13/2007. (V. 3.) ÖTM rendelet
13/2007. (V. 3.) ÖTM rendelet
a belterületi belvízrendezési célok támogatása igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának, elszámolásának és ellenőrzésének részletes szabályairól1
A Magyar Köztársaság 2007. évi költségvetéséről szóló 2006. évi CXXVII. törvény 5. mellékletének 24. pontjában kapott felhatalmazás alapján, továbbá az önkormányzati és területfejlesztési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 168/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának a) pontjában foglalt feladatkörömben eljárva, a környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel – a környezetvédelmi és vízügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló 165/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § c) pontjában foglalt feladatkörében –, valamint a pénzügyminiszterrel – a pénzügyminiszter feladat- és hatásköréről szóló 169/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában foglalt feladatkörében eljárva – egyetértésben a következőket rendelem el:
Általános rendelkezések
1. § E támogatás a 2. § (1) bekezdése szerinti feltételeknek megfelelő települési önkormányzatok egyes belterületi belvízrendezési céljainak támogatására szolgál.
2. § (1) A támogatást Békés, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok megye azon városi önkormányzatai igényelhetik:
a) ahol a tengerszint feletti átlagmagasság a Földmérési és Távérzékelési Intézet Központi Adat és Térképtárának adatai alapján 85 méternél nem több, és
b) amelyek a területfejlesztés kedvezményezett térségeinek jegyzékéről szóló 64/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 2006. december 31-én hatályos rendelkezései szerint az 1–2. számú mellékletben szereplő kistérségek területén találhatók.
(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti átlagmagasság alatt a méterre kerekített átlagérték értendő.
(3) Az (1) bekezdés alapján az igénylés benyújtására jogosult önkormányzatok listáját az 1. számú melléklet tartalmazza.
(4) Támogatás a következő belterületi belvízrendezési célok megvalósításához igényelhető:
a) a településeket (belterületeket) veszélyeztető csapadékok károkozás nélküli elvezetéséhez szükséges vízelvezető hálózati rendszer kiépítése,
b) a településeket érintő helyi vízrendezési-vízkárelhárítási művek, vízfolyások, csatornák, övárkok, körgátak, záportározók, terelőművek, közcélú árkok, kapcsolódó műtárgyak fejlesztése, felújítása,
c) a különböző okok folytán károsan megemelkedett belterületi talajvizek szabályozása érdekében elvégzendő műszaki beavatkozások,
d) a külterületi vizek ellen a települések védelmét szolgáló fejlesztések.
(5) A támogatással megvalósítandó (3) bekezdés szerinti célokhoz uniós támogatás nem vehető igénybe.
(6) A pályázó önkormányzatnak a beruházási összköltség legalább 10%-ának megfelelő saját forrást kell vállalnia.
(7) A támogatás formája vissza nem térítendő támogatás, maximális összege 200 millió forint.
Pályázati rendszer
3. § (1) Az önkormányzatok pályázataikat – papír alapon egy eredeti és két másolati példányban, továbbá elektronikus úton – a Magyar Államkincstár regionális igazgatóságaihoz (a továbbiakban: Igazgatóság) 2007. május 21-éig nyújthatják be. Amennyiben a (2) bekezdés d) és f) pontja szerinti dokumentumok elektronikusan nem állnak rendelkezésre, úgy azokat csak papír alapon kell benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.
(2) A pályázatnak tartalmaznia kell a következőket:
a) az e rendelet 2. számú mellékletét képező, pontosan és hiánytalanul kitöltött pályázati adatlapot,
b) a képviselő-testületnek a saját forrás vállalását tanúsító hitelesített határozati kivonatát, vagy a képviselő-testület költségvetési rendeletbe foglalt felhatalmazása alapján a polgármester nyilatkozatát,
c) a megvalósítani kívánt beruházással kapcsolatos rövid koncepciót, amely tartalmazza a következő információkat:
ca) a tervezett beruházás szükségességének bemutatását,
cb) a tervezett beruházás mennyiben szolgálja a vízkárok megelőzését, mérséklését,
cc) azt, hogy a megfelelő befogadó rendelkezésre áll-e,
cd) a tervezett beruházás hogyan kapcsolódik a településrendezési tervhez,
ce) azt, hogy a külterületről érkező, belterületre veszélyes víz- és hordalékelöntések megakadályozásához szükséges létesítmények és záportározók valósulnak-e meg,
cf) helyi vízkáresemények előfordulásának gyakorisága és mértéke,
cg) a beavatkozás kiemelt vízminőség-védelmi területen valósul-e meg,
ch) azt, hogy a beruházás a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése program hatásterületén valósul-e meg,
ci) azt, hogy a turizmus fejlesztését a beruházás pozitívan befolyásolja-e,
d) a tervezett beruházás(ok) műszaki tartalmát bemutató dokumentumot, amelynek tartalmaznia kell:
da) műszaki leírást a beruházásról, létesítményekről,
db) részletes költségszámítást,
dc) helyszínrajzot (az engedélyező hatóság hitelesítésével),
dd) hossz-szelvény(eke)t, fontosabb műtárgy(ak) dokumentumait,
e)2 a vízügyi igazgatóság
ea) nyilatkozatát a tervezett beruházások szükségességéről,
eb) értékelését a c) pont szerinti koncepcióról,
f) beruházással kapcsolatos vízjogi létesítési engedélyt.
(3) Amennyiben a pályázó önkormányzat a (2) bekezdés f) pontja szerinti vízjogi létesítési engedéllyel a pályázat benyújtásakor nem rendelkezik, a pályázat befogadható és elbírálható. Ebben az esetben a támogatási megállapodás megkötésének határidejéig kell a vízjogi létesítési engedélyt benyújtani az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumnak (a továbbiakban: ÖTM). Ennek hiányában a támogatási megállapodás nem köthető meg.
(4) Az Igazgatóság megvizsgálja a pályázat szabályszerűségét és szükség esetén hiánypótlásra, módosításra hívja fel az önkormányzatot. Hiánypótlásra a hiánypótlási felszólítás kézhezvételétől számított három munkanapon belül van lehetőség.
(5) Amennyiben az önkormányzat a (4) bekezdés szerinti felhívásnak határidőn belül nem tesz eleget vagy nem megfelelően teljesíti azt, az Igazgatóság a támogatási igényt nem továbbítja az ÖTM-nek, és erről értesíti a pályázót.
(6) Az Igazgatóság a pályázatokat – a (4) bekezdés szerinti eset kivételével – elektronikus úton és papír alapon egy eredeti és egy másolati példányban legkésőbb 2007. június 4-éig továbbítja az ÖTM részére.
4. § (1) Az ÖTM a beérkezett pályázatok egy másolati példányát – elektronikus úton is – a beérkezést követő munkanapon megküldi a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (a továbbiakban: KvVM) részére szakmai vélemény kérése céljából.
(2) A KvVM legkésőbb 2007. június 20-áig megküldi az ÖTM részére a pályázatokról szóló szakmai véleményét és támogatási javaslatát.
(3) Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter a pályázatokról a KvVM szakmai javaslatának figyelembevételével 2007. június 22-éig dönt.
(4) Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter – a gazdasági és műszaki ésszerűség feltételeire figyelemmel, a pályázatban megjelölt célok, illetve műszaki tartalom egyidejű csökkentése mellett – az igényeltnél alacsonyabb összegű támogatás megítélésére is jogosult. Ebben az esetben a támogatási megállapodás megkötése előtt az érintett önkormányzattal egyeztetni szükséges.
(5) Az ÖTM a támogatást nyert pályázatok listáját a döntést követő 10 napon belül a saját honlapján közzéteszi.
Támogatási megállapodás megkötése
és a támogatás folyósítása
5. § (1) A támogatás felhasználásának – a döntés alapját képező pályázatban vállalt – feltételeit megállapodásban (a továbbiakban: támogatási megállapodás) rögzíti az önkormányzati és területfejlesztési miniszter és az önkormányzat.
(2) A támogatási megállapodás megkötése az önkormányzati és területfejlesztési miniszteri döntést követően legkésőbb 2007. július 18-áig történik meg, amelynek az önkormányzat hibájából történő elmulasztása jogvesztő.
6. § (1) Az önkormányzatnak a beruházás kivitelezőjével kötött szerződést annak megkötését követő 30 napon belül, de legkésőbb 2007. december 15-éig meg kell küldenie az ÖTM részére.
(2) Amennyiben az önkormányzat a kivitelezői szerződést önhibáján kívüli okok miatt nem tudja az (1) bekezdés szerinti legkésőbbi időpontig megkötni, akkor annak indokolását és igazolását kell benyújtania az ÖTM részére legkésőbb 2007. december 15-éig. Az önkormányzatnak ebben az esetben a kivitelezői szerződést – figyelemmel a 9. § (2) bekezdésére – 2008. évben utólag, a szerződés megkötését követő 15 napon belül meg kell küldenie az ÖTM felé.
(3) Az (1) és (2) bekezdés szerinti határidők elmulasztása jogvesztő.
7. § (1) A támogatási összeg folyósítása két részletben történik:
a) a támogatási megállapodás megkötését követő 10 napon belül a támogatási összeg 10%-ának megfelelő első részlet előlegként kerül folyósításra,
b) a támogatás második részletének folyósítása a beruházás kivitelezőjével kötött szerződés, vagy a 6. § (2) bekezdése szerinti igazolás ÖTM-hez történő benyújtását követő 10 napon belül történik.
(2) Abban az esetben, ha a benyújtott kivitelezői szerződésben a beruházás összköltsége a támogatási megállapodásban szereplő összeghez képest alacsonyabb, úgy a támogatási megállapodást oly módon kell módosítani, hogy abban a támogatás összege az összköltség csökkenésével arányosan csökkenjen.
(3) A (2) bekezdés szerinti esetben a támogatás második részlete nem lehet több, mint a módosított támogatási megállapodásban szereplő támogatási összeg és az (1) bekezdés a) pontja alapján folyósított összeg különbözete.
(4) A támogatást az ÖTM utalványozása alapján a Magyar Államkincstár folyósítja.
8. § (1) Amennyiben az önkormányzat a 6. § (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően a kivitelezői szerződést 2007. december 15-e után köti meg, és abban a beruházás összköltsége a támogatási megállapodásban szereplő összeghez képest alacsonyabb, úgy az önkormányzatnak az összköltség csökkenésével arányos támogatási összeget a kivitelezői szerződés megkötésétől számított 30 napon belül – a 10. § (2) bekezdése szerinti kamattal növelt összegben – vissza kell fizetnie a központi költségvetésbe.
(2) Amennyiben az önkormányzat a 6. § (1)–(2) bekezdései szerinti 2007. december 15-ei határidőt elmulasztja, úgy a támogatásra nem jogosult, és köteles annak első részletét 2007. december 31-éig visszafizetni a központi költségvetésbe.
(3) Amennyiben az önkormányzat 2007. december 15-éig csak igazolást nyújt be, és a kivitelezői szerződést 2008. évben a 6. § (2) bekezdésben előírtak szerint nem nyújtja be az ÖTM-hez, úgy a támogatásra nem jogosult, és köteles annak első részletét – a 10. § (2) bekezdése szerinti kamattal növelt összegben – visszafizetni a központi költségvetésbe.
9. § (1) A támogatás felett az önkormányzat rendelkezik, és felelős annak jogszerű felhasználásáért.
(2) A támogatással megvalósuló beruházások befejezésének végső határideje 2008. november 30. Az önkormányzat a beruházásról szakmai beszámolót készít, amelyet – két példányban – 2008. december 31-éig megküld az ÖTM részére.
(3) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a támogatás felhasználására az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletet kell alkalmazni.
10. § (1) A támogatást kamattal növelt összegben vissza kell fizetni a központi költségvetésbe, ha azt nem a vonatkozó jogszabályoknak és a támogatási megállapodásban rögzített feltételeknek megfelelően használják fel.
(2) A jogtalanul igénybe vett összeg után az önkormányzat az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 64/B. §-ának (2) bekezdése szerinti kamatot fizet a jogtalan igénybevétel napjától a visszafizetés napjáig.
11. § Az önkormányzat a támogatás rendeltetésszerű felhasználásáról a tárgyévben december 31-ei határnappal a mindenkori zárszámadás keretében és rendje szerint köteles elszámolni. A támogatásnak a tárgyév december 31-én kötelezettségvállalással terhelt maradványával legkésőbb 2008. december 31-éig kell elszámolni.
Ellenőrzés
12. § (1) A támogatás felhasználását az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium, továbbá jogszabályban erre feljogosított egyéb szervek ellenőrizhetik.
(2) Az önkormányzat köteles a támogatás felhasználását elkülönítetten és naprakészen nyilvántartani, az ellenőrzésre feljogosított szervek megkeresésére az ellenőrzés lefolytatásához szükséges tájékoztatást megadni, a kért dokumentumokat rendelkezésre bocsátani, a helyszíni ellenőrzést lehetővé tenni.
Záró rendelkezések
13. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.
1. számú melléklet a 13/2007. (V. 3.) ÖTM rendelethez
Megye |
Település |
Tengerszint feletti |
Státusz |
Kistérség |
64/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet mely mellékletében szerepel |
Békés |
Dévaványa |
85 |
város |
Szeghalomi |
1. sz. melléklet |
Békés |
Gyomaendrőd |
85 |
város |
Békési |
1. sz. melléklet |
Békés |
Szarvas |
84 |
város |
Szarvasi |
2. sz. melléklet |
Csongrád |
Csongrád |
84 |
város |
Csongrádi |
1. sz. melléklet |
Csongrád |
Makó |
85 |
város |
Makói |
1. sz. melléklet |
Csongrád |
Szentes |
82 |
város |
Szentesi |
2. sz. melléklet |
Jász-Nagykun- |
Mezőtúr |
84 |
város |
Mezőtúri |
1. sz. melléklet |
Jász-Nagykun- |
Kunszentmárton |
85 |
város |
Kunszentmártoni |
1. sz. melléklet |
2. számú melléklet a 13/2007. (V. 3.) ÖTM rendelethez
1. |
Önkormányzat neve: |
|
|
2. |
Önkormányzat KSH kódja: |
|
|
3. |
Önkormányzat címe: |
|
|
4. |
Kapcsolattartó neve: |
|
|
5. |
Telefon: |
Fax: |
E-mail: |
6. |
A tervezett beruházás(ok) rövid bemutatása |
A beruházás(ok) tervezett összköltsége: |
|
Beruházás tervezett kezdési ideje: |
|
Beruházás tervezett befejezési ideje (legfeljebb 2008. november 30.): |
|
Saját forrás: |
Ft |
% |
Egyéb forrás: |
Ft |
% |
Igényelt támogatás: |
Ft |
% |
Összesen: |
Ft |
100% |
.................................... |
.................................... |
polgármester |
(kör)jegyző |
A rendeletet a 44/2017. (XII. 29.) BM rendelet 30. §-a hatályon kívül helyezte 2018. január 1. napjával.
A 3. § (2) bekezdés e) pontja az 57/2011. (XII. 22.) BM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás