• Tartalom

81/2006. (HK 17/I.) HM utasítás

81/2006. (HK 17/I.) HM utasítás

a pénzszállítások kísérésének biztosítására*

2006.09.01.
A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 52. § (1) bekezdés f) pontja alapján a pénzszállítások biztosítására, fegyveres kísérésére (a továbbiakban: pénzszállítások kísérése) a következő utasítást adom ki:

1. § Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a HM közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetekre, a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire, valamint a honvédelmi miniszter közvetlen irányítása és felügyelete alá tartozó költségvetési szervekre (a továbbiakban együtt: honvédelmi szervek) terjed ki.

2. § (1) A pénzszállítások kísérését elsősorban a honvédelmi szervek állományából e célra kijelölt Pénzkísérő Szolgálat (a továbbiakban: pénzkísérő) végzi.

(2) A pénzszállítások kísérése kivételesen indokolt esetben szolgáltatási szerződés alapján, az e célra szakosodott gazdálkodó szervezettel látható el. A szolgáltatási szerződés a HM Központi Pénzügyi és Számviteli Hivatal főigazgatója előzetes engedélyével köthető meg.

3. § (1) A 2. § (1) bekezdésében meghatározott esetben a pénzszállítások kísérésére a – 2. sz. mellékletben meghatározott számú – pénzkísérő a hivatásos, vagy szerződéses katona-, illetve állománytáblában rendszeresített fegyveres biztonsági őr állományból kerül kijelölésre.

(2) A kijelölt állomány feladatát a munkaköri leírásban kell rögzíteni.

(3) A pénzszállítások kísérésének megszervezéséért és végrehajtásáért:

– a saját pénzügyi és számviteli szervezeti elemmel rendelkező honvédelmi szervek esetében a honvédelmi szerv parancsnoka (vezetője);

– a saját pénzügyi és számviteli szervezettel nem rendelkező szervezeteknél a pénzügyi és számviteli ellátásra utalt honvédelmi szerv parancsnoka (vezetője);

– egy katonai objektumban települő több katonai szervezet esetében a laktanyaparancsnok, illetve az objektumparancsnok

felel.

(4) Amennyiben a honvédelmi szervezet a 3. § (1) bekezdésében említett állománnyal nem rendelkezik, úgy a legközelebbi hivatásos és szerződéses állománnyal rendelkező honvédelmi szervezet vezetője is felkérhető a pénzkísérés biztosítására.

(5) A pénzszállítások biztosítását és fegyveres kísérését a HM I. objektuma esetében az MH 32. Budapest Őr- és Díszezred, a HM II–III. objektumai tekintetében pedig a logisztikai ellátást végző honvédelmi szerv látja el.

4. § (1) A pénzkísérő a feladatát – a 2. sz. mellékletben foglaltaknak megfelelően – fegyver nélkül, vagy rendszeresített egyéni lőfegyverével (maroklőfegyverrel és lőszerrel) látja el.

(2) A pénzkísérő fegyverét a Hvt. 120–124. §-aiban foglaltak alapján használhatja, a szolgálat megkezdésétől annak befejezéséig.

(3) A pénzkísérőt a feladatra fel kell készíteni, és el kell látni híradó eszközzel (mobiltelefon), továbbá a fegyveres pénzkísérőt repesz- és lövedékálló mellénnyel is.

(4) A pénzszállítások kísérésére magántulajdonú gépjárművel nem lehet igénybe venni.

(5) A pénzkísérő hivatásos és szerződéses katona feladatát polgári öltözetben is végrehajthatja.

5. § (1) A pénzszállítások kísérése feladat konkrét adatait tartalmazó pénzszállítási útirány-tervet (indulás-érkezés időpontja, a célállomások, az útvonal, a kísérők száma és fegyverzete, a szállított érték nagysága) a honvédelmi vonatkozású szolgálati titokról szóló mindenkori hatályos HM rendeletben meghatározottak alapján lehet minősíteni. Nyilvántartását az általános ügyviteli szabályok szerint kell végrehajtani.

(2) A pénzszállítások kísérése feladatra való felkészítés és végrehajtás követelményeit a jelen utasítás 1. számú, a pénzkísérők létszámára és felszerelésére vonatkozó részletes szabályokat a 2. számú, okmánymintáját pedig a 3. számú melléklete tartalmazza.

Záró rendelkezések

6. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő 8. napon lép hatályba.

(2) A pénzszállítások kísérésére gazdálkodó szervezettel korábban kötött szerződéseket 2006. december 31-ig felül kell vizsgálni és az új szabályoknak megfelelően, szükség szerint kezdeményezni kell azok módosítását.

Dr. Szekeres Imre s. k.,

honvédelmi miniszter

1. melléklet a 81/2006. (HK 17/I.) HM utasításhoz

A pénzszállítások kísérése feladatra való felkészülés és a végrehajtás követelményei

I.

A felkészítés általános szabályai

1. A pénzkísérőt parancsban kell kijelölni, az MK KBH területileg illetékes biztonsági tiszt (az MK KFH esetében a saját biztonsági szerv) véleményének figyelembevételével.

2. Az utasítás 3. § (3) bekezdésében meghatározott parancsnok, vezető évente egy alkalommal általános, a napi feladat véghajtását megelőzően pedig operatív felkészítést hajt végre.

3. A pénzkísérőket, valamint a gépjárművet és vezetőjét rendszeresen cserélni kell.

4. A szállítás útvonalára több variációt kell kidolgozni, ezeket rendszertelenül cserélni kell.

5. Az útba indító parancsnok minden konkrét feladatra készítsen „Útiránytervet”, s azt adja át a pénzkísérők parancsnokának.

6. A feladat végrehajtása után számoltassa be a pénzkísérők parancsnokát, a beszámoltatás tapasztalatait értékelje, használja fel a következő szolgálat felkészítésénél.


II.

A pénzkísérők operatív felkészítésének szempontjai
1. A felkészítésre kijelölt parancsnok a pénzkísérő parancsnok és a pénzkísérők részére közvetlenül az útba indítás előtt felkészítést tart, melynek során:
a) röviden értékelje a korábbi feladatok végrehajtását, ismertesse az ellenőrzések tapasztalatait;
b) ellenőrizze a ruházat, előírt felszerelés, fegyverzet, szolgálati okmányok meglétét;
c) határozza meg:
– a pénzkísérők feladatát,
– kiinduló állomást, a célállomást, az indulás és érkezés időpontját,
– igénybe vett gépjármű adatait,
– menetvonalat,
– a kísérés során követendő fontosabb magatartási szabályokat az ellenőrzések
tapasztalatainak figyelembevételével,
– az összeköttetés rendjét;
d) ismertesse a pénzszállításra kijelölt szállítmányvezető (a pénzügyi és számviteli szervezeti elem állományából a pénzfelvételre kijelölt személy) nevét, személyi igazolvány számát,
e) ismertesse a fegyverhasználat vonatkozó szabályait;
f) adja át a pénzszállítás útiránytervét a pénzkísérő parancsnok részére;
g) visszakérdezéssel győződjön meg a pénzkísérők feladatismeretéről.


III.

A pénzkísérő parancsnok feladatai
1. Ellenőrizze a pénzkísérésre vezényelt személyek ruházatát, felszerelését, fegyverzetét, szolgálati okmányok meglétét, intézkedjen a hiányosságok megszüntetésére.

2. Jelentkezzen a pénzkísérőkkel a felkészítő parancsnoknál.

3. A feladat vétele után tisztázza a pénzkísérők feladatát, hajtsa végre a szükséges pontosítást.

4. A meghatározott időpontban jelentkezzen a kiinduló állomáson, és a szállítmányvezetővel egyeztesse a feladatot. A pénzkísérési feladat végrehajtása a pénzszállítmány felvételezésével kezdődik és a célállomásra való beérkezésig tart.

5. A pénzkísérő parancsnok felelős a beosztott állomány számára meghatározott feladatok végrehajtásáért, a pénzkísérők közvetlen irányításáért.

6. Az értékszállítás időtartama alatt a személy- és vagyonbiztonság érvényesüléséért a pénzkísérő parancsnok a felelős. Felelősségi körében kiadott utasításait a szállításban részt vevők kötelesek maradéktalanul betartani.

7. A pénzszállítmány épületből történő kivitele, a gépjárműbe történő elhelyezése, a célállomásokon az épületbe történő bevitele időszakában a pénzkísérő parancsnok szervezze meg a figyelést, megkülönböztetett figyelemmel a fokozott érdeklődést tanúsító személyekre.
A pénzkísérő a pénzszállítmány rakodásában nem vehet részt.

8. A biztonságot veszélyeztető körülmény esetén a rakodást félbe kell szakítani, tovább folytatni csak annak megszüntetése után lehet.
A gyanús körülmény megszüntetésére a pénzkísérő kérjen segítséget a pénzintézet biztonsági személyzetétől, honvédségi objektumban az ügyeleti szolgálattól, közterületen a területileg illetékes rendőri szervtől.

9. A felkészítésen meghatározott menetvonaltól a pénzkísérők parancsnoka csak abban az esetben térhet el, ha ezt külső körülmények nyomatékosan indokolják (pl.: baleset miatti útlezárás stb.). Az eltérést és annak indokait utólag jelentse a kirendelő parancsnoknak.
Kísérési feladat végrehajtása során az útiránytervben meghatározott célállomás(ok)on kívül más objektumoknál megállni – (kivéve forgalmi okokból) – TILOS!

10. A pénzszállítást végző gépjármű balesete, üzemképtelenné válása esetén a pénzkísérő parancsnok szervezze meg a jármű közelbiztosítását, értesítse a területileg illetékes rendőri szervet, szükség esetén kérje segítségüket a parancsnoka értesítéséhez.

11. A szállítmányvezető a feladat elvégzése után az útirányterven az igénybevételt aláírásával igazolja.

12. A feladat végrehajtása után a pénzkísérők parancsnoka jelentse észrevételeit, javaslatait a szállítás biztonságának növelésére, a kitöltött útiránytervet adja le a kirendelő parancsnoknak.


IV.

A pénzkísérő feladatai
1. A meghatározott időpontban, az előírt ruházatban, felszereléssel és fegyverzettel jelentkezzen a pénzkísérők parancsnokánál.

2. A pénzkísérő parancsnoka által részére meghatározott feladatokat maradéktalanul hajtsa végre.


V.

Egyéb rendelkezések
1. Az illetékes pénzügyi és számviteli szervezeti elem vezetője a pénzkísérő igénylését a pénzszállítás tervezett időpontja előtt legalább 2 munkanappal juttassa el a kísérésre kijelölt szervezet parancsnokának, vezetőjének.

2. A pénzügyi és számviteli szervezeti elem igénylésének nyilvántartását, a pénzkísérők útirányterveit, a rendkívüli eseményekről készült okmányokat a többi okmánytól elkülönítve kell tárolni.
A fenti okmányokat selejtezni csak 5 év után lehet.

3. Biztosítani kell, hogy a pénzszállítmányok szállítására, rendszerességére, útvonalára stb. vonatkozó adatokat minél szűkebb kör ismerje. Információ kiszivárgása esetén a rendszerben változtatásokat kell végrehajtani. A feladat végrehajtásában rendszeresen résztvevők figyelmét minden beszámoltatásban fel kell hívni a titoktartási kötelezettségre.

2. melléklet a 81/2006. (HK 17/I.) HM utasításhoz

A pénzkísérők létszáma és felszerelése a szállítási összeghatárok függvényében

500 000 Ft-ig

 

1 fő

500 001–3 000 000 Ft-ig

 

2 fő, vagy 1 fegyveres kísérő

3 000 001–10 000 000 Ft-ig

 

2 fő, ebből 1 fő fegyveres kísérő

10 000 001–30 000 000 Ft-ig

 

2 fő fegyveres kísérő

30 000 001 Ft felett

 

3 fő, ebből 2 fő fegyveres kísérő


500 000 Ft feletti összeg szállításához minden esetben közúti személygépkocsit kell biztosítani.

50 M Ft feletti összeg szállításához pénzszállító gépkocsit kell igénybe venni. Amennyiben nem áll rendelkezésre, a pénzt megosztva kell szállítani.

3. melléklet a 81/2006. (HK 17/I.) HM utasításhoz

MINTA

(minősítés)
A PÉNZSZÁLLÍTÁS ÚTIRÁNYTERVE
20................ év .......................... hó ......... nap

Szállítmányvezető

név ig. szám

PSZ Pk:

név r. fok

Kísérők:

név r. fok

 

név r. fok

Gk. vezető:

név r. fok

Gk. frsz.-a

 

Kiindulási állomás:

ind.:

Célállomás:

érk.: ind.:

Célállomás:

érk.: ind.:

Célállomás:

érk.: ind.:

Célállomás:

érk.: ind.:

Célállomás:

érk.: ind.:

Végállomás:

érk.: ind.:

Menetvonal:

 

Szállítás befejezési ideje:

 

Esemény:

 

 

 

…………………

……………………

PSZ Pk. aláírás

Száll. vez. aláírás



Budapest, 20........... év ........................................... hó .......... nap.


.......................................................
Pk.
*

Az utasítást utóbb a 45/2007. (HK 10.) HM utasítás 122. §-a, a 48/2011. (IV. 22.) HM utasítás 1–3. §-a módosította. Az utasítást a 60/2012. (VIII. 31.) HM utasítás 35. § (1) bekezdés c) pontja hatályon kívül helyezte 2012. szeptember 5. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére