19/2007. (HK 3.) HM utasítás
19/2007. (HK 3.) HM utasítás
az intézményi bevételekkel kapcsolatos feladatokról*
Az utasítás hatálya
1. § Az utasítás hatálya kiterjed a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM) és a honvédelmi miniszter költségvetési felügyelete alá tartozó szervezetekre (a továbbiakban együtt: honvédelmi szervezet).
A bevételek minősítése
2. § (1) A honvédelmi szervezet kincstári számláján jóváírt, vagy a házipénztárba befizetett, illetőleg tényleges pénzforgalom nélkül keletkezett bevételeit az eredeti bizonylat alapján kell minősíteni abból a szempontból, hogy azok a központi költségvetés, vagy a HM tárca központosított, illetve a honvédelmi szervezet intézményi saját bevételét képezik. A bevételeket ennek a minősítésnek megfelelően kell rögzíteni a könyvelésben.
(2) A minősítést a honvédelmi szervezetek pénzügyi és számviteli szervezeti elemei, vagy a HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökség (a továbbiakban: HM KPÜ) állományából a honvédelmi szervezetekhez pénzügyi és számviteli ellátásra kikülönített szervezeti elemei (a továbbiakban együtt: illetékes pénzügyi és számviteli szerv) a költségvetési tv. és ezen utasításban foglaltak alapján, a HM 2007. január 1-jétől hatályos számlarendje alkalmazásával végzik.
3. § A honvédelmi szervezet alap, kiegészítő és vállalkozási tevékenységéből származó bevételeiből a központi költségvetés központosított bevételét képezik a következők:
a) az értékesítés igazolt költségeivel, valamint az értékesítést terhelő áfa-befizetési kötelezettség fedezetével csökkentett – az Áht. 109/D § (8) bekezdése szerinti –, pénzügyminiszteri felhasználási engedéllyel nem rendelkező ingatlanértékesítési bevételek 100%-a;
b) a HM tárca központosított, illetve a 8. § szerinti központi és az intézmények saját bevételeiből:
ba) az áru és készletértékesítések (a tankönyvek, jegyzetek, taneszközök, valamint az egészségügyi, gyógyászati készletek és eszközök értékesítési bevételei kivételével),
bb) a szolgáltatások (a nyereség nélkül továbbszámlázott közvetített szolgáltatások ellenértékét kivéve),
bc) a bérleti és lízing díjak (a külképviseletek bérleti díj bevételeit kivéve)
után ténylegesen befolyt bevételek 5%-a.
4. § A honvédelmi szervezet alaptevékenységéből befolyó bevételeiből – kivéve a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok (a továbbiakban: KNBSZ) speciális gazdálkodással összefüggő bevételeit – a HM tárca központosított bevételét képezik a következők:
a) a munkahelyi étkezéstérítési díjak 100%-a, ide nem értve a Kiképzési-, Oktatási és Regeneráló Központok üdültetési szolgáltatásait igénybevevők étkezési térítési díját;
b) a bérleti és lizing díjak 95%-a (kivéve a külképviseletek bérleti díj bevételeit, valamint a 8. § (1) bekezdés b) pontja szerint befolyó bevételeket);
c) a képzési támogatás visszatérítéséről szóló 6/2002. (I. 25.) HM rendelet hatálya alá tartozó ösztöndíj- és képzési költségvisszatérítések 100%-a;
d) az ingó tárgyi eszközök és készletek értékesítéséből származó bevételek 95%-a, ide nem értve a tankönyvek, jegyzetek, taneszközök, valamint az egészségügyi, gyógyászati készletek és eszközök értékesítési bevételeit;
e) a kártérítési bevételek 100%-a (kivéve a KNBSZ e címen befolyó bevételeit);
f) a nemzetközi feladatok és a nemzetközi térítések bevételeinek a 3. § b) pontjának figyelembevételével megállapított mértéke;
g) a honvédségi gépjárművek magáncélú igénybevétele, illetve a magáncélú telefonbeszélgetések után befolyt bevételek 100%-a;
h) a kötbér, bírságbevételek 100%-a;
i) a kamat- és árfolyamnyereség 100%-a;
j) a külföldi feladat végrehajtással kapcsolatos anyag és eszközszállítások áfa visszatérülése;
k) az igazgatási szolgáltatási díjbevételek 50%-a.
5. § (1) A 3. § a) pontjába és a 4. §-ba nem tartozó bevételek – a 3. § b) pontjára is figyelemmel – a honvédelmi szervezetek intézményi saját bevételét képezik. Az intézményi saját bevételnek minősített költségvetési bevételek a (2) bekezdésben foglaltak kivételével csak a szükséges előirányzat-módosítást követően használhatóak fel.
(2) Az intézményi saját bevételek előirányzat-módosítást megelőző felhasználására indokolt esetben HM KPÜ vezérigazgatója 30 M Ft-ig, a HM védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkár 50 M Ft-ig felhasználási engedélyt adhat ki.
A bevételek elszámolásának, befizetésének és előirányzat-módosításának rendje
6. § (1) Az intézményi bevételek előirányzatosítását, valamint a 3–4. §-ok szerinti központosított bevételek elszámolását és befizetését – kivéve a devizabevételeket – egyidejűleg a (5)–(6) bekezdésben foglaltak kivételével negyedévente, a tárgynegyedévet követő hónap 15-éig a melléklet szerinti kimutatás kitöltésével, továbbá az előirányzat-módosítási javaslatra vonatkozó szöveges indoklással kell kezdeményezni a HM KPÜ-nél. A kimutatást két példányban, a szöveges előirányzat-módosítási javaslatot pedig egy példányban kell megküldeni.
(2) A devizabevételek elszámolását az (1) bekezdés szerint elkülönítetten, Ft-ban és az adott devizanemben kell végrehajtani, azonban a befolyt bevételeket nem kell befizetni a (8) bekezdés b) pontjában meghatározott számlára, azokat az előirányzat-módosítás jóváhagyásáig átfutó tételként kell kezelni.
(3) A KNBSZ a devizában befolyt bevételeik után az (1) bekezdés szerinti elszámolást és befizetést Ft-ban teljesítik.
(4) Az előirányzat-módosítási javaslatot az illetékes pénzügyi és számviteli szervezeti elem állítja össze és a honvédelmi szervezet vezetője írja alá.
(5) A (1) bekezdésben meghatározottaktól eltérően az október-november havi bevételekről összeállított kimutatást december 6-áig kell a HM KPÜ részére megküldeni és a központosított bevételeket befizetni.
(6) A december hónapban realizálódott bevételek előirányzatosításának és elszámolásának kezdeményezését, valamint a központosított bevételek befizetését a (7)–(8) bekezdésekben foglaltak szerint – az áfa-bevétel kivételével – a tárgyévet követő január 15-éig kell végrehajtani „420”-as kiadási és „620”-as bevételi KTK-k alkalmazásával.
(7) A honvédelmi szervezet a bevételeiről a melléklet szerint adatszolgáltatást teljesít főkönyvi számlaszám bontásban. Az általános forgalmi adó alanyi körbe (a továbbiakban: áfa-körbe) nem tartozó honvédelmi szervezet a központosított bevételeit bruttó összegben fizeti be. Az áfakörbe tartozó honvédelmi szervezet viszont valamennyi áfabevételét helyileg számolja el. A bevétel áfaösszegét saját bevételként kezeli, a központosított bevételeket pedig a bevétel nettó összege alapján számolja el és fizeti be.
(8) Az adatszolgáltatással egyidejűleg a befizetendő összeget „620”-as bevételi kincstári tranzakciós kóddal (KTK) átutalja:
a) a központi költségvetés központosított bevétele esetén a „HM fejezeti befizetési” megnevezésű 10023002- 00370004-60000006,
b) a HM tárca központosított bevétele vonatkozásában a „HM KPÜ II. (0102) Központi” megnevezésű 10023002- 01782439-00000000
kincstári számlára.
(9) A honvédelmi szervezet a központosított bevételeit a főkönyvi könyvelésben átfutó főkönyvi számlaszámokra (bevételként és kiadásként) könyveli.
7. § (1) A HM KPÜ a bevételek minősítésének felülvizsgálatát, a központosított befizetések elszámolása és befizetése egyezőségének ellenőrzését követően az adatszolgáltatásokból az intézményi saját bevételeket költségvetési cím/alcím bontásban, a tárca központosított bevételeit pedig fejezeti szintre összesíti.
(2) A HM KPÜ a tárca központosított bevételei – a HM Védelmi Tervezési Főosztállyal, a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökséggel és a HM Infrastrukturális Ügynökséggel (a továbbiakban: HM IÜ) egyeztetett – felhasználására vonatkozó, valamint az intézményi saját bevételeket érintő összesített előirányzat-módosítási javaslatot negyedévente, indokolt esetben pedig soron kívül a honvédelmi miniszter részére jóváhagyásra felterjeszti.
Egyéb rendelkezések
8. § (1) A HM IÜ központi bevételét képezi:
a) az értékesítés igazolt költségeivel, valamint az értékesítést terhelő áfabefizetési kötelezettség fedezetével csökkentett, az Áht. 109/D § (8) bekezdés szerinti pénzügyminiszteri felhasználási engedéllyel rendelkező ingatlanértékesítés bevétele;
b) a honvédelmi szervek működésének az államháztartás működési rendjétől eltérő szabályairól szóló 226/2004. (VII. 24.) Korm. rendelet 10. §-a szerinti, a HM IÜ által kötött ingatlan bérbe-, használatba adási szerződések alapján befolyó bérleti díjak 95%-a;
c) a lakások és helyiségek bérlete, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 87. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Honvédelmi Minisztérium rendelkezése alatt lévő lakások és helyiségek bérletéről, elidegenítéséről, valamint lakhatás támogatásáról szóló 6/1994. (IV. 30.) HM rendelet 149. §-ában meghatározott bevételeknek a 3. § b) pontjának figyelembevételével megállapított mértéke.
(1) A honvédelmi szervezetek vállalkozási tevékenységét fenntartási hozzájárulás címén befizetési kötelezettség terheli, melynek mértéke az „51–52 személyi juttatások” számlacsoportban a vállalkozási szakfeladatra együttesen elszámolt kiadások 5%-a. A befizetett összeg átvett pénzeszközként a HM tárca központosított bevételét képezi. A befizetési kötelezettséggel kapcsolatos kiadást az érintett honvédelmi szervezet intézményi költségvetésében kell elszámolni.
(2) Az (1) bekezdés szerinti összeget legkésőbb a tárgyévet követő április 15-éig kell a 6. §-ban meghatározottak szerint elszámolni és befizetni.
Záró rendelkezések
10. § (1) Az utasítás a közzététele napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg az intézményi bevételekkel kapcsolatos feladatokról szóló 71/2005. (HK 15.) HM utasítás, valamint az intézményi bevételekkel kapcsolatos feladatokról szóló 71/2005. (HK 15.) HM utasítás módosításáról szóló 30/2006. (HK 8.) HM utasítás hatályát veszti.
(2) Az utasítás rendelkezéseit a 2007. január 1-je után keletkezett bevételekre kell alkalmazni.
Dr. Szekeres Imre s. k.,
honvédelmi miniszter
Melléklet a 19/2007. HM utasításhoz
...........................................................
honvédelmi szervezet megnevezése
MINTA
KIMUTATÁS
a 2007 ................. negyedévi (havi) központosított és intézményi saját bevételekről
Ft |
Fsz. |
Tényleges bevétel |
A bevételekből |
Saját bevételként felhasználásra igényelt összeg |
||||||||
Bevételi előirányzat |
Kiadási előirányzat |
||||||||||
Megnevezés |
Összeg |
Saját bevétel |
a HM Központi bevétele |
a központi költségvetés bev. |
Fkv.-i számlaszám |
Megnevezés |
Összeg |
Fkv.-i számlaszám |
Megnevezés |
Összeg |
|
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
9. |
11. |
12. |
13. |
1. |
Helyiség bérl. díj(1) |
100 000 |
– |
95 000 |
5 000 |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
2. |
Készletértékesítés(2) |
200 000 |
33 340 |
158 327 |
8 333 |
|
|
33 340 |
|
|
33 340 |
3. |
Munkahelyi étk. tér(3) |
400 000 |
66 680 |
333 320 |
– |
|
|
66 680 |
|
|
66 680 |
4. |
Gépjármű ig. bevét(4) |
100 000 |
16 670 |
83 330 |
|
|
|
16 670 |
|
|
16 670 |
|
stb.(5) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
stb. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Összesen: |
|
|
|
|
|
|
|
– |
– |
|
Megjegyzés: A példákban a 2–4. folyószámok alatti bevételek felülről számított 20%-os áfával (16,67%-kal) szerepelnek.
(1) Az ingatlanbérlet tárgyi adómentes
(2) A 4. oszlop az áfa összegét, a 6. oszlop pedig az áfával csökkentett bevétel 5%-át tartalmazza.
(3) A 4. oszlop az áfa bevételét tartalmazza.
(4) A 4. oszlop a bruttó bevétel áfaösszegét (16 670 Ft), az 5. oszlop a nettó bevétel 100%-át (83 330 Ft) tartalmazza.
(5) A devizabevételeket elkülönítve, Ft-ban és az adott pénznemben is rögzíteni kell.
............................, 2007. április ......-n
................................................................................
pü. szervezeti elem vezetője
Készült: 3 példányban
Egy példány: 1 lap
Itsz: 0503
Ügyintéző, tel:
Kapják: 1-2. sz. pld: HM KPÜ
3. sz pld: Irattár
Az utasítást utóbb a 80/2007. (HK 15.) HM utasítás módosította, hatályon kívül helyezte a 19/2008. (HK 5.) HM utasítás 12. §-a, 2008. március 11. napjával.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás