolgálati viszonnyal kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 5/1995. (ÜK. 3.) LÜ utasítás (a továbbiakban: utasítás) 3. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A főügyész az eseti eltérő munkaidő-beosztással kapcsolatos jogkörét vezetői munkakört betöltő ügyészségi alkalmazottra átruházhatja.”

b) Az utasítás 6. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A Fővárosi Főügyészség alá rendelt helyi ügyészséghez az ügyész, az ügyészségi titkár, a fogalmazó és az ügyészségi ügyintéző kinevezése – a vezető állású ügyész, a Budapesti Nyomozó Ügyészség és a Budapesti Törvényességi Felügyeleti Ügyészség esetében az ügyész, az ügyészségi titkár és az ügyészségi ügyintéző kivételével – az ügyészség konkrét megnevezése nélkül, változó szolgálati helyre történik. A szolgálati helyet a fővárosi főügyész jelöli ki.”

(5)

a) Az ügyészi szervezetben a munkaerővel és egyes személyi juttatásokkal történő gazdálkodásról szóló 3/1998. (ÜK. 11.) LÜ utasítás (a továbbiakban: Jut.) 2. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

c) a főügyész munkáltatói jogkörébe tartozó főügyészségi ügyészek, helyi ügyészségi ügyészek, ügyészségi nyomozók, tisztviselők (ezen belül az ügyészségi ügyintézők), írnokok és fizikai alkalmazottak álláshelyeinek számát;”

b) a Jut. 12. §-a (3) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

„Nem vehető figyelembe a helyettesítési díjkeret képzésénél az újonnan létesített álláshely az első betöltéséig, továbbá a túlbetöltéssel érintett álláshely sem.”.

(6) Az ügyészi szervezet iratkezelési szabályzatának bevezetéséről szóló 6/1998. (ÜK. 1999/1.) LÜ utasítás mellékleteként kiadott iratkezelési szabályzat 2. számú függeléke a következő rendelkezéssel egészül ki:

„64. Központi Nyomozó Főügyészséget vezető főügyész.”

(7)

a) A munkaidőn kívüli ügyészi szolgálatról szóló 16/2003. (ÜK. 7.) LÜ utasítás (a továbbiakban: ut.) 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Pihenőnapon és munkaszüneti napon a késedelmet nem tűrő ügyészi intézkedéseket – a főügyész utasítása szerint – a készenléti szolgálatot teljesítő, illetve ügyeletet ellátó ügyész teszi meg.”,

b) az ut. mellékletének a Fővárosi Főügyészségre vonatkozó rendelkezése helyébe a következő rendelkezés lép:

Főügyészség

Ügyész

Tiszt-
viselő
Írnok

Napi
ügyeleti idő
(óra/fő)

Főváros

3

1

8

Központi Nyomozó Főügyészség

2

1

8

(8) Ahol irányító intézkedés

– megyei főügyészséget említ, azon főügyészséget,

– Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatalt említ, azon Központi Nyomozó Főügyészséget,

– ügyészségi nyomozó hivatalt említ, azon nyomozó ügyészséget kell érteni.

(9) Az (5) bekezdés b) pontjának rendelkezését az utasítás hatálybalépését követően létesített álláshelyekre vonatkozóan kell alkalmazni.

Dr. Polt Péter s. k.,

legfőbb ügyész

*

Az utasítást a 4/2008. (ÜK 2.) LÜ utasítás 1. § (1) bekezdése hatályon kívül helyezte, 2008. március 1. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére