82/2007. (MK 108.) HM utasítás
a Honvédelmi Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatának módosításáról1
2007.08.15.
adom ki:
1. § Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra, valamint a miniszter alárendeltségébe tartozó szervezetekre terjed ki.
2. § A Honvédelmi Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatának kiadásáról szóló 82/2006. (MK 94.) HM utasítás mellékletét képező Szervezeti és Működési Szabályzatot – a miniszterelnök jóváhagyásával – a jelen utasítás mellékletében foglaltak szerint módosítom.
3. § A HM szervek a jelen utasítás mellékletében foglaltakkal összhangban saját szervezeti és működési szabályzatuk módosítását elkészítik, és azt a jelen utasítás hatálybalépését követő 60 napon belül az illetékes minisztériumi vezető részére jóváhagyásra felterjesztik. A hatályos szervezeti és működési szabályzatuk egy példányát és annak elektronikus változatát a módosítás jóváhagyását követő 8 munkanapon belül a HM Tervezési és Koordinációs Főosztályra megküldik.
4. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba, és azzal egyidejűleg a miniszteri főtanácsadói, miniszteri tanácsadói munkakörök létesítéséről szóló 31/2007. (HK 6.) HM utasítás hatályát veszti.
Melléklet a 82/2007. (MK 108.) HM utasításhoz
A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM
SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI
SZABÁLYZATÁNAK MÓDOSÍTÁSA
A Honvédelmi Minisztérium 82/2006. (MK 94.) HM utasítással kiadott Szervezeti és Működési Szabályzata (a továbbiakban: HM SZMSZ, nyilvántartási száma: 829/437.) az alábbiak szerint módosul: 1. A HM SZMSZ Értelmező rendelkezések címsorhoz tartozó „Minisztériumi vezetők:” bekezdés helyébe az alábbi bekezdés lép:
„Minisztériumi vezetők: az állami vezetők, a kabinetfőnök, a Honvéd Vezérkar főnök, a Honvéd Vezérkar főnök helyettes, valamint a HM főosztályvezetői.”
2. A HM SZMSZ Értelmező rendelkezések címsorhoz tartozó „Honvédelmi tárca:” bekezdés helyébe az alábbi bekezdés lép:
„Honvédelmi tárca: a Magyar Honvédség és a miniszter közvetlen irányítása, fenntartói irányítása, továbbá közvetlen felügyelete alá tartozó szervezetek összessége.”
3. A HM SZMSZ Értelmező rendelkezések címsorhoz tartozó „A miniszter alárendeltségébe tartozó szervezetek:” bekezdés és az ahhoz tartozó szövegrész helyébe az alábbi rendelkezés lép:
„A miniszter alárendeltségébe tartozó szervezetek: a HM szervezetek és a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek együttesen.
HM szervezetek: a HM Központi Ellenőrzési és Hatósági Hivatal, a HM Védelmi Hivatal, a HM Infrastrukturális Ügynökség, a HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökség, a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség, az MK Állandó EBESZ Képviselet, Katonai Képviselet, az MK Állandó NATO Képviselet, Védelempolitikai Részleg, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum.
A Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek: az MH Összhaderőnemi Parancsnokság; az MH Támogató Dandár; az MH Műveleti Központ; az MH Dr. Radó György Honvéd Egészségügyi Központ; az MH Nemzeti Katonai Képviselő Hivatal; az MH Nemzeti Összekötő Képviselet; az MH Nemzeti Katonai Képviselet; az MH Kelet-Magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság; az MH Nyugat-Magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság; az MH Katonai Igazgatási és Adatfeldolgozó Központ; az MH Geoinformációs Szolgálat; az MH Központi Kiképző Bázis, valamint az MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola.”
4. A HM SZMSZ Értelmező rendelkezések címsorhoz tartozó „A honvédelmi miniszter fenntartói irányítása alá tartozó szervezet:” bekezdést követően az alábbi bekezdéssel egészül ki:
„A honvédelmi miniszter közvetlen felügyelete alá tartozó szervezet: az Állami Egészségügyi Központ (Honvéd, Rendészeti és Vasútegészségügyi Központ).”
5. A HM SZMSZ Értelmező rendelkezések címsorhoz tartozó „Az MH középszintű vezető szervei:” bekezdés helyébe az alábbi bekezdés lép:
„Az MH középszintű vezető szerve: az MH Összhaderőnemi Parancsnokság.”
6. A HM SZMSZ I. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM RENDELTETÉSE, IRÁNYÍTÁSÁNAK ÉS VEZETÉSÉNEK RENDJE/ 2. /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM IRÁNYÍTÁSA ÉS VEZETÉSE/ (2) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(2) A miniszter a Kormány általános politikájának keretei között vezeti a Honvédelmi Minisztériumot, dönt a hatáskörébe tartozó ügyekben. A miniszter a Magyar Honvédség irányítását a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 51., 52., 97., 98. és 100. §-ban meghatározott hatáskörének gyakorlásával, szakirányítását az államtitkár, a szakállamtitkárok és a kabinetfőnök, a katonai szervezetek vezetését a Honvéd Vezérkar főnök útján a Hvt. 101. §-ban, más jogszabályokban, valamint az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben meghatározott feladat- és hatáskörök szerint látja el.” 7. A HM SZMSZ I. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM RENDELTETÉSE, IRÁNYÍTÁSÁNAK ÉS VEZETÉSÉNEK RENDJE/ 2. /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM IRÁNYÍTÁSA ÉS VEZETÉSE/ (6) bekezdése helyébe az alábbi (6) bekezdés lép: „(6) A kabinetfőnök a minisztérium hivatali szervezetének vezetője, a Honvéd Vezérkar kivételével vezeti a minisztériumi szervek tevékenységét. A jogszabályokban és az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben meghatározottak szerint – a szakmai követelményeknek megfelelően – hivatali felettesként irányítja az alárendeltségébe tartozó HM szervek és szervezetek tevékenységét, koordinálja a minisztérium működését. A Honvéd Vezérkar főnök részére meghatározottak kivételével irányítja a miniszter hatáskörébe tartozó döntések előkészítését, valamint végrehajtásuk tervezését, szervezését. A Honvédelmi Minisztérium munkatervezésének és működésének koordinációjára az államigazgatásban alkalmazott egységes tervezési és koordinációs szabályok vonatkoznak. A működést biztosító alapokmányok a minisztérium egészének működését szabályozzák, amelyek kidolgozásáért, továbbá a minisztérium egészének koordinált működéséért a kabinetfőnök felelős.”
8. A HM SZMSZ I. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM RENDELTETÉSE, IRÁNYÍTÁSÁNAK ÉS VEZETÉSÉNEK RENDJE/ 2. /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM IRÁNYÍTÁSA ÉS VEZETÉSE/ (9) és (10) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(9) Az államtitkár, a szakállamtitkárok és a kabinetfőnök a HM SZMSZ-ben részükre meghatározott területeken szakirányítást gyakorolnak a honvédelmi tárca szervezeteinek egészére kiterjedően, szakmai felettesei a Magyar Honvédség szervezetei szakfeladatokat végző, szakirányítási körükbe tartozó állományának.
(10) Az államtitkár, a szakállamtitkárok és a kabinetfőnök szakirányítási tevékenysége a HM szervek, valamint a miniszter alárendeltségébe tartozó szervezetek vezetői útján valósul meg.”
9. A HM SZMSZ I. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM RENDELTETÉSE, IRÁNYÍTÁSÁNAK ÉS VEZETÉSÉNEK RENDJE/ 2. /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM IRÁNYÍTÁSA ÉS VEZETÉSE/ (16) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(16) A Honvéd Vezérkar főnök feladatait helyettese közreműködésével látja el.”
10. A HM SZMSZ I. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM RENDELTETÉSE, IRÁNYÍTÁSÁNAK ÉS VEZETÉSÉNEK RENDJE/ 2. /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM IRÁNYÍTÁSA ÉS VEZETÉSE/ (19) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(19) A Honvéd Vezérkar főnök vezetési tevékenysége a helyettese, az alárendeltségébe tartozó HM szervek vezetői, az MH középszintű vezető szervének parancsnoka, továbbá a katonai szervezetek parancsnokai útján valósul meg.”
11. A HM SZMSZ I. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM RENDELTETÉSE, IRÁNYÍTÁSÁNAK ÉS VEZETÉSÉNEK RENDJE/ 2. /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM IRÁNYÍTÁSA ÉS VEZETÉSE/ (22) bekezdés első címsorának /A miniszter helyettesítése:/ második bekezdése helyébe az alábbi második bekezdés lép: „• a minisztert a köztársasági elnök intézkedésének kezdeményezésében és intézkedésének ellenjegyzésében, valamint az államtitkár akadályoztatása esetén az Országgyűlés ülésén – a Kszt. 31. § (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően – a miniszter részletes feladat- és hatásköréről szóló kormányrendeletben kijelölt másik miniszter helyettesíti;” 12. A HM SZMSZ I. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM RENDELTETÉSE, IRÁNYÍTÁSÁNAK ÉS VEZETÉSÉNEK RENDJE/ 2. /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM IRÁNYÍTÁSA ÉS VEZETÉSE/ (22) bekezdés első címsora /A miniszter helyettesítése:/ az alábbi negyedik és ötödik bekezdésekkel egészül ki: „• a minisztert az Európai Unió kormányzati részvétellel működő intézményeiben – a miniszter döntése alapján, a Kszt. 31. § (6) bekezdésében foglaltaknak megfelelően – a miniszter részletes feladat- és hatásköréről szóló kormányrendeletben kijelölt másik miniszter, az államtitkár vagy a miniszter által kijelölt szakállamtitkár helyettesíti; 13. A HM SZMSZ I. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM RENDELTETÉSE, IRÁNYÍTÁSÁNAK ÉS VEZETÉSÉNEK RENDJE/ 2. /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM IRÁNYÍTÁSA ÉS VEZETÉSE/ (22) bekezdésében /A minisztériumi vezetők helyettesítésének rendje/ „A Honvéd Vezérkar főnök helyettesítése” bekezdés helyébe az alábbi bekezdés lép: „A Honvéd Vezérkar főnök helyettesítése:
• távollétében teljes hatáskörrel a Honvéd Vezérkar főnök helyettes helyettesíti.”
14. A HM SZMSZ I. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM RENDELTETÉSE, IRÁNYÍTÁSÁNAK ÉS VEZETÉSÉNEK RENDJE/ 2. /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM IRÁNYÍTÁSA ÉS VEZETÉSE/ (22) bekezdésében /A minisztériumi vezetők helyettesítésének rendje/ „A Honvéd Vezérkar főnök első helyettes helyettesítése” címsor és az ahhoz tartozó szövegrész hatályát veszti. 15. A HM SZMSZ I. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM RENDELTETÉSE, IRÁNYÍTÁSÁNAK ÉS VEZETÉSÉNEK RENDJE/ 2. /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM IRÁNYÍTÁSA ÉS VEZETÉSE/ (22) bekezdésében /A minisztériumi vezetők helyettesítésének rendje/ „A Honvéd Vezérkar főnök helyettes helyettesítése” címsorhoz tartozó szövegrész helyébe az alábbi szövegrész lép: „• távolléte esetén a hadműveleti és kiképzési főosztályvezető helyettesíti.”
16. A HM SZMSZ II. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI SZERVEZETI FELÉPÍTÉSE/ „VIII. HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ELSŐ HELYETTES” sor hatályát veszti. 17. A HM SZMSZ II. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI SZERVEZETI FELÉPÍTÉSE/ 3. pontja /Miniszteri Kabinet/ az alábbi 3/E. alponttal egészül ki: „3/E. Egészségügyi Osztály”
18. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (4) bekezdésének harmadik mondata helyébe az alábbi mondat lép: „A miniszter az államtitkár, a szakállamtitkárok és a kabinetfőnök útján biztosítja a Magyar Honvédség szakirányítását, a Honvéd Vezérkar főnök útján vezeti a Magyar Honvédség katonai szervezeteit.”
19. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (6) bekezdést követően az alábbi (6/A) bekezdéssel egészül ki: „(6/A) Ellátja az Állami Egészségügyi Központ (Honvéd, Rendészeti és Vasútegészségügyi Központ) felügyeletét.”
20. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (8) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(8) Javaslatot tesz az Országgyűlés és a Kormány számára az államigazgatási szervezetrendszer, a minisztériumok, a Kormány irányítása alá tartozó más központi államigazgatási szervek, a területi és helyi védelmi igazgatási-, a honvédelemben közreműködő szervek, valamint az állampolgárok feladatainak, kötelezettségeinek megállapítására. Előterjeszti az ezzel kapcsolatos jogszabály- és határozattervezeteket.”
21. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (51) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(51) Költségvetési szervet alapít, szüntet meg, kiadja a miniszter alárendeltségébe, közvetlen, illetve fenntartói irányítása, közvetlen felügyelete alá tartozó szervezetek, valamint a katonai szervezetek alapító és megszüntető határozatait, az alapító határozatban megállapítja (meghatározza) a szervezetek rendeltetését, alapfeladatait.”
22. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (54) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(54) Jóváhagyja a Honvédelmi Minisztérium stratégiai és éves ellenőrzési tervét, a Honvédelmi Minisztérium fejezetszintű stratégiai és éves államháztartási belső ellenőrzési tervét, a „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” költségvetési alcím stratégiai és éves államháztartási belső ellenőrzési tervét, a Honvédelmi Minisztérium fejezet összefoglaló éves államháztartási belső ellenőrzési tervét, továbbá a Honvédelmi Minisztérium fejezetszintű éves ellenőrzési jelentését, a fejezetszintű államháztartási belső ellenőrzések éves jelentését, a „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” költségvetési alcím éves államháztartási belső ellenőrzési jelentését, a Honvédelmi Minisztérium fejezet összefoglaló éves államháztartási belső ellenőrzési jelentését, valamint az éves költségvetési beszámolók megbízhatósági ellenőrzéséről szóló összefoglaló jelentést.”
23. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (57) bekezdése az alábbi második és harmadik mondattal egészül ki: „Jóváhagyja a fejezetszintű államháztartási belső ellenőrzésekről készült jelentéseket, elrendeli az azok alapján szükséges intézkedések végrehajtását. Elrendeli a HM tárcát érintő külső ellenőrzés (ÁSZ, KEHI) által javasolt intézkedések realizálását, valamint jóváhagyja az azok hasznosulásáról szóló éves értékeléseket.”
24. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (58) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(58) Végzi a centrális alárendeltségű közigazgatási szervek és helyi védelmi igazgatási szervek szakmai, honvédelmi felügyeleti ellenőrzését és koordinálja a végrehajtást.”
25. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (60) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(60) Javaslatot tesz a Kormánynak az Országos Védelmi Tervező Rendszer kialakítására, összehangolja az ország és a tárca védelmi tervezési feladatait, gondoskodik a TVTR illesztéséről az Országos Védelmi Tervező Rendszerhez.”
26. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (76) bekezdése az alábbi pontozott bekezdéssel egészül ki: „• a tárca alcím/cím és fejezet szintű számszaki költségvetési beszámolókat és időközi mérlegjelentéseket.”
27. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (98) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(98) A katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszterrel egyetértésben megállapítja a tűzvédelem és a műszaki mentés honvédelmi ágazatra vonatkozó különös szabályait.”
28. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (136) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(136) A miniszterelnöknek felterjeszti a HM Szervezeti és Működési Szabályzatát, illetve annak módosításait.”
29. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (137) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(137) Jóváhagyja a közvetlen, illetve fenntartói irányítása, közvetlen felügyelete alá tartozó szervezetek, továbbá a Magyar Honvédség középszintű vezető szervének szervezeti és működési szabályzatait, azok módosításait, valamint – külön miniszteri utasításban meghatározottak szerint – a Honvédelmi Minisztérium, a HM szervezetek, valamint a miniszter közvetlen irányítása alá tartozó szervezetek munkaköri jegyzékeit (állománytábláit) és azok módosításait.”
30. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (145) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(145) Javaslatot tesz a Kormány számára a Nemzeti Válságreagálási Rendszer műszaki-technikai oldalát is magában foglaló Nemzeti Irányítási és Vezetési Rendszer, így a Honvédelmi Tanács és a Kormány speciális működési feltételeinek kialakítására, fenntartására és fejlesztésére.”
31. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (146) bekezdésének első mondata helyébe az alábbi mondat lép: „Meghatározza a Nemzeti Irányítási és Vezetési Rendszer infrastruktúrája kormányzati, területi és helyi elemeinek – vezetési objektumainak, informatikai, távközlési hálózatainak – felkészítésével, őrzés- és titokvédelmével kapcsolatos katonai követelményeket.”
32. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 1. /HONVÉDELMI MINISZTER/ (164) bekezdése hatályát veszti. 33. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 2. /ÁLLAMTITKÁR/ (3) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(3) Munkáltatói jogokat gyakorol a közvetlen irányítása alá tartozó HM szerv köztisztviselői állománya, valamint a közvetlen irányítása alá tartozó HM szervezetek köztisztviselői vezető állománya felett, illetve – a miniszter akadályoztatása esetén – a miniszter hatáskörébe tartozó személyügyi területeken.”
34. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 2. /ÁLLAMTITKÁR/ (7) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(7) Képviseli a minisztert a Haditechnikai Külkereskedelmi Tárcaközi Bizottságban, valamint a Honvédségi Érdekegyeztető Fórum ülésein.”
35. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 2. /ÁLLAMTITKÁR/ (12) és (13) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(12) Koordinálja a közigazgatás rendkívüli állapotban, megelőző védelmi helyzetben, szükségállapotban, az Alkotmány 19/E. §-ában meghatározott esetben történő működésére vonatkozó jogszabálytervezetek kidolgozását. (13) Irányítja a Nemzeti Irányítási és Vezetési Rendszer – azon belül a Honvédelmi Tanács és a Kormány speciális – működtetésével és fejlesztésével kapcsolatos feladatok végrehajtását.”
37. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 2. /ÁLLAMTITKÁR/ (19) bekezdésének első mondata helyébe az alábbi mondat lép: „Koordinálja a minisztériumok és a központi közigazgatás más szervei, a területi és helyi védelmi igazgatási szervek, a honvédelemben közreműködő szervek honvédelmi igazgatási feladatainak kidolgozását.”
38. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 2. /ÁLLAMTITKÁR/ (21) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(21) Irányítja a kormányzati, a területi és a helyi védelmi igazgatási, valamint a kijelölt, honvédelemben közreműködő szerveknek a Magyar Honvédség hadkötelesekkel történő hadkiegészítésében való közreműködési feladatait meghatározó rendelkezések tervezeteinek kidolgozását.”
39. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 2. /ÁLLAMTITKÁR/ (23) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(23) Irányítja a haderő-átalakítás tárcaszintű feladatait.”
40. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 2. /ÁLLAMTITKÁR/ (25) és (26) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(25) Képviseli a tárcát a Kormányzati Koordinációs Bizottság (a továbbiakban: KKB) ülésein. Gondoskodik a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer felkészítéséről. A védekezés időszakában szakirányítja a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszert, vezeti a Honvédelmi Ágazati Katasztrófavédelmi Operatív Törzs munkáját, irányítja a Katasztrófavédelmi Operatív Bizottság tevékenységét.
(26) Jóváhagyja a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer működtetéséről szóló irányelveket.”
41. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 2. /ÁLLAMTITKÁR/ (28) bekezdését követően az alábbi bekezdésekkel egészül ki: „(29) Felterjeszti a honvédelmi miniszternek a Honvéd Vezérkar főnökének jogkörét meghaladó kirendelésekre vonatkozó javaslatokat, előkészíti a tájékoztatót az Országgyűlés részére.
(30) Jóváhagyja az alárendeltségébe, illetve közvetlen irányítása alá tartozó HM szervek és szervezetek szervezeti és működési szabályzatait, feladat- és ellenőrzési terveit.”
42. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 3. /KABINETFŐNÖK/ (1)–(3) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(1) A miniszter irányításával, a minisztérium hivatali szervezetének vezetőjeként – a Honvéd Vezérkar kivételével – vezeti a minisztériumi szervek tevékenységét. A jogszabályok és szakmai követelmények alapján végzi a minisztérium működésének koordinálását, a minisztérium szakmai működését megalapozó, a minisztérium tevékenysége egészét átfogó általános igazgatási feladatok koordinálását. A Honvéd Vezérkar főnök részére meghatározottak kivételével irányítja a miniszter hatáskörébe tartozó döntések előkészítését, valamint végrehajtásuk tervezését, szervezését. Munkáltatói jogokat gyakorol a közvetlen irányítása alá tartozó HM szervek köztisztviselői állománya, valamint a HM szervezetek köztisztviselői vezető állománya felett.
(2) Közvetlenül irányítja a Miniszteri Kabinet (Miniszteri Titkárság, Parlamenti Titkárság, Miniszteri Kabinet Titkárság, Személyügyi Osztály, Egészségügyi Osztály), a Tervezési és Koordinációs Főosztály, a Kommunikációs és Toborzó Főosztály, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum tevékenységét, meghatározza az irányítási körébe tartozó szervek feladatait, azok végrehajtásának módját.
(3) Szakirányítja az állami célú légiközlekedéssel kapcsolatos feladatok ellátását; a tárca külső és belső kommunikációs tevékenységét; a humánpolitikai feladatokat; a tudományos munkavégzést, a tudomány- és pályázatszervezést; a rekreációs (kulturális, sport, üdültetési) tevékenységet; az egészségpolitikát, a katona-egészségügyi szakfeladatok végrehajtását. Irányítja az Állami Egészségügyi Központ (Honvéd, Rendészeti és Vasútegészségügyi Központ) miniszteri felügyeletével kapcsolatos feladatok végrehajtását.”
43. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 3. /KABINETFŐNÖK/ (17) és (18) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(17) Előkészíti, és jóváhagyásra felterjeszti a minisztérium működési alapokmányait. Jóváhagyja az alárendeltségébe tartozó HM szervek, szervezetek szervezeti és működési szabályzatait, feladat- és ellenőrzési terveit, valamint – külön miniszteri utasításban meghatározottak szerint – a HM és a HM szervezetek munkaköri jegyzékeinek módosításait.
(18) Előterjeszti az állami célú légiközlekedés szabályozásával összefüggő, miniszteri döntést igénylő javaslatokat.”
44. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 3. /KABINETFŐNÖK/ (29) bekezdésében a „A szakirányítás keretei között” szövegrész hatályát veszti. 45. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 3. /KABINETFŐNÖK/ az alábbi bekezdésekkel egészül ki: „(59) Megállapítja a Honvédelmi Minisztérium intézményi gazdálkodásának általános szabályait, kiadja az éves gazdálkodási intézkedést.
(60) Irányítja a Honvédelmi Minisztérium intézményi FEUVE tevékenységét.
(61) Felügyeli a külső és belső ellenőrzéseken tett javaslatok alapján készített intézkedési tervek megvalósításának helyzetéről szóló fejezetszintű összefoglaló beszámoló kidolgozását.”
46. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 4. /JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR/ (1) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(1) Közvetlenül irányítja a Jogi Szakállamtitkári Titkárság, a Jogi Főosztály, az Informatikai és Információvédelmi Főosztály, valamint a HM Központi Ellenőrzési és Hatósági Hivatal tevékenységét. Munkáltatói jogokat gyakorol a közvetlen irányítása alá tartozó HM szervek köztisztviselői állománya, valamint a közvetlen irányítása alá tartozó HM szervezet vezetője felett.”
47. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 4. /JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR/ (3) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(3) Szakirányítja a jogi, informatikai, minősített adat- és információvédelmi, ellenőrzési, iratkezelési (ügyviteli), tűz- és munkavédelmi, veszélyes katonai objektum-felügyeleti, ügyfélszolgálati, valamint hadigondozási feladatok végzését.”
48. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 4. /JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR/ (16) bekezdését követően az alábbi (16/A) bekezdéssel egészül ki: „(16/A) Egyetértési jogot gyakorol a nemzeti minősített adatok védelmének felügyeletéért felelős miniszter ágazati irányítási feladatkörében meghatározott, a Magyar Honvédséget érintő ellenőrzési feladat végrehajtásában.”
49. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 4. /JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR/ (17)–(19) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(17) Ellátja a Honvédelmi Minisztérium titokvédelmi felügyelői feladatokat, illetve szakirányítja a Magyar Honvédség titokvédelmi felügyelőinek szakmai tevékenységét. A honvédelmi tárca kezelésében lévő nemzeti minősített adatok vonatkozásában:
• más közreműködő részére engedélyezi a minősített iratba történő betekintést;
• kérelmező számára engedélyt ad minősített adat megismerésére;
• büntető-, polgári peres-, illetve államigazgatási eljárásban felmentést ad a titoktartási kötelezettség alól;
• engedélyezi államtitok nyilvánosságra hozatalát, illetve átadását külföldi személy vagy szervezet számára;
• az irattári és a levéltári iratok felülvizsgálata során dönt a jogutód nélkül megszűnt katonai szervezeteknél keletkezett minősített adatok minősítésének törléséről, megváltozásáról, az új minősítés időbeni hatályáról;
• engedélyezi a honvédelmi érdekből minősített levéltári anyagok kutatását.
(18) Szakirányítja a hadigondozással kapcsolatos állami feladatok végrehajtását.
(19) Szakirányítja a miniszter hatáskörébe tartozó, a szolgálati viszonnyal összefüggő társadalombiztosítási és kártérítési határozatok előkészítését, előterjesztését, valamint a miniszter hatáskörébe tartozó másodfokú (hatósági, kártérítési, társadalombiztosítási) határozatok előkészítését.”
50. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 4. /JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR/ (20) bekezdése hatályát veszti. 51. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 4. /JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR/ (21) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(21) Jogi szempontból felülvizsgálja a miniszter által alapított költségvetési szervek alapító- és megszüntető határozatait, illetve módosításait.”
52. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 4. /JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR/ (25) bekezdése hatályát veszti. 53. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 4. /JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR/ (29) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(29) Irányítja a Magyar Honvédség veszélyes katonai objektum felügyeleti, tűzvédelmi és munkavédelmi hatósági feladatainak végrehajtását, ellenőrzését. Meghatározza az ebben közreműködő szervezetek feladatait, a feladat-végrehajtás módját és irányítja szakmai tevékenységüket.”
54. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 5. /VÉDELEMPOLITIKAI SZAKÁLLAMTITKÁR/ (1) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(1) Közvetlenül irányítja a Védelempolitikai Szakállamtitkári Titkárság, a Védelempolitikai Főosztály, a Nemzetközi Együttműködési Főosztály, illetve a védelempolitikai főosztályvezető útján az MK Állandó NATO Képviselet, Védelempolitikai Részleg, az MK Állandó EBESZ Képviselet, Katonai Képviselet, valamint a Magyar Köztársaság külképviseleteinél dolgozó védelempolitikai szakdiplomaták munkáját. Munkáltatói jogokat gyakorol az irányítása alá tartozó HM szervek állományába tartozó köztisztviselők, valamint az irányítása alá tartozó HM szervezetek köztisztviselői vezető állománya felett.”
55. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 5. /VÉDELEMPOLITIKAI SZAKÁLLAMTITKÁR/ (35) bekez-désének harmadik pontozott bekezdése hatályát veszti. 56. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 6. /VÉDELMI TERVEZÉSI ÉS INFRASTRUKTURÁLIS SZAKÁLLAMTITKÁR/ (1)–(3) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(1) Közvetlenül irányítja a Védelmi Tervezési és Infrastrukturális Szakállamtitkári Titkárság, a Védelmi Tervezési Főosztály, a Védelemgazdasági Főosztály, a HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökség, a HM Infrastrukturális Ügynökség, a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség tevékenységét.
(2) Munkáltatói jogokat gyakorol a közvetlen irányítása alá tartozó HM szervek köztisztviselői állománya, valamint a közvetlen irányítása alá tartozó HM szervezetek köztisztviselői vezető állománya felett.
(3) Szakirányítja a védelmi tervezési; az erőforrás- és költségtervezési; a költségvetési; a pénzügyi- és számviteli gazdálkodási; a védelemgazdasági tervezési; a folyamatba épített, előzetes és utólagos vezetői ellenőrzési; a vagyonfelügyeleti; az infrastrukturális (építés; lakás- és ingatlangazdálkodás, ingatlanfejlesztés); a hadfelszerelés-fejlesztési; a katonai szabványosítási és minőségügyi; a logisztikai (termelői és fogyasztói); a beszerzési és biztonsági beruházási; valamint a környezet- és természetvédelmi feladatok végzését.”
57. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 6. /VÉDELMI TERVEZÉSI ÉS INFRASTRUKTURÁLIS SZAKÁLLAMTITKÁR/ (7) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(7) Kidolgoztatja és jóváhagyásra előterjeszti a 10 éves terv, valamint az 1(+2) éves tervek tervezési feladatait meghatározó honvédelmi miniszteri utasításokat.”
58. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 6. /VÉDELMI TERVEZÉSI ÉS INFRASTRUKTURÁLIS SZAKÁLLAMTITKÁR/ (12) bekezdése hatályát veszti. 59. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 6. /VÉDELMI TERVEZÉSI ÉS INFRASTRUKTURÁLIS SZAKÁLLAMTITKÁR/ (17) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(17) Szakirányítja az MH logisztikai rendszerét, működési elveket határoz meg és felügyeli azok érvényesítését.”
60. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 6. /VÉDELMI TERVEZÉSI ÉS INFRASTRUKTURÁLIS SZAKÁLLAMTITKÁR/ (45) bekezdésének második mondata helyébe az alábbi mondat lép: „Az országos, regionális és fővárosi településrendezési tervek engedélyezése során javaslatot tesz a hozzájárulás megadására.”
61. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 6. /VÉDELMI TERVEZÉSI ÉS INFRASTRUKTURÁLIS SZAKÁLLAMTITKÁR/ (50) és (51) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(50) Szakirányítja a tárca költségvetési és zárszámadási törvényjavaslatainak összeállítását. A költségvetés jóváhagyását követően előterjeszti a fejezethez tartozó intézmények költségvetési tervezetét. A tárca gazdasági vezetőjeként jóváhagyja és előterjeszti a tárca alcím/cím és fejezet szintű számszaki költségvetési beszámolóit, időközi mérlegjelentéseit.
(51) Az általa kijelölt vezető útján irányítja a Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer (KGIR) működését, fejlesztését.”
62. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 6. /VÉDELMI TERVEZÉSI ÉS INFRASTRUKTURÁLIS SZAKÁLLAMTITKÁR/ (58) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(58) A miniszterhez történő felterjesztést megelőzően véleményezi és egyezteti a FEUVE, a közgazdasági, pénzügyi és számviteli szakellenőrzések keretében készített értékeléseket, beszámolókat és jelentéseket.”
63. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 6. /VÉDELMI TERVEZÉSI ÉS INFRASTRUKTURÁLIS SZAKÁLLAMTITKÁR/ (68) bekezdése hatályát veszti, a (69) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(69) Jóváhagyja a közvetlen irányítása alá tartozó HM szervek és szervezetek szervezeti és működési szabályzatait, feladat-, valamint ellenőrzési terveit.”
64. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 7. /HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK/ (2) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(2) Szolgálati elöljárója (hivatali felettese) a vezetése alá tartozó szervezetek teljes személyi állományának, az alárendeltségébe tartozó katona és köztisztviselői állomány felett gyakorolja a munkáltatói jogokat.”
65. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 7. /HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK/ (21) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(21) Jóváhagyásra felterjeszti a Magyar Honvédség középszintű vezető szervének szervezeti és működési szabályzatát.”
66. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 7. /HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK/ (22) bekezdésének második mondata helyébe az alábbi mondat lép: „Jóváhagyja az alárendeltségébe tartozó HM szervek, a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek, valamint a katonai szervezetek szervezeti és működési szabályzatát.”
67. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 7. /HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK/ (40) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(40) Jóváhagyja a neki alárendelt katonai vezető szervek feladat- és ellenőrzési terveit, valamint az alárendeltségébe tartozó szervezetek Éves Költségvetési Alapokmányát.”
68. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 7. /HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK/ (45) bekezdése hatályát veszti. 69. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 7. /HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK/ (49) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(49) A parancsnokságok, csapatok béke- és minősített időszaki vezetési rendszere működésének biztosítása érdekében meghatározza a híradással, az informatika katonai alkalmazásával, a vezetés egyéb területeivel, továbbá a katonai szervezetek híradó, informatikai és információvédelmi fejlesztésével kapcsolatos követelményeket és feladatokat, vezeti azok végrehajtását.”
70. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 7. /HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK/ az alábbi bekezdéssel egészül ki: „(56) Engedélyezi a Honvéd Vezérkar szerveinek rádiótelefonnal történő ellátását, a rádiótelefonok használatát, valamint gépjárműparkjának módosítását, szolgálati gépjárműveik országhatáron kívüli igénybevételét.”
71. A HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 8. /HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ELSŐ HELYETTES/ címsor és a hozzá tartozó szövegrész helyébe az alábbi címsor és szövegrész lép, egyidejűleg a HM SZMSZ III. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUMI VEZETŐK FŐ FELADATAI/ 9. /HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK HELYETTES/ címsor és a hozzá tartozó szövegrész hatályát veszti:
„8. HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK HELYETTES
(1) Közvetlenül a Honvéd Vezérkar főnöknek van alárendelve. A Honvéd Vezérkar főnök kivételével szolgálati elöljárója (felettese) a Honvéd Vezérkar főnökének alárendelt szervek és szervezetek személyi állományának. Távollétében teljes hatáskörrel helyettesíti a Honvéd Vezérkar főnököt.
Fő feladatai:
(2) Koordinálja a haderőtervezés Honvéd Vezérkart érintő feladatait, irányítja a Tárca Védelmi Tervező Rendszer (TVTR) Képesség- és Feladattervező Alrendszer (KFTAR) működését.
(3) Meghatározza a katonai kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos katonai követelményeket.
(4) Javaslatot tesz a csapatkiképzés fő irányaira, gondoskodik a kiképzési intézkedések kiadásáról, valamint a kiképzési feltételek folyamatos biztosításáról.
(5) Elkészítteti és jóváhagyja a központi kiképzési objektumok elosztási tervét.
(6) Koordinálja a hazai és nemzetközi gyakorlatok (a nemzetközi válságkezelési gyakorlatok kivételével) tervezését. Elkészítteti és a Honvéd Vezérkar főnökének jóváhagyásra felterjeszti a Magyar Honvédség középszintű vezető szerve által vezetett foglalkozások, gyakorlások és gyakorlatok tervét.
(7) Közreműködik a tiszt és tiszthelyettes hallgatók hazai és külföldi képzése katonai, szakmai és nyelvképzési követelményeinek meghatározásában.
(8) Biztosítja a légi közlekedésben a terrorizmussal szembeni ellentevékenységhez szükséges katonai szakmai információkat a Tárcaközi Koordinációs Munkacsoport (Bizottság) részére. Koordinálja a katonai rendészeti, őrzés-védelmi, objektumbiztonsági, komendáns és helyőrségi feladatok végrehajtását.
(9) Szervezi a Honvéd Vezérkar és az alárendelt parancsnokságok közötti együttműködést a feladatok végrehajtása során. Előkészíti, szervezi és a Honvéd Vezérkar főnök által meghatározottak alapján levezeti a Honvéd Vezérkar koordinációs értekezleteit. Összehangolja a Magyar Honvédség katonai szervezetei éves terveit, azokat felterjeszti jóváhagyásra. Elemezteti és értékeli a végrehajtott ellenőrzések és vizsgálatok tapasztalatait. Az erről készített összefoglaló jelentést felterjeszti a Honvéd Vezérkar főnök részére.
(10) Döntésre előkészíti a költségvetéssel, gazdálkodással, beszerzéssel kapcsolatos terveket, beszámolókat és javaslatokat a Honvéd Vezérkar főnök részére.
(11) Koordinálja a Magyar Honvédség katonai szervezeteinek a két- és többoldalú nemzetközi katonai együttműködéssel kapcsolatos feladatait. Koordinálja a Honvéd Vezérkar főnök jogkörébe tartozó nemzeti és nemzetközi katonai feladatok végrehajtását.
(12) Képviseli a Honvéd Vezérkar főnököt a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum ülésein.
(13) Vezeti a Tábornoki Előmeneteli Bizottságot.
(14) Az alkalmazói igények alapján kidolgoztatja a haditechnikai eszközök harcászati műszaki követelményeit. Összehangolja a Magyar Honvédség katonai szervezetei technikai, haditechnikai eszközei, eszközrendszerei rendszerbe állítási, rendszerben tartási és rendszerből történő kivonási, átfegyverzési elgondolásának és terveinek elkészítését, felügyeli azok végrehajtását. A Honvéd Vezérkar főnöknek jóváhagyásra felterjeszti a haditechnikai eszközök elosztási és átcsoportosítási terveit.
(15) A Honvéd Vezérkar főnök részére jóváhagyásra felterjeszti a külföldi anyagi, illetve technikai segélyként vagy kölcsönként kapott eszközök felhasználásának tervét.
(16) Javaslatot tesz a haditechnikai eszközök rendszeresítésének előkészítésére, rendszerből történő kivonására, valamint a Magyar Honvédség lajstromában „kiemelt” és „meghatározó” kategóriába sorolt haditechnikai eszközök selejtezésére.
(17) Koordinálja a Befogadó Nemzeti Támogatás katonai logisztikai követelményeinek és feladatainak meghatározását.
(18) Koordinálja a Magyar Honvédség katonai szervezetei híradással, az informatika katonai alkalmazásával, valamint a rejtjelzéssel, továbbá az elektronikai hadviseléssel, az Információs Műveleti (INFOOPS) képességekkel kapcsolatos tevékenységét.
(19) A Honvéd Vezérkar képviseletében kapcsolatot tart a társadalmi és érdekképviseleti szervezetekkel és az MH Katonanői Bizottsággal.
(20) Felügyeli a katonai szervezetek külső államigazgatási, illetve társadalmi szervezetekkel való kapcsolatát. Közreműködik a védelmi igazgatás és a katonai igazgatás minősített időszaki együttműködése irányelveinek kidolgozásában.
(21) Tevékenysége során együttműködik a HM szervek és szervezetek vezetőivel, más minisztériumok, a rendvédelmi szervek országos parancsnokságai és az állami szervek képviselőivel.
(22) Figyelemmel kíséri a Magyar Honvédség fegyelmi helyzetének alakulását, részt vesz annak elemzésében, értékelésében, működteti az MH fegyelmi információs rendszert.
(23) Vezeti a Magyar Honvédség Korrupcióellenes Bizottságot, koordinálja a HM Központi Szakértői Csoport tevékenységét.
(24) Részt vesz a Honvéd Vezérkar főnök képviselőjeként a HM Informatikai és Hírközlési Alkalmazási Bizottság (elnökhelyettes), a HM Oktatási és Tudományos Tanács munkájában, vezeti a Rendszeresítési Bizottság munkáját.
(25) Gyakorolja a Honvéd Vezérkar főnök munkáltatói jogkörébe tartozó, külön parancsban meghatározott részmunkáltatói jogköröket a Honvéd Vezérkar személyi állománya tekintetében.
(26) Kinevezi a Magyar Honvédség MSZDB felelősségi körébe tartozó szabványosítási tevékenységet végrehajtó NATO bizottságok és szervezetek magyar képviselőit. Koordinálja a doktrína-fejlesztéssel kapcsolatos feladatok végrehajtását.
(27) Kiadja a NATO Egységesítési Egyezmények nemzeti elfogadó nyilatkozatát, illetve elrendeli a NATO Szabványosítási Ügynökség (NSA) által közzétett dokumentumok Magyar Honvédség szintű bevezetését, kijelöli a magyar témafelelősöket.
(28) Felügyeli a NATO/EU transzformációból fakadó katonai feladatok tervezését.
(29) Koordinálja a NATO/EU beosztások tervezésével kapcsolatos feladatokat, a NATO/EU parancsnokságokkal, szervekkel és nemzeti katonai képviseletekkel történő együttműködést.”
72. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERV” 1. /NEMZETBIZTONSÁGI TITKÁRSÁG (Osztály)/ (1) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(1) A nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvényben, más jogszabályokban és az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben a miniszter számára a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok közvetlen irányítására vonatkozó feladatok megvalósításának támogatása.” 73. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERV” 1. /NEMZETBIZTONSÁGI TITKÁRSÁG (Osztály)/ az alábbi bekezdéssel egészül ki: „(6) Felderítési igények gyűjtése, felterjesztése a miniszter részére az MK Katonai Felderítő Hivatalhoz történő továbbítás céljából.”
74. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 3/A. /MINISZTERI KABINET TITKÁRSÁG/ (10) bekezdésének második mondata helyébe az alábbi mondat lép: „Az igénylések eljuttatása a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség részére.”
75. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 3/A. /MINISZTERI KABINET TITKÁRSÁG/ (14) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(14) A tárcaszintű kontrolling tevékenység (a humán és személyügyi kontrolling kivételével) végzése.”
76. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 3/D. /SZEMÉLYÜGYI OSZTÁLY/ (1) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(1) A Honvédelmi Minisztérium hivatali szervezete és a HM szervezetek, valamint a miniszter felügyelete alá tartozó Állami Egészségügyi Központ (Honvéd, Rendészeti és Vasútegészségügyi Központ) hivatásos, szerződéses tiszti, tiszthelyettesi, köztisztviselői, közalkalmazotti és munkavállalói állománya személy- és munkaügyeinek intézése, közreműködés a személyi járandóságaik biztosításában.”
77. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 3/D. /SZEMÉLYÜGYI OSZTÁLY/ a (4) bekezdést követően az alábbi (4/A)–(4/C) bekezdésekkel egészül ki: „(4/A) A foglalkoztatáspolitikai követelmények alapján a köztisztviselői képzés feltételrendszerének tervezése, működésének szabályozása.
(4/B) A nemzeti és az állami ünnepekkel kapcsolatos központi katonai ünnepségek és egyéb kiemelt elismerések (Honvéd Vezérkar főnöki elismerések) átadási rendezvényeinek előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatos személyügyi feladatok végrehajtása.
(4/C) A Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Véleményező, illetve a Honvédelmi Minisztérium Rehabilitációs Bizottsága szakmai tevékenységének tervezése, szervezése, a titkári feladatkör ellátása.”
78. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 3/D. /SZEMÉLYÜGYI OSZTÁLY/ (16) bekezdésének első mondata helyébe az alábbi mondat lép: „Az osztály személyügyi alapnyilvántartási körébe tartozó állomány tanulmányi szerződéseinek nyilvántartása, a munkáltatói döntési jogkörbe tartozó tanulmányi szerződésre vonatkozó kérelmekkel, valamint ezen tanulmányi szerződések megkötésével kapcsolatos előkészítő munka végzése.”
79. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 3. /MINISZTERI KABINET/ az alábbi ponttal egészül ki: „3/E. EGÉSZSÉGÜGYI OSZTÁLY
Feladatait a kabinetfőnök közvetlen irányítása alatt hajtja végre.
Rendeltetése:
(1) Az Állami Egészségügyi Központ (Honvéd, Rendészeti és Vasútegészségügyi Központ) (a továbbiakban: ÁEK) miniszteri felügyeletével összefüggő feladatok végzése.
(2) A honvéd egészségügyi rendszer szakirányításához kapcsolódó feladatok ellátása.
Fő feladatai:
(3) Az ÁEK miniszteri felügyeletével összefüggésben a jogszabályok, az állami irányítás egyéb jogi eszközei, a különböző szakmai szabályozók és egyéb aktusok érvényesülésének ellenőrzésével kapcsolatos tevékenység végzése, illetve ezek érvényre juttatására vonatkozó javaslatok előkészítése.
(4) A honvéd egészségügyi szakterülethez tartozó jogszabályok tervezeteinek szakmai előkészítése, más szervezetek által előkészített jogszabályok és az állami irányítás egyéb jogi eszközei tervezeteinek szakmai véleményezése.
(5) A honvéd egészségügyi rendszer szakirányítása érdekében szükséges, a jogszabályokban és az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben meghatározottak végrehajtására vonatkozó normatív intézkedések tervezeteinek kidolgozása, jóváhagyáshoz történő előkészítése.
(6) A szakmai tevékenység végrehajtásával kapcsolatos, az MH egészségügyi szaktevékenységet ellátó szervezeteire vonatkozó egyedi intézkedések tervezeteinek kidolgozása, szakmai egyeztetése, jóváhagyáshoz történő előkészítése.
(7) Az MH egészségügyi szakmai szervezetei tevékenységének ellenőrzésével kapcsolatos javaslatok előkészítése, az ellenőrzések megtervezése.
(8) Az MH egészségügyi rendszerének szakirányításához kapcsolódó információk gyűjtése, elemzése, a szakirányítást végző minisztériumi vezető részére jelentések összeállítása.
(9) Javaslatok kidolgozása a szakirányítást végző minisztériumi vezető részére az egészségügyi szakterületen folyó tevékenység egységes gyakorlatának kialakítása, valamint a végrehajtás során felmerült vitás kérdésekben szükséges döntések meghozatala érdekében.
(10) A tárca egészségpolitikája feltételrendszere, az egészségi, pszichikai, fizikai alkalmassági követelmény-rendszere alapelveinek kidolgozása.
(11) A csapatpszichológiai tevékenység követelményeinek, feladatainak meghatározása, a katonai szervezeteknél folyó mentális és csapatpszichológiai tevékenység felügyeletéhez kapcsolódó feladatok végzése.
(12) A NATO tagságból, valamint más nemzetközi kötelezettségből adódó szakmai követelmények érvényesítésével, az egészségügyi szakfeladatok tervezésével, azok végrehajtásának felsőszintű irányításával, illetve a felsőszintű szakmai döntések előkészítésével kapcsolatos feladatok ellátása.”
80. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 4. /TERVEZÉSI ÉS KOORDINÁCIÓS FŐOSZTÁLY/ (10) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(10) Az állami célú légiközlekedés szabályozásával kapcsolatos minisztériumi szintű feladatok ellátása. A katonai légiforgalmi szolgálatok szakirányításával összefüggő feladatok végzése. A honvédelmi tárca szakmai állásfoglalása kialakításának koordinálása a légiközlekedéssel kapcsolatos szabályozás, illetve légtérgazdálkodás területén.”
81. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 4. /TERVEZÉSI ÉS KOORDINÁCIÓS FŐOSZTÁLY/ (25) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép és a (25) bekezdést követően az alábbi (25/A) bekezdéssel egészül ki: „(25) Közreműködés (adatszolgáltatás) a Magyar Honvédség Hadrendjének, a Hadrenden Kívüli Szervezetek Jegyzékének, valamint a Magyar Honvédség Elhelyezési Könyvének összeállításában, jóváhagyáshoz történő előkészítésében, pontosításában.
(25/A) Az államtitkár haderő-átalakítással kapcsolatos tevékenységének támogatása, a tevékenységhez kapcsolódó rendezvények előkészítése, a koordinációhoz szükséges adminisztratív háttér biztosítása. A haderő-átalakítás keretében meghatározott feladatok végrehajtásának nyomon követése, adatok, információk gyűjtése, összegzése és elemzése, esetlegesen szükséges vezetői döntések kezdeményezése.”
82. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 4. /TERVEZÉSI ÉS KOORDINÁCIÓS FŐOSZTÁLY/ (28) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(28) A Kormányzati humánerőforrás-stratégia végrehajtásához kapcsolódó tárcaszintű feladatok tervezése, a végrehajtás koordinálása. A tárca humán-stratégiájának, az azt megvalósító humánpolitikai programok, valamint az éves humánpolitikai irányelvek kidolgozása.”
83. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 4. /TERVEZÉSI ÉS KOORDINÁCIÓS FŐOSZTÁLY/ (35) és (36) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(35) A tárca személyi szükségleti tervei, illetve az állomány foglalkoztatási programjai (kiválasztási, teljesítményértékelési, előmeneteli, karrier-, kiléptetési) elveinek és feltételrendszerének és ezzel összefüggő szabályozások kidolgozása.
(36) A személyi állomány biztosításával, az állomány hatékony alkalmazásával kapcsolatos feltételrendszer (elvek, szabályzók, egyéb eszközök) érvényesülésével összefüggő szervezeti és munkaerő-piaci elemzések végzése a tárca felső vezetése, illetve a Tárca Védelmi Tervező Rendszer számára, valamint az azzal összefüggő szabályozók kidolgozása."
84. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 4. /TERVEZÉSI ÉS KOORDINÁCIÓS FŐOSZTÁLY/ (36) bekezdését követően az alábbi (36/A) és (36/B) bekezdésekkel egészül ki: „(36/A) A tárca foglalkoztatáspolitikáját befolyásoló szervezeti, működési folyamatok, belső humánerőforrás-jellemzők és általános munkaerő-piaci erőforrások feltárása. A személyi állomány foglalkoztatására, szociális helyzetének javítására vonatkozó jogszabályok érvényesülésének ellenőrzése, a humán stratégia által megfogalmazott feladatok eredményességének és hatékonyságának vizsgálata a humán és személyügyi kontrolling módszereivel.
(36/B) Az üdültetési intézményrendszer működése feletti szakmai felügyelettel összefüggő feladatok végzése és a tárca érdekeinek érvényesítése az üdültetést végző közhasznú társaság szolgáltatásaiban.”
85. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 4. /TERVEZÉSI ÉS KOORDINÁCIÓS FŐOSZTÁLY/ (40) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(40) A honvédelmi ágazat katasztrófavédelmi tevékenységéhez tartozó előkészítő, tervező, külső és belső koordinációs feladatok ellátása, kapcsolattartás a Kormányzati Koordinációs Bizottság (KKB) szerveivel. A minisztériumi vezetők bizottsági tagságából adódó feladatok végzése, részvétel a Védekezési Munkabizottságok, valamint a KKB Operatív Törzs munkájában, továbbá a tárca képviselete a katasztrófavédelemmel kapcsolatos nemzetközi és hazai országos rendezvényeken, valamint az atomenergia békés célú alkalmazása területén a Kormány által létrehozott testület munkájában.”
86. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 4. /TERVEZÉSI ÉS KOORDINÁCIÓS FŐOSZTÁLY/ (67) bekezdésének második mondata hatályát veszti. 87. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 4. /TERVEZÉSI ÉS KOORDINÁCIÓS FŐOSZTÁLY/ (69) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(69) A Magyar Köztársaság légterének külföldi állami légijárművek által történő igénybevételével összefüggő adatszolgáltatási kötelezettséghez kapcsolódó feladatok végrehajtásának felügyeletéből adódó feladatok végzése. A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat − külföldi állami légijárművek légtérhasználatával összefüggő − adatszolgáltatásának megszervezése a Magyar Honvédség részére."
88. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 4. /TERVEZÉSI ÉS KOORDINÁCIÓS FŐOSZTÁLY/ (72) bekezdése az alábbi második mondattal egészül ki: „Együttműködés a Nemzeti Közlekedési Hatósággal, illetve a katonai és polgári légiközlekedési szervezetekkel.”
89. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 5. /KOMMUNIKÁCIÓS ÉS TOBORZÓ FŐOSZTÁLY/ (3) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(3) A Magyar Honvédség külső és belső kommunikációs tevékenységének tervezése, szervezése, koordinálása és annak szakmai irányításával, felügyeletével összefüggő feladatok végzése. A tervezés és szervezés során együttműködés a Vezérkari Titkársággal. A Honvédelmi Minisztérium hivatalos kommunikátori teendőinek ellátása.”
90. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 5. /KOMMUNIKÁCIÓS ÉS TOBORZÓ FŐOSZTÁLY/ (10) bekezdését követően az alábbi (10/A) bekezdéssel egészül ki: „(10/A) Kapcsolattartás az EU Állami Képviseletével az Európai Biztonság és Védelempolitikát (EBVP) érintő stratégiai döntések tárgyában. A tárca képviselet az EBVP képzést felügyelő testületében, közreműködés az EBVP-hez kapcsolódó tanfolyamok szervezésében.”
91. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 5. /KOMMUNIKÁCIÓS ÉS TOBORZÓ FŐOSZTÁLY/ (19) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(19) Közreműködés a Honvédelmi Minisztérium ügykörébe tartozó ügyfélszolgálati tevékenység ellátásában, így különösen a miniszteri és államtitkári fogadónapok előkészítésében, ügyfelek személyes meghallgatásában, panaszok, kérelmek felvételében.”
92. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A MINISZTER MUNKÁJÁT KÖZVETLENÜL SEGÍTŐ ÉS A KABINETFŐNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 5. /KOMMUNIKÁCIÓS ÉS TOBORZÓ FŐOSZTÁLY/ (28) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(28) A tárca nyilvánossági tevékenysége szempontjából meghatározó komplex jellegű (bizalomépítő, arculatformáló, tájékoztató, értékközvetítő, toborzó, stb.) rendezvények tervezése, szervezése.”
93. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 7. /JOGI FŐOSZTÁLY/ (8) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(8) A miniszter által alapított költségvetési szervek alapító és megszüntető határozatainak, illetve azok módosításainak véleményezése.”
94. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 7. /JOGI FŐOSZTÁLY/ (11) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(11) A Honvédelmi Közlöny szerkesztése, a közzétett normák hatályosítása.”
95. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 7. /JOGI FŐOSZTÁLY/ (28) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(28) Szakmai véleménynyilvánítás általános jogértelmezési kérdésekben, valamint a honvédelmi tárgyú jogszabályok és miniszteri utasítások értelmezését illetően.”
96. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 7. /JOGI FŐOSZTÁLY/ (35) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(35) Állásfoglalás kialakítása a kártérítési ügyek jogalapja, valamint a káreljárások szakszerűsége tárgyában.”
97. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 7. /JOGI FŐOSZTÁLY/ (37) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(37) A miniszter az államtitkár, a szakállamtitkárok, a kabinetfőnök és a Honvéd Vezérkar főnök hatáskörébe tartozó személyi állomány vonatkozásában a fegyelmi, a szabálysértési, valamint a büntetőeljárás megindítására vonatkozó döntések előkészítése, az eljárással összefüggő jogi és igazgatási szaktevékenység, továbbá a nyomozóhatósági feladatok végzése. A vezetői döntések határozat-(parancs) tervezeteinek kidolgozása.”
98. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 7. /JOGI FŐOSZTÁLY/ (39)–(40) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lép: „(39) A katonai igazgatás területi szervei (hadkiegészítő parancsnokságok) igazgatási tevékenységének szakmai irányításával összefüggő feladatok végzése.
(40) A HM ügykörébe tartozó ügyfélszolgálati tevékenység ellátása, tájékoztatás nyújtása, panaszok, kérelmek felvétele, ügyintézése, beadványok nyilvántartása és feldolgozása, együttműködve a Kommunikációs és Toborzó Főosztállyal.”
99. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 7. /JOGI FŐOSZTÁLY/ az alábbi (41) bekezdéssel egészül ki: „(41) A FEUVE rendszerében a Honvédelmi Minisztériumra vonatkozóan a szabálytalanságok kezelése eljárásrendjének kidolgozása, karbantartása.”
100. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 8. /INFORMATIKAI ÉS INFORMÁCIÓVÉDELMI FŐOSZTÁLY/ (6) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(6) A NATO, NYEU rejtjelző szakanyagok Magyar Köztársaság szintű, az EU és nemzeti rejtjelző szakanyagok Magyar Honvédség szintű központi kezelése érdekében a Központi Rejtjelelosztó (NDA) működtetése. A NATO, illetve a NYEU minősített információk, adatok országos szinten történő fogadására, elosztására és kezelésére kijelölt NATO, NYEU Központi Nyilvántartó működtetése.”
101. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 8. /INFORMATIKAI ÉS INFORMÁCIÓVÉDELMI FŐOSZTÁLY/ (8) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(8) A honvédelmi tárca informatikai stratégiájának kidolgozása, aktualizálása, annak évenkénti lebontása kormányzati informatikához, illetve MH szintű informatikához kapcsolódó feladatokra és azok megvalósulásának figyelemmel kísérése, valamint a kormányzati feladatok informatikai támogatásának tárca szintű felügyelete. A HM Informatikai és Hírközlési Alkalmazási Bizottság működésével kapcsolatos feladatok végzése.”
102. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 8. /INFORMATIKAI ÉS INFORMÁCIÓVÉDELMI FŐOSZTÁLY/ (12) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(12) Kapcsolattartás és információcsere a Miniszterelnöki Hivatallal, az előírt adatszolgáltatási kötelezettség teljesítéséhez az információk tárcaszintű gyűjtése, elemzése és összegzése.”
103. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 8. /INFORMATIKAI ÉS INFORMÁCIÓVÉDELMI FŐOSZTÁLY/ (16) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(16) A HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökséggel együttműködve a Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer fejlesztésével kapcsolatos feladatok végzése, informatikai támogatásának tárcaszintű felügyelete.”
104. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 8. /INFORMATIKAI ÉS INFORMÁCIÓVÉDELMI FŐOSZTÁLY/ (25)–(27) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(25) A NATO-NYEU Központi Nyilvántartó számára biztosított jogkörben, a nemzetközi szerződés alapján átvett, vagy a nemzetközi kötelezettségvállalás alapján készített minősített adatok kezelési rendjének ellenőrzése.
(26) A NATO-NYEU Központi Nyilvántartó és a NATO és EU Nyilvántartók útján az érkezett iratok kezelése és továbbítása az illetékes vezetőkhöz.
(27) Közreműködés a nemzeti hadiipari gyártás minősített információvédelmi szabályainak meghatározásában, szakmai felügyelet gyakorlása az átadott honvédelmi érdekből minősített dokumentumok kezelésével kapcsolatos tevékenység felett.”
105. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 8. /INFORMATIKAI ÉS INFORMÁCIÓVÉDELMI FŐOSZTÁLY/ (33), (36), (40), (42), (46) bekezdéseiben a „…közvetlen irányítása és fenntartói irányítása alá tartozó szervezetek, …” szövegrész a „…közvetlen irányítása és fenntartói irányítása, felügyelete alá tartozó szervezetek, …” szövegrészre módosul. 106. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A JOGI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 8. /INFORMATIKAI ÉS INFORMÁCIÓVÉDELMI FŐOSZTÁLY/ az alábbi (55) és (56) bekezdésekkel egészül ki: „(55) A főosztályvezető által a Honvédelmi Minisztérium biztonsági megbízotti funkciójával kapcsolatos feladatok ellátása.
(56) A Nemzeti Biztonsági Felügyelet működési engedélyével rendelkező (polgári és katonai szervezetek) NATO-NYEU Nyilvántartók feletti szakmai felügyelet gyakorlása.”
107. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A VÉDELEMPOLITIKAI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 10. /VÉDELEMPOLITIKAI FŐOSZTÁLY/ (6) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(6) Az MK Állandó NATO Képviselet, Védelempolitikai Részleg, az MK Állandó EBESZ Képviselet, Katonai Képviselet működésének szakmai irányításával összefüggő feladatok végzése.”
108. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A VÉDELEMPOLITIKAI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 10. /VÉDELEMPOLITIKAI FŐOSZTÁLY/ (36) bekezdésének második mondata helyébe az alábbi mondat lép: „A minisztériumi felső vezetők békemissziós látogatásainak megtervezése és megszervezése együttműködve az illetékes tárcákkal, a HM szervekkel és szervezetekkel, valamint az MH katonai szervezeteivel.”
109. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A VÉDELEMPOLITIKAI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 10. /VÉDELEMPOLITIKAI FŐOSZTÁLY/ (41) bekezdésének második mondata helyébe az alábbi mondat lép: „Az MK Állandó NATO Képviselet, Védelempolitikai Részleg, a kettős (NATO/EU) akkreditálású Katonai Képviselő Hivatal (KKH), a Nemzeti Katonai Képviselet (NKK), a NATO parancsnokságok, az EU képviselet, a Nemzeti Összekötő Iroda, valamint a Külügyminisztérium részéről érkező minisztériumi szintű, a főosztály szakmai profiljába tartozó, integrációs vonatkozású anyagok feldolgozása.”
110. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A VÉDELEMPOLITIKAI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 10. /VÉDELEMPOLITIKAI FŐOSZTÁLY/ (44) bekezdése hatályát veszti. 111. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A VÉDELEMPOLITIKAI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 10. /VÉDELEMPOLITIKAI FŐOSZTÁLY/ (46) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(46) A multilaterális együttműködési (NATO/EU/ENSZ/EBESZ), békemissziós, regionális együttműködési formációk, valamint külképviseletek működtetése, bővítése és egyéb nemzetközi feladatokkal kapcsolatos megállapodások, szerződéskötések, feladatok tervezésének, szakmai megvalósításának felügyeletével összefüggő feladatok végzése, a velük kapcsolatos kollégiumi előterjesztések, tárcaszintű egyeztetések végrehajtása, ezen tevékenységek pénzügyi fedezetét biztosító költségvetési keretek keretgazdai, illetve felügyelői jogának gyakorlásából eredő feladatok végzése.”
112. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A VÉDELEMPOLITIKAI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 10. /VÉDELEMPOLITIKAI FŐOSZTÁLY/ (54) bekezdését követően az alábbi (54/A) bekezdéssel egészül ki: „(54/A) Külföldi beosztásokhoz (EU, NATO, ENSZ, EBESZ, stb.) köthető pályázatok fogadása, védelempolitikai véleményezése, szakmai egyeztetések végrehajtása. A pályázandó beosztások átadása a Személyzeti Főosztály részére a pályáztatás végrehajtása céljából.”
113. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A VÉDELEMPOLITIKAI SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 11. /NEMZETKÖZI EGYÜTTMŰKÖDÉSI FŐOSZTÁLY/ címsorhoz tartozó szövegrész helyébe az alábbi szövegrész lép: „Feladatait a védelempolitikai szakállamtitkár közvetlen irányítása alatt látja el.
Rendeltetése:
(1) A honvédelmi tárca nemzetközi kapcsolatai elveinek kialakítása. A kétoldalú katonai kapcsolattartás, valamint a Budapesten akkreditált véderő-, katonai és légügyi attasékkal való kapcsolattartás tervezése, szervezése és koordinálása, a katonadiplomáciai tevékenység fő irányainak kidolgozása, felügyelete a védelempolitikai szakállamtitkár által meghatározottak szerint.
Fő feladatai:
(2) A HM szervek és a miniszter alárendeltségébe tartozó szervezetek, valamint az MH katonai szervezetei kétoldalú nemzetközi kapcsolattartására vonatkozó miniszteri irányelvek és a katonadiplomáciai tevékenység fő irányainak kidolgozása, illetve meghatározása. Fő kidolgozóként a nemzetközi kapcsolattartás szakmai követelményeit és feladatait tartalmazó miniszteri irányelv összeállítása.
(3) A nemzetközi kapcsolatok létesítésére és fenntartására vonatkozó miniszteri utasítás szerint a kétoldalú nemzetközi együttműködéssel, a katonadiplomáciával kapcsolatos döntések előkészítése és a kapcsolódó feladatok összefogása. Javaslatok kidolgozása a nemzetközi kapcsolattartás, valamint a katonadiplomáciai területet érintő vezetői döntések előkészítésére.
(4) A minisztériumi vezetők (kivéve a HM főosztályvezetőit) által vezetett delegációk kétoldalú hivatalos külföldi utazásainak, partnerei fogadásainak tervezése, szervezése, koordinálása. Tárgyalási javaslatok előkészítése és javaslattétel a delegációk összetételére, valamint a nemzetközi partnerekkel történő tárgyalásokon képviselendő magyar álláspont kialakításának koordinálása, az ezekkel összefüggő jelentések összeállítása. Részvétel a delegációk munkájában.
(5) Közreműködés a miniszter hatáskörébe utalt, a honvédelemmel összefüggő két- és többoldalú nemzetközi szerződések előkészítésével összefüggő szakmai feladatokban, a nemzetközi egyezmények tervezetének előkészítésében. A Jogi Főosztállyal együttműködésben javaslattétel a kétoldalú nemzetközi szerződések, megállapodások és egyéb okmányok kidolgozására.
(6) A két- és többoldalú nemzetközi találkozókon vállalható kötelezettségeket megalapozó miniszteri döntések előkészítése, a vállalt kötelezettségek teljesítése érdekében szükséges feladatok koordinálása.
(7) Tájékoztatók és háttéranyagok összeállítása a köztársasági elnök, a miniszterelnök és a kormánytagok részére. A Magyarországra látogató állam- és kormányfők programjaiból a HM tárcára háruló feladatok szervezése, illetve végrehajtásában való részvétel.
(8) A nemzetközi kapcsolatok alakulásának elemzése, az MH szervezetek nemzetközi tevékenységének segítése és koordinálása. A minisztérium képviseletében kapcsolattartás különböző szervezetekkel, a kétoldalú együttműködést érintő kérdésekben.
(9) A kétoldalú nemzetközi kapcsolattartáshoz szükséges dokumentáció naprakész vezetése és az együttműködő szerveknek tájékoztatás biztosítása.
(10) A hatáskörébe tartozó kérdésekben koordináció más minisztériumokkal, szakirányú együttműködés kialakítása katonai és polgári szervekkel, szervezetekkel.
(11) A Főosztály személyi állománya szakmai továbbképzésének megszervezése és nyilvántartása, dokumentumtervezetek szakmai véleményezése, a HM szervek és az MH katonai szervezetei kétoldalú szolgálati célú kiutazásainak, illetve külföldi delegációk fogadásának tervezése és koordinálása. A nemzetközi kapcsolattartás feladatainak tervezése, szervezése, koordinálása. A kétoldalú együttműködési programjavaslatok véleményezése a vonatkozó éves miniszteri irányelvek alapján.
(12) A Kétoldalú Nemzetközi Együttműködési Terv (KNET) – a szakmai főfelelősök által jóváhagyott program javaslatok alapján történő – összeállítása és felterjesztése miniszteri jóváhagyásra. A KNET miniszteri jóváhagyását megelőzően a programjavaslatok egyeztetése a külföldi partnerekkel. A végrehajtott programokról készült jelentések értékelése és a látogatásokból eredő feladatok végrehajtásának figyelemmel kísérése.
(13) A szakmai főfelelősök jelentései alapján, az ide vonatkozó HM utasításban meghatározott időszakonként a végrehajtott kétoldalú programokról szakmai elemzések készítése a védelempolitikai szakállamtitkár részére. Közreműködés a végrehajtásra került kétoldalú nemzetközi programokról szóló éves elemző-értékelő beszámoló összeállításában.
(14) A magyar katonai attaséhivatalok katonadiplomáciai tevékenységének felügyeletéből adódó feladatok végrehajtása. Az attaséhivatalok által – külön utasítás alapján – szolgáltatott katonadiplomáciai tevékenység útján szerzett információk elemzése és felterjesztése. Közreműködés a magyar attasék kinevezésével és beszámoltatásával kapcsolatos eljárásban.
(15) Közreműködés a katonai attasénak jelölt személyek felkészítésében. Részvétel az attasék továbbképzésében, beszámoltatásában és az attaséváltások lebonyolításában.
(16) Kapcsolattartás a Budapesten akkreditált külföldi véderő-, katonai és légügyi, valamint a külföldre akkreditált magyar katonai attasékkal. Az attaséhivatalokkal, az attasétestülettel, valamint a budapesti nagykövetségekkel és külképviseletekkel történő kapcsolattartás elveinek és rendjének kidolgozása. A Budapesten akkreditált véderő-, katonai és légügyi attasék működési engedélyének ügyintézése, együttműködve a Külügyminisztériummal. Külföldi attasék akkreditálása.
(17) Attasé nyilvántartások vezetése és naprakészen tartása. Külföldi katonai attasék számára „Útmutató” kidolgozása és szükség szerinti pontosítása. A véderő-, katonai és légügyi attasék HM szerveknél és az MH katonai szervezeteinél történő egyéni látogatásának engedélyezése és koordinálása.
(18) A Budapesten akkreditált véderő-, katonai és légügyi attaséktól érkező információ- és dokumentumigények kezelése, illetve a kért dokumentum kidolgozá-sának koordinálása.
(19) Közreműködés a nemzetközi szerződés/megállapodás tervezetekre vonatkozó HM tárcavélemény kialakításában és a kétoldalú nemzetközi vonatkozású kormány-előterjesztések véleményezésében, valamint a társminisztériumok, honvédelmet is érintő szerződés/megállapodás tervezeteinek véleményezésében.
(20) A kétoldalú tárcaközi megállapodások végrehajtása érdekében az MH katonai szervezeteire háruló feladatok meghatározása a Vezérkari Titkársággal együttműködve.
(21) Fő kidolgozóként a kétoldalú nemzetközi tevékenységet szabályzó jogszabályok összeállítása.
(22) Szakmai felügyelet gyakorlása a kétoldalú nemzetközi programok végrehajtásával kapcsolatos költségvetés felhasználásában, a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség adatszolgáltatása alapján.”
114. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A VÉDELEMI TERVEZÉSI ÉS INFRASTRUKTURÁLIS SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 13. /VÉDELMI TERVEZÉSI FŐOSZTÁLY/ címsorhoz tartozó szövegrész helyébe az alábbi szövegrész lép: „Feladatait a védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkár közvetlen irányítása alatt látja el.
Rendeltetése:
(1) A TVTR működtetésének, támogatásának és továbbfejlesztésének szakmai felügyeletével összefüggő feladatok végzése.
(2) A TVTR működését szabályozó alapokmányok, illetve normatív szabályozók kidolgozása, folyamatos pontosítása, döntésre történő előterjesztése.
(3) A TVTR eljárásrendjének összehangolása a NATO és az EU védelmi tervezési, képességfejlesztési, valamint a Kormányzati (nemzeti) védelmi tervezési folyamatokkal.
(4) A Magyar Honvédség 10 éves stratégiai terve összeállítása, valamint kiegyensúlyozása.
(5) A honvédelmi ágazat védelmi tervezési tevékenységének, azon belül tárca szinten az erőforrás- és költségtervezésének, a tervek megvalósulása nyomon követésének és elemzésének szakmai irányítása. Javaslattétel a prognosztizált költségvetési források elsődleges allokálására, a tervek kiegyensúlyozására, a TVTR és az azt támogató információs/informatikai rendszer(ek) (tovább)fejlesztésére.
(6) A TVTR keretében az erőforrás-, költségszükségleti és kiadási igénytervezés szakmai irányítása (szakmai felügyelete), módszertanának kidolgozása, normatív szabályozása, az ezzel kapcsolatos felső szintű döntések előkészítése. Az Erőforrás- és Költségtervező Alrendszer (EKTAR) működtetése, karbantartása és fejlesztése.
(7) A NATO Fő Erőforrás Tervező Bizottság (Senior Resource Board) nemzeti képviselete.
Fő feladatai:
(8) A TVTR rendszergazda feladatkörének ellátása, az egyes alrendszerek működtetésének összehangolása, a rendszer alkalmazása normatív szabályozásának előkészítése, a rendszer továbbfejlesztésére vonatkozó javaslatok kidolgozása, egyeztetése, döntések előkészítése.
(9) A TVTR alkalmazásának és a különböző időtávú tervek kidolgozásának szakmai irányítása.
(10) A TVTR alkalmazásáról és a rendszer fejlesztéséről szóló HM utasítás kidolgozása, jóváhagyásra történő előterjesztése.
(11) A honvédelmi tárca feladatait és tevékenységeit egységes szerkezetbe foglaló adatbázis kidolgozása, majd annak alapján az MH Feladatrend és az Egységes Védelmi Szakfeladatrendszer kialakítása.
(12) Az MH Feladatrend és az Egységes Védelmi Szakfeladatrendszer kezelése, az alkalmazás tapasztalatai alapján a módosítására irányuló javaslatok feldolgozása, annak évenkénti karbantartása.
(13) A Magyar Honvédség rendkívüli (eseti) feladatai megtervezésére vonatkozó módszertan kidolgozása.
(14) Közreműködés az ágazati informatikai stratégia és a TVTR informatikai támogatásának összehangolásában. Az integrált védelmi tervezési folyamat informatikai leképezése, az információ-technológiai támogatás megvalósításának és továbbfejlesztésének szakmai koordinálása.
(15) Rendszeres és eseti elemzések, értékelések készítése a védelmi tervezés és a tervek végrehajtásának helyzetéről a HM tárca vezetésének tájékoztatására. A tervezéshez kapcsolódó kockázatelemzési, kezelési feladatok végrehajtása.
(16) A TVTR-ben jóváhagyott tervek és programok végrehajtásának elemzése, értékelése és javaslatok kidolgozása az új tervek elkészítéséhez.
(17) A HM Védelmi Tervező Bizottság titkári feladatainak ellátása.
(18) A tárca nagybani erőforrás- és költségszámvetések összeállítása, azok alapján a költségigények meghatározása és a rendelkezésre álló forrásokkal történő összehangolása, illetve kiegyensúlyozása.
(19) A soron következő MH 10 éves stratégiai terv elgondolás összeállítása és döntésre történő előterjesztése.
(20) Az MH 10 éves stratégiai terve alapján az 1(+n) éves tervek tervezési feladatait meghatározó HM utasítás (Védelmi tervezési utasítás) kidolgozása, jóváhagyásra történő előterjesztése, jóváhagyását követő kiadása.
(21) Az EU képességfejlesztési folyamatában, valamint NATO védelmi tervezési eljárás tervezési időszakában a nemzeti álláspontok kialakításának és egyeztetésének koordinálása, az álláspontok képviselete és nemzeti érdekek érvényesítése az EU és a NATO illetékes fórumain. A NATO Fő Erőforrás Tervező Bizottság (SRB) nemzeti képviselő és az ügyvivői feladatokat ellátó MH Állandó NATO Képviselet, Védelempolitikai Részleg tevékenységének szakmai támogatása. A NATO haderő-fejlesztési javaslatok (FP) feldolgozása, a feldolgozásban érintett szervezetek tevékenységének koordinálása.
(22) Tárca szinten a feladatalapú erőforrás-, költségszükségleti, valamint kiadási igény tervezés irányítása, valamint az összesített tervek kidolgozása. A beszerzési tervek és az MH 10 éves stratégiai tervében szereplő fejlesztési projektek egyeztetése.
(23) A TVTR alrendszereivel együttműködve javaslatok kidolgozása a tárca- szintű képesség-célkitűzések és a rendelkezésre álló erőforrások összhangjának biztosítására. Az erőforrás- és költségigények egyeztetése a költségvetési forrásokkal, opciók kidolgozásának koordinálása a feladatok és a költségvetési források összehangolására.
(24) Tervegyeztető tárgyalások (tervtárgyalások) – érintett szervezetek bevonásával történő – előkészítése, megszervezése és levezetése a haderő-fejlesztési és fenntartási tervtémák meghatározása, valamint azok tartalmi követelményeinek egyeztetése érdekében. A tervtárgyalások eredményeinek, állásfoglalásainak a HM Védelmi Tervező Bizottság elé történő terjesztése, a testület döntéseinek a tervekben való érvényesítése.
(25) Az MH 10 éves stratégiai terve, valamint az 1(+n) éves tervek részét képező képesség- és feladatterv, valamint az erőforrás-, költségszükségleti és kiadási igényterv kiegyensúlyozása érdekében szükséges opciók kidolgozásának koordinálása, a HM Védelmi Tervező Bizottság állásfoglalása alapján a terv kiegyensúlyozása.
(26) Tervtémák, tervfeladatok megvalósításának ütemezésére, a szakági és szakmai megvalósítás összehangolására irányuló, a tervezésben és kivitelezésben résztvevő szervezetek bevonásával történő tervkoordinációs tárgyalások szervezése és levezetése. A tervkoordinációs tárgyalások eredményeinek a HM védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkár részére történő felterjesztése, döntéseinek érvényesítése.
(27) Az MH 10 éves stratégiai terve, valamint az MH 1(+n) éves terve összeállítása, döntésre történő előterjesztése.
(28) Részvétel az MH 10 éves stratégiai terv tartalmáról szóló kormány-előterjesztés, valamint a tárgyév feladatai végrehajtására vonatkozó HM utasítás kidolgozásában.
(29) A NATO Haderő-tervezési Javaslataira (FP), Védelmi Tervezési Kérdőívre (DPQ), valamint az EU Fő Célkitűzések Kérdőívre (HGQ) adandó nemzeti válaszok kidolgozásának koordinálása, a nemzeti válaszok jóváhagyásra történő előkészítése. A NATO védelmi áttekintési folyamatában a Trilaterális tárgyalások, a szövetségi haderő-tervezési célok kialakításának részeként az Összevont Konzultáció előkészítése, levezetése.
(30) A Kormány tájékoztatása a NATO és az EU által készített értékelésről.
(31) Az EU (EDA) Képességfejlesztési tervvel kapcsolatos hazai munkafolyamatok keretében az integrált adatbázis munkacsoport munkájával kapcsolatos koordinációs feladatok végzése.
(32) A TVTR alrendszereitől beérkező tájékoztatások, jelentések feldolgozása, azok TVTR-re gyakorolt hatásának elemzése, javaslatok kidolgozása a HM Védelmi Tervező Bizottság részére a tervezési folyamatok korrekciójára.
(33) A gazdasági tervekben, illetve azok végrehajtásában a tárca erőforrásai allokációjának, a tényleges szükségletekhez való viszonyának elemzése, az abból levont következtetések alapján a miniszteri szintű döntésekhez szükséges információk biztosítása. A TVTR egyes alrendszereinél megjelenő humánerőforrás tervezési feladatok rendszerbe foglalása, a feladatokkal kapcsolatos elemzési és értékelési tevékenység végzése.
(34) A tárca beszerzési tevékenységek szakterületi irányításával és felügyeletével összefüggő feladatok végzése. A beszerzések tervezésével, végrehajtásával kapcsolatos felügyeleti feladat végzése. A (köz)beszerzési engedélyezési kérelmek, megbízások, döntési javaslatok – feladat- és forrásorientált vizsgálat után – döntéshozó részére történő felterjesztése.
(35) A TVTR keretében összeállított különböző időtávú tervek struktúrájának, tartalmának és harmonizációjának elemzése.
(36) A TVTR keretében kidolgozott tervokmányok tényleges összhangját, egymásra épülését vizsgáló – a TVTR folyamatába illeszkedő – nyomon követési módszerek kidolgozása, alkalmazása.”
115. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A VÉDELEMI TERVEZÉSI ÉS INFRASTRUKTURÁLIS SZAKÁLLAMTITKÁR KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT MŰKÖDŐ SZERVEK” 14. /VÉDELMGAZDASÁGI FŐOSZTÁLY/ címsorhoz tartozó szövegrész helyébe az alábbi szövegrész lép: „Feladatait a védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkár közvetlen irányítása alatt látja el.
Rendeltetése:
(1) A minisztérium és a felügyelete alá tartozó költségvetési szervek gazdálkodási modelljének kialakítása, a gazdálkodás ágazati sajátosságokon alapuló felsőszintű szabályozásának koordinálása.
(2) A védelemgazdaság környezeti feltételrendszerének elemzése, a fejezet gazdálkodási célkitűzéseinek és az ezek eléréséhez szükséges stratégiai elgondolások kialakítása, gazdálkodási módszerek kidolgozása, fejlesztése.
(3) A Védelmi Tervezési Főosztállyal együttműködve a tárcát érintő nemzetközi vonzatú közép és hosszú távú gazdasági tevékenységek összehangolása a Tárca Védelmi Tervező Rendszer elvei által meghatározott folyamatokkal.
(4) A tárca (köz)beszerzési rendszerének adminisztratív működtetése. A (köz)beszerzési eljárások lefolytatására vonatkozó szabályozás előkészítése és aktualizálása.
(5) A miniszter által alapított gazdasági és közhasznú társaságoknál (a továbbiakban együtt: társaságok) a honvédelmi tárca érdekeinek érvényesítése, a társaságok törvényes működésének felügyeletével kapcsolatos szakmai feladatok végzése. A tulajdonosi, illetve alapítói döntések szakirányú előkészítése, valamint azok végrehajtásának felügyelete.
(6) A minisztériumi kezelésű erdőterületekkel kapcsolatos igazgatási és hatósági szakfeladatok végrehajtása, az erdészeti szakkezelési és erdőgazdálkodási tevékenységek szakmai felügyeletéből adódó szakirányú feladatok végrehajtása.
(7) A minisztérium vagyonkezelésében lévő ingó kincstári vagyontárgyak kezelésével összefüggő feladatok tervezése, felügyeletével összefüggő tevékenység végzése, a tárcaszintű vagyongazdálkodás egységes rendszerének működtetése és a feladatok végrehajtásának koordinálása.
(8) A tárca vagyonkezelésében lévő feleslegessé vált ingó vagyontárgyak (inkurrencia) értékesítésével, hasznosításával, átadásával és megsemmisítésével összefüggő döntés-előkészítés, illetve a végrehajtás felügyeletével összefüggő feladatok végzése.
(9) A tárca környezet- és természetvédelmi tevékenységének szakirányításából adódó feladatok végzése.
(10) A HM központi lakásgazdálkodási szerveként a tárca lakásgazdálkodásának és lakhatási támogatási rendszere működésének irányítása, fejlesztése. Lakásellátási stratégiai elgondolások, elemzések, lakásjogi és lakhatási szabályozások kidolgozása.
(11) Az építésügyi szakigazgatási tevékenységgel összefüggő miniszteri, államtitkári és szakállamtitkári döntések, normatív szabályozók szakmai előkészítésének koordinálása.
Fő feladatai:
(12) A tárca – katonai sajátosságokon alapuló – gazdálkodási modelljének kialakítása, a tárca gazdálkodásának folyamatos figyelemmel kísérése, szükség esetén javaslattétel a modell és a szabályozó rendszer módosítására, valamint a szükséges irányelvek, útmutatások kialakítása.
(13) A kincstári vagyongazdálkodás környezeti feltételrendszerének elemzése, a fejezet gazdálkodási célkitűzéseinek és ezek eléréséhez szükséges elgondolások kialakítása. Az üzleti szektor gazdasági módszereinek nyomon követése, a tárcánál alkalmazható módszerek átvételének és bevezetésének előkészítése.
(14) A tárcaszintű Éves Beszerzési Terv összeállítása és felterjesztése. Együttműködve a Védelmi Tervezési Főosztállyal a tárcaszintű Éves Beszerzési Terv egyeztetése a Tárca Védelmi Tervező Rendszer elvei által meghatározott folyamatokkal.
(15) A HM fejezet egységes gazdálkodási szabályozását biztosító elvek kidolgozása és a tárca gazdálkodását meghatározó keretszabályok kialakítása. A kialakított gazdálkodási elvek érvényesítése a szakági szabályozásokban.
(16) A tárca gazdálkodási rendszerének fejlesztése és az ehhez kapcsolódó szabályozási javaslatok előterjesztése. Közreműködés a szakterületét érintő jogszabálytervezetek és az állami irányítás egyéb jogi eszközei tervezeteinek véleményezésében, illetve azok szakmai előkészítésében.
(17) Közreműködés a fejezeti kezelésű előirányzatokkal való gazdálkodás szabályairól szóló tárcaszintű jogszabályok kidolgozásában, a fejezeti szintű gazdálkodás körébe tartozó előirányzatok összeállításában.
(18) A gazdasági környezet, a nemzetgazdaság makrogazdasági folyamatainak elemzése és értékelése, javaslattétel a tárca vezetői részére a fejezeti gazdálkodási szabályozási stratégia kialakítására, szükség szerinti változtatásra.
(19) Részvétel a védelemgazdasági és közgazdasági tudományos fórumokon, illetve az ezekkel kapcsolatos tudományos tevékenységben.
(20) Közreműködés a NATO Biztonsági Beruházási Program hazai megvalósításának folyamatában.
(21) A nemzetgazdaság védelmi felkészítésével kapcsolatos követelmények kidolgozásának, a hadiipari kapacitások és tartalékok létesítésére, fenntartására és átalakítására vonatkozó javaslatok, illetve döntések előkészítésének koordinálása.
(22) Közreműködés a védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkár szakmai irányítása alá tartozó gazdálkodási területeken a multilaterális nemzetközi (NATO, EU stb.) feladatok ellátásában, illetve a közgazdasági területhez kapcsolódó bizottságokban a tárca képviseletében.
(23) Közreműködés a NATO Közgazdasági Igazgatóságával folytatott kapcsolattartáson, illetve kétoldalú kapcsolattartásokon keresztül a szövetséges tagállamok és egyes partnerországok gazdálkodásának tanulmányozásában és értékelésében, a kapcsolódó javaslatok kidolgozásában a hasznosítható gyakorlat átvételében és a tárca gazdálkodási rendjébe történő beépítésében.
(24) Közreműködés a hazai védelemgazdasági tapasztalatok, illetve koncepciók bemutatásában és képviseletében a nemzetközi szakmai fórumokon.
(25) Együttműködés a NATO Gazdasági Bizottságával, illetve az állandó magyar NATO képviselet védelemgazdasági szakembereivel.
(26) Elemző, értékelő és tájékoztató jelentések kidolgozása – a gazdálkodásban érintett szervezetek közreműködésével – az állami vezetés, a minisztériumi vezetők részére a tárca gazdasági helyzetét érintő kérdésekben.
(27) Az „Üvegzseb” program végrehajtása a tárca gazdálkodási folyamatainak vonatkozásában. Ennek keretében módszertan kidolgozásának és mutatószámok kialakításának koordinálása a közpénzekkel és a közvagyonnal történő gazdálkodás hatékonyságának mérésére.
(28) A „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” FEUVE rendszerének keretein belül a Kockázatkezelési Szabályzat kidolgozása, a kockázatelemzés koordinálása és a kockázat-nyilvántartás vezetése, kezelése.
(29) A FEUVE rendszer keretei között a Honvédelmi Minisztériumban feltárt szabálytalanságok nyilvántartása és elemzése. Az intézmény vezetője által a szabálytalanságok megelőzése érdekében évente elvégzendő értékelés előkészítésének koordinálása.
(30) A társaságok vonatkozásában a részvényesi, illetve az alapítói jogok gyakorlásával kapcsolatos döntések előkészítése.
(31) A vezető tisztségviselők, felügyelő bizottsági tagok és könyvvizsgálók kinevezésének és felmentésének előkészítése, megbízásuk nyilvántartása, a felügyelő bizottsági elnökök tekintetében előzetes egyeztetések végrehajtása az Állami Számvevőszékkel.
(32) A társaságok működésével, szervezeti felépítésével kapcsolatos belső szabályzók véleményezése, meghatározott szabályzatok vonatkozásában, azok alapítói jóváhagyásra történő előkészítése.
(33) A vezető tisztségviselők, felügyelő bizottsági tagok, vezető állású munkavállalók és könyvvizsgálók javadalmazása vonatkozásában javaslattétel az alapító felé, a prémium feladatok kidolgozása (kht.-k), véleményezése (rt.-k) és a kifizethető összeg meghatározása, illetve a javadalmazási szabályzatok előkészítése, jóváhagyásra történő felterjesztése, a bér- és létszámgazdálkodásra vonatkozó alapítói döntések előkészítése.
(34) A társaságok éves üzleti terveinek felülvizsgálata, továbbá a közhasznú társaságok éves üzleti tervei elkészítésének a társaságok és a szakmai felügyeletet gyakorló HM szervek közötti koordinálása.
(35) A társaságok számviteli beszámolóinak és a közhasznú társaságok éves közhasznúsági jelentéseinek felülvizsgálata, elfogadásra való előterjesztése a tulajdonos, illetve az alapító felé. A társaságok gazdálkodási tevékenységének folyamatos felügyelete, elemzése, a felügyelő bizottságok munkájának figyelemmel kísérése, a felügyelő bizottságok jegyzőkönyveinek feldolgozása, az esetleges alapítói intézkedések kezdeményezése, előkészítése.
(36) A társaságok felé rendszeres és eseti adatszolgáltatási kötelezettség meghatározása, ezek feldolgozása, az alapító rendszeres, illetve esetenkénti tájékoztatása.
(37) A társaságok gazdálkodásának felügyeleti hatáskörben való célszerűségi és eredményességi szempontú ellenőrzésének koordinálása, az alapító által elrendelt esetekben végrehajtása.
(38) A közhasznú társaságok finanszírozásának felügyelete, éves támogatási megállapodások és azok évközi módosításainak előkészítése, a társaságok költségvetési támogatásának tervezése, adatszolgáltatás a tárca szintű költségvetési tervezéshez, a költségvetés felhasználási tervhez.
(39) Társaság alapítására, megszüntetésére, átalakítására vonatkozó javaslattétel és az alapítói határozatok tervezetének kidolgozása, illetve felterjesztése az alapító felé, továbbá az alapítói döntésnek megfelelő végrehajtás felügyelete, ezen belül koordinálása a társaságok és az egyes érintett HM szervek és az MH katonai szervezetei között, illetve egyes mozzanatok vonatkozásában (pl. kormány-előterjesztés kidolgozása), a feladat végrehajtása.
(40) A társaságok tevékenységével kapcsolatos alapítói hatáskörbe tartozó panaszok, bejelentések kivizsgálása.
(41) A társaságok tevékenységére is kiterjedő állami szervek által végzett ellenőrzési tevékenységekhez szükséges adatszolgáltatások teljesítése.
(42) Közreműködés a tárca üdültetési rendszerének kialakításában, az üdültetés feltételrendszerének kialakítására vonatkozó stratégia kidolgozása és elfogadtatása.
(43) A társaságok részvételének előkészítése, illetve annak koordinálása az esetlegesen felmerülő segélyezéssel és válságkezeléssel kapcsolatos hazai és nemzetközi feladatokban.
(44) Részvétel a haditechnikai eszközök kivitelét, behozatalát és transzferét engedélyező Tárcaközi Bizottság, illetve munkacsoport tevékenységében.
(45) Közreműködés a hadiipari kapacitások fenntartására és átalakítására vonatkozó javaslatok, döntések előkészítésében, továbbá a gazdaság háborús felkészítéséhez szükséges tárcaközi egyeztetésekben és döntés-előkészítésekben.
(46) A HM vagyonkezelésében lévő erdőterületek fenntartásával, szakkezelésével kapcsolatos államigazgatási (szakhatósági) felügyelettel összefüggő tevékenységek ellátása. Az erdők vagyonkezelésével kapcsolatos feladatainak és az erdőtervezés szakmai, anyagi és katonai feltételeinek tárcaszintű koordinálása. Közreműködés a vadászati joggal kapcsolatos ügyek intézésében.
(47) A katonai szervezetek és intézmények utaltságában lévő erdőterületek szakkezelésével kapcsolatos tevékenységek koordinálása.
(48) Az erdészeti szakkezelési jog szakmai szabályainak betartását segítő, illetve biztosító igazgatási engedélyeztetési tevékenység ellátása.
(49) A tárca vagyoni körébe tartozó ingó vagyoni elemekre vonatkozó termék életút folyamatának figyelemmel kísérése és elemzése, valamint az ingó kincstári vagyontárgyakkal összefüggő tárcaszintű tervezési, adatszolgáltatási feladatok végrehajtása, koordinálása.
(50) A tárca szervezetei ágazati sajátosságain alapuló ingó kincstári vagyongazdálkodási tervének és beszámolójának kidolgozása, miniszteri jóváhagyásra történő előterjesztése, közreműködés a szervezetek ingó kincstári vagyongazdálkodással kapcsolatos feladatainak meghatározásában és felügyeletében.
(51) A tárca ingó kincstári vagyonának változásával, illetve a vagyongazdálkodással összefüggő adatszolgáltatási kötelezettségéből eredő feladatok ellátása.
(52) A képviseleti feladatok ellátása a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal kötött Vagyonkezelési Szerződésben meghatározott vagyonelem-csoportok vonatkozásában.
(53) Közreműködés a tárca szervezeteinél végrehajtásra kerülő teljes körű vagyonfelmérő leltározás előkészítésében, végrehajtásában, kiértékelésében.
(54) A munkafolyamatokba épített ellenőrzések rendszerében, illetve a rendszeres és eseti közvetlen vagyonfelügyeleti ellenőrzések keretében a HM felügyelete alá tartozó szervezetek vagyongazdálkodási tevékenységének és működésének folyamatos vizsgálata és értékelése, szükség esetén javaslattétel a beavatkozásra, az indokolt intézkedések megtételére, a modell és a szabályozó rendszer módosítására.
(55) A tárca vagyonkezelésében lévő ingó vagyontárgyak honvédelmi célra feleslegesnek minősítéséhez, értékesítéséhez, hasznosításához, átadásához vagy megsemmisítéséhez kapcsolódó döntés-előkészítési feladatok ellátása, az eljárási rend kidolgozása és releváns módosítása.
(56) Egyes ingó vagyontárgyak polgári jogi szerződéssel ideiglenesen történő használatba adása, a végrehajtás felügyeletével összefüggő tevékenység végzése.
(57) A HM vagyonkezelésében lévő ingó vagyontárgyak külföldi szervezetek részére történő átadásához szükséges tárcaszintű döntések előkészítése, az átadás koordinálása, kapcsolattartás a feladatban érintett tárcákkal, egyéb szervezetekkel.
(58) Az inkurrens ingó vagyontárgyak vagyonkezelése, értékesítése, a vagyontárgy átadása folyamatának tervezése, irányítása és a végrehajtás felügyeletével összefüggő feladatok végzése.
(59) A lebonyolító által előkészített szerződések ellenjegyzésre, jóváhagyásra, miniszteri határozat-tervezetek döntésre történő felterjesztésének előkészítése.
(60) Szakmai egyeztetések lefolytatása a HM szervekkel és egyéb szervezetekkel. Az inkurrens ingó vagyonnal kapcsolatos főbb információk összegzése, elemzése és a szükséges információk biztosítása a vagyonkezelési és értékesítési eljárásban résztvevők számára.
(61) A tárca környezetvédelmi politikájának, programjának és belső, egységes szabályozásának előkészítése. Az ágazati szintű környezetvédelmi képzési és felkészítési rendszer kidolgozása és a végrehajtás nyomon követése.
(62) A feleslegessé vált ingó vagyontárgyak (inkurrencia) értékesítésével, hasznosításával, illetve megsemmisítésével összefüggő környezetvédelmi feladatok végrehajtásának figyelemmel kísérése.
(63) A honvédelmi ágazat lakáspolitikai koncepciójának – a HM humánpolitikai szerveinek együttműködésével történő – kialakítása. A tárca szintű lakásjogi szabályozások kidolgozása, kiadásuk vagy módosításuk kezdeményezése.
(64) A fejezeti kezelésű lakástámogatási előirányzat tervezésének irányítása és jóváhagyásra történő előterjesztése.
(65) A lakhatási támogatással és a lakásügyekkel összefüggésben a Honvédelmi Minisztérium vezetőihez benyújtott beadványok vizsgálata és vezetői döntésre történő előkészítése.
(66) Javaslat kidolgozása és előterjesztése a honvédelmi miniszternek az állami tulajdonú HM vagyonkezelői jogú lakóépületek (lakások) elidegenítésre történő kijelölésére.
(67) A HM Központi Lakásbizottság működésének szakmai támogatása.
(68) A lakásellátás, lakásgazdálkodás és a lakásnyilvántartás rendszerének szervezése, irányítása, valamint a lakásgazdálkodási feladatokat végző személyi állomány szakmai képzése. A lakásellátási igények és tervek kidolgozásának irányítása, összehangolása a humánpolitikai célkitűzésekkel. Elemzések készítése és adatok szolgáltatása a lakásellátásról a minisztérium vezetői részére.
(69) A helyi és területi lakásgazdálkodási szervek tevékenységére vonatkozó ellenőrzési terv elkészítése, az ellenőrzés végrehajtása, továbbá közreműködés a helyőrségi, illetve keretgazda lakásbizottságok szakmai működésének ellenőrzésében.
(70) A lakásgazdálkodással összefüggő, jogszabályban megállapított feladatok ellátása és hatáskörök gyakorlása, szakmai intézkedések, állásfoglalások kiadása, illetve azok előkészítése.
(71) A védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkár feladatkörébe tartozó, az infrastrukturális szakfeladatokkal összefüggő döntések előkészítésében való részvétel, a döntések végrehajtásának figyelemmel kísérése.
(72) A miniszter II. fokú katonai építésügyi hatósági, valamint szakhatósági döntéseinek előkészítése.
(73) A szakterületéhez tartozó tevékenységi körök információs rendszerének kialakítása. A szakmai feladatok ellátásához szükséges adatok és információk körének, tartalmának és jellegének meghatározása a külső és belső információs kapcsolatok kialakítása, a felügyelethez kapcsolódó adatok és információk biztosítása, az adat- és titokvédelmi előírások betartása és betartatása mellett.”
117. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 15. /VEZÉRKARI TITKÁRSÁG/ (4) és (5) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(4) A katonai szervezetek irányítását, vezetését biztosító információgyűjtési, tervezési, döntés-előkészítési, belső kommunikációs ellenőrzési feladatok koordinálása és végzése.
(5) A Honvéd Vezérkar főnök fegyelmi, káreljárási és nyomozóhatósági jogköréhez kapcsolódó feladatok végzése, nyomozótiszti készenléti szolgálat ellátása.”
118. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 15. /VEZÉRKARI TITKÁRSÁG/ (20) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(20) A Honvéd Vezérkar főnököt és helyettesét, a vezénylő zászlóst, valamint a Honvéd Vezérkart érintő rendezvények és programok bedolgozása a minisztérium éves és havi feladattervébe.”
119. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 15. /VEZÉRKARI TITKÁRSÁG/ (28) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép és azt követően az alábbi (28/A) bekezdéssel egészül ki: „(28) Közreműködés a Magyar Honvédség szervezetei kommunikációs stratégiája kimunkálásával, folyamatos korszerűsítésével kapcsolatos feladatokban.
(28/A) A Kommunikációs és Toborzó Főosztállyal együttműködve a Honvéd Vezérkar főnök belső kommunikációs tevékenységének támogatása, a belső kommunikáció fejlesztésére vonatkozó elgondolások, javaslatok kidolgozása. A Kommunikációs és Toborzó Főosztállyal együttműködésben a Magyar Honvédség belső tájékoztató portáljának működtetése.”
120. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 15. /VEZÉRKARI TITKÁRSÁG/ (34) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(34) Jóváhagyott elgondolás alapján az MH kijelölt erői a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek, valamint egyéb civil szervezetek rendezvényein való részvételének tervezése, szervezése, koordinálása, a tevékenységhez szükséges dokumentumok elkészítése.”
121. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 16. /HADMŰVELETI ÉS KIKÉPZÉSI FŐOSZTÁLY/ (4) bekezdésének második mondata helyébe az alábbi mondat lép: „Átruházott jogkörben a Magyar Honvédség zártcélú távközlési és informatikai hálózatgazda szakmai feladatainak ellátása, a középszintű vezető szerv híradó és informatikai vezető szervei, a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek szakmai irányításával összefüggő feladatok végzése.”
122. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 16. /HADMŰVELETI ÉS KIKÉPZÉSI FŐOSZTÁLY/ (42) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(42) A főosztályvezető a Magyar Honvédség katonai szakfeladatainak ellátásához szükséges híradó és katonai informatikai szakterülete vonatkozásában végzi a Magyar Honvédség béke és minősített időszaki híradó és katonai informatikai szakterületének, a híradó és katonai informatikai, valamint a zártcélú hálózatot üzemeltető szervezetei tevékenységének szakirányítását, a miniszter által átruházott jogkörben ellátja a Magyar Honvédség zártcélú híradó és informatikai hálózatgazda szakmai feladatait.”
123. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 16. /HADMŰVELETI ÉS KIKÉPZÉSI FŐOSZTÁLY/ (56) bekezdése hatályát veszti. 124. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 16. /HADMŰVELETI ÉS KIKÉPZÉSI FŐOSZTÁLY/ (58) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(58) A nemzetközi (NATO, EU, két- és többoldalú) kiképzési rendezvények tervezésének irányítása. A nemzetközi gyakorlatokra tervezett költségvetéssel kapcsolatos keretgazdai feladatok végzése. A HM szervekkel együttműködve az MH Gyakorlatok és Kiképzési Rendezvények Programjának (MH GYKRP) kidolgozása és előkészítése jóváhagyásra. Az MH GYKRP alapján a határátlépéssel járó csapatmozgások engedélyezéséről szóló kormány-előterjesztés előkészítése a kiképzési szakterület vonatkozásában.”
125. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 16. /HADMŰVELETI ÉS KIKÉPZÉSI FŐOSZTÁLY/ (61) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(61) A Harcászati Értékelő és Minősítő Programok (TACEVAL, CREVAL) felső szintű irányításával összefüggő feladatok végzése, valamint az MH Összhaderőnemi Parancsnokság TACEVAL és CREVAL csoportjainak szakmai irányítása.”
126. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 16. /HADMŰVELETI ÉS KIKÉPZÉSI FŐOSZTÁLY/ (65) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(65) A civil-katonai kapcsolatok (CIMIC) és a lélektani műveletek (PSYOPS) Magyar Honvédség szintű feladatainak felügyelete.”
127. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 16. /HADMŰVELETI ÉS KIKÉPZÉSI FŐOSZTÁLY/ az alábbi (67)–(69) bekezdésekkel egészül ki: „(67) A Magyar Honvédség felkészítésének és kiképzésének felügyelete és ellenőrzése a HM Központi Ellenőrzési és Hatósági Hivatal tájékoztatása mellett.
(68) Részvétel a riasztási rendszerek hadműveleti követelményeinek meghatározásában, a fejlesztéssel kapcsolatos feladatok tervezésének, szervezésének és végrehajtásának koordinálása.
(69) Szakterületén a HM szervek és szervezetek, a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek által készített szabályozók (parancsok, intézkedések), fejlesztési igények tervezeteinek szakmai véleményezése.”
128. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 17. /HADERŐTERVEZÉSI FŐOSZTÁLY/ (2) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(2) A haderő szervezési feladatainak tervezése, a végrehajtáshoz szükséges dokumentumok és az MH katonai szervezetei állománytábláinak kidolgozása, az MH katonai szervezeteinek, azok szervezeti elemeinek elemzése, értékelése, a katonai szervezetek létszámgazdálkodásával kapcsolatos feladatok végzése.”
129. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 17. /HADERŐTERVEZÉSI FŐOSZTÁLY/ (12) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „(12) Részvétel a védelmi tervezési utasításnak az MH katonai szervezeteit érintő fejezeteinek kidolgozásában, valamint a katonai feladatok és azok erőforrás-igényei költségfedezetének kiegyensúlyozásában, a tervek végrehajtására vonatkozó döntések előkészítésében.”
130. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 17. /HADERŐTERVEZÉSI FŐOSZTÁLY/ (16) bekezdésének második mondata hatályát veszti. 131. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 17. /HADERŐTERVEZÉSI FŐOSZTÁLY/ (23) és (24) bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „(23) Az MH katonai szervezetei működésének elemzése, értékelése, a tapasztalatok feldolgozása, az egyes szervezeti elemek, beosztások és a hozzájuk rendelt feladatok összhangjának vizsgálata, javaslatok megtétele a szervezeti felépítéssel, a létszámmal, az állományarányokkal kapcsolatos korrekciók végrehajtására.
(24) A HM szervezetek, a miniszter közvetlen, illetve fenntartói irányítása alá tartozó szervezetek, valamint a Magyar Honvédség katonai szervezetei hivatalos bélyegzőkkel és pecsétnyomókkal történő ellátásának szakfelügyeletével összefüggő feladatok végzése.”
132. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 18. /SZEMÉLYZETI FŐOSZTÁLY/ (4) bekezdése az alábbi első mondattal egészül ki: „A Magyar Honvédség minősített időszakban kiegészítésre kerülő szervezetei hadkötelesekkel történő hadkiegészítési tervei kidolgozásának koordinálása.”
133. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 18. /SZEMÉLYZETI FŐOSZTÁLY/ (6) bekezdésének első mondata helyébe az alábbi mondat lép: „A foglalkoztatáspolitikai követelmények alapján az oktatás (felső-, közoktatás és szakképzés), a képzés (alap-, át-, tovább-, nyelvképzés) feltételrendszerének tervezése, működésének szabályozása és az intézményrendszer felügyeletével összefüggő szakmai tevékenység végzése.”
134. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 18. /SZEMÉLYZETI FŐOSZTÁLY/ (17) bekezdése hatályát veszti. 135. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 18. /SZEMÉLYZETI FŐOSZTÁLY/ (21) bekezdésének második mondata helyébe az alábbi mondat lép: „A különböző NATO és nemzeti beosztások feltöltésével kapcsolatos személyügyi feladatok tervezése, a pályázatok adminisztratív kezelése, a kihelyezések koordinálása, a váltások végrehajtásának irányítása.”
136. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 18. /SZEMÉLYZETI FŐOSZTÁLY/ (48) bekezdésének második mondata helyébe az alábbi mondat lép: „Az MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola szakmai irányításával összefüggő feladatok végzése.”
137. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ „A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK ALÁRENDELTSÉGÉBEN MŰKÖDŐ SZERVEK” 18. /SZEMÉLYZETI FŐOSZTÁLY/ (54) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép, és az alábbi (55) bekezdéssel egészül ki: „(54) A Magyar Honvédség minősített időszakban kiegészítésre kerülő szervezetei hadkötelesekkel történő hadkiegészítési tervei kidolgozásának koordinálása.
(55) A honvédelmi tárca létszámviszonyaira vonatkozó adatok és statisztikai kimutatások összeállítása a központi személyügyi nyilvántartás adatszolgáltatása alapján.”
138. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTER ALÁRENDELTSÉGÉBE TARTOZÓ SZERVEZETEK/ címsor és a hozzá tartozó szövegrész helyébe az alábbi címsor és szövegrész lép:
„A MINISZTER
ALÁRENDELTSÉGÉBE TARTOZÓ SZERVEZETEK
1. HM KÖZPONTI ELLENŐRZÉSI ÉS HATÓSÁGI HIVATAL
Feladatait a jogi szakállamtitkár irányítása alatt végzi.
Rendeltetése:
(1) A miniszter ellenőrzési jogköréből adódó feladatok tervezése, szervezése, a végrehajtás koordinálása, részvétel az ellenőrzéseken, továbbá a miniszter által elrendelt ellenőrzések végrehajtása, az ellenőrzések tapasztalatainak gyűjtése, feldolgozása és elemzése.
(2) A fejezet államháztartási belső ellenőrzési egységére meghatározott feladatok végzése keretében a minisztérium, mint intézmény államháztartási belső ellenőrzésének ellátása, ellenőrzések végrehajtása a Honvédelmi Minisztérium felügyelete alá tartozó költségvetési szerveknél, a fejezeti kezelésű előirányzatok vonatkozásában a Honvédelmi Minisztérium többségi tulajdonában lévő szervezeteknél, továbbá a költségvetésből céljelleggel juttatott támogatások felhasználásával kapcsolatosan a kedvezményezetteknél és a támogatások lebonyolításában részt vevő szervezeteknél a vonatkozó szabályozók szerint.
(3) A sajátos építményfajták körébe tartozó honvédelmi és katonai célú építmények építésügyi, munkavédelmi, veszélyes katonai objektum felügyeleti, tűzvédelmi első fokú hatósági feladatok ellátása az ágazatnál. A halont tartalmazó tűzoltó rendszerek és berendezések kritikus alkalmazási területeken történő felhasználására vonatkozó engedélyek kiadása.
2. HM VÉDELMI HIVATAL
Feladatait az államtitkár irányítása alatt végzi.
Rendeltetése:
Az Alkotmányban szabályozott minősített időszakokra (rendkívüli állapot, megelőző védelmi helyzet, szükségállapot, veszélyhelyzet és a 19/E. § (1) bekezdésében meghatározott eset), továbbá más jogszabályokban meghatározott válsághelyzetekre vonatkozó feladatok végzése. A honvédelmi felkészítés és a válságkezelés rendszerében a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 50. § (1) bekezdés c), g)–i), 52. § (1) bekezdés b)–c), és e) pontjaiban, valamint a végrehajtására kiadott 71/2006. (IV. 3.) Korm. rendeletben meghatározott, a Kormány és a honvédelmi miniszter hatáskörébe tartozó feladatok ellátása, továbbá a minisztériumi és területi szintű védelmi igazgatási döntések előkészítésének és végrehajtásának koordinálása, valamint a védelmi bizottságok működése feletti szakmai felügyelet. 3. HM INFRASTRUKTURÁLIS ÜGYNÖKSÉG
Feladatait a védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkár irányítása alatt végzi.
Rendeltetése:
(1) A Magyar Honvédség, a miniszter közvetlen irányítása és fenntartói irányítása alá tartozó szervezetek elhelyezési körülményeivel és az általuk használt HM vagyonkezelésű ingatlanok fejlesztésével (beruházás, felújítás), alakításával, üzemeltetésével, környezetvédelmi, szakigazgatási feladataival kapcsolatos országgyűlési, kormány- és miniszteri szintű döntések előkészítése, illetve a döntések végrehajtásának koordinálása. A miniszter és a minisztériumi vezetők tárgyalásaihoz, sajtóban történő nyilatkozataihoz szükséges szakági elemzések, tárgyalási és háttéranyagok készítése, állásfoglalások előkészítése. A lakásgazdálkodás kivételével az infrastrukturális szakterület tárcaszintű szabályozásához szükséges tervezetek kidolgozása és kiadmányozása.
(2) A szervezetek használatában lévő HM vagyonkezelésű ingatlanállomány folyamatos és időszaki fenntartásának, üzemeltetésének tervezése, szervezése és irányítása, illetve végzése. A HM vagyonkezelésű ingatlanállomány működtetésére megkötött szolgáltatási szerződés keretei között egyes megrendelői jogok gyakorlása. A szervezetek ellátásához szükséges béke- és tábori elhelyezési szakanyagok vonatkozásában a szakanyagnem felelősi feladatok ellátása.
(3) A Magyar Honvédség, a miniszter közvetlen irányítása és fenntartói irányítása alá tartozó szervezetek elhelyezési szakállományának szakmai felügyeletével összefüggő feladatok végzése.
4. HM KÖZGAZDASÁGI ÉS PÉNZÜGYI ÜGYNÖKSÉG
Feladatait a védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkár irányítása alatt végzi.
Rendeltetése:
(1) A fejezet költségvetési gazdálkodásából az ügynökségre háruló feladatok végrehajtása, a közreműködők tevékenységének koordinálása, az államháztartási előírásoknak megfelelő fejezeti szintű költségvetési terv és beszámoló elkészítésének megszervezése, illetve összeállítása és jóváhagyásra történő előkészítése. A tárca költségvetési érdekeinek képviselete az Országgyűlés bizottságai, a Pénzügyminisztérium, a társminisztériumok, a társadalmi párbeszéd rendszerében működő tanácsok és érdekegyeztető fórumok előtt.
(2) A HM fejezethez tartozó szervek és szervezetek összevont intézményi (elemi) költségvetési terveinek, azok módosításainak, az előirányzat-maradványoknak jóváhagyásra történő előkészítése, a jóváhagyást követő visszaigazolása. A jóváhagyott költségvetések évközi előirányzati és kincstári kezelése, a miniszteri és egyéb tartalékok kezelése, a fejezetszintű finanszírozási feladatok végzése. A költségvetési előirányzatok teljesítéséhez kapcsolódó számviteli elszámolások végrehajtása, az intézményi, alcím/cím és fejezet szintű számszaki költségvetési beszámolók és időszaki mérlegjelentések elkészítése.
(3) A személyi állomány jogviszonyának megfelelő pénzbeli járandóságaival, társadalombiztosítási és egyes szociálpolitikai juttatásaival, a számvitellel, az adózással, a pénzügyi statisztikával, a kártérítéssel, a biztosítással, a hivatásos állomány és családtagjai nyugellátásával kapcsolatos feladatokra vonatkozó belső szabályzók előkészítése, a feladatok végrehajtásának megszervezése, illetve végzése. Az állomány pénzbeli járandóságaival, társadalombiztosítási és szociálpolitikai juttatásaival összefüggő keretek kezelése. A fejezet egészében az adók, társadalombiztosítási és egyéb járulékok, valamint korengedményes nyugdíjak elszámolása, befizetése és bevallása.
(4) A tárca nemzetközi kapcsolataival összefüggő pénzügyi kötelezettségek és jogosultságok nyilvántartásával, teljesítésével és érvényre juttatásával kapcsolatos feladatok ellátása, részvétel a nemzetközi szerződések kidolgozásában. A hazai és nemzetközi oktatási, valamint tudományos kapcsolatokkal összefüggő költségvetési, pénzügyi feladatok ellátása. A tárca integrációs és nemzetközi feladatai költségvetési információs rendszerének működtetése. A külföldön szolgálatot teljesítők ellátását, kiszolgálását biztosító nemzeti támogató csoportok szakmai irányításával összefüggő feladatok végzése. A Védelmi Tervezési Kérdőív (DPQ) V. pénzügyi fejezetének összeállítása, valamint egyéb, költségvetést érintő nemzetközi szervezetek felé történő adatszolgáltatások elkészítése.
(5) A pénzügyi szakterületet érintő NATO és EU bizottságokkal való kapcsolattartás, munkájukban történő részvétel és szakmai képviselet ellátása. A NATO és EU tagsággal összefüggő fejezeti kezelésű előirányzatok nyilvántartása, az előirányzat szükségletek megtervezése, azok alakulásának figyelemmel kísérése, a szükséges módosítások kezdeményezése, a tárcát érintő fizetési felszólítások alapján a szükséges elöljárói döntések előkészítése, azt követően az átutalások kezdeményezése. Nemzetközi szervezetekkel kapcsolatos pénzügyi elszámolások lebonyolítása. A NATO Pénzügyi STANAG-ek feldolgozása, valamint a ratifikációjuk és alkalmazásba vételük koordinálása. A válságkezelő és békeműveleti tevékenység pénzügyi biztosítása. A tárca multilaterális és kétoldalú kapcsolattartási feladatainak pénzügyi biztosítása érdekében a kiutazó állomány utazási előleggel történő ellátása és a tényleges felhasználásokról összesítő havi jelentés elkészítése a keretgazda szervezetek részére.
(6) A nemzetközi feladatokra vonatkozó követelményeknek megfelelő költségvetés tervezési, végrehajtási és elszámolási rend kialakítása, működtetése. A nemzetközi feladatokhoz tartozó költségvetési keretek kezelése, a keretekhez tartozó feladatok költségvetéseinek elkészítése, valamint azok elszámolásának összeállítása.
(7) A tárca Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer (KGIR) rendszergazdai feladatainak ellátása, a rendszer működtetésével és fejlesztésével kapcsolatos feladatok végzése.
(8) A HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökséggel együttműködve a KGIR és a Logisztikai Gazdasági Információs Rendszer (LGIR) szakmai összhangjának megteremtése.
(9) A tárca pénzügyi és számviteli információs rendszerének kialakítása és működtetése, a számviteli politikát tartalmazó előterjesztések előkészítése.
(10) A kötelezettségvállalások ellenjegyzése, valamint a pénzügyi és számviteli szakellenőrzések tárca szintű szabályozása, koordinálása és végrehajtása.
(11) A fejezeten belül gazdálkodó költségvetési szervezetek pénzügyi és számviteli szervei tevékenységének irányításával és felügyeletével összefüggő feladatok végzése.
(12) A TVTR keretében a feladat-, erőforrás- és költségtervekre épülő költségvetés-tervezés végzése. A Költségvetés Tervező Alrendszer működtetése, fejlesztése és ellenőrzése.
(13) A FEUVE tárca szintű szabályozásának szakmai előkészítése, az ágazati FEUVE rendszer kialakítása, működtetése és fejlesztése, valamint a „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” FEUVE rendszere kialakításának, ellenőrzési nyomvonala kidolgozásának koordinálása.
(14) A hivatásos állományúak nyugdíj és baleseti járadék megállapításával, illetve családtagjaik származékos nyugdíj-megállapításával, továbbá a köztisztviselők és közalkalmazottak korengedményes nyugdíja előkészítésével és megfizetésével kapcsolatos feladatok végzése, az ezzel összefüggő hatósági feladatok ellátása.
5. HM FEJLESZTÉSI ÉS LOGISZTIKAI ÜGYNÖKSÉG
Feladatait a védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkár irányítása alatt végzi.
Rendeltetése:
(1) A Tárca Védelmi Tervező Rendszer (TVTR) eljárásrendjében meghatározott tevékenységi folyamatokhoz kapcsolódva, a katonai képességek fejlesztését tervező szervezetekkel együttműködve, a haderőképesség fejlesztésének és fenntartásának logisztikai erőforrás- és költséggazdálkodása tárcaszintű tervezése, szervezése, irányítása és szabályozása. A felső szintű logisztikai gazdálkodás rendjének kialakítása, a felhalmozási, felújítási és a képességfejlesztéshez kapcsolódó dologi kiadásokkal kapcsolatos gazdálkodási feladatok koordinálása és végrehajtása.
(2) A tárcához újonnan beérkező állománytáblás eszközök és hadinormás anyagok elosztásának szakmai irányítása. Véleményezési jogkör gyakorlása a fogyasztói logisztika által átvett, már rendszerből kivont egyedi és komplex anyagok, eszközök és készletek felhasználása vagy selejtítése vonatkozásában.
(3) A tárca logisztikai (köz)beszerzései tervezésével kapcsolatos feladatok ellátása, az Éves Beszerzési Terv logisztikai vonatkozású részei összeállítása, a betervezett feladatok (beszerzések) nyomon követése, a terven felüli beszerzések engedélyeztetésével kapcsolatos feladatok végrehajtása.
(4) Az érvényben lévő miniszteri irányelvek alapján javaslattétel a tárcaszintű hadfelszerelés-fejlesztési és beszerzési koncepciók fő irányainak meghatározására, a távlati fejlesztési és beszerzési tervek kidolgozásával, azok programokba szervezésének koordinálásával, valamint a programok szakágankénti megvalósításával kapcsolatos tevékenység ellátása. Részvétel a NATO/EU hadfelszerelés-fejlesztéssel kapcsolatos tervezési és programfelelősi feladatok végrehajtásában.
(5) A tárca képviselete a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség feladatkörével összefüggő tárcaközi bizottságokban és más államigazgatási szerveknél, hatóságoknál.
(6) A tárca képviseletéből adódó feladatok ellátása a NATO és EU szervezeteiben, valamint a két- és többoldalú nemzetközi együttműködési feladatokban. A Nemzeti Fegyverzeti Igazgató (NAD) felelősségi körébe tartozó NATO bizottságokban és munkacsoportokban, illetőleg az EU illetékes szervezeteiben a tárca képviseletéből adódó haditechnikai együttműködési feladatok koordinálása, és végzése. A Nemzeti Fegyverzeti Igazgatók Értekezlete (CNAD) ülései, illetve a HM védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkár által vezetett egyéb szakmai értekezletek szervezésével, előkészítésével kapcsolatos feladatok végrehajtása.
(7) A hadfelszerelési eszközök, anyagok rendszerbe állításával, javításával, felújításával, rendszerből történő kivonásával, megsemmisítésük előkészítésével kapcsolatos tárcaszintű feladatok koordinálása, végrehajtása.
(8) Az Amerikai Egyesült Államok által biztosított támogatás (FMF) felhasználásával összefüggő, valamint a kormányzati értékesítés (FMS) szerződésekkel kapcsolatos tárcaszintű tevékenység végzése.
(9) A tárca fejlesztési terveivel összhangban, a NATO Biztonsági Beruházási Programok elnyerését célzó pályázatok kidolgozása és menedzselése, a programok pénzügyi biztosításával és elszámolásával kapcsolatos feladatok ellátása.
(10) A NATO Biztonsági Beruházási Program projektjei megvalósításával kapcsolatos tevékenység koordinálása, részvétel a programok, és az azok részét képező projektek végrehajtásában. A NATO programokban résztvevő gazdasági társaságok beszállítói minősítésével kapcsolatos tevékenység végzése.
(11) A (köz)beszerzésről szóló jogszabályokban, az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben foglaltak szerint, a haditechnikai eszközök és anyagok, hadfelszerelési cikkek, beszerzésének végrehajtása, illetve a tárca folyamatos működéséhez szükséges egyéb eszközök, anyagok és szolgáltatások beszerzése, az ezekhez kapcsolódó marketing és kontrolling jellegű feladatok szervezése. A tárca egészére kiterjedő haditechnikai export-import tevékenység végzése. Együttműködés a HM vagyonkezelésébe tartozó inkurrens ingó vagyon értékesítésében.
(12) A honvédelem technikai korszerűsítésével összefüggő műszaki információs és szakértői háttér biztosítása, a haditechnikai kutatási és műszaki fejlesztési tevékenység tervezése és végzése.
(13) Részvétel a tárcát érintő fejlesztéspolitikai feladatok tervezésében és azok megvalósításában, valamint az Európai Unió pénzügyi alapjai igénybevételéhez szükséges, a Nemzeti Fejlesztési Tervhez kapcsolódó tervek előkészítésében, végrehajtásában.
(14) Katonai minőségügyi tevékenység végzése; a szabványosítás és műszaki egységesítés koordinációs feladatainak ellátása; akkreditált vizsgálólaboratóriumok üzemeltetése; az informatikai eszközök kisugárzás-védelmi (TEMPEST) vizsgálata, mérésügyi tevékenység végzése, a szolgálati szabadalmakkal kapcsolatos iparjogvédelmi tevékenység ellátása.
(15) A tárcaszintű termék-kodifikációval kapcsolatos feladatok koordinálása és végrehajtása. A NATO kodifikációs rendszerben a Magyar Nemzeti Kodifikációs Iroda feladatainak ellátása.
(16) Országos és MH terjesztésű szakmai folyóiratok szerkesztése és kiadása.
(17) A tárcaszintű programok, rendezvények szervezésével, az érkező delegációk fogadásával, a kiutazó delegációk utazásaival, valamint a hazai és nemzetközi gyakorlatok előkészítésével, szervezésével és lebonyolításával kapcsolatos protokolláris és rendezvényszervezési feladatok koordinálása és végrehajtása.
(18) A szövetségesi szerepvállalásból adódó békeműveletekkel, valamint a nem fegyveres külszolgálatot teljesítő és külföldön tanulmányokat folytató személyekkel, az egyéni missziós beosztást betöltőkkel, a külföldön települt katonai szervezetekkel, valamint az egyéb ellátásra utaltakkal kapcsolatos hazai bázison alapuló nemzeti támogatási (elhelyezési, lakhatási, üzemeltetési, fenntartási stb.) feladatok koordinálása és felügyelete.
(19) Az MH és a külföldi fegyveres erők csapatai és anyagai államhatáron keresztül történő szállításával, valamint a jogszabályok által hatáskörébe utalt, a (köz)beszerzésekhez kapcsolódó vám- és határforgalmi feladatok koordinálásával és végrehajtásával kapcsolatos tevékenység végzése. Külföldre irányuló magyar csapat vagy kötelékmozgás esetében diplomáciai engedély beszerzése, külföldi fegyveres erők államhatáron keresztül történő mozgásának technikai engedélyeztetése.
6. MK ÁLLANDÓ NATO KÉPVISELET, VÉDELEMPOLITIKAI RÉSZLEG
Szakmai tevékenységét – a védelempolitikai főosztályvezető útján – a védelempolitikai szakállamtitkár irányítja.
Rendeltetése:
A Magyar Köztársaság biztonság-, és védelempolitikai, valamint védelemgazdasági érdekeinek képviselete és érvényre juttatása az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO), valamint az EU, EDA ügyekkel (pénzügyi, gazdasági, hadfelszerelési kérdésekben) foglalkozó szakosított szervezeteiben és csoportjaiban. Kapcsolattartás ezen szervezetek mellett működő nemzeti képviseletekkel.
7. MK ÁLLANDÓ EBESZ KÉPVISELET, KATONAI KÉPVISELET
Szakmai tevékenységét – a védelempolitikai főosztályvezető útján – a védelempolitikai szakállamtitkár irányítja.
Rendeltetése:
A Magyar Köztársaság biztonság-, és védelempolitikai érdekeinek képviselete és érvényre juttatása az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetben (EBESZ), annak tárgyalási fórumain, valamint az EBESZ égisze alatt működő, fegyverzetellenőrzéssel foglalkozó tárgyalási fórumokon és csoportokban. Kapcsolattartás ezen szervezetek mellett működő hasonló nemzeti képviseletekkel, katonai tanácsadókkal.
8. HM HADTÖRTÉNETI INTÉZET ÉS MÚZEUM
Feladatait a kabinetfőnök irányítása alatt végzi.
Rendeltetése:
(1) A magyar és a magyar vonatkozású egyetemes hadtörténelem tárgyi és írásos dokumentumainak gyűjtése, őrzése, feldolgozása, kutatása és kiállítása, valamint a magyar és a magyar vonatkozású egyetemes hadtörténelem eseményeinek – és a kapcsolódó történettudomány segédtudományai területeinek – tudományos igénnyel történő feldolgozása és publikálása. Gyűjtemények és a kutató munka eredményeinek közzététele a nagyközönség, illetve a tudományos közélet számára.
(2) Közreműködés a nemzettudat, a hazafiságra nevelés és a helyes történelemszemlélet kialakításában, megtartásában és erősítésében.
(3) Kapcsolattartás hagyományőrző társadalmi szervezetekkel, részvétel honvédelmi és hagyományőrző rendezvények szervezésében és lebonyolításában.
(4) Közszolgálati feladatok ellátása, törvényi felhatalmazás alapján hatósági igazolások kiadása.”
139. A HM SZMSZ IV. fejezet /A MINISZTÉRIUMI SZERVEK RENDELTETÉSE ÉS FŐ FELADATAI/ A MINISZTER ALÁRENDELTSÉGÉBE TARTOZÓ SZERVEZETEK címsor és a hozzá tartozó szövegrész után az alábbi címsorral és szövegrésszel egészül ki:
„A HONVÉD VEZÉRKAR FŐNÖK KÖZVETLEN
ALÁRENDELTSÉGÉBE TARTOZÓ SZERVEZETEK
1. MH ÖSSZHADERŐNEMI PARANCSNOKSÁG
Rendeltetése:
(1) A Magyar Köztársaság szuverenitása, területi és légtér integritása védelméhez, valamint a szövetségi rendszerekben vállalt kötelezettségek teljesítéséhez szükséges katonai képességek kialakításának és fenntartásának, továbbá az ezekhez szükséges feltételrendszer biztosításának irányítása. A szövetségi és nemzetközi szerződésekből eredő egyéb katonai kötelezettségek teljesítése, a kollektív védelmi, békefenntartói és humanitárius feladatok végrehajtása. Az MH béketámogató, válságkezelő és válságreagáló műveletekben résztvevő erőinek nemzeti vezetés támogatása, a szövetségi együttműködés koordinálása. A Honvédelmi Minisztérium irányításával, a HM szervekkel és szervezetekkel együttműködve az MH katonai szervezetei hadműveleti-harcászati alkalmazhatóságának és képességeinek összehangolt és folyamatos fejlesztése, a béke és a békétől eltérő időszakban a feladatok végrehajtásának összhaderőnemi tervezése, vezetése és irányítása. A külföldi feladat-végrehajtásra tervezett ideiglenes katonai szervezetek részjogkörű költségvetési egységként történő működtetése az összhaderőnemen belül, honvédelmi miniszteri határozat alapján.
(2) A Magyar Honvédség polgári-katonai együttműködési (CIMIC) képességeinek kialakításával, fenntartásával és fejlesztésével kapcsolatos feladatok végrehajtásának koordinálása.
(3) A Magyar Honvédség lélektani műveleti (PSYOPS) képességeinek kialakításával, fenntartásával és fejlesztésével kapcsolatos feladatok végrehajtásának koordinálása.
2. MH NEMZETI KATONAI KÉPVISELŐ HIVATAL
Feladatait a Honvéd Vezérkar főnök alárendeltségében hajtja végre.
Rendeltetése:
A Magyar Köztársaság katonai érdekeinek képviselete az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) katonai hatóságaival és az EU katonai szerveivel, a NATO és EU tagállamok katonai képviseleteivel, valamint a békepartnerségi programban részt vevő államok katonai képviseleteivel történő kapcsolattartás útján.
3. MH NEMZETI KATONAI KÉPVISELET
Feladatait a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségében hajtja végre.
Rendeltetése:
A Magyar Köztársaság képviselete a NATO Európai Erőinek Főparancsnokságán (SHAPE) és az alárendelt parancsnokságokon, folyamatos információáramlás biztosítása a Honvéd Vezérkar és a tagországok nemzeti katonai képviseletei közötti hatékony együttműködés érdekében, a Vezérkari Titkárság koordinációs tevékenységében.
4. MH NEMZETI ÖSSZEKÖTŐ KÉPVISELET
Feladatait a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségében, feladatkörébe tartozó katonai szakmai kérdésekben önállóan hajtja végre.
Rendeltetése:
A Magyar Köztársaság és közvetlenül a Honvéd Vezérkar főnökének képviselete a NATO Átalakítási Parancsnokságon (ACT) és annak alárendelt parancsnokságain, folyamatos információáramlás és koordináció biztosítása a Honvéd Vezérkar és az ACT között, valamint a NATO tagországok nemzeti összekötő képviseleteivel hatékony együttműködés érdekében. Képviselet ellátása az Amerikai Összhaderőnemi Erők Parancsnokságon.
5. MH GEOINFORMÁCIÓS SZOLGÁLAT
Feladatait a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségében hajtja végre.
Rendeltetése:
(1) Az MH tevékenységének hagyományos és informatikai alapokon működő térképészeti, katonaföldrajzi és meteorológiai (a továbbiakban együtt: geoinformációs) támogatása, valamint szakterületi szabályzatok, szakutasítások és egyéb kiadványok kiadáshoz történő előkészítése.
(2) A földmérési és a térképészeti állami alapfeladatok, a védelmi érdekeket szolgáló meteorológiai feladatok, továbbá a központi rendelkezések kiadásával kapcsolatos feladatok összehangolt végzéséért felelős országos illetékességű szervként az ország térképellátásával, a honvédelem meteorológiai támogatásával kapcsolatos feladatok végrehajtása, a védelmi érdekeket szolgáló földmérési és térképészeti szakigazgatási szervként a honvédelem térképellátása.
(3) Az MH tevékenysége geoinformációs támogatásának tervezése, szervezése és szakfelügyelete, a honvédelmi miniszter felelősségi körébe tartozó földmérési, térképészeti és meteorológiai támogatási tevékenység szakmai követelményeinek kidolgozása, a földmérési és térképészeti tevékenységgel összefüggő minőségbiztosítási feladatok meghatározása, termékellenőrzés. A földmérési, térképészeti és meteorológiai tevékenységgel összefüggő kutatási és műszaki fejlesztési feladatok végzése. A Magyar Honvédség vezetéséhez, felkészítéséhez, kiképzéséhez, készenlétének fenntartásához és fokozásához, a haditechnikai eszközök alkalmazásához és üzemeltetéséhez szükséges okmányok, szabályzatok, szakutasítások és az azokhoz kapcsolódó egyéb kiadványok kiadásának tervezése, előkészítése, illetve azok elkészítése, valamint a katonai szervezetek szabályzatokkal történő ellátásának biztosítása.
6. MH DR. RADÓ GYÖRGY HONVÉD EGÉSZSÉGÜGYI KÖZPONT
Feladatait a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségében hajtja végre.
Rendeltetése:
(1) A katona-egészségügyi intézmények fenntartása, az ÁEK kizárólagos ellátási kompetenciájába nem tartozó egészségügyi szakfeladatok és szolgáltatások végzése, a gyógyító tevékenység folyamatos koordinálása.
(2) A Magyar Köztársaság szuverenitása, területi és légtér integritása védelméhez, valamint a szövetségi rendszerekben vállalt kötelezettségek teljesítéséhez szükséges katona-egészségügyi képességek kialakításának és fenntartásának, továbbá az ezekhez szükséges feltételrendszer biztosításának irányítása.
(3) A szövetségi és nemzetközi szerződésekből eredő katona-egészségügyi kötelezettségek teljesítése, a kollektív védelmi, békefenntartói és humanitárius egészségügyi feladatok végrehajtásának komplex tervezése és vezetése.
(4) A HM szervekkel és szervezetekkel együttműködve az MH katonai szervezetei egészségügyi alkalmazhatóságának és képességeinek összehangolt és folyamatos fejlesztése, a béke és a békétől eltérő időszakban az egészségügyi feladatok végrehajtásának tervezése és irányítása.
(5) A külföldi feladat-végrehajtásra tervezett ideiglenes katonai szervezetek egészségügyi szervezeti elemeinek szakmai felügyelete, szaktechnikai anyagokkal történő ellátása.
7. MH MŰVELETI KÖZPONT
Feladatait a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségében hajtja végre.
Rendeltetése:
(1) A szövetségi vagy más nemzetközi alárendeltségbe átadott, illetve a béketámogató, válságkezelő és válságreagáló műveletekbe bevont katonai képességek szakmai támogatása, az alárendeltségébe utalt szervezetek és személyek irányítása, valamint a Hvt. szerinti rendkívüli intézkedésekből következő, hatáskörébe utalt katonai feladatok tervezése, központi koordinálása, vezetése, illetve felügyelete. (2) Az MH béketámogató, válságkezelő és válságreagáló műveleteiben történő részvétel tárcaszintű és tárcaközi, valamint az azzal kapcsolatos nemzetközi együttműködést igénylő feladatok koordinálása.
(3) Az EBESZ bizalom- és biztonságerősítő intézkedésekkel foglalkozó tárgyalások 1999. évi Bécsi Dokumentumában, az Európai Hagyományos Fegyveres Erőkről szóló Szerződésben és az azt kiegészítő dokumentumokban, a Nyitott Égbolt Szerződésben, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet keretében, illetve azon kívül megkötött két- és többoldalú regionális fegyverzet-ellenőrzési megállapodásokban és biztonságpolitikai dokumentumokban meghatározott feladatok tervezése, szervezése, végrehajtásának irányítása.
(4) Részvétel az MH válságkezelő, válságreagáló és katasztrófavédelmi feladatok megoldásához történő hozzájárulási kötelezettségéből eredő műveleti feladatok felsőszintű tervezésében, szervezésében és koordinálásában, a végrehajtásra kijelölt, illetve kirendelt erők irányításában, elöljárói intézkedés alapján, szükség esetén vezetésében, a katasztrófavédelmi tevékenységgel kapcsolatos tárcaközi egyeztetési, szervezési és koordinálási feladatok végrehajtása.
(5) Az MH Központi Ügyeleti szolgálatának működtetése.
8. MH KELET- ÉS NYUGAT-MAGYARORSZÁGI HADKIEGÉSZÍTŐ PARANCSNOKSÁGOK
Feladataikat a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségében hajtják végre.
Rendeltetésük:
(1) A Magyar Honvédség állományának toborzás útján történő kiegészítése.
(2) Megelőző védelmi helyzet és rendkívüli állapot idején a Magyar Honvédség hadkötelesekkel történő kiegészítése.
(3) A Magyar Honvédség és a rendvédelmi szervek részére szükséges gazdasági és anyagi szolgáltatási kötelezettség teljesítése, valamint a védelmi igazgatási szervek tevékenységének segítése.
(4) A hadkötelesek (volt hadkötelesek) és a Magyar Honvédség nyugállományú tagjai, illetve azok hozzátartozói szociális érdekeinek védelme, valamint kegyeleti tevékenység végzése.
(5) A területi és a helyi védelmi bizottságok tevékenységében való szükség szerinti közreműködés.
9. MH TÁMOGATÓ DANDÁR
Feladatait a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségében hajtja végre.
Rendeltetése:
A HM és a katonai felső vezetés részére a híradó, informatikai és elektronikus információvédelmi szolgáltatások és azok technikai feltételeinek biztosítása, a különböző szintű nemzeti, állami, katonai ünnepek protokolláris és Budapest helyőrségi szak- és kiszolgálási feladatainak végrehajtása, valamint a HM és az ellátásra utalt katonai szervezetek logisztikai támogatása, illetve a minisztérium és Budapest területén kijelölt objektumok rendészeti biztosításával kapcsolatos feladatok végzése, országos hatáskörű rendészeti feladatok tervezése és szervezése, nemzetközi gyakorlatok rendészeti biztosításának előkészítése és a végrehajtás irányítása.
10. MH KÖZPONTI KIKÉPZŐ BÁZIS
Feladatait a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségében hajtja végre.
Rendeltetése:
(1) Az MH katonai szervezetei szerződéses legénységi állománya, az MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskolába a polgári életből tiszthelyettes nappali alapképzésre felvételt nyert és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemre (a továbbiakban: ZMNE) főiskolai alapképzésre felvett ösztöndíjas hallgatók részére egységes program és követelmény alapján alapkiképzés végrehajtása, valamint külön jogszabályban, HM Honvéd Vezérkar főnöki intézkedésben meghatározott speciális, rövidített katonai alapképzések végrehajtása.
(2) A szerződéses legénységi állomány előmeneteléhez kötelező át- és továbbképzések végrehajtásában való részvétel, tartalékosok és önkéntes tartalékosok felkészítése és kiképzése, a parancsnoki beosztású tiszthelyettesek részére tanfolyamrendszerű katonai vezetői képzések végrehajtása.
(3) A ZMNE-re főiskolai alapképzésre felvett ösztöndíjas hallgatók részére központi program és követelmény alapján általános katonai és gépjárművezetői kiképzés végrehajtása, valamint a képzés logisztikai támogatása.
(4) Katasztrófavédelmi felkészítésben és védekezésben, valamint nemzetközi békefenntartói felkészítésben és műveletekben való részvétel.
11. MH KINIZSI PÁL TISZTHELYETTES SZAKKÉPZŐ ISKOLA
Feladatait a Honvéd Vezérkar főnök közvetlen alárendeltségében hajtja végre.
Rendeltetése:
(1) Iskolarendszerű katonai szakképzés formájában a szerződéses legénységi állomány és a polgári életből felvettek, valamint a tiszthelyettesek (a továbbiakban: hallgatók) jogszabályokban és egyéb szabályozókban meghatározott alap- és kiegészítő alapképzésének végrehajtása.
(2) A középiskolai végzettséggel rendelkező, 18. életévüket betöltött hallgatók számára Honvéd Tiszthelyettes I. és Honvéd Zászlós szakképesítések, valamint a nyolcadik évfolyam elvégzésével tanúsított alapfokú iskolai végzettséggel és bármilyen szakképesítéssel rendelkező, kizárólag a Magyar Honvédséggel szolgálati viszonyban álló hallgatók számára Honvéd Tiszthelyettes II. szakképesítés megszerzésére szakmai középfokú oktatás végzése (OKJ-s képzések).
(3) A szerződéses legénységi állomány szakirányú szakmai felkészítésében, valamint a tiszthelyettesek tanfolyamrendszerű szakirányú át- és továbbképzésének végrehajtásában való részvétel.
(4) A tiszthelyettes állomány nyelvi felkészítésének szervezése és végzése.”
140. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „2. MINISZTÉRIUMI MUNKATERVEZÉSEK, ELLENŐRZÉSEK” címsor 2.1. pont /Munkatervezés/ 2.1.1. alpontja /Általános tervezési előírások/ első bekezdésének második mondata helyébe az alábbi mondat lép: „A tervezés során – a fentieken kívül – figyelembe kell venni más minisztériumok és más központi államigazgatási szervek honvédelemmel kapcsolatos feladatait, a HM szervek, a miniszter alárendeltségébe tartozó szervezetek, továbbá a Magyar Honvédség katonai szervezetei által tett javaslatokat.”
141. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „2. MINISZTÉRIUMI MUNKATERVEZÉSEK, ELLENŐRZÉSEK” címsor 2.1. pont /Munkatervezés/ 2.1.2. alpontjának /A Honvédelmi Minisztérium működésének alapvető tervezési okmányai/ harmadik pontozott bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „• a Magyar Honvédség 10 éves stratégiai terve, valamint 1 (+n) éves terve;”
142. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „2. MINISZTÉRIUMI MUNKATERVEZÉSEK, ELLENŐRZÉSEK” címsor 2.1. pont /Munkatervezés/ 2.1.2. alpontjának /A Honvédelmi Minisztérium működésének alapvető tervezési okmányai/ tizedik pontozott bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „• a „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” költségvetési alcím stratégiai és éves államháztartási belső ellenőrzési terve;”
143. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „2. MINISZTÉRIUMI MUNKATERVEZÉSEK, ELLENŐRZÉSEK” címsor 2.1. pont /Munkatervezés/ 2.1.3. alpontjának /A Honvédelmi Minisztérium tervezési okmányai kidolgozásának főbb szabályai/ harmadik bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „Az MH 10 éves stratégiai terve tartalmazza az elérendő katonai képességeket, a haderő struktúráját, létszámát, kiemelt technikai eszközeit, az egyes tervezési területekre (a haderő fejlesztésére, működés-fenntartására és alkalmazására) vonatkozó stratégiát, a haderő kialakításának folyamatát és a feladatok ütemezését, rögzíti a haderő átalakításához szükséges erőforrásokat, és kiadási igényeket, valamint az elosztható prognosztizált forrásokat.”
144. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „2. MINISZTÉRIUMI MUNKATERVEZÉSEK, ELLENŐRZÉSEK” címsor 2.1. pont /Munkatervezés/ 2.1.3. alpontja /A Honvédelmi Minisztérium tervezési okmányai kidolgozásának főbb szabályai/ az alábbi új negyedik bekezdéssel egészül ki: „Az MH 1(+n) éves terve részletesen tartalmazza az MH 10 éves stratégia terv rövid távú feladatait és a feladatok végrehajtására felhasználható erőforrások elosztását; alapul szolgál az egyéb rövid távú tervek – Éves Beszerzési Terv, költségvetési terv, szervezetek éves feladat- és munkatervei, stb. – kidolgozásához.”
145. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „2. MINISZTÉRIUMI MUNKATERVEZÉSEK, ELLENŐRZÉSEK” címsor 2.1. pont /Munkatervezés/ 2.1.3. alpontjának /A Honvédelmi Minisztérium tervezési okmányai kidolgozásának főbb szabályai/ tizenharmadik, tizennegyedik és tizenötödik bekezdései helyébe az alábbi bekezdés lép: „A Honvédelmi Minisztérium fejezetszintű stratégiai és éves államháztartási belső ellenőrzési terveit – az átruházott hatáskörrel rendelkező honvédelmi szerv ellenőrzési tevékenységének koordinációja mellett –, illetve a „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” költségvetési alcím stratégiai és éves államháztartási belső ellenőrzési terveit kockázat- és kapacitáselemzésre alapozva, valamint a Honvédelmi Minisztérium fejezet összefoglaló éves államháztartási belső ellenőrzési tervét – a honvédelmi szervek által megküldött éves államháztartási belső ellenőrzési tervek feldolgozásával – a jogszabályi előírásoknak megfelelő tartalommal a HM Központi Ellenőrzési és Hatósági Hivatal készíti el, és a vonatkozó HM utasításban meghatározott rendben terjeszti elő miniszteri jóváhagyásra.”
146. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „2. MINISZTÉRIUMI MUNKATERVEZÉSEK, ELLENŐRZÉSEK” címsor 2.1. pont /Munkatervezés/ 2.1.3. alpontjának /A Honvédelmi Minisztérium tervezési okmányai kidolgozásának főbb szabályai/ huszadik, huszonegyedik, huszonkettedik és huszonharmadik bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „A Honvédelmi Minisztérium Kétoldalú Nemzetközi Együttműködési Terve (KNET) tartalmazza a miniszter, az államtitkár, a szakállamtitkárok, a kabinetfőnök, a Honvéd Vezérkar főnök és helyettese, valamint a HM szervek és az MH katonai szervezetei mindazon kétoldalú együttműködési feladatait, amelyek végrehajtása szükséges ahhoz, hogy a kétoldalú kapcsolatok szabályozottan, tervszerűen és átláthatóan történjenek. A tervezet részletezi a vezetők nemzetközi találkozóit, a nemzetközi kapcsolat keretében megoldandó feladatokat, az azokhoz rendelhető költségkereteket, a programok megszervezéséért, a feladat megoldására szolgáló előkészítő tevékenységért felelős szerveket, a feladat végrehajtásának ütemezését.
A kétoldalú nemzetközi együttműködési tervet a miniszteri irányelvek, valamint a szakmai főfelelősök bedolgozásai alapján a Nemzetközi Együttműködési Főosztály állítja össze. A tervet a védelempolitikai szakállamtitkár terjeszti elő jóváhagyásra a honvédelmi miniszterhez.
A Honvédelmi Minisztérium Multilaterális Együttműködési Terve (MET) tartalmazza a miniszter, az államtitkár, a szakállamtitkárok, a kabinetfőnök, a Honvéd Vezérkar főnök és helyettese, valamint a HM szervek és az MH katonai szervezetek mindazon többoldalú együttműködési feladatait utazás/fogadás viszonylatban, amelyek végrehajtása szükséges ahhoz, hogy a multilaterális szervezetekkel (NATO/EU/ENSZ/EBESZ) folytatott kapcsolatok szabályozottan, tervszerűen és átláthatóan történjenek. A terv részletezi a benne szereplő rendezvény témáját, tervezett helyét, idejét, a résztvevők létszámát, és a végrehajtására tervezett költséget.
A multilaterális együttműködési tervet a miniszteri irányelvek, valamint a szakmai főfelelősök bedolgozásai alapján a Védelempolitikai Főosztály állítja össze. A tervet a védelempolitikai szakállamtitkár előzetes egyetértésével terjeszti elő jóváhagyásra a miniszterhez.”
147. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „2. MINISZTÉRIUMI MUNKATERVEZÉSEK, ELLENŐRZÉSEK” címsor 2.2. pont /Ellenőrzés/ 2.2.1. alpontjának /Az ellenőrzés rendszere/ ötödik bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „A honvédelmi miniszter hatáskörében elrendelt komplex ellenőrzések, témavizsgálatok és célellenőrzések megszervezését, előkészítését és a végrehajtás koordinálását a HM Központi Ellenőrzési és Hatósági Hivatal végzi az ellenőrzés végrehajtására kijelölt szakmai szervezetek vezetőinek közreműködésével. Az ellenőrzést követően összeállítja az ellenőrzés tapasztalatait összegző okmányt (jegyzőkönyvet) és azt az államtitkár útján – a katonai szervezetek vonatkozásában a Honvéd Vezérkar főnökének záradékával ellátva, annak előzetes egyetértésével – terjeszti elő a honvédelmi miniszterhez jóváhagyásra. A jóváhagyást követően a jegyzőkönyv megküldésre kerül az ellenőrzött szervezet vezetőjének.”
148. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „2. MINISZTÉRIUMI MUNKATERVEZÉSEK, ELLENŐRZÉSEK” címsor 2.2. pont /Ellenőrzés/ 2.2.1. alpontja /Az ellenőrzés rendszere/ hetedik bekezdésének második mondata hatályát veszti. 149. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „2. MINISZTÉRIUMI MUNKATERVEZÉSEK, ELLENŐRZÉSEK” címsor 2.2. pont /Ellenőrzés/ 2.2.1. alpontjának /Az ellenőrzés rendszere/ hetedik bekezdését követően az alábbi bekezdéssel egészül ki: „A hatósági ellenőrzéseket a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény előírásai szerint, a szakági jogszabályok figyelembe vételével kell tervezni és végrehajtani.” 150. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „2. MINISZTÉRIUMI MUNKATERVEZÉSEK, ELLENŐRZÉSEK” címsor 2.2. pont /Ellenőrzés/ 2.2.2. alpontjának /A Honvédelmi Minisztérium tevékenységének belső ellenőrzése/ harmadik bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „A Honvéd Vezérkar főnök helyettese ellenőrzi a neki alárendelt honvédelmi szervek munkatervben rögzített feladatainak teljesítését, ennek érdekében az érintett szervek vezetőit rendszeresen beszámoltatja.”
151. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „4. A TÁRCA VÉDELMI TERVEZŐ RENDSZERE” címsorhoz tartozó szövegrész helyébe az alábbi szövegrész lép: „A TVTR olyan képesség és feladatorientált tervezési rendszer, amely biztosítja a biztonsági és védelempolitikai alapdokumentumokban támasztott igényeknek, követelményeknek, valamint a nemzeti és nemzetközi elvárásoknak megfelelő, működőképes magyar haderő fejlesztési, kiképzési, működés-fenntartási és alkalmazási feladatainak, illetve a feladatok végrehajtásához szükséges erőforrásoknak a teljes körű számbavételét, a rendelkezésre álló erőforrások képességekhez, illetve feladatokhoz történő rendelését, továbbá az erőforrások célszerű és gazdaságos felhasználásával biztosítja a feladatok eredményes végrehajtását.
A TVTR az egymással szoros és többirányú kapcsolatot tartó Stratégiai Tervező-, Képesség- és Feladattervező-, Erőforrás- és Költségtervező-, valamint Költségvetés Tervező alrendszerekből épül fel.
A TVTR rendeltetése: az adott tervezési periódus tevékenységeit befolyásoló információk gyűjtése, feldolgozása; a feladatok és a rendelkezésre álló, valamint a tervezhető erőforrások azonosítása; az erőforrásoknak a feladatokhoz rendelése; a feladatok, illetve az erőforrás-felhasználás prioritásainak megállapítása; a vezetői döntéseket megalapozó információk biztosítása; a tervekben a döntések rögzítése.
A TVTR alkalmazásának, fejlesztésének szakirányítását – a miniszter által delegált jogkörben – a kabinetfőnök a védelmi tervezési főosztályvezető közreműködésével látja el.
A rendszerfejlesztés eredményeinek alkalmazását külön normatív rendelkezések szabályozzák.”
152. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ 5. pontjának 5.2. /A jogszabályok, illetve az állami irányítás egyéb jogi eszközei előkészítésének szabályai/ alpontja az alábbi utolsó bekezdéssel egészül ki: „A védelmi felkészítés kormányzati irányítása, valamint a válságkezelés – különösen a válságreagálási intézkedések, és rendkívüli intézkedések – tárgykörében, az államtitkár vagy a miniszter előzetes egyetértésével, a kormány-előterjesztések elkészítéséért, koordinációjáért és aláírásra felterjesztéséért a HM Védelmi Hivatal felelős.”
153. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „7. A HONVÉDELMI TÁRCA ÁLTALÁNOS ÉS JOGI KÉPVISELETE” címsor harmadik bekezdésének első mondata helyébe az alábbi mondat lép: „A kincstári pénzügyi tevékenységgel, biztosítási ügyekkel, a rendvédelmi szervekkel való elszámolásokkal összefüggő, valamint – a HM Lakásépítés és -vásárlás munkáltatói támogatása elnevezésű számla kivételével – pénzintézetekkel megkötendő szerződések aláírására a HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökség vezérigazgatója jogosult.”
154. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „8. A KÜLSŐ ÉS BELSŐ EGYÜTTMŰKÖDÉS, VALAMINT KAPCSOLATTARTÁS RENDJE” címsor 8.1. pont /A külső és belső együttműködés rendje/ első és második bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „A HM szervek a hatáskörükbe tartozó feladatokat egymással, a miniszter alárendeltségébe tartozó szervezetekkel, a Magyar Honvédség középszintű vezető szervével, továbbá más minisztériumokkal és más központi államigazgatási szervekkel, valamint a Magyar Köztársaság külföldi katonai diplomáciai szervezeteivel együttműködve hajtják végre.
A HM szervek közötti együttműködés minden olyan esetben kötelező, amikor az adott ügy érdemi elintézése több szerv együttes tevékenységét teszi szükségessé. Több szerv együttes munkáját a kidolgozás koordinálásáért felelős HM szerv vezetője, fontosabb esetekben a szakállamtitkárok, a Honvéd Vezérkar főnök, a Honvéd Vezérkar főnök helyettese, vagy az államtitkár koordinálják.”
155. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „8. A KÜLSŐ ÉS BELSŐ EGYÜTTMŰKÖDÉS, VALAMINT KAPCSOLATTARTÁS RENDJE” címsor 8.2. pontja /A kapcsolattartás általános rendje/ második és harmadik bekezdésében a „….középszintű vezető szerveinek…” helyébe a „…középszintű vezető szervének…” szövegrész lép. 156. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „8. A KÜLSŐ ÉS BELSŐ EGYÜTTMŰKÖDÉS, VALAMINT KAPCSOLATTARTÁS RENDJE” címsor 8.3. pontja /Más államigazgatási szervekkel való kapcsolattartás/ negyedik bekezdésének harmadik mondatában „A Honvéd Vezérkar főnök első helyettes,” szövegrész helyébe „A Honvéd Vezérkar főnök helyettese,” szövegrész lép. 157. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „9. A NEMZETKÖZI KAPCSOLATTARTÁS ÁLTALÁNOS RENDJE” címsor negyedik bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „A Nemzetközi Együttműködési Főosztály a szakmai felelősök által jóváhagyott programjavaslatok alapján – a külföldi partnerekkel történő egyeztetést követően – elkészíti a Kétoldalú Nemzetközi Együttműködési Tervet, amelyet a védelempolitikai szakállamtitkár a kabinetfőnök útján terjeszt fel a miniszternek jóváhagyásra.”
158. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „9. A NEMZETKÖZI KAPCSOLATTARTÁS ÁLTALÁNOS RENDJE” címsor nyolcadik bekezdésének második mondata helyébe az alábbi mondat lép:
„A Honvéd Vezérkar főnök és helyettese közvetlenül tartanak kapcsolatot a fenti szervek és szervezetek katonai képviseleteivel.”
159. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „9. A NEMZETKÖZI KAPCSOLATTARTÁS ÁLTALÁNOS RENDJE” címsor tizenegyedik bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „A Budapesten akkreditált külföldi véderő-, katonai és légügyi attasékkal és a külföldre akkreditált magyar katonai attasékkal a kapcsolattartás a Nemzetközi Együttműködési Főosztályon keresztül valósítható meg.”
160. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „9. A NEMZETKÖZI KAPCSOLATTARTÁS ÁLTALÁNOS RENDJE” címsor utolsó bekezdésében a „HM Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatal” megnevezés helyébe a „HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség” megnevezés lép.
161. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „10. A MÉDIA TÁJÉKOZTATÁSÁNAK RENDJE” címsor negyedik és ötödik bekezdésében az „MH középszintű vezető szerveinek parancsnokai” megnevezés helyébe az „MH középszintű vezető szervének parancsnoka” megnevezés lép. 162. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „13. A MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK BIZTOSÍTÁSA” címsor 13.2. pontjának /Az útba indítás, a kirendelés, a szabadságok kiadásának rendje/ második és harmadik bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „A belföldi szolgálati utak elszámolását – menetlevél alapján – a HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökség kihelyezett pénzügyi részlegei végzik.
A külföldi szolgálati kiküldetéssel kapcsolatos pénzügyi és egyéb ügyintézési feladatokat a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség látja el.”
163. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „13. A MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK BIZTOSÍTÁSA” címsor 13.3. pontjának /Állománygyűlések, rendezvények/ első, második és harmadik bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „A minisztériumi szintű állománygyűléseket a miniszter rendeli el. A rendezvényhez szükséges terem lefoglalását, berendezését az MH Támogató Dandár illetékes szervénél kell igényelni.
A HM I. objektum tanácstermeinek használatát – a VI. emeleti rendezvényterem kivételével – a HM Infrastrukturális Ügynökség Anyagi Koordinációs Osztálya koordinálja. Ha a rendezvényen minősített adatok is elhangzanak, elsősorban a III. emeleten lévő tanácskozótermet kell igénybe venni. A VI. emeleten lévő rendezvényterem igénybevételét az MH Támogató Dandár 1. Objektumüzemeltető Alosztálya biztosítja.
A HM-II. objektumban lévő tanácskozó helyiségek igénybevételének koordinálását az MH Támogató Dandár kihelyezett részlegei végzik.”
164. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „13. A MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK BIZTOSÍTÁSA” címsor 13.3. pontjának /Állománygyűlések, rendezvények/ utolsó bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „A rendezvények elektroakusztikai biztosítását az MH Támogató Dandár parancsnokától kell igényelni, a videó és egyéb képrögzítést, a monitorokat a minisztérium szervei önállóan biztosítják.”
165. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „13. A MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK BIZTOSÍTÁSA” címsor 13.4. pontjának /A Honvédelmi Minisztérium logisztikai igényeinek biztosítása/ első bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „A HM logisztikai biztosítását az MH Támogató Dandár, a HM Infrastrukturális Ügynökség Anyagi-Koordinációs Osztálya, az elhelyezési szükségletek biztosítását a HM Infrastrukturális Ügynökség tervezi és végzi.”
166. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „13. A MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK BIZTOSÍTÁSA” címsor 13.6. pontjának címsora helyébe az alábbi címsor lép, egyidejűleg az alábbi második bekezdéssel egészül ki:
„13.6. A miniszteri tanácsadói és a szakmai tanácsadói címek adományozása, vagyonnyilatkozati kötelezettség”
„A Miniszteri Kabinetben a miniszter a Ktv. 32. §-ában meghatározott feltételekkel rendelkező köztisztviselőknek miniszteri tanácsadói, miniszteri főtanácsadói munkaköröket létesíthet.” 167. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „13. A MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK BIZTOSÍTÁSA” címsor 13.6. pontjának /A szakmai tanácsadói címek adományozása, vagyonnyilatkozati kötelezettség/ első bekezdésében a „10 %-át” szövegrész helyébe a „20 %-át” szövegrész lép. 168. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „13. A MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK BIZTOSÍTÁSA” címsor 13.7. pontja /Az intézményi költségvetés és pénzgazdálkodás/ első bekezdésének második mondata helyébe az alábbi mondat lép: „Gazdasági és pénzügyi feladatait a HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökség kihelyezett pénzügyi részlegei útján önállóan, illetve az ellátási utaltságból adódóan – a külön megállapodásokban rögzítettek szerint – végzi.”
169. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „13. A MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK BIZTOSÍTÁSA” címsor 13.9. pontja /A minősített adatok védelme, az ügyvitel rendje/ harmadik és negyedik bekezdései helyébe az alábbi bekezdések lépnek: „A Honvédelmi Minisztériumban keletkező adat államtitokká minősítésére a hatályos államtitokköri jegyzék alapján, a feladat- és hatáskörükbe tartozó témakörökben – a minisztériumi vezetők, a HM szervek vezetőinek helyettesei jogosultak.
A Honvédelmi Minisztériumban keletkező adat szolgálati titokká minősítésére az előző pontban meghatározottakon túl a hatályos honvédelmi vonatkozású szolgálati titokköri jegyzék alapján, a feladat- és hatáskörükbe tartozó témakörökben a HM szervek osztályvezetői, illetve az azokkal azonos beosztást betöltő személyek jogosultak.”
170. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „14. MINISZTÉRIUMI FÓRUMOK, BIZOTTSÁGOK, ÉRTEKEZLETEK” címsor 14.5. pontjához /Honvédelmi Minisztérium Védelmi Tervező Bizottság (HM VTB)/ tartozó szövegrész első bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép: „A HM Védelmi Tervező Bizottság (a továbbiakban: HM VTB) a honvédelmi miniszter védelmi tervezéssel kapcsolatos döntés-előkészítő testülete. A HM VTB hatáskörébe tartozik minden olyan előterjesztés, amely az MH védelmi tervezését, a képességek fejlesztését, az erőforrások felhasználását, a tárca gazdálkodását és költségvetését érinti. A bizottság ügyrendjét – a titkári teendőket ellátó – védelmi tervezési főosztályvezető dolgozza ki, és azt a kabinetfőnök hagyja jóvá.”
171. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „14. MINISZTÉRIUMI FÓRUMOK, BIZOTTSÁGOK, ÉRTEKEZLETEK” címsor 14.9. pontjához /Rendszeresítési Bizottság (RB)/ tartozó szövegrész második mondata helyébe az alábbi mondat lép: „A Bizottság feladatait, összetételét, működési rendjét külön miniszteri utasítás szabályozza.”
172. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „14. MINISZTÉRIUMI FÓRUMOK, BIZOTTSÁGOK, ÉRTEKEZLETEK” címsor 14.20. pontjához /Honvédelmi Minisztérium Központi Szakértői Csoport/ tartozó szövegrész első bekezdésének második mondatában a „Honvéd Vezérkar főnök első helyettese” megnevezés helyébe a „Honvéd Vezérkar főnök helyettese” megnevezés lép. 173. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „14. MINISZTÉRIUMI FÓRUMOK, BIZOTTSÁGOK, ÉRTEKEZLETEK” címsor 14.25. pontjához /Magyar Honvédség Műveleti Szabványosítási és Doktrinális Bizottság (MH MSZDB)/ tartozó szövegrészben a „Honvéd Vezérkar főnök első helyettes” megnevezés helyébe a „Honvéd Vezérkar főnök helyettes” megnevezés lép. 174. A HM SZMSZ V. fejezet /A HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM MŰKÖDÉSÉNEK SZABÁLYAI/ „14. MINISZTÉRIUMI FÓRUMOK, BIZOTTSÁGOK, ÉRTEKEZLETEK” címsor 14.6. Honvédelmi Minisztérium Gazdasági Kabinet (HM GaK), 14.7. Honvédelmi Minisztérium Haditechnikai Fejlesztési Kabinet (HM HFK), 14.13. Honvédelmi Minisztérium Ingatlanfejlesztési Tanács (HK IFT), 14.16. Honvédelmi Minisztérium Környezet- és Természetvédelmi Bizottság (HM KTB), 14.17. Honvédelmi Minisztérium Szociális- és Egészségfejlesztési Bizottság (HM SZEB) címsorok és a hozzájuk tartozó szövegrészek hatályukat vesztik.
175. Ahol a HM SZMSZ „középszintű vezető szervei”, „középszintű vezető szerveinek”, „középszintű vezető szervezeteinek”, „középszintű parancsnokságok” megnevezéseket említ, azokon sorrendben „középszintű vezető szerve”, „középszintű vezető szervének”, megnevezéseket, ahol „középszintű katonai vezető szervek parancsnokai”, „középszintű vezető szerveivel”, „középszintű vezető szervei vezetőivel”, „középszintű vezető szerveinek főnökeivel, osztályvezetőivel” megnevezéseket említ, azokon sorrendben „középszintű vezető szerv parancsnoka”, „középszintű vezető szervével”, „középszintű vezető szervének vezetőjével”, „középszintű vezető szervének főnökeivel, osztályvezetőivel” megnevezéseket kell érteni.
176. A HM SZMSZ 1. számú melléklete /ELLENŐRZÉSI NYOMVONAL/ „II. Működésből adódó feladatok” 12. pont 12.5., 12.8., 12.9., 12.20. és 12. 21. alpontjainak „Tevékenység/feladat” oszlopához tartozó szövegrészek helyébe sorrendben az alábbi szövegrészek lépnek:
„Pénzügyi-, illetve pénzszükségleti terv összeállítása, illetőleg adatszolgáltatás a költségvetés elkészítéséhez.”
„Átruházott hatáskörben a jogszabályban előírt ellenjegyzési és érvényesítési jogkör gyakorlása.”
„Részvétel a (köz)beszerzésekkel kapcsolatban az ajánlat kérésre jogosult katonai szervezeteknél létrehozott Szakértői Bizottság munkájában a pénzügyi terület résztvevőjeként.”
„Adatszolgáltatás teljesítése a katonai szervezet vezetője és az adatszolgáltatás kérésére feljogosított egyéb honvédségi és közigazgatási feladatokat ellátó más szervezet részére.”
„A jogszabályban, miniszteri utasításban meghatározott, folyamatba épített pénzügyi és számviteli belső szakellenőrzés végrehajtása.”
177. Ahol a HM SZMSZ 1. számú melléklete /ELLENŐRZÉSI NYOMVONAL/ „HM PSZSZ”-t és „HM KPSZH”-t nevesít, azon „HM KPÜ”-t, ahol „HM KPSZH főig.”-t, „HM TPSZI ig.”-t, „HM TPSZI igazgató”-t és „TPSZI igazgató”-t nevesít, azon „HM KPÜ vezérig.”-t, ahol „TPSZI Kv.ov.”-t, „TPSZI számv.ov. kv. ov.”-t és „TPSZI számv.ov.”-t nevesít, azon „HM KPÜ KSZI ig.”-t, ahol „TPSZI PSZEO”-t, valamint a 16. oldal /II. Működtetésből adódó feladatok, 12. Munkavégzésre kikülönített pénzügyi referatúra, mint pénzügyi-számviteli ellátó szerv feladatai/ 12.9 „TPSZI igazgató”-t nevesít, azon „HM KPÜ EEI ig.”-t, ahol „TPSZI 3. sz. pü. tám. ov.”-t nevesít, azon „HM KPÜ GTPEI 1. sz. pü. tám. ov.”-t, ahol „HM NRH”-t és „MH ÖLTP”-t nevesít, azon „HM FLÜ”-t”, ahol „HM IKH”-t nevesít, azon „HM IÜ”-t, ahol „MH EüP”-t nevesít, azon „MH HEK”-t, ahol „MH MPET”-t nevesít, azon „MH MK”-t, ahol „MH MPET pk.”-t nevesít, azon „MH MK pk.”-t kell érteni.
178. Ahol a HM SZMSZ 2. számú melléklete /SZABÁLYTALANSÁGOK KEZELÉSÉNEK ELJÁRÁSRENDJE/ „HM Pénzügyi és Számviteli Szolgálat”-ot nevesít, azon „HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökség”-et kell érteni.
179. A HM SZMSZ a következő 3. számú melléklettel egészül ki:
MINISZTERI FŐTANÁCSADÓI, MINISZTERI TANÁCSADÓI
MUNKAKÖRÖK
Minisztériumi szerv, szervezeti egység megnevezése |
A munkakör HM Munkaköri Jegyzék szerinti megnevezése |
Megállapítható megbízás |
Miniszteri Kabinet |
Miniszteri Kabinet Titkárság |
főtanácsadó |
miniszteri főtanácsadó |
főtanácsadó |
miniszteri főtanácsadó |
tanácsadó |
miniszteri tanácsadó |
protokoll főnök |
miniszteri tanácsadó |
ügyintéző |
miniszteri tanácsadó |
ügyintéző |
miniszteri főtanácsadó |
Parlamenti Titkárság (Osztály) |
parlamenti titkár |
miniszteri tanácsadó |
(2) Az (1) bekezdés szerinti munkaköröket a HM Munkaköri Jegyzékében jelölni kell. (3) A Ktv. 32. § (4) bekezdésére figyelemmel a fenti munkakörökben miniszteri főtanácsadói munkakör ellátására megbízás annak a köztisztviselőnek adható, aki feladata ellátásához szükséges szakirányú egyetemi végzettséggel, jogi vagy közigazgatási szakvizsgával, vagy a közigazgatási szakvizsga alól adott OKV elnökségi teljes körű mentesítéssel és legalább 5 éves szakmai gyakorlattal rendelkezik. (4) A Ktv. 32. § (5) bekezdésére figyelemmel a fenti munkakörökben miniszteri tanácsadói munkakör ellátására megbízás annak a köztisztviselőnek adható, aki feladata ellátásához szükséges szakirányú felsőfokú iskolai végzettséggel, jogi vagy közigazgatási szakvizsgával, vagy a közigazgatási szakvizsga alól adott OKV elnökségi teljes körű mentesítéssel és legalább 3 éves szakmai gyakorlattal rendelkezik. (5) A Ktv. 32. § (2) bekezdése alapján a miniszteri főtanácsadói, miniszteri tanácsadói munkakörben foglalkoztatott köztisztviselő – tekintet nélkül a közszolgálati jogviszonyban eltöltött idejére – vezető-főtanácsosi vagy főtanácsosi besorolást kap. A vezető-főtanácsosi besorolású köztisztviselő főosztályvezetői, a főtanácsosi besorolású köztisztviselő főosztályvezető-helyettesi illetményre jogosult.”