• Tartalom

2/2007. (K. V. Ért. 2.) KvVM utasítás

2/2007. (K. V. Ért. 2.) KvVM utasítás

a Hulladékgazdálkodási Információs Rendszer (HIR) Ügyviteli Szabályzatáról

2007.01.16.
A hulladékkal kapcsolatos nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségekről szóló 164/2003. (X. 18.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Kr.) összhangban a Hulladékgazdálkodási Információs Rendszer (HIR) Ügyviteli Szabályzatát az alábbiakban állapítom meg.

Hatály

1. § Az utasítás hatálya

a) a Kr. szerinti adatszolgáltatás tekintetében a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőségekre (a továbbiakban: felügyelőség),

b) az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőségre,

c) az 2033 nyilvántartási számú OSAP adatlapok tekintetében a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságokra (a továbbiakban: vízügyi igazgatóság);

d) a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (a továbbiakban: KvVM) Fejlesztési Igazgatóságára (a továbbiakban: FI); valamint

e) a KvVM Környezetgazdasági Főosztályára (a továbbiakban: KGF)

terjed ki.

Felhasználói szintek és jogosultságok

2. § (1) A felügyelőségeken az adatrögzítő rögzíti és ellenőrzi a Kr. szerinti rendszeres és eseti adatszolgáltatásokat, és statisztikai jellegű adatokat kérdezhet le.

(2) A felügyelőségeken a felülvizsgáló szakmailag ellenőrzi (szakmai ellenőrzés) a rögzített rendszeres és eseti adatszolgáltatásokat, elfogadja vagy elutasítja azokat, illetve az ország egész területére kiterjedően egyedi és összesített adatokat kérdezhet le. A lekérdezési jogosultsága kiterjed a rögzítési és az elfogadott adatbázisra, valamint a lekérdezési adatbázisra.

(3) A vízügyi igazgatóságon az adatrögzítő és felülvizsgáló a 2033 nyilvántartási számú OSAP adatlapokat rögzíti, ellenőrzi, elfogadja vagy elutasítja azokat, az ország egész területére kiterjedően egyedi és összesített adatokat kérdez le. A lekérdezési jogosultsága kiterjed a rögzítési és az elfogadott adatbázisra, valamint a lekérdezési adatbázisra.

(4) A FI-on és a KGF-on a hivatali lekérdező a Kr. szerinti adatszolgáltatás és a 2033 nyilvántartási számú OSAP adatlapok tekintetében az ország egész területére kiterjedően egyedi és összesített adatokat kérdezhet le. A lekérdezési jogosultsága kiterjed a rögzítési és az elfogadott adatbázisra, valamint a lekérdezési adatbázisra, azonban nem terjed ki az adatok felvitelére, az adatok elfogadására vagy elutasítására.

(5) A HIR-rendszergazda gondoskodik egyebek mellett a HIR megfelelő működtetéséről, a törzsállomány karbantartásáról, az éves zárásokról, a külső adatok fogadásáról, a programhiba/üzemzavar elhárításáról. Kapcsolatot tart az utasítás hatálya alá tartozó szervezeti egységek informatikusaival.

A Kr. szerinti adatszolgáltatások fogadása, feldolgozása

3. § (1) A Kr. előírásai hatálya alá tartozók az abban foglaltaknak megfelelően rendszeres, illetőleg – a környezetvédelmi és vízügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) elrendelése alapján – eseti adatszolgáltatásra kötelezettek.

(2) Rendszeres adatszolgáltatás nyomtatványon, vonalkódos nyomtatványon, elektronikus adathordozón, illetve elektronikus úton (HIR-ADÓ program), az eseti adatszolgáltatás csak papírformában, nyomtatványon teljesíthető.

(3) Az eseti adatszolgáltatás elrendelése statisztikai mintagenerálás alapján készült lista szerint történik, amelyet a KGF főosztályvezetője hagy jóvá, és amely lista felügyelőségek szerinti bontásban tartalmazza a kiválasztott kötelezetteket. A felügyelőségek értesítik az illetékességi területükön kiválasztott kötelezetteket az eseti adatszolgáltatás tényéről és megküldik az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítéséhez szükséges formanyomtatványok elérési útját. Az értesítésnek tartalmaznia kell ezen kívül azt is, hogy az adatszolgáltatás mely időszakra készítendő, és mi a teljesítés határideje.

(4) Amennyiben az eseti adatszolgáltatásra kötelezett nem rendelkezik KÜJ azonosítóval, számára a program KÜJ számot generál. Ilyen esetekben a KAR Ügyfél lapot az újonnan generált KÜJ szám ismeretében, a KAR Telephely lapot pedig a KTJ szám nélkül kell kitölteni.

(5) A bejelentkezéshez szükséges adatlapokat az adatrögzítő szemrevételezéssel ellenőrzi, és amennyiben súlyos formai, esetleg tartalmi hibát fedez fel abban, az adatszolgáltatót a Kr.-ben foglaltak szerint a hibák javítására hívja fel.

(6) A más felügyelőség illetékességi területéhez tartozó adatlapokat haladéktalanul át kell tenni az eljárásra jogosult, illetékes felügyelőséghez.

A Kr. szerinti adatszolgáltatás ellenőrzés

4. § (1) Az adatszolgáltatás helyességének ellenőrzési szintjei a következők: ellenőrzés a rögzítés előtt és során, szakmai ellenőrzés és utóellenőrzés.

(2) Rögzítés előtt az adatrögzítő szemrevételezéssel ellenőrzi, hogy az adatszolgáltató környezetvédelmi azonosítóit (KTJ, KÜJ) feltüntették-e, az adatlapok azonosító adatait (hulladék kód, kezelési kód stb.) kitöltötték-e, valamint nyomtatványon, vonalkódos nyomtatványon és elektronikus adathordozón teljesített adatszolgáltatás esetén a Borítólapot cégszerű aláírással ellátták-e.

(3) Az alapvető hibák kiszűrésére a rögzítéskor történő ellenőrzés szolgál, ami bármikor lefuttatható. A program az ellenőrzés során kétfajta hibatípust különböztet meg. Kritikus hiba esetén a hatóság köteles az adatszolgáltatót felszólítani az adat javítására. Jelzés értékű hiba esetén a felülvizsgáló szakmai ismeretei alapján dönt a hiba mértékéről, kritikus hibának minősítéséről, illetve az adatlap hibával történő elfogadásáról.

(4) A felügyelőség az adatlapok rögzítését és ellenőrzését követően szakmailag ellenőrzi a felügyelőség területére vonatkozó teljes adatbázist.

(5) A KGF az országos adatbázis lezárását követően a teljes országos adatbázis utóellenőrzését végzi.

Az elektronikus úton (HIR-ADÓ) teljesített adatszolgáltatás különös szabályai

5. § (1) Az elektronikus úton, a HIR-ADÓ programmal történő adatszolgáltatás esetén nem szükséges kísérőlevél, formanyomtatvány vagy papír alapú adatszolgáltatás csatolása.

(2) Az adatszolgáltató részére

a) elektronikus úton automatikus visszajelzést kell küldeni az adatszolgáltatás beérkezéséről, valamint

b) értesítést kell küldeni az adatok helyesbítésére történő felszólításáról.

2033 nyilvántartási számú OSAP adatszolgáltatás

6. § (1) Az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Program az önkormányzatok részére a 215/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 1. számú melléklete 2033 nyilvántartási számú OSAP adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő a települési hulladékgazdálkodási politikáról, amelyet a HIR kezel, és amelyet a területileg illetékes vízügyi igazgatóságokhoz kell beküldeni.

(2) A adatlapok fogadása, feldolgozása és az adatbázis zárása a vízügyi igazgatóságok feladata.

(3) A 2033 nyilvántartási számú OSAP adatszolgáltatás csak papírformában, nyomtatványon teljesíthető.

Adatkezelés

7. § (1) Amennyiben a bejelentés a szemrevételezés alapján megfelel a formai és tartalmi követelményeknek, akkor az adatok a HIR rögzítési adatbázisába kerülnek.

(2) Amennyiben az adatfeldolgozás bármely fázisában az ellenőrzések hibát mutatnak, az adatszolgáltatót – harminc napos határidő megadásával – az adatszolgáltatás helyesbítésére kell felszólítani.

(3) A javítás az egész adatszolgáltatás újbóli teljesítésével is megoldható, ebben az esetben az ismétléseket is át kell vezetni.

(4) Amennyiben az adatszolgáltató a felszólításnak nem, vagy nem megfelelően tesz eleget, külön jogszabály szerint hulladékgazdálkodási bírsággal sújtható.

(5) Javítást a felügyelőségek sem a nyomtatványon, sem pedig ez elektronikus formában érkezett adatokban nem tehetnek, a módosítást minden esetben az adatszolgáltatónak kell hitelt érdemlő módon végrehajtani.

(6) Az adatszolgáltató által bejelentett és a HIR rendszerben rögzített (és az interneten is hozzáférhető) adatok egyezőségéért a Kr. szerinti adatszolgáltatás tekintetében a felügyelőségek, az 2033 nyilvántartási számú OSAP adatlapok vonatkozásában a vízügyi igazgatóságok felelnek.

(7) A KGF szakmai irányítása mellett a FI felelős a HIR rendszerben szereplő adatok nyilvánosságra hozatalára szolgáló honlap kialakításáért, folyamatos karbantartásáért.

Az adatszolgáltatás lezárása

8. § (1) A HIR lezárásának szintjei a következők:

a) felügyelőségi/vízügyi igazgatósági adatbázis próbazárása,

b) felügyelőségi/vízügyi igazgatósági adatbázis központi próbazárása,

c) felügyelőségi/vízügyi igazgatósági adatbázis végleges zárása,

d) felügyelőségi/vízügyi igazgatósági adatbázis központi zárása,

e) országos adatbázis zárása.

(2) Központilag lezárt adatbázisban az adatok nem módosíthatók. Az országos adatbázis zárását megelőzően a felügyelőségek/vízügyi igazgatóságok által felvitt, ellenőrzött és elfogadott adatok módosítására központi próbazárás vagy zárás feloldását követően még van lehetőség. A módosításokat kezdeményezheti az adatszolgáltató, illetőleg a felügyelőség/vízügyi igazgatóság, amennyiben megállapítja, hogy az adatszolgáltatás nem felel meg a valóságnak. Ilyenkor az adatszolgáltatót fel kell szólítani az adatok módosítására.

(3) A módosítás kiterjedhet adatok törlésére, új vagy kiegészítő adatok felvitelére, illetve javításra.

(4) A felügyelőségi/vízügyi igazgatósági adatbázis központi próbazárásának a próbazárás, a felügyelőségi/vízügyi igazgatósági központi zárásnak a végleges zárás a feltétele, ezt külön-külön kell elvégezni a rendszeres, az eseti és az önkormányzati adatszolgáltatásra vonatkozóan.

(5) A felügyelőségek/vízügyi igazgatóságok adott bejelentési évét/időszakát csak akkor lehet lezárni, ha a felügyelőségeknek, igazgatóságoknak nincs korábbi lezáratlan évük.

(6) A felügyelőségi/vízügyi igazgatósági adatbázis központi próbazárását vagy zárását követően az adatbázis országos lezárását a KGF főosztályvezetőjének jóváhagyása után a HIR rendszergazda végzi el. Az adatrendezési folyamatok végén az adatok bekerülnek a lekérdezési adatbázisba, ahonnan széles körben mindenki számára elérhetővé válnak.

(7) Az adatbázis országos zárását követően új bejelentőlapot felvinni, vagy már meglévő adatot módosítani nem lehet.

(8) A központi próbazárást követően nem, míg a felügyelőségi adatbázis központi zárását követően a felügyelőség egyedi adatokon alapuló, tájékoztató jellegű adatot szolgáltathat külső felhasználó számára. Utóbbi esetben az ügyfél figyelmét fel kell hívni arra, hogy a részére átadott adat nem végleges, tájékoztató jellegű. Az országos adatbázis lezárásáról a felügyelőségek értesítést kapnak, ezt követően külső felhasználó számára adatot szolgáltathatnak.

(9) Rendkívül indokolt esetben a KGF jóváhagyásával az országos adatbázis zárása visszavonható, az erre vonatkozó igényt a felügyelőségek/vízügyi igazgatóságok írásban – a módosítás indokolásával – jelzik a FI irányába. Az országos zárást csak az utoljára lezárt év esetében célszerű feloldani. Lehetőség van a korábbi években történt adatszolgáltatások lezárásának feloldására is, de ehhez az összes azt követő adatszolgáltatás lezárását vissza kell vonni.

A FI feladat- és hatásköre

9. § A FI végzi a HIR rendszer üzemeltetésével kapcsolatos központi feladatokat, így különösen:

a) HIR jogosultság igénylések fogadása, nyilvántartása, beállítása és karbantartása,

b) külső programok (HIR-ADÓ, XML mintafájl, stb.) kezelésével és karbantartásával kapcsolatos feladatok ellátása,

c) a HIR-ben alkalmazott kód és törzsállományok karbantartása,

d) a rendszeres és az önkormányzati adatszolgáltatások országos feldolgozása és éves zárása,

e) a KSH-val történő együttműködési megállapodás keretében az adatcserék lebonyolítása, a külső adatszolgáltatások betöltése (a Gazdasági Számjel Regiszter adatai, az OSAP 1061/04 adatszolgáltatás adatai),

f) a statisztikai mintageneráláson alapuló eseti adatszolgáltatások előkészítése és lezárása,

g) a HIR rendszerben feldolgozott adatok elemzése, az adattartalom értékelése, szükség esetén intézkedések megtétele,

h) eseti lekérdezések összeállítása, kiadványokhoz adatok előkészítése.

A KGF feladat- és hatásköre

10. § A KGF végzi a HIR rendszer üzemeltetésével kapcsolatos szakmai feladatokat, így különösen:

a) HIR módosítása (jogszabály-módosítás, újabb szolgáltatások esetében, stb.)

b) dönt az éves zárástól függetlenül a HIR rendszerben szereplő törzsadatok körének megváltoztatásáról,

c) a FI egyetértésével dönt a HIR rendszer fejlesztéséről,

d) dönt a HIR országos adatbázis lezárásáról, illetőleg szükség szerint annak visszavonásáról,

e) a miniszter eseti adatszolgáltatás elrendelésére vonatkozó döntését előkészíti, jóváhagyja a statisztikai mintagenerálással megállapított kötelezettek listáját,

f) a KSH-val együttműködve meghatározza a statisztikai mintagenerálás alapjául szolgáló rétegdefiníciókat,

g) jóváhagyja és koordinálja az eseti adatszolgáltatással és statisztikai becsléssel kapcsolatos HIR törzsadatok felülvizsgálatát,

h) a HIR rendszer keretében rendelkezésre álló országos adatállományok alapján nemzetközi adatszolgáltatásokat teljesít, kiadványokat állít össze.

Programhiba/üzemzavar

11. § (1) Programhiba esetén a HIR rendszergazdát rövid úton (fax, levél, e-mail) haladéktalanul tájékoztatni kell a hiba tényéről, aki a hibajelzést visszaigazolja.

(2) A tájékoztatásnak tartalmaznia kell a dátumot, a hibaszámot/hibaüzenetet, a felhasználónevet és szerepkört, továbbá egyéb rendszerkörnyezeti paramétereket, valamint azt, hogy a hiba milyen feladat végzése közben következett be.

(3) A rendszergazda 24 órán belül jelzi a problémát a program fejlesztőinek, és gondoskodik a hiba elhárításáról.

Határidők

12. § Az utasítás melléklete tartalmazza a HIR rendszer ügyviteli feladataival kapcsolatos belső határidőket.

Záró rendelkezések

13. § Az utasítás a kiadmányozás napján lép hatályba.1.


Dr. Persányi Miklós s. k.,

környezetvédelmi és vízügyi miniszter

Melléklet

A HIR rendszer ügyviteli feladataival kapcsolatos belső határidők

Feladat

Felelős

Határidő

Előírja

164/2003. Korm. rendelet szerinti adatszolgáltatás

Éves adatszolgáltatások borítólapjának rögzítése (érkeztetés)

Felügyelőségek

tárgyévet követő év május 31.

HIR Ügyrend

Eseti adatszolgáltatók listájának összeállítása

KvVM FI elkészíti
KvVM KGF jóváhagyja

– az eseti adatszolgáltatás elrendeléséről születetett döntést követő 10. munkanap

HIR Ügyrend

Eseti adatszolgáltatás végrehajtását előíró levél küldése a felügyelőségeknek

KvVM KGF

– az eseti adatszolgáltatás elrendeléséről születetett döntést követő 10. munkanap

HIR Ügyrend

Az eseti adatszolgáltatásra felszólító levél kiküldése

felügyelőségek

– az eseti adatszolgáltatás elrendelését követő 15. munkanap

HIR Ügyrend

Eseti adatszolgáltatás fogadása

felügyelőségek

– az eseti adatszolgáltatás elrendelését követő 30 munkanapon belül

HIR Ügyrend

Eseti adatszolgáltatások feldolgozása

felügyelőségek

– az eseti adatszolgáltatás elrendelését követő 60 munkanapon belül

HIR Ügyrend

Tárgyévi adatbázis országos lezárása

KvVM FI

– amennyiben valamennyi felügyelőség adata lezárható, 10 munkanap

HIR Ügyrend

Imputáció elvégzése

KvVM FI

– az adatlap feldolgozások lezárását követő 10. munkanapon

HIR Ügyrend

Adatbázis interneten történő nyilvánosságra hozása

KvVM KGF

– adatbázis lezárását követő 20. munkanap

HIR Ügyrend

2033 nyilvántartási számú OSAP adatszolgáltatás

Adatszolgáltatás fogadása

vízügyi igazgatóságok

tárgyidőszakot követő év március 31.

HIR Ügyrend

Adatszolgáltatás rögzítése, adatbetöltése, ellenőrzése és javíttatása

vízügyi igazgatóságok

tárgyidőszakot követő év augusztus 1.

HIR Ügyrend

Adatszolgáltatás adatbázisának lezárása

vízügyi igazgatóságok

tárgyidőszakot követő év október 31.

 

A nyilvános HIR honlap

Módosítás szakmai tervezetének elkészítése

KvVM KGF

– május 15.

HIR Ügyrend

Módosítás

KvVM FI

– augusztus 01.

HIR Ügyrend

1.

Az utasítás kiadmányozásának napja: 2007. január 16.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére