113/2007. (HK 20.) HM utasítás
113/2007. (HK 20.) HM utasítás
a védelmi képesség-fejlesztési feladatok programozott tervezéséről és végrehajtásáról1
A honvédelemről szóló 2004. évi CV. törvény 52. § f) pontjában kapott felhatalmazás alapján a védelmi képesség-fejlesztési feladatok programozott tervezésének, végrehajtásának és beszámolásának rendjére – figyelemmel a Tárca Védelmi Tervező Rendszer alkalmazásáról és a rendszer fejlesztéséről szóló 59/2007. (HK 12.) HM utasítás rendelkezéseire – vonatkozóan az alábbi utasítást adom ki:
Általános rendelkezések
Az utasítás személyi hatálya
1. § (1) Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe, továbbá közvetlen, illetve fenntartói irányítása alá tartozó szervezetekre, valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire terjed ki.
(2) Jelen utasításban meghatározott szabályokat az MK Katonai Felderítő Hivatal és az MK Katonai Biztonsági Hivatal esetében a külön jogszabályban meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.
Az utasítás tárgyi hatálya
2. § (1) Az utasítás rendelkezéseit a védelmi ágazati programok megvalósítására kell alkalmazni. Az utasítás alapvetően a hadfelszerelési programok tervezésének, végrehajtásának és beszámolásának rendjét szabályozza. Az egészségügyi-, humán- és az egyéb programok esetében a jelen utasításban meghatározott tervezési alapelveket kell alkalmazni, illetve a program megvalósítására vonatkozó eljárási szabályokat a szakterület sajátosságainak megfelelően kell adaptálni.
(2) Nem tartoznak az utasítás hatálya alá:
a) az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet VII. fejezetében meghatározott, a feladatfinanszírozás körébe tartozó programok,
b) az (1) bekezdésben meghatározott programokhoz kapcsolódó azon feladatok, amelyek normatív módon tervezendők,
c) azok a védelmi- és biztonságtechnikai kutatások, amelyek nemzetközi szerződés vagy egyezmény hatálya alá tartoznak,
d) a homogén infrastrukturális szakterületi programok megvalósítása, kivéve a komplex hadfelszerelési-, egészségügyi-, humán és egyéb szakterületi programok részét képező infrastrukturális projektek (részprogramok) megvalósítása,
e) az Észak-atlanti Szerződés Szervezete Biztonsági Beruházási Program keretében Magyarországon megvalósuló katonai célú fejlesztések és beruházások.
Értelmező rendelkezések
3. § Az utasítás alkalmazásában:
a) program: valamely fejlesztési célt részben vagy teljes egészében, huzamosabb időn keresztül megvalósító fejlesztési terv, amely adott megvalósítási szakaszban tartalmilag és formailag meghatározott részletezettséggel kidolgozott, pénzügyi háttérrel és végrehajtási ütemezéssel rendelkezik;
b) projekt (részprogram): önmagában is értelmezhető fejlesztési terv, amely valamely program részét képezi;
c) szakmai irányítás: a HM SZMSZ-ben foglaltakkal együtt olyan a szervezetre ható külső befolyás-gyakorlási mód, amelyben az irányító az irányított szervezetek szakmai tevékenységét befolyásolja, anélkül, hogy az irányított szervezet rendeltetését és alaptevékenységét megváltoztatná. A szakmai irányító szervezet az irányított szervezettekkel azonos vezetési szintű szervezet is lehet;
d) programfelelős: valamely program tervezésének és végrehajtásának időtartamára kijelölt azon személy, csoport vagy szervezet, amely felelős a program célkitűzéseinek elérése érdekében az abban résztvevő személyek és szervezetek tevékenységének megtervezéséért, megszervezéséért, együttműködésük koordinációjáért, szakmai irányításáért és ellenőrzéséért;
e) programmenedzser: HM utasítással kijelölt, több szakterületet, illetve szakágazatot érintő komplex program szakmai irányításáért, tervezéséért és végrehajtásáért felelős speciális programfelelős;
f) projektfelelős: valamely program részét képező projekt (részprogram) megvalósításáért felelős személy, csoport vagy szervezet;
g) rendszeresítési eljárás: az MH állománytábláiban, (ideiglenes) felszerelési jegyzékeiben, norma jegyzékeiben meghatározott szükségletek kielégítésére beszerzett hadfelszerelés felvétele a honvédség rendszerébe, az adott eszköz rendszeresítési- és/vagy alkalmazásba vételi határozattal történő használatba vétele;
h) megvalósítás: magában foglalja a programok előtervezési, tervezési és végrehajtási tevékenységeit és időtartamát;
Program fajták, típusok és csoportok
4. § (1) A védelmi ágazati programok a fejlesztési, beruházási feladatok megvalósításának célját, a megvalósítás valamennyi tevékenységét, a fejlesztési, beruházási igény megjelenésétől a fejlesztési, beruházási cél eléréséig, beleértve a rendszeresítési, illetve használatbavételi eljárás lefolytatását, valamint a működés-fenntartás induló feltételeit (is) tartalmazzák.
(2) A védelmi ágazati programok: hadfelszerelési-, infrastrukturális-, egészségügyi-, humán-, egyéb szakterületi programok, valamint az Észak-atlanti Szerződés Szervezete Biztonsági Beruházási Program keretében Magyarországon megvalósuló katonai célú fejlesztések és beruházások. Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete Biztonsági Beruházási Program keretében Magyarországon megvalósuló katonai célú fejlesztésekre és beruházásokra és az infrastrukturális programok megvalósítására vonatkozó szabályokat külön jogszabály, illetve külön HM utasítás tartalmazza.
(3) A szakterületi program típusai: egyedi vagy komplex program. Az egyedi program egy meghatározott cél érdekében egy szakterületet (egy szakágazatot) érintő fejlesztési feladatokat tartalmaz. A komplex program több szakterületet vagy egy szakterületen belül egy vagy több szakágazatot érintő, projektekre (részprogramra) bontott fejlesztési részfeladatokat tartalmaz.
(4) A szakterületi programok a program megvalósítási szakaszaiban piackutatási, kutatás-fejlesztési, kutatás-technológiai részfeladatokat is tartalmazhatnak.
5. § A hadfelszerelési szakterületi programok az alábbi szakágazati programcsoportokba sorolhatók:
1. fegyverzettechnikai,
2. páncélos és gépjárműtechnikai,
3. repülő-műszaki,
4. elektronikai (híradó, informatikai, információvédelmi, vezetési rendszerek, célelektronikai rendszerek),
5. műszaki,
6. vegyivédelmi,
7. kiképzés-technikai (szimulátorok, szimulációs rendszerek),
8. élelmezési,
9. üzemanyag,
10. ruházati,
11. humán-anyagi,
12. geo-információs (térképészeti, meteorológiai),
13. közlekedési,
14. kutatás-fejlesztési.
Tervezési alapelvek
6. § (1) A programok megvalósítása:
a) előtervezési,
b) tervezési és
c) végrehajtási szakaszból áll.
(2) A programok megvalósításának egyes szakaszai a HM Védelmi Tervező Bizottság (a továbbiakban: HM VTB) állásfoglalása alapján honvédelmi miniszteri döntéssel kerülnek lezárásra, illetve indításra.
(3) A jelen utasításban meghatározott, egyes szakaszokhoz kapcsolódó időpontok véghatáridőt jelölnek.
7. § (1) A program megvalósítási tevékenységeknek biztosítaniuk kell a képesség fejlesztési célkitűzések elérését, amelyek megfelelnek az Országgyűlés és a Kormány által meghatározott, illetve a NATO és EU tagságból adódó követelményeknek, valamint a nemzeti és nemzetközi elvárásoknak és kötelezettségvállalásoknak, továbbá biztosítaniuk kell az összhangot más tervezési és végrehajtási szakaszban lévő programokkal és fejlesztési feladatokkal.
(2) A haderő-fejlesztési célok alapját a honvédelmi szervezetekre meghatározott képességek és alaprendeltetési feladatok, valamint az ebből adódó szükségletek, képességhiányok és igények képezik. A honvédelmi szervezetekre meghatározott képességkövetelmények, szükségletek, képességhiányok, igények és feleslegek alapján 10 éves kitekintésű fejlesztési, illetve beruházási igényeket tartalmazó Programelgondolások készülnek.
(3) A Programelgondolások elkészítéséhez a 10 éves kitekintésű előzetes fejlesztési forráskereteket, valamint a tervezéshez szükséges faktor-, illetve inflációs mutatókat a HM Védelmi Tervezési Főosztály (a továbbiakban: HM VTF) évente április 30-ig adja meg az illetékes tervező szervek, szervezetek részére.
(4) A Programelgondolásokat, a következő 1(+n) évben induló Program Végrehajtási Terveket, valamint a végrehajtás alatt álló programok időarányos terveit a 10 éves Stratégiai Terv Elgondolás, a 10 éves Stratégiai Terv, valamint az MH 1(+n) éves terve tartalmazza.
8. § (1) A jóváhagyott Programelgondolások alapján a következő 1(+n) évben indítandó programok esetében Program Végrehajtási Tervek készülnek.
(2) A Program Végrehajtási Tervek elkészítésének feladatait és részletes erőforrás kereteit a – 10 éves Stratégiai Terv alapján készült – Védelmi Tervezési Utasítás tartalmazza.
(3) Ha a Program Végrehajtási Terv tervezetben szereplő költségigény a Programelgondolásban szereplő költségszükségletet 15%-al meghaladja, az adott programra vonatkozóan új Programelgondolást kell elkészíteni.
(4) A (3) bekezdés szerinti rendelkezés nem alkalmazandó, ha a Programelgondolásban meghatározott követelmények és paraméterek nélkülözhetetlenek, és alacsonyabb költségszükséglettel az adott fejlesztési cél nem valósítható meg. Ebben az esetben a Program Végrehajtási Tervhez indoklást kell csatolni, amely tartalmazza az eltérés okát. A költségigény túllépésről a HM VTB állásfoglalása alapján a honvédelmi miniszter dönt.
(5) A Program Végrehajtási Terveket a 10 éves Stratégiai Terv, az MH 1(+n) éves terve, azon belül a Feladat (és munka), illetve az Erőforrás-, költségszükségleti- és kiadási igényterv tartalmazza.
Hatáskör és illetékesség
Programmenedzser
10. § (1) Egyes komplex programok esetében a program tervezés és végrehajtás szakmai irányítására programmenedzser kerül kijelölésre. A programmenedzser személyére a szakterületi felelős a Programelgondolás tervezetben tesz javaslatot.
(2) A programmenedzser – a HM VTB állásfoglalása alapján – határozott időtartamra HM utasítással kerül kijelölésre. A HM utasítás tervezetét az illetékes szakterületi felelős készíti és terjeszti elő jóváhagyásra.
(3) A HM utasításnak legalább tartalmaznia kell:
a) a programmenedzser megnevezését és feladatait, valamint, hogy feladatát meglévő beosztása mellett vagy attól függetlenül látja el,
b) a programmenedzser hatás és jogkörét, felelősségét, fő feladatait,
c) a programmenedzserrel együttműködő szervezetek hatás és jogkörét, felelősségét és feladatait,
d) a jóváhagyott költségvetési előirányzat feletti rendelkezési jogosultságot.
(4) A programmenedzsert kijelölő HM utasítás rendelkezései a tervezési és végrehajtási eljárásra vonatkozóan nem lehetnek ellentétesek a jelen utasításban meghatározottakkal.
A hadfelszerelési programok megvalósításának eljárási szabályai
11. § (1) A Programelgondolás tervezet elkészítésének feladatait a HM HTF – a Képességfejlesztési Koncepció, a NATO Haderő-fejlesztési Célok, az előző 10 éves Stratégiai Terv és az „Előzetes terv az MH Eszközbeszerzési Igény Ütemezése Anyagnemfelelős Bontásban” okmány alapján – határozza meg és koordinálja.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feladatok végrehajtására bármely honvédelmi szervezet a 9. § (2) bekezdésben meghatározott szakterületi felelős(ök)ön keresztül terjeszthet elő javaslatot a HM HTF részére. A javaslat tartalmazza a fejlesztési feladat indoklását, leírását, szükségességét és becsült erőforrás igényét.
(3) Indokolt esetben ugyanazon haderő-fejlesztési cél megvalósítására több Programelgondolás tervezet is készülhet.
(4) A hadfelszerelési programokra vonatkozó Programelgondolás (tervezet) tartalmi és formai követelményeit a 23. §, mintaokmányát az 1. számú melléklet tartalmazza.
Egyedi program
12. § (1) Egyedi program esetében a Programelgondolás tervezet elkészítésére vonatkozó alapadatokat a HM HTF, a hadműveleti és harcászati követelményeket a HM HKF – együttműködve az MH ÖHP-val – adja meg a 9. § (2) bekezdés alapján az illetékes szakterületi felelősnek.
(2) A szakterületi felelős a Programelgondolás tervezetet évente legkésőbb július 02-ig küldi meg a HM HTF részére. A szakterületi felelős a Programelgondolás tervezetben javaslatot tesz programfelelős kijelölésére.
(3) A HM HTF a Programelgondolás tervezeteket felülvizsgálja, tartalmi hiányosság esetében hiánypótlás végett visszaküldi az azt készítő szervezetnek.
(4) A HM HTF a felülvizsgált Programelgondolás tervezeteket szakterület szerint összesíti és a HM VTB elé terjeszti előzetes szakmai döntés kialakítása céljából.
(5) A HM HTF a HM VTB által megtárgyalt Programelgondolás tervezeteket a HM VTF részére megküldi.
Komplex program
13. § (1) Komplex program esetében a Programelgondolás tervezet elkészítésére vonatkozó alapadatokat a HM HTF, a hadműveleti és harcászati követelményeket a HM HKF – együttműködve az MH ÖHP – adja meg valamennyi érintett szakterületi felelősnek meghatározva a tervezés és végrehajtás szakirányításáért felelős szakterületi felelőst.
(2) A tervezés és a végrehajtás szakmai irányításáért felelős szakterületi felelős:
a) javaslatot tesz a programmenedzser vagy programfelelős kijelölésére;
b) meghatározza a projekt (részprogram) tervezetek elkészítésének feladatait és határidejét, valamint a projekt (részprogram) felelősöket;
c) szakmailag irányítja a projekt (részprogram) tervezetek elkészítését.
(3) A tervezés és a végrehajtás szakmai irányításáért felelős szakterületi felelős a Programelgondolás tervezetet évente legkésőbb július 02-ig megküldi a HM HTF részére. A HM HTF a Programelgondolás tervezeteket felülvizsgálja, tartalmi hiányosság esetében hiánypótlás végett visszaküldi azt a tervezés és a végrehajtás szakmai irányításáért felelős szakterületi felelősnek.
(4) A HM HTF a felülvizsgált Programelgondolás tervezeteket a HM VTB elé terjeszti előzetes szakmai döntés kialakítása céljából.
(5) A HM HTF a HM VTB által megtárgyalt Programelgondolás tervezeteket a HM VTF részére megküldi.
14. § (1) A HM VTF együttműködve a HM HTF-el az egyedi és komplex Programelgondolás tervezeteket szakterületi bontásban – megjelölve azok erőforrás-, költségszükségleti- és kiadási igényeinek keretszámait, a vonatkozó eljárásrend szerint – a 10 éves Stratégiai Terv Elgondolás tervezet részeként a HM VTB elé terjeszti.
(2) A Programelgondolás tervezetek elfogadása, módosítása vagy elutasítása írásban, a HM VTB állásfoglalásában kerül rögzítésre, melyet a HM VTF küld meg a szakterületi felelősök részére a további feladatok végrehajtása érdekében.
(3) A Programelgondolás tervezeteket a HM VTB állásfoglalása alapján a 10 éves Stratégiai Terv Elgondolás részeként a honvédelmi miniszter hagyja jóvá.
(4) A HM HTF a jóváhagyott Programelgondolásokat a 25. § szerint programazonosítóval látja el és megküldi a programmenedzserek és programfelelősök részére.
Tervezési szakasz
15. § (1) A jóváhagyott Programelgondolások alapján a következő 1(+n) évben indítandó programokra Program Végrehajtási Tervek készülnek.
(2) Indokolt esetben ugyanazon haderő-fejlesztési cél végrehajtására több Program Végrehajtási Terv tervezet is készülhet.
(3) A Program Végrehajtási Terv tartalmi és formai követelményeit a 24. §, mintaokmányát a 2. számú melléklet tartalmazza.
Egyedi program
Komplex program
17. § (1) Komplex program esetében a Program Végrehajtási Terv tervezeteket a programmenedzser, illetve programfelelős készíti. A programmenedzser, illetve programfelelős:
a) meghatározza a projekt (részprogram) tervezetek elkészítésének feladatait és határidejét;
b) szakmailag irányítja a projekt (részprogram) tervezetek elkészítését;
c) gondoskodik a hadműveleti és harcászati követelmények, valamint azok paramétereinek aktualizálásáról.
(2) A programmenedzser, illetve programfelelős a Program Végrehajtási Terv tervezeteket – az érintett szakterületi felelősök egyetértésével – évente legkésőbb november 10-ig küldi meg az illetékes szakterületi felelős részére.
(3) Az illetékes szakterületi felelős a Program Végrehajtási Terv tervezeteket tartalmilag felülvizsgálja, hiányosság esetében hiánypótlás végett visszaküldi azt a programmenedzsernek, illetve programfelelősnek.
(4) Az illetékes szakterületi felelős a Program Végrehajtási Terv tervezeteket a HM VTB elé terjeszti előzetes szakmai döntés kialakítása céljából.
18. § (1) Az illetékes szakterületi felelősök a Program Végrehajtási Terv tervezeteket szakterületi bontásban – megjelölve azok erőforrás-, költségszükségleti- és kiadási igényeit, a vonatkozó ügymenet szerint – küldik meg a HM VTF és a HM HTF részére. A HM VTF együttműködve a HM HTF-el a Program Végrehajtás Terv tervezeteket a 10 éves Stratégiai Terv, illetve az MH 1(+n) éves terv tervezetek részeként a HM VTB elé terjeszti.
(2) A Program Végrehajtási Terv tervezetek elfogadása, módosítása vagy elutasítása írásban, a HM VTB állásfoglalásában kerül rögzítésre, melyet a HM VTF megküld az illetékes szakterületi felelősnek, programmenedzsernek, a programfelelősöknek, illetve projektfelelős részére a további feladatok végrehajtása érdekében.
(3) A Program Végrehajtási Terveket a 10 éves Stratégiai Terv, illetve az MH 1(+n) éves terve részeként – a HM VTB állásfoglalása alapján – a honvédelmi miniszter hagyja jóvá.
Végrehajtási szakasz
19. § (1) A 10 éves Stratégiai Tervben, illetve az MH 1(+n) éves tervében jóváhagyott programok beszerezési, szolgáltatási tételeit meghatározott összegekkel az Éves Beszerzési Terv tartalmazza. A program az Éves Beszerzési Terv jóváhagyása után, a Program Végrehajtási Tervben rögzítettek szerint kerül végrehajtásra.
(2) A program végrehajtását a programmenedzser, programfelelősök, illetve projektfelelősök irányítják.
(3) A programmenedzser, a programfelelős, illetve a projektfelelős gondoskodjon a program tekintetében:
a) a költségvetés tervezés keretében – a vonatkozó HM utasítás alapján – új címrendkód igényléséről, az 1(+n) évi költségvetési terv, valamint az elemi költségvetés összeállításáról;
b) az Éves Beszerzési Tervben a programazonosítóval ellátott adatok biztosításáról;
c) szükség esetén a (köz)beszerzési engedély kérelem megindításáról, a (köz)beszerzési eljárás lefolytatásának megbízásáról;
d) a pályázatok elbírálásában, a szerződés előkészítésében, a rendszeresítési eljárásban (és hatósági engedélyezési eljárásban) való részvételről.
Beszámoló
20. § (1) A programmenedzser, illetve a programfelelős időszakos- és végbeszámoló készítésére köteles.
(2) A programmenedzser, illetve a programfelelős a program végrehajtásáról évente március 31-ig beszámolót készít és terjeszt fel az illetékes szakterületi felelős részére.
(3) Komplex program esetében a projektfelelősök beszámolóikat a (2) bekezdésben meghatározott határidő előtt 10 munkanappal a programmenedzsernek, illetve programfelelősnek küldi meg, aki összesítve készíti el a programbeszámolót.
(4) Az illetékes szakterületi felelős a beszámolókból kivonatot készít a HM VTB, valamint a HM HTF és a HM VTF részére.
(5) A programbeszámoló mintaokmányát a hadfelszerelési programokra vonatkozóan a 3. számú melléklet tartalmazza.
Végbeszámoló
21. § (1) A programmenedzser, illetve a programfelelős a program befejezését követő 60 munkanapon belül pénzügyi elszámolást is tartalmazó végbeszámolót készít és megküldi azt az illetékes szakterületi felelős részére. Az illetékes szakterületi felelős a végbeszámolók beérkezését követő 30 munkanapon belül kivonatot készít a HM VTB, valamint a HM HTF és a HM VTF részére.
(2) A program akkor tekinthető befejezettnek, ha:
a) a program végrehajtására kötött szerződés tételei a garancia kivételével teljesítésre kerültek;
b) a megvalósítás során keletkezett összes fizetési kötelezettséget teljesítették;
c) a rendszeresítési eljárás sikeresen lezárult, és az üzembe helyezés megtörtént (szakaszos üzembe helyezés esetén csak az utolsó üzembe helyezéskor).
(3) Komplex program esetében a projektek (részprogramok) teljesítéséről a projektfelelősök beszámolójukat a program befejezését követő 30 munkanapon belül küldik meg a programmenedzser, illetve a programfelelős részére, aki azok alapján készíti el összegzett beszámolóját.
Programok halasztása, törlése
22. § (1) Ha a program végrehajtása bármely külső ok miatt halasztásra, törlésre kerül, a programmenedzser, illetve a programfelelős 15 munkanapon belül tájékoztatást ad az illetékes szakterületi felelős részére. A tájékoztatásnak legalább tartalmaznia kell: a halasztás, törlés okát, időtartamát, a felhasznált és a fel nem használt forrás mértékét, komplex program esetén az érintett más projektek (részprogramok) megnevezését, illetve a halasztás, törlés következményeit.
(2) Halasztás esetén az illetékes szakterületi felelős – a HM VTF, a HM HTF és a HM HKF együttműködésével – megoldási javaslatot dolgoz ki a program végrehajtásának folytatására.
(3) Komplex program esetében a javaslatnak biztosítania kell a projekteknek (részprogramoknak) más programokkal, illetve fejlesztési feladatokkal való összhangját, funkcionális kapcsolatát.
(4) A megoldási javaslatot a szakterületi felelős soron kívül a HM VTB elé terjeszti.
(5) Ha a halasztás vagy a törlés az adott költségvetési évben felhasználható forrást eredményez, a HM VTF az illetékes szakterületi felelősök bevonásával a megmaradó forrásra vonatkozóan felhasználási javaslatot készít, és azt soron kívül a HM VTB elé terjeszti. A halasztott programból származó forrást elsősorban más, jóváhagyott fejlesztési célra kell fordítani.
(6) A megoldási, illetve a felhasználási javaslatot a HM VTB állásfoglalása alapján a honvédelmi miniszter hagyja jóvá.
(7) A HM HTF és a HM VTF az (1)–(6) bekezdések szerinti változásokat a 10 éves Stratégiai Tervben, illetve az MH 1(+n) éves tervekben vezeti át.
Program okmányok
23. § (1) A Programelgondolásnak legalább tartalmaznia kell a program:
a) célját, rövid leírását, más programokhoz való kapcsolatát;
b) tervezésének és végrehajtásának tervezett kezdési és befejezési időpontját;
c) hadműveleti és harcászati követelményeket, azok paramétereit;
d) erőforrás igényét;
e) nagybani költségbecslését, amely tartalmazza:
ea) a program megvalósításának költségszükségletét;
eb) a rendszerben tartás működés-fenntartási, valamint a rendszerből történő kivonás becsült számvetéseit;
f) tervezésére és végrehajtására programfelelős, programmenedzser, illetve projektfelelős kijelölésére irányuló javaslatot, valamint az együttműködő szervezeteket.
(2) Ha a program komplex program, a Programelgondolást programcsomagban, külön-külön projektenként (részprogramonként) kell elkészíteni.
Program Végrehajtási Terv
24. § (1) A Program Végrehajtási Terv tervezetnek legalább tartalmaznia kell a program:
a) célját, részletes tartalmát, más programokhoz való kapcsolatát;
b) a megvalósítás tervezett kezdésének és befejezésének időpontját;
c) hadműveleti és harcászati, valamint műszaki-technikai követelményeket, azok paramétereit;
d) részletes finanszírozási tervet, amely tartalmazza:
da) a program megvalósításához szükséges költségvetési előirányzatokat, kiemelt előirányzati bontásban;
db) a programba szervezett fő- és egyéb eszköz beszerzési, rendszerbe-állítási, üzembe állítási, infrastrukturális, és egyéb járulékos tevékenységek éves bontású erőforrás- és költségszükségletét, kiadási igényét, valamint költségvetési fedezeti igényét kiemelt előirányzati bontásban;
dc) járulékos tevékenységeinek költségvetési előirányzat igényét;
e) a végrehajtásról készítendő időközi, illetve a program befejezésekor esedékes szakmai értékelés módját, valamint annak tartalmi és formai követelményeit.
(2) Ha a program komplex program, a Program Végrehajtási Terv tervezetet programcsomagban, külön-külön projektenként (részprogramonként) kell elkészíteni.
Programazonosító és a programok
nyilvántartási rendje
25. § (1) A programokat programazonosítóval kell ellátni. A programazonosító célja, hogy a program az előkészítés kezdetétől a végrehajtás befejezéséig azonosítható és nyomon követhető legyen. A programazonosítót a Programelgondolásban, a Program Végrehajtási Tervben, valamint az MH 10 éves Stratégiai Terv Elgondolásában, illetve Tervben, a Védelmi Tervezési Utasításban, az MH 1(+n) Éves Tervekben, továbbá az MH Éves Beszerzési Tervben fel kell tüntetni.
(2) A programot programazonosítóval a Programelgondolás elfogadásakor a HM HTF látja el.
(3) A programazonosító 10 számjegyű:
a) az első és második számjegy a (4) bekezdésben meghatározott programcsoportok számát-,
b) a harmadik számjegy az (5) bekezdésben meghatározott minősítési szintet-,
c) a negyedik és ötödik számjegy a programok számát-,
d) a hatodik és hetedik számjegy a projektek (részprogramok) számát-,
e) a nyolcadik, kilencedik és tizedik számjegy a projektek (részprogramok) részfeladatainak számát jelzi.
(4) A programcsoportok kódjai:
a) 05 – Infrastrukturális programok
b) 10 – Fegyverzettechnikai programok
c) 15 – Páncélos- és gépjármű-technikai programok
d) 20 – Repülőműszaki programok
e) 25 – Elektronikai (híradó, informatikai, információvédelmi) programok
f) 30 – Műszaki-technikai programok
g) 35 – Vegyivédelmi programok
h) 40 – Mérésügyi programok
i) 45 – Kiképzés-technikai (szimulátor) programok
j) 50 – Élelmezési programok
k) 55 – Üzemanyag programok
l) 60 – Ruházati programok
m) 65 – Humán anyagi programok
n) 70 – Geo-információs (térképészeti, meteorológiai) programok
o) 75 – Közlekedési programok
p) 80 – Egészségügyi programok
q) 85 – Egyéb (pénzügyi, katasztrófavédelmi, prevenciós stb.) programok
r) 90 – NATO, EU programok
s) 95 – Humán programok
(5) A program minősítési szintek kódjai:
a) 1 – kiemelt fejlesztési program
b) 2 – szakterületi fejlesztési program
c) 3 – tárcaszintű feladatok
d) 4 – nem fejlesztési feladatok
26. § (1) A programok nyilvántartását az előtervezési szakaszban a HM HTF, a tervezési és végrehajtási szakaszban az illetékes szakterületi felelős végzi.
(2) A nyilvántartás biztosítson áttekinthető és naprakész adatokat a programok tényleges állapotáról.
Záró rendelkezések
27. § (1) Ez az utasítás az aláírása napján lép hatályba*. Hatálybalépésével egyidejűleg a nemzeti kezdeményezésű és finanszírozású védelmi fejlesztési feladatok program alapú tervezéséről szóló 50/2004. (HK 12.) HM utasítás hatályát veszti.
(2) A HM HTF a meglévő Programelgondolásokat, Program Végrehajtási Terv Tervezeteket és Program Végrehajtási Terveket lássa el programazonosítóval és az utasítás aláírását követő 30 napon belül küldje meg a programmenedzser, programfelelős, illetve projektfelelős részére.
(3) Az utasítás hatálybalépésekor a már jóváhagyott Programelgondolások megvalósításáért felelős 2007. október 30-ig, a Program Végrehajtási Tervek megvalósításáért, valamint a végrehajtás alatt álló programok megvalósításáért felelős 2007. november 30-ig az 1. és 2. számú mellékletben foglaltak szerint egészítse ki Programelgondolását, Program Végrehajtási Tervét és küldje meg azokat a HM FLÜ, HM TKF, MH HEK, az egyéb programok megvalósításáért felelős szervezetek, a HM IÜ, illetve a HM VTF részére.
(4) Az utasítás mellékleteiben szereplő, a NATO haderő-fejlesztési célok azonosítására vonatkozó adatszolgáltatás módszertanát a HM VTF 2007. december 31-ig dolgozza ki és egyeztesse a szakterületi felelősökkel, programfelelősökkel, programmenedzserekkel, illetve projektfelelősökkel. Alkalmazására 2008. január 1-jétől kerüljön sor.
(5) A 8. § (3) bekezdésben meghatározott rendelkezés 2008. január 1-jétől alkalmazandó.
(6) A HM és MH szervek, szervezetek az utasítás rendelkezéseinek megfelelően a programok tervezésére és végrehajtására vonatkozó rendelkezéseiket vizsgálják felül, és szükség esetén az utasítás közzétételét követő 90. napon belül módosítsák.
1. számú melléklet a 113/2007. (HK 20.) HM utasításhoz
PROGRAM ELGONDOLÁS
(hadfelszerelési programokhoz)
PROGRAM NEVE: |
||||
AZONOSÍTÓ SZÁMA: |
MINŐSÍTÉSE: |
|||
TERVEZETT DÁTUM: |
KEZDET: |
BEFEJEZÉS: |
||
A PROGRAM TERVEZÉSÉNEK HATÁRIDEJE: |
||||
KAPCSOLÓDÓ NEMZETI PROGRAMOK: |
||||
KAPCSOLÓDÓ NATO PROGRAMOK (CP/FG): |
||||
KAPCSOLÓDÓ EU PROGRAMOK: |
||||
ÉRINTETT SZERVEZETEK: |
||||
A PROGRAM CÉLJA, RÖVID LEÍRÁSA: |
||||
A KÉPESSÉG KIALAKÍTÁSÁNAK HADMŰVELETI/HARCÁSZATI KÖVETELMÉNYEI: |
||||
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTÁCIÓK ÉS SZABÁLYOZÓK FELSOROLÁSA, RÖVID TARTALMA |
||||
A KÉPESSÉG KIALAKÍTÁSÁNAK MŰSZAKI/TECHNIKAI KÖVETELMÉNYEI: |
VÉGREHAJTANDÓ FELADATOK/BESZERZÉSRE KERÜLŐ ANYAGOK, ESZKÖZÖK/EGYÉB FELSZERELÉSEK |
||||||
Fsz. |
Fő |
Célazonosító |
Egységár |
Mennyiségi |
Mennyiség |
Összesen |
Fő eszköz összesen: |
||||||
Rendszerbeállítás költségei (Fő eszközök – feladatok összesen 10%-a): |
Fsz. |
Egyéb eszközök, berendezések, szimulátorok |
Célazonosító |
Egységár |
Mennyiségi |
Mennyiség |
Összesen |
Egyéb eszköz összesen: |
||||||
Infrastrukturális költségek: |
||||||
Tartalékképzés költségei: |
||||||
Készletképzési költségek: |
||||||
Személyi költségek: |
||||||
Kiképzési, átképzési költségek: |
||||||
Rendszerbeállítás előtti időszak működési-fenntartási becsült költségei: |
||||||
Járulékos költségek összesen: |
||||||
Program mindösszesen: |
||||||
Rendszerbeállítás utáni működési-fenntartási költségek (nem része a program mindösszesennek): |
||||||
Működési-fenntartás költségek teljes életciklusra vonatkozó éves becsült értéke: |
||||||
Rendszerből való kivonás becsült költségei: |
||||||
Inkurrenciakezelés, kármentesítés becsült költségei: |
||||||
Rendszerbeállítás utáni működési-fenntartási költségek összesen: |
FELADAT ÉS NAGYBANI PÉNZÜGYI ÜTEMEZÉS (MILLIÓ FT-BAN, FIX ÁRON): |
|||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
FSZ. |
MEG- |
CÉL- |
TÁRGYÉVET MEGELŐZŐ ÉVEK |
TÁRGYÉV |
T+1 |
T+2 |
T+3 |
T+4 |
T+5 |
T+6 |
T+7 |
T+8 |
T+9 |
T+10 |
ÖSSZ. |
Mindösszesen |
|||||||||||||||
Rendszerbeállítás utáni időszak működés-fenntartási becsült költségei |
Fő eszközök perspektív szükséglete katonai szervezet szerinti bontásban |
|||
Fsz. |
Fő (tervezett lajstrom) |
Alakulat megnevezése |
Darabszám |
PROGRAM TERVEZÉSÉÉRT |
SZERVEZET |
NÉV, RF. |
TELEFON |
FAX |
|
FELELŐS(FŐ FELELŐS, PROJEKTFELELŐS) |
|||||
EGYÜTTMŰKÖDŐK |
SZERVEZET |
NÉV, RF. |
TELEFON |
FAX |
|
PROGRAM VÉGREHAJTÁSÁÉRT FELELŐS |
SZERVEZET |
NÉV, RF. |
TELEFON |
FAX |
|
FELELŐS(FŐ FELELŐS, PROJEKTFELELŐS) |
|||||
EGYÜTTMŰKÖDŐK |
SZERVEZET |
NÉV, RF. |
TELEFON |
FAX |
|
2. számú melléklet a 113/2007. (HK 20.) HM utasításhoz
PROGRAM VÉGREHAJTÁSI TERV
(hadfelszerelési programokhoz)
PROGRAM NEVE: |
||||
AZONOSÍTÓ SZÁMA: |
MINŐSÍTÉSE: |
|||
TERVEZETT DÁTUM: |
KEZDET: |
BEFEJEZÉS: |
||
A PROGRAM TERVEZÉSÉNEK HATÁRIDEJE: |
||||
KAPCSOLÓDÓ NEMZETI PROGRAMOK: |
||||
KAPCSOLÓDÓ NATO PROGRAMOK (CP/FG): |
||||
KAPCSOLÓDÓ EU PROGRAMOK: |
||||
ÉRINTETT SZERVEZETEK: |
||||
A PROGRAM CÉLJA, RÖVID LEÍRÁSA: |
||||
A KÉPESSÉG KIALAKÍTÁSÁNAK HADMŰVELETI/HARCÁSZATI KÖVETELMÉNYEI: |
||||
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTÁCIÓK ÉS SZABÁLYOZÓK FELSOROLÁSA, RÖVID TARTALMA |
||||
A KÉPESSÉG KIALAKÍTÁSÁNAK MŰSZAKI/TECHNIKAI KÖVETELMÉNYEI: |
PROGRAM TERVEZÉSÉÉRT FELELŐS |
SZERVEZET |
NÉV, RF. |
TELEFON |
FAX |
|
FELELŐS(FŐ FELELŐS, PROJEKTFELELŐS) |
|||||
EGYÜTTMŰKÖDŐK |
SZERVEZET |
NÉV, RF. |
TELEFON |
FAX |
|
PROGRAM VÉGREHAJTÁSÁÉRT FELELŐS |
SZERVEZET |
NÉV, RF. |
TELEFON |
FAX |
|
FELELŐS(FŐ FELELŐS, PROJEKTFELELŐS) |
|||||
EGYÜTTMŰKÖDŐK |
SZERVEZET |
NÉV, RF. |
TELEFON |
FAX |
|
VÉGREHAJTANDÓ FELADATOK/BESZERZÉSRE KERÜLŐ ANYAGOK, ESZKÖZÖK/EGYÉB FELSZERELÉSEK |
||||||
Fsz. |
Fő |
Célazonosító |
Egységár |
Mennyiségi |
Mennyiség |
Összesen |
Fő eszköz összesen: |
||||||
Rendszerbeállítás költségei (Fő eszközök – feladatok összesen 10%-a): |
Fsz. |
Egyéb eszközök, berendezések, szimulátorok |
Célazonosító |
Egységár |
Mennyiségi |
Mennyiség |
Összesen |
Egyéb eszköz összesen: |
||||||
Infrastrukturális költségek: |
||||||
Tartalékképzés költségei: |
||||||
Készletképzési költségek: |
||||||
Személyi költségek: |
||||||
Kiképzési, átképzési költségek: |
||||||
Rendszerbeállítás előtti időszak működési-fenntartási becsült költségei: |
||||||
Járulékos költségek összesen: |
||||||
Program mindösszesen: |
||||||
Rendszerbeállítás utáni működési-fenntartási költségek (nem része a program mindösszesennek): |
||||||
Működési-fenntartás költségek teljes életciklusra vonatkozó éves becsült értéke: |
||||||
Rendszerből való kivonás becsült költségei: |
||||||
Inkurrencia kezelés, kármentesítés becsült költségei: |
||||||
Rendszerbeállítás utáni működési-fenntartási költségek összesen: |
FELADAT ÉS NAGYBANI PÉNZÜGYI ÜTEMEZÉS (MILLIÓ FT-BAN, FIX ÁRON): |
|||||||||||||||
FSZ. |
MEGNEVEZÉS |
CÉL- |
TÁRGYÉVET MEGELŐZŐ ÉVEK |
TÁRGY- |
T+1 |
T+2 |
T+3 |
T+4 |
T+5 |
T+6 |
T+7 |
T+8 |
T+9 |
T+10 |
ÖSSZ |
Fő eszközök költségei |
|||||||||||||||
Rendszerbeállítás költségei |
|||||||||||||||
Egyéb eszközök költségei |
|||||||||||||||
Infrastrukturális költségek |
|||||||||||||||
Tartalékképzési költségek |
|||||||||||||||
Készletképzési költségek |
|||||||||||||||
Személyi költségek |
|||||||||||||||
Kiképzési, átképzési költségek |
|||||||||||||||
Rendszerbeállítás előtti időszak költségek |
|||||||||||||||
Mindösszesen |
FELADAT ÉS PÉNZÜGYI ÜTEMEZÉS SZERVEZETENKÉNTI BONTÁSA (MILLIÓ FT-BAN, FIX ÁRON |
|||||||||||||||
FSZ. |
MEGNEVEZÉS |
CÉL- |
TÁRGYÉVET MEGELŐZŐ ÉVEK |
TÁRGY- |
T+1 |
T+2 |
T+3 |
T+4 |
T+5 |
T+6 |
T+7 |
T+8 |
T+9 |
T+10 |
ÖSSZ. |
3. számú melléklet a 113/2007. (HK 20.) HM utasításhoz
PROGRAM NEVE: |
||||
AZONOSÍTÓ SZÁMA: |
MINŐSÍTÉSE: |
|||
TERVEZETT DÁTUM: |
KEZDET: |
BEFEJEZÉS: |
||
A PROGRAM TERVEZÉSÉNEK HATÁRIDEJE: |
||||
KAPCSOLÓDÓ NEMZETI PROGRAMOK: |
||||
KAPCSOLÓDÓ NATO PROGRAMOK (CP/FG): |
||||
KAPCSOLÓDÓ EU PROGRAMOK: |
||||
ÉRINTETT SZERVEZETEK: |
||||
A PROGRAM CÉLJA, RÖVID LEÍRÁSA: |
||||
A KÉPESSÉG KIALAKÍTÁSÁNAK HADMŰVELETI/HARCÁSZATI KÖVETELMÉNYEI: |
||||
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTÁCIÓK ÉS SZABÁLYOZÓK FELSOROLÁSA, RÖVID TARTALMA |
||||
A KÉPESSÉG KIALAKÍTÁSÁNAK MŰSZAKI/TECHNIKAI KÖVETELMÉNYEI: |
ADOTT ÉVBEN VÉGREHAJTOTT FELADATOK/BESZERZETT ANYAGOK, ESZKÖZÖK/EGYÉB FELSZERELÉSEK |
||||||||
Fsz. |
Fő (lajstromba vett) |
Célazonosító |
Tervezett egységár |
Tényleges egységár |
Mennyiségi egység |
Mennyiség |
Tervezett érték összesen |
Tényleges érték összesen |
Fő eszköz beszerzésének tényleges értéke: |
||||||||
Rendszerbeállítás felmerült (rész) költségei: |
Fsz. |
Egyéb eszközök, |
Célazonosító |
Tervezett egységár |
Tényleges egységár |
Mennyiségi egység |
Mennyiség |
Tervezett érték összesen |
Tényleges érték összesen |
Egyéb eszköz beszerzésének tényleges értéke: |
||||||||
Felmerült infrastrukturális (rész) költségek: |
||||||||
Felmerült járulékos (rész) költségek: |
||||||||
Tartalékképzés költségei: |
||||||||
Készletképzési költségek: |
||||||||
Személyi költségek: |
||||||||
Kiképzési, átképzési költségek: |
||||||||
Rendszerbeállítás előtti időszak működési-fenntartás becsült költségei: |
||||||||
Felmerült járulékos (rész)költségek összesen: |
||||||||
Program tervezett költsége: |
||||||||
Program költségfelhasználása mindösszesen: |
MEGTÖRTÉNT BESZERZÉSEK/VÉGREHAJTOTT FELADATOK RÉSZLETES BONTÁSA |
||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
FSZ. |
MEGNEVEZÉS |
CÉL- |
TÁRGY- |
TÁRGY- |
TÁRGY- |
T+1 |
T+2 |
T+3 |
T+4 |
T+5 |
T+6 |
T+7 |
T+8 |
T+9 |
T+10 |
ÖSSZESEN |
Fő eszközök költségei |
||||||||||||||||
Rendszerbeállítás költségei |
||||||||||||||||
Egyéb eszközök költségei |
||||||||||||||||
Infrastrukturális költségek |
||||||||||||||||
Tartalékképzési költségek |
||||||||||||||||
Készletképzési költségek |
||||||||||||||||
Személyi költségek |
||||||||||||||||
Kiképzési, átképzési költségek |
||||||||||||||||
Rendszerbeállítás előtti időszak működés-fenntartás becsült költségei |
||||||||||||||||
Rendszerbeállítás utáni időszak működés-fenntartás becsült költségei |
||||||||||||||||
Mindösszesen |
MEGTÖRTÉNT BESZERZÉSEK/VÉGREHAJTOTT FELADATOK SZERVEZETENKÉNTI BONTÁSA |
|||||||||||||||
Fsz. |
SZERVEZET |
CÉL- |
TÁRGYÉVET |
TÁRGY- |
T+1 |
T+2 |
T+3 |
T+4 |
T+5 |
T+6 |
T+7 |
T+8 |
T+9 |
T+10 |
ÖSSZESEN |
Az utasítást a 90/2012. (XII. 29.) HM utasítás 22. §-a, a 44/2013. (VIII. 1.) HM utasítás 5–13. §-a, a 25/2015. (VI. 15.) HM utasítás 3. §-a módosította. Az utasítást az 50/2023. (XI. 30.) HM utasítás 30. § a) pontja hatályon kívül helyezte 2023. december 1. napjával.
Az utasítás aláírásának napja 2007. október 9.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás