67/2007. (VII. 10.) GKM–EüM–FVM–SZMM együttes rendelet
67/2007. (VII. 10.) GKM–EüM–FVM–SZMM együttes rendelet
a vendéglátó termékek előállításának feltételeiről1
Az élelmiszerekről szóló 2003. évi LXXXII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 20. §-ának (12) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a gazdasági és közlekedési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 163/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának d) pontjában, az egészségügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló 161/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának a) pontjában, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának e) pontjában, a szociális és munkaügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló 170/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának k) pontjában meghatározott feladatkörben eljárva a következőket rendeljük el:
1. § (1) A rendelet hatálya a vendéglátó üzletet üzemeltető, a vendéglátás keretében történő élelmiszer-előállító és -forgalmazó tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pont] (a továbbiakban: vendéglátó) terjed ki.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott tevékenység folytatására szolgáló üzletre, illetve annak létesítésére, bővítésére vonatkozó közegészségügyi, élelmiszer-higiéniai és kereskedelmi feltételeket külön jogszabályok tartalmazzák.
(3) E rendelet tekintetében az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, valamint az élelmiszer-higiéniáról szóló 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, továbbá az Étv. és a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény fogalommeghatározásait kell alkalmazni.
2. § (1) A gazdasági és közlekedési miniszter (a továbbiakban: miniszter) és az egészségügyi miniszter a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal bevonásával a Helyes Higiéniai Gyakorlatra (Good Hygiene Practice) (a továbbiakban: GHP) vonatkozó útmutatókat értékeli abból a szempontból, hogy tartalma nem ütközik közösségi jogi aktusba, illetve jogszabályba.
(2) A miniszter továbbítja az Európai Bizottságnak a GHP-ra vonatkozó, az (1) bekezdés szerint megfelelő útmutatókat.
(3) A miniszter a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium hivatalos lapjában tájékoztatást ad az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában kihirdetett GHP útmutatók elérhetőségéről.
3. § (1) Az üzletben a „Veszélyelemzés Kritikus Szabályozási Pontok (HACCP)” rendszer (a továbbiakban: HACCP rendszer) dokumentációja meglétének ellenőrzésére a fogyasztóvédelmi hatóság, az alkalmazásának ellenőrzésére az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat kistérségi, fővárosi kerületi intézete (a továbbiakban: ÁNTSZ), az állat-egészségügyi-járványvédelmi előírások betartásának ellenőrzésére – állatjárvány fennállása vagy annak gyanúja esetén az ÁNTSZ egyidejű értesítésével – a területileg illetékes Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal jogosult.
(2) A vendéglátó a HACCP rendszer elkészítéséhez olyan szaktanácsadó közreműködését veheti igénybe, aki felsőfokú szakirányú végzettséggel vagy felsőfokú közegészségügyi, higiénés végzettséggel rendelkezik, és aki a HACCP rendszerre vonatkozó, legalább tanfolyami végzettséget igazol.
4. § (1) A vendéglátónak gyártmánylapot nem kell vezetnie. A vendéglátó a vendéglátó termékek összetételére, csomagolására vonatkozó adatokról az előállítás helyén a minőség-ellenőrzés céljára is alkalmas módon, termékenként anyaghányad-nyilvántartást köteles vezetni. Vendéglátó- terméket kizárólag az anyaghányad-nyilvántartásban foglaltak alapján lehet előállítani.
(2) Az anyaghányad-nyilvántartás tartalmazza:
a) a vendéglátó nevét,
b) a vendéglátó termék megnevezését,
c) a kalkuláció készítésének időpontját,
d) az egységnyi termékhez felhasznált élelmiszer- összetevő megnevezését és mennyiségét (az ételek termékösszetételét – a szakmai sajátosságok figyelembevételével – 10 adagra, a közétkeztetésben 100 adagra, illetve cukrászati készítményeknél formára, darabra kell nyilvántartani),
e) a termékhez felhasznált élelmiszer adalékanyagok megnevezését és mennyiségét,
f) a csomagolás esetén a csomagolóanyag megnevezését, az egységnyi termék csomagolásához felhasznált mennyiséget,
g) az előrecsomagolt termékeknél a fogyaszthatóság vagy a minőségmegőrzés időtartamát, és szükség szerint a tárolási hőmérsékletet,
h) a tömegre értékesített vendéglátó-termékeknél a felhasznált élelmiszer-összetevők bruttó tömegét, a késztermék nettó tömegét.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott adatokban bekövetkező bármely változást az anyaghányad-nyilvántartásban a változást követően haladéktalanul át kell vezetni. Amennyiben a termék előállítását megszüntetik, az arról vezetett anyaghányad-nyilvántartást a megszüntetéstől számított egy évig meg kell őrizni.
5. § (1) Vendéglátó-termék közvetlen hűtésére csak ivóvíz minőségű vízből előállított jég használható fel. Az italok felszolgálásakor a jeget kézzel érinteni nem szabad, azt kizárólag az erre a célra rendszeresített tárolóedényben szabad a vendégnek átadni.
(2) A gyorsan romló cukrászati és hidegkonyhai készítmények csak a hűtőlánc megtartásával szállíthatók, ennek hiányában csak az előállítás helyéhez közvetlenül csatlakozó, illetve ugyanazon épületben lévő üzletben, és csak hűtőtérben tárolhatók, továbbá csak onnan hozhatók forgalomba.
6. § (1) A vendéglátó melegkonyhás üzletében, a grillkonyhában vagy a vendéglátó-termék előállítási helyén, a húselőkészítőben hurkát és kolbászt is előállíthat, és azt vendéglátó-termékként értékesítheti.
(2) A lefagyasztott termék csomagolásán fel kell tüntetni az élelmiszer megnevezését, a lefagyasztás időpontját és az eltarthatóság végső időpontját. A felengedett élelmiszert újra lefagyasztani és tovább tárolni tilos. Darálthús és húskészítmény lefagyasztása tilos.
(3) A vendéglátó saját termékei előállításához szükséges mennyiségben zöldséget, gyümölcsöt tartósíthat a külön jogszabályokban meghatározott előírások betartásával.
7. § (1) A vendéglátó kötelessége a közegészségügyi követelményeknek való megfelelés és a vendéglátó-termékek minősége megfelelésének tanúsítása. A vendéglátó-termékek csomagolásán a 9. § (1) bekezdésében meghatározott jelölés egyben a megfelelőség tanúsítását is jelenti.
(2) A vendéglátónak a cukrászati és hidegkonyhai készítmények minőségmegőrzési idejét a termékhez felhasznált legrövidebb minőségmegőrzési idejű élelmiszer-összetevő alapján – az alkalmazott technológiai eljárás figyelembevételével – kell megállapítania.
(3) Olyan terméket, amelynek minőségmegőrzési ideje lejárt, forgalomba hozni, élelmiszer-összetevőként felhasználni tilos.
(4) Amennyiben a vendéglátó, vagy felelős alkalmazottja arról szerez tudomást, hogy az általa előállított vagy forgalmazott termék elfogyasztása következtében megbetegedés történt, vagy annak gyanúja merült fel, a termék előállítását és kiszolgálását azonnal be kell szüntetnie, és a meglévő készlet megőrzése mellett haladéktalanul értesítenie kell az ÁNTSZ-t.
8. § (1) Vendéglátó-termékek szállításakor, tárolásakor biztosítani kell, hogy azokat minőségcsökkenés, sérülés és szennyeződés ne érje. A szállítás csak a közegészségügyi követelményeket kielégítő zárt edényzetben, az Étv. 9. és 10. §-ában meghatározott feltételeket kielégítő csomagolásban történhet. A kísérőjegyen tanúsítani kell a gyártás és a minőségmegőrzés idejét.
(2) Vendéglátó-termék szállítására csak tiszta, szagtalan, szennyeződéstől és fertőző anyagoktól mentes, könnyen tisztítható, fertőtleníthető szállítóeszközt, járművet, szállítótartályt szabad használni, amely alkalmas a vendéglátó-termék minőségének és állagának megóvására.
(3) Vendéglátó-termék végső fogyasztó részére történő kiszállító tevékenység végzéséhez az ÁNTSZ engedélye szükséges.
9. § (1) A vendéglátásban előállított és előrecsomagolt élelmiszer csomagolásán jól láthatóan és közérthetően fel kell tüntetni a termék
a) megnevezését;
b) mennyiségét (nettó tömeg, db, térfogat);
c) fogyasztói árát az árak feltüntetésére vonatkozó rendelkezések szerint;
d) minőségmegőrzési időtartamának lejárati napját a következők szerint:
da) „minőségét megőrzi: .... dátum”, vagy
db) „minőségét megőrzi: ..... (utalás a dátum feltüntetési helyére)”;
e) a fokozott közegészségügyi veszélyforrást jelentő, az összetételük miatt (állati eredetű élelmiszer, gomba stb., illetve ezeket tartalmazó) mikrobiológiai vagy más okból gyorsan romló, ezért a minőségük megőrzéséhez 0–10 °C közötti tárolási hőmérsékletet igénylő élelmiszerek esetében a „minőségét megőrzi” felirat és dátum helyett a „fogyasztható” felirat és a hónap, nap megjelölésével a dátumot;
f) a tárolási hőmérsékletét, amennyiben az a minőségmegőrzés, fogyaszthatóság szempontjából lényeges.
(2) A helyszíni eladáskor történő csomagolás kivételével minden csomagoláson fel kell tüntetni a vendéglátó vagy az előállító nevét és telephelyét is.
10. § (1) A vendéglátás keretében történő csoportos étkeztetésre vonatkozó energia-tápanyagbeviteli, illetve élelmiszer-nyersanyag felhasználási ajánlásokat – a korcsoportonként megadott napi energia- és tápanyagbevitel ajánlott értékeit, valamint az egésznapos étkeztetéshez, a napi háromszori étkeztetéshez, és a csak ebéd szolgáltatáshoz megadott (1 főre 10 élelmezési napra vonatkozóan) – a melléklet „A”, „B”, „C” és „D” táblázata tartalmazza.
(2) A hivatásos és a szerződéses állományú katonák – e rendelettől eltérő – energia- és tápanyagbeviteli, illetve élelmiszer-felhasználási szabályait külön jogszabály állapítja meg.
11. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti
a) a vendéglátás és közétkeztetés keretében történő élelmiszer-előállítás és -forgalmazás feltételeiről szóló 80/1999. (XII. 28.) GM–EüM–FVM együttes rendelet 2–16. §-a, 20–27. §-a, valamint 2. és 3. számú melléklete,
b) a vendéglátás és közétkeztetés keretében történő élelmiszer-előállítás és -forgalmazás feltételeiről szóló 80/1999. (XII. 28.) GM–EüM–FVM együttes rendelet módosításáról szóló 41/2001. (XII. 22.) GM–EüM–FVM együttes rendelet,
c) a vendéglátás és közétkeztetés keretében történő élelmiszer-előállítás és -forgalmazás feltételeiről szóló 80/1999. (XII. 28.) GM–EüM–FVM együttes rendelet módosításáról szóló 54/2002. (XII. 29.) GKM–ESZCSM– FVM együttes rendelet,
d) az élelmiszer-forgalmazás rendjéről szóló 1/1997. (I. 17.) IKIM rendelet,2
e) a fogyasztói forgalomba kerülő áruk és szolgáltatások árának feltüntetéséről szóló 7/2001. (III. 29.) GM rendelet 8. §-a (2) bekezdésének b) pontja.
(2) Ez a rendelet a vendéglátó termékek előállításának vonatkozásában az élelmiszer-higiéniáról szóló, 2004. április 29-i 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.
Melléklet a 67/2007. (VII. 10.) GKM–EüM–FVM–SZMM együttes rendelethez
|
1–3 év |
4–6 év |
7–10 év |
11–14 év |
15–18 év |
19–60 év |
60 év felett |
---|---|---|---|---|---|---|---|
energia kJ (kcal) |
5643 |
7106 |
9196 |
10 450 |
10 868 |
11 286 |
10 450 |
összes fehérje (g) |
43–53 |
54–66 |
70–86 |
79–98 |
82–101 |
79–85 |
82–92 |
fehérje energia (%) |
13–16 |
13–16 |
13–16 |
13–16 |
13–16 |
12–14 |
13–15 |
összes zsír (g) |
41–44 |
51–55 |
66–71 |
75–81 |
78–84 |
81–87 |
75–81 |
zsír energia (%) |
28–30 |
28–30 |
28–30 |
28–30 |
28–30 |
28–30 |
28–30 |
összes szénhidrát (g) |
178–194 |
224–245 |
290–317 |
329–360 |
342–374 |
356–395 |
335–360 |
szénhidrát energia (%) |
54–59 |
54–59 |
54–59 |
54–59 |
54–59 |
56–60 |
55–59 |
hozzáadott cukor energia (%) |
0–10 |
0–10 |
0–10 |
0–10 |
0–10 |
0–10 |
0–10 |
megengedett koleszterin (mg) |
135 |
170 |
220 |
250 |
300 |
300 |
300 |
(a megadott értékek egy főre, 10 napra vonatkoznak)
Élelmiszer (g) |
1–3 |
4–6 |
7–10 |
11–14 |
15–18 |
19–60 |
60 év |
---|---|---|---|---|---|---|---|
hús (baromfi, sertés, marha) |
250 |
330 |
440 |
500 |
550 |
600 |
450 |
húskészítmény, húskészítmény-konzerv |
80 |
125 |
180 |
200 |
250 |
350 |
200 |
belsőség, belsőségkészítmény |
90 |
100 |
130 |
140 |
150 |
150 |
150 |
hal, halkonzerv |
80 |
100 |
120 |
140 |
200 |
200 |
150 |
tej, savanyított tejtermék (kefir, joghurt, aludttej) |
3500 |
3000 |
3000 |
3200 |
3500 |
2800 |
3200 |
tejtermékek (sajt, túró) |
200 |
250 |
300 |
350 |
350 |
300 |
400 |
egyéb tejkészítmény (tejföl, tejszín) |
150 |
180 |
200 |
220 |
230 |
250 |
200 |
főzőzsiradék (sertészsír, baromfizsír, olaj, főzőmargarin) |
120 |
140 |
200 |
250 |
250 |
250 |
250 |
kenőzsiradék (margarin, vaj, vajkrém) |
100 |
130 |
170 |
200 |
200 |
200 |
200 |
cukor, méz |
250 |
300 |
350 |
400 |
400 |
400 |
400 |
cereáliák (liszt, rizs, gabonamagvak, gabonapelyhek, egyéb gabonakészítmények) |
300 |
380 |
500 |
600 |
600 |
600 |
600 |
kenyérfélék, péksütemények |
1200 |
1400 |
2000 |
2400 |
2700 |
3000 |
2400 |
száraztészta |
50 |
140 |
180 |
200 |
200 |
200 |
200 |
burgonya |
650 |
800 |
1000 |
1200 |
1200 |
1200 |
1200 |
zöldségfélék (friss, mirelit, konzerv, szárított) |
1600 |
1800 |
2000 |
2200 |
2200 |
2200 |
2000 |
gyümölcsök (friss, mirelit, befőtt, kompót, aszalt) |
1500 |
1500 |
1600 |
1800 |
1800 |
1800 |
1800 |
száraz hüvelyes |
– |
90 |
110 |
130 |
150 |
150 |
100 |
tojás |
160 |
160 |
200 |
200 |
200 |
200 |
200 |
rostos üdítő |
400 |
600 |
800 |
800 |
800 |
800 |
800 |
lekvár |
20 |
20 |
30 |
30 |
30 |
30 |
30 |
olajos mag |
20 |
30 |
40 |
40 |
40 |
40 |
40 |
(a megadott értékek egy főre, 10 napra vonatkoznak)
Élelmiszer (g) |
1–3 |
4–6 |
7–10 |
11–14 |
---|---|---|---|---|
hús (baromfi, sertés, marha) |
200 |
260 |
350 |
400 |
húskészítmény, húskészítmény-konzerv |
70 |
100 |
150 |
170 |
belsőség, belsőségkészítmény |
80 |
100 |
130 |
140 |
hal, halkonzerv |
50 |
70 |
90 |
100 |
tej, savanyított tejtermék (kefir, joghurt, aludttej) |
2000 |
1800 |
1800 |
2000 |
tejtermékek (sajt, túró) |
180 |
220 |
250 |
300 |
egyéb tejkészítmény (tejföl, tejszín) |
120 |
150 |
170 |
190 |
főzőzsiradék (sertészsír, baromfizsír, olaj, főzőmargarin) |
80 |
100 |
135 |
170 |
kenőzsiradék (margarin, vaj, vajkrém) |
80 |
90 |
125 |
150 |
cukor, méz |
0–170 |
0–200 |
0–230 |
0–260 |
cereáliák (liszt, rizs, gabonamagvak, gabonapelyhek, egyéb gabonakészítmények) |
250 |
300 |
400 |
500 |
kenyérfélék, péksütemények |
700 |
900 |
1400 |
1700 |
száraztészta |
50 |
80 |
100 |
120 |
burgonya |
550 |
650 |
800 |
1000 |
zöldségfélék (friss, mirelit, konzerv, szárított) |
1000 |
1200 |
1500 |
1700 |
gyümölcsök (friss, mirelit, befőtt, kompót, aszalt) |
800 |
800 |
900 |
1000 |
száraz hüvelyes |
– |
90 |
110 |
130 |
tojás |
120 |
120 |
150 |
150 |
rostos üdítő |
200 |
300 |
400 |
400 |
lekvár |
20 |
20 |
30 |
30 |
olajos mag |
20 |
30 |
40 |
40 |
(a megadott értékek egy főre, 10 napra vonatkoznak)
Élelmiszer (g) |
4–6 |
7–10 |
11–14 |
15–18 |
19–60 |
60 év |
---|---|---|---|---|---|---|
hús (baromfi, sertés, marha) |
260 |
350 |
400 |
400 |
450 |
350 |
húskészítmény, húskészítmény-konzerv |
30 |
50 |
60 |
60 |
60 |
60 |
belsőség, belsőségkészítmény |
80 |
100 |
100 |
100 |
100 |
100 |
hal, halkonzerv |
70 |
90 |
100 |
150 |
150 |
150 |
tej, savanyított tejtermék (kefir, joghurt, aludttej) |
300 |
400 |
500 |
300 |
300 |
500 |
tejtermékek (sajt, túró) |
80 |
100 |
100 |
100 |
100 |
100 |
egyéb tejkészítmény (tejföl, tejszín) |
100 |
130 |
150 |
150 |
150 |
150 |
főzőzsiradék (sertészsír, baromfizsír, olaj, főzőmargarin) |
110 |
150 |
190 |
200 |
200 |
200 |
kenőzsiradék (margarin, vaj, vajkrém) |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
cukor, méz |
0–60 |
0–80 |
0–100 |
0–100 |
0–100 |
0–100 |
cereáliák (liszt, rizs, gabonamagvak, gabonapelyhek, egyéb gabonakészítmények) |
250 |
300 |
400 |
400 |
400 |
400 |
kenyérfélék, péksütemények |
300 |
400 |
500 |
600 |
600 |
500 |
száraztészta |
80 |
100 |
120 |
120 |
120 |
120 |
burgonya |
600 |
700 |
800 |
800 |
800 |
800 |
zöldségfélék (friss, mirelit, konzerv, szárított) |
1100 |
1350 |
1500 |
1600 |
1600 |
1600 |
gyümölcsök (friss, mirelit, befőtt, kompót, aszalt) |
600 |
700 |
800 |
800 |
800 |
800 |
száraz hüvelyes |
90 |
110 |
130 |
150 |
150 |
100 |
tojás |
100 |
120 |
120 |
120 |
120 |
120 |
rostos üdítő |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
lekvár |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
olajos mag |
30 |
40 |
40 |
40 |
40 |
40 |
A rendeletet a 62/2011. (VI. 30.) VM rendelet 24. § (2) bekezdés c) pontja hatályon kívül helyezte 2011. augusztus 1. napjával.
A rendeletet a 67/2007. (VII. 10.) GKM–EüM–FVM–SZMM együttes rendelet 11. § (1) bekezdésének c) pontja hatályon kívül helyezte 2007. július 18. napjával.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás